Cjrocn 2'wartsjexeh in het harL Kolia Mardanian na mishandeling opnieuw gevlucht Alle partijen vóór behoud destructie Bericht uit Armenië: Jazz-krant College moet beslissing terugdraaien Rokjes omhoog tijdens Taptoe Texel G^^eyn-veYeWa< RST stuurt forse rekening voor gebruik riolering VERDER TV! in dit IVmmer Krijgt Texel minder invloed in Waterschap? 2 •fr Meevaller kosten reinigingsrecht 2 Boek over notaris Johannes L. Kikkert 5 Fout materiaal staat surfrecord in de weg 7 B en W pakt Zutphen aan 7 Standaard- èn levenswerk over vogels op Texel 9 Harry botst met Rabo 9 TEXELSE^COURANT ^EUROMASTER verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 5 juli: t/m woensdag 26 juni a.s. aan de balie van de Texelse Courant Achtergebleven op de laatste boot bluur VVV zoekt lieuwe directeur Doodgewaande bruinvis levend in Dolfinarium Wprszel Mok Aanrijding Woningen Strend: „provincie komt met voorzet" Nachtelijke hardrijder JEBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11091 VRIJDAG 21 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 (Foto Frans Hopman) Zarui Mardanian, de Armeense vluchtelinge die onlangs met haar man en twee kinderen van Texel werd gehaald, heeft zich gemeld. Woensdagmorgen belde ze vanuit Armenië naar Yolanthe Olthof. Zij en haar man Kolia zijn na terugkeer mishandeld. De kinderen zijn on gedeerd. De Texelse groep die het Armeense gezin begeleidde heeft, na de uitzet ting. verschillende vergeefse pogin gen gedaan om contact op te nemen met familie van het echtpaar. Woensdagmorgen belde Zarui zelf vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan. .De verbinding was erg slecht en ze was erg emotioneel, dus het kan zijn dat we met alles goed hebben begrepen", aldus Yolanthe Olthof. Inmiddels is er meerdere ke ren telefonisch contact geweest. De vrouw vertelde dat het gezin in derdaad in Frankfurt op het vliegtuig was gezet na het bruuske, nachte lijke vertrek van Texel Eindbestem ming was echter niet Jerevan, maar de Georgische hoofdstad Tbilisi. Guiljam: „Zarui zei dat zij en haar man daar door de politie zijn ver hoord Daarbij werden ze geslagen. De kinderen? Nee, die waren daar met bij." Ziekenhuis Zarui werd met de kinderen herenigd. Kolia ging er vandoor „Hij wilde be slist met naar Armenië", verklaart Guiljam. De vrouw belde haar ouders, De gemeente heeft een gepeperde rekening ontvangen van de RST voor het medegebruik van haar nieuwe rioleringssysteem door de strandpaviljoens. De RST vraagt een vergoeding van ƒ33.035,10 in eens en een jaarlijkse bijdrage van ƒ1.568,75. Dit bedrag is met in de raming van de kosten voor de riolering van de strandpaviljoens meegenomen Toch betaalt de gemeente de rekening van de RST Het geld is beschikbaar doordat er een flink gat is ontstaan tussen het bedrag dat de gemeente heeft begroot voor de kosten van de riolering van de paviljoens en het bedrag waarvoor aannemer De Vries en Van de Wiel heeft ingeschreven Per strandtent betaalt de gemeente maximaal ƒ20.000,- mee aan de aan leg van de riolering. die hen ophaalden „De mishandelin gen waren zo erg dat ze nog drie dagen in het ziekenhuis in Jerevan heeft gelegen, zo vertelde ze Haar man heeft in de tussentijd mets van zich laten horen, waardoor ze zich inmiddels ernstig zorgen maakt.' De Texelse begeleidingsgroep heeft contact gezocht met een mensen rechtenactivist in Jerevan, De man werkt voor INLIA, een kerkelijke orga nisatie die zich inzet voor vluchtelin gen Via de telefoon is Zarui aange raden naar deze man toe te gaan voor een gesprek. „We hebben nog zoveel vragen, onduidelijkheden die Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) (jna %min.Jixrti I» bé bjrl_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: I 0f EUROPESE BANDENSPECIAllST de en de (ADVERTENTIE) Uitgeverij Lingcvcld en de Rooy Parloirjji 10. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 31-4111 kijk doch vermoeid na een alcoholrijk bezoek aan Texel liet een Am- jsrdj mse jongedame zich woensdagavond per taxi naar de laatste boot ingen Om van de overtocht te''genieten, zocht ze een plaatsje op het hendek. Een paar uur later schrok ze wakker- het was donker, hetschip Vjsan de kade en er was niemand meer te zien Huilend zwierf ze over wsch/p en drukte ten einde raad een brandalarmknop in. Een bewa- jrran de dienst die in opdracht van Teso altijd S nachts een oogje in «ze// houdt, vond haar. Hij gaf haar een glaasje water en hielp haar Ifiboord Volgens Teso worden na het afmeren van de laatste boot xlies gehouden, maar is het niet 100 procent uit te sluiten dat er 1 achterblijft. De dame keerde per taxi terug naar cafe In den iflfen Slock. waar haar verhaal de nodige hilariteit veroorzaakte. Bij [uihrstamgasten overnachtte ze thuis op de bank. waarna ze om half o de bus naar de boot werd gezet. Ditmaal bleet ze wakker en veilig de overkant. stuur van de VVV zoekt een jer voor de huidige direc- Joost van Linge, die Texel zal Momenteel is Van Linge jgmet solliciteren, maar het be- [rwacht dat niet af. Om te voor- n dat de VVV een tijdje met vacature komt te zitten, ver- int dit weekend een oproep in ikale en landelijke pers. januari kwam naar buiten dat Linge na overleg met het bestuur besloten een functie aan de e wal te zoeken. „Jammer ge- |had ik me een andere voorstel ling gemaakt van het leven en werken op Texel. Het gevolg was dat ik nog steeds met één been aan de overkant sta", zei hij toen een artikel in de Texelse Courant, 's Zomers woonde Van Linge op Texel in een hotel en 's winters in een huisje, terwijl zijn ge zin aan de overkant bleef wonen. Van Linge kreeg van het VVV-bestubr de tijd om een andere baan te vinden. Afgesproken was de situatie in mei opnieuw te bekijken. Inmiddels is Van Linge vergevorderd in sollicitatie procedures. Voor het bestuur aanlei ding om een wervingscampagne voor een nieuwe directeur te starten. De eerste advertentie verschijnt vandaag in de Texelse Courant en morgen in de landelijke pers. Gezocht wordt naar een energieke, daadkrachtige manager, die de Texelse promotiekar wil trekken. Een eis is ditmaal dat de toekomstige di recteur bereid is zich op Texel te ves tigen. Het bestuur verwacht dat de nieuwe man of vrouw rond de jaarwis seling zal zijn aangesteld. Een Bruinvis die woensdagmiddag nog voor dood op een zandbank bij de Vliehors werd aangetroffen, zwemt dankzij een gezamenlijke reddingsactie van Texelaars en Vlielanders weer veilig rond in het Dolfinarium in Harderwijk. Sil Boon van De Vrienschap belde Henk Brugge van EcoMare woensdagmiddag rond vier uur met de mededeling dat er een dode bruin vis op de Vliehors lag Brugge nam contact op met de politie van Vlieland, die zich per terreinwagen naar de aangegeven plek begaf. Ter plaatse bleek dat de bruinvis, een wijfje van vier jaar, weliswaar ziek, maar nog in leven was Het dier werd met ver eende krachten aan boord van de Vriendschap gehesen, die passagiers van Vlieland ophaalde, voor de over tocht naar Texel. Op de steiger bij De Cocksdorp werd het dier overgeladen college moet de beslissing om het destructiemateriaal Hanger door de gemeente te laten ophalen terugdraaien, boodschap kreeg wethouder Poster (financiën) gister- Knd unaniem van de commissie financiëel, economisch echnisch beleid. Aanleiding was een brief van de me ekers van gemeentewerken, die bezorgd zijn over het lies aan taken. Van de ondernemingsraad van de ge- ente was een soortgelijk verzoek afkomstig. rwijziging van de destructie- isde inzameling van kadavers lachtmateriaal niet langer een ivan de gemeente, maar van Iructiebedrijf NTF. De ge meente kt. wel als onderaan nemer het materiaal op het eiland blijven inzamelen. De vergoeding die NTF uitkeert is echter ruim zes duizend gulden lager dan de kos- raf reageert verontwaardigd lei de voorgenomen, verdere lulling van de weg langs de 'kbaai voor gemotoriseerd ver- ir. Natuurlijk vinden we het niet als er wéér iets wordt verbo- 1 Hel ..historisch medege- van de duinen en andere luurgebieden is voor veel Tes- Mrs en toeristen van- sprekend. We hoeven er niet 1 m, maar het moet wel mo il De Mokcommandant con cert dat zijn manschappen !etfs neer hinder ondervinden de teugeltjeskiekersde iïssaal" langs de weg wkeerde auto's (een ideale kulhut] belemmeren de militai- i. Moei je dit nou serieus ne tel is hier sprake van machts- jd en politieke touwtrekkerij arvan onschuldige natuur- uebbers de dupe worden? idervalide vogelliefhebbers «et graag gebruik van de Ws/rook langs de Mokweg !l afsluiten, maar in plaats anan duidelijke voorlichting bel begin van deze weg, Sepasle parkeerstroken en indien een uitdrukkelijk ver- aan de militaire chauffeurs zich ook aan de maximum tbeid van 50 km te houden! bk u wel. Defensie. Dan mok- 'w/ niet langer. Horszei ten die de gemeente becijfert. Dit verschil èn het feit dat het college de destructie geen kerntaak vindt, is de reden waarom b en w hebben besloten niet als onderaannemer op te treden. Witte boorden „Die houding is strijdig met de uitzon deringspositie die Texel altijd claimt door de eilandsituatie Het is toch al moeilijk om werk op het eiland te hou den De variatie aan taken bij gemeentewerken wordt hierdoor be perkt'aldus Peter Bakker (Groen Links). Pieter de Groot (D66) deelde zijn mening „Inzamelen als onder aannemer is de enige wettelijke mo gelijkheid om het werk hier te hou den." PvdA'er Hans Roeper constateerde met De Groot dat „het aantal mensen aan de voet van de or ganisatie afneemt, terwijl het aantal witte boorden groeit". Geen werkgelegenheidsobject Erna Eelman (VVD) wilde het werk wel behouden, maar plaatste wel kanttekeningen, „De gemeente moet geen werkgelegenheidsobject wor den. Daarvoor worden de kosten te hoog." Gerard Wijers (Texels Belang) vergat dat hij in een adviescommis sie zat „Ik geef het college nu de opdracht om opnieuw met NTF om de tafel te gaan. Probeer het financiële gat te dichten." Ook coalitiegenoot Cees Hin (CDA) wilde de destructie op Texel houden. „Privatiseren is goed, maar- bet-werk moet niet naar de overkant verdwijnen De service is altijd goed geweest." Zijn vrees is dat de service in het weekend afneemt en dat kadavers langer blijven liggen. Geen fraai beeld voor rondfietsende vakantiegangers, die -zo wordt gevreesd- door de tra nen heen het mooie eiland niet meer kunnen zien De ondernemingsraad vraagt zich o a. af welke andere functie de chauf feur van de destructiewagen krijgt aangeboden. Een 16-jarige bromfietser uit Oude- schild verleende woensdagmiddag op de Wilhelminalaan geen voorrang aan een van rechts uit de Brouwer straat komende automobilist uit Veendam. Bij de aanrijding liepen de auto en de brommer krassen en deu ken op. maar niemand raakte ge wond. Tien majoretten van het Koninklijk Texels Fanfarecorps dansten gisteravond de can can op de Groeneplaats De meisjes voerden de gewaagde dans uit in door Els Grit gemaakte kostuums, waarbij geraffineerde kouse banden met ontbraken. Het was eén van de leuke onderdelen van een vijf kwartier durende muzikale show waaraan weer honderden toeschouwers veel plezier beleefden. Ook de andere majoretten van KTF vielen op met hun nieuwe witte uniformpjes, vervaardigd door Tiny Medendorp-Schaap en Geke Mooijer. De meisjes van DEK marcheerden het plein op als een groepje cheerleaders met fel oranje versieringen. De Hoornder muziekvereniging sprong er uit met een aantal vlotte nummers, waaronder het swingende „Go West" en de reclamehit „15 miljoen mensen". Excelsior uit Oosterend zocht het in zomerse klanken met „Copacabana" De Taptoe had geluk met het weer. Hoewel de lucht er eerst dreigend uitzag, brak bij de opening het zonnetje door. Pas bij het aanbreken van de gezamenlijke finale begon het te regenen, maar het evenement kon toen al niet meer stuk. Het bruinvis-wijfje wordt op de boot nat gehouden door Henk Brugge. Op de voorgrond met spons Aletta Brugge. (Foto Du* Kuiter) in het busje van EcoMare, dat was uitgerust met een eerste hulpset voor gestrande dieren. Brugge haalde nèt de boot van 19.00 uur, waar water werd bijgetankt om de bruinvis nat en koel te houden Op de parkeerplaats bij Enkhuizen werd het dier overgenomen door mede werkers van het Dolfinarium. Om 11.00 uur kreeg Brugge een telefoon tje dat de zeehond alweer rond- spartelde in het bassin in Harderwijk. Een planningslijst voor woning bouw zorgde dinsdagavond voor een kibbelpartij tussen wethouder Schilling en Erna Eelman van de VVD. Het ging om nieuwbouw in Oosterend. De wethouder ont hulde dat de provincie met een voorstel zal komen hoe deze zaak moet worden aangepakt. De planningslijsten voor de woning bouw zijn meestal voor de raads commissie een formaliteit Erna Eelman had echter ontdekt dat voor Oosterend voorheen de Bremerstraat als lokatie werd genoemd, terwijl er nu „beschermd dorpsgezicht" staat. De wethouder probeerde haar te sus sen „Er is overleg met de dorps commissie geweest. Zij begrijpen onze problemen. De provincie komt met een voorzet die tot een compro mis moet leiden Eelman concludeerde dat de provin cie waarschijnlijk óók voor de Bremerstraat kiest, waarop Schilling uitriep „Luister nou eens. De provin cie is ermee bezig, de zaken rollen. Tot die tijd doen we mets.' Hij wilde niet ingaan op Eelmans verzoek om de Bremerstraat opnieuw op te voe ren op de planningslijst Volgens Jan Commijs van de afdeling volkshuisvesting maakte Eelman een denkfout. „We geven niet aan waar woningen komen we vermelden bp die lijsten bouwcapaciteit Er zijn nog dertien mogelijkheden in het be schermd dorpsgezicht, die we willen uitruilen met een geschiktere lokatie Daarom staat dit er zo." Schilling vulde aan dat alle woningbouw- contingenten tot het jaar 2000 al zijn „opgesnoept", maar dat er waar schijnlijk een herverdeling aankomt „Maar zelfs als we een uitbreiding krijgen, dan zijn die ook alweer uitge geven Op de Pontweg is in de nacht van maandag op dinsdag een 22-jarige automobilist aangehouden, nadat hij met 126 km per uur voor de politie langs reed.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1