Cjrocn Twarts jexeh in het langeveld daagt gemeente lijver Dinoshow Stappeland s Bedrijf wil graag groter Kabeltex: bijna heel Texel aan de kabel Nico Erwich:„lk ben het zat" Geboorte-explosie in EcoMare Hardrijders Ploeg stuit op zwerm bijen VERDER IN DIT immer Bizarre bruiloft in Klif 2 Texel door andere ogen 2 •fr Bestemmingsplan: Texels toekomst vandaag in de raad 4 Bakker en Beekhuis beste boulers 5 Krajicek-effect tijdens Tesseltoernooi 5 Actie vremdelingenpolitie bij Koger Chinees 7 Toch pinautomaat Rabo in De Koog Jan Brusse werkte even bij de TC TEXELSE^COURANT TESSELTOERNOOI DEUCE Postabonnees lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11096 DINSDAG 9 JULI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv [kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. YNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 pt de grote dinosaurus-tentoonstelling in de Stappe- hal in De Koog dicht? Dat zal vrijdag blijken. Dan dient Ie Alkmaarse rechtbank een zaak die door Frits Lange- is aangespannen tegen de vergunning die de gemeente exploitant Nico Erwich heeft verleend. Wint Langeveld, moet de expositie dicht. een artikel 17 procedure worden ge volgd. De tentoonstelling loopt tot in september. Dat is iets anders dan eendaags, maar wegens het hoge wetenschappelijke niveau van de ten toonstelling en de onmogelijkheid om de bewegende replica's elders op Texel onder te brengen, zag de ge meente geen bezwaren. Volgens de wet moet de vrijstelling echter opnieuw zes weken ter inzage worden gelegd, waarna alsnog be zwaren kunnen worden ingediend. Nu kwam Langeveld wèl in het ge weer, bovendien stapte hij naar de rechter om sluiting van de tentoon stelling te kunnen afdwingen. |Eiwich heeft vijf jaar geleden de n evenementenhal laten bou- IVan die evenementen is echter loe weinig terecht gekomen. De eente verleende het bouwwerk Klemming „sport", zodat voor |re activiteiten vrijstelling diende rden aangevraagd Ivande vergunningen die Erwich pdien heeft aangevraagd, zijn rezen na bezwaren van Frits eveld. ,,lk ben het zat", was dan tt commentaar van Erwich op oep die hij onlangs kreeg om >g als belanghebbende voor de fa Ie verschijnen. „Langeveld nel dat hij niets tegen mij als n heeft, maar alles wijst erop etwèl zo is." Luidsprekers jhalf mei staat in de Stap- een imponerende dino- lentoonstelling. Hiervoor heeft [kin het vroege voorjaar vergun- aangevraagd, waarop tot zijn géén bezwaar binnen gum Langeveld. De gemeente vrijstelling, igenaamd# artikel 17 proce- |todig omdat de bestemming al dergelijke evenementen Ibelaat. Omdat Erwich jaarlijks enkele activiteiten die met met t maken hebben in de hal wil plaatsvinden, heeft hij een mingswijziging aangevraagd |nee wordt het voor hem moge- 'idaagse evenementen te hou- I mits daar geen geluids- pkers aan te pas komen. Schorsing flde bestemmingswijziging nog td is, moest voor de dino-show tKnmweg in De Cocksdorp zijn lerdagmiddag 483 automobilis- lp snelheid gecontroleerd. Bin- |ort krijgen 24 een bekeuring via asl. Eén van de hardrijders ging Dat is meer dan 30 km. te [Dedader mag aan de rechter V" waarom hij zo'n haast had Optimisme Langeveld richt zijn bezwaren tegen de gemeente, wegens het afgeven van de vergunning „Wij staan er sterk voor", ziet Olaf Storms van de afdeling ruimtelijke ordening de rechtszitting optimistisch tegemoet. „Deze tentoonstelling kon nergens anders worden ondergebracht. De motieven van Langeveld' Het lijkt alsof die van persoonlijke aard zijn. Hij heeft al dertien jaar een bouwver gunning voor een evenementenhal, maar hij doet daar niets mee. Mis schien heeft dat er iets mee te ma ken." Langeveld heeft geen bezwaar aangetekend tegen de bestemmingsplanwijziging voor de Stappelandhal. Mocht de zaak vrijdag anders lopen dan Storms verwacht, dan kan Erwich geen schadeclaim bij de gemeente indienen. „Als |e vrijstelling krijgt en je begint ergens mee voordat de zes weken ter visie legging voorbij zijn, dan is dat je eigen risico", aldus de ambtenaar. Intrekken? Frits Langeveld heeft zich nog niet op de zaak voorbereid. „Ik heb geen advocaat of niks. Ik moet zelf nog bedenken wat ik ga zeggen." Hij geeft aan al sinds de bouw van de hal be zwaar te hebben tegen activiteiten die niets met sport te maken hebben. „Het gaat me om het principe, niet om Erwich. Hij doet zijn best, alleen mag het gewoon niet wat hij doet." Volgens Langeveld heeft de Koger tennisvereniging ook bezwaar ge maakt tegen de dino-show. „Die wer den zomaar uit de hal gezet. Hun bezwaar schijnt later weer te zijn in getrokken Langeveld bestrijdt dat persoonlijke motieven aan zijn bezwaren ten grondslag liggen. „Ik heb een bouw vergunning Al jdddren. En wat zou dat? Dat heeft er niets mee te maken. Waarom ik geen bezwaar heb inge diend tegen zijn bestemmingsplan wijziging? Er ontgaat mij ook wel eens wat. Misschien was ik er nietAl pra tende overweegt hij nog om het be zwaar in te trekken. „Misschien doe ik dat donderdag wel. Ik vind het al lemaal toch wel erg sneu voor Erwich. Als ik in het gelijk word gesteld is dat voor hem een strop en dat wil ik niet Ik zoek naar een elegante oplossing." Trots Nico Erwich kan als „lijdend voor werp" niet veel anders dan afwach ten „Ik ben uitgenodigd voor de zit ting omdat ik partij ben. Maar de gemeente is de gedaagde Hij vertelt hoe bijzonder de tentoonstelling is. „Sommige replica's zijn gebruikt in de film Jurrasic Park. Ze hebben al in tal van grote steden en belangrijke mu- sea gestaan We moeten er juist trots op zijn dat Texel zoiets heeft binnen gehaald." Qua bezoekersaantallen loopt het lekker door in de Stappelandhal. Erwich erkent dat de weerssituatie meewerkt. „Het is toch een slecht- weervoorziemng." De bezwaren van Langeveld tegen evenementen in de Stappelandhal maken Erwich moedeloos. „Concur rentie? Als het bij mi| regent, druppelt het bij anderen. Mensen blijven heus met de hele dag bij deze tentoonstel ling Als ik een evenement heb, gaan de mensen daarna in De Koog een hapje eten of winkelen." Als de rechtszitting doorgaat en als Langeveld in het gelijk wordt gesteld, heeft Erwich een financieel probleem. Er zijn veel kosten gemaakt om deze show naar het eiland te halen. Als we dicht moeten' Daar denk ik liever nog maar niet aan." Bollenkweker Theo Kooiman moest vrijdagmiddag het ploegen staken omdat een grote kluit zwer mende bijen de weg versperde. Kooiman belde imker Jaap Jager uit De Koog, die de bijen in een korf opving (foto) en ze afvoerde. (Foto Harry de Graal) i. hier nog lachend temidden van eén van de replica's, gebruikt In de film (Foto Tessa do Graait) Schotelbezitters zien zich binnenkort geplaatst voor hoge uitgaven wegens digitalisering van commerciële zenders. Zij doen er beter aan even te wachten. Dat stelt Jaap Drijver van Kabeltex, die binnen enkele jaren praktisch heel Texel bekabeld wil hebben. Alleen Den Hoorn en 't Horntje drei gen buiten de boot te vallen. De nieuwe ontwikkelingen op TV-ge- bied vergen van schotelbezitters in vesteringen van ƒ1500,- tot 2000,-. „En ik heb gehoord dat ze dan óók nog een decoder moeten huren voor zo'n ƒ25,- per maand", vertelt Jaap Drijver, de Texelse kabelexploitant. „Als je dat uitrekent en je neemt de afschrijving- en reparatiekosten van zo'n schotel mee, dan komt een kabelabonnement goedkoper uit." Drijver heeft momenteel door deze ontwikkeling een sterke groei aan abonnees. „We zitten nu op zo'n 4000 aansluitingen. Afgelopen week hebben we bijvoorbeeld Euroase er bij gekregen." De ondernemer wil het Texelse ka belnet dolgraag uitbreiden. „Alle ff- nanciêle ruimte die ik heb, steek ik daarin." Hij heeft plannen. Die zijn nog niet helemaal hard, maar hij wil ze toch alvast naar buiten brengen. „Ik word zó vaak gebeld wat ik ga doen. Dat heeft natuurlijk met die ontwikkelingen te maken. Mensen willen weten wat ze het beste kunnen doen: geld in die schotel stoppen of op de kabel wachten Vorstverlet De aanleg van de kabel naar De Waal en Oosterend is enigszins gestag neerd. „Hoe dat komt? Wel, ik ben natuurlijk afhankelijk van de mogelijk heden. Mijn bedrijf bestaat toch hoofdzakelijk van het aanleggen van kabels voor anderen. De vorst zat ons deze winter dwars en daarna stonden de nutsbedrijven weer op de stoep. Maar na de bouwvak gaan we er snel mee door. In de herfst is het klaar, dat garandeer ik." De bedrijventerreinen van Oude- schild en een deel van die van Den Burg zullen ook nog dit jaar worden meegenomen Daarna wil Drijver doorstoten naar De Cocksdorp. „Ik moet echter nog enig voorbehoud maken. De haalbaarheid hangt af van het aantal aansluitingen. Het gaat slechts om 190 woningen, dus dat kan niet uit Maar er staan wel de nodige recreatie-eenheden." Filantroop Na het eventueel aansluiten van Dé Cocksdorp volgend jaar wil Drijver in Kabelexploitant Jaap Drijver:...graag zo groot mogelijk worden... (Foto Archtol TC) '98 doorgraven, zodat ook Zuid- Eierland wordt aangesloten Daar mee lijkt het cirkeltje rond (De Koog is al eerder van kabel voorzien) Al leen valt Den Hoorn en 't Horntje bui ten de boot „Tja", kijkt Drijver spijtig. „Het is gewoon te kostbaar. Daar een kabel naartoe leggen kost al gauw drie a vier ton, terwijl het qua op brengst niet uit kan. Er is natuurlijk geen ondernemer die voor zo'n be drag een onrendabele investering doet." Dorpscommissie Aankloppen bij de gemeente voor een bijdrage is enkele jaren geleden al 'eens geprobeerd. „Toen kregen we nul op het rekest, dus ik zie er weinig in om dat nogmaals te doen Erg jammer voor Den Hoorn", aldus Drijver, die bereid is om samen met anderen te praten over een oplos sing. „Misschien dat de dorps commissie ideeén heeft Ik wil best enige tegemoetkoming doen, maar het punt is dat ik het niet alleen kan." De ondernemer verzekert dat het hem niet in de eerste plaats om grote winsten is te doen. „Dan had ik na de aanleg van Den Burg moeten stop pen. Natuurlijk hoop ik er op den duur iets aan over te houden Maar op dit moment is uitbreiding van het kabel net mijn eerste prioriteit." Internet Er is veel beweging in de mediamarkt. Drijver heeft zich aangesloten bij „Mediakabel", een samenwerkings verband van exploitanten, opdat hij kan meeprofiteren van gezamenlijke projecten ,,lk ben sinds enige tijd 100 procent eigenaar en heb me er diep ingestoken. Verkopen' Nee. daar denk ik helemaal niet aan." Tal van nieuwe mogelijkheden dienen zich aan, zoals interactieve televisie en het aanbieden van internet via de kabel. „Het staat nog in de kinder schoenen, maar het komt eraan", belooft Drijver. Ook zal de Texelse tv- kijker in de toekomst worden gecon fronteerd met een selectief aanbod. Naast een vast pakket aan zenders kunnen dan abonnementen op voorkeurszenders worden genomen „Discoverychannel bijvoorbeeld En er komen meer van dergelijke info- zenders aan." Sport 7 En wat betreft Sport 7' „Ik volg de landelijke ontwikkeling", zegt Drijver. „Dit net wordt zes weken gratis aan- EcoMare heeft lang geduld moeten hebbenmaar nu gaat het snel De afgelopen dagen werden zes jonge zeehonden geboren en de volgende zes kunnen elk moment komen. Meestal begint de jaarlijkse geboorte golf rond 21 juni. maar ditmaal meldde het eerste jong zich pas afgelo pen donderdag. 4 juli. Zaterdag was een topdag met drie geboortes en gisteren kon de beschuit met muisjes nog tweemaal tevoorschijn wor den gehaald. De pasgeboren zeehondjes vormen voor EcoMare momen teel een extra attractie Met voedertijd verdringen zich nóg meer men sen dan normaal rond de bassins om maar vooral niets te hoeven missen van het vertederende schouwspel (zie foto). Dierenverzorger Wiebe Sytsma heeft geen bijzondere verklaring voor de late geboorten: ..Dat is gewoon de natuur.Hij verwacht dal EcoMare de komende tijd meer dere „huilers"zal moeten opvangen. Door het slechte weer zullen waar schijnlijk veel in hel wild levende jongen het contact met hun moeder kwijtraken en op de Waddenkust aanspoelen (Foto Tessa de Graatf) geboden en dus ook op Texel." Wil len kabelexploitanten de zender na deze periode houden, dan betekent dat een kostenstijging van ongeveer een rijksdaalder per abonnee. „Ik heb eens links en rechts gevraagd, maar tot nu toe lijkt men met bereid dat er voor te betalen", vertelt Drijver. Aan de overkant zijn officiële steekproe ven gedaan en lijkt de tendens het zelfde. „Maar we wachten af hoe de reacties na die zes weken zijn En als we overgaan tot een selectief aanbod wordt het verhaal toch anders. Dan zou je Sport 7 als extra zender apart kunnen aanbieden. Uiteraard hangt er dan wel een ander kostenplaatje aan." Netje van niks Het lijkt misschien of de eilandsituatie voor mediatoepassingen niets uit maakt. Voor zenders is zee immers geen beletsel. Drijver spreekt dit te gen. „Ik ben niet voor niets aangeslo ten bij een samenwerkingsverband. De geografische ligging is wel dege lijk kostenverhogend. Ons achterland is veel kleiner. Voor de jongens in dat verband zijn wij maar een netje van niks. Als je kosten kunt uitsmeren over een aansluitingsgebied als heel Amsterdam of je moet dat doen over de huizen op Texel, dan praat je over compleet andere cijfers." Door de samenwerking kan Drijver de kosten relatief laag houden. „Onze tarieven zijn vergelijkbaar met een soortgelijk afzetgebied aan de overkant." Lees verder pagina 2 Gisteravond is in opdracht van de Rabobank in de Dorpsstraat een pinautomaat geplaatst. Dat bevreemdde het Koger publiek, omdat onlangs In de krant stond dat b en w geen toestemming had den verleend. Volgens Rabo-direc- teur Leo Timmers komt de „mo biele pinbox" nu op een andere lokatie, waarover geen problemen bestaan. In eerste instantie zou de pinbox een plaatsje krijgen naast het bijkantoor in De Koog op de hoek Dorpsstraat- Kaapstraat. De Rabo wilde deze zo mer een proef nemen inzake de be hoefte aan het „flappen tappen" in de Texelse badplaats. De automaat was al op het eiland: het gaat om dezelfde die tijdens de verbouwing van het hoofdkantoor op de Groeneplaats als noodoplossing diende. Het college van b en w ging echter niet met de tijdelijke plaatsing akkoord wegens strijdigheid met het bestemmings plan. Ook trok het college de tijdelijkheid in twijfel, omdat de mo biele box een betonnen fundering nodig zou hebben. Dat berust vol gens Timmers op een misverstand: wel staat de pinbox op een betonnen plaat, die nodig is om het bouwwerk te verankeren. De Rabo zocht en vond een andere plek in de Dorpsstraat: naast amusementshal Las Vegas. De grond, waarop een bouwbestemming rust, wordt gehuurd van ondernemer Frits Langeveld De Rabobank wil de automaat er tot september laten staan. Aan de hand van het resultaat wordt bepaald of er volgend seizoen weer een komt. De schrijver en journalist Jan Brusse die gisteren in de Zuid franse plaats Antibes op zijn 75e verjaardag overleed, begon zijn carrière bij de Texelse Courant. Als leerling-journalist kwam hij eind 1939 in dienst maar hield het slechts korte tijd uit. „Als puber vond hij het op Texel te benau wend", zegt zijn voorganger bij de TC, Harold van Wijk, hierover in de jubileumkrant die verscheen bij het 100-jarig bestaan in 1987 Brusse vond kennelijk ook Nederland te klein en vestigde zich in Frankrijk Bekendheid verwierf hij o.a. met het prograrrfma „Hier Parijs, hier Jan Brusse" Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Wegens een mankement aan ap paratuur van de drukkerij in Schagen konden vrijdag 1500 Texelse kranten voor post abonnees met worden verstuurd De zending is vandaag alsnog op de bus gedaan Onze excuses voor deze vertraging. De directie

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1