Alleen amateurs op thema-expositie Gasten genieten van bizar bruilofsfeest „Industrieel erfgoed" breed opgevat Pierenspitters of gouddelvers Kabeltex door P^ndere ogen Agenda teso TFXFT SF O iüaCOURANT Schoonmaak alleen in opdracht van wegbeheerder Collecte: ƒ6.221,55 Perfect weer voor zeilers Industrieel erfgoed lijkt geen Texels onderwerp voor een expo- j sitie. Het eiland heeft geen indus trieel verleden. „De kaasfabriek. ijsfabriek en waterfabriek zijn ver dwenen. En het laatste industriële ;-monument, de Tem-schoorsteen aan het Schilderend, wordt jammer genoeg dit jaar gesloopt", ver zuchtte wethouder Nel Eelman vrijdagmiddag, toen zij in het raad huis de Toer-in thema tentoonstelling „Industrieel erf- goed" opende. 1 Toch |uichte ze het toe dat de advies commissie voor kunst- en cultuur- beleid vastgehouden had aan het onderwerp Dat prikkelde de vindingrijkheid De makers hebben het onderwerp zeer divers geïnterpre teerd. bijvoorbeeld door iets uit te beelden dat een gevolg is van indu strie. Professionele kunstenaars zijn op deze tentoonstelling opvallend afwe zig. Het zi|n uitsluitend amateurs die werk hebben ingezonden, waaronder menige debutant. De wethouder ver klaarde dat door te verwijzen naar volgens haar verheugende ..particu liere concurrentie". Haast elk Texels dorp heeft tegenwoordig wel een ga lerie waarin kunstenaars hun werk laten zien. Prijzen Aan drie exposanten, waaronder twee nieuwkomers, zijn aanmoe digingsprijzen toegekend Die gingen naar de vrijdag niet aanwezige Irene Broess uit Oosterend. die de raderen van de industrie op expressionele wijze had getekend. De werken wa ren op haar verzoek niet ingelijst maar eenvoudig met tape tegen de muur geplakt om ze mooi en eerlijk te houden. Een prijs was ook weggelegd voor Trudy Grootjen uit Oudeschild die haar „Toren van Babel" had geboet seerd van restanten van bouwmate rialen. De derde aanmoedigingsprijs ging naar Jaap Kees Drijver uit Oosterend die een fraaie met lood bedekte sculptuur „Brood en vis" had gemaakt in combinatie met drie vol gens de raku-techmek gebakken schalen. Het werk zit vol symboliek en verbeeldt onder andere zowel de zwaarte van de dagelijkse arbeid als de liefde ervoor. De drie schalen zijn gedecoreerd met afbeeldingen van schuifmaat, stoomregelaar en vlieg wiel. Er zal ook nog een publieksprijs wor den toegekend. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen het volgens hen beste werk aangeven op een for mulier. De kunstenaar die aldus de meeste stemmen krijgt, ontvangt don derdag 18 juli de prijs De expositie blijft tot en met 24 juli en is op werk dagen open van 9,00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 00 uur. Trudy Grootjen met haar „Toren van Babel Vervolg van pagina 1 men met techniek Wie twee jaar ge leden een CD-i heeft gekocht kan die nu ook wel weggooien. De ontwikke lingen gaan zó snel." Veel Texelaars vinden het leuk om de mening van buitenstaanders over het eiland te lezen. Het succes van de rubriek „Geknipt" in de Texelse Courant wordt in niet geringe mate bepaald door het ver langen om een spiegel voorgehouden te krijgen. Feit is wel dat we het resultaat niet altijd waarderen. Want als er mooie woorden wor den gesproken over ons Gouden Boltje, dan glimlachen we trots en zelfverzekerd. Maar wee degene die iets minder aardig voor ons is. Die snapt er niks van en kan beter z'n mond houden! De redactie heeft gastschrijver Hugo Bakhuys van den Brink ge vraagd en bereid gevonden met enige regelmaat het relaas van zijn vakantie op Texel te doen. Dat hij daarbij geheel vrij is zijn mening te ventileren, moge duidelijk zijn. Bakhuys van den Brink (46) woont in Den Haag en is vertaler Duits, freelance journalist en een Wadden fanaat pur-sang. Jaap Kees Drijver met zijn schepping „Brood en vis". IFoto's Harry do Graaf) Mijn keuze voor deze beslemming was geen moeilijke. Op alle andere bewoonde Waddeneilanden vierde ik al eens vakantieom het beeld Ie completeren moest ik dus nog eens naar Texel. Toen de Texelse Courant - waarvan ik enkele redactieleden vrij goed ken - mij bovendien uitnodigde voor deze serie, was mi/n besluit snel genomen. Prettige bijkomstigheid was dat enkele van mijn vaste op drachtgevers eveneens geïnteres seerd bleken in een verhaal over Texel, in het kader van een serie over favoriete vakantiebestemmingen Vakantie vieren en geld verdienen, wie zou dat niet willen combineren... En zo kan het gebeuren dat ik on langs om vijf uur Den Helder binnen rijd, ruim op tijd voor de afvaart van vijf over half zes De veerhaven is snel gevonden, want de bewegwijzering is dik in orde. Ik heb besloten de auto in Den Helder achter te laten en Texel per bus en fiets te verkennen. Een beter milieu begint bij jezelf, nietwaarDat het niet mogelijk is bewaakt te parkeren, vind ik verve/end. De criminaliteit in de marinestad schijnt erg groot te zijn. Ik vertrouw er maar op dat mijn negen jaar oude Kadett geen at te aanlokke lijk aas is. De autoradio neem ik in ieder geval mee. De prijs voor een overtocht valt me mee Ik zie op de prijslijst in het wachtlokaal wel dat het niet onver standig is geweest mijn trouwe vierwieler achter te laten. Ik ben niet armlastig, maar vraag me af hoe een echtpaar met auto, caravan en twee kinderen de kosten kan opbrengen Een rit naar Zuid-Frankrijk lijkt me nauwelijks duurder De overtocht zelf is leuk, vooral om dat het uitzicht door het heldere weer fraai is. Hoewel de salon gezellig en schoon oogt en de lucht van soep me het water in de mond doet lopen, be sluit ik buiten op het dek te blijven De kaart van het Waddengebied heb ik aardig in mijn hoofd zitten, zodat ik inwendig erg moet lachen wanneer ik een dikbuikige man die naar Wie- ringen wijst met grote stelligheid hoor beweren dat daar Texel ligt Zijn reisgenote knikt ietwat timide. Het komt kenneli/k met in haar op te vra gen hoe dat steeds dichterbij komend stuk land daar in het noorden dan heet. Wanneer we de haven naderen, hoef ik niet lang te zoeken naar de 'uit gang' Ik sluit gewoon achteraan in de steeds groter wordende file voetgan gers. Twee jongetjes van een jaar of elf attenderen hun moeder op twee mannen die met grote grepen in de weer zijn op een droog gevallen stuk wad. 'Kijkmam, gouddelvers 'Ze ver betert de jongens en legt uit dat het pierenspitters zijn Pieren zijn een soort zeewurmen. maakt ze duidelijk. De jongens krijgen een blik in de ogen die het midden houdt tussen opper ste verbazing en diepe afkeuring Volslagen gestoord, die Texelaars Even later loop ik mijn koffers sjou wend over het loopdek richting de bus. De van de boot racende auto's doen vermoeden dat er ook al een Dinsdag 9 juli De gemeenteraad vergadert van middag verder over het bestem mingsplan buitengebied Om 19 30 uur begint de reguliere raadsvergadering. Rechtstreekse uitzending door radio Texel In Cinema Texel draait om 16.00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „Barb Wire" en om 21.15 uur „Sense and sensibility". De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur, senio ren 19 00 uur. in de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt een zomeravond concert gegeven door Gerard Leegwater (clavecimbel/orgel), Els Kiesewetter (gamba). Jan Pieter Eijkelenborg (blokfluit) en Margot Endel (sopraan). Aanvang 20.15 uur. Toegang gratis; collecte na afloop In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.00 uur opge treden door Kommil Foo met Vlaams cabaret „Neandertaal". Woensdag 10 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boefjes", om 16.00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „Barb Wire" en om 21.15 uur „Sense and sensibility". IndeR.K kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen. Donderdag 11 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Boef|es". om 16 00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „The Birdcage" en om 21.30 uur „Critical Decision". Om 14.00 uur start bij De Schuil hut bij de Hervormde kerk van De Koog een tocht voor automobilis ten langs kerken en andere histo rische objecten. Gratis Wie geen auto heeft kan instappen bij een ander. In het kader van „Hoornder Don derdag" vanaf 19 00 uur „Bloem bollenavond" op het erf van J. Duinker, Kerkstraat. Vanaf 16 00 uur „Krantenmarkt". Vrijdag 12 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „de Boefjes", om 16.00 uur „Dunston checks in", om 19.00 uur „The Birdcage" en om 21.30 uur „Critical Decision". De wielervereniging houdt een tijd rit over 32 kilometer Start (bij de voormalige PEN-centrale) jeugd om 18 15 uur; senioren 19.00 uur. In de R.K. kerk van De Koog wordt een Duitstalige mis opgedragen, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 13 juli In Cinema Texel hetzelfde pro gramma als op vrijdag. Bij Oudeschild houden Texelse jongeren waterski-wedstrijden vanaf 13 30 uur. In de R K. kerk van De Cocksp wordt om 19.30 uur een Duitsla mis opgedragen. Voor de overige evenemeii1 wordt venwezen naar de Te*; Courant-Vakantiekrant. Extra afvaarten (halfuursdiei Vrijdag 12 juli. afvaart Texels uur tot en met afvaart Den Het 16 05 uur Zaterdag 13 juli af« Texel 8.35 tot en met afvaartC Helder 15.05 uur Wachttijden verband met het begin van de kanties van Nederland-midden bouwvak regio noord worden dag 11 00 tot 16 00 uur wact den van één uur verwacht in Helder en op Texel van 10 00 13.00 uur een wachttijd van half uur. Zaterdag wordt in G Helder tussen 9 00 en 15.00 een wachttijd verwacht van; half tot één uurenopTexeltus 11 00 en 13.00 uur een wacft van een half uur. Hoogwater te Oudesch Dl 9 2.50 en 15.40 Wo.10 3.44 en 16.35 Do. 11 4.40 en 1740 Vr. 12 6.20 en 18 55 Za 13 7.40 en 20.04 Zo. 14 8.25 en 2041 Ma. 15 9.15 en 21.30 Di. 16 9.35 en 214) Aan het strand is het ongeveer een w der hoogwater De zon komt 14 jukoc 5.35 u en gaat onder om 21 53 u., 15 nieuwe maan. 9 juli doodtij DINSDAG 9 JULI 1996 „Er zit inderdaad iets aan te komen voor schotelbezitters", aldus me vrouw Stiehl van Service Center Texel, het bedrijf dat op het eiland vele schotels heeft geplaatst- „Voor RTL 4 en 5. Veronica en SBS 6 heeft men vanaf half augustus een digitale tuner nodig. De kosten? Die varieren per schotel, afhankelijk van de uitrus ting die iemand heeft. Zo n tuner komt ongeveer op ƒ1500,-." Thomas Stiehl reageert gelaten op het toekomstbeeld dat door uitbrei ding van de kabel de concurrentie voor zijn bedrijf toeneemt. „Dat komt toch, dat hou je niet tegen." Hij wijst erop dat een schotel met waardeloos wordt op het moment dat ergens ook een kabel ligt. „Binnenkort heb je zo'n tuner nodig om die vier Nederlandse zenders te ontvangen, maar in de toekomst kun je er nog honderden andere zenders mee ontvangen, al of niet gratis En de Duitse zenders kun je zonder die tuner gewoon blijven ontvangen, terwijl de lege plaatsen van die vier ook weer worden opge vuld. Het is geen kwestie van móeten kiezen voor de kabel, maar kunnen." Stiehl erkent dat schotelbezitters af gelopen jaren vaker op kosten zijn gejaagd, doordat iets in de techniek wijzigde, waardoor andere appara tuur nodig was. „Maar dat hangt sa- Als na een verkeersongeval de weg moet worden schoon- gespoten, zal de brandweer dat alleen doen als de opdracht komt van de instantie die het betreffende weggedeelte beheert, dus de ge meente, provincie, rijkswaterstaat of staatsbosbeheer. Aan deze in stantie kan dan de rekening wor den gestuurd. De brandweer houdt zich tegenwoor dig strikter aan deze regel dan vroe ger, toen het nogal eens gebeurde dat de weg op verzoek van de politie werd schoongemaakt Dat nu de puntjes op de i worden gezet, bleek maandagavond toen bij de veerhaven een ongeluk was gebeurd en de po litie de brandweer belde met het ver zoek de weg schpon te spuiten De brandweer weigerde en liet weten een dergelijke opdracht alleen van de wegbeheerder te aanvaarden. Desgevraagd verklaarde brandweer commandant Dick Jongeneel dat al leen in bijzondere gevallen van de regel wordt afgeweken. Dat is als anders een levensgevaarlijke of an- De voorstelling vergt veel van de Klif acteurs. Niet alleen omdat zij ook hun werk in de bediening en in de keuken hebben, maar vooral omdat ze een volle avond in hun rol moeten blijven Na een lied of sketch op het podium begaven ze zich in de zaal, waar ze praatjes aanknoopten met de bruiloftsgasten, het publiek dus. Ge zegd moet worden dat alle acteurs zich goed in hun rol hadden ingeleefd. Dankzij hun spel liet het publiek zich meeslepen en leefde mee met de derszins onaanvaardbare situatie zou ontstaan of voortduren. Ook nóg een reden laat de brandweer zich niet zomaar voor schoonmaak werk inschakelen „Onze brand wachten krijgen problemen met hun baas als ze te pas en te onpas wor den weggeroepen. We moeten zuinig zijn op werkgevers die hun mensen af en toe voor het brandweerwerk afstaan". De collecte van de Nederlandse Le ver Darm Stichting heeft op Texel ƒ6 221,55 opgebracht In de week van 23 tot en met 29 juni gingen de collectanten op pad In Den Burg za melden zij ƒ2 887.10 in. Van de buitendorpen kwam Oosterend met de hoogste bijdrage uit de bus (ƒ1.058,50), gevolgd door Oude schild 710,15). De Waal gaf ƒ164,- Den Hoorn ƒ319.75, De Cocksdorp ƒ350,60, EIerland ƒ100.60 en De Koog ƒ630,85 De zeilers van de Cocksdorper kust- zeilveremging troffen het zondag. De clubwedstrijd werd afgewerkt bij een perfecte wind en een stralend zonne tje. Dirk en Eddie Pool waren met hun Inter 18 in drie manches het sterkst, al moesten ze in de tweede vader en zoon Van Uunen met een Dart Hawk naast zich dulden Terwijl de wind draaide van zuidwest naar va aantrok van kracht vier tot vjl telde Willem Houwing en Com zich in de laatste manche op tweede plaats. Bart Boon en Eenhoorn werden in de ti manche derde, terwijl die plet laatste manche voor Man Yolande Maat was weggelegd Overall was de eerste plaats» kend voor Pool. Tweede wei Uunen en derde Houwlng/Ket Grand Prix de Texel bestaat en dat die zojuist haar start heeft gekend Geen tijd te verhezen, de vakantie is al zo kort De aankomst stelt me ietwat teleur. De havens van de andere Wadden eiland mogen kleiner zijn en het ont schepen mag er een stuk primitiever in z'n werk gaan. de sfeer is er ook gezelliger. Ik begrijp uiteraard dat de vooruitgang met Ie stoppen is. maar de naam 'Texel doet je toch onwille keurig terugverlangen naar smalle weggetjes, slechts bereden door paard en wagen of het automobiel van de dokter. Naar lang vervlogen lijden, inderdaad Maar daarvan heb ben Vlieland en Terschelling wel iets ik gearriveerd ben Als ik me goed herinner verschijnt de eerstvolgende editie van de krant morgen. Wellicht verwachten ze nu al een bijdrage van me. Straks eerst maar even bellen, want ik heb geen idee wanneer hun deadline is. Ik hoop wel dat ze me in ieder geval de tijd gunnen voor een rondje door De Koog. Bovendien wil ik nog even wat eten. Dat zou ik graag aan het strand doen. want van de zee krijg ik nooit genoeg. Er zal vast wel een strandpaviljoen in de buurt zijn. Maar wacht, dat kan ik natuurlijk wel even bij de redactie informeren... - HBB (wordt vervolgd) meer. Ik neem de bus naar De Koog, die via Den Burg blijkt te rijden Van een col lega van de 'Mainzer Beobachter', een middelgrote Duitse krant, kon ik een huisje op 't Stappeland huren Het moet een aardig optrekje zijn. aan de rand van een pittoresk kust- plaatsje. Ik ben benieuwd. Dat Stappeland is zo gevonden. De vriendelijke buschauffeur wees me de weg naar een groot pand met een hoedvormige opbouw. 'In de buurt van dat hotel moet u wezen Vraag daar maar even verder.Dat vragen lukt me wel. maar het/uiste antwoord krijg ik met snel. "t Lïekt hier ok alle gaar op mekaar', bevestigt een voor bijganger het beeld dat ik mezelf al begin te vormen. Uiteindelijk kom ik op de plaats van bestemming Het appartement over treft al mijn verwachtingen. De luxe is enorm. De keuken en de badkamer hebben de grootte van een doorsnee garage en het ligbad roept associa ties op met een zwembad. Ik ben met snel jaloers, maar ik bedenk wel dat ik wellicht beter journalist in Duitsland had kunnen zijn. Of zou hij gewoon een goede partij zijn getrouwd7 De slaapkamer voldoet aan at mijn eisen. Het bed is groot genoeg om 'languit' te kunnen liggen en hel ma tras is goed hard. Bovendien staal er een bureau - waarop ik mijn draag bare computertje neerzet -. een bij passende bureaustoel en een ge makkelijke stoel om lekker in te lezen. Terwijl ik mijn koffers uitpak en mijn kleren in de kast hang. maak ik plan nen voor vanavond Die zijn mei al te woest, want ik heb met de collega 's van de Texelse Courant afgesproken contact met hen op te nemen zodra Bezoekers van theater-restaurant Klif 12 spelen zelf een rol in de nieuwe produktie „De bruiloft van Biem en Babette". Zij zijn de gas ten op een bizar huwelijksfeest, dat van begin tot eind een smeuïge parodie is op de doorsnee bruiloft. Met deze verfrissende aanpak zijn Cor van Heerwaarden en zijn me dewerkers erin geslaagd weer een bijzonder avondje uit te creëren. De voorstelling, die zaterdagavond z'n première beleefde, wordt deze zomer vijf maal opgevoerd. „De bruiloft" staat bol van verrassin gen, maar is tevens een bron van her kenning. Wie kent ze niet. de ceremo niemeester, familieruzietjes, het onvermijdelijke ABC, de regelende schoonmoeder en de speech van de bruidegom. Klifs nieuwe voorstelling bevat al deze elementen en nog veel meer. Om alvast een tip van de sluier op te lichten: de gasten gaan eerst per bus naar een echte kerk, waar het bruids paar (gespeeld door Sietske Bakker en Matthijs Albers) in de echt wordt verbonden. Net echt, wantTexeltours -met de zogenaamd beschonken chauffeur Sjors achter het stuur- zorgt voor het vervoer. De Klif-medewerkers spelen de fami lieleden en kennissen van het bruids paar. Types die de boel aardig op stelten weten te zetten. Rode draad is de tegenstelling platteland (bruide gom Biem) en stad (bruid Babette). Naast de bekende kern van mede werkers zijn er ook rollen voor schoonmaakster Wil Slegtenhorst (als de moeder van de bruid) en kledingontwerpster Wil de Leeuw (een ontdekking als de oma van de bruidegom) „Geef die borden even door". De Klif-acteurs bewogen zich voortdurend tussen publiek. personages. Margriet de Graaff schitterde als de alles regelende moeder van Biem Haar gevoelige lied „Een moeder laat haar kind nooit alleen" was één van de hoogtepunten, vooral door de quasi-valse wijze waarop het werd gezongen. Ook Janien de Bruijn, als de hartsvriendin van de bruid, zong een prachtige solo. De toegift van pia nist Walter Donker, die zich ditmaal als acteur uitleefde in de rol van de aan lager wal geraakte vader van Biem, mocht er ook zijn Het dine rende publiek kon zelf meezingen met „Geef die borden even door", een ludieke en handige manier om snel de tafels te ontruimen. De voorstelling was zaterdagavond nog met af. maar het was de eerste keer dat het stuk met publiet gespeeld en dat is in deze opa sentieel. Sommige onderdeler den te lang; schrijver Pip Bami' de rol van ceremoniemeestë kleedde) merkte na afloop opa nog wel een stuk korter kan. Sï was de vloek waarvan een dt teurs zich aan het eind van de stelling bediende, waardoor de in de zaal duidelijk verminderd zal de volgende keer met herhaald, zodat deze zomer meer een happy end voor Bs Babette in de weg lijkt te staar „De bruiloft van Biem en Bató nog te zien op de zaterdagatf 20 juli, 3, 17 en 31 augustus. Frans Hopman Het kersverse bruidspaar Biem en Babette verlaat de kerk.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2