hoogseizoen: al weer bijna 10.000 auto's Mensen TEXELSE f COURANT Talk of the Town op Mexicaanse toer Bedrijvi gheid Café Chantant Kenteken graveren tegen diefstal Wat ik zeggen wou... Geen monumenten in De Cocksdorp „Sluftervallei" in andere handen Vernieling BEZORGERS TEXELSE COURANT ,,De Ezelgedachte" nu wijd verspreid gedrijvig/^/i;/ luta geeft video uit met oude t lelden provincie Zweeds jacht uit gronden geloodst Diefstal Bromfietser ten val werknemers Koog opgepakt Cursussen EHBO en reanimatie Geen masten, misschien beplanting DINSDAG 9 JULI 1996 Bedrijfsleidster Tilly Leenders bezig in één van de Mexicaanse hoekjes in het ver nieuwde eetcafé. Sinds enkele dagen is De Koog een Mexicaans eethuis rijker: „Coco's Cantina Horecabedrijf Talk of the Town werd hiertoe in één week aangepast. De café-functie blijft 's avonds, als de gasten 's avonds klaar zijn met eten, in tact. Al vanaf de start kun ]e in Talk of the Town overdag een hapje eten en is het 's avonds een café. In het eet- gedeelte kwam echter de klad ..Qua omzet was juni abominabel" zegt eigenaar Frits Langeveld Ik wilde het seizoen niet meer afwachten. Er was een goede nieuwe formule no dig." Volgens hem waren de tegenvallende resultaten mede te wijten aan de con currentie, ..De barbecue-gerechten, zoals spareribs en gegrilled vlees, die wij op de kaart hadden staan, zijn door anderen overgenomen Langeveld pakte de zaken voortva rend aan „Vorige week nam ik het besluit. Ik wilde het in één week ver anderen. Maar als ik had geweten wat er allemaal bij komt kijken, zou ik het over twee weken hebben uitge smeerd Want niet alleen moest het interieur en de gevel worden aange past. ook moest er ander servies en een compleet nieuwe menukaart ko men. Langeveld ging na welke ge rechten het bij Mexicaanse restau- (Foto Frans Hopman) rants in Nederland goed doen. Om die te kunnen maken moest hij 300 nieuwe ingrediënten bestellen Afge lopen donderdag liet de kok voor het eerst aan het personeel en andere ingewijden van zijn Mexicaanse kook kunsten proeven. Het initiatief van Langeveld betekent volgens hem niet dat hij tóch door gaat. „Mijn besluit om er mee uit te scheiden staat nog steeds vast. Maar als ik zie dat er geen geld meer wordt verdiend, grijp ik in Voor Klaas Fris, die vorig jaar als bedrijfsleider van o.a. Talk of the Town werd aangetrok ken, was de bemoeienis van Lange veld echter reden om zich terug te trekken. Langeveld zegt dat te betreu ren. De andere bedrijfsleider, Robert Nouwen, werkt nog wel voor hem. Langeveld zegt bezig te zijn met een kandidaat-koper voor zijn horecabezittingen in De Koog. „De oplossing lijkt voor het grootste deel nabij." Levensliederen zingen in cafe De Karseboom is deze week niet op vrij dag. zoals in de afgelopen Vakantie krant stond, maar op donderdag. Het „café chantant" onder leiding van Frans en Lies Pieterse begint om 21.00 uur. Een erkend bedrijf is vrijdag en zater dag naast Garage Grismgt in Den Burg present voor het graveren van kentekens en landcodes in alle auto ruiten. De kosten daarvan bedragen ƒ25.-. Deze vorm van diefstal preventie blijkt in de praktijk bijzonder effectief. Wordt de wagen namelijk gestolen, dan zullen alle ruiten moe ten worden vervangen voor de auto verhandelbaar is. Dat maakt het voor de dief een kostbare zaak. Worden alleen valse kentekenplaten aange bracht. dan is dat snel te ontdekken. Het graveerbedrijf is vrijdag tussen 12.00 en 18 30 uur actief en zaterdag van 09.00 tot 16 00 uur De Cocksdorp en Eierland komen niet in aanmerking voor de nationale monumentendag. Volgens het pers bericht vanuit het gemeentehuis zijn over die kant geen noemenswaardige monumenten te vinden. Het is mij niet bekend of de Historische Vereniging ook inspraak hierin heeft gehad en de verschillende dorpscommissies van Eierland en De Cocksdorp. In ieder geval was er een leuke trip te beden ken geweest Objecten het bezichti gen meer dan waard Ik denk hierbij aan het gerestaureerde pandje met plee achter huis, even voorbij hoeve Bern aan de Hoofdweg. Of het voor bijna iedereen onbekende brand weerhuisje aan de Achterweg (Lan- geveldstraat), de zeer oude preek stoel in de NH-kerk (afkomstig uit de Engelse Kerk te Den Haag), de vuur toren (plus extra oorlogsverleden), enkele oude boerderijen uit de begin fase van de polder Op „Dorpzicht" (een rijksmonument) staat nog een bakhuis in bi|na originele staat. Bun kers schijnen bij de gemeente slechts bij uitzondering waardering te kunnen oogsten, dus die noem ik dan maar met. Vertrekpunt? Bijvoorbeeld het luchtvaarmuseum in Eierland. Het staat nu vast dat het verzeke ringsconcern Aegon zijn tien Ne derlandse en vijf Duitse vakantie parken zal overdoen aan Roosland beheer B V. te Rotterdam, onder deel van de Indofin Group. Daaron der vallen dus ook de parken Sluftervallei en Vogelmient op Texel. Op 16 februari van dit jaar maakten Aegon en Roosland het voornemen tot overname al bekend, thans zijn de onderhandelingen afgerond De vijf tien bungalowparken zullen deel gaan uitmaken van een gezamenlijke vennootschap van de Indofin Group en Charterhouse Development Capital Limited tesamen met de Indofin/Charterhouse Investment club. Een busje van een Duitse jeugd vereniging is in de nacht van donder dag op vrijdag in De Koog zwaar be schadigd. De buitenspiegel en de koplamp werden stukgetrapt en de linkerzijkant zat vol krassen De wa gen stond langs de Ruyslaan. Naam Route V Peter van Heerwaarden Den Burg A 31 25 73 C.M.F. v. Heerwaarden Den Burg A1 31 55 79 Henk van Heerwaarden Den Burg B. 31 20 38 Mark Randsdorp Den Burg C 31 47 05 Raymond Molanus Den Burg D. 31 53 33 Alexander Elias Den Burg E. 31 00 22 Hans van Es Den Burg F. 31 40 30 Floortje Janssen De Zes. Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Marga Boon Mevrouw A. Mulder Jacqueline Leijen Mw. Betsema Susan Kooiman Björn Boerhorst Petra Hin Peter Broekman Martijn Barendregt Thijs de Vreede D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Freek-Jan Buijsman Trisha Koster Ricardo de Graaf Evelien Veeger Harold Jonk Erwin Goënga Tobias van der Zee Danielle van Leersum Mara Hooyschuur Kruisln Kogerwg /Kogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr vr. tc 31 Marieke Medendorp di. tc 31 De Mars (oudste deel)/ Spinbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck. Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pont- weg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Pontweg 72. 77. 84. 89. Leemkuil 3, Westerw Driehuizen. Keesomln. 45. Pontweg 91-95, Akenbuurt. Hemmerkooi. Zuidhaffel Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. Hoofdw., Slufterw.. Oorspr w Stengw.. Limietw. Eierland Postw., Oorsprongw.. Holland- sew., Hoofdw (ged.) Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg. Ongeren, Meijertebos. (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw Kadijksw.. Haller- weg 20. Veenselangweg Hogeberg, Reijer KeijserstrHallerweg 51/55, Schilderw 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje. Pontweg 1-68, Waterw Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje. Grensweg, Pontweg 98-110 Califormëweg, Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk. Mienterglop, Bosrandw v a. 516 Kogerweg De Kaai Hoomderw HemmerwEmmaln.33. De Grie Slufterweg/Zanddijk 01 31 43 70 44 78 04 43 27 63 92 58 79 56 63 44 82 35 39 56 49 70 79 08 31 63 62 1231 64 51 83 07 84 03 86 35 31 88 69 43 75 95 82 42 16 71 34 53 65 89 15 96 53 16 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Bmnenburg, Burgwal, P v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat. Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat, Molendwarsstraat, Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat. West straat, Weverstraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat. Den Burg A1 ,.St Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50 even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwer straat. Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- laan 7- oneven en 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60-. even; W. van Beierenstraat, Boogerd. Jan Dirkszoord Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-. even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan, Julianastraat. Burdetstraat. Mr KraaistrBernhardlaan 1-61 on even en 2-48 even, TjakkerstrLieuwstr Den Burg E: Bernhardlaan 123-.. oneven, Maricoweg. Schoonoordsingel. Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27. Mei een ledenaanwas van gemiddeld 'achlig per maand is de Multifunctio nele Ezelvereniging Texel ra. hard op weg de grootste vereniging van het eiland te worden Met ruim 400 leden is goede communicatie noodzakelijk, vandaar dat een eigen clubblad in het leven is geroepen. ,.De Ezelge dachte". zoals het orgaan toepasse lijk heet. werd vrijdagavond ten doop gehouden in de serre van café In den Grooten Slock in Den Burg Voorzitter Theun de Winter kreeg het eerste nummer aangeboden door Marga Koomen. één van de zes redactieleden. De redactie bestaat verder uit Ann Roeper, Chris Schraag, Kees-Jaap Harting. Nico Barhorst (tevens lay out) en Marten Visser. Zij kunnen rekenen op veler medewerking. Volgens Marga Koomen stonden alle benaderde on dernemers te popelen om te mogen adverteren. ..Welke vereniging kan ons dat nazeggen Leuk gevonden is de ..glossy" om slag. met een foto van de schattige ezel Steffi Balk. die door het ontbre ken van de rechter bovenhoek een kunstmatigezelsoor" heeft. Het eer ste nummer bevat een overzicht van activiteiten. wetenswaardigheden over de Texelse ezels en bijdragen van o.a pleitbezorger Kees-Jaap Harting (rubriek ..Ezels voor de ba lie"), kok Willem Roeper (..Balken- brij") en Harry de Graaf (over de Pa poea Jacob Wanggai. die door de Ezelvereniging naar school wordt gestuurd) Maar misschien wet het meest interessant zijn de bladzijden die worden gevuld door de complete lijst van leden en hun functies. ..De Ezelgedachte" is gedrukt bij Langeveld de Rooy en is in be perkte oplage los verkrijgbaar a f4.50 bij Nauta Boek Theun de Winter. Marga Koomen en de andere prominente leden heften het glas op De Ezelgedachte". (Foto Frans Hopman) I iens velen is het niet erg druk, loeristen zijn wel degelijk in en getale op Texel. Met het nvan een deel van de Neder- se vakanties en de vakanties lordrhem-Westfalen, is het jseizoen begonnen. De top It echter pas bereikt tijdens de Wakvakanties. ungafows en daarmee te verge- i accommodaties op Texel zijn aCD brengt na de video's van i Burg", '„Eierland" en m iterend" een vierde video op iarkt: Noord-Holland. jdeo over Noord-Holland be- chitterende beelden uit de ja- ussen 1915 en 1940 van deze •provincie. De film begint met lopnamen van IJmuiden na het Noordzeekanaal van maf wordt gevolgd. Onder :re de Hembrug en de havens a aandam zijn daarbij te zien. j trwordt aan enkele fabrieken lacht besteed, waaronder die Verkade en Duyvis. Ook de idevan Purmerend" uit 1937, international wielerwedstrijd, tvoorbij. vrijwel allemaal vol. Ook de kam peerterreinen zijn goed bezet maar op veel campings zijn nog wel enkele plaatsen vrij. Meerdere kampeerterreinen raakten zaterdag even vol waaronder Texels grootste camping .Kogerstrand". Vandaar werden zes tenten verwe zen naar de noodcamping Na één nacht konden ze dit terrein alweer verlaten. Op de noodcamping ston den in de nacht van zaterdag op zon dag ook vier grote tenten van groe pen jongelui, die nergens anders terecht konden. Auto's Dat veel toeristen het eiland weer hebben weten te vinden blijkt het meest duidelijk uit het door Teso ge registreerde aantal auto's van niet- mgezetenen Dat nadert alweer de tienduizend want zondagavond was de stand 9.044. Op het vergelijkbare moment vorig jaar was dat 7.201 Een groot deel van dat aantal was er al vóór het weekend De vervoers- drukte bij Teso was iets minder dan in het vergelijkbare weekend vorig jaar In beide vaarrlchtingen werden 11.126 auto's overgezet, 612 cara vans en 463 aanhangwagens. Vorig jaar waren die aantallen resp. 11.434, Zondag liet de zon zich eindelijk zien en prompt stroomden de Texelse stranden vol Voor het eerst deze zomer ontstond een echt vakantiegevoel. (Foto Frans Hopman) 684 en 401Het vervoer van perso nenauto's zakte dus mét 2,69%, het caravanvervoer met 10,53% en het vervoer van aanhangers stéég met 15,46% Vrijdag moest de tweede boot (halfuursdienst) een uur langer varen dan was aangekondigd en ook zater dag was dat nodig om het ver voersaanbod behoorlijk te kunnen verwerken. Vrijdag tussen 13.05 en 17.05 moest een half uur worden gewacht in Den Helder en zaterdag tussen 11.05 en 15.05 uur. De Texelse reddingboot Beursplein 5 heeft gisterochtend assistentie ver leend aan een Zweeds jacht, dat op de Eierlandse gronden in problemen was geraakt. Het 8Vz meter lange schip, de „Gula Ankan" uit Stock holm, was zondag op weg van IJmuiden naar het Kieler kanaal het zeegat tussen Texel en Vlieland bin nen gevaren De schipper, een erva- Uit een tent van twee meisjes uit Hui zen is een sporttas met kleding gesto len. De diefstal werd gepleegd op een camping aan de Krimweg bij De Cocksdorp. ren zeeman, verkeek zich op het tij en was gedwongen voor anker te gaan bij de Vliehors, waar de nacht werd doorgebracht. Kustwacht Eierland riep de volgende ochtend de redding boot op om poolshoogte te nemen De bemanning van de Beursplein 5 loodste het jacht vervolgens weer naar de Noordzee. Een 17-jarige bromfietser uit Boyl is donderdag gevallen op de Bosrand- weg Hij schrok van een tegenligger en raakte daardoor in een slip Zijn brommer kwam tegen een gepar keerde auto. die daardoor licht be schadigd raakte. De jongen man keerde niets, al droeg hij geen helm. De bromfiets bleek onverzekerd, zo dat het slachtoffer zelf een proces verbaal kreeg sbeelden van havens, steegjes lenen tonen hoe de vroegere king zich bezighield met werk rispannmg. Ook de kaasmarkt 515 te Alkmaar, waar kaas- ïs de zware paketten vers- m, komt aan bod, evenals tien met een Paasveetentoon- rg uit 1933 op eem marktplein «I koeien en publiek. Tot slot Texel in beeld. Er wordt een impressie gegeven van Den avan de scha-penmarkt. iSo bevat beelden van: én, Beverwijk. Zaandam, Westzaan, Zaandijk, Koog aan aan, Wormerveer, Krommenie, Mam. Noord llpendam. Broek Herland, Purmerend, Monnic- iin. Marken, Volendam, Edam, ar, Castricum. Bergen, Scha- iloorn. Enkhuizen, Medemblik, sgermeer, Den Helder en Texel in kritische selectie en zorgvul- (estauratie van het materiaal tiet Nederlands Filmarchief zijn telden op video overgezet. De wdt door pianomuziek begeleid sleer van de beelden goed tot echtte laten komen, videoband heeft een goed acht van het leven, zo'n drie eeuw geleden, in Noord-Hol- Oe video duurt bijna een uur en taijgbaar bij Nauta CD in Den 29,95 mdelingendienst heeft gister bij de twee Chinese restau- De Koog een controle gehou- I" totaal hield de dienst zes aan, waarvan werd ze illegaal in Nederland Bij de aanhouding ver- politie assistentie. De ver werden voor ondervraging politiebureau in Den Burg Gisteren was nog niet be- inderdaad om zes illega- Sommigen hadden geen bij zich en alle gegevens nog worden nagetrokken. Gelem Jansen, Den Burg Henk Broekman (23) is cum laude afgestudeerd aan de HTS voor petro leum- en gastechniek in Den Helder. Momenteel volgt hij een opleiding tot verkeersvlieger aan de KLM lucht- vaartschool in Eelde. Aan de HEAO van Alkmaar is Martijn Beerling geslaagd voor de richting economisch-linguïstisch. Jeanine Veenendaal heeft aan de Universiteit van Amsterdam de specialisatiecursus Nederlands als tweede taal met goed gevolgd afge legd Aan de Christelijke Hogeschool Rijn- Delftland is Jocelyn Kikkert ge slaagd voor de opleiding culturele maatschappelijke vorming Ze deed de richting educatie en publieks voorlichting Aan het Alkwaardcollege in Alkmaar is Remco Dijker (24) afgestudeerd aan de MTS weg- en waterbouw De Ambulancedienst Texel gaat twee cursussen verzorgen EHBO voor beginners is voor iedereen toeganke lijk. Deelnemers leren in theorie en praktijk hulpverlening te bieden De opleiding start 11 september en duurt 13 avonden Meedoen kost 250.- p.p. Het theoriegedeelte wordt verzorgd door dokter Van der Bent, de praktijk door een verpleegkundige van de ambulancedienst De tweede opleiding gaat over reanimatie, zoals hartmassage en mond op mond beademing Deze opleiding start ook in het najaar en duurt twee avonden. Kosten zijn 50.- P-P- Aanmelden kan bij de ambulance dienst tijdens kantooruren, telefoon 32 21 22 van het Chinees restaurant aan de Nikadel werd bewaakt door twee agenten te paard Om de Polderweg in De Waal meer te laten aansluiten bij het dorp, wilden de inwoners de straat graag ver fraaien met acht antieke straatlan taarns. Dat kost 20.000,-. De ge meente voelt daar niets voor, aangezien er al één aan het Hoger- eind is gezet Er is ook een verzoek tot het aanbren gen van beplanting ingediend. De kosten daarvan bedragen 12.500,- Dat wordt nog door b en w overwo- (Foto Frans Hopman) g61"1

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7