Cjrocn c2wartsjexeh in het harL, Verbittering over willekeur )n opoffering slaapplaatsen Nieuw laagje zand houdt knagende zee op afstand A PLUS Nu Kampeerboeren willen vereniging oprichten Phluim Oppositie vocht vergeefs tegen estemmingsplan ïekendlijst in ÊVakantiekrant -Qorszel Honkbalknuppel verwondt jongen - -- EcoMare verkoopt nu ook Brood Chinese werknemers blijken illegaal VERDER IN DIT mmer Gastcolumn „Door andere ogen" 2 Concours hippique bij manege Akenburg 2 Bestemmingsplan buitengebied: 4/5 •Toch paviljoen op paal 20,5 RST krijgt amper slaapplaatsen Uitbreiding voor woningen en bedrijven Geen A-blok voor Jaap Dros Reportage: zandsuppletie 7 Reuzen-aardbei VOC verleden op de radio Provincie beslist over lokatie Strender nieuwbouw TEXELSE^COURANT VAN DER VIS en de DE VAKANTIEKRANT iBRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11097 VRIJDAG 12 JULI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS INEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 veertien uur vergaderen viel dinsdagavond om 23.11 de ner. Het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied Texel was behandeld en vastgesteld, maar de sfeer van idracht was ver te zoeken. De talloze pogingen van PvdA, jenLinks, VVD en D66 om veranderingen in het ontwerp- naan te brengen of de door b en w aangebrachte wijzi- igen ongedaan te maken, waren op niets uitgelopen idatTexels Belang en CDA de meerderheid vormden en college door dik en dun steunden. verbittering bij de oppositie was ook groot. Zowel Dirk Terpstra de PvdA en Pieter de Groot van kondigden aan zich bij de provin- ser de gang van zaken te zullen Ogen De Groot voerde aan dat in oorspronkelijke ontwerp van het de afgelopen weken wijzigingen zó fundamentele aard zijn aange- N, dat het eigenlijk opnieuw ter zou moeten worden gelegd. Eelman (VVD) zei dat die wijzi- ontstonden doordat allerlei liduele mensen hun zin kregen, rdoor een plan is ontstaan dat idoende draagkracht heeft bij de burgerij. „Daardoor hebt u sen mensen tegen elkaar opge- jashet kamperen bij de boer- en ildheid gezaaid in de burgerij. bjiende de zomer verschijnt Rijst „Voor het weekend" al- pm de Vakantiekrant, die elke Ég als bijlage van de Texelse rant wordt verspreid. In de telse Courant staan wel kis de weekenddiensten van (artsen voor Texelaars. ikenddienst artsen 13 en 14 i:uitsluitend voor spoedgeval van za. 8.00 tot ma. 8.00 uur iter K. Eissen, Julianastraat 3en Burg, tel 31 20 39. Aan- egen visites tussen 9.30 en 30 uur. Spreekuur op zater- en zondag van 11.30 tot 00 uur en van 16.00 tot 16 30 zonder afspraak. Alleen voor «elaars. Toeristen kunnen zich ■Men bij de medische post in Koog. tel. 32 72 70. Mat het blijkbaar niet meer zelfsprekend is dat men in Hels, horecabedrijven en bij tore dienstverleners het pu ik vriendelijk en voorkomend aaderf. moet dit worden gesti leerd door het toekennen van pluim". Degene met de ■este pluimen mag zichzelf een e' m de kont steken Omge- W zouden dienstverleners klanten moeten kunnen be- ol berispen en negatief *ag afstraffen met een neer- ads gestoken duim, óf mei "fluim. Die werd vroeger met 11 geschreven, waardoor pluim 'fluim nauw aan elkaar venwant Heeft zo 'n pluimenact/e zin 'ie met je gasten persoonlijk "elgemeend omgaat heb je er en behoefte aan. Door zijn wvriendelijke optreden bij de "indeling van het Bestem- 9splan Buitengebied heeft gemeentebestuur zoveel 1—"men gekregen, dat het als verwaande pauw met haar loopt Ie pronken. De flui- kt komen vanzelf. Horszei De mensen vragen zich af: kan dat allemaal zomaar?" Legaliseren Laatstgenoemde was vooral gebelgd over de „willekeur" die het college had betracht bij het in het plan be stemmen en dus legaliseren van di verse illegaal gebouwde recreatieve appartementen en huisjes. De eige naars die erom vroegen kregen hun zin, anderen vielen buiten de boot omdat zij met op de hoogte waren van dit kennelijke „generaal pardon" PvdA-voorman Terpstra betichtte het college van „eenzijdigheid" „Toen we aan de behandeling begonnen, wilden we ons positief opstellen, maar hier zijn we met vrolijk van geworden. Dat geldt met alleen voor ons, maar ook voor milieu- en landschaps organisaties en instanties als Teso. TVO, TVL Waar zij tegen hebben geageerd, is alleen maar erger ge worden Jaap Vlaming (GroenLinks) was kort in zijn commentaar: „Hiermee bewij zen we Texel geen dienst." Evenwichtig Van de coalitiepartijen kwamen an dere geluiden. Vooral Dick Drijver van Texels Belang probeerde aanneme lijk te maken dat wel degelijk sprake is geweest van een evenwichtige planbehandeling. „We hebben alle belangen zorgvuldig in het oog ge houden. Hier is sprake van beleid, al is niet iedereen het ermee eens." Ook CDA-woordvoerder Jan Koolhof zag duidelijke lijnen in het plan. Vol gens hem heeft iedereen voldoende kans gehad om in te spreken. Toen het op stemming aankwam, Vijf Texelse kampeerboeren heb ben het initiatief genomen om op korte termijn een belangen vereniging op te richten. Het terug draaien van de gedoogregeling is de directe aanleiding hiervoor. Bovendien willen de boeren sterk staan bij het verdelen van de laat ste slaapplaatsen. De vijf kampeerboeren zijn Nico Roe per (Oorsprongweg), Jan Oosterhof (Eendekooiweg), Jan van Heer waarden (Hoeve Axel, Vuurtoren- weg), Piet Blom (Vrij en Blij, Wester- weg) en Jos Bakker (Maaikeduin- weg) Zij hebben de afgelopen tijd de koppen bij elkaar gestoken en de meningen onder collega's gepeild. Bij de ongeveer 70 Texelse boerderij campings is volgens de initiatiefne mers voldoende draagvlak aanwezig Volgens hen zijn de kampeerboeren het zat om voortdurend als kop van Jut te worden gebruikt als het gaat om de verdeling van toeristische bedden „Gezien de reacties op het bestem mingsplan kun je de verdeling van de laatste slaapplaatsen met meer ge moedelijk als Texelaars onder elkaar oplossen", licht Jan van Heer waarden toe. De nieuwe vereniging zal zich inzet ten om êen oplossing te vinden voor de „zorgelijke ontwikkelingen" rond de gedoogregeling (van acht weer terug naar vijf eenheden per boeren erf). Op de lange termijn wil men een blijvende invulling van de acht kampeereenheden op alle daarvoor in aanmerking komende A-blokken (agrarische bedrijven). Ook wordt gedacht aan het vaststellen van mi nimale eisen op het gebied van sani tair en de situering van het terrein. Bedoeling is in de loop van volgende week de uitnodigingen voor de op richtingsvergadering te versturen. Een datum is nog niet geprikt. Voor meer informatie en ideeën kan men contact opnemen met één van de vijf voornoemde personen. onthielden de vier oppositiepartijen hun goedkeuring aan het plan. Alleen de coalitiepartners Texels Belang en CDA stemden voor. Het was toen in middels al elf uur 's avonds Een lange zit, want de raadsleden waren net als een week geleden 's middags om twee uur met de beraadslagingen begonnen. Slechts de gezamenlijke maaltijd vormde een onderbreking Voor de reguliere raadsverga dering. die eigenlijk om 19.30 uur had moeten beginnen, was geen tijd meer. De vergadering is ver plaatst naar a s. donderdag, aan vang 19.30 uur. Gisteravond is een jeugdige vakantie ganger met een extra boot naar het ziekenhuis gebracht. De jongen raakte gewond toen hij per ongeluk een honkbalknuppel tegen zijn voor hoofd kreeg. Hij was op bezoek bij gasten op de boeren-camping van de familie Krab, Pontweg 160 nabij De Koog Het voorval gebeurde tijdens een spelletje honkbal, waarbij een an der de knuppel uit zijn handen liet vlie gen. Eerst werd de jongen per ambu lance naar de medische post in De Koog gebracht, vervolgens naar Den Helder. -- -- - - T-- - •P-X Zonnen tussen de zware machines Dat kan bij paal 17. waar de zandsuppletie nog in volle gang is. Hoewel, de betrokkenen doen er alles aan om overlast te voorkomen en bewerken de drukst bezochte stranddelen alleen in de nachtelijke uren. Er moeten nog ettelijke hon derden meters strand van een extra zandlaag worden voorzien, een nieuw jasje tegen de gretig oprukkende zee. Elders in deze krant staat een uitgebreide reportage over de werk zaamheden. (Foto Tessa de Graaft) Niemand minder dan de bekende Nederlandse popzanger en kunste naar Herman Brood heeft voor EcoMare een zeehondenshirt" ont worpen. Het volgens EcoMare „maffe, te gekke shirt is in elk geval bijzonder, want er zijn slechts duizend exemplaren van gemaakt. Brood hel zich inspireren door het 45-jarig be slaan van de zeehondenopvang. Hij maakte drie ontwerpen, waaruil de meest kleurrijke is gekozen Het is nu bij EcoMare verkrijgbaar voor f39,50 Voor Vrienden van EcoMare geldt een speciale prijs van f25,-. De op brengst komt ten goede van de zee honden en andere activiteiten van EcoMare In augustus, als Brood te rug is van zijn vakantie op Jamaica, komt hij naar EcoMare voor een lu dieke actie. Ook zijn plannen in de maak voor een optreden op Texel, maar daarvoor moet nog een ge schikte lokatie worden gevonden. Dat hij gisteren met zelf aanwezig kon zijn bij de presentatie van de shirts, werd enigszins goed gemaakt door de aanwezigheid van een andere bekende Nederlander, tv-presentator en hondentrainer Martin Gaus. Op de foto poseert hij als vijfde van links met een aantal medewerkers en sta giaires van EcoMare bij het zee hondenbassin. Op de achtergrond is een kraan bezig met de aanleg van de nieuwe onderwaterzaal. (Foto Frans Hopman) Zes van de zeven werknemers die de Vreemdelingendienst maandag aanhield in de twee Chinese res taurants in De Koog, verbleven il legaal in Nederland. Ze zullen het land worden uitgezet. Volgens de politie liet de 40-jarige eigenaar van beide bedrijven die eveneens werd aangehouden, hen zeven dagen per week twaalf uur per dag werken. De medewerkers, die allemaal de Chinese nationaliteit heb ben, kregen slechts kosten Inwoning vergoed en een „loon" van 35,- per week. Zij waren ondergebracht in kamers boven de restaurants waar .het een ontzettende smeerboel en brandgevaarlijk was", aldus de poli tie. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt door de Dienst Inspectie Arbeidszaken van het ministerie van Sociale Zaken. Verwacht wordt dat hij een boete van 5.000,- per illegale werknemer moet betalen. Asbestwand. Een wand van de TEM-schuur op het terrein van de gemeentelijke buitendienst bestaat uit asbestplaten. Deze moeten op last van de arbeidsinspectie door een gespecialiseerd bedrijf worden verwij derd. De kosten bedragen ƒ12.500,- Zijn de gebroeders Theo en Nico Boersen uit polder 't Noorden er in geslaagd een reuzen-aardbei te kweken? Je zou het haast den ken. maar het betreft ..slechts" een verkoopstalletje waarmee ze hun verse aardbeien aan pas santen proberen te slijten Hoe wel het stalletje een professio nele indruk maakt, hanteren de broers nog de vertrouwde ge moedelijke aanpak. Zelfbedie ning dus. Met een gleuf voor het papiergeld en blikjes frisdrank om de ergste dorst te lessen. Een op roep om geen afval weg te gooien, ontbreekt met. Maar waar zou die verborgen camera nou zitten? (Foto Frans Hopman) De Tros besteedt zaterdag tussen 11.00 en 12.00 uur op Radio 1 aan dacht aan het VOC verleden van Texel. Benno van Tilburg, directeur van het MJM in Oudeschild vertelt over de geschiedenis en EcoMare- medewerker Arthur Oosterbaan zal een VOC lied zingen, begeleid door Van Tilburg en Bert Schreuder van het bureau Cultuur Historisch Toe risme Woningbouw nabij de ijsbaan in Oosterend is volgens wethouder Daan Schilling (volkshuisvesting) voor de dorpscommissie inmid dels bespreekbaar. Het is echter nog niet zeker of de provincie ak koord gaat met deze lokatie. De wethouder zei dinsdagavond tij dens de bespreking van het bestem mingsplan buitengebied dat de Oost- erender dorpscommissie en het college sinds een gesprek op 14 juni j.l. op eén lijn zitten. De gemeente is nu in onderhandeling met de provin cie. „We zijn er nog met uit", aldus Schilling. „Afgesproken is dat we de draad oppakken zodra de provincie duidelijkheid heeft verschaft. De wethouder zei dit naar aanleiding van een door Erna Eelman (VVD) in gediend amendement Daarmee wilde ze bereiken dat het gebied ach ter de Cor Bremerstraat geen agrari sche bestemming in het buitengebied krijgt, maar met de bestemming „wo ningbouw" binnen de grenzen van Oosterend komt Volgens haar is dat gunstiger voor toekomstige woning bouw. Schilling antwoordde dat hij wel wilde handelen in de geest van het VVD- amendement, maar dat hij de gevol gen niet kon overzien. „Maar", be loofde de wethouder „als de provincie vasthoudt aan het gebied achter de Cor Bremerstraat, zullen we onverwijld onze aandacht daarop richten De gemeenteraad nam na ambtelijke toelichting genoegen met deze toe zegging. Het gebied achter de Cor Bremerstraat krijgt dus (nog) geen bestemming „woningbouw". (ADVERTENTIE) i jVurt flirti aha Sjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT Iedere vrijdag verschijnt de Vakantiekrant met activiteiten die in een week op het eiland zijn te doen Organisatoren kunnen deze opgeven bij Ruud Nooij, te lefoon 31 50 34 Evenementen moeten minstens een week voor verschijning van de krant worden gemeld, anders kunnen ze niet meer worden opgegeven

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1