„Alwéér een bui die de grond niet haalt" N Cjrom Twartsjexeh in het harLu amilie Penha wint droomprijzen in tv-show Bevat kistje geheim van Scheurrak-wrak? Regen te laat voor veel gewassen Zwaar hoofdletsel na val van paard ^[orszel Duikers doen bijzondere vondst Onbekende eerlijke vinder TEXELSE^COURANT VAKANTIEKRANT Jongen (16) gewond op bollenbedrijf VERDER IN DIT ummer „Mien Scheer" trekt ruim 2000 bezoekers 2 Russische delegatie koopt zes rammen 2 „Hugo" in Den Hoorn 2 Landbouwdag weer echte trekpleister 5 Coalitie met gerust hart naar Haarlem 7 Schuurfeest bij Harry 7 Joyriders zetten auto in sloot Vlieger test Vlijt-simulator Geen bushalte op haven en Bolwerk la en Ben Penha uit Den Hoorn bben in de Postcode Loterij ow een gloednieuwe BMW, reis naar Florida ter waarde 'Énƒ10.000,- en een geldbedrag 5.000,- gewonnen. Zij lepten de droomprijzen ensdag in de wacht tijdens de namen van de tv-show, die landagavond wordt uitgezon- lechtpaar behoorde woensdag tot 200 kanshebbers die in de tv- studio als publiek waren uitgeno digd ,,Ben speelt mee met de Postcode Loterij. Als|e twaalf num mers of meer goed hebt. kun je een 06-nummer bellen. Dat deden we. Op een gegeven moment lukte het en kregen we een uitnodiging om op 24 juli aanwezig te zijn", vertelt Rita Penha. Een kwestie van geluk, maar ook van doorzetten. „Anderen hebben óók een lot, maar die bellen met. Die winnen dus ook nooit wat In de zaal vond de volgende selec tie plaats Alle toeschouwers kre gen een pakketje, dat ze konden ruilen met hun buurman of -vrouw Slechts drie exemplaren bevatten een briefje met de tekst ,,U bent kandidaat". Rita Penha: „Aan de bodem zag ik dat ons koffertje niet de juiste was. Ben ruilde wat over en weer en van een buurman kreeg hij de goeie gift. 'Heb ik dat weer...' dacht ik toen ik open maakte en het briefje zag." De Texelse moest het opnemen tegen twee andere kandidaten. Zij moesten de afloop raden van in to taal vier recordpogingen die in en buiten de studio werden onderno men Het scheelde soms weinig, maar na vier ronden kwam Rita glansrijk als winnaar uit de bus. Op dat moment had zij in totaal al 5 000,- en de reis naar Florida in handen. Daarna wist ze in de finale ook de grote extra prijs, een luxe BMW-personenwagen, te winnen „Nee. ik mocht er niet meteen mee wegrijden", lacht ze „Ik kan eigen lijk nog nauwelijks geloven dat dit allemaal waar is. Gelukkig zat Ben in de zaal, hij kon het beamen. Maar pas als de reisbrochure in huis is, is het tastbaar Van het prijzengeld gaat nog 25% kansspelbelasting af Het echtpaar weet nog niet wanneer en hoe het naar Amerika gaat. „In elk geval in één van de schoolvakanties", al dus Rita, die twee schoolgaande kinderen van 6 en 12 jaar heeft. Toeg het nieuws gisteren over het eiland de ronde deed, herinnerde menigeen zich dat de Penha's al eens eerder zo'n grote prijs had den gewonnen. In april 1993 wer den ze thuis in Den Hoorn bezocht door een tv-ploeg van de Staats loterijshow en wonnen ze o.a. een ton en een reis naar Aruba. Rita Penha vreest scheve gezichten en wil het daar nu niet meer over heb ben Dat staat staat er los vandat moet je er niet bijslepen Hier zijn we gewoon hartstikke blij mee We boffen enorm." teer een bui die de grond niet haalt", reageert boerin werkt. Het donkere weer draagt ook emiek Langeveld uit Eierland op de klaagzang van va- bij aan de vitaliteit Ais je een paar liegangers over de regen van de laatste dagen. In milli- hete da9en heW; 2ie ie het 9ewas Efs gerekend stelt de regen inderdaad niet veel voor. verschromPelen ierland hooguit een millimeter of zes. „Kregen we nu pens een flinke plensbui, dan komt het met de meeste Jrsnog wel goed", houdt Arnold Langeveld van hoeve (Breda in Eierland de moed erin. Zijn aardappels en In mogen er dan nog redelijk vitaal bijstaan, voor me- Ikkerbouwer, veehouder en bollenteler op het eiland tide droogte al genadeloos toegeslagen. Ide planttijd in het voorjaar is er Langeveld hooguit veertig der gevallen. Dat is te merken il slootwaterpeil, dat flink is Enerzijds door aanzuiging land, anderzijds doorverdam- «aardoor brakke sloten nog worden. Het extreem late voor- (i dus een kort groeiseizoen- ook al geen goed aan de ontwikkeling. De stijging van woerpnjzen en bijprodukten Ie boeren zorgen. wortels. Volgens mij komt dat door de strenge winter, waardoor de onder grond rul is en de planten het bodem water goed kunnen pakken. En wie weet het diepspitten en de voorraad organische stof, die als waterbuffer Een 23-jarige vrouw uit Den Burg is dinsdagochtend met zwaar hoofd- Verschrompelen letsel per ambulance overgebracht ilijk is het nog een wonder dat haar het VU Ziekenhuis in Amster- er nog zo goed bij staan", dam. De vrouw was omstreeks tien uur nabij manege Akenbuurt van een paard gevallen en op haar hoofd te recht gekomen. Volgens de politie werd het ongeval veroorzaakt door een plotselinge manoeuvre van het paard. Toen de vrouw bij de manege wilde wegrijden, draaide het dier om waardoor de berijdster werd verrast. ingeveld uit de gortdroge Irug een flinke hand knollen lijn. len hebben vast erg goede Dat lot trof het vroege aardappelras Gloria dat hij teelt. „Van dat soort verwacht ik geen beste oogst. De late rassen kunnen nog meevallen, als ze het nog even volhouden." Over de uiterlijke kwaliteit van de knollen is hij goed te spreken „Geen schurftige piepers, al is het wel lastig dat het aantal knollen per plant van vijf tot vijftien varieert. Ze zijn van ongelijke grootte waardoor het moeilijk is om een goede maaidatum te kiezen." De landbouwer heeft, uitzonderingen daargelaten, niet de indruk dat de gewassen van zijn collega's er slech ter voorstaan. Een lagere opbrengst hoeft volgens Langeveld met negatief uit te pakken. „Er was dit jaar een flinke uitbreiding van poters in Eu ropa. Door de oogstderving, die lan delijk wordt geschat zo'n vijftien pro cent, verdwijnt het overschot van de markt." Dak boven Texel „Als ik van te voren had geweten dat er dit seizoen zo'n beetje water zou vallen, weet ik niet of we de aardap pelen wel hadden geplant", toont akkerbouwer Ard Saai uit „De Witte Hoek", niet al te optimistisch over de oogstverwachting. „Het lijkt wel alsof er een dak boven Texel staat." Het akkerbouwbedrijf van de gebroe ders Leo en Ard Saai op de zand- Arnold Langeveld uit Eierland haalt een greep pootaardappels te voorschijn. grond bij De Cocksdorp behoort vol gens firmant Ard nog tot de Lees verder pagina 7 il er culturen zi/n waarin neeschudl en ja bedoelt. l/e verdraaid goed opletten eet buitenlander niet ver- i Ie begrijpen. iigt onbedoeld mtsverslan- Mtaties en zelfs ruzies. Zo if DuitsersCdie altijd voor in, maar ook oosterburen 'un mond stijl dichthouden, onduidelijk hummen en niet blijken welke taal zij spre- Anderen doen nadrukkelijk best om zich in het Neder- verstaanbaar te maken en verhoogt de feestvreugde meer als zij het liever in het As proberen om zo hun "aliteit te verbergen. Want Men toch immers niet zo Mmoffen? Dus hebben we een probleem. Kent u die 'en die je buitensluiten door 'hng alleen hun moerstaal te en? We worden regelmatig Uronteerd met onbeleefde. 0 leersende schreeuwers uil mldstad, maar bij hen gaat Wuurlijk om die kostelijke, irva/sfe Amsterdamse hu- Spraakverwarring alom. 'lelbegrijpen we elkaar toch ■Haar wilIn gewoon Neder- JWg een plaatsje op een !lSe camping reserveren, 101 „grote misverstanden". (weren? Welnee, kan niet Allemaal leugens volgens haler. Jazeggen en nee- 'en Dat kan je aan tele net zien. Mis... Onderwater-archeologen hebben in het Scheurrak-wrak op de Wad denzee bij Oudeschild een redelijk gaaf eikenhouten kistje ontdekt. Uit het eerste onderzoek blijkt dat het een voorzittershamer en moge lijk een lakzegel bevat. De onder zoekers hopen dat deze vondst be langrijke informatie zal verschaf fen over de.herkomst van het oude graanschip, dat vermoedelijk eind 16e eeuw is vergaan. „Waarschijnlijk is het één van de meest waardevolle vondsten die de afgelopen jaren is gedaan", zegt Benno van Tilburg, directeur van het Maritiem en Jutters Museum, waar momenteel een expositie over het Scheurrak-wrak aan de gang is. Naar het wrak wordt onder leiding van drs. Thijs Maarleveld al jaren onderzoek gedaan. Ook deze zomer proberen duikers van de afdeling Archeologie Onder Water van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) de geschiedenis letterlijk en figuurlijk boven water te halen. Het speurwerk heeft al veel informa tie opgeleverd, maar tot dusver is nog onbekend hoe het schip heette en waar het vandaan kwam. Wellicht is het vergaan tijdens de ramp in de kerstnacht van 1593 en was het schip eigendom van de Amsterdamse han delaar Roemer Visscher, de vader van Maria Tesselschade. Gehoopt wordt dat het nu gevonden kistje het geheim zal onthullen. Het kistje (50x15x20 cm) werd vorige week in redelijk goede staat boven water gehaald. Vervolgens werd het voor onderzoek en conservering overgebracht naar het instituut Archeoplan in Delft. Daar bleek dat het vermoedelijk een notabelenkistje betreft. Het bestaat uit twee compar timenten. De grootste bevat een voorzittershamer, de kleinste twee fraai besneden stokjes met aan de uiteinden een handje met een bol, wat textielresten en restanten van vermoedelijk een lakzegel. In de bin nenkant van het deksel zijn twee schepen gegraveerd. Vooral via het onderzoek van de lak zegel hopen de onderzoekers méér te weten te komen over de eigenaar van het kistje en wellicht de herkomst van het schip. Daar zal echter nog heel wat kunsthistorisch onderzoek voor nodig zijn. Na conservering zal het kistje eind september worden getoond in het Maritiem en Jutters Museum. De ten toonstelling „Het Scheurrak-wrak S01" is nog tot 30 oktober te zien. Toerist Jürgen Gade uit Lüden- scheid verloor op het plein bij de receptie van Vakantiecentrum De Krim zijn portefeuille met zeer veel geld, autopapieren en an dere waardevolle zaken Nog voordat hij de portefeuille miste werd hem deze al terugbezorgd in zijn bungalow door een Neder landse man met een blauwe Mercedes, model T. De man was al weer snel verdwenen en Gade was zo verbouwereerd dat hij ver geten was naar zijn naam te vra gen. Naspeuringen bleven vruch teloos. De Duitser had er echter behoefte aan om zijn bewonde ring voor de gang van zaken te uiten en heeft het bedrag van f300,- dat hij aan de eerlijke vin der had willen geven, beschik baar gesteld voor een goed Texels doel: het Tesselhuus. Hoewel het eikenhouten kistje vier eeuwen op de zeebodem heeft gelegen, is het nog redelijk gaal. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de Een 16-jange jongen uit De Koog is woensdagmiddag omstreeks twee uur op een land aan de Van der Sterrweg in de PH-polder gewond geraakt aan een been. De jongen, die hielp bij het bloembollen rooien, raakte in een benarde positie door een achteruit rijdende rooimachine. Daarachter stond een tractor met hefvork om de volle kuubskisten van de rooimachine te tillen Eén van de tanden van de vork kwam in zijn been en veroorzaakte een diepe vlees wond. De jongen werd per ambu lance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Vernieling. In de nacht van dinsdag op woensdag werd bij een woning aan de Pontweg een vlaggemast ver nield. De politie hield even later een 17-jarige jongen uit Moordrecht aan. Aanvankelijk ontkende hij, maar later gaf hij de vernieling toe en verklaarde zich bereid de schade van 300,- te vergoeden. Onbekenden wilden in de nacht van maandag op dinsdag de auto van bewoners van de Pontweg in De Koog „lenen" Het werd een kort ritje. Toen ze achteruit het erf afgingen, reden de dieven meteen aan de over kant de sloot in. Hierbij ramden ze een paaltje. De joyriders sloegen op de vlucht. De politie trof de auto om streeks drie uur 's nachts aan Na vraag leerde dat de bewoners de auto op hun erf hadden geparkeerd met de sleutels nog in het contact. Diefstal. Een 26-jange Cocksdorper is zijn bromfiets kwijtgeraakt. Hij had de oranje Puch Maxi maandagavond onafgesloten neergezet in de Molen straat in Den Burg. Toen hij 's nachts terugkeerde was de brommer ver dwenen. Zweefvlieger Edwin Daalder was woensdagmiddag een van de eer ste gebruikers van de flight simulator, de nieuwste aanwinst van het luchtvaartmuseum. Daal der kon bevestigen dat „vliegen" in de simulator net echt is. Het hart van de als cockpit uitge voerde machine wordt gevormd door een computer met vliegprogramma, beschikbaar gesteld door Ben Zege- ren van L R kantoorbenodigd heden. Het cockpitraampje boven het originele dashboard wordt gevormd door het beeldscherm waarop de in strumenten zijn te zien en tevens het luchtruim met landschap waarin het vliegtuig zich bevindt. Door het bedie nen van stuurknuppel, voetenstuur, gashandle e.d. reageert het vliegtuig realistisch. Je kunt taxièn, opstijgen, landen en door fouten ook ongeluk ken veroorzaken. Het aantal moge lijkheden zal in de toekomst nog wor den uitgebreid. Bezoekers van het museum mogen zich gratis vermaken met de simulator. Kennelijk is er re kening mee gehouden dat ze het als zó echt en/aren, dat ze er luchtziek van kunnen worden want aan boord bevinden zich ook kotszakjes... Het apparaat is gebouwd door lucht vaartenthousiast Sieb Zijlstra die er zo'n tweehonderd uur aan heeft ge werkt. Zijlstra maakte al eerder appa ratuur voor museaal gebruik, zoals de brug van een kotter voor het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Het luchtvaartmuseum bracht Zijlstra dank voor zijn Inspanning door de simulator naar hem te vernoemen: „Sieb's Vlijt-simulator". In verband met de gouden Driehoek manifestatie van a.s. zaterdag in Oudeschild, zullen enkele bushaltes een tijd buiten gebruik worden ge steld. Na 12.00 uur stopt er geen bus meer op de haven en tussen 17.00 en 18.30 uur geldt dit ook voor de halte Bolwerk. Instappen is alleen nog mo gelijk in de Heemskerckstraat. (ADVERTENTIE) (Foio instituut Archeoplan, De'tt) Sieb Zijlstra bij zijn simulator. Achter de stuurknuppel Edwin Daalder. (Foto Harry 00 Graaf) GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11101 VRIJDAG 26 JULI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv tstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. WEMENTSPRIJS /54.55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1