Russische interesse voor Texelse schapen Velen bezochten al de „Mien Scheer"-expositie teso Eert weldaad voor de zinnen D©aOR TEXELSE COURANT Aqualympics in Molenkoog Zomerexpositie Galerie Tessel Afrika thema van foto-expositie Kampioen stunt in skatepark PH-polder in historisch blad Agenda „Die Duitser had maar achter mij aan moeten rijden" Anti-discriminatie op zomermarkten Aquapella in De Worsteltent Weekendarts 27 en 28 juli 1ÉI oud Papie ndere -ogen VRIJDAG 26 JULI 1996 In zwembad Molenkoog worden za terdag (morgen) „Aqualympische Spelen'' gehouden voor zowel kin deren als volwassenen. Tussen 13.00 en 15.00 uur kunnen kinderen een gouden, zilveren of bronzen diploma halen op tien onder delen, waaronder bobsleeën, kegelen en fietscrossen Wie alle onderdelen volbrengt heeft recht op een diploma. Het is beslist nodig om op tijd, dus uiterlijk 13.00 uur present te zijn. Vanaf 15.00 uur is er een Aqualym pische Zeskamp voor volwassenen, gebaseerd op de originele Atlantische spelen In teams van vijf personen strijden zij om het goud Onder an dere is er „vliegvismeppen" (water volleybal) en „schelpzeilen" (frisbee- slagbal) en zal het ..drijfhoutparcours" voor hilariteit zorgen. Er is nog ruimte voor enkele teams De samenstelling maakt niet uit; deelnemers moeten wel ouder zijn dan veertien jaar. Op geven kan tot zaterdagochtend 12.00 uur bij Michel Gomez (telefoon 322318) of het zwembad (telefoon 313373) Prijswinnende kmpsters. Marie Wieten-Gillot (links) in gesprek mei Frouke Goudman-Cupido. (Foto Harry de Graaf) De organisatoren hebben niet te klagen over belangstelling voor knipkunst-tentoonstelling ,,Mien Scheer" in de Hervormde kerk van Den Burg. Er zijn daar inmiddels zon 2000 bezoekers geweest waaronder opvallend veel Texe laars. Voor sommigen is één be zoek niet voldoende. „Ik kom hier voor de vierde keerhoorden we iemand zeggen. Woensdag beleefde de tentoonstel ling zijn hoogtepunt. Er werden toen 800 bezoekers geteld en daar kwa men ook nog 25 mensen bij die be hoorden tot de exposerende knip pers. In het kader van de folklorewoensdag was op de Groeneplaats een oud- Hollandse huiskamer ingericht waar knippers uit binnen- en buitenland de monstreerden. als verlengstuk van de tentoonstelling in de kerk. Veel bezoekers aan ..Mien Scheer" nemen als herinnering een poster, een paar kaarten of suikerzakjes mee naar huis. De opbrengst daarvan gaat naar het restauratiefonds van de kerk. Dit doel blijkt tot de verbeelding te spreken. In het juryrapport wordt de expositie geroemd om het brede scala van werkstukken en dat slaat met alleen op de omvang. Naast „grote" knip pers en knipsters zoals Harm Biemold, Frouke Goudman-Cupido en Erica Hausler ziet men ook werk dat gemaakt zou kunnen zijn door de bezoekers. Dat is afwijkend want op andere tentoonstellingen worden doorgaans alleen topprestaties ge toond. Naast een hoge waardering om hun originaliteit of verfijnde afwer king voor een vijftal exposanten heeft de jury, bestaande uit de dames Jurriaans (Westfries Museum, Hoorn), Licht en Wezel (coryfeeen uit de knipkunstwereld) een negental prijzen toegekend Wethouder Nel Eelman reikte die prijzen woensdag uit, waarbij ze er blijk van gaf zich goed te hebben laten informeren over werk en knipper. De prijzen van de gemeente Texel gingen naar Wies Palma-Hokwerda uit Drachten voor haar „Waschvrouw Griet" en naar Frouke Goudman-Cu- pido uit Amersfoort voor de „Grote golvende weegbree". De prijzen van de organisatie gingen naar Rita Duijsens-vd Mark uit Uetendorf (Zwitserland) voor „Arch Noach" en naar Tonny van Andel- Mandersloot uit Driebergen voor „Op het land". De waarderingspnjzen van de jury gingen naar Charles van der Meij uit Enkhuizen voor „Vuurtoren", Anneke Postma-Ennema uit Heiloo voor „Geef ons heden...Marijke Visser- Schuiteman uit Amsterdam voor „Compositie", Rieny van Beek- Fochteloo uit Oosterbeek voor het tweeluik „Schepping" en „Ark" en Marie Wieten-Gillot uit Den Burg voor „Woordbeeld Diverse exposerende knippers heb ben werk beschikbaar gesteld om te worden verkocht ten bate van de kerkrestauratie. De expositie in de kerk is nog drie weken te zien; maandags van 10.00 tot 13.00 uur en woensdags van 10.00 tot 16.00 uur Tot 3 augustus is in Galerie Tessel aan de Kogerstraat in Den Burg nog werk te zien van vijf kunste naars. Hieronder bevindt zich één debutant: de Amsterdammer Cor van Vlijmen met gebruikskeramiek. Zijn echtgenote Lies, een vaste gast in de galerie, is present met een nieuwe serie keramieken beeldjes. Het meest opvallende werk is afkom stig van de veelbelovende Jacqueline van der Laan. Zij toont grote en kleine bronzen beelden van vogels. Een aantal plastieken is „in beweging", zoals de eend die door het riet vliegt en het beeld van twee baltsende vo gels. Van der Laan was tot voor kort nog onbekend, maar haar ster rijst snel. Origineel is de inbreng van de kunste naar Reinier uit Gouda. Met een door hem ontworpen klokje was hij prijs winnaar van een wedstrijd door het horlogemerk Citizen Zijn klokken lampen en sieraden zijn vooral grap pig Wie het nieuwe werk van Lies van Vlijmen ziet, herkent onmiddellijk haar stijl Toch zijn de poppen, die de sfeer van rond 1900 oproepen, weer an ders dan anders. Haar man Cor pre senteert schalen en potten die op Chinese tradities zijn gebaseerd De vijfde kunstenaar, Yvonne Bongers uit Deventer, vervaardigt etsen Aan de hand van mandala-vormen vertelt zij in elke tekening een verhaaltje Op de expositiewand van Nauta Foto in Den Burg zijn de komende weken bijzondere foto's te zien. Ze zijn gemaakt door Sytske en Adriaan Dijksen tijdens twee be zoeken aan Afrika. Sinds begin dit jaar stelt exploitant Ruud Laurijssens een wand beschik baar voor werk van Texelse hobby fotografen. De nieuwste expositie is van professionele klasse. Niet zo vreemd, aangezien beiden een naam hebben opgebouwd met natuurfoto's 'en -illustraties. Op de expositie han gen echter maar enkele detailfoto's van vogels en planten. Veel aandacht is er voor de adembenemende land schappen van Ethiopië en Namibië, waar de Dijksens in de herfst van resp. 1994 en '95 rondkeken. In Ethi opië logeerden ze bij Adriaans broer Lieuwe, waardoor ze het primitieve leven in een dorpje van nabij mee maakten. Dat leverde een aantal prachtige foto's op van o.a. spelende kinderen in een armoedige doch kleurrijke omgeving i.We vinden het leuk om eens wat "■anders te laten zien", vertelt Sytske Dijksen. „Deze Afrikaanse landen worden vaak in verband gebracht met honger en ellende, maar zelf hebben we een andere kant ervaren." De delegatie uit de Russische regio Stavropol namen dtndag een kijkje op het bedrijt van Jaap Eelman in Oosterend. Foto Gerard Timiverman) Vier Texelse schapenfokkers kre gen dinsdag een landbouw- delegatie op de dam uit de regio Stavropol, tussen de Zwarte en de Kaspische Zee. De Russen waren gekomen om Texelse fokrammen te kopen, waarmee ze het Sta vropol en Kaukasische (fijn- wollige) schapenras willen verbe teren. Als het fokprogramma succes heeft, krijgen de Texelse fokkers er wellicht een belangrijk afzetgebied bij. De Russen koch ten zes rammen op het eiland. Volgens de heer Yegorov, algemeen directeur van de staatslandbouw- onderneming in Stavropol, produce- Tijdens de opening van het skatepark op de oude tennisbanen van Deuce in Den Burg, op zater dag 3 augustus, zal de Nederlands kampioen De La Fontaine een de monstratie skaten en skate boarden verzorgen. De specialist, die wordt afgevaardigd door de leverancier van de nieuwe toestellen in het skatepark, laat zien welke stunts mogelijk zijn op de „ramp", „piramide" en „quarterpipe". Zelf is hij Nederlands kampioen halfpipe, maar hij neemt ook zijn skateboard mee, zodat alle liefheb bers aan hun trekken kunnen komen. De demonstratie begint om 14.15 uur. De officiële opening door wethouder Nel Eelman-van 't Veer is om 14.00 uur. Vanaf 14 30 uur zijn er optredens van punkbands. Meer hierover in de krant van volgende week. ren hun huidige schapenrassen te weinig vlees en wol Uit kruisingen vorig jaar tussen de Texelaar en de lokale rassen, is geblekend dat zowel de vlees- als wolproduktie van het Stavropol- en Kaukasische ras is te verbeteren. Het vlees en de wol van de kruisingen is beter van kwaliteit en levert dus meer geld op Reden voor Yegorov om met onder zoeker Pavlov en tolk landbouw- attaché Skeglov naar Texel af te rei zen. De Russen werden begeleid Het zomernummer van het blad van de Historische Vereniging dat deze week (met enige weken vertraging) verscheen, besteedt aandacht aan de geschiedenis van de 150-jarige Prins Hendrikpolder. Het artikel is een voor proefje van het jubileumboek dat 23 augustus verschijnt. De in het artikel genoemde intekentermijn is verlengd met drie weken. Gelein Jansen beschrijft in het histo risch blad het archief van aannemers bedrijf J H Geus, dat aan de Histori sche Vereniging is geschonken. Een zeer veelzijdig bedrijf, dat zich onder andere met de bouw van kamphuis „De Pelikaan" bezig hield Ook be stonden ooit plannen voor de aanleg van een vliegveld nabij De Koog. Verder in het blad een tussenbalans van de opgravingen bij fort De Schans Over het verschijnsel Sodo mie in de vroegere scheepvaart, ver haalt de rubriek „Het gebeurde op het Marsdiep.. Het blad van de Histori sche Vereniging is in de boekhandels te koop voor 6,75. Vrijdag 26 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story" en om 16.00, 19 00 en 21.30 uur „Mission Impossible" Vanaf 17.00 uur diploma- zwemmen in Molenkoog. Het zwembad is daarom niet voor an dere zwemmers beschikbaar, maar publiek is welkom. De wielervereniging maakt een ploegentijdrit over 32 kilometer. Start bij de voormalige PEN-cen- trale om 18.15 (jeugd) en 19.00 uur (senioren) In de R K kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen. Zaterdag 27 juli In zwembad Molenkoog „Aqua lympische Spelen". Van 13.00 tot 15.00 uur voor kinderen en vanaf 15 00 uur voor jeugd boven veer tien jaar en volwassenen. Zie be richt elders in deze krant. In Cinema Texel wordt hetzelfde programma geboden als op vrijdag j.l. In Oudeschild is het evenement -,,De Gouden Driehoek". Histori sche wandeling begint om 14.30 uur bij de Wezenputten. Feest programma op de haven vanaf 18.00 uur o.a. maaltijd (19 00) en muzikaleshow van Flairck (21.30 uur). In de R.K. kerk van De Cocksdorp wordt een mis in Duitse taal opge dragen. Zondag 28 juli In de R.K. kerk van Den Hoorn wordt om 9.00 uur een Duitstalige mis opgedragen en om 11.00 uur in de R.K kerk van De Koog. een Evangelische dienst wordt gehou den om 11.30 uur in de Hervormde kerk van De Koog Om 11.00 uur begint de uitzending van TV Texel (herhaling om 17.00 en 21.00 uur). Onder andere re portages over het bouwdorp, de dynosaurièrs-tentoonstelling, stap pen in De Koog, kampioenschap jeu de boules en wheeler Arco de Graaf In Cinema Texel draait hetzelfde programma als op vrijdag j.l. Vakantiecentrum Dennenoord houdt van 14.00 tot 22,00 uur vakantiebraderie. In het kader van de Texelse com petitie wordt in Oudeschild een ringsteekwedstrijd gehouden, aan vang 19.30 uur. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke zomeravonddienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Voorganger ds J, Vonk; organist Fokke Walstra. In het Eierlandsche Huis speelt vanaf 22.00 uur de Bourbon Blues Band Toegang vrij Maandag 29 juli In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als op vrijdag j.l. De raadscommissie voor welzijns beleid heeft een openbare verga dering in het raadhuis, aanvang 17.00 uur Gesproken wordt over financiering van de renovatie van de Jan Drijverschool. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diaserie over Texel vertoond, aanvang 20.00 uur. Entree f2,-. Dinsdag 30 juli In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als op vrijdag j.l. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. In de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een zomeravond concert gegeven door Arnoud Rosdorff (piano/orgel) en Maureen Janzen (altviool). Vanaf 21.00 uur treedt zanger Geert Hautekiet op met het pro gramma „Dorst" in theater-restau rant Klif 12 in Den Hoorn. Woensdag 31 juli In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als op vrijdag j I. In de R.K. kerk van De Koog wordt een Duitstalige mis opgedragen, aanvang 19.30 uur. In partycentrum Calluna is een dansavond Entree f5,-. aanvang 21.00 uur, Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Texelse Courant-Vakantiekrant Extra afvaarten (halfuursdiensf| Vrijdag 26 juli' afvaart Texel 9.35 uur tot en met afvaart Den Helde 16.05 uur Zaterdag 27 juli: afvaar Texel 8.35 tot en met afvaart Dei Helder 15.05 uur. Wachttijden: In verband met he begin van de vakanties van di Duitse deelstaat Baden W end« Nederlandse bouwvak regio m«t den worden vrijdag 26 juli var 12.00 tot 15.00 uur in Den Helde wachttijden van een half uur ver wacht en op Texel van 10.001s 13 00 uur. Zaterdag 27 juli worde: in Den Helder tussen 9 00 er 14.00 uur wachttijden verwacti van een half uur en op Texel lus sen 11.00 en 13.00 uur een hal uur. Informatienummers: (wachttijden, inzet extra schip er eventuele actuele bootinformatie) 369691 of 369692 (dienstregeling en tarieven); 369655 (informal' inzake gevonden voorwerpen, al leen op werkdagen van 9 00 is 12.00 uur); 369600 (hoofdkantos, open maandag tot en met donder dag tussen 8 00 en 12.30 uur er 13.00 tot 16.30 uur, vrijdag tussen 8.00 en 12.00 uur); 369612 (kentekenregistratie, bereikbas tijdens kantoortijden), 06-9292 (r formatie openbaar ven/oer, koste 50 cent per minuut) Hoogwater te Oudeschild Vr. 26 2,54 en 1630 u Za. 27 5.10 en 18.05 u. Zo. 28 6.56 en 19 26 u Ma 29 8 00 en 20.36 u. Di 30 8.54 en 21.46» Wo.31 10.06 en 22.56 u Do. 1 10.55 en 23 46 u Vr. 2 11.35 u Aan het strand is het ongeveer een uure® der hoogwater De zon komt 28 juli open 5 54 u. en gaat onder om 21 35 u„ 2Sjtf eerste kwartier, 31 juli springtij door bemiddelaar Kars Fielmich van de firma KVS uit Oldenhoven Bakermat De delegatie was ook door Austra lische fokkers uitgenodigd om scha pen te bekijken. Yegorov: „Maar aan gezien Texel nog steeds de bakermat van het Texelse schapenras is, gaven we er de voorkeur aan om naar jullie eiland te komen Ze brachten een bezoek aan Henk en Koos Tjepkema, Jaap Eelman. Kees Kikkert en Piet Verberne. Hoewel het om toprammen ging, verbaasden de bezoekers zich over de uiterlijke vorm van de dieren. In de Sovjet Unie wordt gefokt vol gens standaardnormen, tem/ijl de meeste Texelse fokkers het meest produktieve vleesras nastreven. Van de tien rammen die ze in Nederland kochten, zijn er zes afkomstig van het eiland Wellicht groeit dat aantal in de toekomst nog flink uit. Op de 37 fokkerijen in deze Russische regio lopen totaal 2,2 miljoen schapen. Op de Emmalaan in Den Burg vond maandagochtend een aanrijding plaats tussen een 50-jarige Duitse automobilist en een 43-jarige motor rijder uit Oosterend De toerist stopte met zijn auto voor zebrapad en werd van achteren door de Texelaar aan gereden. Volgens de politie nodigde de motorrijder de Duitser uit om de zaak aan de kant van de weg op pa pier te zetten, maar scheurde de Oosterender er vervolgens vandoor. Omdat het kenteken werd opgeno men, kon hij worden achterhaald. De Oosterender vond dat hij niet was doorgereden „Had die Duitser maar achter me aan moeten rijden", ver klaarde hij De politie gaf hem een proces verbaal. De Werkgroep Anti-discriminatie (WAD) van de gemeente Texel gaat de straat op om aandacht te vragen voor discriminatie, zowel lokaal als wereldwijd. De groep staat met een kraam op de braderie van De Koog op dinsdag 6 augustus, tijdens de folkloremarkt in Den Burg op woensdag 7 augustus en op de Hoornder Donderdag-markt op donderdag 8 augustus. De WAD reikt folders uit met uitleg van doel en vermelding van telefoon nummers waarvan mensen gebruik kunnen maken die op het gebied van discriminatie iets te melden hebben. Ingezamelde klachten worden ver meld in een zwartboek. Bij de activiteit is ook de Baha'i-dans- groep Awake betrokken. In de dan sen wordt aandacht gevraagd voor racisme, tegenstelling tussen rijk en arm, gelijkwaardigheid van man en vrouw, invloed van drugs en andere maatschappelijke onderwerpen De groep trad eerder op tijdens festivals in Tilburg, Schiedam en Nijmegen, het bezoek aan Texel is het begin van een tour door Nederland en België. De groep (waarvan twee leden van Texel zelf afkomstig zijn) zal tijdens de braderie in De Koog meerdere keren optreden op het Dorpsplein, in Den Burg op het pleintje voor Cinema Texel en tijdens Hoornder donderdag op het plein bij Goënga De zanggroep Aquapella geeft zondagmiddag een optreden in De Worsteltent. Het vocale gezelschap bestaat uit: Magda Brommersma, dochter Marieke, Nico Willemsen en de gebroeders Marco en Robin van Sambeek. Ze zingen covers van be kende a capella groepen, zoals Montezuma's Revenge en de Nylons. Tevens omvat het repertoire eigen tijdse popmuziek, voorzien van een vocaal jasje gebracht volgens de stijl van Aquapella. Het optreden is gra tis en bij mooi weer buiten in de tuin van De Worsteltent. De dienstdoende huisartsen^ Texelse patiënten zijn dit wet end dokter H. van Dijk en N. Grave, Kotterstraat 24, Oosts end, tel. 31 82 34. UitsMe voor spoedgevallen van zatero 8.00 tot maandag 8.00 uur Cc suit na telefonische afspras Toeristen kunnen terecht bn medische post in De Koog.tel 72 70 Voor verdere informal zie Vakantiekrant. Zaterdag 27 juli haalt de Gym Volleybalvereniging oud papien De Koog. Stapels dienen sten) pakt vóór 10 00 uur langs de m worden gezet. Men kan het pier ook zelf brengen naar dece ner op het grote parkeerterrei de Nikadel. Ik geloof dal hel er dan toch eindelijk van komt. een geheel positieve co lumn. Hopelijk gelooft u mij wanneer ik zeg dat ik die met plezier schrijf. Want zeuren is niet mijn lust, noch mijn leven. Ik gentel graag en veel. Het is slechts ergernis over onnodige vervlakking waardoor ik in vorige af leveringen soms wal scherp was. Dal mi/n gang naar de jaarlijkse Landbouwdag in Den Hoorn me veel genoegen zou bezorgen, lag met he lemaal in de lijn van miin verwachtin gen. Bezoekjes aan de braderie in De Koog en de folkloremarkt in Den Burg (al eens beschreven) hadden mij ge leerd dat gemakkelijk vertier helaas hoogtij viert en dat het traditionele Texel met een loep dient Ie worden gezocht. De term Landbouwdag deed midaarom niet bij voorbaat een gat in de lucht springen. De vrees dat ik er naast een koppel schapen en drie kippen vooral veel herrie en wei nig wol zou treffen, was levensgroot. Maar - zie daar - geheel ten onrechte Oké. inderdaad waren er de onvermij delijke kraampjes, vol vakantiekleding en andere prullaria Voor het overige echter heb ik niets dan lof. Om te beginnen al over de lokatie. omringd door kronkelige weggetjes en tuinwalletjes en zo vlak achter het overduidelijk agrarische dorp dat niet Hugo Bakhuys van den Brink door leli/ke nieuwbouw werd aange tast. En elke keer wanneer ik mijn blikken over het weiland liet dwalen, zag ik weer die prachtige witte kerk, die inderdaad net zo indrukwekkend pittoresk is als alle ansichtkaarten suggereren. Het evenement zelf werd (gelukkig) gedomineerd door de acteurs die ik graag een hoofdrol zie vertolken. Want wat zou een landbouwdag zijn zonder boeren in bemodderde over alls, die discussies voeren over het 'exterieur' van Pietje 12 en 'het uier' van Gretha 34 en onbegrip tonen over een beslissing van de jury? Mooi waren ook de oudere mannen in zon dagse pak, die met een kennersblik in de ogen om de ring stonden en slechts op verzoek welwillend ingin gen op de kwaliteiten van het vee. Of het 'slechts' gepensioneerde agra riërs betrof of dat hier de hereboeren van Texel aan het woord waren, kon deze leek niet beoordelen, maar ik laat graag iets te raden over. De boe- Paarden en hun berijders kunt* minder bekoren. De reden das'* ook mijzelf niet helemaal dm Wellicht dat het er mee Ie heeft dat de edele viervoetenI spronkelijke functie in de /ami goeddeels heeft verloren enrü wordt ingezet bij sportieve et menten. Dat heeft iets onnalt. en wie mij een beetje kent, W ik daar een lichte aversie teger Maar goed, ik zou positief iJ/'A' ik moet ook toegeven dat deck van zo'n landbouwdag voorti bezoekers juist wordt bepaalt' de aanwezigheid van paartje" viel me trouwens op hoeveel? mers aan de paardenwedstripf buiten het eiland kwamen ft" er uit op dat dit Den Hoornseti ment kennelijk ook elders e lande in hoog aanzien staat De omvang van de Landt0 deed me plezier. Het bewijst1' landbouw op Texel nog t>eW belangrijker in ieder geval andere Waddeneilanden. perspectief voorde toekomst ff juist - voor de toeristische Want zolang de oorsprong roepsgroepen hun rol met* blijft Texel een aantrekkelijk velen. Amen. - HBB

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2