Veelzijdigheid troef op koèle Landbouwdag zeggen wou... Weer speelt organisatie in de kaart csrmoon F y.evja°\ nTe7-e^aaV TEXELSE^ couRANT fWRTEEN VRE5ELYK EN ZONDIG OORDDEZEN HRVENPLRRT6. DE KERKEN 6TRRN LEEG, MRRR.HRRR DE POEllE VRN OtiTUOjT UWf HEEFT GELYK nON5lhÖEUI? LRET ONZE GHREN NRER DEN COOGH.DRER SCWyNT HET VREDIGER TE ZYN EN 5TlL SPEELHOLEN KROEGEN ZI7TE VOL V Oudeschild anno 1650 istwachter Stam laar Brandaris aterdag de vlag halfstok Geven en nemen \|Oux verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 9 augustus: t/m woensdag 31 juli a.s. aan de balie van de Texelse Courant [en goed functionerende landbouwsector is niet alleen «t zaak voor de landbouwers zelf, maar van belang voor •el Texel", aldus Teso-directeur Rob Wortel donderdag ergen bij de opening van de Landbouwdag in Den Hoorn, agrarische presentatie die op het ruime terrein aan het ije Weggetje bij Den Hoorn was opgezet, was mede dank- het koele weer een echte trekpleister. Voorzitter Frans ikker had namens de organisatie voor Geert Timmer van Stichting 150 jaar Prins Hendrikpolder een presentje van SO,- in petto. tl feestterrein, gezien vanaf het Hoornder kerkje. heel goed ontwikkeld, straalt het dier veel jeugd uit en heeft het veel klasse, de grootste eer ging toch naar de koe van Kuip, die tijdens een landelijke keuring in Utrecht onlangs hoge ogen gooide. ,,Een heel goed skelet, goede benen en goed op de achteruier", prees het juryrapport. De roodbonte Anna 305, overigens met de uiterlijke vorm van een zwartbonte koe, van Henk en Koos Tjepkema werd de koe met de beste uier. Een dier met een enorme melkproduktie, en van achter een extreem hoog uier, aldus de jury. Voorproefje Schapenlokkers gaven met hun beste rammen alvast een voorproefje van de schapenfokdag op de Groene- plaats. Tussen de vele toeschouwers scharrelde hier en daar een hande laar, die de kwaliteit alvast in ogen schouw nam. Ook de leken konden zien hoe de witgejaste keuringslieden bij de schapenbeoordeling te werk gaan De kampioensram (nr. 13) kwam uit de stal van Kees Kikkert en de reserve (nr.7) was van Piet Verberne. Bij de viertallen werden die van Koos Tjepkema kampioen. De Texelse geitenverenigmg was VRIJDAG 26 JULI 1996 >was niet alleen de naam „Wor de de Teso-directeur, onder sigadegeslagen door de wethou- lïEelman. Schilling en Poster, de [verschatte de openingsvlag van Landbouwdag te mogen hijsen, veerdienst sponsort al sinds jaar jag de manifestatie die door de dvting Hoornder Donderdag altijd lüjn wordt verzorgd. De agrarische toris een goede klant van Teso ïel voegde er aan toe dat de in den uit agrarisch vervoer in het hallen bij de inkomsten van Teso lel toerisme. De Teso-voorman te een link tussen toerisme en douw Rust, ruimte, natuur, dor- inet historische kernen, visserij uerenleven zijn volgens Wortel ven die bijdragen aan de aan- «ngskracht van het eiland op toe- .Wandelen, fietsen door bos en duin en langs weilanden met bees ten, gewassen en boerderijen maar ook de geur van mest over het land geven de badgasten het bijzondere Texelgevoel Wortel omschreef de Landbouwdag, waarop de agrarische sector zich pre senteert, als een „belangrijk en nut tig evenement", dat hij een warm hart toedraagt Gevarieerd Voor de vele bezoekers die een kijkje namen op het terrein hadden de vrij willigers op het grote weiland van Jan Veeger woensdag avond in de stromende regen een gevarieerde manifestatie opge bouwd. De aandacht ging vooral uit naar de dieren, die in allerlei soorten en maten waren te zien. Verder wa ren er landbouwmachines en uiteen lopende stands. NOd W£l 10 VOO» PHSTT 6NvJDtrt ook+oe Gadegeslagen door Frans Bakker, voorzitter van de Stichting Hoornder Donderdag, opent Teso-directeur Rob Wortel de Landbouwdag. hoofd van de kustwacht land, Piet Stam, verruilt Texel [(Terschelling. Per 1 oktober tilhij de wacht in vuurtoren De Maris. Een forse salaris- iMering is één van de voor laste redenen voor zijn over- f. Wie hem in de Eierlandse sloren opvolgt, is nog niet be rd, Slam kwam elf jaar geleden van Helderse „Lange Jaap" naar ge#!.Hij ontpopte zich als een kleur- Sjuurdie geen blad voor de mond Hete nemen. Met zijn collega's td Slam tegen de bezuinigingen het rijk, dat zelfs dreigde de else vuurtoren te sluiten. Uitein- jiwerd de post teruggebracht tot arbeidsplaatsen. De 24-uurs iei dting werd opgeheven. Voor Stam was het werk hierdoor minder interessant geworden „Uit breiding zit er niet meer in. Ik kwam als hoofd kustlichtwachter op Texel, maar als je nog met z'n tweeén over blijft, wat stelt zo'n functie dan nog voor?" Op Terschelling zal Stam geen chef zijn, maar in vergelijking met Texel krijgt hij wel meer bevoegdheden. Dat komt omdat De Brandaris de centrale meldpost is voor het Waddengebied, gelegen aan de drukke scheepvaart route naar o.a. Harlingen „Daar mag ik bijvoorbeeld schepen de loods- plicht opleggen, informeren naar ge vaarlijke ladingen en zelfs beslissen over het toelaten van schepen. Het werk wordt voor mij gevarieerder, drukker en verantwoordelijken" Gezien de uitspraak van de minister over de handhaving van het aantal kustwachters zal de Texelse bezet ting op hetzelfde peil blijven. Veel belangstelling trokken de fjordenpaarden, waarvan een groot deel uit de fokkerij van Martin Kikkert afkomstig is. De juryleden van de Vereniging „Het Nederlandse Fjordenstamboek", keurde ook paar den van de vastewal. De tienjarige merrie Gracia van de familie Terpstra werd tot algemeen dagkampioen uitgeroepen. Rundveekeuring Prominent onderdeel was de rundveekeuring, waarvoor 35 koeien door de ring paradeerden De landbouwdag geldt in kringen van veehouders als een belangrijke keu ring, waarin het neusje van de zalm wordt getoond. Jurylid en fok- technisch voorlichter Gerrit Bras prees de Texelse inzendingen. „De uiers zijn over het algemeen erg im posant en de koeien goed ontwikkeld Er liepen maar een paar mindere tus sen. Bij de kampioenskeuring ging het tussen de vaars Hafford 4 van A Boogaard uit Oosterend en de kampioenskoe Anita 31 van de firma C.P. Kuip en Zn. uit De Waal „Eigen lijk is het appelen met peren vergelij ken", doelde de jury op het leeftijds verschil. Weliswaar is de vaars van Boogaard aanwezig met meerdere rubrieken, zoals Nubische, witte, bonte en Toggenburger geiten. De geit met de mooiste uier was van Joop Noom uit Driehuizen, die ook het beste lam had. De dagkampioen werd ingezon den door Piet Bakker van Wester geest. Willem Goënga had de beste Nubische geit. Annet Hm de beste bonte en Joop Noom de beste Toggenburger. De beste lammeren kwamen van het Maartenhuis (witte), Willem Goênga (Nubische), Annet Hin (bonte) en Joop Noom (Toggen burger) Blikvanger was het onderdeel waar bij kinderen de geiten toonden. De jeugd was ook niet weg te slaan bij de ezels, die door de multifunctionele Ezelvereniging i.a. werden gepresen teerd. Als behendigheidsoefening mochten wortels in de stand worden gemikt. Kleindierensport Vereniging Kotex toonde hoenders, konijnen en sier- duiven. Op Eigen Wieken was aan wezig met tropische vogels, parkieten en kanaries. De beste tropische vo gel was van Henk Leijen en de beste kanarie van Bert Koning. Algemeen kampioen werd een nachtegaal van Henk Leijen. Van veel groter en luidruchtiger kali- De kampioenskoeien van de rundveekeuring. Vlnr. de kampioen Anita 31 van C. Kuip. reserve-kampioen Hattord 4 van A. Boogaard en uierkampioen Anna 305 van Hein en Koos Tjepkema. ber was de inbreng van de Oude Trekker en Motorenvereniging (OTMV), die ook met modern mate riaal naar Den Hoorn was gekomen De liefhebbers hadden ondanks de grote drukte op de akkerbouw bedrijven tijd vrijgemaakt. Thema was de mechanisatie van toen en nu. Bij het défilé reed er voor een oude zelfbinder een moderne combine, een vooroorlogse kruiwagenspuit achter een fonkelnieuwe veldspuit van 24 meter breed Een oude drie- wielder kar viel in het niet bij de kiepwagen met een inhoud van zes tien ton Toen speaker Simon Stark de prijs noemde van een moderne aardappelrooier (ƒ135 000,-) werd het publiek even stil. „Het kost dat het barst. Of je als akkerbouwer maar even wilt meedoen. Maar als je niet investeert, raak je op achter bij de rest." In stands van Waterschap Hollands Kroon, het Hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen in Hol lands Noorderkwartier, de gemeente en Staatsbosbeheer werd de link van deze instanties met de agrarische sector gelegd. Ook andere bedrijven en organisaties op landbouwgebied gaven tekst en uitleg Bij de show voor tuigpaarden werd Noordhollands kampioene Alice Hal man-van der Linden met Dilady II; gehuldigd Tekst en foto's Gerard Timmerman De beste gelten stellen zich op voor het défilé. g) nn lezers Builen verantwoordelijkheid ran de redactie F I, 'erzoek om zaterdag de vlag Sjk uit te hangen wordt door ons Vioreerd. maar dan wel halfstok '®s, de Stichting Ter Reede van 3l heeft het lef om met het Jutters Museum en Ruud "Catering samen te werken om "ike V.O.C. verleden" te doen toen. "wmde stichting is echter wel de "verantwoordelijke voor de sloop 'feoude Marsdiep, (bj. 1926), op maart j.l. Het is in de afge- 31 drie maanden wel gebleken dat Texelse ingezetenen en over- kabonnees van deze krant, zich afvroegen waarom het zó plot- ^9afgelopen was. De vragen en folies waren niet van de lucht, jaai nog steeds door. Het blijkt dat iters van deze krant toch aan- hal er meer loos is dan gepu- 13,11 is Dat gevoel is juist. Twee !"voor de eerste en laatste ver eng bij Teso hadden de be deden van TrvT al besloten 33 Marsdiep beslist niet naar focht komen. Daar wisten wij *e'kgroep Marsdiep niets van. •'getekenden begonnen echter Enigheid te voelen. We hadden aansluiting bij TrvT gezocht on- 31 motto „eendracht maakt maar een verkoeling van •'an TrvT begon voelbaar te We gingen even te hard' ijsdag 20 maart, bij Teso, henriëtte Timmermans, (voor- l'chting TrvT,), vier a vijf maal de kreet gelanceerd: „Ik begin hier over toch een heel naar gevoel te krij gen", Dat sloeg dan op de conditie van de kasco van de Marsdiep Her haalde malen werd dit aangesterkt met de toevoging: „vindt je ook niet Rob!?". Het bleek dus al een relatie van „ouwe jongens krentenbrood". Het bestuur tot behoud van de Marsdiep was op dat moment nog steeds met op volle sterkte vanwege op vakan tie zijnde bestuursleden. Voorts be stond ook binnen het bestuur twijfel over de conditie van de romp van de Marsdiep. Op zich is zo iets helemaal niet erg Als iedereen bij voorbaat al ja zit te knikken ben je ook verkeerd bezig. Hoe dan ook, het was voor de T.O.V./TrvT.JT.O.V. staat voor Texelse Ondernemende Vrouwen, dus met voor tof, want dat zijn ze be slist niet), hét ideale moment om de Marsdiep onderuit te halen. Welnu, dit lukte grandioos! Teso had bij een eerdere inspectie al besloten dat ze er geen brood in za gen het schip voor de toekomst te conserveren. Als saillant detail mag wel worden genoemd dat een over- kantse auteur van boeken opmaritiem gebied met Teso meegegaan was en ook negatief adviseerde. Hij belde ons echter wel op met de boodschap: „Als het je lukt, doe ik wel mee hoor!" Toen wij niet zo toeschietelijk deden, belde hij ook nog twee andere bestuursleden op, om z'n diensten op te dringen. De boot is echter om be grijpelijke reden afgehouden. De grote vraag voor de Marsdiepers was ook nog of we van Rijkswater staat een vaste ligplaats los konden peuteren, want die zijn schaars in Oudeschild. Het bleek allemaal niet meer nodig te zijn na de lobby van Henriette c.s. Dubbel jammer, daar wij wél kans gezien hadden om met „overkantse" financiers de Marsdiep te kopen. Het was dan alleen zeer de vraag of ze dan naar Texel gekomen was. Bovendien, we hadden harde af spraken met TrvT. na te komen Wat dat betreft kunnen wij iedereen recht in de ogen kijken. De andere partij duidelijk met. Enig rekenwerk De Marsdiep moest een halve ton kosten, de handelswaarde van het schip lag echter zeker eens zo hoog daar de binnenlandse cruise- en party-markt staat te springen om oude „nostalgische" tonnage Wij waren daarom ook niet bang voor de conditie van het schip, financieel kon den we er nooit een buil aan vallen! De TrvT kan nu proberen bij R W.S. een ligplaats te verkrijgen t.b.v een aan te kopen klipper of botter t.w ƒ100.000,-. Dit moet via een scheepsmakelaar, die je ook duur moet betalen, daar TrvT. zelf de ex pertise niet in huis blijkt te hebben. En dit allemaal van vrijwillige giften! Alsof er nog niet genoeg bruine schuiten in de haven komen. Als er ooit een hou ten loodsschoener gebouwd wordt, zullen de totale kosten over 6 a 7 jaar 20 miljoen gulden bedragen en dit om ong. 17 mensen aan het werk te zet ten Lekker stukje rekenwerk zegi Bovendien, je verkrijgt dan een re plica van een loodsschoener, terwijl een orginele stalen loodsschoener in Rotterdam te koop lag. Inmiddels is dit schip verkocht en weordt in Fries land verbouwd tot jacht. Maar wat moet een loodsschoener eigenlijk op Texel? Zo'n schip heeft totaal geen binding met het Texelse loods- gebeuren. Ook wil TrvT. het loods wezen in z'n algemeenheid tentoon stellen. Erg orgmeel hoor, je vindt dergelijke tentoonstellingen al in Hoek van Holland. IJmuiden, Den Helder en wie weet waar nog meer Dan zijn er nog de plannen voor nos talgisch/ambachtelijke huisjes die, volgens Joke de Boer/TrvT. "Onlos makelijk van de te bouwen houten loodsschoener gezien moeten wor den" Daarmee komen we weer uit bij de samenwerking met het Maritiem en Jutters Museum De overkoepelende Stichting Texels Museum mag wel uitkijken met de Stichting TrvT Im mers, oude ambachtelijke huisjes worden al bij het M.J.M gebouwd. Wie zit dan uiteindelijk nog te wach ten op de plannen van TrvT, na ge bleken onbetrouwbaarheid9 Bovendien, oude huisjes vindt je ook in het Zuiderzee-museum en in de zeer nabije toekomst in Kuinre en Woudrichem. om van geheel gereno veerde stadskernen als b v. Heusden of Elburg nog maar niet te spreken Zo alles bij elkaar beginnen wij hier over toch „een heel naar gevoel" te krijgen. Riny Roy Helleman, Oudeschild. Botsing (1). Een 18-jarige brom fietsster uit Den Hoorn en een 24-ja- rige fietser uit De Koog bleven onge deerd toen zij dinsdagmiddag rond kwart over vier met elkaar in botsing kwamen. De schade aan hun rijwie len was echter fors Het meisje reed over de Westerweg en wilde de Pont- weg oversteken naar Den Burg, maar verzuimde voorrang te verlenen aan de fietser. Botsing (2). Op het fietspad langs de Emmalaan kwamen dinsdag om half zes een 16-jarige fietsster uit het Duitse Pauen en een 43-jange Cocksdorper op een bromfiets hard met elkaar in aanraking. Het meisje hield onvoldoende rechts en botste daarom op de tegemoetkomende brommer. Ze kwamen allebei ten val, maar de schade viel mee (ADVERTENTIE) Naar aanleiding van het artikel „Volle kampeerterreinen bittere pil toeris ten", d.d. 23 juli 1996, heb ik de be hoefte om te reageren, want enige nuancering is gewenst Het is rond deze tijd horecaseizoen en Texel is gelukkig nog zeer in trek. Echter., niet iedereen kan naar Texel, want er is een plafond inge steld m.b t. het aantal gasten- plaatsen. Begrijpelijk maar ook jam mer. Ook heel begrijpelijk is dat velen op de Luwe Boshoek willen staan, want het is een heel gemoedelijke camping aan de rand van De Koog, waar me nigeen al 25 jaar komt. Op de cam ping is dan ook zeer verbaasd tot boos gereageerd op het artikel in de krant. Op de Luwe Boshoek kun je met re serveren, ook al kom je 34 jaar als vaste klant. Je moet van te voren bellen. Als er plaats is kun je komen. Als men plaatsen verwacht vrij te krij gen zegt men dat ook, maar je weet dan dat je het risico loopt dat je moet wachten. Dit beleid ken ik al 15 jaar, maar an dere mede-kampeerders al vele jaren langer. Niemand van de gasten op de Luwe Boshoek voelt zich misleid of heeft zich ooit misleid gevoeld door eige naar Cor Zutphen. Sterker nog: er is altijd een oplossing gevonden en dat was en is een kwestie van geven en nemen Dit kan en mag ik zeggen namens de vaste gasten van de Luwe Boshoek In het hoogseizoen kunnen de ge moederen wel eens hoog oplopen en zeker bij mensen die met bepaalde verwachtingen naar het eiland zijn gekomen, maar het is ook de toon en de manier waarop gasten en gast- gevers met elkaar omgaan als ook in omgekeerde vorm Mensen van rede en fatsoen kunnen samen veel berei ken. Tot slot wil ik U verzoeken mij te noteren als abonnee, opdat ik het Texelse kan blijven volgen buiten het hoogseizoen om! Jan van den Poll Zwolle Spiegels. De Hemmerkooi bleek een stukje te smal voor twee automo bilisten uit Ede en Bovenkarspel. Toen zij elkaar dinsdagmiddag pas seerden raakten beide autospiegels elkaar en werden beschadigd. Vol gens de politie week de man uit Ede onvoldoende uit. Uitgeverij Langeveld en de Rooy Pjrbtrj.it 10. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 314111

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5