„Wij zijn niet bezig er 'n potje van te maken" Coalitie verdedigt bestemmingsplan: angs de weg Schuurfeest TEXELSE couRANT Bosbrandje in de kiem gesmoord roogte landbouw Vergeefse actie na noodoproep „Flintstone" slaat toe in restaurant Amazones rijden goed in Schoorl Diploma zwemmen Zomeravondconcert Rosdorff en Janzen Snijwonden Triathlonjeugd weer vooraan VRIJDAG 26 JULI 1996 Dankzij kordaat optreden van de familie Imhoff uit De Koog is een [randje in het Prangerbosje aan ,je Dorpsstraat dinsdagavond in je kiem gesmoord. Tegen de avond zagen wandelaars vlam den in het bos vlak langs het pad Ze waarschuwden direct de familie Imhoff. Vader en zoon snelden onmiddellijk naar de aangegeven plek. om de vlam men te doven. De schade bleef beperkt tot enkele vierkante me ters. De brandweer zorgden er voor dat smeulende resten de boel niet opnieuw in brand zetten Door onvoorzichtigheid of andere oorzaak ontstonden verspreid over het eiland in korte tijd meer dere bosbrandjes. 'S, zoals hier in de schuur van de familie Spoelstra uit de PH-polder, ienen in de zomer een aardig zakcentje. tukkige". ..Dankzij hetdrangwater je duinen valt de droogte in deze Snaarverhouding nog mee. Er is goede capillaire opstijging in de Jnd." jens Saai wordt het hoog tijd voor ifinke bui. „De tijd dringt. Wegens «nst van luizen, de overbrengers schadelijke virussen, moeten de ■rsgauw worden doodgespoten Zorgen idesuikerbietenoogst baart zor- l Saai: „Op hete dagen staan de sn alleen 's morgens overeind rdag hangen ze er voor dood bij." agens is dat geen ongebruikelijk schijnsel in droge zomers, waar- feoogst naderhand toch nog kan wallen. „Het is een geluk bij een ik dat het niet al te warm is." rais houdt ook met van droogte. 4 zo naar buiten kijk, zie ik het Ier kleiner dan groter worden." iconsumptie-aardappelen, waar eroverigens veel minder staan tl eiland, wordt links en rechts ;d Met name zogenaamde aardappelen, die veel water fhebben, zijn droogte-gevoelig !e veehouderij is zorgelijk ge- I. De grasgroei is tot op heden eden normaal De Dennen, waar de gronden toch wat opdrachtiger zijn, steken gunstig af bij bijvoorbeeld de polder Eierland. In Het Noorden zijn de verschillen groot." Prijzen De matige oogst is merkbaar aan het prijsniveau van met name de tulpen. „Een grillig prijsverloop". omschrijft bemiddelaar Wim Vieveen. Soorten voor Amerika en Duitsland zitten in de lift, maar de handel in tulpen die voor de broeierij (bloementeelt) bestemd zijn, is stug. Wisselvallig Bollenteler Frans Witte van de Stuif weg spreekt van een wisselvallige oogst. „De Attilla's in polder Een dracht waren goed, maar bollen die op een droger perceel stonden waren dramatisch slecht." Volgens Witte heeft de droogte gedurende de vorst periode de bollen mede de nek om gedaan, omdat de wortels zijn aange tast. Een kleinere maat bollen is met alleen een nadeel voor de telers, ook de pellers hebben langer werk om een kist vol te krijgen. Texels Belang en CDA vinden dat Texel de komende vijftien jaar goed uit de voeten kan met het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied. „We zijn niet te ver gegaan. Anderen kunnen wel het gevoel hebben dat het landschap zal dichtslibben, maar als je alles op 'n rijtje zet, valt de totale oppervlakte aan mogelijke uitbreidingen reuze mee", verweren de fractieleiders Dick Drijver en Jan Koolhof zich tegen de kritiek, die de afgelopen maand over de Texelse „regerings coalitie" werd uitgestort. Het politieke tweetal heeft naar aan leiding van de behandeling van het bestemmingsplan veel vragen en opmerkingen gekregen. De oppositie beschuldigde het college, Texels Belang en CDA van „Sinterklaas- beleid" Drijver en Koolhof vinden dat Daarvan getuigen de medewerkers van de familie Spoelstra in de Prins Hendrikpolder, waar de soort Apeldoorn Elite wat beneden de maat is gebleven „Minder twaalven en wat meer elven en tienen van het jaar", concluderen vader Edo en zoons Ruud en Arco Spoelstra. Ondanks de topdrukte in het bollenbedrijfwaar bij elkaar een bunder of acht bollen wor den geteeld, gaat de schakelaar van de sorteermachine bij de komst van de Texelse Courant direct om en neemt het trio de tijd voor een praatje. „Wij hebben van nature geen stress, zoals anderen." En ze zijn met onte vreden: „Kijk, de oogst is natuurlijk wel minder dan vorig jaar, het valt ons gezien de omstandigheden nog niet eens tegen. Er zit hier toch nog heel wat vocht in de grond." Over de oogst van narcissen en gele crocussen, die nu nog in de grond zitten, laten de Spoelstra's zich vrij optimistisch uit. „Al zullen ook die minder zijn dan anders." Tekst en foto's Gerard Timmerman onterecht. Volgens hen is geen sprake van het uitdelen van geschen ken, maar van een rechtvaardig be leid Gezien de vele reacties hebben ze behoefte aan een toelichting. Benauwd? „Het is geen kwestie van alleen maar toegeven aan wat sommige mensen willen", aldus Drijver en Koolhof. „Wij hebben beoordeeld op de praktijk situatie, geprobeerd om er voor de burger uit te halen wat er in zit. Als daarmee de suggestie wordt gewekt van cadeautjes uitdelen, dan is dat vervelend. Volgens ons gaan de maatregelen de draagkracht van na tuur en landschap niet te boven." Toch denken niet alleen milieu groeperingen, maar ook organisaties als TVO en TVL daar anders over. Drijver: „We hebben geprobeerd een totaalafweging te maken De aange voerde argumenten vonden we teveel gericht tegen de agrarische sector Alsof boeren met goed zouden om gaan met het landschap De land bouw is juist de enige sector die inle vert." Koolhof „Ik denk dat de gemiddelde Texelaar er anders over denkt." Draagvlak Maken Texels Belang en CDA zich dan helemaal geen zorgen over de brede tegenstand? Drijver: ,Wij hebben een opdracht van de kiezers We doen nu mets anders dan we bij de verkiezingen hebben beloofd." Koolhof: „Dit is een rechtvaardig beleid We zijn heus niet bezig om er op dit eiland n potje van te maken." Dus het draagvlak is, na alle de kri tiek op het bestemmingsplan, niet te smal geworden'' Bloembollen de bloembollentelers valt het en tegen. „Matig, tot hier en slecht", omschrijft Wim Vieveen, missionair van de Coöperatieve mbollen Centrale (CNB) in Lisse 'Je tulpen dachten we eerst dat Mg mee zou vallen, maar nu ze gesorteerd valt het gemiddeld imen niet mee. Met de aanteke- dat de onderlinge verschillen enpartijen en kwekers groot zijn. partij Spring Song-tulpen is bij- teeld bij de één goed en bij de ïslecht De Prins Hendrikpolder, nets meer water is gevallen dan eiland, en de kwekerijen tegen Een grootscheepse zoektocht op de Waddenzee, waarbij ook de Texelse reddingboot Beursplein 5, wipperboot De Zalm en kdstwacht Eierland waren betrokken, heeft woensdag niets opgeleverd. Ver moed wordt dat de noodoproep die de aanleiding was voor de actie, een flauwe grap is geweest. Het alarm kwam op een ongebruike lijke manier binnen: bij de politie in Alkmaar. Een 27 MC'er had om streeks half twaalf de noodoproep gehoord en via 06-11 de politie ge alarmeerd De politie nam de bood schap serieus en lichtte het kust wachtcentrum in IJmuiden in. Volgens de oproep zou op de Wad denzee een jacht met een gebroken mast en gewonden aan boord rond dobberen. Nadat de kustwacht er met in slaagde om radiocontact te krijgen, werden de Texelse reddingboot en wipperploeg gevraagd uit te rukken Later kwamen daar een marine helikopter, de reddingboten van Vlieland en Terschelling, alsmede een schip van de politie te water bij. De zoektocht had geen resultaat, maar wel sleepte de Koger wipper- ploeg in de tussentijd een jacht met motorstoring naar de haven van Oudeschild. Drie uur 's middags werd de zoekactie afgeblazen. De Texelse redders konden hun er gernis 's avonds alweer wegspoelen De Beursplein 5 en De Zalm rukten om zeven uur uit voor een jacht met motorproblemen, dat met meer in staat was op eigen kracht naar Oude schild te varen. De twee Texelse bo ten brachten het jacht samen binnen. Een 32-jarige man uit Maarssen die zichzelf „Flintstone" noemt, heeft deze week in een restau rant in Den Burg de boel op stel ten gezet Samen met zijn 21 -ja rige vriendin uit Eelde misdroeg hij zich tegenovetandere gasten. Het stel weigerde de zaak te ver laten, maar met enige aandrang lukte dat toch Vervolgens deden „Flintstone" en zijn vriendin be klag bij de politie. Ze zeiden dat ze geslagen waren. Van enig geweld bleek echter geen spra ke Toch vonden ze dat de poli tie proces verbaal moest opma ken Toen de agenten daar met op in gingen, bleef „Flintstone" de hele nacht tot vervelens toe de meldkamer van de politie bellen. De Maarssenaar is in Nederland berucht om zijn bizarre gedrag Zo mag hij wegens gevaarlijk vlie gen niet meer landen op vliegveld Eelde. „Daar zijn we niet bang voor. De uitbreidingsmogelijkheden zijn niet zó massaal als wordt gevreesd Op di verse punten hebben we ons terug houdend opgesteld: geen onnodige nieuwe A- en B-blokken, voorlopig een grens van 45.000 slaapplaatsen en geen nieuwe bedrijven in het buitengebied. Wij hebben dus óók grenzen gesteld. Dit is geen begin zonder eindpunt." Texels Belang en CDA sturen het bestemmingsplan dus met een gerust hart naar het provinciehuis in Haarlem? „Ja Dit beleid is goed te verdedigen A- en B-blokken Ondermeer kreeg de coalitie het ver wijt dat zij nieuwe agrarische A- en B- blokken heeft uitgedeeld aan mensen die er niet of nauwelijks recht op heb ben. „Dat klopt niet", stellen Drijver en Koolhof, „Ons uitgangspunt is be staande A- en B-blokken zoveel mo gelijk te handhaven voor bijv. star tende boeren, bedrijfssplitsingen en nieuwe vestiging van agrariërs. Als sprake is van 'enige agrarische acti viteit', ook al is die minimaal, dient het bouwblok te worden gehandhaafd. Daarnaast moeten nieuwe A- en B- blokken voldoen aan strenge criteria, zoals het aantal Standaard Bedrijfs Eenheden (SBE's), dat aangeeft of sprake is van een volwaardig agra- risch bedrijf." Een Texelse afvaardiging heeft goede prestaties geleverd tijdens dressuurwedstrijden in Schoorl. Lilian Malschaert behaalde met haar pony Prince Hoo in de L-dres- suur liefst drie winstpunten. Ook Annemarie van der Linde kwam tot deze score. Lilian Malschaert reed naar een eer ste en vijfde plaats. Dankzij de be haalde winstpunten mag ze voortaan in de klasse M1 starten. Annemarie van der Linde legde met haar paard Jeorieta een derde en vijfde prijs in de L-dressuur paarden. Tevens deed zij mee aan de competitie sportmerries onder het zadel in de L-klasse. Daarin behaalde ze de tweede prijs Hier door mag ze komende donderdag deelnemen aan de Noordhollandse finale in Midden-Beemster Marleen van der Werve kwam ook prima voor de dag. Met haar pony Ginger nam ze in de B-dressuur twee winstpunten en een eerste prijs mee naar huis. Zij is nu gepromoveerd naar de L-klasse. Winstpunten waren er verder bij de pony's voor Wendy Lampers en Ellen Blom (B-dressuur), Maartje Duin en Marieke Bakker (M1), Gea de Ridder (M2) en bij de paarden voor Wilma Witte, Saskia Verhulst en Thirza Weel (L) en Marian van der Geest (M1). Ze wijzen erop dat dit beleid al door het vorige college is ontwikkeld en wordt ondersteund door de Provin ciale Planologische Commissie van Noordholland. Niet zomaar Drijver en Koolhof ontkennen dat er „zomaar" A- en B-blokken zijn verge ven en dat anderen er ten onrechte naast hebben gegrepen Bijvoorbeeld in het geval van Paul Eelman (Kadijksweg), die alleen kippen houdt, was er al sprake van een A- blok, dat nu is omgezet in een B-blok. Soortgelijke situaties deden zich voor bij Henk Spigt (De Grie), Jaap Lap (Den Hoorn) en Nico Roeper (Eierland). Daar tegenover staat dat een bezwaarmaker als bollenkweker Theo Kooiman (Pelikaanweg) géén A- of B-bestemming heeft gekregen. Weliswaar staan de agrarische acti viteiten bij hem op een hoger pitje, maar hij beschikt (nog) niet over het vereiste aantal SBE's De vrees van de oppositie -en van diverse maatschappelijke organisa ties- is dat het landschap steeds vol ler raakt als voormalige boerderijen de agrarische bestemming tóch mo gen behouden Het één hectare grote A-blok mag immers voor 70% worden bebouwd Texels Belang en CDA vin den het echter belangrijk om A- en B- blokken niet te snel af te voeren. „Misschien kun je hiermee in de toe komst weer iemand helpen. Daar zijn al voorbeelden van bekend." 30%-maatregel Een ander strijdpunt is de mogelijk heid voor bedrijven in het buiten gebied om 30% uit te breiden. Deze maatregel geldt voor alle niet-agrari- sche bedrijven met een B-bestem- ming Dat lijkt een forse ingreep, maar in realiteit zijn het er slechts veertien, becijferen Drijver en Koolhof. „Som migen mogen niet meer groeien, omdat ze recent nog zijn uitgebreid. Bijvoorbeeld uitgeverij Stark in Harke- buurt en de oude zuivelfabriek aan de Schilderweg. Gerekend over alle veertien bedrijven beslaat de uitbrei ding 2.000 m2. Dat is 0,2 hectare over heel Texel in komende tien a vijftien jaar. Per bedrijf komt dat neer op ge middeld 150 m2, oftewel 14% Bedrijven die uit hun jasje groeien verplaatsen naar bedrijventerreinen, zoals de oppositie en het Texels Ver bond van Ondernemers bepleiten, is volgens Drijver en Koolhof in de prak tijk niet te doen. „Een financieel onj haalbare kaartDat zelfs TVO een andere opvatting heeft, maakt weinig indruk, „Het is ons bekend dat een aantal ondernemers er anders over denkt dan het bestuur Vandaag kan voor de derde keer dit seizoen in zwembad Molenkoog wor den afgezwommen voor de diploma's A en B. Het bad zal vanaf kwart voor vijf voor alle andere zwemactiviteiten dicht zijn. maar toeschouwers zijn na tuurlijk welkom. Vanmiddag om vijf uur duiken de kandidaten voor het A- diploma te water en om zes uur de genen voor het B-diploma. Ook deze keer mogen de ouders in het kader van „Samen op examen" weer mee- zwemmen In de Doopsgezinde kerk in Den Burg is dinsdagavond om 20.15 uur een concert te beluisteren van Arnoud Rosdorff op piano en orgel en Maureen Janzen op altviool. Ze spe len werken van H Eccles, E Chausson, F Schubert en Robert Fuchs. Beiden doorliepen een oplei ding aan het Sweelinck Conservato rium in Amsterdam en behaalden het diploma Docerend en Uitvoerend Musicus en zijn actief in de muziek wereld. Een 22-jarige inwoner van Den Haag liep in de nacht van maandag op dins dag bij een val door een glazen terrasdeur snijwonden op aan beide kuiten De Hagenaar was in een dis cotheek aan de Dorpsstraat betrok ken bij een opstootje, waarna hij door personeel naar buiten was gewerkt. Over en weer werd geduwd en ge trokken, waarbij de jongen achterover viel. De wonden werden gehecht in de medische post. De Texelse jeugdtriatleten Kim Kooger, Robert en Erik Bakker, Sebastiaan Ran en Jeroen Huizinga hebben in Groningen deelgenomen aan de vierde wed- strij'd van hef landelijk circuit. We derom lieten ze zien dat zij in hun leeftijdsklasse met de top van Ne derland kunnen meekomen. Vooral Robert Bakker is door zijn goede prestaties in het circuit een bekende triatleet aan het worden. De jonge Kogenaar bewees in Gronin gen zijn klasse door een vierde plaats voor zich op te eisen Hij legde de 750 meter zwemmen, 20 km fietsen en 5 km hardlopen af in een tijd van 1 05 08 uur. Bij het zwemmen verliest Robert nog teveel om de eerste drie te kunnen bedreigen Het wielrennen wordt echter steeds beter en bij het hardlopen behoort hij dit seizoen tot de top In Groningen begon hij als tiende aan het laatste onderdeel en rukte op naar de vierde plaats. In het klassement staat Robert Bakker nu achtste Broer Erik wordt ook steeds sterker. Voor de eerste maal klasseerde hij zich bij de eerste tien. Met een uitste kende negende plaats in 1 10.07 gaf hij aan dat anderen voorlaan reke ning met hem moeten houden. In dezelfde leeftijdsklasse werd Se bastiaan Ran vijftiende in 113.47. Bij hem is zwemmen juist zijn sterkste onderdeel. In de klasse heren 17 jaar wist Jeroen Huizinga zich ondanks zijn geringe ervaring staande te houden Een ver dienstelijke 17e plaats in 1.11.17 biedt perspectieven voor de toe komst. Het enige Texelse meisje dat de triathlonsport serieus beoefent. Kim Kooger, finishte in 1.22.20. Dat was bijna vier minuten sneller dan haar vorige triathlon in Rijkevoort. De deelnemers aan het landelijk cir cuit hebben nog één wedstrijd voor de boeg roud met van bruiloften en par- r, maar op de trouwerij van mijn Her Sandra heb ik genoten wel zij en haar partner al jaren Nijmegen wonen en daar een fee schare vrienden en beken- hebben, had zij vorig jaar al Solen dat het feest op Texel I estworden gehouden en wel in 'ond de historische dubbele 'epenboet op ons erf Pro- ■tmpie was echter dat die boet "storten stond Om er een vei- schuurfeest in te kunnen hou- |j 'was ingrijpende renovatie no li I Met nog bijna een jaar te gaan ik dat in mijn vrije tijd wel te ""en fiksen, temeer daar de baande echtelieden ook stevig L handen uit de mouwen staken. 1 '"l6 weet hoe het gaat met res- M 'alies. Al slopende kom je van "jf is legen en dat zijn meestal '"meevallers Het duurt langer hal kost meer dan was gedacht "erd het toch nog een race te- "de klok. Op de ochtend van de werif zat ik nog op het dak om windveren op maat te zagen en i" 's middags de eerste feest dis de boet binnentrokken laahk waarschuwen dat de verf "dewagendeurennognatwas. I ""lnei9en krant meende ik ge il f 'e hebben dat je voor een «irfeest tegenwoordig ge melijke vergunning nodig hebt. 'eek me nogal overdreven, f ben bi) vlagen gezags- [JW 81 meldde het evenement weken tevoren op het raad- De receptioniste verwees naar de in schuurfeestenproble- matiek gespecialiseerde ambte naar Alex Bijma. Hij is een man die in geen enkel opzicht lijkt op het Dorknopertype dat je in gemeente lijke burelen verwacht. Hij lachte hartelijk, maakte kwinkslagen en zei dat ik er spoedig van zou horen. Nu is spoedig in de raadhuiscultuur een betrekkelijk begrip, zodat ik mij had voorbereid op een lange pe riode van martelende onzekerheid. Maar de ambtelijke molens draai den deze keer razendsnel Reeds de volgende ochtend vond ik bij mijn post een brief van de Vrij willige Brandweer Texel. „Dit soort feesten en partijen dienen aan ZEER strenge veiligheidsvoor schriften te voldoen", schreef com mandant Dick Jongeneel. Ik voelde mij onbehaaglijk worden toen ik vervolgens las wélke eisen dat waren. Een paar voorbeelden op het feestterrein moest een blus- voertuig aanwezig zijn met maar liefst 47 brandwachten. Deze dien den permanent bevoorraad te wor den met etenswaren en frisse dranken. In verband met het brandgevaar mochten op het feest geen heethoofden worden toege laten en evenmin vuurspuwende artiesten en mensen die het vuur uit hun sloffen lopen Bij elke bar becue moesten twee 12 kg poeder blussers staan en zelfs moest ik een toegangsweg van vier meter breedte aanleggen, zodat ko mende en gaande brandweerau to's elkaar vlot konden passeren. Jongeneel is blijkbaar in de leer geweest bij zijn voorganger. Je begrijpt dat ik tegen al die onrede lijkheid direct in beroep ben ge gaan bij het gemeentebestuur Tevens heb ik Jongeneel voorge dragen voor onmiddellijk ontslag. Er moet maar eens een voorbeeld worden gesteld Die brief met ei sen heb ik in de onderhavige boet opgehangen en vormt daar voor passanten een bron van veront waardiging We hebben het schuurfeest intus sen op eigen houtje doorgezet, hartstikke veilig met de reeds aanwezige brandslang en poeder blussers en maar éen brandweer man: de onlangs als zodanig ge slaagde broer van de bruid, dus mijn zoon. Die bruiloft is een éclatant succes geworden. Alles en iedereen werk te mee Waaronder de weergoden die precies op het juiste moment zorgden voor de eerste werkelijk zonnige en warme dag sinds lange tijd, zodat het feest zowel binnen als buiten werd gevierd en pas ein digde toen het alweer licht werd, om vier uur zaterdagochtend. Ik bleef tot het laatste moment Dat zegt wat, want op andere feestjes houd ik het meestal al vroeg voor gezien. In het begin vind ik het meestal best gezellig, maar zodra de andere feestgangers bezopen beginnen te worden en banale wartaal gaan uitslaan, probeer ik te ontsnappen. Ondanks stevig mee drinken blijf ik namelijk akelig nuch ter en observeer met toenemende ergernis de losbandigheid om mij heen Daar komt nog bij dat ik met van dansen houd. In de late vijftiger jaren, toen ik de dansgerechtigde leeftijd van 18 jaar had bereikt, volgde ik gedwongen een danseur- sus bij Rein Boom. Ik kreeg binnen een paar maanden niet alleen de Engelse wals maar ook de foxtrot en de tango onder de knie. Sinds dien ben ik met meer op een dans vloer waargenomen. Althans met in Nederland In Nieuw-Guinea geef ik me wel regelmatig over aan woeste, erotisch getinte krijgs dansen omdat de bevolking daar nadrukkelijk prijs op stelt. Ik voel me daar geen storend element, op Texel wel. Ik was dus opmerkelijk dat ik op ons feestje wél de dansvloer opraakte. Weliswaar fysiek gesti muleerd (mijn echtgenote sleurde me erheen) maar toch. Het duurde hooguit drie minuten en dat was maar goed ook, want in die korte spanne tijds wist ik op meerdere tenen te trappen Niemand verbaasde zich over mijn verlate baltsgedrag, maar dat kwam omdat de hossende me nigte voor 87,8% uit met-Texelaars bestond. Die overkantse invasie was de voltallige vrienden- en collegakring van dochter Sandra en haar kersverse echtgenote Peter. Peter is als verpleger werk zaam in de zwakzinnigenzorg. Wat betreft afwijkend gedrag is hij wel wat gewend zodat het me niet ver baasde dat hij geen spier vertrok toen hij me bezig zag. Al die mensen kampeerden op ons erf. Daar stonden in de nacht van vrijdag op zaterdag zo'n veertig tenten. Dat is nog eens wat anders dan acht eenheden. Wat zijn ver boden dingen toch leuk. Jammer dat het gratis was, anders was de bruiloft kostendekkend geweest. Een volgende keer regelen we dat anders Een excuus voor deze doodzonde tegen het bestem mingsplan heb ik met Er is zelfs sprake van voorbedachte rade, want al bijna een |aar geleden be sloten we zo te handelen. Ik heb maar één dochter en ik ga ervan uit dat die maar één keer trouwt zodat zo'n kampeerpartij voor één keer moet kunnen. En daarna nooit weer, want ik vind echt dat we Texel naar de kloten helpen als we met zulke dingen te makkelijk worden Toen die massa felgekleurde ten ten er eenmaal stond, werd het me toch angstig te moede. Ik hield er rekening mee dat de politie zou komen, getipt door een jaloerse verrader. Ronduit bang werd ik toen 's middags regelmatig vlieg tuigen laag boven het terrein cirkel den, mogelijk met Bas Frits, Olaf of andere gemeentelijke contro leurs erin, die het vergrijp fotogra fisch vastlegden in het kader van het verscherpte handhavingsbe leid Tot ontzetting van de feest gangers begon ik al met camouf- lagenetten te slepen, maar het was onbegonnen werk. Met ceremoniemeester Geert-Jan had ik de strategie doorgepraat voor het geval de politie zou ko men. We zouden alles toegeven en de heren vervolgens noden aan een van de rijkgedekte tafels waar het hen aan mets zou ontbreken. In de hoop dat hen dat mild zou stemmen, zodat zij aan andere dingen prioriteit zouden geven, zoals optreden tegen vernielingen en vechtpartijen die zich op dat zelfde moment voltrokken in de naburige toeristenhei De Koog. Maar er is helemaal mets gebeurd, althans tot dusver. En mocht er toch nog gedonder van komen, dan heb ik in elk geval eén troost: het is weer een onderwerp voor een uit het Texelse leven gegre pen verhaal De trouwplechtigheid zelf was ook onvergetelijk. Het |onge paar wilde er een zinvol ritueel van maken en vooral dank zij wethouder Nel Eelman die als ambtenaar van de burgelijke stand optrad, werd het dat ook. Ze stak een briljante toe spraak af waarin kennis die ze in uitgebreide gesprekken met het tweetal had opgedaan, was ver werkt. Beschamend voor mij was dat ik over mijn schoonzoon din gen hoorde die ik zelf nog niet wist Eigenlijk begon ik die jongen toen pas te waarderen en vond hem best wel een goede partij De plechtigheid begon met het draaien van een plaat, wat in het Texelse raadhuis niet eerder is gebeurd. Het was het nummer ..Kiss of the rose" omdat de twee elkaar een paar jaar geleden had den „ontdekt" tijdens het luisteren naar die muziek. Ook de afsluiting was muzikaal „A perfect day". Feliciteren mocht pas op het feest terrein op ons erf. waar intussen de champagne klaar stond. De trouwstoet was een bont alle gaartje van auto's, waaronder na tuurlijk mijn gele bolide die inmid dels zijn 110 000 km-beurt heeft ondergaan en woensdag j.l. met glans door de APK-keurmg is ge komen, Dus geen gehuurde volg auto's, want ook dochter en schoonzoon benne suumg. Alleen zijzelf zaten in een speciale wa gen, de schitterend gerestau reerde antieke BMW van Jan Geus. Als trouwfotograaf had ik zelf wil len optreden, maar dat idee werd door de hele familie verontwaar digd verworpen. Als vader van de bruid had dat geen pas. Als geroe pen kwam daarom het aanbod van vogelfotograaf Peter van der Wolf die de reportage wou maken. Hij fotografeerde de mensen op het feest zoals hij vogels op de kiek zet: van afstand, precies op het juiste moment en hij liet ze niet poseren Zo maakte hij de leukste trouwreportage die ik ooit heb ge zien. Mijn rol als betrekkelijk passieve, bedaagde schoonvader was me niet op het lijf geschreven. Dat handen schudden, telkens tegen iedereen dezelfde minzame din gen zeggen en eindeloos vertellen hoe ik me nu toch wel voelde nu mijn bloedeigen dochter haar be stemming had gevonden, dat ligt me niet Gelukkig gebeurden er telkens dingen waardoor ik even wat anders kon gaan doen. Zo was ik tijdens de receptie anderhalf uur lang in geen velden of wegen te bekennen omdat ik naar de haven was om vis te halen. Meelevende opvarenden van de TX 66 van mijn neef Willem Boom hadden me honderd slippies beloofd, die ik als echt-Texelse delicatesse onder de gasten zou verdelen. Van Willem en zijn broer Sjef hadden we ook de pavoiseer-vlaggetjes geleend waarmee we het feestterrein had den opgefleurd. De kotter kwam echter pas laat in de middag bin nen en bleef toen ook nog een uur midden in de haven dobberen in afwachting van vertrek van de olie boot Daar zat ik dus in mijn keu rige maatpak op de kade te wach ten. Het geduld werd echter vorstelijk beloond want met de gekregen slippies kon ik twee em mers vullen Eén van die emmers viel om toen ik op de terugweg met iets te hoge snelheid de verkeers drempels van de Heemskerck- straat nam. De slippies glibberden over de achterbank en de gele bolide riekt sindsdien van binnen met meer zo fris. Terug op het feestterrein moest ik meteen een boel achterstallige handen schudden van voor mij volslagen onbekende jonge vlotte mensen. Om mij vervolgens in overall te hijsen, want die honderd slippies moesten nog gevild wor den Gelukkig hielp dokter Klaas Eissen een handje, zodat ik spoe dig met bakken kon beginnen en de eerste slippies kon uitdelen, tel kens met de aanbeveling „Kers vers, zwom gisteren nog in de Noordzee!". De meerderheid bleek echter geen visliefhebber Niks erg natuurlijk, des te meer bleef er voor onszelf over, wat bij de huidige hoge tongprijs een exclusief ge noegen is. Wordf vervolgd Harry.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7