Verslaafd aan politiek zonder grote ambities Hoofdprijzen voor Texelse veekenners A u M :i TEXELSE^ COURANT NH kampioenschap koeien keuren: Wat ik zeggen wou.. Nieuw fort op Texel Grote oppervlakte heide aangepakt Limburgse band houdt op Texel goedkope vakantie Waterballet in Question Plazi ve Ringsteken Geslaagd ALARM ALS ELKE SECONDE TELT DINSDAG 30 JULI 1996 De Texelse prijswinnaarsomringd door ..vrouwelijk schoon". V.l.n.r Marco Bakker. Edwin Boogaard. Rene Boogaard en Marcel yyiftg (Foto Frans Hopman) Tijdens het provinciaal kampioen schap koeien keuren in Midden- Beemster gingen Texelaars met de mooiste bekers naar huis. In het in dividueel klassement behaalde Marcel Witte (De Nes) de hoogste score en mag zich dus Noordhol lands kampioen noemen. Het Texelse drietal Edwin en René Boogaard en Marco Bakker leverde de beste teamprestatie. Tjjdens de individuele keuring dron gen drie Texelaars door tot de finale, waarin de beste tien van de totaal 140 deelnemers uitkwamen. Behalve Marcel Witte waren dat Edwin Boog aard (Zevenhuizen) en Marco Bakker (Driehuizen). Boogaard eindigde ten slotte als vijfde^ Bakker als tiende. Hun beloning volgde even later toen bleek dat het derde teamlid. Edwins broer René met zijn puntentotaal ook in de hoogste regionen was geëin digd Hierdoor was hun team Texel 2 voor de anderen onbereikbaar ..Normaal mag je al van geluk spre ken als één Texelaar in de finale zit" aldus de prijswinnaars. Samen met nog vijf andere jonge Texelse vee houders waren ze donderdag naar Midden-Beemster afgereisd. Er wa ren drie teams van drie geformeerd op grond van onderlinge vee- beoordelingsresultaten Ditmaal werd geen Jexels kampioenschap georga niseerd. maar het negental bereidde zich wel gedegen voor. Afgelopen winter namen ze deel aan een cursus en ook oefenden ze bij vijf verschil lende boeren die daarvoor een keur meester op bezoek had gehad .Over de volgorde ontstaan dan discussies. We proberen eikaars fouten eruit te halen en onze kennis bij te schaven." In Midden-Beemster vond 's morgens eerst een schriftelijke beoordeling plaats. Bedoeling was een groep vaarzen en een groep koeien in de juiste volgorde te plaatsen. Marcel Witte kwam met met de minste straf- punten uit de bus. maar bleef bij de koeien nagenoeg foutloos In de fi nale, een mondelinge toelichting op de volgorde van de koeien, hield hij een overtuigend praatje. Hierdoor kwam hij op precies gelijke hoogte met twee rivalen De score van het schriftelijk gedeelte gaf vervolgens de doorslag. Witte, die acht jaar geleden al eens als tweede eindigde, mag nu mee doen aan het Nederlands kampioen schap dat in het najaar in Utrecht wordt gehouden De Texelse prijs winnaars zullen in elk geval volgend jaar de eer weer verdedigen in Mid den-Beemster .We hopen dat er een stimulans van uitgaat voor andere jonge veehouders op Texel." Het fort „De Schans' is een stuk werk waar Texel terecht trots op is. Het ligt gemoedelijk en vredig tussen de Hogeberg en de dijk. Er wordt zelfs hard gewerkt om het in de originele staat terug te krijgen Het zal een verrijking zijn van onze culturele en historisch bezit. Echter, sinds enkele maanden is er aan de andere kant van de Hogeberg een nieuw fort ontstaan. Alleen is dit geen fort waarop ook maar enige Tesselaar trots zal zijn Sterker nog, als Tesselaar schaam ik mij elke keer diep als ik er voorbij rijd' Tot mijn grote verbazing is O S G De Hogeberg afgezet met een afschrik wekkende heining. Palen van twee meter hoog met daartussen ijzer ge spannen. Het geeft een aanblik van een soort bunker, waartoe de toe gang haast verboden is Dat de sfeer op de scholengemeenschap er de laatste jaren met beter op is gewor den. hoor ik van verschillende kanten. Dat'geldt ook voor het uiterlijk van de school. En dat je dan als school er voor durft te kiezen om zo'n hek neer te zetten gaat mij echt boven m'n pet. En waarom7 Omdat de scholieren door de bosjes liepen als zij het schoolterrein wilden verlaten. Zijn daar dan geen andere oplossingen voor te bedenken7 Als je als school dan per se wilt dat er niet door de bosjes wordt gelopen, kun je bijvoorbeeld een heg aanleg gen die is opgebouwd uit gesnoeide takken Dat geeft een stuk vriendelij ker sfeer en valt daarnaast stukken minder op Echter, nog beter zou het zijn als de school ervoor zou kiezen om een pad door de bosjes te maken Een paar aanhangwagens houtsnippers erop en je hebt een hele aardige doorgang waarmee iedereen goed uit de voe ten kan Maar de oplossing waar voor nu ge kozen is. lijkt wel heel ondoordacht Een school moet er zó uitzien dat ie dereen er met plezier naar toe gaat en niet als een soort fort met ijzer- draad eromheen Ik kan mij met voor stellen dat éen van de bestuursleden of docenten trots is op de aanblik die de school nu heeft Ik vraag dan ook aan het bestuur en de docenten om nog eens heel goed na te denken over het „hek' en tot een alternatief te komen. Hopelijk kunnen Tesselaars aan het begin van het schooljaar trots zijn op beide kanten van De Hogeberg Joost Albers, Den Burg. Ze hebben het al aardig ver ge schopt in de politiek. Erik van Bruggen (27) en Martin Mevius (26) vormden samen met een derde medewerker de redactie van Hier: de Partij van de Arbeid, het boek dat onlangs uitkwam ter gelegen heid van het 50-jarige jubileum van de PvdA. Erik heeft zich bovendien opgewerkt tot naaste medewerker van partijvoorzitter Felix Rotten berg. Toch koesteren de oud- Texelaars geen grote ambities. „De meeste politici bli|ven veel te lang zitten om nog dynamisch te kun nen zijn. Wij kijken wat rond en gaan dan weer iets anders doen." Beiden - zonen van leraren aan de Texelse scholengemeenschap - zeg gen „een beetje verslaafd" te zijn aan de politiek Vooral aan Erik is dat goed te merken. Tijdens het gesprek dat we voeren in café De Pilaar - van oudsher hun thuishonk - is hij op z n minst driekwart van de tijd aan het woord Uit zijn hele doen en laten spreekt idealisme, maar ook wordt duidelijk dat de behoefte zich met beleid te bemoeien een belangrijke drijfveer is. .Ik heb een mateloze bemoeizucht", geeft hij grif toe, terwijl Martin wat meewarig lacht. Radicaal Vanaf het moment dat Erik in 1988 naar Amsterdam verhuisde, was het niet alleen zijn studie geschiedenis waarmee hij zich bezig hield. Hij werd lid van de Onderwijscommissie - een orgaan dat toeziet en invloed uitoe fent op de inrichting van de studie - en bestuurslid van een politicologen- vereniging. Vervolgens werd hij voor zitter van de ASVA. een studenten vakbond in Amsterdam De onder wijscommissie werd me te eng. Ik wilde meer dan alleen faculteitgericht bezig zijn Een logische stap daarna was die naar de LSVb (landelijke studenten vakbond). Hij solliciteerde op een bezoldigde functie en werd aangeno men „Als secretaris lacht hij. „Dat zag ik wel zitten Ik was tamelijk radi caal en in de traditionele vakbonden is het secretariaat de post waarop je de meeste macht hebt. Dat viel he laas tegen. Minister Ritzen Erik kon zich volledig uitleven, want het moment van zijn aantreden viel samen met de grote studentenacties tegen de verkorting van de studieduur en de verhoging van het collegegeld. Hij wendde al zijn organisatietalent aan organiseerde grote demonstra ties en overlegde en passant met hoge ambtenaren van het ministerie. Zelfs minister Ritzen werd een be kende van hem „Het was een prach tige tijd. waarin ik veel geleerd heb. Méér dan tijdens mijn hele studie De redacteuren van het jubileumboek van de PvdA. Erik van Bruggen (links) en Martin Mevius. vóór de beide heren het wisten, wa ren ze volop activiteiten aan het or ganiseren. Daaronder de zoge naamde aanschuifconferentie. tijdens welke studenten en andere jongeren in kleine groepjes debateerden en ideeen ontwikkelden. „Het werd een groot succes", kijkt Erik tevreden te rug „Daarna, in september 1994, werd ik gevraagd om in dienst bij de PvdA te komen." In 1993 keerde Erik voor een jaar te rug naar de ASVA Hij beleefde er opnieuw roerige tijden Een hoogte punt vormde de bezetting van het Maagdenhuis. Tijdens die actie ont moette hij Felix Rottenberg, die er de actievoerders toesprak „Ik ging in debat met hem. Op het scherpst van de snede, maar met wederzijds res pect," Rood nest De kennismaking met Rottenberg vormt een breekpunt in Eriks „car rière", op een moment dat een split sing in de studentenbeweging ont stond. „Een grote groep wilde doorgaan met harde acties Doordat ik inmiddels al een tijdje had rondge keken, zag ik dat de zaken met zo eenvoudig lagen Ik zag meer in over leg." Even overwoog hij met geestverwan ten een jongerenpartij op te richten Ze zagen er echter vanaf, omdat zo'n partij onvermijdelijk de neiging heeft zich star op slechts enkele onderwer pen te richten Samen met Lennart Booy, die hij in de studentenbewe ging had leren kennen, schreef hij daarom een brief naar Rottenberg, met de mededeling dat ze graag iets voor de PvdA wilden gaan doen „Ik kom uit een rood nest en solidariteit en de zorg voor de zwakkeren in de samenleving heb ik in mijn opvoeding meegekregen. Ik had ook lid kunnen worden van Groen Links, maar die partij is in veel opzichten dogmatisch en weinig realistisch Bovendien. Rottenberg sprak me erg aan Dat gold ook voor bepaalde mensen die op de vernieuwde kandidatenlijst voor de Tweede Kamer stonden, zoals Rick van der Ploeg en Ferd Crone." Rottenberg reageerde enthousiast en in duingebied De Bollekamer is een begin gemaakt met een opknapbeurt van de heide. Met een speciale ma chine. eenSpragetse combiwagen werd zowel de vegetatie als de bo venste humustaag verwijderd. Ter plekke dreigt de kraaiheide alles te overwoekeren. Via de moderne be handeling. die het midden houdt tus sen plaggen en maaien, kan de heide zich uit zaad weer ver/ongen Voor het eerst wijkt Staatsbosbeheer af van het traditionele handmatige plag gen. dat tot nu toe met succes plaats vond Volgens SBB is dal te kostbaar voor de bewerking van grote opper vlakten. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Tatenhove. die met f89 725.- de voordeligste inschrijver was. Be doeling is om in totaal zes hectare heidegebied te herstellen, verdeeld over de reservaten De Bollekamer, Westerduinen. Bleekersvallei, het Duinpark en de Seeting en de heide velden 't Mientje en aan het Mienterglop Door de droogte is een aantal voor zieningen. zoals rijplaten om bodem beschadiging tegen te gaan. met no dig. Wellicht kan hierdoor méér dan de begrote zes hectare worden be handeld zo hoopt SBB De machine, die door SBB voor het eerst in 1994 werd uitgeprobeerd, is geschikt voor geaccidenteerd terrein Tatenhove huurt dit exemplaar, maar heeft er zelf ook één, die ook voor o.a. het ver snipperen van takken wordt ingezet. De gehakselde heide, die nu vrijkomt, wordt gebruikt om zandpaden beter begaanbaar te maken De nieuwe atrasterlng langs OSG De Hogeberg (Foto Gerard Timmorman) De uit drie personen bestaande Bourbon Blues band uit Limburg is op Texel. De groep viert hier vakan tie en treedt enkele keren op om de kosten van het verblijf te dekken. Horecabedrijven die door Bourbon werden benaderd, grepen deze kans om voor weinig geld goede muziek in huis te halen, met beide handen aan. Bourbon speelde al in het Eierlandsche Huis. Woensdag volgt een optreden in Sam-Sam in De Koog en vrijdag in café De Kuip in dezelfde badplaats. Aanvang om streeks 22.00 uur Toegang gratis De Bourbon Blues Band bestaat sinds 1992 en heeft vooral in Zuid. Nederland naam gemaakt. Gespeeld wordt in café's, buurthuizen, feestten ten en op festivals. Diverse voor- Vlugschrift Uit onvrede met het bestaande, iet wat gezapige partij-orgaan, ontwik kelde Erik in samenwerking met zijn vriend Lennart Booy en Rottenberg het idee voor een frequent verschij nend nieuwsblad, waarin bovenal volop ruimte zou moeten zijn voor het debat. Het werd Vlugschrift, dat ruim schoots beantwoordt aan de hoog gestelde verwachtingen. „Het wordt scherp gevolgd door kamerleden, ministers en journalisten Ook omdat er kritiek mogelijk is op het eigen be leid, halen we vrijwel wekelijks de lan delijke pers." Erik was zo opgetogen over alle ont wikkelingen, dat hij een nieuwe po ging waagde zijn oude (school)vriend Martin Mevius bij de PvdA te betrek ken Hoewel verre van a-politiek - tij- - dens zijn studie geschiedenis deed hij in ondermeer Moskou en Berlijn on derzoek naar het communisme in het Duitsland van de jaren '30 -. had Martin de boot altijd afgehouden. Met een glimlach: „Erik had me al veel vaker geprobeerd te mobiliseren, maar vergeefs. Ik vond hem altijd wat doordraven en bovendien had ik het druk met mijn onderzoek.Ditmaal lukte het de propagandist echter wel, Erik, breed lachend. „Ik heb hem lid gemaakt en toen was-ie verkocht." programma's werden verzorgd en enkele talentenjachten werden ge wonnen. De ster schoot een heel eind verder omhoog toen de eerste plaats werd behaald in Henny Huismans Sound Mix Show op 10 augustus vo rig jaar met het nummer Gimme All Your Lovin' van ZZ Top. Op 9 februari bestond de fv jaar Toen het jubileum in jj^ ter sprake kwam, ontstond t»' voor een boek. „Een maar dat is de PvdA niet vreet, is er vaak prettig chaotisch Erik Noodgedwongen werd dj in eerste instantie bescheiden^ den. Het boekje zou met al'j worden en alleen bestemd leden Martin belastte zich opve van Rottenberg niet de coörili Naarmate de plannen vastere] begonnen te krijgen en het wel derde, bleek het boek echlet J omvangrijker te worden Vrijwel benaderde prominenten warj reid zich te laten interviewen! werd behalve door de drie ret ren (naast Martin en Erik geno Lennart Booy) gedaan door nj werkers van het Vlugschrift. J hen bevond zich nóg een Texelaar, te weten Martin Het boek verscheen uiteindelijk lopen voorjaar. Later dan i maar ondanks de schoonheids (voornamelijk zetfouten, eend van de tijdsdruk) zijn de redact blij met het resultaat: Het p deert geen volledig naslagy zijn Maar we zijn aardig gesld ons doel, namelijk laten breed de partij is. Tal vanbelai mensen uit de geschiedenis zJ terviewd Ook criticasters en| twee mensen die uit de partij zi stapt," Ingesld Sindsdien hebben de jonge (J met op hun lauweren gerust Zcl voor 21 september een longerenconferentie op het gramma in Amsterdam Met it leen partijprominenten, maar ra: bekende culturele figuren als van Gogh. Ronald Giphar Extince Erik We gaan door rr< lel cussies uitlokken, om de partiji udi weging te houden en aantrekt; maken voor jongeren Wekeliji men er nu ongeveer dertig jonr den bij Dat is nog niet heel veel het gaat stapje voor stapje. Zo is het nog met geleden, dat Ie! ingeslapen zootje was »9< Ondanks al hun plannen, koe !SC de twee met de ambitie om nop iul1 minister of zelfs maar Kan»! worden „Eerst maar eens e? 'h® leren", meent Martin, die binrt I*' zijn eigen onderzoek naar Inter I* nale Betrekkingen voorla 'vl Cambridge Erik heeft een doordachte waarom hij met verder wil in tiek. „Dynamiek is belangrijk politicus. Maar de meeste pol# ven veel te lang zitten om dj te kunnen blijven. Het bestaan] beroepspolitici sluit dynamiekïl per definitie uit Die fout is al heelt gemaakt. Kijk naar Nieuw Linksl PvdA van eind jaren '60 Dat idealisten, maar inmiddels regenten die op hun beurt niet wijken voor jongere mensen. tuur is nu langzaam aan hel nen. Wij kijken wat rond, doem ringen op en leren wat er i maatschappij te koop is. Maan* later minister te worden Want: gaan we weer wat anders doen Het jubileumboek is voor f25.- te Al de Texelse boekhandels, onder de officiële titel Hier: de Partij van de A Vijftig jaar geschiedenis in interviB (Uitgeverij Jan Mets, Amsterdam Joop Ron» era mr,i a 500 me Heerst op Gods akkers sis droogte, op de vloer H Question Plaza in het Lira boom-complex vloeide het va. gisteren in overvloed 0n doeld, want de dikke laag wal die de fonkelnieuwe discoJ blank zette was gelekt uit kapotte waterleiding Om de droog Donderdag begint om 19.00 uur de vierde ringsteekwedstrijd voor het Texelse kampioenschap. Inspanter- rein is het landje aan de Langeveld straat.Er is een pauze in verband met een try-out van het Ajax-huisorkest. In de pauze van de toeristenronde kunnen de vaste steeksters even snel een bakkie halen bij Onno Kikkert. Aan de Christelijke Hogeschool Noord Nederland in Leeuwarden is René Jager (24) geslaagd voor de opleiding Leisure Management. Met de nieuwe machine wordt de helde snel gekortwiekt, maar er komt ook veel stol bij vrij. (Foto Frans Hoprrar \FolO Gerard Tun

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4