Gouden Eeuw herleeft in straten Oudeschild TEXELSE^" C0URANT Haven decor van Texelse traditie DINSDAG 30 JULI 1996 se eeuwen in ere hersteld water halen uit de Wezenputten. OEN HELI Henriëtte Timmermans overhandigt een oorkonde aan regent" Joke de Boer. Menno Hotmann applaudiseert. OOfZitter den Eeuwse taferelen domineerden zaterdagmiddag het atbeeld in Oudeschild. Vooral de bewoners van 't Buurtje Ie De Ruyterstraat hadden zich ingespannen om van het oden Driehoek"-feest wat moois te maken Het historisch verliep echter mede door de korte voorbereiding nogal ig. Met de show van Flairck, die door naar schatting 1.000 jOO mensen werd bekeken, kreeg het evenement 's avonds indrukwekkend slot. daarna tot hilariteit van de omstan ders kroop het ventje zwart van de prut weer op de kant. Momenten die menigeen ontgaan zi|n, omdat de toeschouwers achter elkaar over het smalle fietspad rich- Toen in mei bleek dat directeur Benno van Tilburg van het Maritiem en Jutters Museum de combinatie op- tocht/Flairck had ingediend voor de Toerisme Prijs, voelde TrvT zich voor het blok gezet TrvT werkte toch mee ,.We wilden hem met laten vallen." Van Tilburg legt uit dat de zaak in een stroomversnelling kwam nadat hij in aprii de Gouden Eeuw-show van Flairck had gezien Hi) legde de groep vast voor een optreden op 27 juli. „Die datum had te maken met de vakantieperiode van Flairck Daar naast was er geen ander groot eve nement op het eiland, maar wel veel volk en een grote kans op mooi weer." Hl) vindt niet dat TrvT en de Oude schilder gemeenschap voor het blok zijn gezet Volgens Van Tilburg had den beiden de mogelijkheid om nee te zeggen en kon het optreden van Flairck nog gecanceld worden Van Tilburg blikt tevreden op het eve nement terug. „Zijn" museum be leefde in elk geval een absolute top dag Met 1.300 bezoekers was het de drukste dag van het jaar en eén van de best bezochte uit de historie „Al 's morgens kwamen de mensen in hordes Scenario Bli) zijn De Boer en Van Tilburg in elk «ganisatie (Havencommissie eschild. Maritiem en Jutters sum en Stichting Ter Reede rexel) kon na afloop opgelucht nhalen. In slechts acht weken liet evenement in elkaar gezet, het spel (overbrengen van het man de Wezenputten naar de n) was slechts drie weken trokken. Geen wonder dat de tereiding stroef verliep. Even gevreesd voor een flop die chts zou werken voor de jeuze projecten die het mu- en de stichting nog op sta- Vanaf half drie stroomde een paar honderd mensen samen rond de Wezenputten, waar Texelse toneel spelers en vissers een stil spel op voerden. Zi) beeldden de werklieden uit die het water uit de putten haalden en overhevelden in vaten Ook was een groepje groezelig geschminkte weeskinderen aanwezig. Korte ti|d later stopten rijtuigen met „hoge gas ten" (leden van de organisatie en genodigden). Na de onderhande lingen tussen de admiraal en de schout over de prijs van het water kon het spel echt beginnen. Quotering ot niet, garnalen pellen zijn de dames Zijm, Griek en Van Beek nog niet hebben staan. Dankzij de inzet een groot aantal vrijwilligers, nedewerking van de Oudeschil- s het goede weer en de op- istvan een redelijk groot aan- loeschouwers werd het echter n afgang. lïjke en parttm medewerkers. Oosterhuis meent dat de fi nanciële problemen zijn ver- oorzaakt door de voormali ge directie, die inmiddels is vertrokken. Oosterhuis spreekt van 'mismanage ment'. Er was zodoende een i structureel tekort van ruimj twee miljoen gulden. nieuwe directie wildcl crvolgens bezuinigen. De} ,r ging daar aanvankelijk} met mee akkoord en liet c contra-expertise uitvoerenl Ook dit bureau toonde Zeer slechte financiële situ-* we aan', zegt Oosterhuis. 1 net was onontkoombaar] tat cr pudwongen ontslagen Een spectaculair schouwspel werd het niet; wèl met aardige momenten. Enkele acteurs begrepen dat er wat moest gebeuren om het publiek te vermaken Zo liet speler Ben Roest een emmer in de put vallen en gleed hij bewust uit op het steile talud Als hoogtepunt ging kruier Richard Eelman kopje onder in de Skilsloot. Hij was overigens vooraf gegaan door een jochie op de fiets, die op het smalle Skillepaadje per ongeluk uit balans was gebracht door admiraal Aris van Zeijlen. Eerst tot schrik en verleerd. ting Oudeschild liepen en vaak vele tientallen meters van de speelplek verwilderd waren Omdat sommige spelers achterbleven, werden de to neelstukjes nogmaals opgevoerd voor de laatsten van de stoet Ideaal was dat echter niet. Ook ongunstig was dat de gesproken teksten nau welijks verstaanbaar waren. De toe ter van heraut Els Whyte zette nau welijks zoden aan de dijk. Geen Oerol Joke de Boer, die namens de stich ting Ter Reede van Texel (TrvT) in de organisatie zat. spreekt van een inschattingsfout. „We hadden met gedacht dat het spel zo belangrijk zou zijn Eigenlijk wilden we gewoon met onze historisch uitgedoste groep naar het feestelijk versierde dorp wande len, met wat theaterachtige acts er omheen. Het was niet onze opzet om er a la Terschelling een Oerol-achtig spektakel van te maken We kozen voor stil spel, omdat geluidapparatuur met past in de sfeer van die tijd. Als we het over konden doen zouden we meer aandacht aan tekst en geluid schenken. Van 20e eeuwse elementen was nu echter ook sprake, want came raploegen (o.a van Teleac) en foto grafen verdrongen zich om de ac teurs. Ook reden fietsers gewoon het Skillepaadje op Niettemin toont De Boer zich tevreden. „Ja, maar met de nodige gezonde zelfkritiek." Flairck besloot het evenement op theatrale en muzikale wijze. smullen van gerookte en gedroogde vis. In de De Ruyterstraat hetzelfde beeld. Aan de oproep van Roy Helle man om de vlag uit protest half stok te hangen, had alleen hijzelf gehoor gegeven. Andere bewoners zorgden voor aardige tafereeltjes, zoals een koffietafel en wassen met een was bord en een tobbe Ook hier weer een zee van vlaggetjes. Van het spel was hier weinig meer te merken De stoet hield halt bij De Zeven Provinciën, waar aan een aan tal „regenten' (donateurs die ieder 1 000,- hebben overgemaakt aan TrvT) een oorkonde kreeg overhan digd. Een onderdeel dat in de drukte verloren ging. In het café en op het terras was het wel erg gezellig. Bliksemse wieve De tocht mondde uit op de haven, waar de vaten aan boord van een sloep werden neergelaten Roeiend ging het transport verder naar een voor de dijk liggend schip De roeiers keerden terug met een blondine, die bij nader inzien een travestiet bleek Het grapje zal de meesten zijn ont gaan. De haven was 's middags al door menigeen bezocht, in de veron derstelling dat er een feestelijk pro- Andre Keyzer hanteerde tijdens het optreden van hel Oudeschilder visserskoor niet alleen het dirigeerstokje.. Dansgroep Oude Dansen en het Oudeschilder Visserskoor hielden de nostalgie nog in ere De vissers zorg den in hun eigen domein voor een luchtig optreden, met als hoogtepunt het ledigen van een fles whisky door dirigent André Keyzer Flairck had een extra voorprogramma ingelast om bij het invallen van de gramma aan de gang zou zijn Dat avond te kunnen beginnen zodat de (Foto Bort Kontngl geval met de medewerking van de Oudeschilders en van de vijftig ac teurs, die door de regisseurs Charlotte Lorier en Aris van Zeijlen bij elkaar waren getrommeld Drie we ken geleden kregen Lorier en Van Zeijlen 's avonds bezoek van een TrvT-delegatie. „Toen ze de deur uitwaren hebben Aris en ik een paar flessen wijn ontkurkt, de computer was echter pas vanaf zes uur het geval. Aan het kussengevecht werd vooral deelgenomen door stoere Oudeschilder schooljongens, terwijl andere kinderen zich vermaakten met oud-Hollandse spelletjes. Velen schoven aan v6or de 17e eeuwse maaltijd, bereid door Ruud Boom Catering Service. Op het menu ston den de spijzen rotmok, oranjerats, stieve riest, raasdonders en blik semse wieve. Ondanks de huivering wekkende namen smaakte het goed. want menig tafelgast schepte voor de tweede maal op. Flairck Na de maaltijd maakten de kostbare gehuurde pakken plaats voor eigen tijdse uitgaanskleding. Alleen de lichteffecten beter tot hun recht zou den komen. De muzikale theatershow duurde lang, maar de veelzijdige muzikanten bleven boeien tot de laat ste klanken na middernacht wegstier ven. Sterrollen waren er voor zange res Nathalia Rogalski en gitarist/ verteller Erik Visser (die in de jaren zeventig op Texel woonde en optre dens verzorgde in De Twaalf Bal- cken). Een filmploeg registreerde het optre den als een generale repetitie voor het concert dat Flairck in september zal houden bij de replica van de „Batavia" in Lelystad. De dames van TrvT hopen dat het zaterdag het start sein was voor een dergelijk scheeps- bouwproject op Texel. Tekst en foto's: Frans Hopman Met een sierlijke duik te water. Het kussengevecht duurde met lang. maar was wel leuk In t Buurtje kon men proeven van een Weesper Borrel en Wezenput Water aangezet en zijn we gaan brainstor men. Half vijf 's nachts stond het hele scenario op papiervertelt Charlotte Lorier De scenes werden bewust in grote lijnen gehouden, zodat er ruimte bleef voor improvisatie. Het spel was ook met tevoren gerepe teerd. Sommige sketches en types kwamen prima uit de verf Zo zorgde de in breng van de kern van Klif 12 in 't Buurtje voor vermakelijke momenten. Vooral de levensechte wijze waarop Margriet de Graaft en Janien de Bruyn tegen elkaar te keer gingen, was erg aardig Noor ten Camp en Ingrid Koorn zetten op overtuigende wijze twee hoeren neer. Daags na de ..Gouden Driehoek - festiviteiten was de haven van Oude schild weer het decor van een nostal gisch evenement. Ditmaal beklom het publiek de dijk voor de vierde wed strijd om het Texels kampioenschap ringsteken. De glimmende paarden, fraaie rijtui gen en prachtig gekostumeerde deel nemers oogstten veel waardering Er viel méér te zien dan normaal, want de deelnemende combinaties reden heen en terug over het brede haven terrein. Deelnemers en toeschouwers ondervonden geen hinder van de bewolking, waaruit af en toe een spatje regen viel. Piet Bakker Oosterenden steekster Sarah Keyser prolongeerden de over winning. Na hun zege op De Krim behaalden ze ook in Oudeschild de eerste plaats Naamgenoot Piet Bak ker van De Atlas eindigde met steek ster Jopie Buysman als tweede. Voor de derde plaats was een barrage nodig tussen Marieke Bakker/Jesstca Hoep en John van der Zwaag/Maaike van Leeuwen Deze laatste combina tie kwam als beste uit de bus. De zak voer van Cavo Latuco ging naar Ga lant. het paard van Dirk Witte Don derdag is de volgende wedstrijd in De Cocksdorp. aanvang 19 00 uur. Volgens haar wilde de stichting de historische optocht eigenlijk houden in oktober, als start van de „regenten- actie" om geld bijeen te krijgen voor het project Ter Reede van Texel. Vlaggenzee De bewoners van 't (Jenever)Buurtje hadden er veel werk van gemaakt. De straat was versierd met zelf gemaakte vlaggetjes en visnetten en er hing was te drogen Enkele dames demonstreerden traditioneel hand werk, er werd de VOC-drank Wees per Borrel geschonken en ook waren flesjes Wezenputten-water te koop Verderop waren vissers bezig met hun netten en konden omstanders I uit het juli-nummer van het hdblad OR Informatie. Het artikel H als kop „Ondernemingsraad pZ maakte zelf sociaal plan" De (Faken in het fragment zijn van *f Oosterhuis, voorzitter van de fe'nemingsraad van het NIOZ Schepen Jook Nauta maakt een praatje met wasvrouwen in de De Ruyterstraat.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5