Cjroen 2warL- Jexels in het hart Druk! Wachttijden bij wemparadijs Calluna Eén opzegging, wel extra leden na brief Import-Texelaars op verkeerde been gezet Borsato geeft fans de hand TVO verschaft leden duidelijkheid Stichting stuurt brieven rond TEXELSE^COURANT VERDER TVT in dit l\ummer Horizontoer doet De Koog weer aan 2 Connie Joling „Sport moet leuk zijn" 2 HSV van vader op zoon in De Rovershut 4 60-jarige Texel-liefde 5 Sleutelen aan oude vliegtuigmotor 5 Arco goes Atlanta 7 -JJorszel Lol Krakers geldautomaat blijken werknemers Loos alarm Volle zakken voor Cliniclows Hartverwarmende reacties op Flippo-actie Molenkoog Rammen bij de top in Opmeer Luchtmobiele brigade oefent op het eiland 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11105 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 10 Aug. strandloop S S L gaat niet door!!! Stich Soc Leefb Texel Centrale antenne-mstalla- ^^ervice CenterTexifl yrwi W Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: (ADVERTENTIE) kzij het wisselvallige zomerweer heerst grote drukte in inparadijs Calluna in De Koog. In juli werden bijna 23000 oekers geregistreerd, 9000 meer dan in juli vorig jaar. rste week van augustus was ook uitstekend. Het som- weer van dinsdag en woensdag veroorzaakte een toe die af en toe overstelpend was. lag passeerden 1350 zwem- de kassa en woensdag waren bijna 1500. Omdat maximaal pensen tegelijkertijd in het ge mogen vertoeven ont- jen wachttijden. Mensen jiün pas naar binnen als ande- II aren vertrokken. Alle kleding- j es waren dan in gebruik en parkeerplaatsen rond het iparadijs waren bezet. paciteit van de waterzuivering schools voldoende voor deze ip want die is afgestemd op personen per dag Dat is tevens itteli|ke maximum, dat nog nooit laald Onbeperkt... aarde van Calluna als „slecht- oorziening" wordt in elk geval ligend bewezen, us assistent-bedrijfsleider Henk eageert het publiek gunstig op pit dat er geen maximum Sduur meer geldt, „Ze nemen lijd voor een patatje of een e waardoor het ook in de bar erg druk is". irdf bevestigd door bedrijfslei- nt Pansier, die inmiddels heeft tdat het onbeperkt mogen blij- og een ander positief effect er wordt met meer geklaagd epnjs Het entreegeld (zonder ie) bedraagt nog altijd (15,- nu de mensen zo lang mogen i als ze willen, vindt niemand Eer erg Merkwaardig is dat de kielde verblijfsduur van de be- rs daardoor toch niet is toege- i. Eerder is het omgekeerde het Na zo'n 2,5 uur houden de len het voor gezien, terwijl vroe- e neiging bestond om eruit te wat erin zat en dus de numti|d van drie uur te blijven, ih Hollands gedrag! Consumpties gens heeft ongeveer de helft ist aantal bezoekers recht op korting, waardoor de gemid- mpachtig doen we ons best hel Vessels eigen Ie bewa- We produceren typisch tselsche artikelen, leggen te kunst en geschiedenis vast een met te stuiten boeken- te, verdedigen te vuur en te eeid het historisch mede- bruifc van onze natuurgebie- bedenken taalkundig verant- eide straatnamen en laten te gelegenheid onbenut in de bkiteit ie komen. Helaas gaat de veramerikanisering van Nederlands met onopgemerkt "t"f Skatepark Texel, ingstone Beachpark, Question (hoe kom je erop!), Food- Nontoodartikelen and so on. kan een gegronde reden zijn 1een engelstalige naam te kie- I Zo menen rechtlijnigen dat II kinderboerderij een oord is ei men kinderen houdt, terwijl deren uit ..sünicheid" (Het seis, S Keyserpag. 195) den- i dal de toegang gratis is. 'erom koos de exploitant voor w Farm", want dat begrijpt 'h iedereen? Tesselse aiter- 'teven zijn onbestaanbaar. W? Kienderboerderee klinkt aardig En als het alleen 'er om de fun gaat: de Keet W, als je maar lol hebt. Horszei SI; delde opbrengst per bezoeker onge veer f11,- is. In het cafetariagedeelte wordt daarnaast gemiddeld per be zoeker f2,25 besteed, wat aangeeft dat dit onderdeel per jaar tonnen op levert en dus niet gemist kan worden. Inkomsten uit consumpties zouden nog aanzienlijk kunnen stijgen als de accommodatie en mogelijkheden aantrekkelijker worden gemaakt. Euroase Deze en andere beslissingen laten echter op zich wachten zolang de onderhandelingen met Euroase over overname of zeer nauwe samenwer king niet zijn afgerond. Om die reden is ook het bedrijfsplan dat vorig |aar door de „Werkgroep Wortel" is ge maakt, nog niet in werking is getre den. Alle betrokkenen hopen op spoedige beslissingen inzake de toe komst van het zwemparadijs, vooral de medewerkers die nog steeds in onzekerheid verkeren. Calluna heeft momenteel negen krachten in vaste dienst en beschikt daarnaast over een reservoir van dertien oproep krachten Ook de tot het Callunapark beho rende midgetgolfbaan en tennis banen trekken veel meer mensen dan in de afgelopen jaren. In juni kwamen 1500 mensen midgetgolfen en in juli 2100 Sinds de start halverwege het sei zoen 1987 heeft het zwemparadijs bijna steeds met warme en zonnige zomers te maken gehad, waardoor de aantallen bezoekers veel te laag bleven. Alleen de echt-Hollandse zo mer van 1993 veroorzaakte een veel grotere toeloop en daardoor een slui tende exploitatie. Met de zomer van 1996 lijkt het nu dus ook die kant op te gaan De politie werd dinsdag kort na de middag gewaarschuwd toen het alarm afging van een geldautomaat aan de Dorpsstraat in De Koog. Toen de agenten ter plaatse arriveerden, waren twee mannen bezig met de „flappentap". Echter zonder kwade bedoelingen. Het waren werknemers van de bank, die bezig waren de au tomaat bij te vullen. Tijdens de werk zaamheden was per ongeluk het alarm afgegaan. Gisterochtend om negen uur trad het automatisch brandalarm in de PTT- centrale in werking. Oorzaak was sigarettenrook van een der technici tijdens een werkbespreking. Nog net op tijd kon worden voorkomen dat de brandweer uitrukte. Flippo's zijn een ongekende rage. Kinderen doen er alles voor om ze te bemachtigen. Maar het meren deel van de Texelse jeugd blijkt te beschikken over een goed hart. Voor de cliniclowns, die in het Amsterdamse AMC kanker patiëntjes opvrolijken, werden in korte tijd ruim 15000 flippo-schijf- jes afgestaan. De zes volle zakken met een gezamenlijk gewicht van ruim twintig kilo werden woensdag door een delegatie van het zwem bad samen met zes kinderen weg gebracht. De flippo-actie begon na een ruil beurs. Vorig jaar werd voor het eerst een dergelijk evenement gehouden in het zwembad. Voor met-ingewijden: flippo's zijn ronde schijfjes waarop een afbeelding staat. Ze zitten in zak ken chips en zoutjes De liefhebberij bestaat uit het verzamelen van zoveel mogelijk verschillende plaatjes. Op 12 juni van dit jaar werd opnieuw een ruilbeurs gehouden, waarbij deel nemers als entree vijf flippo's dienden af te staan. „Wat we daarmee wilden wisten we toen nog niet. Via één van de kinderen kwamen we op een idee ze te sparen voor de cliniclowns Daar had Rob van Beurden met zijn blues band ook al eens een benefietconcert voor gegeven", vertelt Barbara Boon van het Molenkoog-team. Enorme stroom Wat als een klein opgezette actie begon, werd al snel iets bijzonders. „Het sloeg enorm aan. De school in Oudeschild zamelde tijdens de afscheidsmiddag vóór de grote va kantie 1500 flippo's in. Er belden mensen uit Amsterdam Die hadden in de krant over de actie gelezen en wilden weten tot wanneer ze konden inleveren. Ze kwamen namelijk met vakantie naar Texel en ze hadden ook flippo's voor ons," De stroom flippo's bleef aanhouden. Reden voor het zwembadteam om de actie langer te laten doorlopen dan aanvankelijk het plan was. Zelfs vlak vóór het vertrek van de afgevaardig den naar het AMC werden nog flip po's gebracht. De Texelaars kregen tevens steun van elf sponsors, die de reis naar het AMC voor hen bekostig den De delegatie, bestaande uit Barbara Boon, Michel Gomez, Jannie de Ko ning en zes kinderen, werd in het AMC ontvangen door één van de cliniclowns met de naam „Flip". Hij verzorgde een optreden voor de Texelse gasten in de hal van het zie kenhuis, waarna ze een rondleiding kregen Een bezoek aan patiëntjes was met mogelijk, daar de meesten van hen in isolatie worden gehouden. De flippo's werden dankbaar in ont vangst genomen en zullen door de clowns onder de patiëntjes worden verdeeld. Op de terugweg werd een bezoekje gebracht aan de nieuwe Ajax-Arena, zodat kon worden gesproken van een bijzonder geslaagde dag. De delegatie met de zakken flippo's, vlak voor het vertrek naar het AMC. Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) overweegt of bij de provincie bezwaar zal worden in gediend tegen het bestemmings plan buitengebied. Hierover vindt overleg plaats met Horeca Texel en TVL. Kritiek door TVO op de moge lijkheid van dertig procent uitbrei ding voor „ambachtelijke bedrij ven" in het buitengebied, leidde tot vragen van de leden. Daarom heb ben alle TVO'ers met een bedrijfs vestiging in het buitengebied van het bestuur een brief ontvangen. „Wij hadden - de belangen van u en uw collega's in acht nemende - ook onze mond kunnen houden. Dan was er althans geen vuiltje aan de lucht", schrijft voorzitter Ko Vinke aan de le den. „Maar dan had er in de ko mende jaren een bijzonder onge wenste situatie kunnen ontstaan, waarbij we dan ons af zouden moe- Marco Borsato had dinsdagavond de zaal letterlijk en figuurlijk aan zijn voe ten. Voor de rgtm 500 fans in Question Plaza maakte de populaire zanger van zijn optreden een groot feest. Hij voelde zich zó op z'n gemak, dat hij voortdurend vooraan over het podium bewoog en vete tientallen naar hem uitgestoken handen schud de. Borsato bracht een wervelende aanschakeling van oude en nieuwe hits. met ..Dromen zijn bedrog" als knallende binnenkomer en toegift. „Volare", ..Waarom nou jij" en ..Margherita" gingen er eveneens in als koek. Het publiek zong uit volle borst mee. stak de handen de lucht in en reageerde op alles wat de zan ger zei. ..Hoeveel loensten zijn er van avond?". wilde hij weten. Toen de helft de hand opstak Mooi. dan hoe ven de meesten tenminste niet naar huisI" Er was ook een groot aantal Texelaars op het optreden afgeko men. onder wie verscheldenen die voor het eerst een kijkje namen in de nieuwe disco. Omdat hij een paar keer opmerkte dat hij de laatste boot niet meer kon ha len, wekte Borsato de hoop dat hij langer zou doorgaan dan zijn contrac tuele half uur. Een extra zangsessie zat er niet in. maar wèi kwam Borsato na zijn optreden uitgebreid terug voor het uitdelen van handtekeningen Toen op een gegeven moment de foto's op waren, dook hij de kleedka mer in om terug te keren met een nieuwe stapel. De fans verdrongen zich rond het podium, maar de orde dienst hoefde nimmer in te grijpen. Slechts één meisje was zo brutaal om Borsato in zijn kruis te tasten, maar de zanger toste dat met een stapje zijwaarts soepel op Na afloop verklaarde hij het optreden ..verschrikkelijk knus" te hebben ge- vonden Omdat Borsato veel gevraagd is. wilde zaaleigenaar Ed Stiekema hem na hel succes van dinsdag meteen vastleggen voor een Texelse schapenfokkers hebben hoge ogen gegooid op de keuring tij dens de landbouwtentoonstelling op maandag in Opmeer. De jury riep een ram die deels eigendom is van Piet Verberne uit Spang uit tot reserve kampioen De beste drie ram- lammeren in Opmeer werden inge zonden door Dick Kikkert Het juryrapport vermeldt „een goede ont wikkeling en een best type' Onder de tien beste ramlammeren waren vier van Texelse afkomst. Eén van Koos Tjepkema, één van Piet Kooiman en twee van Dick Kikkert. ten vragen, hoe dat in hemelsnaam allemaal mogelijk is. Volgens Vinke moet zorgvuldig worden omge sprongen met de activiteiten die met in het buitengebied thuis horen, maar er historisch wel zijn. „Wat gebeurt er indien een ondernemer uit een dorp naar het buitengebied wenst te ver huizen. omdat hij of zij erin slaagt een - niet meer in gebruik zijnde - boer derij of enkele schuren aan te kopen' Dan kan de betrokkene vervolgens aan de hand van het bestemmings plan een wijziging aanvragen tot am bachtelijke bestemming". Dit houdt tevens in dat onmiddellijk dertig pro- centuitbreidmg mag plaatsvinden. En dat kan beslist met onze bedoeling zijn, vandaar onze brief." Het standpunt van TVO strookt niet met dat van Texels Belang en het CDA, die in de TC van 26 juli aanga ven niet onder de indruk te zijn van het standpunt van TVO. „Het is ons bekend dat een aantal ondernemers er anders over denkt dan het be stuur." Het betreft de dertig procent kwestie, maar bepaalde leden keuren ook de manier waarop TVO het con flict met de gemeente over de reinigingsrechten afhandelde af volgend concert. Omdat Borsato be zig is met het opzetten van een theatertour door Nederland, leek er voor Question komende winter geen plaats ..Nou reageerde Borsato. ..deze zaal is ook net een theater. Het kan hier toch ook!" Hij beloofde een goed woordje voor de Texelse zaal te zullen doen. Borsato was onder indruk van de in richting. Ook had hij complimenten voor de belichting, verzorgd door Texelaar Remco Veeger. en de akoestiek. Voor Stiekema was het optreden een testcase Hij had geen idee hoeveel mensen in de zaal konden.We heb ben voorzichtig geschat. Als de men sen op het balkon gaan meespringen, weet je niet waf er kan gebeuren. Achteraf gezien hadden er nog wel honderd bij gekund.Hoewel ieder er maar twee tegelijk mocht kopen, vlo gen de 350 kaarten in de voorverkoop in twintig minuten weg. De rest was dinsdagavond binnen een uur ver kocht. Reacties en vragen van leden waren voor TVO aanleiding de brief aan de leden te sturen. Daarop heeft het se cretariaat volgens Els Whyte tot dus ver geen afkeurende reacties gekre gen. Ook het aantal opzeggingen viel mee „Zeggen schrijve één Daarte gen hebben zich wel nieuwe onder nemers aangemeld als lid van TVO.' Vinke tenslotte. „Als behartiger van de belangen van heel ondernemend Texeldienen wij ervoor te waken dat hiervoor genoemde ongewenste as pecten de aantrekkelijkheid van het eiland aantasten", volgens hem het belangrijkste argument voor toeristen om naar Texel te komen Ruim honderd man van het elfde infanteriebataljon van de lucht mobiele brigade houden een oefe ning. Om het luie vakantiezweet eruit te krijgen wordt op dinsdag 27 augustus op Texel een uitge breid fiets- en looptraject afge werkt. Daarna wordt de beproeving voortgezet op Vlieland. De oefening begint maandag bij Den Helder. In de avond wordt met een rijksvaartuig de overtocht naar het eiland gemaakt, waarbij de mannen aan boord slapen. Dinsdag gaat de groep aan land en wordt in tweeën gesplitst. De ene helft fietst een rondje over het eiland, de andere groep houdt een mars over 11 kilo meter, waarbij bij Dijkmanshuizen een touwbaan moet worden bedwon gen Als beide groepen zijn gewisseld en de trajecten hebben afgelegd worden de militairen in peddelboten gezet voor een roeitocht van anderhalf uur naar een vooraf opgegeven positie Daar wacht hen het vaartuig, dat ze overbrengt naar Vlieland, voor het vervolg van de oefening De compagnie maakt gebruik van ei gen materiaal, dat met vrachtauto's naar het eiland wordt gebracht De militairen verplaatsen zich alleen via bestaande wegen en fietspaden. Zo als gebruikelijk bij dergelijke oefenin gen is de gemeente officieel op de hoogte gesteld van de komst van de militairen. „Jij wil op Tessel weunen, dus mot je deer ok wot foor doen." Aldus opent de brief die een aantal „im port-Texelaars" eind juni kregen toegestuurd van de Stichting So ciale Leefbaarheid Texel. De ge adresseerden worden in de brief opgeroepen zaterdag om 20.00 uur aanwezig te zijn bij strandpaviljoen paal 17 om via een strandloop het Tesselaarschap te bewijzen. Vol gens een Texelaartje in de TC van dinsdag j.l. gaat de strandloop ech ter niet door. In de brief staat dat er op het eiland veel „import" aanwezig „Nu kan de stichting met bepalen wie op Texel mag wonen en wie met. Wij kunnen deze import-Texelaars wel de gele genheid geven zich door middel van een strandloop Tesselaar te noe men." Tesselaar zijn betekent volgens de stichting: over een sterk karakter be schikken, vriendelijk zijn en sociaal in de omgang met anderen. Verder ci teren we uit de brief: ,,'t Tessels uutspreke sel miskien nag wel tuddere, en 't skrieve hoeft met Dot wille wij ok niet. Luuster' Dit is een peerd mit kluister Nu kon jetwie din gen doen je heew je te beskijte of je seit' laat mee nou maar stil me feusie wentele." Het Tesselaartje dal dinsdag in de TC stond. Geïnteresseerden voor de strandloop wordt gevraagd 25.- mee te nemen voor contributie en consumptie. „Aan het eind van de avond verschijnt u voor een commissie die, na overleg met medewerkers, uiteindelijk beslist of u zich Tesselaar mag noemen." Navraag bij de Kamer van Koophan del in Alkmaar leert dat er geen Stich ting Sociale Leefbaarheid Texel is geregistreerd. Als (per) adres geeft de afzender Bernhardlaan 131 op in Den Burg Aan het stempel is af te lezen dat de brief is gepost in Den Helder. Uit een telefoontje naar het postadres, de familie Vinke in Den Burg, blijkt dat de brieven door een hen bekende vrouw zijn verstuurd. Volgens Johan Vinke neemt ze nog contact op met de Texelse Courant. Wordt vervolgd dus

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1