Cjroen C2warts-Jexels in het hartL, Nieuwe drukkerij aan Spinbaan in lente '97 )rügemann verkoopt bedrijf aan LenR Veronica Bos nieuwe Raadsleden GroenLinks dreigen met stoppen directeur VVV Texel Alsnog gemeentelijke strop voor minister ÖR DC-1: MA MN TEXELS E^COURANT ®EUROMASTER *VAN DER VIS Meer parkeerruimte voor „De Noordkroon" LeoTimmers nieuwe voorzitter VVV VERDER "\T in dit iMummer Eruptie van kunst in basisscholen 2 Reuze-aardappels ondanks de droogte 3 Onderzoek naar Texelse bij 5 Boeren „stelen" het graan van het land 7 Triathleten in spanning 9 \\orszel Zout VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 Uitgave: Uitgeverij langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS HNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 sten maar ook de verschillen tus sen de twee eilanden goed uit de verf Aruba, dat 4 km2 kleiner is dan Texel, heeft 80.000 inwoners. Er komen jaarlijks legen de één miljoen toeristen, die gebruik ma ken van 7000 hotelkamers. De toe ristische drukte, die in januari en februari zijn hoogtepunt bereikt, wordt ook veroorzaakt door me rendeels Amerikaanse cruise schepen die het eiland aandoen De regering van Aruba wil niet dat het nog drukker wordt en geeft daarom geen vergunning voor nieuwe verblijfsaccommodatie. Al les staat nu in het teken van kwaliteitsverbetering, bedoeld om het eiland vooral voor de ..betere" toerist aantrekkelijk te houden zodat men de belangrijkste con current in de regio (Cuba) aan kan. Een van de belangrijkste proble men van het eiland is het gebrek aan woningen voor de snel groeiende bevolking. De minister noemde het toerisme als bron van werkgelegenheid ideaal In tegen stelling tot de meeste andere eco nomische activiteiten biedt toe risme werk voor iedereen. ..Van tuinjongen tot accountant". Vol gens Croes is er dan ook geen werkloosheid op Aruba In tegen deel, we hebben mensen tekort, vooral hoger opgeleid kader'. (Foto Harry Oe Graaf) (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: T A 0E EUROPESE BANDENSPECIALIST (ADVERTENTIE) Eiland berichten Informatierubriek van de gemeente Texel, vandaag in de Texelse Courant dinosaurussen Voor zoon Pieter was er een houten wapenschild van Texel Bij de rondgang werd toelichting gegeven door Wim Oosterhof. die een belangrijke rol heeft gespeeld in de vormgeving van de Dmo- show. Het Antilliaanse gezelschap maakte vervolgens een rondje over Texel, dat er helaas weinig tropisch bij lag Tijdens het gesprek met de wet houders kwamen de overeenkom- Schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg beschikt straks over meer parkeer- mogelijkheden. Het college wil toe laten dat auto's worden gezet in de (gezien vanaf Den Burg) rechter- berm van de weg, te beginnen ter hoogte van de grens van het be drijf, dus op enige afstand van de ingang. Tot en met De Noordkroon blijven de bermen dus verboden voor auto's Met deze maatregel komt het college gedeeltelijk tegemoet aan een ver zoek van De Noordkroon Gevraagd was om ook ter hoogte van dit bedrijf het parkeerverbod op te heffen tot aan het bedrijf van C Haarsma. Het college vreest echter dat dit een on overzichtelijke en gevaarlijke situatie oplevert en wil stimuleren dat de be zoekers zoveel mogelijk gebruik ma ken van het parkeerterreintje dat on langs op het bedrijfsterrein zelf is aangelegd en waan/oor de gemeente het materiaal beschikbaar stelde. Hier kunnen 25 tot 30 auto's staan Op enkele piekdagen per seizoen is dat niet toereikend en worden auto's, in de berm gezet. Dit wordt nu dus gelegaliseerd, althans voor hét ge noemde gedeelte Het lijkt meer voor de hand te liggen om het parkeerter reintje van De Noordkroon zelf groter te maken, maar de kosten daarvan (verharden is nodig in verband met de terreingesteldheid) staan in geen ver houding tot het geringe gebruik. Rabobank-directeur Leo Timmers wordt per 1 september voorzitter van de Stichting VVV Texelpromotie, een functie die hij overneemt van oud-burgemeester Jo Engelvaart. Een andere mutatie in het bestuur kreeg al eerder zijn beslag Jaap Drijver maakte in het bestuur plaats voor Ko Vinke als vertegenwoordiger van het Texels Verbond van Onder nemers. Het bestuur bestaat nu uit voorzitter Leo Timmers, secretaris Ko Vinke. penningmeester Martin War- naar en bestuursleden Willem van Rappard en Rob Wortel. werkers. „Met het personeel van beide bedrijven wordt een nieuwe organisatie opgezet, waarin onze klanten zich hopelijk kunnen vinden' aldus melden de twee directies De afgelopep weken zijn de vaste grote klanten van Brugemann door Sjef Brugemann en LenR-directeur Henk van Wijk samen ingelicht. Het nieuwe drukkerijbedrijf zal zich met name sterk maken op het gebied van vormgeving, fotografie, teksten en reclame Het pand aan de War moesstraat waarin de huidige drukke rij van LenR is gevestigd, zal gedeel telijk te koop of te huur worden aan geboden. Mogelijk wordt een deel verbouwd tot redactiekantoor van de Texelse Courant. Geen opvolger Volgens Sjef Brügemann (47) heeft hij zijn drukkerij te koop aangeboden omdat er geen opvolger is. ..Een derde generatie drukkers zit er helaas niet in", zo laten' hij en zijn vrouw Marian in een bericht aan hun klan ten weten. Het bedrijf is sinds 1973 aan de Spinbaan gevestigd en werd door Sjefs vader Jan opgericht in 1942 aan de Kogerstraat. Later ver- Lees verder pagina 5 Veronica Bos n symbolische handdruk bezegelen Henk van Wijk (links) en Sjef Brügemann de overname van de drukkerij aan de Spinbaan. die i winter een drastische uitbreiding zal ondergaan. ifoios F rans Hopmsn) [-'es die ondergetekende per- tolijk kennen, geven regel ma lingevraagd commentaar. Op- tend is het grote verschil in Wering wanneer de strekking fteen Horszei" beschouwend, piesterend, fel stekend of al- maar grappig is bedoeld pleen slap stukkiei Prima, pak |eaar aan, het kan mij niet fel weg leder vogeltje zingt, zo- I is gebekt. Dit schrijvend Nkt zoemt zijn eigen wijs en tal onverwacht, vtiegenmep- i spuitbus ontwijkend. On tnemende lieden lopen het van een venijge steek, Ni als er een exemplaar van porde der droplullen bij is. Ja.ja het wel. naam- en tepsgrappen zijn ..not done", 'i als ze zó voor de handen ion Voor de laatste keer' We ten op Texel inmiddels meer 4 genoeg markten en niemand flsivachfen op nog zo'n gezel- avondeditie in oktober En 31 die valse aan- ti/gmgen he 'd In geen enkele kraam wor- "ze zo zout gegeten! Horszei Peter Bakker en Jaap Vlaming, gemeenteraadsleden voor Groen Links (GL), overwegen hun poli tieke loopbaan na de lopende raadsperiode (in 1998) te beëindi gen. Zij vinden het onbevredigend dat de partij op Texel slechts der tig leden telt, een groep die boven dien al sinds jaren uit dezelfde mensen bestaat. Alleen wanneer na een promotiecampagne vol gend voorjaar blijkt dat er vol doende actieve steun is voor GL, zijn Bakker en Vlaming bereid er nog een periode van vier jaar aan vast te knopen. GL kampt met een vervelend pro bleem. Bij de laatste gemeenteraads verkiezingen in 1994 kreeg de partij 1300 stemmen (ca. 14%, tegen lan delijk 4%), waarmee ze na Texels Belang en het CDA de derde politieke groepering in de raad werd. Het aan tal actieve leden (die zitting hebben in het bestuur of de steunfractie) staat daarmee in geen enkele verhouding Aangetekend moet worden dat deze leden ook op andere terreinen van de Texelse samenleving actief zijn, waardoor hun aandacht en tijd moet worden verdeeld.,GL lijdt aan bloed armoede en kijkt met jaloerse blik naar de lokale ezelvereniging, die met succes in korte tijd enkele honderden Texelaars aan zich heeft weten te binden", stelt de partij enigszins triest vast. Om als lokale afdeling te kunnen overleven moet binnenkort duidelijk worden of GL op voldoende actieve steun van haar kiezers kan rekenen. Wat is voldoende7 ..Honderddertig leden lijkt me mooi. maar dat zal wel een utopie blijken. Maar zeventig lijkt me toch wel het minimum", stelt Peter Bakker, die sinds 1982 deel uitmaakt van de gemeenteraad ,,lk kan me voorstellen dat niet iedereen een bestuursfunctie wil. Maar wanneer mensen met een specifieke interesse in bijvoorbeeld verkeersveiligheid zich willen storten op een deelnota, dan willen we hen alle ruimte bieden." Bakker benadrukt dat hij niet zal aar zelen zijn voornemen daadwerkelijk uit te voeren „Ik vind het leuk werk, maar ik krijg steeds meer het gevoel voor mezelf bezig te zijn." Ook Jaap Vlaming, inmiddels zes jaar gemeenteraadslid, zal zich bij onver anderde omstandigheden over twee laar niet herkiesbaar stellen Dat het uitvoeren van hun dreigement vrijwel zeker het einde zou betekenen van de partij, nemen ze desnoods voor lief. Bakker: „Ja echt, het is leuk dat mensen eens in de vier jaar op ons stemmen, maar wanneer |e vervol gens geen enkele respons meer krijgt, dan houdt het op." Actie GL start komend najaar met een ac tie, die meer mensen aan de partij moet binden Het bestuur en beide raadsleden gaan de wijk in om met bewoners te praten over onderwer- Met een vervaarlijk loeiende Tyrannosaurus op de achtergrond overhandigt wethouder Gerbrand Poster een gemeentelijke stropdas aan gevolmachtigd minister A G Croes van Aruba Dat gebeurde gisteren toen de bewindsman in gezelschap van zijn vrouw Rosita en 9-jarige zoon Pieter een bezoek bracht aan de Dmo-tentoonstelling in evenementenhal 't Stappeland Hij was daarvoor uitgenodigd door eigenaar Nico Erwich die zelf vijf jaar op Aruba heeft gewoond Croes ging er graag op in want hij was nooit op Texel geweest, een eiland dat praktisch even groot is als Aruba en voor zijn economie bijna helemaal afhankelijk is van het toerisme. Mevrouw Croes was geïnteresseerd geraakt bij het zien van beelden van de Dmo-show op de televisie en een artikel in de Haagse Courant De Arubaan werd in de Stappelandhal ontvangen door de bestuursleden van de Dino-stich- tmg en namens de gemeente Texel door de wethouders Gerbrand Poster en Nel Eelman- van 't Veer. Poster overhandigde cadeautjes, maar bij het openen van de pakjes bleek dat zowel mi nister Croes als zgn vrouw een sjaaltje hadden gekregen terwijl het de bedoeling was de minister pen als verkeersveiligheid „Om de mensen duidelijk te maken dat we et niet alleen zijn in het jaar van de ver kiezingen Ook wordt contact ge zocht met groeperingen die wellicht op een bepaald terrein dezelfde visie hebben als GL. „Denk bijvoorbeeld aan Landschapszorg, Tien voor Texel en Veilig Verkeer Nederland Wij zijn vaak een politiek platform voor hen. We zorgen ervoor dat hun problemen en ideeën op de politieke agenda komen Als groepering moeten ze zich natuurlijk met aan ons binden, ze blijven onafhankelijk, maar misschien hebben ze individuele leden die ac tief willen worden bij ons." De actie, die ondersteund zal worden door een advertentiecampagne in de Texelse media wordt in januari of februari afgesloten met een werkbe zoek van Paul Rosenmöller aan het eiland Met hem zullen actuele zaken uit de Texelse samenleving worden doorgenomen, waarna het Tweede Kamerlid 's avonds een lezing geeft te voorzien van een stropdas met het wapen van de gemeente Texel. Foutje. Poster belde het raadhuis en liet bode Piet Roeper in allerijl alsnog een stropdas be zorgen Die werd overhandigd tij dens het bekijken van de ngeveld de Rooy neemt per 1 september Drukkerij jgemann over. Beide bedrijven zullen eerst nog enige landen op de huidige iokaties in Den Burg doorgaan. Na nverbouwing en uitbreiding van Brügemanns pand aan Spinbaan worden ze in het voorjaar van 1997 samenge- egd tot één grote moderne drukkerij met een nieuwe im. senior projectleider bij Albert Heijn. Bij haar huidige werkgever coördineert ze detailhandelsonderzoek en houdt ze zich bezig met public relations en promotie van de detailhandel- Na haar studies scheikunde en rech ten heeft mevrouw Bos opleidingen gevolgd op het gebied van manage ment, bedrijfseconomie en communi catie Ze woont al vier jaar aan de Schoudieck in Den Burg Haar echt genoot is Harry Fransen, die directeur is van de stichting Augustus en zich als zodanig bezig houdt mei het uit geven van medische publicaties De twee zoons van 15 en 16 jaar zitten beide op de OSG Veronica Bos maakte twintig jaar ge leden aangenaam kennis met Texel toen ze een jaar als student schei kunde op het NIOZ werkte Hoewel dat voor hun beroepsuituitoefening met nodig was, gingen zij en haar man hier wonen omdat ze zich sterk tot het eiland aangetrokken voelen jarenlange felle concurrentie tien de directies van beide be ien de handen nu ineen gesla- iomeen gezonde basis te leg- ivoor de nieuwe drukkerij. „Ik i enorm gemotiveerd om de I netjes over te dragen en het me bedrijf een goede start te en aldus Sjef Brügemann, die erete plannen heeft om aan de ewaal in De Mars iets geheel trste beginnen. Is bekend was Langeveld de (LenR) al langere tijd op zoek een geschikte nieuwe lokatie. 109 jaar oude bedrijf was in het im van Den Burg uit z'n jasje iid Begin dit jaar vond reeds Isplitsing plaats van kantoorvak- ilen Bruna-winkel. Daarnaast ihet de bedoeling om het drukke- leelte te verhuizen naar het pand Spinbaan 1dat in januari was gekocht van schildersbedrijf Looyer Toen Sjef Brugemann. die met plan nen rondliep om zijn elders aan de Spinbaan gevestigde drukkerij te beëindigen, dat hoorde en contact opnam, ontstond een nieuwe situatie. Brügemann en de directie v&n LenR startten onderhandelingen over over name van Drukkerij Brügemann door LenR. Intussen toonde een ander bedrijf aan de Spinbaan, de VEM, belangstelling voor het voormalige pand van Looyer. Tijdens de zomer, toen de onderhandelingen tussen LenR en Brügemann zich al in een vergevorderd stadium bevonden, kocht de VEM deze bedrijfsruimte. Klanten LenR neemt de drukkerij van Brügemann (Spinbaan 6) over, inclu sief de drie aldaar werkzame mede- Veronica I. Bos (47) uit Den Burg is per 1 november benoemd tot direc teur van de Stichting VVV Texelpromotie. Ze volgt Joost van Linge op, die op dezelfde datum opstapt. Mevrouw Bos werd gekozen uit 165 sollicitanten. De VVV schakelde een bureau in bij het selectiewerk Met ongeveer vijftien kandidaten had het bestuur een gesprek. De nieuwe directeur is thans nog beleidsmedewerkster bij het Hoofd bedrijfschap Detailhandel in Den Haag. Ze is en/aren in het ontwikke len van marktstrategieën, organise ren van evenementen, opzetten van kwaliteitssystemen en het onderzoe ken van klantgedrag en consu mententrends In het bedrijfsleven bekleedde ze diverse functies, onder andere in de detailhandel. Ze was (FtmHanyoFGrtiti onder meer hoofd kwaliteitszaken en

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1