Cjroen 2warL-Jexels in het harL. Bestorting helpt dijk 'H-polder door winter mm N v.V Injectienaalden met ampullen op strand Hoogheemraadschap US heeft draaiboek klaar tooruitlopend op vernieuwing dijkglooiing: Tussen Slufter en vuurtoren Zwerft Eric (26) p het vasteland? VERDER IN DIT ummer •o-Tropical nog niet optimaal 2 Waalders krijgen nieuwe huizen 3 Er is nóg een ezelvereniging 4 Schapenfokdag: toptalent 5 •♦•Triathlon opnieuw zware beproeving 7 Als het water aan de lippen staat: Jacht vast Bewoner grijpt inbreker Politieman krijgt klappen Keuring Texelaars trekt veel bekijks TEXELSE^COURANT de wijzigingskaart TEXELSE TELEFOONGIDS 1997 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11112 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS INNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie tel. 0222 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaft, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel, 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 uitlopend op de voorgenomen vervanging van de oiing van de Prins Hendrikpolderdijk in 1997 en 1998 zijn week alvast betonelementen gestort om de wering te ondersteunen. De noodmaatregel is nodig om- de bestaande kering afgelopen winter flinke schade iftopgelopen. Met de vernieuwing van de glooiing door Hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen in lands Noorderkwartier en de uitstroom van het gemaal waterschap Hollands Kroon is een bedrag van twaalf joen gulden gemoeid. prins Hendrikdijk is tussen 1961 S63 als eerste dijk op Texel op [hoogte gebracht Voor de verho- van hel 2,7 km lange traject werd [gebruikt dat afkomstig was uit serhaven die toen werd gegra- tnders dan dijkverhogingen van ter datum op het eiland waar de ndijk met asfalt werd bekleed, Ide PH-dijk landinwaarts verste en bleef de oude glooiing van Noorse stenen in stand Het (ud, waarvan een deel nog af- Etig is uit de oude binnendijk van PH-polder, bestaat uit verschil- soorten materialen. De con- Se is op bepaalde dijktracee's, orbeeld ter hoogte van Ceres, en loopt tijdens stormvloeden geld schade op Tijdens het voor leek dat een grote hoeveelheid Idie in de loop der jaren tegen de Ing is aangespoeld, w5s verdwe- De verouderde palenrij, die voor dat de stenen wegzakken, is een groot deel weggerot. Ijsgang sijsgang van afgelopen winter .jdijk hier en daar flinke schade Jukken van de steenglooiing en elonnen kering die stamt uit de jer jaren werden door ijs- Ben in combinatie met de lige waterschap Texel, maar de inves tering van zes a zeven miljoen gulden die dit destijds vergde ging de draag kracht van het waterschap te boven De wijze van reparatie is nog een punt van discussie. Inmiddels is het benodigde bedrag gegroeid tot ruim elf miljoen gulden. Samen met het voornemen van waterschap Hollands Kroon om de uitstroom van de sluis te verbeteren, Archieffoto van US van vlak na de winter. Een zwakke plek in de dijk bij Ceres. strenge vorst vermeld Direct na de winter hebben medewerkers van US noodreparaties verricht, maar de pro visorische maatregelen zijn op termijn niet toereikend. De dienst Weg en Waterbouw van Rijkswaterstaat in Delft concludeerde in een rapport dat de dijk in de huidige staat niet is op gewassen tegen superstormen Vervanging van de glooiing was al een wens die leefde bij het voorma- is met de aanpassing een bedrag van twaalf miljoen gulden gemoeid. Wel iswaar heeft US nog niet daadwerke lijk besloten de dijk te vernieuwen, het voornemen is wel duidelijk aanwezig. Dat wordt onderstreept door de besteksvoorbereiding, die in overleg met RWS wordt gemaakt. Lees verder pagina 5 til van nood worden, zoals hier aan de Centeweg, lage delen in een binnendijk llffgff (Foto U/twatorenOe Sluizen) teen aanwijzing dat de 26-ja- Eric Nauta die sinds zaterdag- lend wordt vermist, zich op het eland bevindt. Iemand die hem toonlijk kent heeft hem ïdagochtend ontmoet en ge lken op het station van Den Ier, toen hij kennelijk op het stond om in de trein te stap le politie neemt deze verkla- serieus en heeft hoop dat Erik fes zal worden gevonden. feenwonende man werd vrijdag- "dvoor het laatst gezien, toen hij tpeit-winkel in de Waalderstraat, hij werkt, verliet Toen hij de Ne dag niet op zijn werk ver- si wekte dat nog geen veront- "9. maar toen hij 's avonds om 'wnog niet was opgedoken werd «Mie gewaarschuwd, s uur later werd bij het vogel- ■"temingsplatform aan de Mok te niet afgesloten Austin Mini teenauto van de jongeman aan- 'len, wat aanleiding was om in "ïgeving een speurtocht te begin- 1 omdat een ongeluk werd ge- ^d Het lukte nog net om met de Me boot (die in verband daarmee mnuten later vertrok) een Speurhond met begeleider naar :l Ie halen. Met inschakeling Tan werd tot half drie 's nachts echt. toeken werd zondagochtend et met extra speurhonden, een politiehelikopter, jachtopzieners, ja gers en 70 adelborsten die in verband met een oefening op De Mok verble ven. Ook particulieren namen deel aan de speuractie in het natuurterrein dat door waterpartijen en bossages moeilijk is te overzien. Uiteindelijk waren meer dan honderd mensen bij de actie betrokken. Zondagavond werd het zoeken gestaakt omdat het hele terrein grondig was uitgekamd. Intussen was onder andere via de radio, bekendheid gegeven aan de vermissing Dat leverde tal van tips op, waaronder het hoopgevende be richt dat Eric op het station van Den Helder was gezien. De politie ont vangt graag tips telefoon 322188, buiten kantoortijd 317688. A Om kwetsbare delen in de PH-dijk te beschermen stort Uitwaterende Sluizen betonsegmenten. (Foto Gerard Timmerman) Op De Bollen is gistermiddag een jacht vastgelopen met vier opva renden. Die probeerden zonder zeekaart van Den Oever naar Oudeschild te varen. Zo n twee mijl naast de vaargeul raakten ze de grond. De met toeristen rondvarende TX10 van Alfons Boom bood hulp, maar viel daardoor zelf droog. "Helemaal niet erg, we doen dat wel vaker om de natuur op een plaat nader te bekij ken", vertelde zoon Friso Boom. "We steken maar 50 cm, dus als het wa ter komt zijn we zo weer los Lopend bereikte vader Alfons Boom het jacht, dat al schever kwam te lig gen "De opvarenden hadden niets bij zich, zelfs geen eten. Wij hadden garnalen gevangen, dus we hebben ze een maaltje gegevenVolgens Alfons Boom was het de eerste tocht van de zeiler, die het jacht pas had gekocht. Een landingsboot van de Joost Dourleinkazerne kwam nog langs, maar kon niet dicht genoeg bij het al erg droog liggende jacht komen om hulp te bieden. Wel werd een poging ondernomen om de TXIOvlot te trekken, maar ook die had al teveel grond onder de boot. Enkele opva renden hadden met gerekend op een langere toeristische trip dan normaal. Zij hadden dringende afspraken, waardoor ze hoogwater met konden afwachten. De groep werd door de mariniers naar Oudeschild overge bracht. Alfons Boom was vol lof over het optreden van de mannen van de Joost Dourleinkazerne. "Hartstikke tof dat ze die mensen wilden wegbren gen De TX10 was rond 19.00 uur weer vlot, het jacht nog lang met. De reddingboot Suzanna van Den Hel der was opgeroepen voor verdere begeleiding Een 21-jarige man uit Delfgauw zal zijn poging om vrijdagnacht op Beachpark 't Stappeland in De Koog in te breken met licht vergeten. De hond van de bewoners sloeg alarm, waarna de wakkergeschrokken heer des huizes poolshoogte nam. Hij trof de dader aan in de woonkamer en overmeesterde hem. De politie nam hem over voor verhoor Zodra het zeewater verder dan 1.90 meter boven NAP stijgt, treedt op Texel de waarschuwingsfase in werking. Dat staat in het „calamiteiten bestrijdingsplan dat klaarligt in het kantoor van het Hoogheemraad-schap voor Uit waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. De dienst die kantoor houdt bij de water zuivering Everstekoogh beheert sinds 1 januari 1994 de meeste Texelse dijken. Als de nood aan de man is worden aannemers en loon werkers te hulp geroepen en ver leent een groep Hoornders bij stand. Vanuit de centrale post op Everstekoogh stuurt de dienst de werkzaamheden die te maken heb ben met het onderhoud en beheer van de Texelse dijken Dat betreft zowel de Texelse buitendijken (pri maire) als de binnendijk (secundaire). Deze tweede waterkering loopt vanaf Oost tot De Koog en deelt Texel in tweeën Het betreft de Noorderdijk, de oude Waalenburger zeedijk, Ruigendijk en de Grietjesdijk bij De Koog De buitendijken die US in be heer heeft, strekken zich uit vanaf 't Horntje tot De Cocksdorp. Een deel bij Oudeschild valt daarbuiten, omdat die (nog) in handen is van RWS Alle andere binnendijken op Texel zijn wat de provincie betreft met meer van belang voor de waterkering. Compartimenten Mocht er ergens een gat in de buiten dijk of in de duinen slaan, dan voor komt de verdeling van Texel in twee compartimenten, dat het hele eiland onderstroomt. US is bezig om de tweede waterkering dicht te maken In de loop der jaren zijn hierin door wegen of paden openingen of verla gingen ontstaan, waardoor de zee bij een doorbraak vrij spel zou hebben. Dezer dagen worden coupures bij de Genteweg en Harkebuurt verhoogd. De coupure bij de Zwinweg en enkele laagtes in de Grietjesdijk bij De Koog staan op de nominatie om te worden verhoogd. De verlaging bij de aanslui ting van de Nieuwlanderweg op de Postweg is technisch gezien met op te hogen. In geval van nood dicht US dit „lek" met zandzakken. Echter pas nadat de burgemeester hiervoor toe stemming heeft verleend. Het verkeer kan vanaf dat moment niet meer pas seren. Zo'n ingreep kan gebeuren zodra alarmfase 1 in werking treedt, op het moment dat het zeewater de grens van 2.60 meter boven NAP passeert. Voor het zover is, wordt eerst de waarschuwingsfase van kracht (tus sen 1.90 tot 2.60 boven NAP) Opdat moment sluit waterschap Hollands Kroon de sluizen. Als alarmfase 1 in treedt wordt de centrale post bij Everstekoogh permanent bemand en patrouilleren mensen van US langs de waterkeringen. De wachten staan in verbinding met de centrale post. Tevens wordt gecontroleerd of aller lei openingen (kunstwerken) in de dijk zoals de vishevelpassage bij De Cocksdorp en de gemalen, zijn afge sloten. Voor noodgevallen heeft US een con- Lees verder pagina 5 Een politieman heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Dorpsstraat van De Koog klappen opgelopen. Een 29-jarige Eindhovenaar rea geerde zijn agressie op hem af. na dat hij onenigheid had gehad in een café De dronken man stompte de agent in zijn gezicht. Hij werd over meesterd en opgesloten Een forse boete werd door hem voldaan nadat hij was ontnuchterd. De man is van het eiland gezet. Op een zonovergoten Groene- plaats verdrongen vaklui en toe risten zich maandagmorgen rond de schapen. Op de traditionele keuring kregen de Texelse fok kers veel lof toegezwaaid, maar viel vanaf de zijlijn ook wel een kritische geluid te horen. Meer over de fokveedag verder in deze krant.. (Foto Gerard Timmerman) De tien beste ramlammeren op een rij. Op het strand tussen de Slufter en de vuurtoren is in het weekend een grote partij injectienaalden aange spoeld. Tevens werden veel reageerbuisjes en ampullen met wit poeder gevonden. De herkomst van de spullen is onduidelijk. Des kundigen houden het erop dat het bloedafname-materiaal betreft. Wel vaker vinden jutters een enkele injectienaald of een strip pillen van onduidelijke herkomst op het strand. De enorme hoeveelheid die nu is aangetroffen, wekt echter verbazing. Jutter Maarten Boon uit De Cocksdorp heeft zelf twee grote pot ten vol naalden verzameld. ..Hoe veel' Het zijn er wel honderd", denkt zijn vrouw Corrie. De naalden zijn steriel verpakt en zit ten in een huls. Ze zijn dun, duidelijk hol en tamelijk lang Veel van de af gesloten reageerbuisjes zijn onge bruikt Een paar langere zijn voorzien van een geelachtige substantie op de bodem. „Kijk. dat vind ik nou eng. Misschien is er iets op kweek gezet Weten wij veel wat voor rare bacterie erin zit" aldus Corrie Boon, die de vondsten veilig in een kast heeft op geborgen. Zo ook de ampullen met wit poeder en het dichtgesealde flesje met witte vloeistof, waar nog net in het Frans op te lezen valt dat de stof niet mag worden geïnjecteerd. Voor de rest zijn alle teksten door het zeewa ter onleesbaar geworden. Bloedafname Ook bij de politie zijn vier buisjes met het witte poeder ingeleverd. „Onze gedachten gaan met uit naar drugs, eerder naar overjarige medicijnen die overboord zijn gezet. Of het is een lading van een schip geweest. Het heeft vorige week in de buurt van Zeeland nogal gestormd", aldus een woordvoerder Huisarts Willem Vos denkt bij de be schrijving van de vondsten aan pro fessioneel bloedafname-materiaal. „Gezien de lengte van de naalden zijn deze waarschijnlijk niet bedoeld voor diabetici Het poeder kan een anti-stollingsmiddel zijn. dat aan afge tapt bloed wordt toegevoegd om te voorkomen dat het gaat klonteren. Maar zonder analyse is dat natuurlijk niet zeker." Pillen Bij de injectienaalden zijn ook strip pen met pillen gevonden Eén ervan betreft capsules Imodium. Dit is een anti-diarree-preparaat dat in lage do ses weinig kwaad kan „Het middel is vrij verkrijgbaar bij drogisterijen. In grote hoeveelheden kan het voor kleine kinderen wél problemen ople veren, zoals bijna alle middelen", al dus een woordvoerder van de firma die het middel importeert. Ook is een strip met zilverkleurige pillen aangetroffen, waarop de tekst „Sexfix Silber Original Inverna" staat. Geen van de deskundigen kon ach terhalen wat dit voor preparaat be treft. Mensen die naalden, ampullen of pil len vinden kunnen deze inleveren bij de politie, de apotheek of gemeente werken. (ADVERTENTIE) <jnu Zgaitrjinii ba bin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: Een deel van de gevonden naalden, reageerbuisjes, ampullen en pillen. (Foto Tessa de Graait)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1