De Koog investeert in imago „Tropical" Klapmuts meert af in haven Oudeschild k x ADVERTEREN Extra uren voor hulp Meer aandacht voor problemen jongeren f IN DE NAJAARSSPECIALS Agenda Raadsvergadering Kneuzingen Zeegezichten van ,,Ome Jan" Vrij wi II igers voor brengen van maaltijden Resultaat valt niet mee, maar: TEXELSE COURANT Gyminstuif k LEVERT GEWELDIG VOORDEEL Of Reageer vóór 4 september Informatie: advertentiebalie Texelse Courant Feestelijk uitgedost smullen van een tropische verrassing in de Dorpsstraat. De terugkeer van het Tropical Sea Festival naar augustus bieek geen garantie voor zomerse temperatu ren. Zelts ziet het er naar uit dat het komend weekend een stuk warmer wordt... Uitgerekend het weer, de doorslaggevende factor voor suc ces of mislukking, liet het afweten. Pech voor de Koger organisatie, die er het nodige aan heeft gedaan om het „Tropical" een positievere uitstraling te geven. Na een verregende vrijdag wist het publiek de weg naar De Koog zater dagavond weliswaar in ruime mate te vinden, maar of dat voldoende is om ■uit de kosten te komen, is twijfelach tig. „Door dat slechte weer van vri|dagavond hebben we maar weinig passepartouts voor het hele weekend verkocht", aldus Rein Stam, voorzit tervan de stichting Tropical Sea Fes tival, Zaterdagavond kon dat verschil met de verkoop van dagkaarten niet meer worden weggewerkt .Maar de sfeer was goed", zag Stam toch een pluspunt. Andere aanpak Begin |aren negentig was het muziek festival, in 1984 opgezet als feeste lijke afsluiting van het zomerseizoen voor Texelaars en toeristen, eenzijdig gericht op jeugdige vakantiegangers die aan het eind van het seizoen nog één keer op Texel de bloemetjes bui ten kwamen zetten. Dat leidde tot zaken als clandestien overnachten, baldadigheid en overmatig alcohol gebruik die het festival een negatief imago bezorgden. Na de discussie over de leefbaarheid legde de ge meente de organisatie beperkingen op. Sinds 1993 mocht het festival al leen nog maar in september worden georganiseerd en was o a. muziek op de terrassen verboden. Afgelopen winter tijdens de evalua tie tussen gemeente, politie en orga nisatie, stelde burgemeester W van Rappard voor om er weer een leuk feestje voor jong en oud van te ma ken, zoals oorspronkelijk de bedoe ling was. Geen vuurwerk Overtuigend was het eerste resultaat nog met „De organisatietijd was ei genlijk te kort", aldus Stam. „De goede wil van de Koger horeca is aanwezig, maar het is schier onmo gelijk om de plannen in één jaar ver wezenlijkt te krijgen." De organisatie werkte met een begro ting van ƒ125.000,- „En dat is dan alleen nog maar kostendekkend.' Het weer liet de Kogers echter in de steek. Stam bleef optimistisch: „We inves teren ook in een goede naam en dat moet op langere termijn rendement opleveren." Al met al viel het „randgebeuren" te gen Wegens het slechte weer ging het openingsvuurwerk niet door. Zaterdagmiddag probeerde een brassband het publiek in de Dorps straat in de stemming te brengen en was er voor de kinderen op het dorps plein o.a. limbodansen. De negen reuzeparasols konden vri|dag we gens de harde wind niet worden op gezet, maar deden zaterdag goede diensten Muziek Van de beloofde attracties op straat Dit zangduo van Soul mens Party zorgde voor een teuke snow in sam sam. kwam 's avonds weinig terecht De meeste aandacht trok de Arubean Brassband, een twaalfmans formatie die met trommels en blaas instrumenten een aangenaam kabaal maakte Qua uitstraling haalde de band het niet bij de Braziliaanse dan seressen, die de afgelopen jaren het beeld op straat bepaalden Jammer was dat de twee andere bands niet de terrassen langs gingen; hun optre dens vielen nu niet erg op. Binnen sloeg het duo New Roots in eetcafe De Tijd aan bij een wat ouder publiek en vormde Captain D. in het muziekcafé van De Metro een rust punt. Niet overal was de muziek tropical" Soulmens Party en Los Bucaneros zetten de zaal echter wel op z'n kop in resp. Sam Sam en De Toekomst. De Kuip had tweemaal een volle bak met de hitformatie Kalimba De Noordhollandse band Black Sugar kwam met een mix van soul en caribean verrassend voor de dag in Le Berry, terwijl Talk of the Town werd gevuld met de reggaeklanken van Unidad. Swin gend was het klein orkest Freez Canbe in Tiffany, evenals Caribbean Sunshine in W'tjewel De kwaliteit was over het algemeen goed, maar het is tijd dat de organi satie zich eens bezint over de muzi kale formule van het festival. Gezien de kleine kans op mooi weer eind augustus en het zeer beperkte aan tal bezoekers dat tropisch uitgedost op stap gaat, kan beter worden geko zen voor een grotere variatie aan muziekstijlen. Daarmee wordt dan automatisch gemikt op een breder publiek. Afvoer Wetende dat dit festival scherp in de gaten werd gehouden (o a. door bur gemeester Van Rappard, die met zijn echtgenote een kijkje kwam nemen), had de organisatie veel aandacht besteed aan de veiligheid. Volgens voorzitter Stam liepen er liefst 24 geüniformeerden rond, afkomstig van de politie, de dorpswachten van BeST en een bewakingsbedrijf uit Den Helder Noemenswaardige inci denten deden zich mede door hun opvallende aanwezigheid bijna met voor Het grootste probleem was, zoals elk jaar, de afvoer van het uitgaans publiek. De taxi's konden de stroom cafébezoekers na sluitingstijd nauwe lijks ven/verken, waardoor op de taxi standplaats aan de Nikadel honder den klanten kleumend stonden te wachten Frans Hopman Trommelaars zorgaen nog voor een Deeije warmte op siraai. De Texelse gemeenteraad vergadert dinsdag 10 september om 19.30 uur in het raadshuis. Publiek is welkom. De agenda luidt; 1Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3 Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 2 juli en 9 juli 1996 (bestemmingsplan Buiten gebied) 4. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering, de dato 13 augustus 1996 5 Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van. - uitbreiding autospuiterij Betsema, Maricoweg 21 te Den Burg; Opgroeien gaat gepaard met cri ses. De meeste jongeren hebben.in hun omgeving genoeg steun om periodes van instabiliteit te boven te komen. Enkelen hebben echter wat hulp nodig. Dat kan sinds kort op Texel. Maatschappelijk werk ster Nora Steen heeft extra uren gekregen voor jeugdhulpver lening. Jeugdwerkster Carla Schrama vlast al lange tijd op een Jongeren Informa tie Punt. Veel jongeren wisten haar afgelopen seizoen te vinden in het kantoortje van Time Out, met vragen op allerhande gebied Maar voor verdergaande hulpverlening aan jeugd was geen voorziening op het eiland. Namens Triton uit Den Helder hield de Texelse Nora Steen al enige tijd een wekelijks spreekuur voor verslavingsproblemen op het eiland. Daar kwamen ook wel wat jongeren op af. maar ook anderen Nu heeft zij extra uren gekregen, die worden be taald door het Gewest Kop van Noordholland Die gaat ze in de Texelse jeugdhulpverlening steken ^Ook Carla Schrama krijgt uit die pot extra uren Ouders Voortaan is het jongerenwerk-kantoor iedere dinsdag van 14.30 tot 17 30 uur open en donderdag van 15 15 tot 17 15 uur. Op dinsdag is Carla daar aanspreekbaar, donderdags staat Nora klaar, ook voor ondersteuning aan ouders. „Ik ben vooral voor de opvang van de grote groep en de algemene vragen Gaat het dieper of is individueler hulp vereist, dan komt Nora in beeld", ver telt Carla Schrama Het tweetal han teert geen echte leeftijdsgrens. „Jeugdwerk gaat meestal tot 21 jaar, dus dat houden we zo n beetje aan." Dat hulpverleenster Nora Steen op Texel woont heeft zowel vóór- als nadelen. „Geen problemen met reis tijd Maar sommige jongeren vinden het eng. Te dichtbij, te bekend." Ze benadrukt haar beroepsgeheim „Niets wat hier over tafel gaat komt buiten deze deur. En we zitten in een gebouw met vele functies, dus nie mand kan aan je neus zien dat je voor hulp komt." Nora en Carla denken dat jongeren hen wel weten te vinden als ze ergens mee zitten. „Leed motiveert, als het maar zeer genoeg doet", weet Nora. Carla vult aan dat veel jongeren toch al Time Out bezoeken. „Dan is de stap kleiner." Carla Schrama wil nog contacten leg gen met het Riagg, in de hoop dat ook voor zware psychische problemen op Texel een opvangmogelijkheid komt. „Deze stap is een eerste Er is nu de zekerheid voor jongeren dat ze èr- gens terecht kunnen. Een luisterend oor scheelt vaak al veel." Er is contact met de scholen, die bij problemen ook zullen doorverwijzen naar de hulpmogelijkheid Een 19-jarige fietser uit Den Burg is vrijdag gewond geraakt, toen hij werd aangereden door een 67-jarige Duit ser Die reed vanaf de Kogerstraat de Akenbuurtsweg op en zag de fietser over het hoofd. Kneuzingen en schaafwonden waren het gevolg. Tevens raakten de auto en de fiets beschadigd. Als kleine jongen raakte Jan van der Akker (71) geïnspireerd door zee- schllderijen. In plaats van de acade mie voor beeldende kunsten koos hij echter het zeemansleven. Later, tij dens banen aan de wal. openbaarde zich reuma Hij raakte in de WAO. maar bleet tekenen en schilderen Van der Akker woont in Heemskerk, maar bezoekt Texel al dertig jaar re gelmatig. Zijn nicht is Marieke van Eist. Zij stimuleerde hem om te expo seren in het koffiehuis Burgwal 37. De ruimte hangt deze hele maand vol met de zeegezichten De reuma heeft geen invloed op mijn schilderwerk", zegt Van der Akker. Hij demonstreert hoe hij in zijn hand een penseel kan klemmen De inspiratie komt van binnenuit, dus dat maakt geen verschil Het enige voordeel is dat ik er meer tijd voor had Hij werkte aanvankelijk met acryl. ..Dal beviel me buitengewoon, want dat droogt enorm snel. Daardoor kan je ook goed met relief werken.Mo menteel legt hij zich toe op pen tekeningen en aquarels. onder an dere als illustrator van het Kontaktblad voor Heemskerks Oude ren. Behalve zee schildert Van der Akker ook andere onderwerpen, zoals boer derijen. landschappen en bomen Maar bij de zee ligt mijn hart.Hij wil zijn werk niet verkopen. ..Het gaat me niet om geld. Als ik er niet meer ben mogen ze ermee doen wat ze willen. Maar nu wil ik er zelf van genieten. Jan van der Akker:.inspiratie van binnen uit... Een soort zeehond die op Texel niet eerder is waargenomen, dook zaterdagochtend op in de haven van Oudeschild. Het was een klap muts (Cystophora cristata) die thuishoort op het pakijs van de Noordelijke IJszee, bij Groenland, Newfoundland en Jan Mayen. Het mannetje, dat in februari of maart van dit jaar geboren moet zijn, kon makkelijk aan wal komen omdat het tij als gevolg van de harde noordwestelijke wind zeer hoog was, zodat het water gelijk stond met de kade. Na een telefoontje van Arie Pieter Grootjen van restaurant 't Pakhuus kwam Salko de Wolf van EcoMare het dier ophalen. Klapmutsen hebben een opvallend brede kop, een blauw grijze rug en een witte buik Volwas sen mannetjes kunnen om te impone ren de bovenkant van hun neus en voorhoofd opblazen, waardoor het lijkt alsof ze een muts of pet op heb ben. De soort dankt daaraan zijn naam. Jonge klapmutsen vormen met de ook in het hoge noorden levende zadelrobben een begeerde jachtbuit voor zeehondenjagers. Klapmutsen worden veel groter en vooral dikker dan de zeehondensoorten die in onze omgeving voorkomen. Mannetjes kunnen 3,5 meter lang worden bij een gewicht van meer dan 400 kg Ziek De nu in EcoMare opgevangen klap muts bleek 40 graden koorts te heb ben en vertoont ook andere ziekte verschijnselen, maar maakt verder een vrij vitale indruk Hij is in elk ge val behoorlijk agressief en doet brui- De warme maaltijdvoorziening is een voorziening die er (mede) voor zorgt dat ouderen en gehandicapten langer zelfstandig kunnen blijven De maal tijden worden alle dagen van de week bezorgd. Het aantal gebruikers is de laatste tijd enorm gestegen. Ook het aantal deel nemers dat in het weekeinde mee-eet is sterk gegroeid. Voor de route Den Burg/Oudeschild worden daarom vier vrijwilligers gezocht, die in het week einde maaltijden willen bezorgen. Ie dere rijder brengt één maal per vier weken op zaterdag en zondag een aantal maaltijden rond op voor noemde route, voor een kilometer vergoeding van ƒ0,50. Geïnte resseerden kunnen zich melden bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, Molenstraat 2.1791 DL Den Burg, tel. (rolo Ivssj M uroarfl 312696 lende uitvallen naar mensen die hem benaderen De vis die hem in het aparte quarantainebassin van EcoMare wordt aangeboden, wordt gretig verslonden De rob heeft een spuitje met antibioticum gehad, zodat hij mogelijk snel zal herstellen. De grote vraag is wat er daarna moet gebeuren Terugzetten in het gebied van herkomst ligt het meest voor de hand maar is een omslachtige en kostbare grap. De laatste keer dat in Nederland een afgedwaalde klapmuts opdook was in 1991 bij Vlieland. Totaal zijn sinds 1850 niet meer dan tien meldingen bekend. Op het noordelijke pakijs komt de soort echter massaal voor. De populatie moet omstreeks een half miljoen exemplaren bedragen. Net als de zadelrob valt de klapmuts onder het EG-verbod van 1992 dat inhoudt dat de dieren of produkten ervan met in EG-landen mogen worden geïm porteerd In de opvang van EcoMare zitten nu naast de klapmunts nog drie robben Dat zijn de gewone zeehond Gerrit die op 7 augustus bij paal 28 werd gevonden en blijvend blind is aan éen oog, een op 13 augustus van de Vliehors aangevoerd mager jong dat leed aan longontsteking maar het thans goed maakt en een ernstig zieke jonge zeehond die vrijdagavond j.l. ook op de Vliehors werd gevon den. Laatstgenoemd dier werd aan getroffen door Jan Bos en Yvonne Doornbos uit Hoogkarspel en via Staatsbosbeheer Vlieland aan schip per Sil Boon overgedragen die voor transport naar Texel zorgde. Het beest weegt slechts 13,5 kg, terwijl het op deze leeftijd 35 a 40 kg zou moeten zijn De achterflippers zijn dik en ontstoken. De dierenarts heeft antibiotica en vocht toegediend. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 Dinsdag 3 september De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg Start jeugd 18 15 uur. senio ren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19 00 en 21 30 uur „Twister". De EO-televisie zendt vanavond een reportage uit waaraan is mee gewerkt door oud-Texelse Mar griet Timmer, aanvang ca 20 00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt om 20.15 uur een zomeravondconcert gegeven door Gerard Leegwater (orgel) Erna Sommer (viool), Margot Endel (so praan) en Jan Brink (tenor) In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21 00 uur opge treden door Jan Rot (zanger) en Hans Breetveld (acteur) met het programma „Dans met mij". En tree f20,- Woensdag 4 september Van 10.00 tot 12.30 uur biedt EcoMare het kinderprogramma „Zeehond". Entree f 10,- In Cinema Texel draait om 14.00 uur ,,lt takes two" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Twister". EcoMare maakt bij De Cocksdorp een excursie op het wad, van 19 00 tot 21.00 uur Aanmelden bij EcoMare; kosten f7,50 In De Bloeiende Heide (Calluna) houdt dansschool Madira een dansavond (latin-american). En tree f5,- per persoon Donderdag 5 september Van 8 00 tot 10.00 uur wordt een excursie gemaakt op het wad bij De Cocksdorp Aanmelden bij EcoMare; kosten 17,50 per per soon. Om 14.00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een tocht voor au tomobilisten langs kerken en an dere historische objecten. In Cinema Texel draait om 19 00 en 21.30 „Twister". Vrijdag 6 september De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur. senio ren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om igm en 21.30 uur „Twister" De tweede aflevering van de Texel opgenomen Avro's Sterrer slag wordt om 20,30 uur uitgezon den via Nederland 1. Zaterdag 7 september ips In Cinema Texel draait om Ho lop uur „It takes two" en om 16.oo i" 19.00 en 21.30 uur „Twister" alt Paragnoste Tinie Jansen hou K' een bijeenkomst in hotel De Lmrfe boom, aanvang 14.00 uur Entre f10.- Voor de overige evenemente wordt verwezen naar de Texelsi Courant-Vakantiekrant. Hoogwater te Oudeschild Di. 3 0.56 en 13 05 u Wo 4 0.57 en 13.46 u Do 5 1.17 en 14.00 u Vr. 6 2.10 en 14.40 u Za. 7 3.05 en 15 40 u Zo 8 4.25 en 16.50 u Ma 9 6 30 en 19.16». Di 10 7.46 en 20.16». Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 8 septet op om 7 01 u en gaat onder om 20 IQ 4 september laatste kwartier, 6 sept ber doodtij - verplaatsing timmerbedrijl Kooger naar Laagwaaldei te De Waal; - wijziging ambachtelijk gel Achtertune 16 naar wonen;| - gebruik stolpboerderij De Ruyterstraat 130 te Oudi 6. Vierde wijziging Arbeids voorwaardenregeling 7 Twaalfde wijziging A P.V. (standplaatsenartikel) 8 Toezegging financieringsbij N9 9. Jaarverslag 1995 „De Boli 10. Jaarverslag 1995 O.S.G .De] Hogeberg" 11 Jaarverslag 1995 gemeente werken 12. Jaarverslag Algemene dier 13. Concernjaarverslag 1995 14. Subsidie gymzaal ,,'t Skiltje' 15 Nota Kop en Munt 16. Krediet aankoop grond Oud; schild 17. Privatisering Medisch Cento Alkmaar 18. Overzich post onvoorziene; ven 19. Onderzoek bereikbaarheidN Den Helder en parkeren 20. a. Ingekomen stukken b Mededelingen c Beantwoording vragen 21. Rondvraag 22 Sluiting In de Beatrixzaal in Den Burgis; dag een gyminstuif. Kinderenvar tot en met zes jaar mogen kornet 14.00 tot 15.15 uur, kinderen groep vier tot en met acht zijn vë van 15.30 tot 16 45 uur Het m niet uit of ze lid van Gymveren Texel zijn. Ouders, familie en bel den mogen komen kijken. De» wordt mede georganiseerd do: Jeugdraad van GVT. (FotoHtn* De klapmuts in het quarantaineverblijf van EcoMare. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2