Duitse fotograaf haalt topatleten naar Texel Ook in België bestaat een ezelvereniging... „Beste trainingskamp dat er is" TEXELSE^ coURANT Aanmelden voor kampioenschap Triathlonjeugd op dreef in Alphen Voetbalprogramma Texels team wint parachutespringen Klaverjassen Avonturennacht in Wratsjaimai Bouw ING-bank gegund aan Gieze Snelle dief Sluitingstijd overschreden icm pi nar. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 Op 18 en 19 oktober a.s. wordt het vierde Open Texels Bridgekam- pioenschap voor paren gehouden. Aanmelden hiervoor kan bij mevr. J. v. Beek, tel. 312583. De drie afgevaardigden (links) van de Belgische Orde van de Ezel poseren met bestuursleden van de multifunctionele Texelse Ezelvereniging op een strandhoofd bij paal 9. De idealen zijn hetzelfde maar de kleding verschilt schokkend. De Belgische Orde leden dragen een uniform met stijlvolle ezelversieringen en speciale stropdas. Bij festiviteiten zijn ze zelfs gesierd met een stola. iFolo Harry de i De bijna 500 leden tellende Texelse Ezelvereniging is niet uniek. Er blijkt in de gemeente Kuurne bij Kort rijk in West-Vlaanderen een Orde van de Ezel te bestaan waar van de idealen en doelstellingen verbluffend overeenstemmen met die van de Texelse vereniging. De Belgische club is een sociaal-cul turele organisatie die de ezel gedachte uitdraagt met nadruk op ..uitdragen van de Kuurnse eigen heid en folkloreEen drie perso nen tellende afvaardiging van de Orde was het afgelopen weekend op ht eiland om kennis te maken met de Texelse zustervereniging. Het staat al vast dat binnenkort een tegenbezoek wordt gebracht. Als medewerker van RUR vernam voorzitter Theun de Winter van de in Terwijl op het eiland werd gestre den in „onze eigen'' triathlon, na men de Texelse jeugdatleten deel aan een wedstrijd in Alphen aan de Rijn. Temidden van de hele Neder landse top van 14-17 jaar presteer den de Texelaars goed. Om uitgerust aan de vroege start (9.00 uur) te komen, vertrokken Robert Jan Appel, Robert en Erik Bakker. Jan Dankers, Kim Koogeren Sebastiaan Ran al een dag tevoren. Dit bleek vruchten af te werpen, want zij presteerden boven hun kunnen Robert Bakker kwam op alle onder delen sterk voor de dag. Vooral door goed te lopen legde hi] beslag op de 10e plaats in een veld van ruim 60 deelnemers. Zijn broer Erik kon goed meekomen, maar verspeelde in de eindsprint de 17e plaats Eén plaats en 100 meter achter hem finishte Jan Dankers. die een slechte zwemstart goedmaakte met een fantastische fietstijd waarmee hij tot de top van het veld behoorde. De |ongste Texelaar. Sebastiaan Ran (14), verraste iedereen door in 11 35 over 750 meter zwemmen bi] de eer sten het water uit te komen. Na een voor zijn doen goede fiets- en loop tijd eindigde hij op de 23e plaats Robert Jan Appel begon prima, maar kreeg een lekke band en moest de wedstrijd staken. Kim Kooger zwom uitstekend en wist zich daarna in de middenmoot te handhaven. Zaterdag 7 september: ZAP B2-SVO B1 13.00 Texei'94 B2-HRC B2 13.30 Texel '94 C1-Wiron C1 13 30 WGW C4-Texel '94 C2 14.30 WGWC5-SVOC1 13.00 Succes C2-ZDH C1 13 00 Texelse pupillencompetitie: Texel'94 F1-De Koog F1 10.00 Texel 94 F2-SVC F1 10.00 SVO F2-Texel'94 F3 10.00 Texel'94 E3-ZDH E1 1100 SVOE1-ZDHE2 1100 De Koog E1 -Texel '94 E5 11 00 SVC E1-Texel 94 E4 1100 Texel'94 D3-De Koog D1 12.00 SVO D1-SVC D1 12.00 SVO F1 en Texel '94 E2 vrij Zondag 8 september: Texel'94-SRC 14.00 De Koog 2-W Waard A1 11.30 SVO-ZDH 14.00 Alcmaria 3-Texel '94 2 12.00 Con Zelo 3-Texel'94 3 11.30 Hollandia T 4-Texel '94 4 12.00 Kaagvogels 5-ZDH 2 11 00 SRC 5-SVO 2 14.00 Dames: RKEDO-Texel '94 11.00 Recreanten: Oosterend 1-De Koog 10 30 Texelse Boys-De Cocksdorp 10.30 Oosterend 2-ZDH 10 30 dit tv-programma optredende zanger Helmut Lotti over het bestaan van de Belgische evenknie van zijn vereni ging Bestuurslid Jaap de Wijk had de organisatie al snel opgespoord en maakte contact. Dat leidde tot het kennismakingsbezoek aan Texel van ondervoorzitter Eddy Lafaut en de leden Daniel Pateel en Eric Deryckere Ze waren nooit eerder op Texel geweest en laaiend enthousiast over alles wat ze er aantroffen. Het Texelse bestuur zorgde ervoor dat ze werden ondergebracht in hotel De Lindeboom en begeleidde hen bij een tocht over het eiland- Kleine club Naast overeenkomsten zijn er tussen de Texelse en de Belgische vereni ging ook belangrijke verschillen. De Orde van de Ezel is al sinds 1975 gevestigd in de 14 000 inwoners tel lende gemeente Kuurne. Het aantal stemgerechtigde leden („Members' is met groter dan 23, even groot als de gemeenteraad Die leden zijn uit sluitend mannen, die geacht worden representatief te zijn voor het Kuurnse verenigingsleven. Aan het hoofd staan de grootmeester (voorzit ter), de meester, griffier en orde deken. De ordedeken is altijd de bur gemeester voor de tijd van zijn ambtsperiode. Tot de activiteiten be horen het eens per twee jaar op touw zetten van de Ezelsfeesten en eens per jaar organiseren van „verkoren maandag" waarbij iemand in de bloe metjes wordt gezet die zich op so ciaal-maatschappelijk gebied bijzon der heeft uitgesloofd. Aan deze persoon wordt een bronzen sculptuur „De Helpende Hand' uitgereikt. Bier De vereniging betrekt zijn financien voornamelijk uit het brouwen en ver- Tussen de storm en buien door is op het vliegveld het Nederlands kampioenschap parachute springen afgewerkt. Winnaar in de internationale klasse werd het team Mach 5, bestaande uit sprin gers die het Paracentrum Texel als thuisbasis hebben. Het kampioenschap bleef beperkt tot één discipline: formatie skydive voor viermans teams Hiervoor hadden zich tien teams aangemeld Op het programma stonden tien figuren, die ondanks het slechte weer allemaal konden worden uitgevoerd. Zelfs was er nog tijd om een extra trainings- sprong te maken Woensdagochtend, vrijdagmiddag en zaterdag was het weer goed genoeg om het hele schema af te werken Wedstrijdleider Herman Landsman toonde zich tevreden over het ver loop „De kwaliteit van de sprongen had er met onder te lijden. Bovendien bleek uit telefoontjes met andere vliegvelden dat elders helemaal met kon worden gesprongen Het Texelse team Mach 5, onder aan voering van Rob Maas, kwam al vrij gauw op voorsprong. De strijd om de overige ereplaatsen was spannen der In de nationale categorie ging de zege naar het team Zwart Zaad uit Hilversum. Het Paracentrum hoopt volgend jaar opnieuw in aanmerking te komen voor de organisatie van het NK De toewijzing vindt komend na jaar plaats. Het klaverjassen, één van de vele activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, start donderdag in „De Buureton", aanvang 13.30 uur Aan het einde van het seizoen wordt gekeken wie de klaverjasbeker 1996/ 1997 heeft gewonnen. Deze SWOT-activiteit wordt geleid door J van Heerwaarden kopen van diverse soorten Ezelsbier en andere „ezel"-produkten De eerstvolgende Ezelsfeesten wor den gehouden op zondag 6 oktober De Texelse Ezelsvereniging heeft plannen om daaraan mee te doen. Een nacht vol spannende dingen Zo omschrijft Gymnastiek Vereniging Texel de Wratsjaimai die plaatsvindt in de nacht van 21 op 22 september. De nacht begint om 19.00 uur en ein digt de volgende morgen om circa 11 00 uur. Wat de deelnemers te wachten staat houdt de organisatie vooralsnog geheim Maar als alles meezit, kunnen de deelnemers nog een paar uurtjes slapen Een nacht voor doorzetters dus Deelname staat vrij voor alle leerlingen van de OSG. Het is de bedoeling dat deelnemers zich per groepje van drie a vier per sonen opgeven. De kosten zijn voor GVT-leden een tientje en voor niet- leden vijftien gulden Deelnemers kunnen zich opgeven tot 10 septem ber via telefoonnummer 312336 Training op Texel in de jaren zeventig. Onder leiding van bondscoach Erich Vetlage loopt meervoudige kampioene Brigitte Kraus (vooraan linksuit Keulen. lFol° Gu,tov schraaer) ..Hoogtestage.Afkeurend kijkt Gustav Schroder me aan. ,,lk geloof daar met in. Het lichaam moet zich helemaal aanpassen. Dat kost tijd en voordat dat is gebeurd kan niet optimaal wor den getraind.De Duitser is de middelbare leeftijd al gepasseerd, maar oogt nog bijzonder jeugdig. Hij was het die in de zeventi ger jaren Texel ontdekte als ideaal trainingsgebied voor atle ten. In zijn kielzog volgden kampioenen als Brigitte Kraus. Christa Kofferschlager en Anne Bruns. Camping De Bontekoe aan het Gerntslanderdijkje is al sinds jaar en dag de vaste stek voor het gezin Schroder. „Voor de mooie omgeving hoeven we het eigenlijk met te doen, want we komen zelf uit het prachtige Eifelgebied". lacht Gustav, die echter in één adem de bijzonderheid van Texel roemt. En van de familie Witte, die de Schröders altijd bijzonder har telijk hebben ontvangen. De stacaravan wordt begin van het seizoen door Gustav en zijn vrouw klaargemaakt, waarna zoonlief en andere familieleden er het seizoen in doorbrengen. In het naseizoen komt Schroder zelf weer „We houden toch meer van de rustiger periode. Boven dien heb ik het in de zomer veel te druk Met atletiekzaken. jazeker.'' Lastig baasje Via verschillende ambachten rolde Gustav Schroder in de fotografie. Hij specialiseerde zich in sportfoto's en werkte lange tijd bij een krant. Het is moeilijk de goedlachse Gustav voor te stellen als een lastig baasje, maar naar zijn eigen zeggen was hij dat voor zijn hoofdredacteuren wél. „Ik probeerde juist altijd andere foto's te maken. Niet van die platen die ieder een al had. Je moet je onderschei den Maar gegarandeerd werd ik op het matje geroepen waarom ik niet óók die ene fimshfoto had, die bij de concurrent op de voorpagina stond... Atletiek speelde altijd een grote rol in Gustavs leven Hij liep marathons. Via zijn werk maakte hij kennis met verschillende atleten Tevens raakte hij betrokken bij het bestuur van een plaatselijke atletiekclub die uit groeide tot een vereniging met kam pioenen in de gelederen. Geen tijdverlies Een bezoek aan Texel deed de Duit ser verstomd staan „Werkelijk een ideaal gebied voor trainingen. Je hebt hier namelijk alles: bos, hard strand, rul strand, harde weg, wind. luwte...je kunt het zo gek niet verzinnen." Hij heeft een uitgesproken mening over de huidige trainingsmethoden en ge looft niet in reisjes naar zuurstofarme, hooggelegen gebieden „Wie naar Texel gaat, kan meteen na aankomst met de training beginnen Je verliest niets aan tijd Zo'n reis naar een ver gebied vergt veel te veel van een lichaam. Ander klimaat, andere eet gewoonten. andere bacteriën, nee Texel is véél beter Toplopers Omdat zijn werkzaamheden zich in middels hadden uitgebreid tot enkele grote atletiekbladen in Duitsland, wist hij het eiland populair te maken bij talentvolle sporters Trainingskampen waren het gevolg en die worden tot op de dag van vandaag op het eiland gehouden Zo brengt de Duitse kampioene op de 800 meter Anne Bruns uit Meppen jaarlijks enige we ken door in NJHC-herberg Eijer- coogh En zijn wandelaars inde jaren zeventig waarschijnlijk meerdere malen gepasseerd door bondstrainer Erich Vellagè. met onder andere meervoudig kampioene Brigitte Kraus in zijn kielzog. Alpinopet Gustav Schroder klimt tegenwoordig zelf op de fiets om het eiland dat hem zo lief is te bewonderen. Hij blijft at leten aanmoedigen om te komen en brengt zelf jaarlijks enige tijd op de camping van familie Witte door En ondanks zijn pensionering blijft hij een enthousiast fotograaf, met name bij grote atletiekevenementen. De Olym pische Spelen in Atlanta liet hij ech ter aan zich voorbij gaan. „Had wel gekund hoor, maar ik had met zo'n behoefte aan die hitte en al die drukte. Laat die jonkies ook maar eens Hij is herkenbaar aan zijn alpinopet. „Ik heb een soort levenslange accre ditatie voor grote evenementen, maar die pet is eigenlijk wel de beste, leder een kent me." Tessa de Graaff Strandloop in 1974 bij windkracht acht. De wedstrijden worden georgani seerd door „b.c. Groot Slem" en be ginnen op vrijdagavond 18 oktober 20.00 uur in Dorpshuis „De Hof' in De Koog. Er worden 72 spellen gespeeld, ver deeld over drie zittingen. Meester- punten volgens schaal De kosten voor deelname zijn ƒ40,- per paar; er zijn mooie prijzen beschikbaar. Nadere informatie en opgave bij mevr. J. v Beek De bouw van de nieuwe ING-bank aan de Groeneplaats in Den Burg is gegund aan de firma Gieze, Konst en van Polen in De Cocksdorp. Dit bedrijf schreef voor de ruwbouw in voor f793.000,- (ex clusief btw) en zat daarmee aan zienlijk lager dan Drijver Bouw, die inschreef voor f915.500,-, Bouwbe drijf Duin (f917.000,-) en Vissers Bouw- en Timmerbedrijf (f921.000,- De totale sloop van de twee panden die voor het bankgebouw moeten wijken begint nog deze week Het nieuwe gebouw, naar een ontwerp van Alkema Honingh uit De Koog is van „organische" architectuur en Een 50-jarige Alkmaarder genoot zaterdagavond van een diner in een restaurant op de haven van Oude- schild Hij maakte een foto, maar ver gat na het afrekenen zijn camera mee te nemen. Toen hij dat na een half uurtje ontdekte, belde hij gelijk naar het etablissement De camera bleek echter al door iemand anders meege nomen. iel '|C' op doet wat dat betreft denken ajfz ING-hoofdkantoor. Het oude pand aan de Binne "jK staat te koop va De nieuwe bank moet de eerste van januari glas- en waterdicti De afbouw en inrichting (wt een aanzienlijk hoger bedrag moeid) vergt nog achttien zodat het pand half april kan opgeleverd De ING-bank bei dan over 700 m2 werk- en kt ruimte, verdeeld over twee verd gen. :ev D •n 3c SI he 4 iel 1 w t' iin Een caféhouder in De Koog, meedeed aan het Tropical Set tival, kreeg vrijdagnacht een ring omdat zijn zaak na drie uir|sj open was. Hij was in de loop avond al gewaarschuwd, maai dat aan zijn laars Startende boeren. De pro )c* zou planologisch meer ruimte geven aan startende boere wethouder Eelman, die vorig tegenover gedeputeerde Bob burg een pleidooi hield met die king. Ze wees de provinciebe op het belang van een gezon bouw op het eiland. Gustav Schroder:, .altijd herkenbaar aan die pet...

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4