Groeneplaats is de etalage van Texel" ovincie betaalt helft fietspad Limietweg fexelaars stralen op schapenfokdag ikale schrijvers Twaalf Balcken Reddingboot twee keer uitgerukt Texelse opleiding voetreflextherapie Bridgecompetitie weer van start Miss Dance in Question Plaza Dijk PH polder Draaiboek Natuurwandeling 1 r-ALLoc. COURANT Kikkert inleg van het fietspad langs nietweg kan spoedig worden liseerd nu de provincie heeft segd de helft van de totale n (ƒ347.500) te financieren, ndere helft betaalt de ge le. die dit bedrag reeds opzij gelegd. Jeugde over het besluit is groot hel fietspad langs de Limiet- twaalf Balcken heeft vijf 'se schrijvers gecontracteerd 'de serre van dit café voor- hten of voorlezingen zullen "gen op zondagmiddagen in mde herfst en winter, aanvang s 16.00 uur. Hts wordt afgebeten door Harry eet op 22 september. Theo Tim- nlgt op 27 oktober. Daan Wel- 1 treedt 24 november op en 'Kikkert op 19 januari. Na Jaap ""op 16 februari is op 23 maart Jtmiddag met een bijzondere Sing. tree per voorleesmiddag is (10,- Hef één kop koffie of thee met *hes Omdat met meer dan 30 tdtt beschikbaar zijn, krijgen Wellenden het advies vooraf "nof meer middagen te reser- te betalen Dat kan door het "van een bij het café in te le- inschrijfformulier, dat vanaf J1 Kan worden afgehaald bij Het J"oek, Nauta Boek of De Twaalf zelf weg hoog op de prioriteitenlijst van de gemeenteraad staat De fietsroute is een belangrijke schakel in de oost- westverbinding over Texel. Gedepu teerde Staten hebben ingestemd met een meervoudige onderhandse aan besteding van het project, zodat geen openbare inschrijving nodig is. Het college is van plan vijf a zes bedrijven uit te nodigen voor het werk. Doordat de plannen voor het fietspad al klaar liggen, zal de aanbesteding op zeer korte termijn gebeuren. Naar verwachting kan de aanleg in novem ber beginnen De raad besliste on langs dat tet pad in onderhoudsarm beton moet worden uitgevoerd. De politici hadden een vooruitziende blik, want in het (ontwerp) bestemmings plan buitengebied staat het fietspad al ingetekend. Omdat dit nog met is vastgesteld, moet nog wel een artikel 19-procedure worden gevoerd. Autospiegel. De rechterbuiten- spiegel van de wagen van een 25- jarige Texelaar is in de nacht van zaterdag op zondag verdwenen. De auto stond aan het Achterom De provincie betaalt de helft van de kosten om het fietspad langs de Limietweg te verharden. (Foto vv ipipBammd) n beoordeelden ae kwaliteit van de lexeiaars. lapenfokkers kunnen terugkijken op een geslaagde fok- dag. Op het zonovergoten marktplein trokken de wol- .Texelaars grote belangstelling, zowel van de kenners de toeristen. Waarderende woorden waren er van het apenstamboek, dat het eiland nog steeds als de baker- :van het Texelse ras beschouwt. Maar er waren ook kri- he geluiden. Van schapenhouders die zich niet kunnen jen in de normen die de jury hanteert. Teken aan de id of niet, het aantal grote inzenders was gedaald tot en. lichtpuntje voor de schapenhouderij en -fokkerij. „De prijzen zijn iets vrien delijker." Vergeleken met de rundveeprijzen, ziet het er voor de schapenhouderij gunstig uit. Een goed slachtlam gaat volgens kenners weg voor ƒ170,-, terwijl een nuchter kalf ƒ240,-opbrengt. Insiders volgen de ontwikkeling in Frankzijk, waarde malaise in de vleessector tot demon straties leidde, met argusogen. „Het Is laam van de schapenfokdag ei over de landsgrenzen reikt, maandag te merken. Belgen, ti en Schotten vergaapten zich el Texelse stamboek Descha- nochtenerzijn De regen van de apen week had het stof uit de :en gespoeld en dankzij de stra- zon kwamen de dieren goed de dag. Sioeneplaats is vandaag de eta- »an Texel", concludeerde be- jbarK Fielmich, die zeer recen- een akkoord bereikte met ische fokkers over de verkoop :even schapen van Texelse fok- De Russen gaan er hun eigen m mee versterken Dat de laar nog steeds een toonaange- schapenras is, illustreerde hij het voorbeeld van een groep efokkers die met het Blessumer 4>erimenteerde om het Texelse 'overtreffen. „Ik heb er al een tijd niets meer van gehoord Mekka lelgische jurylid Frans Sammels touwde de uitnodiging om hier uren als een grote eer. „Het ei- shet Mekka van de Texelaar. Je terken dat de fokkers hier ook nis uit schapenhouders zijn. In ie fokkersverenigingen staat loorgaans verder van de basis", Dubbel succes voor Kees bij de anderhalfjarige rammen. (Foto's Gorard Timmerman) doelde hij op de vele hobby-boeren in België. „In de schapenfokkerij blijft het contact met de basis broodnodig. De zuiderbuur schatte dat in zijn land voor tachtig procent met het Texelse schaap wordt gewerkt. Andere ras sen die worden gebruikt zijn Suffolk, Hamshire en Blendumaine Prijzen J. Zwagerman, voorzitter van „Het Texelse Schapenstamboek in Noord- Holland", zag in finacieel opzicht een is te hopen dat ze de grenzen niet dichtgooien Frankrijk, Turkije en Marokko zijn belangrijke afzetlanden voor lams vlees, in tegenstelling tot de Neder landers, die er niet erg aan willen Promotie van het schapenvlees een stiefkindje? Ik weet het niet", rea geerde Zwagerman op de magere publiciteitscampagne. „Zo'n wollig lammetje is in de slagerij ook lastig te promoten. Toch zouden we wellicht wat meer aan de weg moeten timme ren", erkende de voorzitter. De reddingboot Beursplein 5 had het vrijdag druk. Om half zeven 's och tends werd alarm geslagen, omdat een gast van hotel Opduin vanuit zijn kamerraam vijf rode lichtkogels meende te zien Een uitgebreide zoektocht met de wipperploeg en de reddingboten Suzanna en Alida van Den Helder en Vlieland leverde niets op. Later bleek dat rond 06.00 uur twee helikopters op weg naar boorei landen langs de route waren gevlo gen waar de rode lichten waren ge zien. Vermoedelijk heeft de toerist hun boordverlichting verward met vuurpijlen. Om 15.30 uur kwam er opnieuw een melding. Een Duits jacht was in de problemen bij de Razende Bol. Daar stond een flinke branding. Het jacht zat aan de grond en had het roer ver speeld. De twee opvarenden, een man en een vrouw, schoten twee rode lichtkogels af De Zalm van de wipperploeg en de Suzanna uit Den Eind september start op Texel de weekendopleiding tot voetreflex therapeut. Op de voet is het hele lichaam weerspiegeld. Tijdens de cursus wordt geleerd allerlei klachten via die voeten te behandelen met medische en energetische achter grond. Voor de studie van zeven weekenden is een vooropleiding van minimaal 150 uur anatomie, fysiologie en pa thologie nodig. Mensen zonder deze vooropleiding kunnen echter ook te recht, mits zij tevens medische lessen volgen die eens per maand in Alkmaar worden gegeven. De duur van de opleiding is dan anderhalf jaar. Wie slaagt voor het afsluitende exa men heeft een diploma dat is erkend door de Vereniging Natuur geneeskundige Therapeuten en de Federatie Additieve Geneeskundige Therapeuten. Inlichtingen via Manda Bergsma, tel. 31 97 08. Op 16 september begint Bridgeclub „Groot Slem" weer met het nieuwe seizoen. Er wordt iedere maandagavond ge speeld in de foyer van manege „Aken- burg". aanvang 20.00 uur. Degenen die mee willen spelen moeten dit tij dig bekendmaken. Nieuwe leden zijn welkom. Voor opgave en informatie J. Hopman, tel. 312523 of J. v. Beek, tel. 312583. Helder waren snel ter plaatse, zodat de eveneens gealarmeerde Beurs plein 5 terugvoer. Het jacht kwam zelf los en werd, voor zien van een noodroer, richting Den Helder geëscorteerd Danslustige dames kunnen hun hart ophalen In Question Plaza wordt voortaan iedere maand een Miss Dance verkiezing gehouden. Een vakkundige jury kiest per maand de twee beste danseressen. Zij worden uitgenodigd voor de finale, die eind december wordt gehouden. In die finale wordt door acht dames gestreden om de hoofdprijs, een reis naar de zon voor twee personen- Maar ook voor de maandwinnaars zijn er leuke prijzen Deelnemers moeten tijdens een zelf gekozen nummer een act opvoeren in de danskooi. Dat mag variëren van een discodans tot een karaoke-dans- show met muziek Informatie na 20.3a uur via 31 22 14 Vervolg van pagina 1 Klei Volgens het huidige plan gaan de palenrij, de Noorse stenen en de be tonnen kering eruit Aan de teen van de dijk komt een kraagstuk, een nieuw teenschot met in de getijdezone zogenaamd basalton Dat zijn hoekige stenen die uit beton zijn gegoten en waaronder een doek van nylon wordt aangebracht. Vanaf de getijzone (1 85 meter boven NAP) tot vijf meter boven NAP wordt de dijk net als elders langs de Texelse waddenkust met asfalt bedekt. Alvo rens het asfalt wordt gestort, wordt eerst een kleine 30.000 kubieke me ter klei aan de buitenzijde van de dijk weggegraven Hiervoor in de plaats wordt zand gestort De klei kan met tertijd worden gebruikt om de tweede waterkering, die loopt vanaf Oost tot de Grietjesdijk bij De Koog te verbe teren. Fietspad Goed nieuws voor fietsers is dat er (waarschijnlijk) ook in de PH-polder een buitendijks fietspad komt. Dit wordt een strook van drie meter breed, al komt het fietspad een me ter of drie lager te liggen dan elders, om de kosten in de hand te houden. Bij extreem hoog water (2,5 meter boven NAP) komt dit dus onder wa ter te staan, maar US gaat ervan uit dat het dan toch geen fietsweer is. Langs het verharde pad aan'de bui tenzijde komt net als bij de dijk ver derop een afrastering. Een partij die de dijkwerkzaamheden met lede ogen zal aanzien, zijn de schapen Het begraasbare deel van de dijk wordt nameli|k een stuk kleiner. Zowel het hoogheemraadschap als het waterschap presenteerden hun plannen vorig weekend tijdens de jubileumfestiviteiten van de PH-pol der. Het bestuur van US neemt bin nenkort een definitieve beslissing over de werkzaamheden- Vooruitlopend op de ingreep in 1997 maakte US vorige week een begin met bestortingen om de vooroever van de dijk over zo'n 500 meter te be schermen. Bij elkaar wordt zo n 1.500 kubieke meter betonelementen, af komstig uit de voormalige Eendracht- dijk, langs kwetsbare delen van de dijk gestort. Vervolg van pagina 1 tamer met dijkwachtmaterialen pa raat. zoals aggregaten, lichten, snoe ren, zandzakken, etc. Bij een calamiteit, bijvoorbeeld een gas- explosie in de dijk. kan met deze materialen provisorisch een gat in de dijk worden gedicht Werkgroep Texel Alarmfase 2 treedt in werking als het zeewater hoger stijgt dan drieëneen halve meter boven NAP. Zon ex treme situatie ontstaat pas als er een dag of drie een noordwester van windkracht twaalf staat. Op dat mo ment worden de buikzakken gevuld waarmee de coupures in de tweede waterkering worden dichtgezet in dien nodig verlenen Texelse aanne mers en loonwerkbedrijven bijstand. Hierover zijn afspraken gemaakt, die in het draaiboek zijn opgenomen. In noodsituaties wordt ook de werk groep Texel gewaarschuwd Deze groep Texelaars is in de plaats geko men van het voormalige dijkleger. Ze zijn allen afkomstig uit Den Hoorn en kunnen op afroep worden ingezet. Het Instituut voor Natuur en Milieu onderwijs (IVN) houdt donderdag een wandeling door natuurgebied De Bollenkamer. Er wordt voornamelijk aandacht besteed aan plantengroei. De excursie begint om 19.15 uur bij de ingang van het natuurgebied aan de Witteweg. De toegang is gratis Ook niet-leden zijn welkom DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 Op de zonnige schapenfokdag waren er voor hem andere zorgen Op de deelnemerslijst prijkten niet meer dan 18 fokkers, waarvan de helft een in zending van formaat had. Een kleine groep, zeker wie bedenkt dat er zo'n dertig jaar geleden nog 90 bedrijven present waren op de schapenfokdag. „Het gat tussen de fokkerij en de schapenhouderij is te groot gewor den", oordeelde een sceptisch groepje boeren buiten de ring. Vol gens hen is het met de fokkerij na het zwoegervrij maken van de schapen de verkeerde kant uit gegaan. Ze doelden op de gedrongen bouw van de dieren, wat bij de geboortes pro blemen en extra kosten kan opleve ren omdat de veearts er bij moet ko men „Zo'n rekening kan de hobbyisten met veel geld natuurlijk met veel schelen, maar een boer re kent toch anders Door de robuste bouw is er volgens schapenhouder Ruud Bakker uit Den Hoorn te weinig ruimte voor hart en longen om goed te functioneren. „Gelukkig was het niet zo'n hete zomer, want daar kun nen de „topschapen" slecht tegen de Texelse fokkers is hoog. Hun in breng staat gerant voor een geslaagd evenement. Voor kritische fokkers, die geen inzendigen hadden, had hij de volgende boodschap. „Ik hoop dat in de toekomst alle fokkers op het ei land over die ene dam gaan en ge zamenlijk de schouders eronder zet ten om dit evenement te blijven voortzetten." Dat jureren mensenwerk blijft, bleek tijdens de kampioenskeuring voor de oudere rammen. De hoogste eer ging naar een ram van Gerrit Bakker uit Oosterend. Waar drie juryleden de ram de maximale twaalf punten ga ven. vond collega M Nijssen het dier slechts een één waard. „Een kam pioen zou meer kracht moeten uit stralen." Andere juryleden prezen de ram als „meest complete, goed typi sche en mooi gelijnde ram met een goede sprekende kop en een goed bespierd achterlijf" Bij de anderhalf jarige rammen was er succes voor Kees Kikkert. Zowel de kampioen als de reservekampioen waren afkomstig uit zijn stal Zes van de tien beste ramlammeren kwamen eveneens van zijn bedrijf Uitslagen: Kampioen ram (oudere) 4144-0228 fokker D Reijne uit Barsmgerhorn. eigenaar Gerrit Bak ker Reservekampioen ram (oudere) 3938-1921P. fokker/eigenaar Cees Commandeur. Kampioen 1,5-jange ram: 4030-1872. fokker/ eigenaar Kees Kikkert. Reservekampioen 1,5-jange ram 4030-2000, fokker Kees Kikkert, eigenaar Kikkert en M J. van Boekei Kampioensgroep oudere ooien- inzending Piet Verberne Reservekampioensgroep oudere ooien, inzen ding Cees Commandeur Kampioensgroep 1,5-iarige ooien: Piet Verberne Reservekampioensgroep 1.5-jarige ooien Piet Verberne. Kampioen éénjarige ooi 4030-1882 Kees Kikkert. Reservekampioen éénjarige ooi: 4210-2624 Piet Verberne Kampioen ooi (oudere): 39-38-1646 Cees Commandeur Reserve kampioen ooi (oudere) 4210-2101 Piet Verberne Kampioensgroep ooilammeren inzending Kees Kikkert. Reserve-kampioensgroep ooilammeren inzen ding Piet Verberne Beste tweetal ramlammeren inzending Kees Kikkert. Beste dnetal ramlammeren inzending Kees Kikkert. Beste stel. P.G Kooiman Beste tien ramlammeren 4030-2103. 4030- 2134. 4030-2101. 4030-2126. 4030-2126, 4030-2067, 4030 2113 (Kees Kikker). 4050- 2764 (PG Kooiman) 4031 1494 (Dick Kikkert). 4380-2199 (Koos Tjepkema). 4210- 2800 (Piet Verberne). Bakker en zijn medestanders stroop ten de hokken op het marktplein be wust af naar een ram die meer aan hun kwaliteitsnormen (en prijsniveau) voldeed. „Een iets minder robuust type met een wat smallere kop." Functioneel Het verwijt dat de jury een gedrongen type schaap een betere waardering geeft, was voor de keurmeesters moeilijk te verteren Een van hen „Ze mogen wat mij betreft best wat meer lichaamslengte hebben, zo lang ze maar goed ontwikkeld zi|n. Ik zie lie ver niet van die brede koppen." Voorzitter Zwagerman had de jury leden tevoren duidelijk geïnstrueerd: „Liefst een zo functioneel mogelijk schaap met een zo goed mogelijke vet-, vlees- en beenverhouding.' Hij liet zich lovend uit over de Texelse inzenders. „Het enthousiasme van Op de voorgrond de oude en achter de nieuwe dakconstructie van basalton. US presen teerde de plannen tijdens de festiviteiten rond de PH-polder. Op de foto geeft Paul Visée (tweede van links) tekst en uitleg. Foto Gorard Timmorman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5