Triathlon: zout water, noordwester en kramp 1 Profs AZ maatje te groot voor Texel '94 M Een derde van een kwartje ÈisJ .TEXELSE y couRANT Foto 's triathlon: March Heijnen en Gerard Timmerman handicapt ZDH op zegetocht Veel crossers voor MAB Kop-staart Geslaagd DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 schien wel de grootste prestatie tijdens de kwart-triathlon mop naam van Judy Witte. De 47-jarige Texelse kwam bij manshuizen als voorlaatste uit zee en fietste lange tijd een voor de bezemwagen tegen de krachtige noordwester, slotte ging ze na twee loopronden door Den Burg in 2 uur mnuten en 34 seconden juichend over de finish, gehuld in ;.shirt ,,Judy survived triathlon Texel". „Gekregen van de jen van de trainingsgroep. Zonder hen had ik dit nooit ge- winnaar. Rob Schilder uit «broek. zwom 700 meter meer leed er bijna een uur sneller 1.58.33. Als enige individuele nemer bereikte Schilder bin- nvee uur de sfeervolle Groene- ls. Het estafetteteam Jeroen (zwemmen), Jordy Vinke Irennen) en Lutz Lohse (hard- n) verpulverde echter alle re- met 1.44.03. Omdat dit trio [lig minuten later was gestart de wedstrijddeelnemers, pas- de Schilder wel als eerste de streep. Beste dame was lia Kansen uit Winkel (2.28.23). ■Is kampioen bij de heren werd joBanda (2.11.35), bij de da- Natascha van der Vis was maar nu met meer in aanmerking kwam omdat hij in Amsterdam staat ingeschreven Nu triathlon zijn hoofd- sport is, heeft hij flinke progressie geboekt. Eelman finishte in 2.07.54 op de zesde plaats. Meestal doe ik aan sterk bezette triathlons mee, maar Texel blijft leuk, ik doe er graag aan mee. Lekker om eens voorin mee te strijden." aan de Rijn Volgend jaar hoopt de organisatie meer grote namen aan de start te krij gen Mede omdat dan het derde lus trum wordt gevierd, zal een poging worden gedaan om de wedstrijd te vens als kampioenschap van de re gio Noordholland, Utrecht en Flevo land te laten gelden. Rob Schilder had de 14e Texelse t-triathlon een goede regionale set als winnaar. Concurrentie eralleen even van nummer twee ePoppe uit Zwolle, maar die had ■elname aan twee hele triathlons ruit verschoten en moest Schil- pde fiets laten gaan Traditiege- nvas Fred Verlooy uit Nieuw- Schapen De organisatie kan in elk geval op een goed juryrapport rekenen „De jury was vol lof", aldus coördinator Gert Pansier. „Alleen liepen er vlak voor de start nog schapen op het par cours. Dat was bij Dijkmanshuizen Toen op de terugweg bleek dat de dieren opnieuw waren losgebroken, werden ze tot vermaak van de wedstrijdleider door Pansier zelf een weiland ingejaagd. Voor de veiligheid van de deelnemers was dankzij de vele vrijwilligers op kruispunten goed gezorgd De orga- 3 Koenders kwam samen met haar tover de eindstreep Gerrlt Verhoeven van Radio Texel Interviewt Hoven luistert mee. koop als eerste het water uit, maar die verloor teveel tijd op de andere twee onderdelen. Tot de eerste achtervolgers behoorde de Texelse student Norbert Eelman, die vorig jaar nog Texels kampioen winnaar Rob Schilder. Speaker Albert Het aantal toppers was inderdaad beperkt. De winnaar van de laatste twee jaar, Erik van der Linden, koos voor een wedstrijd in Genève. die hij won. Vijfvoudig winnares Ingrid van Lubek zegevierde zaterdag in Alphen taks de afwezigheid van een Jvol gerenommeerde krachten IZDH in de tweede ronde van loordhollandse voetbalbeker opvallende weinig moeite Pvan het lijf weten te houden, ina Paulowna werd het zater- legen de eersteklasser 0-3. In erde ronde komt ZDH nu uit nCallantsoog. loornders betraden - na de fraaie ege op JVC in de eerste ronde - jlmengde gevoelens het veld. In ind met werkzaamheden en ores hadden Koos Tjepkema, ne van Bennekom, Robert tg. Ronald Biesboer en Jan van Heenwaarden afbericht !n doen Spitsspeler Stefan «na kon bovendien met eerder lalverwege de eerste helft arri- eek de elf van trainer Hans van 'ark weinig te deren. Vanuit een •ten verdediging zochten ze gre- Bar met beleid de aanval. Na een lil of zeven resulteerde dat in het e doelpunt. De cornerbal van Rommets draaide van het doel recht op het hoofd van de wende Roger Kortenhoeve. kopbal verdween steenhard in dilerbovenhoek: 0-1. astheren schrokken en dat vond eerslag op hun spel. De opbouw onzekerder en lange tijd had de defensie, onder de bezielende 9 van laatste man Jan Willem f. geen enkele moeite op de leblijven Juist op het moment >VAP iets meer aan voetballen *am en keeper Christiaan Stolk tlvan de voet van een aanvaller hoeten plukken, sloeg ZDH met geluk opnieuw toe. De vrije trap Jan de Wit en het inkomen van ,e'ige Roald van der Slikke zorg- jtar zoveel paniek bij een SVAP- ar dat deze de bal pardoes a-Ni|n eigen keeper schoot 0-2. "sihield ZDH de touwtjes stevig taden Vooral de middenvelders van der Kooi en Richard taa speelden sterk. Nadat een Jvol kansen eerst nog om zeep gobracht, was het invaller Stefan «ha die vanaf de rand van het xhopgebied onhoudbaar in- ^■WO-3 Hoewel de triathlon over anderhall uur van start gaat. heerst in de Bur gemeester De Koninghal 's morgens tegen tienen bepaald geen nerveuze stemming. Het is er eerder vrolijk een weerzien van atleten die elkaar op wedstrijden in de regio steeds weer tegenkomen. Vandaag ben ik zowel reporter als deelnemer Triatleet" is een te groot woord Als fietser van ons estafette team, verder bestaande uit zwemmer Jan Aris Eelman en loper Gerard Timmerman, neem ik slechts een derde deel voor mijn rekening. Een derde van een kwartje, eigenlijk niet meer dan een twaalfde triathlon dus Genoeg echter om Texels sportiefste evenement van binnenuit te beleven De inschrijving is ordentelijk geregeld. Hier aanmelden, daar krijg je een plastic tas met o.a. badmuts en rug nummers en verderop kun je omkle den. Twee medewerksters doen niets anders dan met een dikke stift num mers op ontblote bovenarmen en onderbenen noteren. Na de laatste instructies van organisator Gert Pan sier begeeft een langgerekt peloton zich onder politiebegeleiding naar de start bij Dijkmanshuizen Lekker om er tussen te rijden, rustig peddelend met de wind in de rug- Bij het surfstrandje begint het aftellen. Warmrijden mag met. de fietsen moe ten in de genummerde stalling blijven. Het duurt lang, want eerst zijn de wedstrijd-deelnemers aan de beurt Twintig minuten later gaat Jan Aris eindelijk te water Al bij de start komt hij erachter dat een massale start in open water iets anders is dan rustig baantjes trekken in Molenkoog. Na eerst op een voorganger te zijn gedo ken -en tijdelijk op de rugslag te zijn overgeschakeld- begint hij aan 800 zware meters in woelig water Terwijl de ene na de andere gele badmuts weer aan tand komt, blijft Jan Aris heel lang een onrustig stip/e in de verte ..Buitenbocht genomen", ver klaart hij vele uren later, als we onder genot van een biertje op een terras terugblikken. Mijn vrees voor een eenzame solo- tocht blijkt ongegrond. Al op de dijk passeer ik de eerste recreanten, die nog hun fietskleding moesten aan trekken Het wordt een echte inhaal race. ..Van kont naar kont", zoals Rob Teisman het in het triathlonboekje treffend uitdrukte. De krachtige noordwesten wind deert me niet. al moet ik er eerlijk bij zeggen dat ik minstens honderd meter heb gepro fiteerd van een langzaam voorbij tuffende eend, bestuurd door... de alweer fris en montere Jan Aris. Aanmoedigingen onderweg peppen je echt op. kan ik nu uit eigen erva ring vertellen Prettig is dat ook de vrijwilligers in hun oranje hesjes je op elk kruispunt een hart onder de riem steken. De aankomst op de Groeneplaats gaat in een roes: applaus en kreten van toeschouwers, speaker Hoven die roept dat je binnen bent. maar vooral de vraag .Waar moet ik heen?". Van de fiets, trapje op. fiets in het rek hangen en loper Gerard aantikken. Hè hè De verwildering slaat op dit punt om in genot. Het was leuk om mee te doen. maar vooral erg lekker om over de finish te komen: fotografe March vliegt me om de nek. vervolgens vriendin Erna en ook an deren feliciteren me uitbundig En dat voor slechts 40 km fietsen... Als mijn notitieblokje is gearriveerd, „mag" ik weer aan het werk. 'n Beetje vreemd om zomaar weer verslagge ver te zijn. Pas als collega Gerard na een prima race zi/n tweede ronde voltooit, voel ik me weer deelnemer Dat voel ik trouwens ook aan mijn spieren Als Judy Witte na haar finish een boeket laat vallen, kan ik nauwe lijks bukken om het op te rapen Een warme douche doet wonderen De spierpijn is weggespoeld, de leuke herinnering nog lang niet. Ik zal 9 augustus 1997 alvast in mijn agenda aankruisen. Frans Hopman Tessel Roeper juicht als ze de finishlijn bereikt. nisatie deed daar nog een schepje bovenop door de zwemafstand voor de recreanten en estafetteteams met 200 meter in te korten, omdat enkele deelnemers geen wetsuite droegen. Gevreesd werd dat zij te lang in het woelige water zouden moeten blijven. Talenten Voor de vele Texelse deelnemers was het een echte thuiswedstrijd. Zowel van het publiek onderweg als van speaker Albert Hoven kregen ze veel aanmoedigingen. Veelbelovend was het optreden van de pas 17-ja- rige Jeroen Huizinga uit Oosterend In het recreantenveld eindigde hij als 12e in 2.09.58. Precies twee minuten later volgde de 16-jarige Coen Zoon Bettina Löscher op de terugweg ter hoogte uit Den Burg ,,Ja, ik ben best tevre den. Ik ben geen superfietser, de wind was vandaag een nadeel ver telde Coen, die dit seizoen aan een stuk of negen triathlons deelneemt ,,Mijn doel is om er gewoon mee door te gaan Voor de top ben ik denk ik niet sterk genoeg." Texelse kampioenen Guido Banda kwam als eén der eer sten het water uit. ,,Geen gekke tijd met deze golfslag. Maar ik kreeg wat zeewater binnen en daar had ik vooral tijdens de eerste loopronde veel last van", aldus Banda, die min der tijd in de training steekt en daar door met meer het niveau heeft van twee jaar geleden, toen hij nog tot 2.05 kwam Toch kon hij zich weer tot Texels kampioen laten kronen, ruim vóór Remko Nagtegaal en Rien Brou wer Spannender was het bij de dames, waar Natascha van der Vis en haar zus Colinda Brouwer streden om het Texels kampioenschap. Bijna sleepte Natascha de algemene zege bij de dames in de wacht Tijdens het fiet sen passeerde ze Saskia Kansen, die als eerste vrouw klaar was met zwemmen, maar bij het ingaan van de tweede loopronde haalde de 31- jarige triatlete uit Winkel haar weer in. Colinda Brouwer verraste zelfs speaker Hoven door als tweede Texelse deelnemer het water uit te komen Op de fiets verloor ze echter teveel tijd op haar zus om nog met lopen te kunnen goedmaken Derde Texelse wedstrijdatlete was Bettina Löscher. Bij de recreanten was ..good old" Loek van Vliet weer de beste Texelaar. Hij had een zware dobber aan Theo Boom, die vorig jaar de sterkste was. Pas tijdens het hardlo pen ging de dierenarts de visserman voorbij Ronno Honmgh werd keurig derde, vlak voor Henk Stevens, die dit jaar een sprong voorwaarts heeft gemaakt. Texels kampioene in de categorie dames-recreanten werd Mariska Koenders. Zij hield Erna Kuip bij met zwemmen, maar moest haar op de fiets laten gaan. In Den Burg maakte ze de achterstand weer goed. Tessel Roeper eindigde niet zoveel later als derde recreante, vlak voor Ingrid Uitgeest Kramp Van de Texelse debutanten kwam Rob Teisman sterk voor de dag, evenals Otto Goënga en Willem van Tatenhove (al had die er zelf iets meer van verwacht). Teisman: ,,Het was een spannende wedstrijd Ik was steeds aan het jagen om anderen in te halen. Op het laatst zag ik Otto voor me Ik probeerde hem in te halen. Dat lukte, maar toen schoot meteen de kramp in m'n benen," Zó erg als bij Jose Huisman was het echter met ..Ik ben van EHBO-post naar EHBO-post gelopen Daar heb ben ze mij heerlijk verzorgd", grimaste de 47-jarige doorzetster na afloop. Zo bleef het aantal uitvallers van de 160 deelnemers (inclusief tien estafetteteams) beperkt tot twee. Estafette De deelname van estafetteteams was de organisatie goed bevallen. Om te kijken hoe het experiment zou uitpak ken was er bewust met teveel rucht baarheid aan gegeven Elders, zoals in Anna Paulowna waar vorig week end 72 trio's aan de start kwamen, is de estafette enorm populair. Bij Dijk manshuizen gingen tien teams van start, variërend van specialisten die een snelle tijd wilden neerzetten tot recreanten die wel eens de entourage van een echte triathlon wilden proe ven. Volgens organisator Pansier keert dit onderdeel volgend jaar ze ker terug Wedstrijdcategorie, heren: 1 Rob Schilder (Luljebroek) 1 58.33, 2 Rene Poppe (Zwolle) 2 01 59, 3.Denms Janson (Middenbeemster) 2.03.29; 4 Ruud Tighelaar (Anna Paulowna), 5.Auke van der Velden (Putten); 6.Norben Eelman (Amsterdam) 2.07.54; Texelaars 10-Guido Banda 2.11 35; 22.Remko Nagtegaal 2.20.49; 25.Rien Brouwer 2.22 49 Dames 1.Saskia Kansen (Winkel) 2.28.23; 2 Natascha van der Vis 2.31 00; 3 Colinda Brouwer 2.32.42; 4.Mar1ien Wijnhof (Amster dam) 2.39.02; 5.Bettina Löscher 2.40.58. Recreanten: I .Jean Pierre Fraussen (Maasmechelen) 2.00 19; 2.Loek van Vliet 2 02 28. 3.Theo Boom 2.02.57; Texelaars 8.Ronno Honmgh 2.08.12; 10.Henk Stevens 2.08 46: 12.Jeroen Huizinga 2 09.58, 15 Coen Zoon 2.11.58; 16.Arno Smit 2.12.18; 17 Rob Teisman 2.12.21 18.0tto Goénga 2.12 40; 20 Willem van Tatenhove 2 15.16. 22 Guido Betsema 2 15.41. 23 Rmus Kooger 2.16.07, 30.Pieter Ans van der Vis 2 18 50; 32 Niels Wijdogen 2.19.22; 39.Manska Koenders (Texels kampioen dames recreanten) 2.22 46: 40Menno Goenga 2 22.57; 41 Erna Kuip 2.25.04; 47 Tessel Roeper 2.28.36; 48.lngnd Uitgeest 2.30.14, 57 Piet Kingma 2.37 25. 62 José Huisman 2.54.22; 64,Judy Witte 2.57.34 Estafetteteams: 1.Jeroen Filée. Jordy Vinke, Lutz Lohse 1 44 03; 2 Ralph Grabowski. Jan Zijm, Minne Goënga 1 58 04; 3.Marten en Theo Mosch, Sjaak Jonker (Krommenie) 2 07.114.team 304 2.09.24 5.team 305 2 12 43; 6.team 308 2.23.47. 7.team 302 2 26 11; team 309 2 28.10; team 310 2.30.20. Voor cupfighter Texel '94 zat er geen nieuwe bekerstunt in. Gister avond verloor het team van de nieuwe trainer Bert Deckers in Den Burg kansloos met 4-0 van AZ 2. Texelaar Sieme Zijm speelde bij de profs uit Alkmaar de hele wedstrijd mee. AZ was met een zeventien spelers tellende selectie naar het eiland ge komen Daarbij diverse bekende na men van voetballers die al eens in het eerste hadden gespeeld, zoals doel man Marco Ruitenbeek (terug van een blessure), ex-PSV'er Roberto Verhagen, Paul Nortan en Kenneth Goudmijn Door diverse aankopen is de concurrentie bij AZ momenteel moordend. Vandaar dat de spelers van het tweede gebrand waren op een goede prestatie. Allemaal hopen ze op een plaatsje in het eerste Met die instelling begon AZ vanaf de aftrap een offensief. Maar toen dat was geluwd, kroop Texel enkele ma- Tegen het einde van het seizoen wordt het meestal rustiger tijdens de MAB clubcrossen. Aangelokt door het mooie weer waren zondag echter 36 deelnemers paraat. De Texelaars weerden zich goed tus sen de overkantse leden. Bij de allerkleinsten reden vier mini- motoren rond. Rodney Vermeer uit Den Helder heeft veel gevoel voor de baan en won Opvallend was de pres tatie van de 7-jarige Lotte Bakker, die worstelend wist rond te komen On danks twee slechte starts eindigde Joost de Winter in de 80 cc twee keer vooraan. In de 125 cc junioren is het hele sei zoen een felle strijd gaande tussen Wouter Bakker en Ben Rentenaar. Laatstgenoemde is eeuwige tweede, maar probeert uit alle macht van die titel af te komen. Ook nu bleek dat tevergeefs Opvallend was de pres tatie van Gerard Rikkenberg, die vele kilo's lichter de slag gevonden lijkt te hebben. Hij werd vijfde. De deelname in de 125 cc senioren viel tegen. Erik Pater viel uit met len gevaarlijk uit de schulp De bal vaste Paul van Exel kon na tien mi nuten slechts worden afgestopt ten koste van een gele kaart Even later moest een kopbal van Martin Koorn, na zijn profavontuur terug bij Texel '94, van de lijn worden gehaald. Toch kwam AZ op voorsprong dank zij een goede actie van Goudmijn De Texelaars speelden te nerveus om wat terug te doen; het bleef bij een paar ongevaarlijke afstandsschoten De AZ-trainers Hans de Koning en Piet Keur benutten de wedstrijd als extra training Vanaf de kant schreeuwden ze beurtelings aanwij zingen Breeduit Mark, brééd. Laat je zakken. Middenveld korter Ver hagen doorgaan. Tikken, leg klaar die bal!" Supporter Gerrit Coevert raakte het even zat; „Kunnen jullie even stil zijn, dan kunnen wi| ook wat roepen Hup Texel!' Keur reageerde gevat „Kan iemand even watjes halen?" Reflex De Texelse aanhang zweeg toen keeper Bart Heerschap mistastte en Jeroen Zandstra met een kopbal de stand eenvoudig op 0-2 bracht. Even later ontsnapte Texel '94 aan een groter achterstand toen AZ-spits Gijzen van dichtbij in het zijnet schoot Inmiddels was Sieme Zijm, begonnen als linkshalf, door de trainers links- achtergezet Het belette hem met om af en toe naar voren te gaan en de achterlijn te halen. De jeugd- Onder politiebegeleiding ging het peloton triatleten van verzamelpunt De Koninghal naar startplaats Dijkmanshuizen. international, terug op het veld waar hij als pupil en junior voetbalde, viel op met een aantal puntgave voorzet ten. Uit één daarvan leek het alsof een AZ-speler makkelijk 0-3 zou binnen- koppen Tot verrassing van iedereen pakte Heerschap de bal in een reflex. Het leverde hem een spontaan ap plausje op van AZ-trainer De Koning, die zelf jarenlang onder de lat stond Paal Kort na de rust had Martin Koorn de spanning kunnen terugbrengen, maar hij raakte uit een moeilijke hoek de paal. Twintig minuten voor tijd ver grootte AZ het verschil, na een rush van de Amerikaanse invaller Amamdove schoof spits Gijzen via de paal 0-3 binnen. In de 85e minuut krulde Mark Snijders een vrije trap vanaf 20 meter in het Texelse doel en Het spelers van AZ 2 poseren op het veld van v/h Texelse Boys. waar de wedstrijd gisteravond werd gespeeld. Gehurkt 5e van links Sieme Zijm. staand geheel rechts coach Plet Keur. <F°io Fr*ns Hopman) motorpech waarna Siem Hoenson uit Anna Paulowna onbedreigd naar de eerste plaats kon rijden. De rustige Ronald Zijm viel op in de 250 cc, door zich als Texelaar op een tweede plaats achter Mart Hink uit Noord Scharwoude en vóór de talentvolle Jack Vledder uit Basmgerhorn te nes telen De zeven liefhebbers reden hun rond jes achter Nico Bakker, die té sterk is voor deze klasse en heeft besloten volgend jaar opnieuw in de 250 cc uit te komen. MAB-voorzitter Van maldegem verspeelde in zijn zenu wen de koppositie aan hem. De derde plaats was voor de 135 kilo zware Hans Adams, ondanks een zware val. Profvoetballer Sieme Zijm (links) zoekt het duel op met oud-prof Martin Koorn. (Foto Frans Hopman) bracht daarmee de eindstand op 0-4. De wedstrijd die onder ideale om standigheden werd gespeeld en door ongeveer 300 toeschouwers werd bekeken, eindigde niet zo fraai toen de strak fluitende scheidsrechter te vroeg affloot, wat de fanatieke keeper Heerschap moeilijk kon verkroppen Texel-trainer Bert Deckers noemde het duel na afloop nuttig. .Het was een goede gelegenheid om de spe lers onder druk bezig te zien. Soms ging het goed. soms lag de handelingssnelheid te laag Over de jonge spelers in zijn team toonde Deckers zich vol lof Sieme Zijm vond het leuk om weer eens op eigen bodem te voetballen „Tja, zo sta je in de Arena, zo ben je op het Boysveld", lachte hij na afloop, Zijm hoopt op nóg een bekerduel met een Texelse club: tegen ZDH, zijn eerste kluppie. De Hoornders moeten nog wel eerst van Callantsoog win nen Op de Pontweg ontstond vrijdag avond een kop-staart botsing toen een 52-jarige man uit Veenhuizen linksaf de Redoute op wilde en een 27-jarige automobilist uit Den Burg te laat merkte dat zijn voorganger remde De schade viel mee Judith Hin uit Oudeschild slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen Sociale Geografie. Haar eindscriptie ging over Armeniërs in Georgië. Hiervoor bleef ze vier maanden in de voorma lige Sovjet-republiek.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7