Kaatsers slaan hun slag op speelweide Demonstratie populaire Friese sport Calluna met nieuwe acties winter in Draaiorgelopera op plein Jozefschool ërkoop Sluftervallei i rustiger vaarwater 145 Van de 251 verkocht TEXELSE f CouRANT Radio Texel 1Q6.1 Toch Dinoshow Drankrijder Schieten op Vliehors neemt niet toe Geen doorgang verleend Vruchteloze tocht van Beursplein 5 na valse melding Open dag Witte Engel Examen klas ULO weer bijeen jjSDAG 10 SEPTEMBER 1996 moet lang geleden ter ziele zijn ge gaan Oudere mensen zullen het zich wellicht nog herinneren Tumult In Friesland, met uitzondering van de zogenaamde kleibouv^streek oostelijk van Leeuwarden, wordt de spod ge koesterd. Hoogtepunt van het sei zoen, dat duurt van 1 mei tot 15 sep tember, is het zogenaamde PC-toernooi. Het is een droom van iedere kaatser om die dag te winnen. De kaatssport beleefde hoogtijdagen in het Friesland van de twintiger en dertiger jaren, toen de landarbeiders door de wereldwijde crisis van een schamel inkomen afhankelijk waren Het kaatsen was toen dermate popu lair dat goede spelers in één partij net zoveel konden verdienen als wan neer ze een week op het land werk ten. Door de financiële belangen werd er fanatiek gespeeld. Er werden zelfs partijen gekocht Bijvoorbeeld door een rijke boer die een landarbeider een weekloon in het vooruitzicht stelde als die de partij zou verliezen, zodat de boerenzoon met de eer kon strijken. Er ontstond uiteraard veel tumult als de medespelers erachter kwamen dat één van hen zich had laten omkopen „Dergelijk spektakel behoort al lang tot het verleden", aldus Laurens van Kooten, eén van de organisatoren van het kaatstoernooi op zondag De Fries van geboorte verhuisde eén klein jaar geleden naar Texel om met echtgenote Tonny de Waddenwinkel in Den Burg te runnen Als fervent kaatser komt hij op het eiland echter nauwelijks aan z'n trekken ..Met en kele vrienden hebben we daarom besloten op Texel een toernooitje te houden." Hij denkt dat het kaatsen best wel wat voor Texelaars zou zijn. ..Het is een sport waarbij flink kan worden geou wehoerd. Het is tijdens het spel toe gestaan om elkaar een beetje te trei teren, gewoon om de ander uit de concentratie te brengen. Uitschelden wordt door de scheidsrechter be straft." Knock out-systeem Het toernooi tussen de Friese teams wordt gespeeld volgens het knock out-systeem. „De spelers die komen zijn van een klasse van nét onder het topniveau Enkelen hebben vroeger héél hoog gespeeld Anderen zijn al wat op leeftijd, want kaatsen is een behendigheidssport die geen ex treem goede conditie vereist." Tussen 12.00 en 13.00 uur nemen de spelers even pauzen en kunnen Texelaars kenms_ maken met de sport. „Zelf even de bal vasthouden, even een opslag maken en zo. Kijk, we hebben echt met de illusie dat we hier het kaatsen van de grond kunnen tillen, maar het is best leuk om er even van te proeven deel uitmaken, voortaan Landal Green Pares heten. „De naam staat voor rust en ruimte in een natuurlijke omgeving", aldus de organisatie die met vijftien parken en 3.300 bunga lows in de Nederlandse bungalow sector nummer drie is. Sluftervallei loopt in de promotiecampagne al vooruit op de opening van de golf baan van De Krim door de huurders te wijzen op de nabije ligging van het golfterrein. Van Kooten laat zien hoe een Fries de bal kaatst In tegenstelling tot eerdere berichten blijft de Dinoshow in de Stappe- landhal van De Koog wél tot en met zondag 15 september geopend. Ex ploitant Nico Erwich bestrijdt dat het een publiciteitsstunt betreft. De ver huizing van de replica s naar Moskou is op het allerlaatste moment afgelast, waardoor de dmo's hun tijd op Texel kunnen volmaken Wegens het voortijdige vertrek waren afgelopen weekend de entreeprijzen gereduceerd. „Dat hebben we uiter aard zo gelaten", vertelt Erwich Ook komend weekend kan het publiek voor een voordelig kaartje bij de Stappelandhal terecht. De 20.000ste bezoeker is nog net met gehaald Erwich hoopt dat dit nog wel lukt voor de show definitief stopt. Een 26-jarige Cocksdorper werd met zijn bromfiets in de nacht van vri]dag op zaterdag op de Pontweg aange houden. Hij had teveel aan Bacchus geofferd, wat hem na de blaastest een bekeuring opleverde. Ondanks sluiting Noordvaarder Dat door het sluiten van de Noord vaarder op Terschelling het ge bruik van de Vliehors als schiet- terrein zal toenemen, is niet juist. In tegendeel, het gebruik van de Vliehors zal minder worden. Aldus schrijft het Ministerie van De fensie aan burgemeester Van Rappard. De burgemeester informeerde enkele weken geleden naar de consequen ties van het sluiten van de Noord vaarder toen hij een paar weken ge leden bij een bezoek aan Villafranca sprak met kolonel G. Booij. comman dant van de vliegbasis Leeuwarden. Van Rappard bracht met anderen een goodwillbezoek aan de Noord-ltali- aanse vliegbasis en maakte van de gelegenheid gebruik om de op Texel heersende ongerustheid te vertolken over het mogelijk intenser gebruiken van de Vliehors als schietrange De intensiteit van het gebruik van beide schietterreinen is de laatste ja ren sterk teruggelopen als gevolg van de forse inkrimping van de lucht machten van de Navo-landen. Het gebruik van beide terreinen samen is in 1992 en 1993 lager geweest dan dat van de Vliehors in de jaren 1989 en 1990. Op grond van de gebruiks gegevens van beide terreinen heeft Defensie vastgesteld dat het jaarlijkse gemiddelde gebruik van de Vliehors niet zal toenemen en dat ook de openstellingsuren met gewijzigd zul len worden Twee jaar geleden liet de luchtmacht al weten dat er na de sluiting van de Noordvaarder slechts een tijdelijke toename van 10% is geweest van het gebruik van de Vliehors. Daarna is het aantal vliegbewegingen hier licht gedaald, een tendens die zich nog steeds voortzet. Zwemparadijs Calluna gaat de win ter in met een keur aan activiteiten. Zowel oude als nieuwe. Deze maand starten de meeste. De zwemlessen voor kinderen en het babyzwemmen beginnen deze week Eerstgenoemde zit al helemaal vol. Nieuwe aanmeldingen worden op een wachtlijst geplaatst en krijgen in de loop van de winter een oproep om mee te doen Voor het babyzwemmen zijn nog en kele plaatsen vrij. Deze lessen begin nen woensdag om 09.00 uur. Klein tjes vanaf vier maanden kunnen meedoen Er worden oefeningen ge daan om ze vertrouwd te maken met water. Daar hebben ze later bij het volgen van zwemlessen profijt van Nieuw is het lunchzwemmen. elke werkdag van 12.00 tot 13.00 uur Het is een uitbreiding van het al populaire baantjeszwemmen Mensen van alle leeftijden kunnen op deze manier hun conditie verbeteren of op peil houden De kosten bedragen ƒ45,- voor tien keer Woensdag is de eerste keer Naakt Veel Texelaars zijn vaste bezoekers van het naaktstrand Calluna wil deze groep ook in de wintermaanden de gelegenheid bieden om naakt te zwemmen. Er is een speciaal uur gereserveerd op vrijdag van 19 30 tot 20.30 uur Dan is het bad alleen toe gankelijk voor naturisten Ook voor deze activiteit bedragen de kosten ƒ45,- voor tien keer Gedurende het zelfde uur kan ook van de sauna ge bruik worden gemaakt zonder extra betaling. Het eerste naturistenuur is vrijdag a s In samenwerking met Voedings bureau Reduce uit Wijk bij Duurstede wordt opnieuw een cursus AquaSlank gehouden Dat betekent tien weken lang Aquajoggen en een volledige afslankcursus volgen. De deelnemers worden persoonlijk begeleid door een diëtiste die de cursisten anders leert omgaan met voeding, zodat het resul- Een 87-jarige automobilist uil Den Burg wilde zondagmiddag op de Nieuwlanderweg linksaf slaan om de Waalenburgerdijk op te rijden Hij verleende daarbij geen vrije door gang aan een tegemoetkomende andere auto. bestuurd door een 31- jarige man uit Oberhausen. Vooral de Duitse wagen liep flinke materiële schade op rechter koplamp, rechter- voorspatbord en bumper werden ver nield. taat niet alleen tijdelijk is Op woens dag 25 september van 19.00 tot 21 00 uur begint deze cursus, waar voor nog enkele plaatsen vrij zijn Is de groep vol. dan wordt een wacht lijst gemaakt voor de tweede cursus, die in |anuari start. Conditie Aquajoggen is een bijzonder popu laire watersport ledereen kan eraan meedoen, ongeacht leeftijd of condi tie Gezien de belangstelling heeft Calluna besloten het aantal uren uit te breiden. Zowel op dinsdag- en donderdagavond zijn nog plaatsen vrij. De lessen starten dinsdag 24 september en de kosten bedragen 50,- voor tien lessen. Wie inlichtingen wil over de activitei ten van Calluna kan bellen naar 31 78 8a Asociaal en onverantwoord. Dat zijn de woorden van reddingboot- schipper Jaap Groen. Zaterdaga vond zochten de KNRM-mannen met de Beursplein 5 twee uur lang de zee af na een melding, die ach teraf vals bleek. Het is niet de eer ste keer dat de Cocksdorper kust wacht op dergelijke wijze is misleid. Via het noodkanaal 16 werd zater dagavond een mayday ontvangen. Aanvankelijk werd gesproken over een surfer die in de problemen zou zijn, maar later wijzigde de melding in een schip met brand in de machine kamer. Dat wekte wel enige beden kingen bij de KNRM-bemanning, maar na overleg met kustwacht centrum IJmuiden werd toch besloten een zoektocht op touw te zetten. Van 22 30 tot 00 30 uur werd met de Beursplein 5 een deel van de zee afgezocht, tot zo'n tien mijl uit de kant. Onverrichter zake keerde men weer. De laatste tijd blijken vaker valse mel dingen bij het kustwachtstation te zijn binnengekomen. ..Echt schandalig", aldus Groen ..Nu was het goed weer. dus dan valt het risico wel mee. maar als het slecht is worden vrijwilligers onnodig in gevaar gebrachtMet een uitruk zijn ook aanzienlijke kosten aan brandstof gemoeid. ,,Het enige ge volg is dat we meldingen steeds skeptischer bekijken en minder snel uitrukken Waar de valse meldingen vandaan komen is een raadsel Groen: ..Zoiets is moeilijk te traceren. Maar het is wel strafbaar Atelier De Witte Engel aan de War moesstraat houdt morgen open dag. Dan kan men kennis nemen van alle cursussen die worden gegeven. Des gevraagd geeft Jeannet van Abs een toelichting. Er kan tijdens de open dag voor de cursussen worden ingeschre ven. Italiaanse opera in een Nederlands jasje, begeleid door een echt draaiorgel. De jeugd van de Jozef school had maandag de primeur van de muziektheaterproduktie „Drama op Straat", onderdeel van het kunstproject Verlangen dat deze week start op de basisscho len. Leerlingen van groep één tot en met acht hingen aan de lippen van so praan Ineke ter Hedde bariton San- der Heutinck, tenor Tom Bloemert en orgeldraaier Johan Weima. Opera is zeker geen alledaagse belevenis voor de schooljeugd, die tijdens de lessen was voorbereid op het muzi kale fenomeen. Op het schoolplein van de Jozef school zagen ze hoe twee vrienden verliefd worden op een meisje. Een emotioneel drama dat uitloopt op de dood van de beminde Carmen, die grappig genoeg door een scholiere zelf mocht worden gespeeld. De klassiek geschoolde zangers, gestoken in toepasselijke kostuums, zongen op de klanken van het draaiorgel originele operawerken van Bizet, Mozart en Puccini, maar dan vertaald in het Hollands. De acht groepen van de Jozefschool zagen dezelfde voorstelling, al werd de dra matische sterfscène bij de jongste groepen wat ingekort. Draaiorgel Maakten de operettezangers al in druk op de jeugd, het uit 1905 stam mende fraaie Antwerpse draaiorgel ondervond helemaal grote belang stelling van de scholieren. Zodra de voorstelling ten einde was, verdrong de jeugd zich rond het rijdende instru ment De draaiorgelopera wordt deze en volgende week uitgevoerd op an dere Texelse scholen. Het kunst project Verlangen waarvan de opera onderdeel is, is bedoeld om de basis scholen in aanraking te brengen met allerlei vormen van kunst Voorafgaande aan de uitzending van de gemeenteraadsvergadering be steedt Radio Texel vanavond tussen 19 00 en 19.30 uur aandacht aan dit onderwerp in het programma Met Raad en Daad. Presentatrices Roelie Bakker en Hanme Oskam voelen Peter Bakker van Groen Links aan de tand over de historie van de Texelse afdeling en de ledenwerfacties die momenteel worden gehouden. Ver volgens wordt samen met de luiste raars de puzzel uit het boekje „begro ting in één oogopslag" opgelost Reactie kunnen worden doorgebeld naar 31 21 99. WEMAS o De jeugd van de Jozefschool genoot met volle teugen van de draaiorgelopera. tFolo Gerard Timmerman velaars kunnen zondag kennis maken met het kaatsen, nationaleFriese sport. 24 Specialisten uit die provin- jkomen naar het eiland voor een kaatstoernooi dat om IDO uur op de speelweide aan de Emma laan in Den Burg istart gaat. Onder het motto ,,wie kaatst kan de bal ver- xhten". mogen toeschouwers tussen 12.00 en 13.00 uur Heen balletje slaan. ^en wordt gespeeld met twee jisvan drie spelers op een veld „60 bij 32 meter dat in verschil- vlakken is ingedeeld De bal. «eer zo groot als een golfbal, jü dan iets veerkrachtiger wordt de palm van de hand naar het ^overliggende speelveld gesla- De bal moet terechtkomen in het «aamde perk, waarin de tegen- ij zich heeft opgesteld. Aan hun ten hebben ze op maat ge- ztle leren handschoenen, waar- e de bal wordt teruggemept Handpalm isde kunst de bal zodanig met de ■dpalm te raken, dat de tegenstan- er niet bij kan De bal mag één astuiteren op de grond. Vroeger ide bal met paardehaar gevuld, zrdoor die tijdens het verloop van het spel loodzwaar werd. Er wordt altijd met tegenwind opgeslagen Als de tegenpartij de pech heeft dat die tegen het zonnetje moet inkijken, is het de kunst de bal zodanig te plaat sen dat de tegenspeler er zoveel mogelijk hinder van ondervindt Ter men als „boppe" (een lage bal) en „pripper" (hoge bal), behoren tot het Friese jargon Vroeger op Texel Kaatsen heeft wellicht het imago dat het exclusief aan Friezen is voorbe houden, niets blijkt minder waar. Het is een heel oude balsport die ook wordt gespeeld in Frankrijk, Belgiè, Spanje en Ierland Het schijnt dat de indianen in Zuid-Amerika een soort gelijke sport spelen, maar dan wordt de bal tegen een muur gekaatst Het vermoeden bestaat dat squash daar- O O ~cT X X X De Indeling van een kaats veld en de positie van de spelers van een afgeleide is. Ook is op Texel ooit een kaatsclub geweest, maar die Laurens van Kooten toont het balletje en de handschoen waarmee Frieslands nationale sport worat gespeeia. (Foto Gerard Timmerman) dusver zijn 145 van de 251 bun- Hws in vakantiepark Slufter- ki verkocht. Vrijwel allemaal zein handen van gekomen van 'iculieren die er één of meer tMen. Grote beleggers die aan- Mijk interesse toonden, heb- afgehaakt. Verkoper Jan van ilselaar van Inproject laat zich eden uit over de verkoop. Toch het volgens hem nog wel een 'jaar duren alvorens de laatste 'jalow van eigenaar verwisselt. Opvallend is dat Duitsers, die destijds wèl in de rij stonden voor een vakantiewoning op De Krim, geen belangstelling hebben voor Slufter vallei. „Dat zit hem in het contract", verklaart Van Rootselaar. „Duitsers willen langere tijd gebruik kunnen maken van hun vakantiehuis. Kopers mogen er op Sluftervallei zelf hoog uit 21 dagen in zitten Dat hoeft niet perse hun eigen bungalow te zijn. Zo is het afgesproken met de belasting dienst Op deze wijze ziet de fiscus het huis als een belegging en hoeft de bezitter geen huurwaardeforfait af te dragen." Na de enorme hausse aan transac ties kort nadat de actie werd gelan ceerd, is de verkoop nu in een rusti ger vaarwater beland. Over het resul taat tot nu toe is Van Rootselaar dik tevreden „Het was de laatste twee weken iedere dag volop drukte. De huizen met de mooiste liggingen vlo gen weg. Maar nu komen de lokaties die wat minder zijn gesitueerd, terwijl de prijs hetzelfde is. Het duurt toch wat langer voordat die worden ver kocht." Nieuwe naam Na de overname door Indofin/ Charterhouse PLC gaat Aegon Vakantieparken waarvan Sluftervallei en ook de Vogelmient in De Koog rest zetelt nog altijd op Texel. Twee klasgenoten zijn overleden. De reünie was de vierde van deze groep, maar er waren nu klasgenoten bij die de voor gaande keren waren verhinderd. Na een middagje onderling bij praten en een rondleiding in het oude en nieuwe deel van het schoolgebouw werden 's avonds de partners erbij gehaald voor een feest. Uiteraard werd ook tijd ingeruimd voor een „klassefoto" Staand v I n.r.. Annie Dogger- Weijdt. Piet Heijligenberg. Loes Borgers-Buijsman, Ger de Jong, Erna Eelman-van der Kooi, Biem Lap, Rinse Stark, Dolf Keijser, Jaap Mulder. Jan Keizer, Piet Keijser, Aly Geus Zittend v.l.n.r.: Time Bakker- Merkx, Martin de Wolf, Marga Dros-Keijser, Piet Smit, Kees Vla ming, Loes Smit-Van Sambeek, Aris Bremer en Nel Adolfse- Schouten Jtertig jaar geleden deden ze jj'arnen aan de ULO in Den Zaterdagmiddag waren 20 Inde 26 leerlingen opnieuw bij- a"inhet bekende gebouw, dat jjjdns vele verbouwingen voor examenkandidaten wel «iw leek. Ne lichting 1956 woont onge- "lrde helft aan de overkant, de

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7