Cjroen cj/jmrLrJexel s in het hart Politie wil in zomer larde aanpak drugs ennis maken met en nieuw geluid N Raad: EG-geld voor bredere havenmond )p Texel negen alarmsirenes tence Gifkoker verstoort zwemuitje nudisten Liefste, wil je met me trouwen?" VERDER IN DIT ummer Heropening Verpleeghuis, drie pagina's over: Verrassingsvakantie Vuurtorenwachter naar ander eiland Tijdritspecialist binnen een uur klaar Golfbaan en wandelpad op De Krim Brandweer ontfermt zich over gifkoker Van Rappard: geen late oefeningen TEXELSE^COURANT WIE WAT WAAR GIDS VAN DE GEMEENTE TEXEL JÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11116 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS fcEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 politie is van plan komende zomer de handel in XTC- 5nen andere drugs in het uitgaanscentrum van De Koog isief te bestrijden. Bedoeling is voor dit project, dat dl opgezet in samenwerking met justitie en de ge nie, extra mankracht vrij te maken. yoornemen werd gisteravond id tijdens een vergadering van idscommissie A O, waarin het Jsplan 1997-2000 van de politie Helder-Texel werd besproken. Iilie doet haar voorstel naar (ding van de ervaringen van af- jen zomer Extra aandacht voor sndel in XTC-pillen en andere <i De Koog leidde toen tot een laanhoudingen jitie kreeg begin juli informatie XTC-pillen werd gehandeld en een bepaald horecabedri|f co- verkrijgbaar was. Vervolgens gingen rechercheurs in burger op onderzoek uit. Doel was om vast te stellen of inderdaad werd gedeald in hard drugs, en zo ja, hoe die handel was georganiseerd. Al op 10 juli greep de politie in Er werden twee verdachten van 16 en 17 jaar aangehouden en één meer derjarige, die in het bezit was van 16 pillen en 6 gram coke. Twee nachten later volgde een zaak waarbij vier personen werden opgepakt, die zich met de handel in XTC-pillen bezig hielden Uit observaties bleek dat zij op georganiseerde wijze te werk gin- de negen sirenes staat bij dorpshuis De Bijenkort in Oosterend. iSoio dn kvnori du lelopen week zijn op Texel si- geplaatst. Ze maken deel uit %t nieuwe landelijke alar msysteem dat gebruikt bij rampen en oorlog. Begin 'ber zullen ze worden be- 1 zodat het publiek kennis aken met het geluid. nodig omdat deze elektrom- [ipparaten een ander geluid 'ban de „vertrouwde" mecha- isirenes. Gedurende de eerste inden zullen ze elke eerste 19 van de maand om 12.00 in in werking worden gezet, of per groep. Ook daarna ze regelmatig worden be- maar dat gebeurt meestal Aisch zonder dat er wat is te ml opvallende sirenemasten nbij veel burgers vraagtekens «pen, Hoewel de oprichting en bAoor benodigde planologi- t'ocedure door de gemeente jwas gemaakt, hadden velen «e wat voor dingen het waren 'b gedacht aan reclame voor hamburgerrestaurant, licht- b windmolens en zelfs kunst- Hamburgers !'es zouden inderdaad best Mern kunstwerk kunnen zijn. s-sle staan op masten van '«Ier en steken dus een eind boven de omringende bebouwing. De apparatuur in de top heeft de vorm van hamburgers In de onderste zit de elektronica en de hamburgers erbo ven bevatten de apparatuur die het geluid voortbrengt. Tegen de plannen voor de bouw van de masten zijn geen bezwaren bin nengekomen. Slechts één burger toonde zich ongerust over mogelijk hinderlijk geluid dat de mast bij harde wind zou kunnen veroorzaken. Hij kon worden gerustgesteld. De mensen die zo'n mast dicht bij huis kregen waren echter niet alle maal blij. In overleg en met wat schui ven kon in alle gevallen overeenstem ming worden bereikt. De masten dragen echter niet be paald bij aan het dorpsschoon Ze mogen met voor reclamedoeleinden worden gebruikt, maar over andere vormen van medegebruik valt te pra ten. Iemand in Eierland wilde de mast wel op zijn terrein, maar dan moest hij er een schijnwerper in kunnen han gen. Dat was geen probleem. In Oosterend is de sirene gecombineerd met een antenne voor het mobilofoonverkeer. Van de negen op Texel geplande sirenes is alleen die van Den Burg nog niet geplaatst Die moet komen in de bestaande straal- zendmast van de PTT aan de Waal- derstraat. De masten zijn neergezet in delen gen, inclusief het inzetten van minder jarige „spionnen" die op de uitkijk moesten staan Een dag later werd nog een handelaar in XTC aangehou den. Bij hem werden 16 pillen in be slag genomen. Tenslotte vatte de politie ook tijdens het Tropical Sea Festival een handelaar in de kraag. Geen van de betrokkenen woonde op Texel. Agressief De leider van het onderzoek, briga dier-rechercheur C.F. Durant, conclu deerde dat er in het seizoen een le vendige handel in XTC-pillen is De kopers, jongeren vanaf 13 a 14 jaar, bevinden zich op straat en in horecazaken. Er vindt een „agres sieve" verkoop plaats: verkopers be naderen zelf potentiële klanten Bij de politie kwamen hierover klachten bin nen. Verder constateerde de politie dat zowel op straat als in café's en disco's veel minderjarigen alcohol gebruiken. Overigens is de politie vol lof over de samenwerking met de dis cotheken De Metro en De Toekomst bij de bestrijding van de handel in verdovende en stimulerende midde len. Durant adviseert om in de zomer van '97 extra politiemensen in te zetten om de drugshandel aan te pakken. Gisteravond vertelde commandant Wim van Vemde van de politie Den Helder-Texel dat hij dit interne advies waarschijnlijk zal overnemen. „De winsten met XTC-pillen zijn zó groot, dat je niet veel hoeft të verkopen om een uitstekend weeksalaris te heb ben. Het is een plaag Te weinig recherche Een probleem was dit jaar dat de politie Den Helder-Texel nog slechts acht rechercheurs kon inzetten Dat kwam mede omdat er liefst zeven vacatures waren. „De spoeling was dun. Hierdoor was niet dagelijks re cherche op Texel aanwezig", er kende Van Vemde. Volgens hem wordt overwogen om een Texelse rechercheur, die momenteel aan de overkant werkt, naar het eiland terug te halen en een collega uit Den Hel der diens plaats in het regio rechercheteam te laten overnemen. Commissielid Peter Bakker (Groen links) zei dat drugshandel en -gebruik met alleen een zomers probleem is. Hij drong aan op goede samenwer king van de politie met het jeugdwerk en de scholengemeenschap. Dick Drijver (Texels Belang) vond dat de politie de aanpak van drugshandel teveel richt op Den Helder. Volgens hem zou dit ook op Texel een speer punt moeten zijn. Van Vemde ant woordde dat dit ook het geval is, al is Den Helder de basis van waaruit de recherche opereert. Een brandweerman in chemicaliënpak ontfermt zich over de giftige koker. IFoto Ge re ra Timmerman) De gemeente gaat zich actiever in spannen voor de verbreding van de havenmond in Oudeschild en de uitbreiding van de passanten haven met het PEN-bassin. B en w hopen één en ander te realiseren met behulp van Europese subsi dies die via het economisch actie plan „Kop en Munt" wellicht naar Texel zullen stromen. Wethouder Poster, die namens Texel zitting heeft in de planraad van het regionale project, zal flink moeten knokken om de EG-geldkraan voor Texel te openen. De reikwijdte van de beleidsnota „Kop en Munt", geschre ven om de noordkop na de inkrimping van de rijkswerf economisch op stu wen, lijkt namelijk op te houden bij het Marsdiep, concludeerde verschil lende raadsleden dinsdagavond. „Texel komt je in het stuk nauwelijks tegen. De nota lijkt geschreven voor Den Helder", aldus Cees Hin (CDA) Volgens Pieter de Groot (D66) ver klaarbaar omdat burgemeester Hoekzema van Den Helder „de macht heeft gegrepen" in het project. Tien miljoen Staatssecretaris mevrouw Van Dok van Weele heeft voor het actieplan tien miljoen gulden beschikbaar ge steld. Als voorwaarde stelde ze dat eveneens EG-middelen beschikbaar komen om projecten te financieren. Ook Texel draagt z'n steentje bij. van het eiland waar naar verhouding veel mensen wonen of recreeren, maar ook op plaatsen die in zekere zin „rampgevoelig" zijn, zoals 't Horntje door de directe aanwezigheid van de veerhaven en Joost Dourleinkazerne. Bij de op handen zijnde proeven zal mogelijk blijken dat met iedereen op Texel de sirenes zal horen, want daarvoor zou het sirene- net nog veel dichter moeten zijn. In De Waal staat bijvoorbeeld géén si rene. Er wordt vanuit gegaan dat in geval van een ramp toch zóveel men sen wél worden gealarmeerd dat de overigen door normale sociale con tacten ook wel tijdig op de hoogte zullen komen, temeer daar het alarm altijd gepaard gaat met informatie via de radio en de televisie Een ramp heeft bijna altijd een plaat selijk karakter Gedacht kan bij voor beeld worden aan een brand waarbij gevaarlijke stoffen vrijkomen, het stranden van een schip met gevaar lijke lading, het neerstorten van een vliegtuig e.d. In de alarmcentrale in Schagen kan precies worden bepaald welke sirenes in werking worden ge steld, eventueel slechts éen Dat ge beurt radiografisch. Mocht blijken dat de negen nu opge richte masten voor Texel onvol doende zijn, dan zullen er nog enkele worden bijgeplaatst Jaarlijks betaalt de gemeente 7.100,-. wat neerkomt op 53,66 cent per inwoner, een gemiddelde dat elke gewestgemeente bijdraagt. Onderhandelingen vast Het laat zich aanzien dat veel geld wordt gebruikt om de oude rijkswerf tot toeristische trekpleister te maken Gemeentes die meedoen aan „Kop en Munt" mogen zelf ook projecten indienen, die door de organisatie worden beoordeeld. Tijdens de gemeenteraad vlogen de suggesties al over tafel, zoals ontwik keling van de waterspeeltuin voor Calluna, de glasvezelkabel door het Marsdiep om het thuiswerken te be vorderen en verbetering van Vlieg veld Texel B en w geven echter de prioriteit aan de verbetering van de haven in Oude schild. Doordat de onderhandelingen tussen het rijk en de gemeente inzake de overname van de haven vast zit- Het zal je maar gebeuren Dat je als naaktzwemmers de Noordzee bent ingedoken vanaf een schijnbaar ver laten stukje strand en je na terugkeer bij je kleren omringd weet door men sen van politie, brandweer en pers. Het overkwam een stel badgasten die hun kleding hadden uitgetrokken vlakbij de plek waar een wandelaar een aluminium koker met het be ruchte mollengif aantrof Die waar schuwde de politie, die de brandweer erbij haalde om het giftige goedje van het strand te halen ten, lijkt er van de verbreding voorlo pig mets terecht te komen. Voorschot Het college kreeg steun van mevrouw Eelman-van der Kooi. ,,Je moet niet teveel projecten in één keer aanpak ken. Oriënteer je op de haven alleen, zodat dit niet buiten de boot valt. We praten al zo lang over de haven, maar er gebeurt mets We hoeven met af ..Als je me ten huwelijk vraagt, moet dat wel op spectaculaire wiize.Deze opmerking van zijn 23-jarige vriendin Bianca Drijver had Jacco Kager (ook 23) uit Den Burg stevig in zijn oren ge knoopt. Zo kon het gebeuren dat hij zondagmiddag even na hall vier per tandemsprong een landing maakte op hetA-veld van VV Texel '94. waar Bianca met het damesvoetbalteam een wedstrijd tegen Zeevogels speelde. Bianca. die van niets wist. had kort daarvoor haar team -voor het eerst in de sponsorships van PC Tech- voor een nederlaag behoed door meteen prachtig doelpunt 3-3 te scoren. Haar middag kon helemaal niet meer kapot toen haar vriend haar meteen na de veilige landing vroeg ..Liefste, wil je met me trouwen?" Ontroerd vloog ze hem om de hals en de dikke knuffel betekende duidelijk ..ja". Gekoppeld aan de en/aren springer Iwan Spilker was Kager van 2Ü km hoogte uit het volle vliegtuigje ge dropt. Eerst maakte hij een vrije vat van een halve minuut Wat 'n kick. Ik dacht niet dat ik het zou durven maar dit wil ik nog wel eens beleven Het uitzicht was schitterend. Het was zo helder dat je tot Friesland kon kij ken. Kager, sinds drie jaar verzorger van het damesteam, hield zijn familie be neden lang in spanning. Wegens grote drukte bij het paracentrum ver trok het vliegtuig pas laat Scheids rechter Kees de Wit. die in de rust de tegenpartij had ingelicht, besloot om de officiële wedstrijd na 90 minuten af te fluiten en vervolgens nog even door te laten spelen Maar dit telt met meer", zei hij tegen de voetbalsters. Die deden vervolgens of er niets aan de hand was tot het., geschenk uit de hemel" op het veld neerdaalde. De komst van de politie, brandweer wagen en het hulpverlenmgsvoertuig met de vele manschappen baarde opzien op het zonovergoten strand, zeker toen twee brandweerlieden zich in chemicaliënpakken met vloeistofdichte handschoenen en persluchtmaskers over de omge keerde viskist bogen waarmee de gif- koker was gemarkeerd. De buis werd veilig opgeborgen in een overmaats chemicaliënvat, dat op een aanhang- wagentje achter de terreinwagen van de politieauto werd afgevoerd. En de nudisten? Die konden onder wat meer bekijks dan ze hadden voor zien. hun kleding aantrekken. te wachten tot het rijk de haven over neemt. Nu zijn de EG-gelden beschik baar en dat vraagt om actieve deel name." Het college had al een voorschot ge nomen De wens om de haven te verbeteren is kenbaar gemaakt aan een vertegenwoordiger van het Minis terie van Visserij die onlangs op be zoek was Even ten noorden van strandpaal 17 vonden wandelaars zaterdag middag een koker waarin zeer waarschijnlijk de giftige stof aluminiumfosfide is verpakt. De koker is door de brandweer van het strand gehaald. Een andere koker werd door een meer roekeloze vin der ingeleverd bij een fietsen- verhuurder in De Koog. Texel is het vierde waddeneiland waar dergelijke kokers zijn aange spoeld De buizen hebben een lengte van vijftien cm en een doorsnee van zes cm en hebben op het oog een goede afsluiting De inhoud wordt gebruikt voor de bestrijding van mol len. De herkomst van de kokers is nog onbekend Onderzoek heeft aangetoond dat wanneer aluminiumfosfide in aanra king komt mef water het giftige fosfinegas vrijkomt. De vinder van de koker die bij paal 17 was aangespoeld had acht geslagen op de waarschuwingsborden die de gemeente vrijdagmorgen plaatste bij alle hoofdstrandslagen Hij waar schuwde de politie Een andere vin der was een stuk minder voorzichting en nam de koker zelf mee. Het gif is ingeleverd bij de gemeente „Oefeningen van de lucht- en land macht op de Vliehors tot elf uur 's avonds zijn niet meer van deze tijd." Met woorden van deze strek king heeft burgemeester Van Rappard de staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie ver zocht om de nieuwe vergunning voor schietrange aan te passen. Van Rappard zei dat gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie voor algemeen en organi satorisch beleid Volgens de burgemeester kunnen avond oefeningen beter uitsluitend 's winters plaats vinden. Dan is het vroeg don ker, zodat de oefeningen al in het begin van de avond kunnen plaats vinden. Volgens commissielid Hans Roeper (PvdA) pioeten de piloten zich beter aan de afspraak houden dat zij met boven de noordpunt van Texel mo gen vliegen „Ik heb het gevoel dat er weer tamelijk slordig wordt gevlogen. Vanmiddag was de overlast knette rend, een gesprek was onmogelijk De straaljagers vlogen recht over mn hoofd." Vandaag wordt op de Vliehors met echte bommen geoefend. Qnn ^mirL-Jinh I* b* bjrL. Onze bezörgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van tl'! .-'.Mn1 en de

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1