verpleeghuis ZORGCENTRUM TEXEL De rijke Roomse traditie e moeilijke geschiedenis van een verpleeghuis ie grote stap: naar het Verpleeghuis Euthanasie: bespreekbaar of niet? „Texels eigene" „altijd bij elkaar" „revalidatie" Verpleeghuis: alleen voor ouderen? ;enoeg buiten geweest" Sint Jan: wooneenheden ■fyening van het Verpleeghuis in 1977 •„else Courant dinsdag 17 september 1996 pagina 7 meeste weerstand Het intake-gesprek vindt plaats in een gemoedelijke sfeer en de oudere krijgt de mogelijkheid om kennis te maken met de instelling. Als de 'grote stap' eenmaal genomen is wordt de bewoner emotioneel begeleid door een mentor Mijn moeder heeft acht jaar geleden een hersenbloeding gehad Ze lag in het ziekenhuis en had eigenlijk geen De dood. Het komt dichterbij naar mate je ouder wordt Onafwendbaar Soms gaat het gepaard met aftake ling. is het een lijdensweg. Terminale zorg hoort ook bij de werkzaamheden in de instellingen. ,,Het klinkt als een cliché, maar soms is de dood echt een uitkomst Als mensen veel pijn hebben is het niet altijd de grootste vijand", aldus Kees Boer, die zelf ook als yerpleegkundige heeft gewerkt. Hoe staat het zorgcentrum tegenover euthanasie? Kees Boer. „We hebben een protocol waarin de juridische kant is verwerkt. Als er vraag is vinden wij dat we daar serieus aandacht aan moeten besteden, met inachtneming van de wettelijke regels. Als er per soneel is dat niets met euthanasie te maken wil hebben, dan respecteren we dat Cemma Huisman: Gemma Huisman-Kager, 35 jaar, eerst verantwoordelijke verzor gende in verzorgingshuis St. Jan. Gemma is in 1980 voor het diploma ziekenverzorgster geslaagd. Vijf jaar later ging ze aan de slag in St. Jan Daar werkt ze nu nog. Haar werk bestaat enerzijds uit verzorging in de breedste zin van het woord: helpen met wassen, douchen, medicijnen ronddelen, gesprekken aanknopen en de appartementen van de bewo ners bijhouden. Bovendien is ze aanspreekpunt voor zes tot zeven bewoners. Het werk vindt ze 'heerlijk'. „Als je dit werk met leuk vindt hou je het niet vol." Het 'eigene' van een klein, Texels verzorgingshuis maakt het voor haar extra de moeite waard. „We zijn allemaal Texelaars, er is altijd wel weer een oud-tante van een vriendin of een andere familie-relatie -ik heb zelfs mijn twee oma's hier keus: daar blijven of naar het Ver pleeghuis gaan Alleen thuis wonen was absoluut onmogelijk. Ze is op een wachtlijst gekomen. Vier maanden duurde dat en ondertussen lag ze in het ziekenhuis volledig weg te kwijnen Ze was ongelukkig, werd wantrouwig en ook steeds verwarder Toen ze naar het Verpleeghuis kon was dat echt een opluchting voor haar Maar ik vond het moeilijk om haar weg te brengen. Ik dacht echt. „hoe moet dat nou Totdat ik twee dagen na de opname binnenkwam en zag dat ze in het zanggroepje luid keels zat voor te zingen Ze is echt enorm opgeknapt in het Verpleeg huis Het zorgcentrum is geen overheidsinstelling. Het .bestaat uit particuliere huizen, die door de overheid worden gesubsidi eerd. De verzorgingstehuizen worden tot nu toe betaald via de Wet op de Bejaardenoorden. Dat gebeurt door de provincie. Op 1 januari treedt een overgangs regeling in werking, waarna deze instellingen overgaan naar de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten, De ziektekosten verzekeraar Univé gaat in het Texelse geval dan over het geld. Het Verpleeghuis viel daar al on der. „Wij zijn daar wel blij mee. Het is goed dat er één regeling is. Bovendien kennen we Univé als zakelijke partner." verzorgd, d'r loopt er altijd wel één tussen die je nader is dan een ande- r, dat legt ook een bepaalde druk. Als er iets gebeurt met zo'n bewoner kan ik daar echt ontdaan van zijn „Toen ik hier kwam werken zei de toenmalige directeur 'Je moet de gangen beschouwen als straten en de appartementen als huizen, daar mag je met zomaar in'. Dat is terecht We motiveren bewoners om zoveel mogelijk zelf te blijven doen. Kijk. dat mensen gedeeltelijk hospitaliseren, daar kom je met omheen Wij bepa len toch voor een groot deel de regel maat van de dag Maar we zeggen het altijd, blijf zoveel mogelijk op je zelf. Je mopt mensen niet teveel uit handen nemen want daar worden ze niet beter van. In de cursussen die we volgen wordt bijvoorbeeld ook aan dacht besteed aan het feit dat bewo ners de tijd en mogelijkheid moeten hebben om afscheid te nemen van hun huis en spullen Dat ze ook zelf moeten bepalen wat er mee gaat en wat niet. Alleen dan werkt de opvang in een verzorgingshuis." Aan deze thema-pagina's heb ben meegewerkt: Joop Rom- mets, Marija Westerlaken, March Heijnen en Tessa de Graaft. nj: en het moment dat de eerste in ten voor het stichten van een om teghuis werden gesmeed en de no tdelijke opening op 4 oktober door burgemeester Sprenger is nat water door het Marsdiep ge- ge! md. Op 2 oktober 1960 overleed ,vi louw Anna Bakker-Keijser. In lei testament had zij bepaald dat hele vermogen bestemd was het oprichten en exploiteren van ierpleeghuis voor 8 a 10 perso- Een nobel streven, maar al snel Vifduidelijk dat het bedrag bij lange ij|< tel toereikend was Bovendien ;,l Ihet bestuur van de in het leven epen Anna Bakker-Keijser Stich- tet aantal van 8 a 10 bedden wel tinimaal. En afgezien van dit al teek dat het beginnen van een verpleeghuis met zo maar mogelijk was. De minister van (toen) sociale zaken en volksgezondheid stelde ei sen, waaraan niet kon worden vol daan Op 30 juli 1963 werd besloten tot een nauwe samenwerking in een nieuwe stichting tussen de bestaande stich ting en de gemeente Texel. Gestreefd werd naar een verpleeghuis van ten minste 24 bedden. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Haarlem gaf gelukkig toestemming, want eigenlijk moesten verpleeghui zen minimaal 50 bedden hebben. Intussen deed zich een nieuwe ontwikkeling voor, als gevolg van de inwerkingtreding per 1 januari 1965 van de Alge mene Bijstandswet. Hoofdzaak was dat het verlenen van financiële bij stand uitsluitend een zaak werd voor gemeentebesturen. Het vermogen van de Bakker-Keijser Stichting en het Algemeen Weeshuis Texel werd bijeengevoegd en overgedragen aan de gemeente Gezamenlijk (later: Sa men Eénbesloot men te streven naar de realisatie van een verpleeg huis. Vervolgens leken de plannen in een stroomversnelling te raken. Al op 3 mei 1966 meldde de Texelse Courant in haar opening „Binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met de bouw van een verpleeghuis te Den Burg." Het optimisme kreeg echter een geduchte knauw toen de minister op 22 september 1966 liet weten dat een dergelijk klein verpleeghuis niet voor Rijkssteun in aanmerking kwam, „mede gezien de goede oever verbinding met Den Helder en de bestaande plannen voor de bouw van een verpleeghuis aldaar." De norm van 50 bedden werd bovendien ver hoogd tot 100. De initiatiefnemers waren aangesla gen, maar niet verslagen. Na een hartstochtelijke lobby van wethouder J. Daalder - ondermeer bij minister Roolvmk tijdens een etentje na de opening van sociale werkplaats De Bolder op 15 januari 1965 - liet de regering bij brief van 25 augustus 1970 weten dat Texel wegens „de min of meer geïsoleerde ligging" toch in aanmerking kwam voor een ver pleeghuis met ongeveer 30 bedden.. Ook daarna moesten tal van proble men worden opgelost, teveel om in dit bestek Ie behandelen. Een belangrijk punt was het beheer over het ver pleeghuis. Uiteindelijk werd besloten dat mevrouw Wil de Vries-Panthus zowel directrice van huize Irene als van het nieuwe verpleeghuis zou worden Belangrijke data die hier ge noemd moeten worden zijn 5 novem ber 1974 (de bestaande stichtingen gaan op in Samen Eén) en 20 januari 1975. de dag van de openbare aan besteding van de bouw. Laagste inschrijver was Drijver, die de plannen van gemeente-architect G. van der Struijs ging uitvoeren. De belangrijkste dag tenslotte was 20 augustus 1977, toen open huis werd gehouden in het nieuwe gebouw. Di rect daarna werd - stapsgewijs - be gonnen met het in gebruik nemen van het verpleeghuis Pas ongeveer een jaar later was het huis geheel in be drijf Overigens veel kleiner dan nu, want begin jaren '90 werd op de plek van het afgebroken Irene een nieuwe vleugel gebouwd, bestemd voor psycho-geriatrische patiënten De bejaardenzorg van Rooms- katholieke signatuur op Texel heeft een lange geschiedenis. Na het her stel van de hiërarchie binnen de Ne derlandse RK kerk in 1853 werd op het eiland het RK Kerk- en Armen bestuur in het leven geroepen Na inspanningen van dit orgaan kon in de Molenstraat te Den Burg twaalf jaar later een armenhuis van de Sint Janstichting worden geopend. In 1939 ontstonden de eerste se rieuze plannen voor een heus bejaar denhuis. Door de Tweede Wereldoor log en de wederopbouw verdwenen deze echter direct voor langere tijd in de ijskast. Maar in 1951 werd uit de besturen van de Kerk- en Armen besturen van de toen nog zelfstan dige parochies in de verschillende dorpen een comité opgericht. Dat besloot dat de beste plaats voor het nieuwe rusthuis naast de kerk en de pastorie in de Molenstraat was. De eigenlijke realisatie werd vervol gens een moeizame affaire, vooral wegens een schreeuwende behoefte aan financiële middelen. Bij banken kon tegen een rente van 3'/2 procent (met een looptijd van 75 jaar!) 3 ton worden geleend. Dat was echter 130.000.-te weinig, een bedrag dat tenslotte geleend kon worden van verschillende Texelse geloofsgeno ten en RK instellingen. Dat de penten toen echt op waren, blijkt ondermeer uit het feit dat een televisietoestel voor de recreatiezaal er niet meer af kon. Een renteloze voorfinanciering van een inwonend echtpaar moest uitkomst brengen. In 1955 werden de bewoners van de Sint Jansstichting tijdelijk onderge bracht in het huis van Jac. van Heer waarden (bestuurslid van het comité), zodat de twee bestaande pandjes konden worden afgebroken. Daarna kon aannemer C Duin aan de slag. Op 19 september 1957 werden uit eindelijk de deuren geopend van Sint Jan. een naar de maatstaven van toen zeer ruim tehuis. De verzorging werd op de vertrouwde voet voortge zet en was in handen van zusters van de congregatie van de Allerheiligste Verlosser Om te kunnen voldoen aan de steeds strengere eisen voor het mogen run nen van een bejaardentehuis moes ten al een dikke tien jaar later grote problemen worden opgelost. Een plan om het pand uit te breiden met 25 kamers in een derde vleugel werd echter van tafel geveegd door de di rectie Huisvesting van de Provinciale Dienst en door de inspectrice van Bejaardenoorden van het Ministerie van CRM. De afwijzing ging verge zeld van een weinig toegejuicht ad vies nieuwbouw... Het zoeken van geschikte lokatie stuitte direct al op fikse problemen. Nieuwbouw in wat toen nog het Mars plan heette, was met aantrekkelijk wegens de grote afstand tot het cen trum van Den Burg Een andere plek, tegenover het RK kerkhof, werd om psychologische redenen afgewezen. De keuze viel noodgedwongen op de Beatrixlaan, op de plek waar de Zwalkersburcht stond, het gebouw van de padvinders. Echtpaar Witte: Mevrouw Witte-Reij, 81 jaar, ge trouwd met Jan Witte, 86 jaar. Woonden op Gerritsland, in de boerderij 'Agnes' tegenover 'de Strooppot'. Sinds vijf jaar wonen ze samen in Sint Jan. We bezoeken mevrouw Witte op haar kamer. Haar lichaam werkt vandaag met mee dus koffie drinken in de grote zaal was er met bij. Van allerlei wol letjes breid ze lapjes en van die lap jes maakt ze een grote lappendeken Het valt met mee. Ze heeft vroeger voor al haar zes kinderen sokken, truien en onderhemdjes gebreid Al tijd breien, snel als een machine Het kost haar nu moeite en daar stoort ze zich aan Moet soms wel zes keer prikken voordat de steek op de pen zit. maar hij zal erop komen, zegt ze Het irriteert wel En hoe meer het ir riteert. hoe slechter het gaat. Dus spot ze er maar wat mee. „Ik word een oud mens", zegt ze dan Het wonen in Sint Jan bevalt haar bést. Lakoniek haalt ze haar schou ders op, wal moei je andersWaar moetje naar toe? En St. Jan is eigen. Ze ontmoet hier veel mensen die ze haar leven lang al kent „Met som mige heb ik nog op school gezeten." Als kind tegenover elkaar gewoond hebben, elkaar vervolgens zeventig jaar niet zien en samen eindigen in hetzelfde verzorgingshuis „We ken nen elkaar en noemen elkaar gewoon bij de naam (knikt naar de andere mevrouw Witte), dat is gezellig Dan komt er iemand binnen, die zich voorstelt als Jan Witte. Met een vriendelijk knikje naar zijn vrouw: ik weun bij die deer. Witte blijkt een spraakwaterval. Neemt in rap tempo mijn familie door en die van de fotografe erbij, en doet vervolgens verslag van zijn zojuist gefietste rondje door Den Burg. Hij is zesen tachtig en fietst nog Dat is heel wat, maar Witte wil meer dan hij kan. Roemt de tijd dat hij nog sterk was en werkte, alles aankon. Eigenlijk kan hij het met uitstaan, dat oud worden. Gelukkig heeft dit echtpaar dat al bijna zestig jaar samen is veel steun en gezelligheid aan elkaar. En ruzie? Nooit. „Vroeger mopperde ik weieens dat je te laat kwam voor het eten dat alles stond te verpieteren", zegt me vrouw Witte. Haar man lacht „Nou blijf ik altijd bij 'r, dan kan ik het weer goedmaken„Dat is je straf', zegt zijn vrouw, maar ze lacht schalks met lichtjes in haar ogen Meneer Zielman: Meneer Zielman. 81 jaar, verblijft op de dagverpleging van het Ver pleeghuis. Maart dit jaar werd meneer Zielman getroffen door een hersenbloeding Na het ziekenhuis is hij doorverwezen naar het Verpleeghuis, waar hij eerst enige tijd intern heeft gezeten De hersenbloeding betekende een enorme ommekeer in zijn leven Na een zeer arbeidzaam bestaan was deze nieuwe situatie een klap in het gezicht. „Ik heb zestig jaar in het fruit gezeten Werkte altijd, zat altijd langs de weg. Opeens kon ik niks meer. Ik was een wrak. het was vreselijk. Eerst Langer thuis wonen. Het kan doordat de thuiszorg toeneemt. Maar ook de rol van kinderen en kennissen wordt belangrijker. Wordt een oudere meer hulpbe hoevend, dan wordt de druk op deze mantelzorg zwaarder. Verlichting wordt geboden in de vorm van dagopvang. Er zijn ver schillende soorten op Texel. In het Verpleeghuis vindt dag behandeling plaats, waarbij door deskundigen voor behandeling en begeleiding wordt gezorgd. Dat is bedoeld voor dementeren den en mensen met een lichame lijke aandoening Maar in de praktijk blijkt de drempel van het Verpleeghuis hoog. Vandaar dat waarschijnlijk in het voorjaar een opvang voor thuiswonende psychogeriatrische patiënten in de Gollards wordt opgezet. Daar is nu al dagopvang voor niet de mente oudeten, verzorgd door de gezinszorg. LEES VERDER PAGINA 8 •en jaar geleden heb ik mijn vader Égebracht. Dementie was toen [nog vrij onbekend verschijnsel fgden om naar het Verpleeghuis jan was dal mijn moeder het niet aankon. Zelf vond ze natuurlijk nel maar het was veel te zwaar haar Samen waren ze uitste en staat om zijn dementie ver- jen, zij was echt zijn leidraad ge- jen Als de dokter bijvoorbeeld ïkwam. zei ze: „Daar komt dok- Sssen Waarop mijn vader vrien- izei „Dag dokter Eissen." Eis- heeft later weieens tegen mij egd „Je vader herkende me al- ■Dan dacht ik alleen maar „wel- man. je bent er gewoon ingetrapt, wals wij allemaal." je eerste instantie wilde het pleeghuis hem met eens opne- hij zou veel te goed zijn. Nie- ■d geloofde hetdat is zwaar ge ul voor mijn moeder. Mensen en: „je doet 'm weg". Tegen dat jonbegrip is ze opgelopen Ter- ■ijecht hartstikke dement was, hij er alleen heel goed in om het te srgen edelijk zagen ze dat in het Ver ghuis ook wel in De opname vond ik dramatisch. Vré selijk. Koel en afstandelijk, en mijn moeder maar snikken.. De laatste jaren is er ontzettend veel veranderd Ik denk weieens, met de dagopvang en alle thuiszorg die er nu is, had hij misschien nog jaren thuis kunnen wonen Een intake op de afdeling somatiek van het Verpleeghuis verloopt vol gens een vast patroon. Gebruikelijk is dat de aanvraag via de huisarts of het ziekenhuis binnenkomt. Dan wordt de aard van aandoening, de conditie van de patiënt en de thuissituatie onder zocht Is er sprake van een terminale ziekte? Komt iemand voor revalida tie? Of voor een 'vakantieopname' om de thuiszorg te verlichten? En hoe functioneert de huidige thuiszorg? Pas als het doel van de opname dui delijk is kan een behandel- en verpleegplan worden gemaakt. Dit gebeurt in overleg met de toekom stige bewoner Tijdens een intake gesprek met maatschappelijk werk ster Liesbeth Rijk is het vooral belangrijk om de weerstand tegen het Verpleeghuis te onderzoeken. De onbekendheid zorgt meestal voor de In het voorjaar van '77 ging architectenbureau Alkema aan de slag en kort daarop staken medewer kers van hoofdaannemer Drijver de eerste spade in de grond Op 23 november 1977 werd het drie verdiepingen tellende gebouw met 42 eenpersoons en drie twee persoons kamers geopend. Om de RK traditie te bewaren werd het bejaardentehuis door pastor P Kolkman ingezegend, tijdens een plechtige H. Mis in de re- creatie-zaal. Saillant detail was dat hij werd bijgestaan door pastor C P.G. Persoon, die de eerste steen had gelegd voor het rusthuis in de Molen straat. En net als in 1957 werd de opening muzikaal luister bijgezet door gidsenband Margaretha Sinclair zat ik hier intern, dat was ook vrese lijk. Ik kon er met tegen." Zielman is intensief bezig met zijn revalidatie Hij woont buiten het Ver pleeghuis maar verblijft overdag op de dagbehandeling waar hij een individueel revalidatieprogramma volgt. Hij is er blij mee. „Ik werk hard (hij loopt weer), 't is gezellig en ieder een is aardig voor elkaar." zeer jonge leeftijd naar het eiland verhuisd. Na de dood van zijn vrouw heeft de voormalig landbouwer nog twaalf jaar alleen gewoond „Toen ging het met meer Ik kon niks meer. Ik dacht, nu moet ik maar naar een tehuis." Hij was toen 94 jaar. Van meet af aan bevalt het hem goed in de Gollards. Hij is gezond „ik man keer nooit wat" en voelt zich prima. Leest nog zonder bril als het moet. Actief is hij niet „Ik doe bijna niks meer", want zijn benen willen met meer. Niet dat hij dat erg vindt „Ik heb er geen behoefte aan, ik heb genoeg gezwoegd." Naar buiten hoeft hij ook niet perse want hij vindt dat-ie voor de rest van z'n leven zat buiten is geweest Hij blijft fijn binnen, verveelt zich nooit. Van der Slikke is eigenlijk heel tevre den. Wat doet het Zorgcentrum wel en wat niet? Lokatiemanager Kees Boer vindt grensafbakening een belangrijk, maar uiterst gevoelig onderwerp. „Texelaars vinden al snel: dat moet maar kunnen in Sint Jan of in de Gollards. Maar het moet ook verantwoord zijn." Het zijn er met veel, maar in het Ver pleeghuis worden ook wel Texelaars opgevangen die met onder de term „oudere" vallen. Kees Boer: „Die zijn daar eigenlijk met goed af. Wij zijn daar echt niet op ingericht We kun nen ze niet die aandacht en ontplooiingsmogelijkheden bieden, die ze in gespecialiseerde opvang- instituten aan de overkant wel krijgen. Maar omdat ze van het eiland komen en omdat de ouders het vaak zo pret tig vinden dat ze ze hier veel kunnen bezoeken, is er nooit een grens ge trokken. Maar dat zal in de toekomst wel moeten gebeuren. We bieden verantwoorde zorg, maar voor som mige mensen kunnen we dat hier niet geheel waarmaken." Het zoeken van een geschikte loka tie bleek echter een gering probleem in vergelijk met het rondkrijgen van de financiering. Het project zou 5.3 mil joen gaan kosten De aanvraag voor nieuwbouw bij het Rijk werd uiteinde lijk juist op tijd ingediend. Vlak vóór het van kracht worden van het nieuwe regeringsbeleid, dat was gericht op afremming van de bouw van bejaar dentehuizen. Oudere mensen zou den zo lang mogelijk in hun eigen huis moeten blijven wonen. In het kader daarvan werd de zogeheten zeven procentsnorm gelanceerd, die inhield dat een gemeente slechts voor zeven procent (het landelijk gemiddelde voor oudere hulpbehoevenden) van het inwonertal bejaardenhuizen mocht bouwen. Texel had echter veel meer bedden en de plannen voor het nieuwe Sint Jan zouden dan ook ze ker zijn afgewezen als ze wat later waren ingediend leegstand in de verzorgings- en. Aan de andere kant zijn alen bekend van ouderen raag hun laatste jaren op willen slijten. Vooral als ze vroeger zelf hebben ge- d of nu kinderen op het ei- hebben. „Weet waar je aan lint", waarschuwt Kees Boer. ;cJlsje in Enschede woont en je ge zoon zit op Texel, dan snij iel erg veel sociale contacten u en leg je ook nog eens i(jj xm veel druk op die ene rgt (1. geen regel om ouderen van lffi overkant uit de Texelse tehui- ite weren. „Wij wijken in dat jje acht af van de beschermende isrkingen die verder voor iel gelden. Maar we houden yt|twel aan de stilzwijgende af lak dat de inwoners van Texel lsftrrang hebben." tel Dhr. van der Slikke: ■,eer van der Slikke, weduw- r.97 jaar, woont sinds drie jaar trzorgingshuis Gollards. xidste inwoner van Texel komt pronkelijk uit Zeeland, maar is op

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7