ZORGCENTRUM TEXEL „Ouderen en familie moeten zich méér met ons werk bemoeien Generatie is té gesloten Bijzondere aanpak die vruchten afwerpt FACILITEITEN Geen concurrentie met de thuiszorg „dankbaar werk" „Niet klagen maar dram en bidden om kracht" Programma feestweek „minder gezellig" Fysiotherapie Verpleeghuis: „aanspreekpunt" „klant is koning" ledereen helpt elkaar in het Verpleeghuis ff\ Zingen met de dominee Een zonnetje op de tuin van de Gollards Voorlezen in het Verpleeghuis Oma zit in de Gollards. Maar het wil niet langer. Eigenlijk moet ze naar het Verpleeghuis De familie wil dat niet. Een patstelling ,,Wij bepalen niet voor iemand wat er gebeurt", merkt Kees Boer bijzonder stellig op ,.We geven aan hoeveel zorg wij kunnen geven. Wat we maxi maal voor iemand kunnen doen Wil de familie het anders, dan vinden wij dat prima. Maar dan moeten ze dus zélf investeren in aanvullende zorg Heel theoretisch hoor, want zulk soort conflicten zijn echt zeldzaam Maar wij kunnen iemand er niet uit zetten." Volgens de lokatiemanager gebeurt het wel dat familieleden zich mengen in de aanpak van de instelling Hij juicht dat zelfs toe. ..Dat is goed Ik wou zelfs dat mensen zich meer met ons bemoeiden. Dat gebeurt nu na- Het zorgcentrum Texel heeft de verzorgingshuizen Sint Jan en Gollards. het Verpleeghuis, de aanleunwoningen en het woonzorg complex Jan Dirksoord onder haar vleugels. Deze zijn op een steen worp afstand van elkaar in Den Burg gesitueerd- De Gollards heeft 90 plaatsen, St Jan 48 en het Verpleeghuis heeft naast 48 bedden ook zeven plaat sen voor de dagopvang. De verzorgingshuizen hebben een woonfunctie, eigen woonruimte en de voorzieningen die daarbij horen. Daarnaast is er de zorgfuncfie waar bij de bewoner hulp en ondersteu ning bij de algemene dagelijkse zorg krijgt Het Verpleeghuis Texel is een ge combineerd Verpleeghuis. Dat wil zeggen dat het zowel plaats biedt aan mensen met lichamelijke klach ten, somatiek. als aan mensen met geestelijke problemen, psychogeri- atrie, bijvoorbeeld door dementie. De verschillende huizen betrekken hun maaltijden uit een gezamenlijke keuken die in de Gollards is. Voor bewoners uit de verzorghuizen blijft de eigen huisarts verantwoor delijk. terwijl het Verpleeghuis een AWBZ instelling is en dus medische zorg in huis moet hebben. In overleg met iedere bewoner wordt een zorgplan opgesteld waar in wordt vastgelegd welke zorg wenselijk is en wat men zelf kan In het Verpleeghuis wordt daar, met goede resultaten, al langer mee gewerkt Al naar gelang de situatie van de bewoner wordt het plan va ker of minder vaak doorgesproken en/of aangepast. pagina 8 Texelse Courant dinsdag 17 september 1995 melijk pas als ze vinden dat het slecht gaat. Wat zeg ik, als ze vinden dat het héél slecht gaat En dat is te laat." Aan de verkeerde Boer vindt het een uitstekende zaak als ouderen en anderen reageren ..Meer signalen afgeven Niet alleen over wat met bevalt, maar ook eens over wat men wél goed vindt. Of zeg gen: dit zouden wij graag willen, kan dat9 Want er kan veel. Niet op stel en sprong, maar als we weten wat men sen graag willen zijn we altijd bereid daar naar te kijken Soms worden dergelijke signalen wel afgegeven, maar aan de verkeerde persoon. ,,Aan een verzorgende die net voorbij loopt of zo Terwijl we voor iedereen vaste contactpersonen heb ben. De familie weet dat ook Boer merkt op dat ouderen vaak erg lang hun mond houden als hen iets met zint. „Hoe dat komt? Ik denk dat dat in de generatie zit. Die is niet op gevoed met de huidige mondigheid Meer met: draag je lot." Meneer de directeur De afstand tot de directeur speelt ook een rol. ,,De directeur van weleer ging regelmatig bij alle bewoners langs. Ik heb daar simpelweg geen tijd voor Het is ook mijn taak met Maar dat is lang met altijd uit te leggen Ik neem me iedere keer voor om alle nieuwe Thuiszorg is de toekomst. Steeds meer particulieren bieden hun diensten aan. Zorgcentrum Texel werkt samen met de Stichting Thuiszorg, waarin de gezins- en bejaardenzorg zijn verenigd en met het Kruiswerk. „De verdeling is duidelijk: Thuiszorg en het Kruis werk doen alle zorg aan huis en wij binnen de instellingen", vertelt Kees Boer. Maar zo duidelijk blijft het helaas met. Als straks het nieuwe Jan Dirksoord klaar is. om nog maar met te spreken van de appartementen in Sint Jan, zal enige overlapping plaatsvinden „We hebben afgesproken dat wij aanvul lende zorg verlenen Dus als er meer nodig is dan de thuiszorg kan geven Een concurrentiestrijd ligt op de loer. „Maar we hebben afgesproken dat we ons daar met in storten", zegt Boer stellig. „Daar wordt niemand beter van Bovendien hebben we allebei onze eigen specialisatie Maar we willen wél zo praktisch mogelijk wer ken. Dus als iemand in Jan Dirksoord via de alarmering hulp vraagt, is het handiger dat wij uit de Gollards van daan even een kijkje nemen, dan dat de dienstdoende thuiszorghulp uit Oosterend moet komen. Oneerlijk Concurrentie van particulieren vreest Boer met erg. „Op Texel zijn dat er met veel. En ach, het is een prikkel voor ons. Doen wij ons werk goed, dan blijft men toch bij ons." Boer wil het liefste ook met de parti culieren samenwerken. „Niemand wordt er beter van als je elkaar be strijdt." Hij heeft toch wel bedenkin gen tegen particuliere bureau's. „Het is geen éérlijke concurrent. Wij heb ben ons aan CAO's te houden en andere regels, die particulieren bij tijd en wijlen aan hun laars lappen Dat doen ze niet omdat ze zo slecht zijn, maar omdat dat mag in dit land. Wij kunnen niet op tegen iemand die zes tig of tachtig uur werkt Daar komt wel verandering in hoor, ik ben ervan overtuigd dat ook voor die sector snel regels gaan gelden." Alles mag Iemand die in een verzorgingshuis woont mag zelf een zorgverstrekker inschakelen. Logisch is dat niet. „Be woners betalen voor zorg van ons. Ze mogen inschakelen wie ze willen, maar dan wordt dus dubbelop be taald. Maar het mag, wij wijzen nie mand de deur. Er zijn ook dingen die wij niet kunnen bieden. Het is prima als ze dat buiten de deur halen. Ko men meerdere bewoners met het zelfde. dan wordt het natuurlijk zaak dat we daar zelf op inspelen Dominee Knipscheer: Dominee Knipscheer, doopsge zinde predikant en 'geestelijk ver zorger' binnen het Verpleeghuis. bewoners in ieder geval een keer te bezoeken Maar dat komt er al met eens van Gewoon geen tijd. Dat werk verschuift naar het hoofd Zorg of de teamleider. Daarmee zouden de ouderen meer moeten praten Maar die vinden ze vaak weer met hoog genoeg. Dus dan worden pro bleempjes opgespaard tot het water écht tot de lippen stijgt. En staan ze ineens hier voor de deur." Boer wijst naar zichzelf. „Wij moeten dat ook nog leren hoor Wij moeten de mensen veel vaker vragen of ze wel tevreden zijn. En als ze nee zeg gen en aangeven wat ze anders wil len, moeten we met gelijk roepen dat dat niet kan. Dan moeten we zeggen hé. vertel eens, en proberen of we het samen kunnen oplossen." Zonder eten naar bed Niet alleen de generatie is naar zijn mening een oorzaak voor de geslo tenheid van de ouderen „Mensen voelen zich ook erg afhankelijk. Dat is trouwens in de hele gezondheids zorg het geval Ik heb ook wel eens twee uur zitten wachten in het zieken huis, terwijl ik een afspraak had Dan sta je ook met op en loopje weg Maar bij de kruidenier gebeurt dat niet!" Laat ik maar niks zeggen, anders krijg ik misschien geen eten vanavond ..Nee. zo extreem zal het met zijn", lacht Kees Boer „Maar inderdaad bestaat er soms een onderhuids ge voel van angst voor sancties. Hoe ik dat vind? Heel, heel erg. En ik moet ook echt met merken dat dat wordt gevoed door iemand van ons perso neel. Dan word ik héél erg boos." De afhankelijkheidsrelatie moet uitge bannen. vindt Kees Boer „Wij zijn afhankelijk van die ouderen Als die er met waren, hadden wij geen werk. Het is dus juist andersom." Hoe is het om oud en afhankelli worden, om in een verzorgd huis te wonen? Hoe is het oir eigen huis en de meeste spul die je een leven lang om je ht gehad hebt te moeten verlaten? hoe is het om met andere ouds mensen in zo n zelfde huister nen? We maakten een tocht Texelse tehuizen We verbaast ons over de vanzelfsprekend^ waarmee het leven wordt aanva' en ontdekten dat oude mens steeds meer in een binnenwereld ven. We leerden dat er een 'n* nentafel' is en dat er veel n* 'vrouwentafels' zijn, simpelweg0 dat vrouwen ouder worden en on* deze generatie is van vóór emancipatie. Veelal begonnen onze gesprekk met uitgesponnen familierelaties te kunnen plaatsen wie wie is enwi vandaan komt. De verwarring de01 ste generatie te zijn Dus jij bem dóchter van Marij Maat (een gewekte blik van herkenning) Diet ik wel1 Nee. ik ben haar kléindochi En ook leerden we dat oud geem noniem is voor solidair. Maar jet* toch geen zesentachtig gewordem kinderachtig te zijn? Ach kmd, moest eens weten hoe flauw zet zijn. Inzicht in de leefwereld van de gei ratie die niet praat maar doet. I omstandigheden voor lief neemt dóór gaat. De generatie die als mo heeft: Niet klagen maar dragen bidden om kracht huis gaat bijvoorbeeld, als de rev: datie geslaagd is, of, en dat kli misschien een beetje gek, als e bewoner overlijdt en de familie ze 't is goed geweest. Dat raakt haar dan zijn er ook de kleine dingen blijven en het werk zo de moe waard maken: een aai over je wa als je krulletjes hebt ingedraaid, een kaartje op je verjaardag vanb woners die de verjaardagen I houden. Maandag 23 september: 14.31 uur opening Verpleeghuis gedeputeerde M.A. Wildeki (voor genodigden). Dinsdag 24 september: dim voor bewoners 12 15 Irenezaal Gollards, 13.00 recreatiezaal Sint Jan en 13 uur centrale hal en PG afdelld Verpleeghuis. Woensdag 25 septerr theatershow voor bewonersd Anne-Marie Konincks en pianf Guus "Westdorp om 14.30 t Loaktie wordt nog doorgegevt Na afloop patat en kroketten ir verschillende tehuizen. Donderdag 26 september: C 15.00 uur koffie met gebak v alle bewoners van Zorgcentfi Texel in het Verpleeghuis. Vrijdag 27 september: 1 10.00 tot 12.00 uur en van 15. tot 17.00 uur OPEN DAG alle Texelaars In de Golla Sint Jan en het VerpleegM Met diverse infostands, dingen en hapjes/drankjes. jj Mevrouw Witte-van Sambeek: Mevrouw Witte-van Sambeek, we duwe, 87 jaar. Woonde vroeger op Gerritsland, de laatste vier jaar in het verzorgingshuis Sint Jan. Zij en haar man hadden een groot gezin met vijftien kinderen (waaruit vijfendertig kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen zijn ontsproten). Ze weet van aanpakken en heeft een sociale kijk op het leven. En gezellig heid troef. Dat wijt ze aan haar Brabantse moeder „Wij deden alles met mekaar, dat waren we zo ge wend Schouders eronder en samen even aanpakken." Die aanpak mist ze tegenwoordig in het verzorgingshuis „Toen ik hier vier |aar geleden kwam was het érg gezellig Alles samen doen. Daar hou ik van. Je woont toch met z'n allen in hetzelfde huis. je moet het met mekaar redden Bewoners wisselen snel. Mensen gaan dood, er komen andere bij. Mevrouw Witte vindt dat teveel wordt gemopperd om niks. „Een tijdje ge leden bijvoorbeeld, toen was het mis met het eten. 't Was niet goed, maar daar hebben we over vergaderd en nu is het prima. Er is een keuzeme nu en het is écht goed Toch zijn er mensen die nog mopperen, snap je dat nou9 En je wordt hier goed ver zorgd hoor!" Ondanks de goede verzorging doet ze nog graag zoveel mogelijk zelf. „Ik doe hier 's morgens hetzelfde als ik thuis deed. Ik heb nog geen hulp no- betrekken bij de buitenwereld „Va lees ik een stukje voor uit de kra vertel wat voor weer het is. ol voorbeeld dat het maandag isem er markt is in Den Burg Klemed gen, die tot de verbeelding spret en betrokkenheid kweken Domui Knipscheer noemt zijn opdiai moeilijk, maar ook dankbaar „i belangrijkste is om wat aandachl geven, wat steun als 't moeilijkwix Al houd je maar even hun hand va: Hij weet dat de meeste bewoneisl moeilijk hebben met hun afhankeli heid, om alles te moeten vragi Maar er is een lichtpuntje „Je hier dat men met elkaar meeleelt. de bewoners elkaar opvangen, elkaar leven. Als bewoner bèn|e iemand." De fysiotherapiepraktijk in het Ver pleeghuis is geen gangbare afdeling. Het is een plek waar jong en oud door elkaar loopt, waar niet in aparte ka mertjes wordt behandeld, maar waar de hele ruimte wordt gebruikt. Een plek waar het behoorlijk leeft Reden hiervoor is dat met verschillende groepen patiënten tegelijk wordt ge werkt. Fysiotherapeuten Margot Noom en Marjan van Aken werken dageli|ks met de somatische Verpleeghuispa tiënten. Bernhard Wolf heeft in de zelfde ruimte zijn polikliniek, waar patiénten van buiten af worden behandeld. Ook lopen er kleintjes doorheen (tot genoegen van de aan wezige bejaarden) die kinder-fysi- otherapeut Gerda van Vliet onder handen neemt Voorde Verpleeghuispatiënten heeft de fysio enerzijds een revalidatie- functie waarbij dagelijks intensief wordt gewerkt om mensen -vaak let terlijk- weer op de been te krijgen Anderzijds wordt bewegingstherapie gegeven om te voorkomen dat men sen vastroesten. Tevens wordt er multidisciplinair gewerkt. Dat houdt in dat alle verschillende disciplines (ergotherapie, logopedie, psycholo gie) op elkaar aansluiten Margot Noom heeft het gevoel dat ze op deze manier met iets wezenlijks bezig is. „Je pakt echte problemen aan. Een stijve nek is vervelend, maar mobiliteit is wezenlijk. Het is van le vensbelang om je te.kunnen voortbe wegen Zo zie je dat mensen tijdens hun revalidatie weer meer zelfstan digheid krijgen. Daar moet je naar toe." Om het uiterste uit het 'lijfwerk' te halen komen de bewoners van het Verpleeghuis gedurende langere sessies naar de fysio. Dan hebben ze tijd om meerder oefeningen te doen (aan het wandrek, loop-, en spier- versterkende oefeningen) én om tussendoor te rusten. En terloops wordt vaak de nodige kommer kwel gerelativeerd. Margot „Er is veel ge zelligheid hier. het kost ons weinig moeite om mensen te motiveren. Maar eigenlijk zijn wij maar aan gevers; de mensen doen het zelf." Voor de mensen die de veranderin gen ondergaan is het vaak indruk wekkender dan voor de therapeuten, vindt Bernhard Wolf Hij ziet het als een voorrecht om met oudere men sen te mogen werken en heeft daar, in tegenstelling tot wat zijn onortho doxe aanpak soms doet vermoeden, een integere mening over „Niemand zit vrijwillig in het Verpleeghuis. Daar zit altijd een verhaal en vaak ook ver driet achter - dat verdient respect. Deze mensen hebben allemaal een geschiedenis en dat maakt ze stuk voorstuk interessant en boeiend, 't Is een generatie van harde werkers die nu op het eind van hun leven zijn; ze verdienen het dat wij ze tegemoet komen." Dominee Knipscheer roemt de Texelse verzorgingshuizen. Heel an ders dan aan de overkant, zegt hij Wijdt dat aan de eilandsituatie en de daarvoor zo kenmerkende betrokken heid. 't Is eigen Gedurende twee ochtenden, maan dag en donderdag, is hij te vinden in het Verpleeghuis Hij loopt bij de be woners langs en luistert naar wat er in ze om gaat Hij neemt de tijd voor ze Naast een luisterend oor biedt de dominee ook vertier Op donderdag ochtend wordt onder zijn leiding op de somatische afdeling gezongen. Oude liedjes uit het genre kun je nog zin gen. zing dan mee. Ook probeert hij op zijn eigen manier de bewoners te De visie op zorg is op alle fronten veranderd. Niks meer beslissingen nemen voor demente oudjes. Anne- miek. „De klant is koning V^e werken met zorgplannen, we moeten ons verantwoorden Een bewoner wordt voor vol aangezien en daar wordt met zomaar over beslist." Ze noemt het een positieve ontwikkeling. Het geeft alleen een enorme hoop papierwerk en dat betekent minder tijd voor een bewoner. En de bezuinigingen heb ben er ook flink ingehakt „De tijd dat je om twee uur 's middags je schort uitdeed en met drie bewoners een terrasje ging pakken is voorbij, dat komt nooit meer terug." Geen reden om te somberen of te stoppen met het werk. vindt ze. Het geeft nog steeds voldoening Als er een bewoner naar Hanneke Stapersma: Hanneke Stapersma, 32 jaar, eerst verantwoordelijke verzorgende in verzorgingshuis Gollards. Twaalf |aar geleden werd Hanneke opgeleid tot ziekenverzorgster Een werkdag van Hanneke ziet er als volgt uit .Half acht 's morgens begin nen met overnemen van de nacht dienst, een werkverdeling maken en dan aan de slag: mensen wassen, of ze daarbij helpen als het nodig is „Ik ben er erg op gericht om te kijken wat iemand zelf nog kan. Om hun zelfstandigheid te activeren. Niet al leen lichamelijk, ook het kunnen ver tellen van hun verhaal bijvoorbeeld Dat kun je stimuleren door interesse te tonen in de mensen waarmee je werkt Na de lichamelijke verzorging is het tijd voor het ontbijt Sommige bewo ners hebben daarbij wat hulp nodig, andere redden zich prima zelf Daar na gaan de meeste bewoners naar beneden om koffie te drinken. In de dig bij douchen en dergelijke, en ook de huishouding doe ik zoveel moge lijk zelf. De ramen lappen, m'n tuintje bijhouden, héérlijk vind ik dat." Grote waardering en bewondering heeft ze voor bewoners die het licha melijk zwaar hebben en toch hun goede humeur bewaren „Er is een vrouw die heeft reuma Nou dat is erg hoor, want ze kan haast niks En ze wil niet dat je d'r helpt, daar houdt ze met van, ze wil het zelf doen En gezéllig dat ze is. en vrolijk.„altijd opgewekt. Ik weet dat ze barst van de pijn, maar ze piept niet hoor." tussenliggende tijd worden door de verzorgers de kamers gedaan In de afgelopen twaalf jaar is er veel veranderd in de ouderenzorg. „Het oude idee was: iemand lekker van fop tot teen wassen, aankleden, mooi neerzetten en klaart Dat is gelukkig helemaal veranderd. In het begin ben ik erg geschrokken van de eenzaam heid. zoveel eenzaamheid, gewoon achter een déurEr wordt nu meer tijd gemaakt voor mensen Emotio nele steun is belangrijk, maar het kost wel tijd Dat betekent vaak dat je een collega een deel van het werk moet laten overnemen of dat je die bedden pas later opmaakt. De zorg is ook zwaarder geworden Dementerende bejaarden blijven langer in de verzor gingshuizen. Zeg maar, wat vroeger in het Verpleeghuis zat, zit nu hier. De omgang met ouderen en ook met zorgzware bewoners zoals demente bejaarden ligt mij goed Aanspreek punt zijn. Ik heb een fijne werkdag gehad als ik goed contact heb gehad met de bewoners." Annemiek van der Werve: Annemiek van der Werve-van der Velden, 30 jaar, verpleegkundige in het Verpleeghuis op de afdeling somatiek. Annemiek is direct na het afronden van haar studie in België in het Ver pleeghuis Texel aan het werk geto gen Tien jaar doet ze het nu en ze zou met anders willen. De bewoners van hel Verpleeghuis vergen voortdurende zorg. er wordt dan ook gewerkt in vijf verschillende ploegendiensten. De dagdienst van 7.00 tot 15.30 is daarvan de belang rijkste. Dan loopt er van 7.00 tot 11.00 uur spitshulp mee; het streven is om alle bewoners, geknipt geschoren, om half tien aan het ontbijt te hebben. Voorts is er een huiskamerdienst van 9.30 tot 18 00, waarbij de verplegen- den geen lichamelijke zorg geven maar er puur voor de gezelligheid zijn. Voor de duidelijkheid dragen de verplegenden in deze huiskamer- dienst dan ook geen wit schort, maar hun eigen kleding. De late dienst is van 14.45 tot 23 15, waarbij 's avonds assistentie aanwezig is. En de nacht dienst wordt niet alleen gebruikt om onrustige bewoners te sussen maar vooral voor alle klussen waar overdag geen tijd voor is geweest, bij voorbeeld opruimen, het uitzetten van medicijnen of de administratie. Op de afdeling somatiek worden pa- tienten met lichamelijke klachten op genomen die tijdelijk of blijvend hulp nodig hebben. Tevens worden er patiënten voor revalidatie op genomen Beide groepen vergen een eigen, specialistische aanpak. Annemiek. „Met iemand die komt revalideren, bijvoorbeeld na een hersenbloeding, werk je keihard. Je streeft een doel na. Met verblijfspa- tiënten, mensen die langdurig blijven, ligt dat natuurlijk anders." Volgens Annemiek is er een tendens dat mensen tegenwoordig langer thuisblijven en pas komen op het moment dat de mantelzorg (familie leden, buren) de zorg met meer kan dragen. In vaktermen is zo iemand dan zorgzwaarder. Zwaarder ook voor het personeel. Meer tillen (in- en uit rolstoelen of bedden, hulp bij het toilet) en zwaardere emotionele be geleiding. Annemiek benadrukt dat er de laatste jaren veel is verbeterd aan de lichamelijke kant van het werk. „Vroeger tilden we veel meer Tegen woordig zegt men: pak maar een til- lift, want als jij door je rug gaat heeft de patiënt ook niks aan je."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 8