Cjrom "ZwartsJexels in het Oppositie sleutelt an paarse coalitie Alternatief nodig voor robben als trekpleister Sloop schoorsteen TEM start maandag mantje SCHOENEN Is EcoMare wel een echt museum?" Wie mist zijn papegaai? Vogels Radio Texel tijdelijk uit de lucht Texels succes in Purmerend VERDER TVT IN DIT JAlummer •fr Volop keus uit muziekoptredens 2 Filmclub start nieuw seizoen 3 Rotonde komt er waarschijnlijk tóch 5 PvdA ten aanval 5 Sport: Shima wordt budovereniging 7 Rechter heeft het druk met Texelse zaken 9 Sombere Dorrestijn laat zaal lachen 9 TEXELSE^COURANT ®EUR0MASTER Gouwe Boltje ff CO XD i Q o- ADVERTEREN IN DE TEXELSE TELEFOONGIDS Opgave nog mogelijk tot 28 september. Bel 314444 Slopers maken ruimte voor nieuwe ING-bank Klaverjasavond Steile kantjes, maar geen afslag ieluidsoverlast Aldi moeilijk te bestrijden NR 11117 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ftstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS f.sEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Tuinen achter de Kikkertstraat in De Cocksdorp worden sinds het weekend bezocht door een enorme blauw-gele papegaai. Volgens kenners is het een ara en hij heeft het vooral voorzien op fruitbomen. Hij is wet 75 cm met staart mee vertelt mevrouw Weitz. die het dier bijna iedere avond op be zoek krijgt.Hij zit steeds in onze peren- en pruimenboom. Ik vind het met erg dat hij hier neerstrijkt, maar ik heb wet een schaaltje met noten, pinda's en pape- gaaienvoer neergezet, in de hoop dat hij het fruit met rust laat.De ara laat zich slecht benaderen. Het dier stoot krijsende klanken uit. maar praat niet. ..Ik merk wel dat hij luistert als jè tegen hem praat. Maar kom je te dichtbij, dan is hij weg. Bij de politie is de signalering van de vreemde vogel bekend. Er heeft zich echter nog geen eige naar gemeld. ..Hij kan best uit Den Helder zijn gekomen", vertelt papegaaienkenner Dick van der Wel. ..Het zijn enorme vliegers." Ook in die plaats is echter nog geen vermissing van een ara gemeld. van Texel juist dank zij de samenwer king in stichtingsverband mogelijk zijn. Als bijvoorbeeld het Maritiem en Juttersmuseum uit de stichting zou worden gehaald, zou het niet meer kunnen voortbestaan en zou Texel een attractie van formaat kwijt zijn. Voor de toekomstige ontwikkeling van dit museum geldt dat evenzeer. Volgens Kuiper is het niet de bedoe ling dat het tarief van EcoMare (meer dan trendmatig) omhoog gaat, al thans niet als gevolg van de investe ringen die nu worden gedaan. De fi nanciële zorgen die de stichting heeft liggen op een ander vlak: het is nog met zeker of alle toezeggingen voor eenmalige financiële sponsoring ge stand worden gedaan De uitbreidin gen worden daarom fasegewijs aan gepakt. Ook als de sponsoring zou Texelse rammen hebben vorige week hoge ogen gegooid op de schapen keuring in Purmerend, De kampioensram, een tweejarig dier gefokt door N Laan Zn. uit Winkel is eigendom van P Verbeme. „Een goed ontwikkelde ram van fraai type en een zeer fraaie kop", aldus de jury. De reservekampioen kwam van het bedrijf van Koos Tjepkema en is ge fokt door H Braam uit Doornenburg. Een royaal ontwikkelde ram van goed type met kleine bemerkingen in de benen", vond de jury Een eerste prijs was er voor een eenjarig ooilam van P. Kooiman. Bij de viertallen eenjarige ooien ging het reservekampioenschap naar Jaap Eelman. In de rubriek drietallen ramlammeren haalde een trio van Koos Tjepkema een eerste prijs. stagneren, gaat EcoMare niet failliet. „De vooruitzichten zijn helemaal niet slecht. We hebben weer enkele harde toezeggingen binnen. Als het zo doorgaat zullen alle fasen direct na elkaar worden uitgevoerd", aldus Kuiper. (ADVERTENTIE) het saneringsplan heeft goedge keurd, houdt toezicht. Nieuwbouw Terwijl ónder de grond de sanering van het grondwater in volle gang is, begint aan de oppervlakte de nieuw bouw van De Bolder Naar verwach ting wordt de eerste paal van de so ciale werkplaats geslagen in februari 1997. Volgend jaar november moet het gebouw in gebruik worden geno men. Ook Energie Noord West zélf gaat bouwen. Het huidige kantoor aan de Reijer Keyserstraat -het voormalige onderkomen van het gasbedrijf- vol doet niet meer aan de eisen. Het kan toor zal worden gerenoveerd en uit gebreid met een nieuw gedeelte. De verbouwing moet in februari a s. klaar zijn. Twrt Jr'd1 kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Van der Vis D0EHETZBJ MWT LT A Pt (UROMSE 8 ANOENSRECIAUST NATUURVOEDING TEXEL OP HET (ADVERTENTIE) Vragen naar Cobie Daalder. Medewerkers van de firma Oskam uit Vleuten begonnen deze week met de sloop van het voormalige VVV-kan- toor en de automatenhal aan de Groeneplaats. Het bedrijf zet groot materieel in en verwacht dat er begin volgende week met veel meer over eind zal staan. De gebouwen maken plaats voor het nieuwe onderkomen van de ING-bank (Foto Gorard Timmerman) De zeehondenstand in de Waddenzee herstelt zich snel. Dat heeft gevolgen voor het imago van deze dieren. Ze zijn niet zielig meer en ze zijn straks weer volop in hun natuurlijke omgeving te bewonderen, zodat je er niet meer voor naar EcoMare hoeft. Thans vormen de zeehonden van EcoMare nog de belangrijkste trekpleister van dit centrum, maar dat zou wel eens anders kunnen worden als deze dieren weer „gewoon" zijn en niet meer zo in de belangstelling staan. Mede met oog daarop moet EcoMare flink investeren in nieuwe, spectaculaire attracties nodig om de bezoekers stroom in stand te houden, zoals de nu in aanbouw zijnde waterzaal die een Europees unicum belooft te worden. Aldus onderstreepte directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Mu seum (STM) woensdag tegenover de raadscommissie voor welzijns beleid de noodzaak van forse in vesteringen. Dat gebeurde naar aanleiding van de jaarrekening, jaarverslag en de beleidsplannen van de STM, die in de raads commissie ter discussie werden gesteld. Dat gebeurt omdat de gemeente fi nancieel is betrokken bij de drie mu sea van de stichting. In 1995 werd een raamsubsidie van f354.691,- ver strekt Het grootste deel daarvan (f204.200,-) ging naar het Maritiem en Juttersmuseum, dat echter toch nog een exploitatietekort had van f32.048,- EcoMare en de Oudheids kamer vertoonden exploitatie overschotten van resp. f13.603,- en f7.608,- Het Maritiem en Juttersmuseum is dus een financieel zorgenkindje, maar dat is acceptabel omdat het nog volop ion opbouw is. Het streven is gericht op zodanige vergroting van de aantrekkelijkheid en daardoor vergroting van het aan tal bezoekers, dat de exploitatie op termijn veel gunstiger wordt. Vertrouwen De meeste commissieleden uitten vertrouwen in het beleid van de Stich ting Texels Museum en achtten de risico's die de investeringen met zich meebrengen, aanvaardbaar Het geld dat de gemeente erin steekt (dat is overigens slechts tien procent van het bedrag dat totaal jaarlijks in de STM omgaat) is goed besteed Echt museum? Corrie Heijne-Dros van Texels Be lang stelde zich nog het meest kritisch op. Ze lokte discussie uit door te stel len dat EcoMare eigenlijk geen echt museum meer is, althans het ..museumonderdeel" valt steeds meer in het niet bij het educatie centrum, de zeehondenopvang en de andere onderdelen. Directeur Jan Kuiper legde uit dat alle onderdelen van EcoMare wel degelijk een mu seum vormen althans volgens de hedendaagse definitie van een mu seum. De tijd is voorbij dat een mu seum bestond uit een dode verzame ling. Een modern natuurhistorisch museum stelt niet alleen een collec tie ten toon, maar is ook een centrum van activiteit en informatie uitwisseling. Exploitatie Texels Belang bleek ook bezorgd te zijn over de naar verhouding grote sommen geld die het Maritiem en Juttersmuseum nodig heeft en over de exploitatie-effecten die de hoge investeringen van Ecomare zullen hebben In elk geval zullen hogere inkomsten nodig zijn, dus meer be zoekers en/of een duurder toegangs kaartje, zo werd verondersteld. Ook werd gevraagd of het wel ge wenst is de drie musea in één stich ting te houden, zodat de tekorten van het ene museum mede op rekening van de andere komen. Het merendeel van de leden kon zich echter vinden in de visie van Kuiper die uitlegde dat de huidige museale voorzieningen Een lijstverbinding tussen de opposi tiepartijen ziet De Groot wel zitten. „We gaan deze periode constructief met elkaar om, zonder dat we goede afspraken met elkaar maken. We gedragen ons als sympathieke colle ga's. De samenwerking kan een eind maken aan de huidige meerderheids- terreur van het college." VVD-voorzitter Mies Plaatsman ziet een paarse coalitie vooralsnog niet zitten. „We sluiten het niet bij voor baat uit, maar houden eerst nog even afstand. Voorlopig treden we als VVD nog zelfstandig naar buiten. Ik denk dat veel liberale kiezers die zijn over gestapt naar Texels Belang zich nu realiseren waartoe dat heeft geleid. Ik zie ze wel weer bij de VVD terugke ren." GroenLinks De rol die GroenLinks in die coalitie gaat spelen, valt nog te bezien. Mod der: „Die partij is voor ons momenteel een wat onzekere factor. Laat ze eerst maar eens uitzoeken wat ze zelf willen Peter Bakker (GroenLinks) laat weten dat zijn partij nog volop met de ledenwerfactie bezig is. „Pas als die achter de rug is kijken we verder. Voorlopig varen we onze eigen koers en laten we ons niet gek maken door tegenstellingen binnen de raad. Voor ons telt de zaak, met de personen." D66 heeft geen problemen om met GroenLinks samen te werken. Vooruitlopend op de verkiezingen over anderhalf jaar denkt Modder dat de paarse coalitie een grondig verkiezingsprogramma moet schrij ven als „serieus alternatief" voor het huidige college. De stevige wind van vorige week heeft hier en daar voor steile kan ten gezorgd op het strand. Van ern stige afslag is volgens Rijkswater staat echter geen sprake. „Tijdens de laatste suppletie is het strand behoorlijk steil opgezet Door die stevige wind zijn er hier en daar randen ontstaan", vertelt Mart Zijm van RWS. Dit fenomeen deed zich ook voor ten noorden van de Slufter waar alweer een jaar geleden voor het laatst extra zand werd opge bracht. „We hebben eigenlijk nauwe lijks stormen gehad, vandaar dat dat zand zich nu pas gaat herprofileren." Volgens Zijm was het een meevaller dat het water vorige week met ex treem hoog kwam „Dan was er meer zand verdwenen." De enorme, opvallende vogel In de tuin van familie Van der Bent. Ook hier heeft hij het op de fruitbomen voorzien. Bedoeling is dat op het vrijkomende terrein het nieuwe gebouw van De Bolder zal verrijzen Daarmee kan niet onmiddellijk worden begonnen, omdat eerst een grondvervuilmg moet worden opgeruimd. Deze ope ratie duurt tot half november en daarna begint de schoonmaak van het grondwater. Die zal bijna een jaar in beslag nemen. Wekelijks zullen de resultaten worden gemeten Naar verwachting is deze sanering in okto ber 1997 gereed. Dit werk gebeurt in nauw overleg met de afdeling milieu beheer van de gemeente De dienst Milieu en Water van de provincie, die ÊvdA en D'66 werken achter de smen aan een paarse coalitie, en de huidige verstandhou- met oppositiepartij VVD zien minderheidsfracties de Menbundeling als middel om mwicht te bieden aan het hui- machtsblok van Texels Be ien CDA. Tot een versmelting éen (progressieve) partij op (komt het vooralsnog niet. De üeageert terughoudend op de non. eng ie eigen partijtjes blijft, word jen elkaar uitgespeeld", conclu- iHans Roeper in het PvdA-blad al Bestuur Wil je op Texel mee endoen, dan moetje macht heb- redeneert de PvdA Volgens ngsvoorzitter Klaas Modder kn er verkennende gesprekken sgevonden tussen de drie par- Zijn partij, die op het eiland nog éndvol actieve leden telt, voelt mor éen progressieve partij op l Hij verwijst naar de Gelderse :ente Druten, waar sociaal-de- alen zich onder de vlag van Ak- ■,94 verbroederden. ::de Groot (D66) voelt niets voor amensmelting. „Nu D66 bezig het eiland een behoorlijke naam tawen is dat niet handig." 1 bekend voorbeeld van de nloon verkeerd leggen of let- fepen onjuist verbinden is het melding, inderdaad de Welding De echte bommen feze week op de Vliehors zijn •"pen, werden vooraf netjes 'eld. SympathiekI Het is he- oog steeds een kinderlijke uiting dat aan dit zinloze loeooit een eind komt. Netzo i' els te denken dat een gri ft iemand is die gif kookt, tokkmgsreizigers verbaas de wereld ooit met de penis- l' en het gaat hier niet om ipersoon die van het manne- Sestachtsdeel een smakelijk f bereidt. Je kunt ook onaan- 'tbdigd zo maar op reis gaan. "Sren, vrienden en medebur- iblijven in grote ongerustheid en gaan massaal naar je !°ek. Wie verre reizen doet. ''eel verhalen, maar of wij Ukoor -volgens de Helderse ''ent- moeten betalen Zelfs if in je onschuld niet zou kun- deseffen wat je hebt aange- een openbaar excuus in ''Seval een positief gebaar. Horszei Klaverjasclub Eierland houdt dinsdag de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. Deze begint om 20.00 uur in het Eierlandse Huis met een korte vergadering, waarna de kaarten ter hand worden genomen. Deze eerste avond telt nog niet mee voor de com petitie. De club speelt zonder vaste maat. Oude en nieuwe leden zijn welkom. Nog maar een paar dagen bepaalt de schoorsteen van de voormalige Texelse Electriciteits Maatschappij (TEM) de „skyline" van Den Burg. De huidige eigenaar Energie Noord West (ENW) begint volgende week met de sloop. Omdat de antenne van Radio Texel, die aan de schoorsteen is bevestigd, moet worden verplaatst, zal de lokale omroep enige dagen uit de lucht zijn. Als het weer het toestaat wordt maan dag of dinsdag met het afbreken van de stenen schoorsteen begonnen Vervolgens gaan het oude magazijn annex werkplaats en een schakel gebouw onder de slopershamer. Al leen het oude centralegebouw en een kantoor blijven staan Eind oktober zullen slechts deze twee gebouwen nog aan de TEM herinneren. De antenne van Radio Texel zal vol gens ENW-woordvoerder G. van der Steen „netjes worden gedemon teerd". Het is de bedoeling dat de antenne met medewerking van de gemeente wordt overgebracht naar de toren van de Hervormde kerk aan de Binnenburg. De kraan waarmee de toren wordt gesloopt zal hierbij behulpzaam zijn. tan geluidsoverlast vanuit de supermarkt een eind te maken, lertussen de parkeerplaats en luizen aan de Wilhelminalaan nuur van 4,5 meter komen. Dat iludeert een adviesbureau dat islisch onderzoek heeft uitge- 1. De maatregel stuit echter op ologische bezwaren. serlast wordt veroorzaakt door in van de Aldi die hun karretjes ide supermarkt over het onge- plaveisel van de parkeerplaats de auto duwen. Toen de buurt (er z'n beklag deed bij de ge le gaf de Aldi opdracht tot stisch onderzoek. Naast het ad- lol de hoge muur als geluidwal, fc herrie ook afnemen door alle van de parkeerplaats De lente heeft met de leiding van de Igesproken dat het plaveisel zo "«gelijk vlak wordt gemaakt De eurs van de Aldi proberen voor «ge muur binnen twee weken mdere oplossing te verzinnen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1