oerige rechtzaak idt tot geldboetes Justitie eist nog 91 mille van serveerster irwar van aantijgingen VOOR Ondanks akkoord met werkgever: .TEXELSE COURANT- Wie herkent dit instrument? Laatste loodjes voor Tureluur Dorrestijn bouwt een feestje' Kraanmachinisten behalen diploma Eerste en tweede fase Mars mogen sneller verbouwen ige boete voor fstal scooters Geslaagd •schier P.H.B. Littooy had dag in Den Helder een niet nswaardige taak. Hij moest ik doen over drie gevallen ihandeling, vorig jaar zomer gd in Oudeschild. Tijdens lerst roerige bijeenkomst de beschuldigingen tussen jokkenen over en weer. De veroordeelde twee ver stol geldboetes en legde bij jste schuld op zonder straf. rechtzaak waren een 44-ja- deschildse en haar 19-jarige ogeroepen, evenals hun 56- «erbuurman. De aanklachten mishandeling en vernieling, !e onverkwikkelijke affaire is dn een uit de hand gelopen zie De parketwachter had en tafeltje tussen beide par ieten dat bleek in de loop van geen wijze daad. Verkrachting ■chter Littooy memoreerde ie serie aangiften door beide De ellende is eind '94 begon- leen aanklacht van de 44-ja- iuw, die haar overbuurman digde van verkrachting Deze wegens gebrek aan bewijs neerd, maar de vrouw is in eroep gegaan. issen werd de sfeer in de immiger. „Over en weer heb- schermutselingen en scheid- voorgedaan, begrijp ik uit de aldus Littooy. s volgde in de zomer van ar, toen de 44-jarige vrouw erbuurvrouw aanvloog „Ze me uit en beschuldigde me neling van haar tuin. Ik geef Seen steen heb gepakt en die poid", verklaarde de vrouw in Kaal. Ze erkende ook haar «vrouw te zijn aangevlogen. ;rd me zwart voor de ogen me toeriep dat ik die verkrach- had gewild." Haar betoog •rspekt met woedende uitval- het adres van de 56-jarige hilder Bloedend ren naar binnen. „Toen ik haar daar later hevig bloedend zag sloegen bij mij de stoppen door Ik ben terug- gerend en heb zijn deur ingetrapt", verklaarde de jongen. Twee buurtbe woners hebben tegenover de politie de lezing van het tweetal bevestigd. Schade Volgens de overbuurman was het totaal anders gegaan. Hij voerde aan dat hij zich alleen had verdedigd en toonde foto's van de bloeduitstorting die hij door de trap van de zoon had opgelopen. Zijn betoog werd menig maal onderbroken door de hevig geë motioneerde vrouw „Misschien komt mijn knie wel nooit meer helemaal goed", merkte de 56- jarige Oudeschilder op. Zijn advocaat mr. Prins wilde aanvankelijk tijdens de zitting een schadevergoedingseis indienen, maar trok deze in. „Ik wist nog niet dat het zo ernstig was met het letsel van mijn cliënt. Behandeling in een civielrechtelijke procedure lijkt me beter." Rechter Littooy haalde opgelucht adem. „Mooi, dan kunnen jullie die details daar uitvechten." Ook de 44-jarige vrouw gaat civiel- rechterlijk procederen om schadever goeding. Nooit meer vrede Officier van justitie P. Groenhuis kon nauwelijks wijs uit de wirwar van fei ten en aantijgingen. „Wat hier ook wordt besloten, het gaat erom hoe we in hemelsnaam ooit de vrede bewa ren in de toekomst." De 56-jarige man zei al 35 jaar in zijn huis te wonen ep niet weg te willen. De vrouw woont er vijf jaar en wil graag weg. „Het staat te koop, maar het lukt niet Het ver haal is op Texel bekend en wie wil er nu zo'n overbuurman." Ook rechter Littooy betwijfelde of van harmonieus verder leven ooit nog enige sprake kon zijn. Hij vroeg of er sinds het incident van vorige zomer nog meer schermutselingen zijn ge weest. De vrouw vloog op. „Hij maakt van alles films en foto's, die hij ver spreidt in het dorp." Allemaal gelijk Volgens de officier hadden de drie aangeklaagden allen evenveel schuld Hij achtte de mishandeling van de man door de zoon bewezen. „De jongen zocht zijn overbuurman zelf op, dus er is geen sprake van dat hij zich alleen maar heeft verdedigd." De vrouw had de mishandeling van haar overbuurvrouw en de schade door het gooien van de steen zelf toe gegeven, dus dat was duidelijk Ook de 56-jarige man was volgens Groen huis schuldig aan mishandeling „U hebt de moeder en de zoon geslagen met een voorwerp." Hij eiste voor al lemaal 600,- boete, waarvan de helft voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De advocate van de zoon had tijdens de zitting nog een eis tot schadever goeding ingediend. De jongen had door een klap op zijn hand tijdens de vechtpartij niet kunnen werken. We gens onvoldoende medische onder bouwing wees de officier die eis af Doodslag De advocate van de vrouw toonde zich hoogst verbaasd over de geza menlijke eis. „Hier is sprake van zwaar lichamelijk letsel en poging tot doodslag. Ik had verwacht dat deze zaak voor de meervoudige kamer in VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 Alkmaar zou komen. Bij een derge lijke mishandeling kun je niet alles op één hoop gooien, zoals de officier doet." Terwijl ze haar snikkende cliënte troostte gaf de advocate aan dat de Oudeschildse zich hevig door justitie in de steek gelaten voelt, mede door de seponering van de verkrachtingszaak. Ze memoreerde een interview met de 56-jarige Oude schilder op de Texelse kabelkrant. „Daarin werd mijn cliënte zwart ge maakt Bovendien heeft ze blijvend letsel overgehouden aan dat gebro ken been Ze is al genoeg gestraft." Ten aanzien van de zoon wees de advocate erop dat hij uit zelfverdedi ging handelde. Telefoontjes Advocaat Prins van de 56-jarige man vond het oordeel van de officier he lemaal niet raar. Hij wilde ingaan op de verkrachtingszaak, maar werd door de rechter tot de orde geroepen, omdat dat niet aan de orde was Prins ging verder over de reeks van inci denten „Pas op 11 juli kwam de eer ste tegenactie van mijn cliënt, een dag nadat mevrouw vreselijk over de schreef was gegaan." Dat de Oude schilder zich bedreigd voelde pro beerde de advocaat te bewijzen met een kopie van de PTT telefoon- registratie, ,,U kunt zien dat hij vijf keer achter elkaar naar de politie heeft gebeld om assistentie." Van de getuigenverklaringen was Prins niet onder de indruk. „Waarom zijn ze met hier? En er staat ook dat ze niet heb ben kunnen horen wat is gezegd. Hoe hebben ze dan kunnen afleiden wat er gebeurde? Misschien zijn die ver wondingen van moeder en zoon in het gevecht wel door henzelf toege bracht en proberen ze de schuld op mijn cliënt te schuiven." Overstuur Ook dit pleidooi leverde een hevige reactie op van de 44-jarige vrouw Op een laatste verzoek van de rechter om nog iets aan het verhaal toe te voegen ging ze gretig in. „Ik ben in valide geslagen Hij moet gestraft, niet ik." Haar zoon beriep zich nog maals op noodweer. „U zou zich ook verdedigen als iemand op u in slaat." De overbuurman wilde ook een laat ste woord. „U ziet toch hoe rustig ik ben en hoe zij tekeer gaat7 U kunt dus wel nagaan hoe de vork werke lijk in de steel zit. Ze staan steeds op óns erfDat veroorzaakte een nieuwe uitbarsting van de vrouw. Na herhaaldelijk door de uiterst gedul dige rechter Littooy tot rust te zijn gemaand, verliet ze volledig over haar toeren de zaal, waarbij ze bijna een uithaal deed naar de 56-jarige man. Strafblad Zuchtend deed Littooy uitspraak Hoewel hij het geval van de zoon geen zelfverdediging vond, legde hij hem geen straf op. „U staat er in feite buiten. U bent bij een ruzie tussen beiden betrokken geraakt. Dat u op het erf van uw overbuurman bent gekomen was wel fout. Ik verklaar u dus wel schuldig." Dat de zoon een blanco strafblad heeft, speelde mee bij deze beslissing De aanval van de vrouw op haar overbuurvrouw achtte Littooy bewe- Duiker Hans Eelman stuitte vorige week nabij het wrak van een Lancas ter vliegtuig op de bodem van de Waddenzee op een onbekend instru ment. Vermoedelijk betreft het een onderdeel van de op 3 april 1943 neergestorte bommenwerper. Bram van Dijk uit Oosterend heeft in 1991 een bezoek gebracht in Canada aan de 96-jarige moeder van oorlogs- vheger Robertson, die in het toestel om het leven kwam. Het nu aange troffen instrument is 18 centimeter lang en toont reeksen cijfers. De com binaties aan de linkerzijde komen overeen met die van rechts. De cijfers zitten op een draaispoel en bovenop bevinden zich steepcontactjes. Wie hierin herkenning ziet. kan contact opnemen met Eelman of met de re dactie (vragen naar Frans Hopman). zen. „Dat is fout en strafbaar Ik volg de officier door ƒ600,- boete te eisen, waarvan de helft voorwaardelijk. Laat dat een stok achter de deur zijn om herhaling te voorkomen." Stop ermee Met de mishandeling door de 56-ja- rige Oudeschilder had de rechter meer moeite „U gooit het op zelfver dediging, maar u mag natuurlijk met mensen met een hard voorwerp slaan. Niet ik, maar u weet hoe het werkelijk zit met die verkrachtings zaak Ook al bent u misschien ten onrechte beschuldigd, dat is geen verontschuldiging voor wat u hebt gedaan Als u zich zo bedreigd voelde, had u binnen moeten blijven en de politie nog maar een keer moe ten bellen U had het nummer, heb ik gemerkt." De rechter gaf aan dat hij niet vaak met een hoger vonnis kwam dan de eis van de officier, maar in dit geval, gezien de zwaarte van het letsel van de vrouw, achtte hij dat gerechtvaar digd Hij bepaalde de boete op ƒ1000.-. Ter besluit van de roerige middag wees Littooy de man en de weer bin nengekomen vrouw erop dat ze civielrechterlijk nog jaren door kunnen procederen. „Maar als u enigszins kans ziet, stop er dan mee Anders staat u steeds weer tegenover elkaar, zonder dat er ooit een eind aan deze toestand komt Wees de wijste." Het laatste deel van het Tureluur project van Staatsbosbeheer be gint maandag. De afwatering in het bos krijgt een beekachtig karakter om de natuurwaarde te vergroten. De Tureluur is een rechte, diepe sloot, die indertijd is gegraven om de natte mientgronden te ontwateren zodat er bos op kon worden aange legd. SBB heeft in samenwerking met Waterschap Hollands Kroon besloten de Tureluur te vergraven. Door een slingerend verloop te maken en de waterafvoer te vertragen krijgen vochtmmnende planten meer kans. Ook is een kolk gegraven Een deel van de werkzaamheden is al uitgevoerd in eigen beheer door het waterschap Het tweede deel van het werk wordt gedaan door aannemingsbedrijf Texel BV. Dat vindt voornamelijk in het bos plaats Een deel van de stobben van de eer der gevelde bomen worden verwij derd De vrijkomende grond wordt gebruikt om delen van de oude sloot te dempen Langs de beekachtige sloot zal ruimte komen voor bloem rijke graslandjes en struweel overgangen naar het bos Cabaretier Hans Dorrestijn haalde de klok van twaalven woensdagavond in theater Klif 12 niet. Dat gaf niks want zijn nieuwe programma is geen ..oudejaarsconference", al deed hij het wel zo voorkomen. Een schaal oliebollen, poedersuikeren een kerst stukje zorgden voor een feestelijk geheel. Dorrestijn. die van somber heid zijn handelsmerk heeft gemaakt, brak dit echter eigenhandig af. Feestjes zijp alleen leuk zonder gas ten". zo hield hij de volle zaal voor. ..Liefst ga ik in een donkere kast zit ten Dan ga ik tenminste niet ten on der in het feestgewoel.Om vervol gens met moedeloze monologen en klaaglijke liedjes tóch de stemming er stevig in te brengen Het publiek kreeg delen van zijn nieuwe theaterprogramma in combi natie met oude hoogtepunten voorge schoteld en lachte zich regelmatig slap om Dorrestijns zwartgallige hu mor. Uiteindelijk ging men na het meemompelen van het refrein ..Het kerkhof, het kerkhof, het kerkhof bij nacht" vrolijk naar huis. Dorrestijn vedelde na afloop van de ..try out" dat hij hoopt binnen een week of drie de definitieve voorstel ling rond te hebben. Daarna gaat hij zonder eerst een première te houden, de Nederlandse theaters langs In Den Hoorn was het zichtbaar hard werken geblazen. Als het publiek in de lach schoot, greep hij zijn pen om hiervan een aantekening te maken. Een handeling die weer nieuwe lach salvo's tot gevolg had. In zijn slot woord dankte hij de toeschouwers voor hun geduld en reacties. ..Nu weet ik tenminste wat ik er uit moet flikkeren. Een graafmachine is niet zomaar een veredelde schop. Een stelling die wordt onderschreven door 22 machi nisten die onlangs het diploma Ma chinist Graafmachine behaalden Tij dens een tweejarige cursus van de Stichting Beroepsopleidingen Weg en Waterbouw (SBW) leerden de merendeels ervaren kraandrijvers al les wat ze tot dusver nog niet wis ten over hun vak. „Want een gede- De gemeente gaat de eerste en tweede fase van De Mars in een of ficieel bestemmingsplan vastgel- eggen. Tot dusver hebben beide woongebieden nog de status van „uitwerkingsgebied Aanleiding voor het nieuwe bestemmingsplan is een verbouwing die onlangs door de rechter werd stilgelegd. De derde fase is wèl in een bestem mingsplan vastgelegd. Als basis voor de uitwerking van de omvangrijke eerste en tweede fase diende het globale bestemmingsplan De Mars. Nadeel van het uitwerkings- later had haar zoon op straat ilrontatie met zijn 56-jarige iman. „Hij schold me uit en jme af', aldus de jongen die te zien dat de man een mes ïiden had. „Ik heb hem toen op gegeven om hem af te Sarop vluchtte hij zijn huis in, kwam weer tevoorschijn met en staaf en hij riep dat hij me oorden." De vechtpartij zette ilraat voort, waarbij de moe- er ook in mengde. „Mijn is maar een klein wijffie. Ik Ie haar te verdedigen", aldus in. liep door de klappen een n been op en vluchtte bij bu- ■jarige Haarlemmer heeft Helderse rechtbank een tldboete gekregen wegens van twee scooters, die hij maat op Texel pleegde. Sen moet hij de schade be de zitting van politierechter verd duidelijk dat de man op hte pad was gebracht door aid, die eveneens terecht taan, maar niet was komen i De vriend bezit een kleur- ilad, de Haarlemmer had nog ico blazoen. «erkloze mannen besloten irnaar Texel te gaan en on- e naam scooters te huren, treden ze rechtstreeks terug m toenmalige woonplaats x( at Eén van de scooters ver- de andere werd beschadigd 21 ronden, ie 'emmer legde uit dat het idee >t ïooters te stelen spontaan i omen, maar dat geloofde de d fi de officier van justitie niet U 1. Uit de politieverklaringen il het plan al langer leefde. se in maat zich aan de overkant 'er de scooters ontfermde en lemmer mets wist van het 'taken van de ene machine, de officier tot een voorwaar- gevangenisstraf van drie den een boete van ƒ500,-. 'erklaarde dat hij sollicitaties in bij de landmacht en het ifimers. De officier erkende kansen op een dergelijke een strafblad zijn gemini- 1 „Maar het is gebeurd, 'ie niet onderuit." Uttooy toonde echter meer door de gevangenisstraf te in, maar de boete te verho- f1500,-, waarvan ƒ1000,- lelijk Ook de schadever- jj 'oor het Texelse verhuur- f fd deels toegewezen. De 'neten de firma 2782,50 Officier van justitie mr. L. Keyser wil dat een 35-jarige Texelse vrouw de ƒ158.000,- die zij in 1994 en '95 verduisterde bij een horecabedrijf in Den Hoorn volledig terugbetaalt. De vroegere werkgever van de vrouw is akkoord gegaan met een bedrag van 67.000,-, maar de of ficier vindt dat zij ook de reste rende 91.000,- moet voldoen. De zaak diende gisteren voor de meer voudige kamer van de Alkmaarse rechtbank. Uitspraak volgt op 12 december. De vrouw, die inmiddels in Groningen woont, begon in 1994 met het weg nemen van geld bij het bedrijf waar zij als serveerster werkte Het begon met kleine bedragen maar al snel ging het van kwaad tot erger. Volgens eigen verklaring waren er meerdere dagen bij dat ze zo'n ƒ1.000,- „in haar schort stak" Bij haar aanhou ding in 1995 werd ze betrapt met een bedrag van ƒ1.800,-. „Een topdag", verklaarde ze toen. Als reden gaf ze op dat ze veel geld nodig had om rond te komen nadat haar man werkloos was geraakt. Haar netto maandloon van ƒ2.300,- was onvoldoende om de hoge woon lasten en andere uitgaven te kunnen bekostigen Ter zitting bleek dat de vrouw op grote voet leefde. Zo had ze in haar auto een stereo-installatie ter waarde van ƒ13.000,- laten inbou wen Justitie heeft deze auto in be slag genomen. Werkstraf Nadat ze een bekentenis had afge legd gaf ze een deel van het verduis terde bedrag aan haar vroegere werkgever terug. Ze heeft inmiddels 67.000,- terugbetaald. De werkge ver heeft hiermee genoegen geno men, mede omdat hij niet méér juri dische kosten wil maken. De advocaat van de vrouw, mr De Mare uit Groningen, wekte gisteren echter in voorzichtige bewoordingen de sug gestie dat het bedrag lager is uitge vallen omdat met zwart geld zou zijn gewerkt. Eerder dit jaar werd de vrouw al door de politierechter in Hoorn veroordeeld tot 60 uur werkstraf. Dezelfde rechter, mevrouw mr. H. de Wit, zat gister ochtend de zitting van de meervou dige kamer voor. De verdachte liet verstek gaan omdat zij overspannen is. Volgens een rapport van het RIAGG is dat al jaren het geval. Wel was haar echtgenoot op de publieke tribune aanwezig. Pluk ze Officier mr. Keyser kwam tot zijn eis in het kader van het „Plukze"-beleid, dat het mogelijk maakt om wets overtreders financieel hard aan te pakken De tot nog toe betaalde 67.000,- is volgens de officier te laag, omdat uit de verklaringen van de serveerster blijkt dat er een veel groter bedrag is verduisterd. Op grond van berekeningen van het Bu reau Financiële Ondersteuning van de politie komt justitie tot minimaal ƒ158 000,- Als de vrouw het verschil van 91.000,- niet kan of wil voldoen, wordt de straf omgezet in 300 dagen hechtenis. Eerst moet zij echter nog bijna twee maanden geduld hebben voordat de rechter uitspraak doet. gen theoretische kennis is in het moderne bedrijfsleven onontbeer lijk", aldus cursusleider Guus Roffel. „Opdrachtgevers als Rijkswater staat, het waterschap, de gemeente en provincie stellen hun eisen aan het graafwerk. Het is de taak van de aannemers om hun mensen op te leiden om aan die eisen te voldoen." Medewerkers van de meeste Texelse grondwerkbedrijven volgden de opleiding. Volgens Roffel is er grote vraag naar goede kraan machinisten. Onderwerpen als machinekennis, dieselmotoren, electrotechniek, on- plan is dat voor grote verbouwingen, zoals een garage, toestemming aan de provincie moet worden gevraagd via een artikel 16-procedure. Om on nodig tijdverlies bij bouwplannen te voorkomen, gaat de gemeente nu beide wijken zijn voltooid, de voor schriften voor het hele gebied in twee nieuwe bestemmingsplannen vast leggen Op het gemeentehuis liggen de eerste conceptteksten daarvoor al klaar. Zodra het plan is vastgesteld, hoeven geen artikel 16-procedures meer te worden gevoerd. Voor de derde fase van De Mars, waar morrienteel druk wordt ge bouwd, is wèl een bestemmingsplan vastgesteld. De gemeente werd hier toe destijds bij een onteigenings procedure door de rechtbank ver plicht. derhoud en meten en uitzetten van graafwerkzaamheden werden in vier theoretische gedeelten behandeld De cursus werd afgesloten met een praktijkexamen, waarbij de kraan machinist op het eigen bedrijf de vak kundigheid moest bewijzen. Een en ander passeerde nogmaals de revue tijdens de geanimeerde diploma-uit reiking, zaterdagavond bij banden bedrijf Euromaster .in Oudeschild. Namen van de geslaagden diploma machi nist graafmachine R Abma, E. Barhorst, J Barhorst. P C Hin P. J Kaan. P Kager, J W Koorn. C van Liere, A. Otten. P Prins. W Rikkenberg, M Schraag, A. Smit. D Strika. J Veeger. D. Wijngaarden, H C Witte, H.N Witte. J. Witte. M. Witvliet. J. Wuis, S. Wuis Vakman kabelwerker. E C Dnjveren J Kooy Oud-eilandgenoot Eddy Bakker uit Den Hoorn studeerde af aan de Uni versiteit Twente, richting werktuig bouwkunde. Als afstudeeropdracht onderzocht hij de start van een laser- snede in metaal en bracht hij hierin verbeteringen aan.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9