foofdrol arbiter in elijkspel Texel '94 Met geheime rituelen Traditioneel bezoek voor meestertitel Bloed geven als tegenprestatie Ziekteverzuim bij OSG Hogeberg loopt terug Sport Sportraad doet beroep op leden ihALLbb^ COURANT HELP ELKAAR GEEF BLOED atige ouverture ketballers Mareis Dubbel zwemsucces Marijke Blok Bierdrinkers weer op de bon Koger Dorpsstraat: werk in uitvoering Oriëntatiecursus arbeidsmarkt voor vrouwen Kaarten schouwburg Kampagne afhalen Debutanten sterk bij de manege Armstelsel door aanrijding ZDH verliest ruim van sterk DWOW T1TYÏ7T CT7 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 iTIEK ALlEfti nemeester Van Rappard keek je week wel even op toen hij bezocht door Christoph mann. Deze in traditionele kle- pstoken Duitser trekt twee jaar ials wandergesell door de we- De aankomend meubelmaker op deze wijze zijn „meester- veilig stellen. ïriand kende in het verleden ook lysteem dat aankomende am- tslieden na een periode van er- ■j opdoen als leerling en gezel de ilertitel konden behalen. In land bestaat deze 800 jaar oude ie nog steeds Tot voor 150 jaar Jen was het zelfs verplicht voor ;en ambachtelijke carrière na- jde Dat is niet meer zo. maar zijn er nog gedreven jongeren oh aan de voorschriften van er houden. ioph Rollmann uit Itzehoe in d Duitsland is sinds drie maan- den wandergesell Dat betekent dat hij zich in een opvallend zwart tenu heeft gestoken met een grote hoed. Voorzien van een speciale rugzak en een oorbel met het symbool van zijn vak heeft hij huis en haard verlaten. „De bedoeling is dat ik overal en/a- ring opdoe Ik mag niet binnen een straal van 50 kilometer bij huis komen in deze periode van twee jaar. Ik moet constant deze kleding dragen en heb geen vrij. Of ik me aan de regels hou is mijn eigen zaak, er staan geen straffen op overtreding. Maar als je zoiets uit overtuiging doet, hou je je zelf er wel aan." Geen geld De bedoeling is dat Rollmann zich op eigen krachten staande weet te hou den in de wereld. Hij mag geen geld gebruiken om te reizen. „Dus ik loop of ik lift mee. Ik mag wel schenkingen aanvaarden, dus als iemand een treinkaartje voor me koopt is dat ook te achtklapper van Texel '94 lopen week tegen Egmondia de verwachtingen hoogge- inen. Maar al snel bleek dat de tegenstander de andere niet is. tdelbert bleek een lastige te- itander te zijn die met duide- bedoeiingen naar het eiland gekomen: niet verliezen. Pas tessuretijd wist Texel '94 het verdiende gelijkspel uit het te slepen. oaf de eerste minuten maakte '94 duidelijk wat de plannen deze middag waren, namelijk jaan op de ingeslagen weg. St. lert. uit Egmond-Binnen, was an plan zich zo maar naar de Ibank te laten leiden. Kansjes er over en weer, waarbij een «ver doelpunt van Erwin Koning ;ekroning had moeten zijn voor pede spel van Texel. De van afstand leidende scheidrechter lou later nog een aantal uiterst oze beslissingen nemen - voer blind op zijn beide grens- ers en keurde dit doelpunt af as buitenspel. motste gevaar voor Texel was achterhoede Eenmaal speelde Ris zo moeilijk terug op zijn irdat die met anders kon dan de de handen pakken. De aiders mochten een indirecte tap nemen op de rand van het pbied. Alle spelers van Texel ai zich in het doel op en liepen vrije trap op de bal af om erger iokomen. Een ander moment iet keeper Bart Heerschap die elle bewoordingen de scheids- irduidelijk probeerde te maken méér moest fluiten voor over igen op uitblinker Simon Brand, laat van deze uiting van erger- as een indirecte vrije trap op de van het 16-meter gebied. Ook kans wist St. Adelbert niet te openingswedstrijd traden de Mareis aan tegen het team BCN 2 uit Julianadorp, waarin vele vertrouwde gezichten iepen. De meeste duels tus- leze twee ploegen waren in trieden nogal beladen en dat iok nu het geval. arels lieten zich vaak door de stander provoceren en zich tor veelal uit het spel halen De helft werd met een miniem ver- ran 25-24 afgesloten. Aan het 'van de tweede helft hadden de een goed kwartier. Daarin ten zij een beslissende voor op die niet meer uit handen jegeven. In deze periode werd vimte gecreëerd voor de mede- 5 en dat bracht ook mooie sco- ot zich mee. JBCIN 2 raakte or steeds meer gefrusteerd en irde zich af op de tegenstander scheidsrechters die moeite o het duel onder controle te Uiteindelijk wonnen de 'met 58-49, maar in de training teker goede afspraken ge moeten worden, zodat ieder ik in het veld weet Hierdoor niveau van de wedstrijd sterk "verbeterd Het vervolg is op "ber tegen Enkhuizen 2. I Ene Venneker 15 pnl.. Alben ten jpnt Paul Inpijn 12 pntRick Lei 10 üe Wi|k 6 pntJos Witte 3 pnt ia: zaterdag 28 seplember (Ingelast) De Mareis (DJ-Break Out. Den Helder benutten. De tweede helft gaf hetzelfde beeld, waarbij Texel onmachtig bleef de ge creëerde kansen in doelpunten om te zetten. Tot grote schrik van de Texel- supporters kwam St. Adelbert na zo'n tien minuten in de tweede helft op 1- 0. De kleine, snelle en lastige aan valler Sjaak Boendermaker rondde op knappe wijze af met een droog schot in de benedenhoek. Na dit doel punt stroopte Texel nogmaals de mouwen op en streed met volle inzet voor de punten waar zij gezien het spel recht op hadden. In deze periode werden de zwakke plekken van de scheidsrechter zichtbaar Hij pro beerde de zaak te redden met veel fluiten en deelde veel gele kaarten uit Hij had de wedstrijd echter de eerste helft al verloren en kon het niet meer goed maken Texel kreeg zijn kansjes, maar kon deze niet in goals omzetten. De groot ste kans kwam uit een dode situatie. Ook Texel mocht vanwege het be wust terugspelen een vrije trap ne men op het doelgebied. De ingescho ten bal passeerde de spelers en één speler van St. Adelbert kreeg, staande op de doellijn, de bal op zijn arm. De scheidsrechter gaf geen penalty, waar andere arbiters dat wèl hadden gedaan Het thuispubliek moest wachten tot twee minuten in blessuretijd, toen een vrije bal van Simon Brand hoog in de pot werd gebracht en de bal na een kopduel door Ralph Koning voor de voeten van Paul van Exel werd geplaatst. Deze wachtte geen seconde en schoot Texel naar de verdiende gelijkmaker. ledereen had vrede met deze uitslag en verwachtte het eindsignaal van de scheidsrechter. Deze liet echter nog doorspelen en zorgde voor een valse toon. Na een stevig duel tussen Paul van Exel en een verdediger van St. Adelbert vond de scheidsrechter dat zij beiden een gele kaart verdienden. Beide spelers hadden eerder in de wedstrijd al een prent ontvangen en moesten met twee gele kaarten op zak het veld verlaten Nog een minuut later blies de artbiter voor het einde. Coach Bert Deckers was enigszins teleurgesteld, maar had ook zeker de eerste helft prima voetbal gezien. Zijn conclusie luidde dat Texel de kansen beter moet benutten. goed." Overal waar hij komt biedt hij zijn diensten aan op zijn vakgebied. Hij mag daar geen loon voor vragen, want het is om ervaring op te doen. Ook voor eten en overnachting mag de meubelmaker geen geld uitgeven. Hij is aangewezen op vreemden, die hem onderdak aanbieden „Dat gaat in Duitsland best. ledereen kent de traditie, dus je wordt vaak op straat uitgenodigd. Lukt dat niet, dan kun je in een dorp de plaatselijke pastoor benaderen Die weet meestal wel een plekje. Ik heb tot nu toe nog maar twee keer in de open lucht geslapen." In Nederland bleek het lastiger om aan de kost en een bed te komen. „Mensen kennen het fenomeen hier met. Ik moet steeds het hele verhaal uitleggen." Rituelen Op uitnodiging van een Duitser die een tweede woning op Texel heeft, is Rollmann naar het eiland gekomen. „Ik help mee een dak op de bunga low te zetten. Ik heb in Duitsland al voorbereidende werkzaamheden ge daan." Bij de traditie hoorf ook dat een wandergesell de burgemeester van een dorp bezoekt en vertelt wat hij komt doen. Van Rappard keek vorige week lichtelijk verbaasd bij het zien van de zonderling geklede Rollmann en later zelfs lichtelijk ongerust toen die verzocht de burgemeester onder vier ogen te mogen spreken, omdat de rituelen die bij een dergelijk be zoek horen geheim zijn Aangezien Van Rappard later op de avond in goede gezondheid een vergadering voorzat, zijn die geheime rituelen ken nelijk van onschuldige aard. De 9-jarige Marijke Blok uit Den Burg heeft afgelopen zondag in Schagen op de (Speedo-) jaargangwedstrijden van de Kring Noord-Holland zilver behaald op de honderd meter schoolslag meisjes, jaargang 1987. Zij zwom een uitstekende tijd van 1.45.3. Dat zi] goed kan zwemmen bewees zij vrijdag tijdens een promotie- triathlon bij zwembad Molenkoog die zij dankzij haar zwemprestatie won. Opnieuw zijn bierdrinkende jongelui op de Groeneplaats door de politie bekeurd Dat gebeurde zaterdag rond 23.00 uur. Een 31 -jarige Hoornder en een 27-jarige man uit Den Burg wer den geverbaliseerd. Na hun vertrek liet de groep volgens de politie 'een onbeschrijfelijke puinhoop' achter op het plein. De Dorpsstraat in De Koog biedt momenteel een ongebruikelijk straatbeeld. Medewerkers van aannemer Westerlaken zijn druk doende met de herinrichting, waarvoor de werkzaamheden 8 september zijn gestart bij de doorbraak met de Nikadel De Dorpsstraat en een deel van de Badweg wordt voorzien van nieuw plaveisel, nieuwe riolering, kabels en leidingen worden ge lijktijdig aangelegd. Volgens de afdeling civiele techniek van de gemeente ligt het werk goed op schema. Het streven is om het werk op 12 december klaar te hebben. (Foto Gerard Timmerman Het ziet ernaar uit dat het probleem van het langdurig ziekteverzuim onder leerkrachten van de open bare scholengemeenschap De Hogeberg langzamerhand wordt opgelost. „We zitten nog met zieke afwezigen maar veel minder dan voorheen. We zijn op de goede weg", aldus liet rec- tor Henk de Vries woensdagavond desgevraagd weten aan de raads commissie voor welzijnsbeleid. Bij enkele mensen heeft de situatie tot ontslag geleid, anderen keren terug op school en zijn bezig te „reïntegreren" „Ik voorzie dat het steeds beter gaat", aldus De Vries, die beloofde dat de informatie die hierover aan de medezeggenschaps raad wordt gegeven, ook wordt ver strekt aan de commissie Het hoge ziekteverzuim bij de OSG was enige tijd geleden aanleiding voor het instellen van een onderzoek Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus „Banen- en beroepenoriëntatie voor vrouwen" die maandag 30 september in Den Burg van start gaat. De cursus is bedoeld voor vrouwen vanaf 18 jaar die hun mogelijkheden op de arbeidsmarkt willen verkennen. Ingegaan wordt op allerlei zaken die te maken hebben met werk en scho ling. Zo zal aandacht worden besteed aan de verschillende beroeps opleidingen en solliciteren Ook wordt een beroepeninteressetest afgeno men Verder halen de deelnemers kennis en vaardigheden op die nodig zijn voor het volgen van een oplei ding: taal, rekenen, het maken van verslagen en werkstukken. Het derde onderdeel is typen, tekstverwerking en informatica. Hierbij is het mogelijk om examen te doen. De lessen beginnen 30 september, dus snel reageren is raadzaam. De duur is ongeveer 22 weken Er wordt rekening gehouden met school vakanties Per week zijn er drie tot vijf dagdelen les, waaronder één avond- De kosten bedragen 200,- plus maximaal ƒ100,- boekengeld Voor meer informatie Mijkje Uitten- bogaard, tel 31 02 33/31 42 03, of Siem Zijm, tel. 31 02 33/31 17 41. De Vries en zijn collega Van Atteveldt woonden de in EcoMare gehouden commissievergadering bij om toelich- Voor vier voorstellingen in de Helderse schouwburg De Kampagne vaart het komend half jaar na afloop een extra boot. Texelaars die hiervoor kaarten hebben besteld, kunnen deze nu afhalen (en betalen) bij de Welzijnsstichting in Den Burg. Het kantoor is gevestigd in d'Ouwe Ulo aan het Schilderend en is geopend op werkdagen van 9.00 tot 17 00 uur. Het betreft Les Ballets Africains (11 oktober), Urbanus (29 november), Boudewijn de Groot (6 februari) en de West Side Story (28 maart). Voor de laatste twee voorstellingen zijn nog beperkt kaarten voorradig. Voor de overige aangeboden optredens was te weinig belangstelling, zodat hier voor geen extra boot is georgani seerd De inschrijvingen voor deze voorstellingen zijn vervallen. Voor meer informatie: tel. 31 55 82. Opvallend tijdens de onderlinge wedstrijden van De Kleppertjes en De Waddenruiters was dat de debuterende deelnemers het sterks voor de dag kwamen. Voor het clubkampioenschap tellen ook de resultaten van de voorjaars wedstrijd mee. De bekers gingen naar Marjolein Smidt (pony's) en Marian van der Geest (paarden). Het was zaterdag gezellig in en om manege Akenburg. Vooral door de beginnende ruiters werd serieus ge reden om de punten De dressuur werd, verdeeld over drie rijbanen, in de ochtend afgewerkt. Mariska Witte was de uitschieter bij de niet- federatierijdende ponyruiters Met Doortje kreeg ze 166 punten voor een verzorgde proef. Sibo Plaatsman werd eerste bij de paarden met zijn zwarte Rappe Zijn score van 160 punten had hoger kunnen uitvallen als hij minder plankenkoorts had ge had. Bij de wel federatie rijdende ruiters was de nonchalance troef. Proeven werden slordig gereden en met goed afgewerkt. Positieve uitschieters vormden Evelien Duin met haar fraaie nieuwe pony Topsy en in de klasse L Charlotte Boeyen met Bianca. Bij de ting te geven bij het formatieplan 1996-1997 van OSG De Hogeberg Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om in te gaan op vragen van Pieter de Groot van D66, die zich had verbaasd over de spectaculaire ver schillen tussen begrote en werkelijke uitgaven van de scholengemeen schap. De Groot had geconstateerd dat maar liefst 88% meer was uitge geven dan begroot. De Vries en zijn collega legden uit dat er juist minder is uitgegeven dan geraamd en dat de verwarring is ontstaan als gevolg van ingevoerde andere systematiek. Naar aanleiding van het formatieplan zelf werd onder andere meegedeeld: ook op termijn ziet het ernaar uit dat de school qua leerlingental en dus personeelsbezetting stabiel blijft. Ra ra- Enkele commissieleden hadden wel moeite met de afkortingen die in het OSG-stuk werden gebezigd. Het ver haal was dan ook in eerste instantie bedoeld voor betrokken insiders. Nadat Van Atteveldt de letters had verklaard, was het ook voor de raads commissie gesneden koek: FTE be tekent Full Time Equivalent oftewel een volle baan, GPL betekent Gemid delde Personeelslast, RDDF staat voor Risicodragend Deel van De For matie en OOP voor Onderwijs Onder steunend Personeel oftewel perso neel dat met tot de leerkrachten kan worden gerekend Een 57-jarige wandelaar uit Duitsland heeft zondagmiddag armletsel opge lopen. Hij werd op de weg naar het Westerslag van achteren aangere den door een Purmerender in een bestelbus, die met genoeg rechts hield De Duitser liep met twee ken nissen aan de linkerzijde. Hij werd voor foto's naar het ziekenhuis ge bracht, paarden kwamen Dorothé Koorn en Marian van der Geest sterk voor de dag. Het springen stond voor de middag op het programma en werd in de binnenbak verreden De hindemissen werden vlot genomen, waardoor meerdere foutloze combinaties kon den worden genoteerd. Tijdens een bijzonder gezellige feest avond in De Zilvermeeuw werden de prijzen uitgereikt. Niet Federatie. Dressuur: 1 Jacobien Zijm - Pepper. b-ponies, 162 pnt. 1 Mariska Witte - Doortje. c-pomes. 166:2 Annette Hille - Hypos. 156; Rosanne Dekker - Pasja, d-ponies, 164; 2 Tamara Dirksen - Misty. 157; 1 Sibo Plaats man - Rappe, paarden. 160 Federatie. B- dressuur: 1, Maartje Meijer - Blessing, b- pomes. 1511 Wendy Lampers - Murphey, d e-pomes. 160; 2 Immetje Duin - Jojo. 156. 1 Judith Onneweer - Roderick, paarden, 156 L.- dressuur: 1 Charlotte Boeyen. Bianca, d/e- ponies. 167, 2. Dennis Kuiper - Flower. 155; 1. Dorothé Koom - Jaguar, paarden, 160 M-dres- suur: 1, Esther Koom - Bidar, d/e-pomes. 152; 2. Sanne Lampers - Marron, 149; 1Marian v d. Geest - Chiochrant, paarden, 159 Z-dressuur: 1 Gea de Ridder - Billy, d/e-pomes 169 Sprin gen niet federatie: 1 Sil Eelman - Reina, cat B, 49 pnt1 Dianne v Egmond - Debbie, cat. C. 52 2. Mariska Witte - Doortje, 50; 1 Marjo lein Smidt - Elsa, cat D. 52 B-federatie: 1 Niels Hoogenbos - Colorado. 49; 2 Susanne Eelman - Baronie, cat. D/E, 52 (3 strafpL. federatie: 1 Miriam Cnossen - Regma, cat D/ E. 0 ft.; 2. Fia Kooiman - Astrid, 7 strafp M-fe- deratie: 1. Marian vd. Geest - Chiochrant, paarden. 8 strafp. Clubkampioen ponies. Mar jolein Smidt met Elsa, 463 pnt. Clubkampioen paarden - Manan v.d. Geest met Chiochrant. 449 De Stichting Texelse Sportraad heeft een dringend beroep gedaan op de leden van alle aangesloten verenigingen om zich als bloed donor bij het Rode Kruis aan te melden. Niet alleen omdat er ge brek is aan bloed, maar ook omdat het wordt gezien als een gebaar van waardering jegens het Rode Kruis voor ondervonden dienstbe toon. Bij de vele sport evenementen die op Texel worden georganiseerd, wordt nooit ver geefs een beroep gedaan op deze organisatie. Hoewel Texel een prima figuur slaat wat betreft het aantal donoren dat zich meldt op de halfjaarlijkse bloed- afnameavonden, kan het nog beter, vindt Sportraad-voorzitter Albert Ho ven. Hij wijst erop dat bij elke bloed afname ongeveer 350 Texelaars bloed geven. Het overgrote deel komt trouw elke keer. Er zijn doorgaans 40 tot 50 nieuwelingen bij die de plaats innemen van het ongeveer even grote aantal mensen dat wegens leeftijds- of andere omstandigheden afhaakt. Record? Het sportraadbestuur hoopt dat Texelse sporters ervoor zullen zorgen dat het aantal nieuwelingen bij de eerstvolgende afname meer dan ver dubbelt. Dat zou beteken dat het recordaantal van 400 donoren dat zich ooit op een afname-avond meldde, wordt gebroken. De behoefte aan bloed en bloed- De zonderling geklede wandergesell maakte burgemeester Van Rappard deelgenoot van de geheime rituelen die bij deze traditie horen. (Foto tosm de Graa«) produkten groeit en zal in verband met allerlei medische ontwikkelingen nog toenemen Probleem is dat lan delijk het aantal donoren niet stijgt, maar juist zakt, een gevolg van ver grijzing en medische omstandighe den. „Sporters zijn vaak jong en krachtig. Juist bij hen is er geen en kel bezwaar dat ze af en toe een halve liter bloed afstaan. We hopen dat ze dit als een uitdaging zullen zien. Het is een voorrecht dat je je op deze manier hulpvaardig kan opstel len". aldus Hoven Intake Iedere gezonde man of vrouw tussen 18 en 70 jaar kan bloeddonor worden. Met nieuwelingen wordt een intake gesprek gevoerd door een (niet van Texel afkomstige) verpleegkundige Dit gesprek is er mede op gericht te voorkomen dat bloed beschikbaar wordt gesteld dat door HIV, hepatitus e d. is besmet. Los daarvan wordt alle ontvangen bloed getest In verband met het organiseren van die intakegesprekken moeten nieuwe donors zich vóór 1 oktober aanmel den bij Marga Loos van het Rode Kruis Texel, telefoon 315757. Ande ren kunnen zich zonder meer melden op de eerstvolgende bloedafname- avond in de OSG-aula op 4 oktober om 17.30 uur. Het bloed wordt ingezameld door het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst De plaatselijke- organisatie is in handen van het Rode Kruis Texel. Hulp van vrijwilligers is daarbij onmisbaar. Ook aan nieuwe vrijwilligers is behoefte en ook zij kun nen zich bij mevrouw Loos aanmel den ZDH weet weer wat verliezen is. DWOW, dat z'n voorgaande twee duels winnend afsloot, was zon dag in Wieringerwerf op de beslis sende momenten alerter en slaij- vaardiger dan de Hoornders. Door de 4-1 nederlaag werd ZDH terug geworpen naar de brede midden moot. Aanvankelijk zag het er tamelijk roos kleurig uit ZDH. dat de gebless eerden Stefan Bousma, Koos Tjepkema en Ronald Biesboer miste, kwam goed uit de startblokken Roald van der Slikke verscheen al na vier minuten in het strafschopgebied van de tegenstander en liet 0-1 aanteke nen De spelers van DWOW toonden zich echter nauwelijks onder de indruk. Via snel uitgevoerde combinaties werd de achterhoede van de Zwalu wen regelmatig op de proef gesteld. Binnen het kwartier was het alweer gelijk, toen de bal uit een vrije trap bij de tweede paal naar beneden kwam en één van de voorhoedespelers van de gastheren ongehinderd kon rich ten: 1 -1Door hard en gedisciplineerd te werken kon verdere schade voor alsnog verijdeld worden De tweede treffer van DWOW, diréct na de hervatting, was vrijwel identiek aan de eerste. Ditmaal zeilde de bal uit een hoekschop over alle Hoornder verdedigers heen Door het inbrengen van een tweetal verse krachten probeerde coach Van der Park het tij te keren, maar DWOW hield de touwtjes stevig in handen. Sommige spelers vonden provocatie daarbij een geoorloofd middel Zo ging één van hen een aantal malen op de voet van Jan de Wit staan. Eric Wuis kreeg van zijn tegenstander zelfs een slag in het gezicht. Tot ver bazing van de gedreven linksback kregen beiden daarop een rode kaart Kort daarop viel de beslissing uit een snel uitgevoerde counter van DWOW: 3-1. Toen ZDH vervolgens met een extra spits ging spelen, ontstond er volop ruimte voor de snelle voorhoede van de thuisploeg, die daarvan nog één keer profiteerde Zondag staat in Den Hoorn het duel tegen Con Zelo op het programma. Ook deze ploeg heeft nog geen punt verloren.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5