Cjroen'warLrJexels in het hart Extra late boten zijn /oorlopig van de baan nquete wijst uit: te weinig animo „Elke uitbreiding unest voor charme Bloembakken gevaarlijke obstakels voor fietsers Onverlaten verwijderen routebordjes in het bos eso-commissaris Vlas bij afscheid: jï Scheidsrechter sterft op veld Ampullen vol antibiotica VERDER TVT IN DIT i\|ummer •e- Meer behoefte aan kinderopvang 2 •e Prijs voor Texelse film 2 De Koog honderd jaar geleden 4 Handtekeningen voor school De Cocksdorp 4 Hulde voor Arco 5 •o Sport: perfect weer voor menwedstrijd 7 Rondvaart marine op de Waddenzee is uitzondering Kreek in Eierland wordt verlegd TEXELSE^COURANT Geef ons de zak 5ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11119 OKTOBER 1996 DINSDAG Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ^straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. IWEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS /I 50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd- Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 laatste boot naar Texel vertrekt om 21.35 uur van Den Ider en dat blijft zo. De vraag naar afvaarten na dit tijd is niet bijster groot en zelfs gering als daardoor de ta- ien verhoogd zouden worden. «gebleken uit een enquête die i heeft laten houden onder dui ten Texelaars en andere regel- je gebruikers van de veer- l deze ondervraagden gaf 45% ennen latere afvaarten dan guur te willen, maar als daar- de tarieven met vijf tot tien ent verhoogd zouden worden, nog maar 20% over. De direc- «idt dan ook dat er voor extra ifvaarten onvoldoende draag- is en begint er niet aan. Voor de toekomst is echter niets uitge sloten. Over drie jaar zal opnieuw een peiling worden gehouden, zo liet Teso-directeur Rob Wortel vrijdagavond in de aandeelhou dersvergadering weten. Uit de in april gehouden enquête is ook af te leiden dat het alleen zin heeft om te praten over dagelijkse extra late afvaarten, dus niet alleen op bijvoorbeeld vrijdagavond De animo voor doorvaren tot midder nacht is het grootst, wat neerkomt op m omhelzing en bloemen onderstreepte president-commissaris Bob Bakker zijn foord tot scheidend commissaris Tine Vlas-van der Vlies. <Fo'°s Ha"y Gra0') iel moet proberen zijn charme ihouden. Elke verdere uitbrei- van zowel toeristische ac- modaties als mobiliteit zal af- ik doen aan die charme, rom moeten we uitbreiden en tienste van wie of wat? Bevor- «g van de arbeidsmarkt voor ■Texelse werknemers en niet- tlse ondernemers? Of zelfs nationale investeerders?" iVlas-van der Vlies hield vrijdag- rd in de aandeelhoudersverga- gvan Teso een krachtig pleidooi bevriezing van de huidige toeris- i accommodatie op Texel. Dat levens een veroordeling in van iemeentelijk beleid dat nog een ;te groei van het aantal slaap- sen toestaat. Izou beter zijn het eiland te ont- :len op een wijze die over- 'ling van de huidige vervoers- ïteit van Teso voorkomt en die lot stabiliteit op het huidige m- aldus spreekster, die vreest Teso ook bij geringe toeristische genoodzaakt zal zijn enorme igen te investeren in veel gro- schepen die op het Balgzand e gaan varen, waardoor de trskosten tot „dramatische" 6zullen stijgen. Welletjes rak vrijdagavond bij haar af- H als commissaris Haar be- ibeid had met dat afscheid ove niets te maken. s bijna 60 is, vond ze het een moment om na achttien jaar op 'Ppen, hoewel ze volgens de sta- lot 72-jarige leeftijd had mogen £an. Ze vertelde zich de afge- 08 jaar sterk met de onderne- terbonden te hebben gevoeld, 'bijzonder met het personeel. Ze 'an huisuit betrokken bij Teso, 'haar vader J J van der Vlies ran 1937 tot 1961 directeur Ze dt prijzend uit over de samen- «g met de huidige directeur ö(„Hij weet het Texel-gevoel in "om te zetten") maar uitte ook '%>e respect voor zijn voorgan- Hoogerheide Ze blikte verder terug op gebeurtenis sen die voor haar hoogtepunten wa ren' de introductie van de dubbeldek ker en de door haar verrichte doop en tewaterlating van de Schulpengat. Minder positief dacht ze terug aan het feit dat de waarschuwingen van Teso inzake de gevolgen van de toeris tische ontwikkelingen voor de boot- dienst, door de lokale overheid door gaans werden genegeerd. „Aangedragen schijnoplossingen van politici en zogenaamde deskun digen om het vervoer te beperken waren slechts een excuus om met van de ingeslagen weg af te wijken". Ze is ook nu nog verbaasd over de vele weerstand die er op Texel was tegen de dubbeldekkers, hoewel die toch de meest economische conse quentie waren van een toeristische ontwikkeling die gemeente en provin cie hadden mogelijk gemaakt. Op subtiele wijze gaf Tme Vlas aan dat er zelfs weerstand was binnen het Teso-bestuur. „De voorstanders van deze schepen waren op de vingers van één hand te tellen, terwijl de Raad van Commissarissen en de directie uit zes personen bestonden". twee extra overtochten. Voor afvaar ten na 24.00 uur bestaat nauwelijks belangstelling. Teso gaat ervan uit dat de extra af vaarten in elk geval kostenverhogend zullen zijn zonder compensatie door extra inkomsten, omdat het totaal aantal te vervoeren passagiers en voertuigen er nauwelijks door zal ver anderen. Riant De vergadering werd door maar liefst 340 aandeelhouders bezocht, die 393 stemmen vertegenwoordigden. In het verleden werd een dergelijke toeloop nogal eens veroorzaakt als er span ningen waren, maar nu was het te gendeel het geval. Uit de jaarstukken en de toelichting daarop bleek flat Teso er nooit zo goed heeft voorge staan als nu Er is forse winst (netto vier miljoen) geboekt, een tariefs verlaging van ruim 5 was mogelijk, de omzet heeft de verwachtingen overtroffen en de financiering van toe komstige investeringen lijkt een fluitje van een cent. Vruchten Directeur Rob Wortel verzuimde niet te vermelden dat deze riante situatie vooral is te danken aan de ooit zo omstreden dubbeldekkers-verbin ding, die tegen alle verdrukking in werd bevochten door zijn voorganger. Van belang zijn verder de beheerste kostenstijging, de sterk gedaalde kos ten van algemeen beheer en de rentekosten die lager zijn als gevolg van voortgaande aflossing van de scheepshypotheken. Zoals het er nu uitziet zal Teso in 2005 een flink ka pitaal hebben gereserveerd, zodat de Mevrouw Vlas betreurt het nog steeds dat het met is gelukt Teso tot coöperatie te maken als middel tegen onvrijwillige overname. „Volgens mij zijn de gevaren nu wel beperkt maar zeker niet afgewend. Persoonlijk ge win, rancune en onbegrip waren voor een zéér klein aantal tegenstemmers maatgevend. Hier tegenover stond de inzet van het overweldigende aantal aandeelhouders dat koos voor het algemeen belang". President-commissaris Bob Bakker sprak hartelijke dankwoorden tot Tine Vlas, die in 1978 als eerste vrouw haar intrede deed in het bestuur na letterlijk bij Teso te zijn opgegroeid. Ze werd drie keer met ruime meerder heid herkozen en liet zich steeds ken nen als iemand die „met hoofd èn hart" haar standpunten bepaalde Opvolgster Lia Vonk-Koorn (48) uit Oost werd met 251 van de 393 stemmen geko zen als nieuwe commissaris. Naar de andere kandidate drs Carrol Korringa gingen 122 stemmen terwijl 20 stem briefjes ongeldig of blanco waren „Het is een eer en een uitdaging om Tine te mogen opvolgen. Ik zal me inzetten", aldus Lia Vonk, Korringa vatte haar verlies sportief op. „Ik had het graag gedaan maar de nominatie was ook al mooi". Ui I financiering van een nieuwe boot van het formaat Schulpengat geen pro bleem is Dat geldt ook voor kleinere investeringen die zich al spoedig aan dienen Wortel vertelde onder andere over de renovatie van het Teso-ge- bouw op 't Horntje (nieuwe toiletten, grotere wachtruimte, andere kantoor indeling), de in december a s. te vol tooien renovatie van de verkeer storen van 't Horntje, het nieuwe kassasysteem in Den Helder en de daarmee verband houdende invoe ring van fraaie (magneet)kaartjes met „plakboekwaarde" en het aanbren gen van vernieuwingen voor f1 mil joen in de Molengat, zodat dit schip zijn tijd veilig kan uitdienen. Desgevraagd zei Wortel dat de reeds uitgegeven oudere knippenkaarten niet waardeloos worden als de nieuwe magneetkaartjes komen. De nog met gebruikte knippen worden op de nieuwe kaart overgezet. Splitsen Enkele aandeelhouders noemden het oneerlijk dat aandelen met een nomi nale waarde van f25,- dezelfde voor delen bieden in de vorm van vijftig gratis persoonsretouren) als een f5 - aandeel. Willem Bakker van „Spyk" stelde daarom voor de f25,- aandelen te splitsen in aandelen van f5 -, wat zal leiden tot vergroting van het aandelenbezit op Texel en een gro ter aantal mensen dat van het vrij vervoer kan profiteren Bovendien zou dan het „overnamespook" voor „eeuwig" weg zijn Wortel legde uit daar geen voorstander van te zijn en reageerde ook met instemmend op het voorstel om de jaarlijkse gratis overtochten voor zover die met door de betrokken persoon zijn benut, te mogen gebruiken voor het vervoer van de auto. De directeur benadrukte dat de gratis overtochten niet moeten worden gezien als een soort dividend, maar als een aardigheidje waar de een nu eenmaal meer gebruik van kan maken dan de ander „Jullie vra gen toch ook met of je de resten van het koud buffet mee naar huis mag nemen?" Voor de gemiddelde aan deelhouder geldt dat deze van de vijf tig overtochtmogelijkheden er slechts twintig gebruikt. Lees verder pagina 5 De 48-jarige B. van Herwaarden uit Schagen is zondagmiddag op het voetbalveld van SV De Koog aan de Boodtlaan onwel geworden en overleden. De scheidsrechter viel in de tweede helft tussen de thuis ploeg en Sint George op een rus tig moment plotseling achterover. De arbiter, die in de eerste helft door de omstanders nog werd geroemd wegens zijn attente manier van wedstrijdleiden, heeft waarschijnlijk een acute hartstilstand gehad. Een gealarmeerde arts en twee ambulan ces waren snel ter plaatse, maar de hulp mocht niet meer baten. De wed strijd werd afgebroken bij een 1-2 stand voor de overkanters. De bloembakken vormen een gevaarlijk obstakel voor fietsers. (Foto Tossu óe GraaH) „Ik zoek een redacteur met een fiets.'' Zo meldde Cor Dros uit Den Burg zich gisteren. Aan den lijve liet hij ervaren hoe gevaarlijk de pas geplaatste bloembakken in het gloppie tussen 't Achterom en de Weverstraat voor fietsers zijn. In derdaad moet zijn kritiek worden onderschreven, daar een valpartij slechts ter nauwernood kon wor den voorkomen. De bewuste hoek tussen het steegje en 't Achterom staat al jaren bekend als gevaarlijk. Het is onoverzichtelijk, zodat fietsers die met goed rechts houden tegen elkaar opknallen. Naar aanleiding van klachten over kinderen die aan de verkeerde kant van de weg zwierven heeft de ge- Onlangs spoelden op het Texelse strand medicamenten en injectienaal den aan.. De meeste poeders en pil len bleken van onschuldige aard. De inhoud van enkele ampullen zonder opschrift werd door de Texelse apo theek voor onderzoek doorgestuurd naar een laboratorium. Het blijkt te gaan om een antibioticum, dat weinig kwaad kan als iemand ermee in aan raking komt. meente vorige week de drie bakken laten plaatsen, half in de straat Deze zijn echter met zichtbaar voor fietsers die vanaf de Aldi over 't Achterom rij den. „Levensgevaarlijk", oordeelt Dros. Hij weet al van enkele Texelaars die te gen de bakken zijn aangereden „Dit is de omgekeerde weg. Mensen moe ten hun kinderen leren rechts te hou den." Dros weet veel eenvoudiger en veiliger oplossingen voor het pro bleem. „Maak een scheiding tussen beide helften van de weg, door paal tjes of een streep." Een buurtbewoon ster mengde zich in het gesprek en veroordeelde de bakken eveneens „Ze zijn zomaar neergezet, niemand van de omwonenden wist ervan. De verderop in de steeg geplaatste paaltjes, die de doorgang van gemo toriseerd verkeer moeten voorkomen, vinden ook weinig genade in de ogen van Dros. „Er staan twee van die grijze dingen naast elkaar. Als er ie mand met een kinderwagen tussen door gaat, moeten fietsers uitwijken, maar aan de zijkant is te weinig ruimte voor hen. Waarom nou niet één paal in het midden7 Dan kan ie dereen er aan één kant langs." De onopvallende palen zijn in het donker slecht zichtbaar. „Temeer daar de lantaarnpaal regelmatig wordt uitgetrapt", aldus de buurt bewoonster. De nieuwe commissaris VonkUitdaging en eer" Het scheelde niet veel of twee sportevenementen hadden za terdag geen doorgang kunnen vinden. In alle vroegte werd ont dekt dat de routemarkeringen voor de samengestelde men wedstrijd en de veldtoertocht voor moun-tainbikers was ver dwenen. Er is aangifte gedaan bij de politie. „We moeten volgend jaar maar bewaking inschakelen", verzucht Carlo Witte van de organisatie van de menwedstrijd Voor het begin van de marathon werd ontdekt dat alle bordjes uit De Dennen waren gehaald Bovendien waren de dikke palen van een hindernis aan de Rozendijk uit de grond getrok ken „Wie doet nou zoiets7" was de vraag die iedereen zaterdag bezig hield. De mencommissie begrijpt er niets van. ,.Wij doen alles in nauw overleg met Staatsbos beheer. We houden ons secuur aan hun regels Er zijn speciale paden in het bos voor de aan spanningen en die gebruiken wij. In één hindernissen zijn zelfs de bomen ingepakt om ze tegen een onzachte aanraking met een kar te beschermen. Er is nooit enig be zwaar tegen onze wedstrijd inge diend, ook vorige jaren niet." De wedstrijdorganisatie wijst deel nemers op de gedragsregels waar zij zich aan te houden hebben en is de eerste om tot uitsluiting over te gaan als mensen zich daar met aan houden. „Zo mogen de rijders met met auto's het parcours ver kennen Wij zorgen voor collectief vervoer Kwajongenswerk? Diverse op het eiland verblijvende schoolgroepen zijn 's nachts in De Dennen gesignaleerd Toch gaan de verdenkingen met die kant op. Witte „Als het kwajongenswerk is, vind je die bordjes een paar meter verder terug in de struiken. Alles bij elkaar was het wel een aanhanger vol. We hebben niks teruggevon den." Uit bandensporen kan wor den afgeleid dat de onverlaten bewust de route zijn nagereden Bekend is dat een combinatie na een ruzie met een andere deelne mer boos is vertrokken. „Of we die kant op denken? Nee helemaal niet. Die mensen komen elkaar ieder weekend tegen. En je gaat toch met om één persoon dwars te zitten een evenement verpesten voor iedereen?" Groene maffia De kreet.groene maffia" is ook ge vallen. „Landschapszorg zou zich nooit tot zo'n niveau verlagen", al dus woordvoerster Sytske Dijksen „Wij hebben geen enkele moeite met dit paardenevenement, want de organisatie ruimt na afloop al tijd alles keurig op." Dijksen legt uit dat Landschapszorg regelmatig met Staatsbosbeheer overleg heeft over het gebruik van het bos. „Als wij problemen met deze wed- stnjd hadden gehad, hadden we het daar wel aangekaardZe noemt het weghalen van de bord jes stijlloos. „Dit is zó gemeen. Echt een achterbakse rotstreek Ik kan me geen Texelaar voorstellen die zoiets zou doen." Een vroege routeverkenner heeft vóór zes uur 's ochtends het traject nagelopen. Toen stond alles nog. De politie hoopt dat getuigen de dader(s) in actie hebben gezien Aanwijzingen kunnen worden doorgebeld naar 32 21 88 In een vorige raadsvergadering heeft de PvdA vragen gesteld over rondvaarten die de marine op de Waddenzee zou hebben uitge voerd, zonder te voldoen aan de veiligheidsvoorschriften. In een brief ontkent de marine dat er sprake is van structurele tochten met passagiers. De marine houdt bijna dagelijks ex cursies op haar terrein in Den Helder. Vast programma-onderdeel is een rondvaart in de haven met een eigen boot Als de weersomstandigheden het toelaten wordt ook even buiten de haven gevaren in de richting van Huisduinen. Texel wordt met aange daan. Militair personeel dat is geplaatst op de Joost Dourleinkazerne wordt da gelijks door Teso overgevaren. Inci denteel wordt wel eens iemand of een groep vanuit Den Helder overge bracht naar de Mok met een marine boot. In nauwe samenspraak met Teso is onlangs tijdens een bedrijfsbezoek wel een rondvaart, uitgevoerd met een marinesleepboot, geëindigd op Texel Dit betrof een tocht met geno digden. Incidentele verzoeken wor den door de marine altijd verwezen naar een particuliere rederij. „Ik kan u garanderen dat het overzet ten van personen niet te pas en te onpas geschiedt. Overigens voldoet ons materiaal aan alle door de Scheepvaartinspectie gestelde ei sen", aldus Itz J van der Wal Stichting Agrarisch Texel wil dat een deel van de hoofdwatergang nabij de Slufterweg achter Modestia in Eierland wordt ver legd. Dit hangt samen met een kavelruil tussen diverse grond eigenaren om tot verbetering van de bedrijfsvoering te komen. Het wordt wenselijk gevonden om het huidige natuurlijke verloop van het water te veranderen in een kunstma tig recht verloop langs de afzonder lijke perceelsgrenzen ten behoeve van een betere bewerking van het land Deze hoofwatergang is feitelijk een voormalige kreek die hier is gevormd vóór de bedijking van Eierland. Het verleggen van de waterloop is strijdig met zowel het huidige als het nieuwe bestemmingsplan, zodat een artikel 19-procedure moet worden gevoerd Stichting Agrarisch Texel heeft goede hoop dat de zaak rond komt, gezien het positieve verloop van het vooroverleg dat hierover met natuurbeschermingsinstanties en de provincie is gevoerd (ADVERTENTIE) yrwi i» M kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van:

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1