Mits er goed plan ligt" ENW wil geld in Traanroeier steken Isolatie Question nog niet optimaal Duur onroerend goed nadeel voor gemeente Cjrocn ZwarteJex els in het harLu Tegenvallende begrotingscijfers Buurt blij met verbetering, maar: -Qorszel Snelheidscontrole Correspondenten strijden om prijs Kostbare zoekactie na sombere conclusie VERDER TVT IN DIT i\ummer •fr Volgende zomer vijf kinderkermissen 2 Zondag inschrijving voor Wampex 2 Sietse Broersma voelt zich thuis op 't water 3 •o Defensie wil snelle afsluiting Mokweg 5 Veilig Verkeer Texel voelt zich gepasseerd 5 Boeiende zeiltocht naar Sint Petersburg 7 fk Harry bij Teso 7 TEXELSE^COllRANT Traanroeier moet weer draaien. Dat was het motto van actie, die Bert Koning uit Oudeschild kortgeleden begon, lensdag overhandigde hij 917 kaarten met handtekenin- aaan L. Paulussen, directeur Noordholland van Energie ord West (ENW). Die verklaarde dat ENW best bereid is ibedrag in de molen te steken, mits er een goed plan op ilkomt voor het voortbestaan van De Traanroeier. iKoning werd bij zijn bezoek aan lussen vergezeld door een af- ■diging van de Skilder dorps missie en molenaar Willem ser De ENW-directeur had be ttering voor de actie. Hij ver- rde dat door de fusie van PEN en de kabelaanleg en de perso- verhuizingen de molen een naar de achtergrond was ge- ijen. ,,Maar wij zijn dat stukje met vergeten en zijn wel de jst noodzakelijk reparaties laten teren." lussen erkende dat ENW wel van 'laanroeier af wil. Daarom is con- gezocht met de gemeente, die energiebedrijf heeft door lezen naar de Stichting Texels ium. ..Wij willen echter de garan- it de molen blijft voorbestaan, igoed plan is daarvoor onontbeer- En dat hebben we tot nu toe nog gehad." Hij verklaarde dat ENW Ibereid is om geld in de molen te maar dan éénmalig, bijvoor- om deze tot graanmolen om te m ..Daarbij denken we aan 2,5 Ion." Een jaarlijkse bijdrage, zo- 'M wil, zit er niet in Eind okto- «ordt weer gesproken met de Friettent exelse afvaardiging is goed te len over de woorden van de l-directeur. „Hij was eerlijk en tide er met omheen", aldus Bert Hij begreep uit de woorden 'aulussen dat het tijdperk van ie-opwekking met De Traanroe- irgoed voorbij is. „De molen zal «eer draaien als er een nieuwe naar voor is. Het automatisch op id kruien is geweest, dat zal in ikomst door vrijwilligers moeten m geregeld. Met het vertrek van :N. zijn daar geen mensen meer op Texel." Koning is blij dat De iroeier ENW zo na aan het hart „Paulussen benadrukte dat hij tg even en alle koeien en paar- i slaan weer op stal. Bij de vden bestaal een ras dat trtdurend tussen binnen en «ten zwerft, het zogenaamde tkpaardje. Een ondersoort, het 'szel Stokpaardje (HSP) is bij der actief en komt u overal 9en Inmiddels is er al een te kudde die zo kan worden '■spannen voorde Gemeente- Gouden Koets voor een hit van onze gemeenteraad. it zij ter plaatse kunnen aan bouwen wat zij in hun onmete- wijsheid hebben besloten, aanvoerder van het span. 1 vraagt al sinds jaar en dag aandacht voor het bij slecht lt ontsteken van uw auto ten. De longste HSP. die met rotonde- syndroom, is uiterst In/dig bij het oversteken van Pontweg. Bestuurders volg [voorbeeld en draai uw besluit >r die vermaledijde rotonde "5De verkeerslichten- instal- e (ambtenarenjargon!) bij wbuurt moet binnenkort wor- vervangen. Als u dan per se rotonde wilt, plaats hem dan ir. Voorlopig stokpaardjes ge- Horszet een goed plan wil zien, waardoor de cultuurhistorische waarde gegaran deerd wordt. Er kan dus met zomaar een friettent in komen." De actie is officieel afgelopen. Paulussen heeft beloofd om Koning en de dorpscommissie op de hoogte te houden van de ontwikkelingen rond de molen. „Hij begreep heel goed dat het belangrijk is voor de in woners van Oudeschild." „Vanaf de jaren zeventig heeft de PEN goed voor de molen gezorgd. Dat is op zijn minst een compliment waard", vindt G.H. Keunen van de rijksmonumentendienst. Hij pleit voor omvorming van De Traanroeier tot korenmolen „Dat is technisch reali seerbaar, zonder al teveel aanpassin gen. Het zou een extra attractie en tevens een slechtweer voorziening voor het eiland kunnen betekenen." Keunen denkt dat de omvorming moet lukken als de Texelaars de han den ineenslaan. „Richt een stichting op en zorg dat alle bakkers een vast percentage afnemen." Als voorbeeld noemt hij de molen in Wervershoof. „Je kunt de exploitatie rendabel ma ken door het verkopen van meel en bakkersproducten 'en door entree gelden." Voor De Traanroeier hoeft voorlopig niet te worden gerekend op ëen bij drage uit de pot voor rijks monumenten. Voor dit doel krijgt de gemeente jaarlijks ruim tweeënhalve ton, maar tot het jaar 2002 ligt de besteding al vast. „Er worden meer jarenplannen voor vijf jaar gemaakt", verklaart een woordvoerder van de gemeente. „De Traanroeier heeft er in het verleden ooit wel opgestaan, maar is er op verzoek van de PEN afgehaald Bij een controle die de politie woens dag hield op de Postweg in Zuid- Eierland, werden 418 voertuigen ge controleerd. Daarvan bleken er dertig harder te rijden dan het ter plaatse geldende maximum van vijftig kilome ter. Een aantal werd staande gehou den, anderen werden op kenteken bekeurd en horen er dus later van. De snelste automobilist reed 78 km, wat hem op f170,- boete komt te staan. Bert Koning zet zelt de laatste handtekening en overhandigt de actlekaart aan directeur Paulussen van ENW. (Foto Dirk Kuiter) Doordat de waarde van het onroerend goed op Texel ge middeld tien procent hoger is dan elders, krijgt de gemeente met nieuwe tegenvallers te maken. Het college is dan ook niet van plan om bezuinigingsmaatregelen van vorig jaar terug te draaien. Hiertoe heeft de PvdA verzocht, nadat be kend werd dat de korting op de algemene rijksuitkering van de baan was. Volgens het college biedt de begroting voor geen enkele ruimte om de bezuinigingen terug te draaien. De bijdrage aan de nieuwbouw van De Bolder gaat flink om laag. spreken. Het saldo daarvan komt dan op 3,25 miljoen, net onder de boven grens en net boven de ondergrens Het college komt terug op de toezeg ging om twee miljoen gulden te beste den aan de nieuwbouw van De Bol der, om de onrendabele top van de nieuwbouw-investering af te romen. Momenteel heeft de gemeente hier voor 1.635.000,-gereserveerd. Ge zien de spectaculaire winstcijfers van De Bolder (ƒ370.000,-) is in overleg met de sociale werkplaats besloten de toezegging te verlagen naar ƒ1,1 miljoen. Gezien de exploitatiecijfers van De Bolder vindt het college dat een verantwoorde stap. Indien de exploitatie van De Bolder daartoe aanleiding geeft, verplicht het college zich een eventueel (structureel) nade lig saldo aan te vullen Reinigingsrecht Een en ander heeft tot gevolg dat de reinigingsrechten 395,- voor meerpersoons- en 245,- voor ëénpersoonshuishoudens) onveran derd blijven. De garantieprijs voor oud papier wordt opgetrokken van vijf naar acht cent per kilo Horeca-ondernemer Ed Stiekema is er vrijwel in geslaagd om van de lekke schouwburgzaal in Den Burg eén geluiddichte discobunker te maken. Omwonenden, die in het verleden vaak klaagden over geluidoverlast, toonden zich gis teravond tijdens een hoorzitting blij met de getroffen maatregelen. Optimaal is de isolatie echter nog niet; voor enkele knelpunten wor den nog oplossingen gezocht. Aanleiding voor de hoorzitting was de milieuvergunning voor Question Plaza die de gemeènte aan Stiekema zal verlenen. Buurtbewoners, vooral woonachtig aan de Gravenstraat aan achterzijde van het complex, hadden gisteravond de gelegenheid om hier over hun zegje te doen. Wellicht zijn de geplaatste opmerkingen voor b en w reden om de eisen van de vergun ning aan te scherpen Na een rondleiding door het gebouw toonden de dertien omwonenden zich onder indruk van de gerealiseerde verbouwing. De grote zaal waar de discotheek is gevestigd heeft een constructie, die los staat van de bui tenmuren en het dak. Daartussen is een isolatielaag van een halve meter dik aangebracht. Toch kreeg de gemeente afgelopen zomer klachten. Vooral tijdens optre dens van artiesten en drive-in shows drong de discodreun door tot de slaapkamers van de buren. Het lek was snel gevonden. Hoewel de leve rancier had verzekerd dat de ventila toren de warme lucht in de disco snel konden afvoeren, bleek de capaciteit niet toereikend. Het was in de zaal erg benauwd. Reden om een tijdelijk gat in het dak te maken. Daaruit ont snapte niet alleen de warme lucht, maar ook het geluid.. Stiekema vertelde gisteravond dat het euvel nog niet is verholpen. Inmid dels is een zwaardere afzuig installatie gemonteerd, maar de afstelling is nog niet optimaal. Hij heeft echter goede hoop op een 100% oplossing. Metingen Naar aanleiding van de klachten heeft de gemeente in augustus twee metin gen verricht. Die leverden echter mets op. Daarnaast was een akoestisch Het college constateert dat de ge meentelijke balans er ondanks een positief meerjarenbeeld, er op het moment niet al te best uitziet. Welis waar krijgt de gemeente in vier jaar tijd een verhoging van de algemene uitkering, deze gelden gaan nage noeg helemaal op aan diverse uitga ven. Taxatie onroerend goed Het beeld zal waarschijnlijk somber der uitvallen, doordat de hertaxatie van het onroerend goed heeft uitge wezen dat de gemiddelde waarde daarvan op Texel sneller is gestegen dan elders. Een voorlopige taxatie heeft uitgewezen dat het onroerend goed op Texel vanaf 1991 gemiddeld met 33 procent is gestegen en dat is zo'n 10 procent meer dan elders. Dit heeft nadelige financiële gevolgen voor de algemene uitkering uit het gemeentefonds door het rijk. De stij ging daarvan in 1997 en de jaren daarna zal minder zijn voorzien. Op de afdeling financiën wordt momen teel druk gerekend hoe groot het na deel zal zijn Het college streeft er naar voor de begrotingsvergadering de definitieve cijfers te hebben en een voorstel om het nadeel te dekken Texelaars die door het huurwaardeforfait hoger worden aan geslagen voor de inkomstenbelas ting, gaan hierdoor meer betalen dan elders in het land Waterschap Hol lands Kroon baseert zich op dezelfde taxatiegegevens. Nieuwbouw Bolder Om het verlies te dekken door verla ging van de algemene uitkering in 1996 met ƒ225.000,- is besloten de reserve van de gemeente aan te Voor de Texelse Courant zijn ze onmisbaar: de vele tientallen cor respondenten van verenigingen, instellingen en organisaties. Met hun „stukkies" dragen ze ertoe bij dat de lezers adequaat worden geïnformeerd over de vele activi teiten op dit eiland. Om de kwaliteit van de berichtgeving te bevorde ren, looft de redactie een prijs uit. Stukjesschrijvers kunnen dit sei zoen strijden om de „Gouden Pen". Dit werd woensdagavond bekendge maakt tijdens een bijeenkomst voor correspondenten van deze krant. Een klein aantal belangstellenden had gehoor gegeven aan de uitnodiging van de redactie om eens van gedach ten te wisselen. Eerst kon een kijkje worden genomen achter de scher men van de drukkerij en het redactie kantoor, waarna de ontmoeting in De Lindeboom werd voortgezet. Drie jaar geleden waren de correspondenten ook al eens te gast, de belangstelling was toen groot. De animo was nu beduidend minder, maar het waren wel allemaal nieuwe gezichten zodat de avond zeker zinvol was De redactie gaf informatie over de ontwikkelingen bij de krant. Ook de „TC" is het digitale tijdperk binnenge stapt Dat wil echter met zeggen dat de computer de dienst uitmaakt De Texelse Courant streeft er met volle inzet naar om in het middelpunt van de Texelse samenleving te blijven staan. Een goede wisselwerking met lezers en correspondenten is daarom bijzonder belangrijk. „Blijf ons daarom bestoken met uw stukjes en aarzel met met kritiek, suggesties en tips", zo kregen de aanwezigen te horen. De vele vragen en opmerkin gen zorgden woensdagavond alvast voor een levendig verloop. Om kans te maken op de Gouden Pen moeten de correspondenten let ten op de volgende punten: op tijd inleveren (voor maandag en donder dag 11.00 uur), bondigheid, helder taalgebruik, netheid en oog voor „nieuws". De redactie maakt aan het eind van het verenigingsseizoen (juni 1997) de winnaar bekend. Degenen die met aanwezig waren, krijgen hier over nog bericht. Ook ontvangen zij een lijst met instructies. Drie reddingboten (waaronder van Texel), een helikopter, een politie- boot en een schip van de kust wacht hebben woensdagavond een paar uur vergeefs gezocht naar een 22-jarige jongen uit Alkmaar. Gevreesd werd dat hij van de Texelse boot was afge sprongen of -gevallen. Hij wan delde op dat moment echter onge deerd tussen Den Helder en 't Zand. De jongen, die werkzaam is op Texel, was met de boot van 17.05 uur huis waarts vertrokken. Afgesproken was dat zijn eveneens in Alkmaar woon achtige vriendin (21) hem in Den Helder met de auto zou opwachten. Het meisje wachtte vergeefs. Omdat ze in een andere auto was gekomen, heeft de jongen haar niet opgemerkt. Het meisje werd ongerust toen ze haar vriend ook met van de volgende boot zag afkomen. Toen vast stond dat de gezochte in elk geval aan boord was gegaan van de boot van 17.05 uur, concludeerde ze dat hij „dus" te water was geraakt en sloeg alarm. De politie was er blijkbaar zo van onder de indruk dat het kust wachtcentrum in IJmuiden werd ge waarschuwd, zodat omstreeks half zes de kostbare zoekactie op gang kwam. Intussen hadden mensen van Teso gecontroleerd of de gezochte jongen zich nog ergens op de Schulpengat bevond, uiteraard ver geefs. Het zoeken werd omstreeks half ne gen 's avonds gestaakt nadat het bericht was binnengekomen dat het meisje de vermiste zelf had gevonden bij 't Zand. Hij was met een kwaaie kop richting Alkmaar gaan lopen, na dat hij zijn vriendin op de haven had gemist. rapport opgesteld. De aanwezige ambtenaren van de afdeling milieube heer. die de hoorzitting leidden, had den hierdoor „het vertrouwen dat de exploitant van Question Plaza aan de geluideisen zal voldoen". Lawaai van discogangers op straat valt niet onder de milieuvergunning Toegezegd werd dat bij eventuele klachten metingen worden verricht. Daarnaast zullen, net als bij andere disco's en café's, periodiek onaange kondigde controles worden gehou den. Uitzondering Een omwonende drong erop aan het inladen van muziek- en geluid- apparatuur midden in de nacht in de vergunning aan banden te leggen Afgelopen zomer was dat één maal gebeurd. Stiekema legde uit dat dit een uitzondering betrof, omdat men toen weer met de eerste boot moest vertrekken. „Bij de meeste theaters in Nederland wordt de boel na afloop van het optreden weer ingeladen. Hier hoeft dat niet, omdat de arties ten 's nachts niet van het eiland kun nen. Dat is dus een voordeel Bekeken wordt of in de vergunning een maximum van bijvoorbeeld vier uitzonderingen wordt opgenomen Voor de afdeling milieu is dat echter moeilijk controleerbaar Aan het eind van de bijeenkomst vroeg Aadje Stiekema de omwonen den bij eventuele hinder eerst contact te zoeken met de discotheek of te bellen naar het huisadres van de fa milie. „In het seizoen zijn we meestal tot drie uur 's nachts wakker. Soms hebben we niet in de gaten dat bij voorbeeld iemand een nooduitgang heeft opengezet. Als we het weten, kunnen we er wat aan doen." De aan wezigen vonden dat een goede sug gestie. (ADVERTENTIE) De ..stukjesschrljvers" bijeen In De Lindeboom (Foto Tes&a de Graat» (jnu ^mirtjjixdl 1» hé kjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: INSTALLATIEBEDRIJF DE GRA.AF D^UJMT\cts_ drogisterij- parfumerie en de BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11120 VRIJDAG 4 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ifistraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ■ANEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1