Cjrocn 2tmrL-Jexels in het harL> Texelse kopstukken vormen denktank „Geen vertrouwen meer in dit college" rf X I Groen Zwart Uitval van Pieter de Groot (D66): wartaaloverleg tussen verschillende sectoren op ADVERTEREN in de NAJAARSSPECIAL Stapel Strender huisartsen willen praktijk aan het Robbepad Vissershaven en vuurtoren op agenda Jorritsma Dat fleurt op... Sociaal Anderen volgen voorbeeld niet Nog geen uitspraak over vishandel Blom TEXELS E^COURANT EUR0MASTER VERDER TVT in dit i\|ummer Boeiende fotoserie Joost van der Hoek 2 lepziekte velt al 2800 bomen 5 Brief over rotonde „op verkeerde stapel" 5 Eindelijk betonwand voor oeverzwaluwen 5 Verrassende prestatie Texelse autocrosser 7 Promotieweekend mountainbikesport 7 Kledingactie: record 8 •o Algemene beschouwingen 9 Acht jaar geëist tegen verdachte van zedenmisdrijven INTRUDE FRAGMENT Miljoen subsidie voor Sint Jan als „wijksteunpunt"? van vrijdag 25 oktober a.s. als u zowel in de Uitkrant als in de Vakantie-Blueskrant hebt geadverteerd. Inleveren en/of informatie bij de balie van de Texelse Courant, tel. 362600 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11123 VRIJDAG 11 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv •istraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 rtegenwoordigers uit verschillende Texelse branches en anisaties hebben besloten eens per kwartaal op infor- le basis bij elkaar te komen. Doel van de bijeenkomsten om van gedachten te wisselen over zaken van die van momisch en sociaal belang zijn. Het overleg is één van aanbevelingen uit het Sociaal Economische Structuur- Jerzoek (SES), dat concludeerde dat de verschillende toren teveel langs elkaar heen werken. Dinsdag ont- etten kopstukken uit de diverse maatschappelijk gele gen elkaar voor het eerst in De Lindeboom. sen economische activiteiten en land schap." „Voor een goed evenwicht is het no dig dat de besluiten die worden ge nomen in het belang zijn van ieder een. Daarvoor is overleg nodig. Niet alleen tussen enkele sectoren op het eiland, maar tussen alle geledingen." ieeds grotere afhankelijkheid van toerisme en het verlangen naar evenwichtiger sociaal-economi- structuur was voor de vorige ge- nteraad aanleiding om de eiland- lomie onder de loep te nemen, ifhet moment dat het SES-rap- van Grontmij en Buck sultants werd gepresenteerd, Ie het op hevige weerstand. Kri- #as er op de onoverzichtelijkheid I» vele aanbevelingen in het rap- Naar aanleiding daarvan werd conclusie min of meer was mprimeerd tot A4-formaat. Sleutelprojecten sleutelprojecten werden ge- md: herinrichting van de Dorps- sten Badweg, uitwerking van het enant, herinrichting van het cen- van Den Burg en betere uiting van de kennis op het NIOZ. jnaal onder in de la is het rapport verdwenen. Van het rijtje zijn de e twee ter hand genomen. En nu sok het aanbevolen overleg tus- groeperingen. Imoet er op sociaal-economisch ed gebeuren om Texel voor de omst een eiland te laten zijn waar goed toeven is, zowel voor ilaars als voor toeristen?", legde ouder Poster (werkgelegenheid) pzelschap voor. „Het betreft vra- over welvaart en welzijn, over men, werkgelegenheid, diversi- ide economie, waarin ook ruimte or landbouw en visserij, midden- kleinbedrijf. En leefbaarheid, bare orde, drukte, voldoende satiemogelijkheden, een goed ikkeld cultureel leven en natuur- »n. Er moet een balans zijn tus- HSPeetje (Horszei Stok érd/e) dat ernstig lijdt aan RS htonde Syndroom) steigert nog heftig, dat hij deze week be lt nog een keer moet worden Men. Het college van B&W vit alle bezwaarschriften onge- M verklaard, zodat de aanleg tde rotonde bij de Hoornder- 9 onafwendbaar lijkt. Onge- M verklaard, omdat zij uitslui- id van verkeerstechnische en Ivan planologische aard zijn! is dat voor ambtelijke verneukerij en juridische érpslijperij? Het één is fcsmakelijk met het ander ver fden Een kip of ei verhaal. De niesten zijn uist gericht tegen planologische aanpak, de her- Khting vanwege de (ver ende) verkeersonveiligheid' II hebben we nu aan onze fiets "gen? Wanneer over deze t een referendum wordt ge- kien. gaat het beslist niet 'r. Je hoeft je oor niet eens te Heren te leggen om daar ach- le komen. Maar ja, we moe- 'hel doen meteen gemeente- ui die wij zelf hebben gekozen culpa1 Je kunt nog slechts "en dat die rottige undeplannen voor eeuwig raken onder de ..verkeerde" 'I. want dat kost weinig Procedures Als het om samenwerking gaat tus sen de verschillende branches en organisaties, schort het vooral aan communicatie, concludeerde burge meester Van Rappard. „Het enige contact ontstaat als we met elkaar in procedures zijn verwikkeld Soms lijkt het wel alsof we alleen met onszelf willen samenwerken", oordeelde hij Huisartsen Hettie van Dijk en Nelda de Grave, wier praktijk al een aantal jaren bij de familie Barnard aan de Kotterstraat in Oosterend is geves tigd, koesteren verhuisplannen De maatschap wil zich vestigen in het voormalige installatiebedrijf aan het Robbepad in Oosterend, dat onlangs van Willem Duvekot is overgenomen. Er is een bouwvergunning aange vraagd om het gebouw geschikt te maken als artsenprakijk. Volgens beide huisartsen bevinden de plan nen zich nog in een pril stadium .en valt er nog weinig over te vertellen. Het is de bedoeling dat de nieuwe praktijk in de loop van 1997 in gebruik wordt genomen. op persoonlijke titel. De burgemees ter signaleerde dat er tussen de ver schillende groeperingen oordelen en vooroordelen bestaan waarmee het eiland niet is gebaat „ledereen heeft een visie over kwaliteit en hoe het eiland er op de lange termijn moet uitzien Maar over maatregelen op korte termijn verschillen we nogal eens van mening Kopstukken Om de uiteenlopende belangen en beleidsplannen beter op elkaar af te stemmen, gaf de burgemeester de aanzet tot informeel overleg tussen „kopstukken" van de Texelse samen- Lees verder pagina 5 Minister Annemarie Jorritsma van Verkeer en Waterstaat brengt maandag een werkbezoek aan Texel. De bewindsvrouw praat met b en w over de aanpassing en eigendomsoverdracht van de ha ven in Oudeschild en de bezetting van de vuurtoren. Texel wil de haven alleen van het rijk overnemen als de overheid de verbreding van de havenmond be taalt. Om met eigen ogen de vissers haven te bekijken arriveert de minis ter per boot vanuit Den Helder rond elf uur 's morgens in de haven van Oudeschild. Burgemeester Van Rappard zal ook zijn zorgen over de bezetting van de Eierlandse vuurto ren kenbaar maken. Volgens Texels Belang-raadslid Paul Kikkert komt het sinds het vertrek van Piet Stam naar Terschelling geregeld voor dat de vuurtoren onbemand is. Kikkert zei dat Rijkswaterstaat nog geen gehoor heeft gegeven aan de toezegging om een nieuwe vuurtorenwachter in dienst te nemen Momenteel moet Frans Dreessens het werk in z'n een tje klaren. De minister brengt ook een bezoek aan EcoMare. Alvorens minister Jorritsma naar Warmoesstraat-bewoner Martin Wiggers beleefde gistermiddag een verrassende thuiskomst Even leek het zelfs of hij voor het verkeerde huis stond. De som bere houten schotten die hij noodgedwongen voor zijn ramen had getimmerd omdat hij de rui ten moest vervangen, vertoon den nu een kleurrijke compositie. Verantwoordelijk voor deze sur prise waren Hillian Koning en Sjakkelien Klaassen Gewapend met verfkwast en gordijnstof zorgden ze dat de woning er van buitenaf weer gezellig uit kwam te zien.We doen het uit liefde aldus het tweetal lachend Terwijl ze bezig waren kregen ze alvast de complimenten van voorbijgan gers en omwonenden. (Foto Frans Hopman) Redactioneel commentaar Minister Jorritsma brengt maandag een werkbezoek aan Texel. Texel komt, voert ze in Den Helder overleg met verschillende burge meesters uit de noordkop, onder wie Van Rappard Er wordt onder andere gesproken over de N9, de trein verbinding en de bereikbaarheid van de veerhaven in Den Helder Horszei Toen burgemeester W. van Rappard de raadsleden dinsdag avond vroeg om nog even te blijven voor een besloten be spreking, stapte Pieter de Groot demonstratief op. Niet al leen omdat hij vindt dat zulke discussies openbaar moeten zijn of vanwege het onderwerp, de sfeer in de raad. „Mijn opstelling wordt mede bepaald door het feit dat ik het ver trouwen in het college opzeg", aldus het D66-raadslid. Voor De Groot is na een aantal ge beurtenissen de maat vol. „Bij her haling is de raad onjuist of niet geïnformeerd door het college", stelt De Groot. Als voorbeelden noemt hij de handelwijze van wet houder Nel Eelman-van 't Veer in zake een GGD-rapport over OSG De Hoge Berg en de manier waarop wethouder Daan Schilling met het ammoniakbeleidsplan omsprong. „Verder raken er aan de raad ge richte brieven zoek of krijgen we ze doodgewoon niet." De andere frac ties volgen het voorbeeld van De Groot niet. Burgemeester Van Rappard toonde zich geïrriteerd. De Groot zette zijn ongenoegen in een brief aan de burgemeester op papier Hij schreef onder meer dat zowel Van Rappard als wethouder Schilling tekort schieten als voorzitter van respectievelijk de gemeenteraad en de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid (ROH). „De pijn zit vooral in die vergaderingen. Het voorzitterschap van de wethouders Poster en Eelman heb ik wél gepre zen. Hun commissievergaderingen verlopen in goede harmonie." Poster krijgt nog een compliment: „In mijn ogen is hij de enige die open en recht door zee is gebleven." Afhameren Wat De Groot betreft moet Van Rappard de voorzittershamer beter gebruiken. „Wat voor mij de deur dicht deed, was de aanval van Gerard Weijers van Texels Belang op Erna Eelman van de VVD tijdens de rond vraag een paar raadsvergaderingen geleden. Zij is een integere politica en als je dan zó wordt aangepakt... Als de burgemeester zo bezorgd is over de sfeer in de raad had hij toen moe ten afhameren of haar minimaal in bescherming, moeten nemen. Dat deed hij niet, integendeel, hij noemde haar opmerkingen 'onhandig'." Bovendien staat het college volgens De Groot leden van de collegepartijen méér toe dan de anderen „In de rondvraag van gisteravond (dinsdag, red.) werd Erna Eelman afgehamerd omdat zij zogenaamd geen vraag stelde, terwijl Corne Heijne met haar statement over de rotonde alle ruimte kreeg. En eerder werd TVO al eens geschoffeerd naar aanleiding van een Lees verder pagina 8 SES (Sociaal Economisch Structuur onderzoek). wat was dat ook alweer? O ja, het rapport dat in 1994 ver scheen als antwoord op de steeds eenzijdiger wordende toeristische economie op het eiland. Lange tijd was het stil rond het zwaar bekriti seerde rapport en zomaar, uit het niets, wordt de ..bloem van Texel" uitgenodigd voor een lunchsessie in De Lindeboom. Om als een vere delde Rotary in ontspannen sfeer gewichtige Texelse zaken te bespre ken. Op zich een lovenswaardig initiatief van de gemeente om vertegenwoor digers van belangengroepen die in sommige gevallen als natuurlijke vij anden tegenover elkaar staan naast elkaar aan de lunchtafel te plaatsen. Want elk initiatief van de ene branche heeft gevolgen voor de anderen. Het Gisteren heeft de Raad van State zich gebogen over de detailhandel activiteiten van vishandel Blom in Oudeschild. Dat gebeurde op ver zoek van de firma Blom zelf, die in beroep gaat tegen het besluit van b en w om de bestaande gedoog situatie gedeeltelijk terug te draaien. Het college wil het aantal stoelen beperken en alleen de verkoop van natte en gebakken vis toestaan, zon der horeca- en aanverwante produk- ten. Mevrouw D. Blom vertelde gister avond dat tijdens de zitting nieuwe punten naar voren zijn gebracht. Ver dere mededelingen wilde ze niet doen. „Ik zou er een krant over vol kunnen schrijven, maar liever pas als deze hele toestand achter de rug is." De Raad van State deed gisteren nog geen uitspraak. is beter te voren van andermans plan nen op de hoogte te zijn. dan elkaar achteraf met procedures om de oren te slaan. Via een goed lopende denk tank. die zich serieus over zaken van belang buigt, kan ieders beleid in de toekomst op elkaar worden afge stemd. Het is te hopen dat de ..happy few", buiten het zicht van de gedemocrati seerde samenleving, tussen de hap jes door met de eigen regels gaat bepalen. Onder het motto: de ene dienst is de andere waard kunnen in de luwte van de beslotenheid gemak kelijk afspraakjes worden gemaakt, zeker als het wakend oog van de openbaarheid naar buiten is verban nen. Vertrouw, maar controleer ook is de boodschap aan de achterban van de vertegenwoordigers binnen het nieuwe overleg. Datzelfde geldt voor de politieke partijen die net als de pers buiten de denktank zijn gehou den. net als bijvoorbeeld ..Tien voor Texel". Waar ligt de grens? Wie mag wét meepraten en wie niet? Wie doet de ballotage7 Vragen waarover de denktank zich mag buigen. Het is mede aan de achterban van de vertegenwoordigers om te zorgen dat alle initiatieven uit de groep via de democratische weg en in de open baarheid tot stand komen. Alleen dan kan de denktank werkelijk een goede bijdrage aan de Texelse samenleving leveren en krijgt ook de eerste S dit het SES-rapport betekenis. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van DE EUROPESE BANDENSPECIAIIST UUim diets drogisterij.parfumerie Een 55-jarige Texelaar die wordt beschouwd als hoofdverdachte in een omvangrijke zedenzaak hoorde gisteren voor de Alk- maarse rechtbank een celstraf van acht jaar tegen zich eisen. De man wordt ervan beschuldigd zich ge durende meerdere jaren te hebben vergrepen aan minderjarige Texelse jongens. Op verzoek van de officier van Justi tie, mevrouw C. Zweers, en met in stemming van advocaat G. Lieffijn, besloot de rechtbank de strafzaak achter gesloten deuren te behande len De meervoudige kamer voldeed aan dit verzoek omdat Texel een kleine gemeenschap is en ter be scherming van de belangen van de minderjarige slachtoffers. Persofficier W Groos deelde na afloop van de zitting alleen mee dat tegen de ver dachte een gevangenisstraf van acht jaar is geëist. De uitspraak volgt over twaalf dagen. De man werd afgelopen voorjaar op gepakt en is sindsdien gedetineerd in de strafinrichting van Lelystad Hij stond gisteren terecht voor het plegen van ontuchtige handelingen met drie Texelse jongens, van wie er één slechts elf jaar was. Tevens wordt hij ervan verdacht twee van deze slacht offers te hebben verkracht (ADVERTENTIE) presenteert vrijdag 11 oktober: Entree gratis, zaterdag 12 oktober: Fragment is waarschijnlijk een van de drukste en beste live bands van Nederland. Entree ƒ10,- 1-2-3 regeling (ADVERTENTIE) Wellicht heeft de provincie meer dan een miljoen gulden over voor de omvorming van verzorgings huis Sint Jan in Den Burg tot een „wijksteunpunt" voor ouderen. Dat blijkt uit een vandaag bekend ge worden besluit van Gedupteerde Staten. GS willen in de periode 1997 tot en met 2000 maximaal 24 miljoen re serveren voor het realiseren van deze steunpunten in Noordholland. Per geval is een maximale eenmalige subsidie van ƒ1,2 miljoen beschik baar. Het geld zou moeten komen uit het Fonds Investeringen Noord holland (FINH). De provincie neemt hierover in november een besluit. De subsidie wordt alleen beschikbaar gesteld als ook de gemeente en woningbouwinstanties bijdragen in de kosten. Wijksteunpunten maken het ouderen mogelijk langer zelfstandig te blijven wonen. Om van Sint Jan een steun punt te maken, moeten volgens GS in elk geval een ruimte voor recrea tieve en educatieve activiteiten aan wezig zijn, een ruimte voor dag verzorging, paramedische voor zieningen en maaltijdverstrekking. (reageer vóór donderdag 17 oktober)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1