Algemene beschouwingen gemeentebegroting 1997 „College ontkomt niet aan verhoging van OZB „Controle regels geen burgermannetje pesten" „Aan het sprookje van Texel als rijke gemeente komt nu een Texels Belang Groen Links TEXELSECOURANT ij Verkeer Helders koor in Gereformeerde kerk ydeman" terug van oceaanreis ietsdiefstallen ÏJ VRIJDAG 11 OKTOBER 1996 icollege ontkomt niet aan een ic verhoging van de Onroerend ft Belasting (OZB). Die conclu- Irekt Texels Belang (TB) op is van de zeer verontruste njarenraming. De partij voor een korting van ƒ400.000,- op (gemene uitkering van het rijk, gevolg van de hoog uitgevallen axatie van het onroerend goed. gens TB een te rechtvaardigen p, omdat de OZB op Texel ge beld lager is dan elders. undt het een loffelijk streven van college om de OZB niet te verho- Bmaar gezien de pessimistische uitzichten toch niet haalbaar Als Biting van het rijk inderdaad vier zou bedragen, dan wil TB ook de ivekant van de gemeente nog kritisch bekijken Suggesties jan nog niet gedaan. Toerisme jrenzen van de groei zijn in zicht, idt TB het imago van partij zon- .visie en beleid" van zich af De vereniging ziet het toerisme als economische noodzaak, maar als een bedreiging voor de leef- rtieid. TB stelt eventuele uitbrei- van 45.000 slaapplaatsen met Dafhankelijk stellen van een „in- ale afweging van alle factoren die belang zijn voor een verant- rde en evenwichtige toekomst Texel". De capaciteit van de veer- en de benodigde infrastructuur een rol van gewicht het produkt Texel: „Zowel eco- isch als sociaal is het van belang in positieve zin te onderschei- We moeten ervoor zorgen dat op gebied van natuur, landschap, suwing, infrastructuur en cultuur- Texel haar unieke hoog- digheid weet te behouden en isnbaar blijft. De economische ikkeling vindt haar grenzen waar fexel-produkt' wordt bedreigd of jetast." Openbare orde name de situatie in de Dorps in De Koog met uitstraling naar ngeving baart zorgen", doelt TB openbare orde. „Het gaat ten van de leefbaarheid en schaadt ceristisch produkt." TB nodigt het ge uit om samen met alle betrok- hier aandacht aan te besteden, taken, inzet en functioneren de politie vermeldt de beleids- oting niets. Een tekortkoming, il heeft door de ligging een posi- aarin zelfredzaamheid centraal l L Samenwerking met anderen is met altijd te realiseren. De 5 Je moet daarop dus zijn afge- dInzake verslavmgs- lemen pleit TB hiervoor extra re- the-uren vrij te maken. „De moet nauwlettend worden met name op de OSG en eving." letaalde natuurproductie levensvatbare landbouw vindt 9 ïiirasbaar. „Gebiedsgerichte in- igvan de milieu-eisen kan soe- bieden. Wellicht is betaalde urproduktie voor sommigen een ijk alternatief. De visserij verdient mogelijk steun." Volgens TB schiet de gemeente nu te kort. De partij wil dat het college voor land bouw en visserij aparte beleidstaken opneemt. Voor dienstverlenende be drijven moeten goede wegen en bedrijfslokaties beschikbaar zijn Dick Drijver: „Geen eigen voordeel najagen.'' TB signaleert een toenemende onverdraagzaamheid in de Texelse samenleving. Ondermeer waar be langen van natuur en landschap, re creatie en toerisme, agrarische en anderen tegenstrijdig zijn. „In plaats van vooral eigen voordeel na te jagen ware het beter te streven naar zo optimaal mogelijke totaalresultaten op basis van gelijkwaardigheid en solidariteit." Inzake betrouwbaarheid dient de overheid volgens TB burgers op rechtvaardige en gelijke wijze te be handelen TB pleit voor een klant gerichte gemeentelijke organisatie en koestert nog steeds de wens voor een loket waar burgers met klachten terecht kunnen TB wil een eventueel besluit voor een rotonde op de kruising Akenbuurt/ Pontweg nog een jaar uitstellen en laten afhangen van de ervaring met de rotonde Hoornderweg. „De over steek van paarden en pony's vergt gedegen onderzoek." Ook wil TB een betaalbaar parkeer- vignet voor Texelaars, zodat de auto tegen maximaal vijftig gulden per jaar in Den Burg en De Koog overal waar dat is toegestaan kan worden gepar keerd „Het is een service voor Texelaars die daar behoefte aan heb ben." Voorts streeft TB naar een oplossing voor het parkeren van vrachtauto's, dat op meerdere plaatsen tot proble men leidt. De partij vindt de kruising Bernhardlaan/Schilderend „relatief zeer onveilig" en stelt voor deze in 1997, een jaar eerder dan gepland, aan te passen. De dekking zoekt TB in het fonds Stadsuitleg, dat nog vol doende middelen zou bevatten Ove rigens verdient volgens TB de verkeerssituatie van de hele rondweg van Den Burg aandacht, evenals het fietsvrij maken van de Weverstraat. Bedrijventerreinen TB wil voor de ondergrond van bedrijfswoningen een hogere grond prijs vragen. De partij deelt de zorg van Oudeschild over storende bebou wing langs de Schilderweg en weste lijk landinwaarts. TB vindt dat even tuele verplaatsing van het agrarisch bedrijf van de familie Zuidewind moet plaatsvinden naar een bestaand A- blok en niet naar het Mieland. Inzake het vol raken van het bedrijventerrein bij Oudeschild adviseert TB dit in noordwaardse richting uit te breiden. „Samen met de overige te verwerven gronden ontstaat zo een compact geheel van voldoende omvang Om de woningdichtheid op bedrijven terreinen in te dammen, juicht TB het toe als een gedeelte van het terrein wordt gereserveerd voor bedrijven zonder huizen. Onderwijs en cultuur Over de meuwbouwplannen voor basisschool Durperhonk. waarover gemeente en de dorpscommissie van mening verschillen, vraagt TB goed overleg met alle betrokkenen, „om tot een verantwoord besluit te komen". Over de school voor speciaal onder wijs: „De instandhouding daarvan heeft voor TB de hoogste prioriteit. We moeten alle zeilen bijzetten om deze voor Texel onmisbare schakel te behouden." TB steunt de ontwikkeling van een lesprogramma over de geschiedenis van Texel. Ook wenst de partij een eigen onderkomen voor de Histori sche Vereniging en vindt dat gymzaal De Ferrever pas mag worden geslo ten als er vervangende ruimte is De partij betreurt dat er voor de Jan Drijverschool in Den Hoorn geen vol waardige gymzaal af kan en zinspeelt op een andere, goedkopere oplos sing. De museumstatus van EcoMare staat voor TB ter discussie, zeker als de duinen Nationaal Park worden en de educatieve- en voorlichtings functie zich verder ontwikkelen. TB vindt dat het college, ook nu het financieel minder gaat, moet blijven streven naar een zo sterk mogelijke positie van De Bolder Ter verruiming van de mogelijkheden voor oud-Texelse pensioenmigranten om zich op het eiland te vestigen, zou TB het begrip „maatschappelijke bin ding" willen aanpassen. Ook de ƒ300.000.- voor niet-economisch gebondenen moet tegen het licht worden gehouden. Vandaag hebben de Texelse raadsfracties hun algemene beschouwingen op de ge meentebegroting 1997 bij de gemeente ingeleverd. Drie daarvan publiceren wij van daag. De beschouwingen van CDA, VVD en PvdA volgen dinsdag. In de Gereformeerde kerk in Den Burg wordt zondag om 19.00 uur een dienst gehouden met als thema „Van brood alleen kun je niet leven". Aan de dienst wordt medewerking ver leend door het IJE koor uit Den Hel der, onder leiding van de heer Hof stede Voorganger tijdens de dienst is Ds. F.J. Daane. Jan Kruithof be speelt het orgel. Controleurs van de gemeente let ten tien maal zo scherp op de hondenbelasting dan op de de toeristenbelasting, die echter wel zestig maal zoveel moet opbren gen. Die conclusie trekt Groen- Links (GL) in haar algemene be schouwing. „Hoe moeilijker controleerbaar, des te minder er naar wordt gekeken aldus Peter Bakker en Jaap Vlaming, die voor een helder en eenduidig controle beleid pleiten. Ook willen ze een open discussie over het industrieel erfgoed. GL vindt dat de controlerende amb tenaren een gelijkwaardige opleiding moeten hebben en bevoegd moeten zijn om andermans terrein te betre den „Het rapport gaat naar het col lege, dat verantwoordelijk is en daarop door de raad kan worden aan gesproken. Reden waarom de raad inzicht in de rapportages moet krij gen." „Controle op naleving van de regels is niet bedoeld om burgermannetje te pesten. Maar als niet of te laat wordt opgetreden tegen overtreding van bijvoorbeeld het bestemmingsplan, denkt de overtreder (en de rechter vaak ook) dat z'n handelwijze wordt gedoogd. Andere burgers denken dan dat er een gewoonterecht is ont staan Dit ondermijnt het beleid en daarmee ook de rechtszekerheid," GL draagt ook een oplossing aan voor de controle-achterstand bij de afdeling milieu. Door het beheer en verdelen van woningen af te stoten komt arbeidscapaciteit vrij voor milieutaken. Sociale woningbouw GL dringt aan op fusie van de Woningstichting en de Stichting Be jaardenzorg, die beiden op de sociale woningmarkt actief zijn „De capaci teiten van de instellingen overlappen eikaars ten dele. Een fusie zou de bouw en de verdeling van woningen volgens GL optimaliseren. „Zo'n ge fuseerde instelling kan ook de regis- norgen is het marineschip ieman" in de haven van Den Ier teruggekeerd van een 7'/2 nd durende expeditie. Het schip itijdens de zomer zeven weken nikt door het Nioz voor weten- 8 ippelijk onderzoek op de Atlan- ie Oceaan. Texelaars waren al anderhalve md geleden in Las Palmas van 1 gegaan, maar in het schip be ien zich nog wetenschappelijke Wenten van het Nioz en een vijf- Sepvrieskisten vol monsters. De Ieman" werd vanmorgen om Ouur met het nodige vlagvertoon prekers binnengehaald. Voor het was het onderzoek op zee ge- ■üd; de resultaten laten nog enige lp zich wachten. Het Nioz is van om, bijvoorbeeld over een jaar. "er een symposium te houden. afgelopen weekend zijn ver- 'dene fietsen gestolen. In de van zaterdag op zondag ver ia een fiets vanaf de Stenen- J® 5 in Den Burg De 14-jarige w 'aresse uit Den Burg had de fiets dagavond laat op slot gezet voor speelgoedwinkel. Toen zij haar lifa-zilveren Batavus MTB zondag '300 uur kwam ophalen, was sis verdwenen. Ook de fiets van 32-jarige inwoner van Den Burg 'dezelfde nacht gestolen. Hij had afgesloten achtergelaten in de castraat. Pieter de Groot van D66 vindt dat de gemeente Texel er in financieel opzicht veel slechter voorstaat dan het college doet voorkomen. Hij wil dan ook dat voorgenomen investe ringen worden geschrapt en dat de inkomsten worden verhoogd, on der andere door verhoging met 2% van de onroerend zaak-belasting. Een en ander blijkt uit de algemene beschouwing die D66 heeft opgesteld in het kader van de behandeling van de gemeentebegroting 1997 Onlangs matigde het college de finan ciële verwachtingen al in de najaars nota, die een bijstelling betekende van de meerjarenraming, maar wat b en w betreft is het beeld nog steeds positief. Ten onrechte, vindt De Groot. Volgens hem heeft het college er geen rekening mee gehouden dat Texel straks jaarlijks vier ton minder ontvangt uit het gemeentefonds als gevolg van de 10% hogere waarde die aan het onroerend goed op Texel is toegekend Daarnaast moet Texel jaarlijks ook nog twee ton vrijmaken om de financiële gevolgen te com penseren van de decentralisatie van onderwijshuisvesting en iets doen aan het feit dat de onderhouds- fondsen van de Texelse basisscholen voor bijna f267.000,- in het rood staan. De meerjarenraming komt er dan heel anders uit te zien en ver toont nadelige saldi van f550.000,- in 1998, f460.000,- in 1999 en f250.000,- in 2000. Volgens D66 komt ook de verande ring van de algemene bijstandswet de gemeente op een jaarlijks inkomsten verlies van f240.000,- te staan. Voorts wordt erop gewezen dat het college nog voor één miljoen op het verlang lijstje heeft staan (nog los van de ne gen ton die nodig is als bijdrage in de kosten van de nieuwe school in De Cocksdorp) waarvoor geen dekking is. Reserve aanvullen De Groot vindt dan ook dat de ge meente de broekriem moet aanhalen en hij wil niet dat nog grepen worden gedaan uit de algemene reserve om de plannen te financieren. Die re serve is al te laag en moet daarom worden aangevuld, onder andere met de drie ton die anders zou worden gebruikt voor de rotonde Pontweg- Hoornderweg. Ook wil hij de rotonde Pontweg-Akenbuurt (f450 000.-) schrappen evenals de serre-achtige aanbouw die het college bij de ingang van het raadhuis wil maken. Pieter de Groot..Schrappen ot dekken!" (Foto Harry da Grant) De ongedekte collegeplannen waar mee 1,9 miljoen gulden is gemoeid moeten volgens De Groot alsnog van behoorlijke dekking worden voorzien, of worden geschrapt. Van het trend matig verhogen (dus aanpassen aan de inflatie) van de OZB wil hij een jaarlijkse regel maken met als argu ment dat dit geen echte lastenverzwaring voor de burgerij betekent. Op deze wijze wordt met langer ingeteerd op de bestedings ruimte van de gemeente. Immers, salaris- en andere kosten stijgen óók trendmatig Bewuste strategie? Eén van de investeringen waarvoor de gemeente zich geplaatst ziet is de uitbreiding van sociale werkplaats De Bolder. Die is mogelijk omdat deze werkplaats zelf winstgevend heeft gedraaid, anders zou de gemeente de eigen bijdrage (f365.000,-) in deze bouw op tafel hebben moeten bren gen door de rotonde Pontweg- Emmalaan te schrappen of door de OZB met 7% te verhogen. De Groot acht dit illustratief voor de krapte en hij doet een beroep op alle partijen in de raad om de komende jaren geen „leuke dingen voor de mensen" meer te verzinnen met de daaraan han gende forse prijskaartjes. „Het komt nu echt aan op het maken van keu zes om de komende college's en de Texelse gemeenschap niet op te za delen met de waan van deze dagen. Of is het een doelbewuste strategie van het college het rechtbreien van een financieel scheefgegroeide situa tie over te laten aan een nieuw col lege van een waarschijnlijk andere politieke samenstelling, zodat Texels Belang vervolgens kan roepen dat tij dens hun regeerperiode de belastin gen niet zijn verhoogd?" Vragen... In de 17 kantjes beslaande beschou wing maakt D66 verder een reeks van kritische kanttekeningen en legt het college vele vragen voor. De Groot vraagt om onderzoek en analyse wat betreft taken en werkdruk, alvorens besluiten worden genomen inzake het voor 50% herbezetten van de binnendienst ingevolge de arbeids duurverkorting. In elk geval moeten de afdelingen milieu en ruimtelijke ordening volop bemand blijven omdat men daar nu het werk niet aankan en met achterstanden kampt. De Groot vraagt zich af hoe de reinigingsrechten gelijk kunnen blij ven als de buitendienst wel volledig wordt herbezet en is er tegenstander van dat het opnemen van ATV-dagen centraal wordt geregeld omdat dit strijdig is met het streven naar flexi biliteit van arbeid. Wel zal het raad huis vrijdagmiddag open moeten zijn voor publiek. Een uitgave die D66 wèl -wil doen en zelfs versneld betreft air conditioning in de bovenste verdie ping van het raadhuis. Nu is het daar 's zomers vaak onwerkbaar heet. De uitgave van omstreeks een ton zou gedekt moeten worden door de ver nieuwing van de lift en de uitbreiding van de automatisering uit te stellen. Cash and carry De parkeerproblemen in de buurt van de supermarkten in Den Burg ziet D66 als bedreiging van de leefbaar heid Gepleit wordt voor toelating van cash-and-carry, bedrijven op de bedrijventerreinen waar parkeer ruimte genoeg is. De voorgenomen tratie en verdeling op basis van ur gentie ter hand nemen. Ook de gemeente kan haar wonmgbezit aan deze instelling overdoen. Deze veelal goedkopere woningen kunnen wor den ingezet voor de sociale woning bouw en huisvesting. Door planning, aantallen, soort bouw en de verdeling over de diverse dorpen houdt de ge meente voldoende sturing en grip op de sociale woningbouw." Graansilo In dat verband opperen Vlaming en Bakker de voormalige graansilo van bouw van een serre bij de raadhuis ingang ziet D66 als een manier om de „stoepzitters" buiten beeld te houden Het wordt beter gevonden om dit pro bleem door het jeugd- en jongeren werk te laten oplossen. „Geen symptoombestrijding". De Groot dringt aan op het eindelijk betrachten van spoed bij het maken van het verkeersveiligheidsplan en wil in elk geval een beter beleid wat be treft verkeersremmende maatrege len. De uiteenlopende voorzieningen die daarvoor nu zijn toegepast noemt hij een „niet uniform oerwoud' De Veilig Verkeersafdeling zou betrok ken moeten worden bij het plannen van voorzieningen die met verkeer hebben te maken. Het D66 raadslid wil weten hoe het college het fietspad van de Vuurtorenweg wil financieren. Volgens hem is er geen geld voor. Verder pleit hij voor het tegengaan van „oneigenlijk wonen" op bedrijven terreinen en het bestrijden van het steeds commerciëler worden van toe ristische markten. De maandagse ochtendmarkt in Den Burg zou hij echter ook 's middags voortgezet wil len zien. Herinnerd wordt aan het D66-voorstel om een speciaal terrein voor vrachtwagens te creëren. Het college moet zich wat aantrekken van de kritiek die het onderwijs heeft op de plannen voor netwerkvorming bij de openbare basisscholen. Ook moeten de gevolgen duidelijk zijn voor de school van Midden-Eierland als in De Cocksdorp een nieuwe school wordt gebouwd. G-team Nog enkele grepen uit het lijstje van D66-verlangens en -aanmerkingen: het project begeleid wonen moet jaar lijks f10 000,-extra krijgen voor de opvang van mensen die niet onder psychiatrische zorg en ook niet onder gehandicaptenzorg vallen Er moet gemeentelijke voorlichting komen over de gezondheidsrisico's die de GFT-containers opleveren als zij bij warm weer niet vaker worden geleegd. Het overleg inzake het veelbesproken convenant ligt al een half jaar stil Hoe moet het verder? Welke (on)mogelijkheden zijn er om het Callunaterrein uit te breiden? Hoe moet de nieuwe Ferrever-zaal wor den gefinancierd, zeker nu het beno digde bedrag tonnen hoger ligt dan oorspronkelijk door de Sportraad was geraamd7 D66 pleit dus voor het (financieel) maken van pas op de plaats en stelt maar enkele nieuwe uitgaven voor. Wat dat laatste betreft wordt ook ge vraagd om jaarlijks f2000,- uit te trek ken voor het voetbalteam van De Bolder („G-Team") zodat alle uit wedstrijden op het vasteland bezocht kunnen worden. Keijser Co. in De Waal voor wo ningbouw te bestemmen, bijvoor beeld voor éenpersoonshuishoudens. Het mes snijdt aan twee kanten. „Al decennia lang domineert dit pand een gedeelte van het Texelse landschap en be paalt samen met de kerktoren het sil houet van De Waal. De silo staat voor de ontwikkeling van een deel van de agrarische vewerking op ons eiland Sloop brengt iets onomkeerbaars te weeg. Voorop dient te staan dat de oude functie herkenbaar blijft in de nieuwe (woon)functie." GL pleit voor een open discussie over het industri eel erfgoed Dure huizen De partij stelt ook de drempel van ƒ300.000,- beneden welke niet- Texelaars geen woning op het eiland mogen kopen, ter discussie. „Onze indruk is dat deze ondergrens een prijsopdrijvend effect heeft. Wonin gen die dat niet waard zijn, worden toch boven die prijs aangeboden. Naar wordt gezegd met tegoed bonnen voor stoffering en meubilering. Hierdoor wordt de ge middeld toch al hoge taxatiewaarde nog verder opgestuwd Gemeenten die vijf procent boven de gemiddelde taxatiewaarde liggen worden gekort op de rijksbijdrage uit het gemeente fonds." GL laat in het midden of de drempel moet worden afgeschaft of moet worden opgetrokken. Overkapping van de entree van het gemeentehuis met een serre sluit aan bij de discussie over de herinrichting van de Groeneplaats, vindt GL. „Met veel glas wordt een transparante in druk gewekt." Bijkomend voordeel is dat exposities die nu in de kelder van het gemeentehuis worden gehouden, voortaan in de serre kunnen. De kel der kan dan éls centrale computer ruimte worden gebruikt. Verkeer Als voorstander van een rotonde op de kruising Pontweg/Hoornderweg, verwijst de partij het PvdA-alternatief voor een veiliger kruising niet naar de prullebak. Om fiets-onveilige linksaf- vakken uit te bannen, wil GL dat deze „PvdA-kruising" op de Pontweg ter hoogte van de Rozendijk. Gerrits- landerdijkje en Schumakersweg wordt gerealiseerd. GL pleit voor meer vluchtheuvels bij oversteek plaatsen voor fietsers Bakker en Vlaming pleiten voor verkeersremmers op de Vuurtoren- weg, wellicht als alternatief voor het fietspad. De grondwerving daarvoor verloopt moeizaam. GL wil ook maat regelen om de snelheid uit de bocht Postweg-Vuurtorenweg te halen en wil tevens veiliger oversteekplaatsen voor fietsers vanaf de Krimweg naar De Cocksdorp. Drempels Veel automobilisten omzeilen de verkeersremmers op het Schilderend via vluchtroutes over de Mars- en Hallerweg. GL vindt dat dit ten koste gaat van de veiligheid en de toeris tische voorzieningen. „Tienhoven, de Marsweg, de Hallerweg vanaf de Kadijksweg en Veenselangweg moe ten daarom worden afgesloten voor autoverkeer. Landbouwverkeer blijft toegestaan, evenals bestemmings verkeer bij gedogen." Om het wandelpubliek in de Parkstraat de ruimte te geven, wil GL vanaf 10.00 uur geen autoverkeer meer in die straat. Onderwijs De partij maakt zich zorgen over de kwaliteit, werkdruk en de sfeer in de len van het openbaar basisonderwijs. Het probleem speelt met name op kleine scholen, waar de onderwijzer zijn aandacht moet verdelen over meerdere groepen. GL vraagt zich af of de aanstelling van zogenaamde netwerk-directeuren die leiding heb ben over meerdere scholen, de pro blemen kunnen oplossen of voorko men. „De bestaande school directeuren houden als lokatie- managers toch extra taken, wat tot extra spanningen kan leiden, ook in de verhouding met ouders." GL ontraadt het ouders hun kinderen te gebruiken als wapen om bepaalde zaken op school af te dwingen, door ze van school te halen. „Op een heel kleine school komt het bestaansrecht in het geding En realiseert men zich wel wat het betekent voor een kind om uit de vertrouwde omgeving te worden weggehaald." Gezicht op De Waal, gezien vanaf Tienhoven. Foto Peler Bakker)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9