15% KORTING Cjroen \/tmrL-Jexel$ in het harL, Wel tweede vuurtorenwachter Jorritsma: geen geld voor /erbreding van havenmond 'olgende zomer weer ouwproject in Kenya op ADVERTEREN in de NAJAARSSPECIAL Fietsendiefstallen nemen weer toe Raad van State wijst verzoek Blom af Beenbreuk door aanrijding --LJjllBHUai -LlJjirix TEXELSE^COliRANT autospuiterij betsema VERDER TVT IN DIT l\ummer Bluesfestival doortrokken van moerasklanken 2 Bloemen voor sterke koe Putter 2 Algemene beschouwingen VVD, CDA en PvdA 5 Sport: jong en oud bij ploegkampioenschappen en imponerende demo mountainbiken 7 Diefstal uit vakantiehuis Bootje op drift Fietsen ten prooi aan vernielzucht Vertrouwen neemt Klapmuts aan boord „U dacht natuurlijk dat wij onze afspraken niet nakwamen. Welnu, dat doen we wél! Van daar dat de vacature voor een tweede vuurtorenwachter snel zal worden vervuld." Met die uitspraak maaide minister Jorritsma gisteren meteen na aankomst op Texelse bodem het gras weg voor de voeten van het Texelse gemeentebe stuur. Ze heeft zich In haar periode als kamerlid altijd sterk ge maakt voor de bezetting van de Texelse vuurtoren en bezocht deze meerdere malen. Na het vertrek van Piet Stam naar de Brandaris op Terschelling leek het erop dat Texel het voortaan met slechts één wachter zou moeten doen. De minister hield zich echter aan haar woord, al vreest ze dat het wel moeilijk zal worden om de vacature te vervullen. „Want hoe vind je ooit een waardige opvolger voor ie mand als Piet Stam...?" Blom vocht deze maatregel aan, maar werd eerder door de rechtbank in het ongelijk gesteld. De president van de rechtbank heeft ook zijn ver zoek om een „voorlopige voorzie ning" te treffen zolang de zaak nog bij de Raad van State in behandeling is, afgewezen. Er bestaat geen mogelijk heid om tegen deze beslissing in be roep te gaan De voorzitter van de afdeling bestuursrecht van de Raad van State achtte zich daarom niet bevoegd om uitspraak te doen. Blom en de gemeente moeten nu afwach ten tot de Raad zich buigt over de bodemprocedure. Die uitspraak wordt pas in de tweede helft van 1997 verwacht. (ADVERTENTIE) van vrijdag 25 oktober a.s. als u zowel in de Uitkrant als in de Vakantie-Blueskrant hebt geadverteerd. Inleveren en/of informatie bij de balie van deTexelse Courant, tel.362600 (inleveren t/m woensdag 16 oktober, 17.00 uur) BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11124 DINSDAG 15 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jrkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 i VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS CNNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Alleen onderhoud Verbreding van de toegang is voor de functionaliteit van de Oudeschilder haven van groot belang. De kosten worden geraamd op zo'n 19 miljoen De gemeente wil de haven niet van het rijk overnemen, als niet een aan zienlijke bijdrage is geleverd om de aanpassing mogelijk te maken. Daar door zaten de onderhandelingen over schip ..Noordholland". Zodoende kon ze zelf meemaken hoe smal de Oudeschilder havenmond eigenlijk is. Helaas was er geen Texelse kotter in de buurt om te demonstreren hoe las tig het manoeuvreren in de praktijk is De aankomst was enigszins later dan gepland. Vandaar dat de minister al vanaf de loopplank uitriep dat ze wel Afgelopen week en in het weekend zijn weer meerdere fietsendiefstallen gepleegd. Een 16-jarige Oosterendse miste haar groene Gazelle, die ze zaterdagavond onafgesloten in de Jan Reystraat te Den Burg had ach tergelaten. Haar evenoude dorpsgenote had daar tevens een grijze fiets van het merk Sparta neer gezet. Die was ook weg. Enkele van de vorige week gestolen fietsen zijn bij de LBO school aan de Emmalaan teruggevonden Vermoe delijk zijn er getuigen die weten wie deze rijwiefen hebben „geleend". De politie vraagt hen contact op te ne men via 32 21 88. Vishandel Blom in Oudeschild moet blijven voldoen aan de voor waarden die de gemeente aan het bedrijf heeft gesteld. Dat is het gevolg van de uitspraak die de Raad van State vrijdag deed naar aanleiding van een zitting afgelo pen donderdag. De zitting vond plaats op verzoek van Blom, die vindt dat de gemeente de horeca-activiteiten in de zaak niet aan banden mag leggen. Omdat de ge meente jarenlang een oogje heeft dicht geknepen, heeft Blom de vis handel kunnen uitbreiden met een eetgedeelte en terras. Pas vorig jaar kwamen b en w in actie, het college stelt nu dat de verkoop beperkt moet blijven tot alleen vis Het aantal stoe len moet worden teruggebracht naar maximaal 36. tel krijgt geen geld van het rijk voor verbreding van de jenmond in Oudeschild. Met die boodschap bracht mi- ler Annemarie Jorritsma gisteren een bliksembezoek ihet eiland. Maar ze had ook leuk nieuws. Zo komt er l spoed een tweede vuurtorenwachter bij en krijgt jMare een bijdrage van 1,15 miljoen voor de inrichting ide nieuwe waterzaal. bijdrage van 1,15 miljoen »r EcoMare kwam voor di- icteur Jan Kuiper niet als een implete verrassing. Het cen- jm verzorgt de voorlichting «r waterstaatzaken in het addengebied en was voor de richting van de nieuwe water en de vernieuwing van de ipositie al langer in gesprek «I het ministerie over een bij lage. (twist niet of de minister er ts over zou zeggen, dus in die was het bezoek voor ons annend", verwoordt Kuiper, noemt de toezegging een iluchting. „Het is zelfs iets ser dan we hadden ge- gd, dus in die zin is het bij- ider. Meestal wordt alleen ar gekort." geld is 'gelabeld', dat ludt in dat het alleen mag rden gebruikt voor inrich- van de genoemde ruimten, irbij moet het gaan om iterstaatzaken. gelijke objecten over te dragen naar lagere overheden. Daarbij is bepaald dat de havens op het moment van overdracht geen achterstallig onder houd mogen hebben De haven van Oudeschild heeft een krappe toegang. Voor de grote kotters van tegenwoordig is de diepte nauwelijks genoeg. Verder uit baggeren is niet mogelijk, omdat de kadewanden daar niet op zijn bere kend Bovendien heeft de haven een krappe toegangsgeul. waarin de kotters met kunnen keren, als ze een maal koers hebben gezet in de rich ting van Oudeschild. Ook dat is een probleem, omdat vaartuigen die van uit de haven komen voorrang heb ben. pisfer arriveert in gezelschap van Texelse gemeentebestuurders en haar eigen staf. rise jongeren kunnen volgend augustus ontwikkelingswerk iin Kenya. Op het platteland Jen lokalen gebouwd voor een tol voor beroepsopleidingen. 'Ousiaste jonge mensen van 16 !5jaar kunnen contact opne- 'met Fer van Tatenhove uit (erend, die al eerder met een rise groep een school in Afrika '»de. Project is evenals vorige keer Set door World Servants, een lelijke organisatie die meerdere «projecten in Afrika onder hoede rf De ervaringen zijn van beide ét goed: de Texelaars kwamen «ihalen thuis en de gebouwde «>l voorziet in een grote behoefte, "ijkt althans uit een brief die de tJ-gangers hebben gekregen World Servants. school is nu één van de betere in het buitengebied van Isiolo Er is zelfs een wachtlijst van leerkrachten", zo wordt gemeld. Het gebouw, dat zondags ook als kerk wordt gebruikt, is inmiddels door de bevolking met nog een lokaal uitgebreid en er zijn alweer nieuwe bouwplannen „De bevolking is enorm gestimuleerd. Hun gevoel voor eigenwaarde is aanmer kelijk toegenomen." Van 31 juli tot 20 augustus 1997 is het de bedoeling om in de provincie Rift Valley lokalen te bouwen voor een school waar arme jongeren een vak kunnen leren, waardoor ze meer kans op een baan hebben. Naast het bouwen is er ook een pro ject met kinderen. „Dat was vorige keer een groot succes", aldus Van Tatenhove. „Eerst deden maar en kele kinderen mee, maar op het laatst waren het er wel 150 Fer van Tatenhove zoekt acht tot twaalf Texelse jongeren met een po sitieve instelling. „Ze hoeven niet persé een christelijk geloof te hebben. Ook is handig zijn geen voorwaarde. Als je maar van goede wil bent." De reis- en verblijfkosten bedragen f3 250,- per persoon. Het totaal bedrag zal net als vorige keer weer door acties bijeen worden gebracht. Voor meer informatie: Fer van Tatenhove, tel. 31 82 02. Een 15-jarige jongen uit het Duitse Essen heeft bij een aanrijding zaterdagmorgen zijn been gebroken. Rond 11.00 uur stak hij met zijn fiets de Georgiëweg over in de richting van de Waalderstraat. Hij werd daarbij geraakt door een 28-harige Texelse automobilist, die uit de richting van De Waal kwam Het slachtoffer werd naar het Geminiziekenhuis in Den Helder gebracht. bezoekje aan de Wadden- den stond al lange tijd op het mglijstje van de minister Na een iontbijt in Den Helder nam ze de genheid te baat om Texel met bliksembezoek te vereren. Dat ai goed uit, want er waren nog TV Texel nam de gelegenheid te baat om de minister op de Kade te interviewen enkele puntjes op verkeer en vooral waterstaatgebied waarover het Texelse gemeentebestuur met haar van gedachten wilde wisselen. Om daarvoor alle tijd te benutten, was het merendeel van het college van B en W in de ochtenduren alvast naar Den Helder afgereisd, zodat ook tijdens de boottocht naar het eiland kon worden gepraat. Gemiste kans? De minister kwam niet gewoon met Teso, maar met het Rijkswaterstaat- een bootje later naar huis ging. Op de haven stond een delegatie van waterstaatmannen klaar In het havenkantoor werd de minister geïn formeerd over de werkzaamheden die deze dienstkrmg op en rond het eiland uitvoert. Daarna wachtte haar een lunch, een rondleiding in EcoMare en de terugreis met Teso. Beetje krap De haven van Oudeschild vormde een belangrijk gespreksonderwerp. Het rijk is al vele jaren bezig om der- Cjm* "Zmartrjitrh ft ba bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VAN DER VIS EcoMare-medewerkes Wiebe Sytsma. Henk Brugge en Rens van der Zwaag ontfermen zich over de zeehond. (F**0 Salk0 00 woivecoMsm (ADVERTENTIE) dit onderwerp tot nu toe muurvast. De minister liet er weinig twijfel over bestaan ze is niet van plan mee te betalen aan de verbreding van de havenmond. Dat valt namelijk niet onder onderhoud, maar betreft een investering. ,,We hebben al enkele Lees verder pagina 2 Uit een vakantiewoning op De Krim is zaterdag tussen 10.30 en 19,00 uur een diefstal gepleegd Terwijl de huurders afwezig waren is uit de slaapkamer een portemonee gehaald waarin diverse persoonlijke beschei den zaten. Hoe de dader is binnen gekomen is niet bekend. De politie denkt aan een valse sleutel. De Beursplein 5 is zondag kort na het middaguuruitgevaren toen een vissersbootje op drift was geraakt. Het scheepje was vanaf de ligplaats aan de Vlielandboulevard losgesla gen en dreef onbemand ter hoogte van De Cocksdorp. Het bootje werd door de redders na een korte actie onbeschadigd aan wal gebracht. Vorige week en afgelopen week end zijn in totaal vijf fietsen ver kreukeld teruggevonden in de bosjes bij het praktijkgebouw van OSG De Hogeberg aan de Emmalaan. Op de foto toont agent Nico Drenth van de Texelse politie één van de twee fietsen die tijdens het weekend aan vernielzucht ten prooi viel. De politie speurt naar de dader(s) en doet een beroep op het pu bliek. Wie iets verdachts heeft ge hoord of gezien kan bellen met het politiebureau in Den Burg. tel 3221 88. (Foto Frans Hopman) De TX 68 Vertrouwen van Pieter Aris van der Vis kreeg zondag avond een bijzondere passagier aan boord. De jonge klapmuts die eind augustus in de haven van Oudeschild op de kade zwom werd door medewerkers van EcoMare ingescheept om te worden uitgezet in het noordelijk deel van de Noordzee. Het verdwaalde en ver zwakte dier is inmiddels weer op krachten gekomen. Klapmutsen kunnen niet tegen ge vangenschap en dus was het zaak zo snel mogelijk vervoer naar de noor delijke wateren te vinden. De Konink lijke Luchtmacht was bereid het dier per transportvliegtuig naar IJsland te vervoeren. Het plan stuitte echter op een invoerverbod van de IJslandse autoriteiten, die bang waren dat de klapmuts in aanraking was gekomen met vreemde ziektes. De kotter van Van der Vis, die al eerder zeehonden vervoerde, koerste gisteren af op het zogenaamde Tail End, het noorde lijke puntje van de Noordzee, op de 55ste breedtegraad en 5 graden oosterlengte, het vangstgebied voor schol en kabeljauw. Vandaar kan het dier met de heersende zeestroom gemakkelijk z'n weg vinden naar de noordelijke wateren. Omdat klap mutsen zeer stressgevoelig zijn kreeg het een kalmerend middel toege diend. De zeehond werd aan boord vergezeld door dierenverzorger Rens van der Zwaag van EcoMare

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1