Zusters stoppen met inzameling kleding „Veel geleerd en veel vriendschap opgedaan" Flora en fauna Texel nog steeds uniek Na decennia sorteren, wassen en strijken Ondanks afnemende natuurwaarden: Orthopeed Revaz Sulava terug naar Georgië H TEXELSE g couRANT Rondewinst voordo Schraag/Barhorst Historicus Kikkert verzorgt lezing VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 TT7VT7T QT7 ,.We deden het met liefde voor de armen in de Afrikaanse missieposten die zelf helemaal niets hebben. We waren blij met ieder kledingstuk dat we kregen.Voldoening straalt af van de gezichten van zusters Arnulfa (82). Nicolina (79) en Arsene en (79) die na tientallen jaren afgedankte kleding te hebben ge sorteerd, gewassen, gestreken en genaaid per 1 november stop pen met dit liefdadigheidswerk. Hoe moet het nu verder met de inzameling van kleding? Hoeveel kleren ze in al die jaren heb ben uitgezocht weten ze niet precies, maar het moet een berg zijn geweest. Zuster Arnulfa becijfert dat er alleen al zo'n 3.500 dozen naar de missie in Afrika en naar Polen zijn gegaan. En dat zijn alleen nog maar de baby- en kinderkleertjes die met zorg door het drietal werden uitgezocht. Met be stemmingen als Angola, Tanzania en Malawi, waar de pakketten in missie posten werden uitgedeeld door an dere nonnen uit hun klooster gemeenschap Zusters van de Allerheiligste Verlosser Weinig middelen ,,Van onze medezusters wisten we dat de kleding goed terecht kwam. Dat schreven ze in brieven aan ons die via Artsen Zonder Grensen en het Rode Kruis op Texel kwamen", aldus zuster Arnulfa. Daarin las ze ook met hoe weinig middelen de missieposten in het door oorlogen geteisterde An gola het moesten doen. ,,Die vluch telingen daar hebben werkelijk niets. Laatst kregen de zusters tweehon derd wezen in de post, terwijl ze er helemaal geen opvang voor hebben. Nu zijn er plannen om iets te bou wen Grote zorg De zusters besteden grote zorg aan de kleertjes voor de missieposten. Ze worden gewassen gestreken en zo nodig van een nieuwe knoop of naadje voorzien. In de pakketten stoppen ze als er even ruimte is een pak rijst, bruine bonen, een blik vlees of wat snoepjes. ,,Dat betaalden we meestal uit giften of uit eigen zak. Ach. zoveel hebben we voor onszelf toch met nodig De hoeveelheid kleding die de zus ters sorteerden voor de stichting ..Reik Elkaar de Hand", bestemd voor Centraal en Oost-Europa, liegt er ook met om, evenals een jaarlijkse vracht voor „Mensen in Nood". „De chauffeur die de zakken hier ophaalde, leverde het zelf af op de plaats van bestemming Van hem hoorde we bijvoorbeeld dat ze in een tehuis in Hongarije met z'n drieën onder één dekentje slapen. Wat een armoede." Altijd open Van alle kleding, zoals truien, broe ken, overhemden, sokken, mutsen en schoenen, werden de goede exem plaren gesorteerd voor verzending. Menig Texelaar met overtollige kle ding dekens en matrassen wist de garage bij st. Jan te vinden, soms op de meest onmogelijke tijdstippen. Want je kon er altijd terecht. „Laatst stonden er om zeven uur 's morgens al een paar zakken voor de deur De hoeveelheden werden steeds gro ter. „Ik denk dat hier toch zo'n zestig ton per jaar werd binnengebracht. Soms stond de garage helemaal vol Om de twee a drie weken moest de vrachtauto komen om ruimte te ma ken." Die garage en een naai- en stnjklokaal werden beschikbaar ge- Zusters Nicolina. Arsene en Arnulfa zetten f. stëld door St. Jan „Toch aardig van die directeur, want z'n auto moest daardoor buiten staan Energiek De energieke nonnen hebben het nooit een bezwaar gevonden dat ze aan het verwerken van de kleding een dagtaak hadden, soms zelfs meer Die arme mensen daar nebben het nodig." De generale staf van het klooster vindt dat het drietal nu rust heeft ver diend. „Dus stoppen we ermee, al hadden we best nog even mee willen r 1 november een punt achter de kledinginz, doorgaan Maar aan de andere kant: nu krijgen we tijd om overdag eens een spelletje te kaarten of zo." Hoe nu verder? Het inzamelpunt bij st Jan gaat per 1 november dus dicht De zusters maken zich wel zorgen over hoe het verder moet met de kleding Het inzamelpunt zou eigenlijk in Den Burg moeten blijven. Dat is mooi centraal voor de mensen." De gemeente heeft met Jan en Paula Brouwer afgesproken dat die de inza meling van kleding gaan voortzetten neling in St. Jan. (Fo,° Gerard Timmerman) De evangelisten deden dat al voor de stichting Dorkas, die de spullen van uit het verdeelcentrum in Andijk naar armen in Oost-Europa brengt. Grote hoeveelheden kleding, dekens of matrassen kunnen vanaf 1 november bij hoeve Elba op Zuidhaffel worden gebracht en voor een paar zakken met afgedankt spul kan men bij het evangelisatiecentrum in de Wever straat terecht Er wordt bij de ge meente nog over gedacht om ergens in Den Burg een container neer te zetten. Het was deze week een ronde i weinig echt hoge scores. Slee één koppel wist meer dan h punten te behalen. Het duo Cl Schraag/Nico Barhorst tekei voor 7009 punten. Het tweetal deed uiteraard go, zaken voor het algemeen klas ment. Zij boekten liefst dert plaatsen winst en stegen naai twaalfde positie. Tweede werden Rob Caspers Karei van Heerwaarden. Zi| haalden 6847 punten Derde st Aad Winters en Carlo Bos met6i punten. Vierde werden Theo en j. Witte met 6757 punten en de vj plaats was deze week voor Hi Westdorp en Lieuwe van der Vi met 6707 punten In het algemeen klassement bel* den de kampioenen van vorig jaar eerste plaats, met een kleine vo sprong op Van der Gracht/Festen Theo en Jaap Witte. De verschillen zijn nog klein, tussen nummer 1 en nummer 20 ten nog met meer dan 1500 punt Marie Timmerman en Annie Vem behaalden de minste punten de avond. Zij kwamen met verdere 4818 punten. Ook vorige week# dit duo al laatste. Aan het spelt beide dames ligt het niet. dus I moet pech zijn. Het geluk zal ook duo eens gaan toelachen. De fc komstige tegenstanders van de i mes kunnen hun borst natmaken gemiddelde van de avond lag n ,r 6186 punten, iets hoger dan von ;n week. pi Sulava kreeg allerlei overtollige n dische spullen mee die hij in ziji j, gen land hard nodig heeft. „Ie keer dat ik ze gebruik zal ik aanl fl Helder denken", zegt hij met dev zijn cultuur kenmerkende pathos |f Omsl Sulava was in de tijd dat Georgièi [a tot de Sowjet Unie behoorde, sk ingelicht over de toestand in de# terse wereld. „Wij hoorden at maar dat het een poel van ven j( was. We geloofden dat wel niet, n hoe het echt was wisten we ooki Toen het systeem was ingestort j we in vrijheid buitenlanders kon ,r ontmoeten ontdekten we hoe vt delijk en gastvrij de mensen in westen zijn. Het oude systeemt v ons geen vrijheid. Voor de resll den we eigenlijk alles: volop eter drinken en zekerheid op elk g« zolang je je maar gedroeg zoalsH kou het wenste. We konden rfl naar landen die de Sowjet Uniel gezind waren, zoals Cuba. Weil den dan wel scherp in de gatenB houden door meereizende mal van de KGB. We zijn nu vrij, maal moeilijkheden zijn groot. Wel ontwikkelingsland geworden. I onafhankelijkheid is een droomnl het goede einde daarvan moetl komen Economische en morelelj uit het buitenland is voor onsl belangrijk. Door de economische!, blemen verlaten veel Georgiërsmj land. Dat is jammer want we hebljg iedereen hard nodig voor de opbel Alexander Chikvaidze (de voormal Georgische ambassadeur in Nel land - red.) zei eens: „De gol Georgiërs blijven hun land trouwl anderen zijn gevlucht". Daar bs is het mee eens. Ons ideaal is nai lijk dat het bij ons uiteindelijk» zoals bij jullie. Alles wat ik hier I geleerd zal ik niet alleen in mijne werk toepassen maar ook uitdrai Ik heb nu wat meer hoop wat be de toekomst van mijn eigen li f' Door wat ik hier heb ervaren is I land mijn tweede vaderland ge den" Burgemeester Van Rappard neemt van samensteller Hans van der Goes het rapport „Flora en fauna van Texel'' in ontvangst (Foto Gerard Timmerman) Ondanks alle inspanningen die de afgelopen jaren zijn gedaan, nemen de natuurwaarden op het cultuurland vanTexel af. Deze conclusie trekt de provincie naar aanleiding van een rapport over de flora en fauna. Uniek is het eiland nog wel. Voor het onderzoek is veldwerk gedaan op een groot deel van het Texelse cultuurland. Een vergelijking met 1985 valt weliswaar niet negatief uit, de provincie dringt bij gemeente, waterschap en de boeren toch aan maatregelen te treffen die de natuur ten goede komen. Het onderzoek vloeit voort uit het convenant waarin vorig jaar is vast gelegd dat alle instanties die betrok ken zijn bij natuur, milieu en landbouw eikaars sectoren gezamenlijk bena deren. Zo zijn afspraken gemaakt over landbouwzonering, natuur ontwikkeling, reservaatvorming, beheersgebieden, het bestemmings plan buitengebied, de relatienota en andere zaken Om verder te kunnen werken was het nodig eerst de toe stand van de Texelse natuur te be schrijven. In het onderzoek zijn de duinen buiten beschouwing gelaten. De aandacht ging uit naar de polders en het oude land. Veldwerk Niet al het cultuurland is onderzocht. Wegens de kosten lieten de veld werkers van de provincie het ooste lijk deel van de PH-polder en een groot deel van Eierland ongemoeid Het deel van deze polders dat wèl is gedaan, is voldoende representatief voor de overige percelen, aldus on derzoeker Hans van der Goes van de dienst Ruimte en Groen van de pro vincie. Hoewel in overleg met de landbouw organisaties tot het onderzoek is be sloten, verleenden niet alle agrariërs de veldwerkers toegang tot hun lan derijen Veruit de meesten hadden er echter geen moeite mee. Uniek Uit het onderzoek blijkt dat Texel op het gebied van flora en fauna nog steeds een unieke positie inneemt Het eiland is door de pleistocene oor sprong veel ouder dan de andere ei landen. Veel dieren die elders niet of nauwelijks voorkomen, zoals de Noordse woelmuis en insecten als de grasklokjesbij en de roetbij, vinden hun oorsprong in de ijstijd. Het is met zonder reden dat op de Hogeberg het enige insectenreservaat van Neder land ligt. „Texel is uniek wat betreft landschap, variatie aan plant- en diersoorten en ook wat betreft de samenstelling van de leefgemeenschappen", aldus Van der Goes. Er zijn boeren die -vaak op eigen houtje- sloten, percelen, perceelsranden en kolken zodanig beheren, dat de flora en fauna zich haast optimaal kunnen ontwikkelen. Ze lopen in feite voor op alle plannen in het convenant Overgangsgebieden Van der Goes waarschuwde ervoor bij de uitvoering van de afspraken rekening te houden met de conclu sies in het rapport. Uit het onderzoek blijkt namelijk dat de soortenrijkdom groter wordt naarmate de overgan gen tussen verschillende milieus ge leidelijk is. Bijvoorbeeld van duin- naar polderlandschap, van polder naar kwelder, van droog naar nat en van zoet naar zout water Gedurende de ruilverkaveling van 1953 tot 1965 verdwenen door het dempen van kolken, neerhalen van tuinwallen, de aanleg van drainage en egalisatie van landerijen veel ge leidelijke overgangen. Ook de dijk verhoging in de zestiger en zeventi ger jaren bleef met zonder gevolgen. Weidevogels De soortenrijkdom op het cultuurland bleef de laatste tien jaar op peil, maar het aantal weidevogels nam af. Met name kievitten, tureluurs en in min dere mate scholeksters werden min der gesignaleerd. In reservaats- gebieden bleven de aantallen gelijk of namen toe De gegevens houden gelijke tred met de tellingen van de Vogelwerkgroep. Overigens stellen de onderzoekers dat veel eieren wor den opgevreten door eksters, meeu wen en kraaien Door deze ontwikke ling neemt volgens het rapport de bereidheid van agrariërs om nesten te beschermen af. Door verdroging van het land verloor de Noordse woelmuis aan terrein en concentreerden de weidevogels zich in natuurgebieden. De onderzoekers pleiten ervoor de vochthuishouding van de grond in bepaalde gebieden, bijvoorbeeld aan de oostkant van de Hogeberg terug te brengen in de oor spronkelijke situatie, zodat de natuur lijke rijkdom toeneemt Maar ook in het polderland nemen via natuur ontwikkeling de levenskansen voor kleinere organismen toe. Openingen in dijk Om het zoutgehalte in sloten op het westelijk deel van het eiland te laten afnemen, zou het zoete water niet moeten worden weggepompt, maar moeten worden opgeslagen. Het waterschap Hollands Kroon en het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier werken aan een plan om gezuiverd water van Everstekoog met direct weg te pompen, maar op te slaan. Anders ligt het probleem aan de oostkant van Texel, waar sinds de dijkverzwaring juist verzoeting van het milieu plaatsvindt. De onderzoe- „Ik heb hier veel geleerd en ver wacht dat ik daardoor wat kan doen voor een betere gezond heidszorg in ons land". Aldus orthopedisch arts Revaz Sulava (50). die met dankbaarheid en vol doening terugkijkt op een verblijf van drie maanden op Texel. Sulava is orthopedisch arts in Tbilisi, Georgië, die door bemiddeling van de Stichting Texel-Georgië Kontakt naar Texel kwam. Hij logeerde bij de fami lie De Graaf aan de Pelikaanweg en reisde frequent naar het vasteland om stage te lopen bij specialisten in Den Helder en Amsterdam. Ook greep hij de gelegenheid aan om een wereld congres op orthopedisch gebied in de Amsterdamse RAI te bezoeken Vooral dank zij de voortreffelijke me dewerking van zijn collega's van het Gemim-ziekenhuis in Den Helder, had hij volop gelegenheid om kennis te verzamelen. Niet alleen wat betreft operatie- en andere behandel- technieken maar ook over de orga nisatie van het ziekenhuis, de ver pleegkundige zorg voor de patiënten en de financiële aspecten van de gezondheidszorg in meer algemene zin. Luilekkerland Nederlanders lijken het vanzelfspre kend te vinden dat de gezondheids zorg in hun land tot de beste in de wereld behoort en dat elke Nederlan der financieel in staat is praktisch elke behandeling te krijgen die nodig is Georgië heeft nog een lange tijd te gaan voordat het daar zo ver is. Sulava voelde zich in Nederland da gelijks in een medisch luilekkerland. Toen hij met de Kaukasische herders hond die hij als geschenk voor zijn gastgezin naar Nederland had mee genomen, injecties kwam halen in de dierenartsenpraktijk in Den Burg, zag hij daar faciliteiten op het gebied van instrumenten en medicijnen die in zijn vaderland nog lang niet voor ménsen beschikbaar zijn. Operaties Revaz fietste dagelijks voor dag en kers willen via kleine openingen in de dijk zout water laten binnenstromen om verzoeting en veralging te voor komen. Natuur terugwinnen Over bovenstaande suggesties gaat onder andere de Provinciale Com missie Beheer Landbouwgronden zich buigen De subcommissie daar van kwam vrijdag bijeen in het ge meentehuis. Op de agenda stond de presentatie van het rapport. „De landbouw heeft het zo verkeerd nog niet gedaan", concludeerde WLTO-voorzitter Rinus Kuiper uit het op peil blijven van de plantenrijkdom „We gaan wat verloren is gegaan terugwinnen voor de natuur", conclu deerde wethouder Schilling (ruimte lijke ordening). Hij doelde op de aan wijzing van natuur- en beheersgebieden, zoals in het convenant is geregeld De commissie PCBL houdt zich in het kader van de „ruime jas" in klein verband bezig met de aanwijzing en verwerving van landbouwgrond voor natuurgebied. dauw van Everstekoog naar de boot en was om acht uur present in de operatiekamer van het Gemini Hij deed waarnemingen en assisteerde bij kijkoperaties aan de knie en an dere orthopedische operaties van al lerlei aard aan heup. rug, enkels, etc. Ook was hij dagelijks bezig op de eerste hulp. maakte ongevals operaties mee en maakte kennis met de hier gebruikelijke gipstechnieken Ook de verschillende mogelijkheden van anesthesie (narcose) kregen zijn aandacht. Vooral de spinale anesthe sie (ruggeprik) waarbij de patient bij kennis blijft en die betrekkelijk goed koop is, leek hem voor toepassing in Georgië aantrekkelijk. De Georgische medicus verkeerde tijdens zijn stagewerk in een voortdu rende staat van enthousiasme, slechts getemperd door het besef dat dit alles voor Georgie nog lang niet is weggelegd. Probleemland Hoewel in het land de laatste tijd dui delijke vooruitgang wordt geboekt en de politieke en militaire rust is weer gekeerd, heeft de economische jan boel zijn negatieve effecten op alle geledingen van de samenleving Al les staat er in het teken van improvi seren en overleven. Dit noodgedwon gen aanrommelen op elk gebied contrasteert scherp met de beproefde De bekende historicus J.G. Kikkert uit Oostvoorne verzorgt dinsdag 5 november de eerste lezing van de Historische Vereniging in dit winterseizoen. Kikkert is auteur van het onlangs verschenen boek „Het licht van Texel De lezing is in De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. Over de hoofdpersoon van het boek, de Texelse notaris J L. Kikkert (1810- 1878), schreef hij al eerder in „Bericht van de 10-daagse veldtocht", een relaas over de Texelse schutters in de frontlijn van het conflict tussen Neder land en Belgie in 1830. Andere wer ken van zijn hand, ondermeer over het koningshuis bezorgden de schrij ver landelijke bekendheid Meer dan eens was hij te gast in tv-program- ma's, zoals „Sonja op zaterdag" De titel van zijn lezing is dezelfde als die van zijn jongste schepping: „Het licht van Texel Hiermee wordt de bekende notaris in de dubbele bete kenis van woord besproken. Ener zijds zijn strijd voor het veilige licht van een vuurtoren, anderzijds zijn helder inzicht in vele uiteenlopende zaken als lichtend voorbeeld voor zijn tijdgenoten Rond dit alles een be schrijving van de leef omstandigheden in de vorige eeuw Met dit aansprekende onderwerp hoopt de Historische Vereniging op een boeiende avond voor leden en andere belangstellenden. Revaz Sulava: tevreden terug naar huls. perfectie die de sfeer in een Neder lands streekziekenhuis bepaalt. Revaz „De regels die in het Gemim- ziekenhuis gelden op elk gebied, de discipline in de operatiekamer, de kennis van de verplegers en de an deren die bij de behandeling zijn be trokken. ledereen weet en kent zijn taak, van portier tot dokters. De on derlinge verhoudingen zijn daarbij vriendelijk en de totale sfeer is uitge sproken warm". Het ligt voor de hand dat vooral die dingen die in zijn land afwezig of an ders zijn, bij Sulava in het oog spron gen. De leeftijd van de dokters bij voorbeeld. „Je ziet ze hier met ouder dan zestig jaar En er zijn veel assis tenten, jonge dokters die zich verder specialiseren, maar in mijn ogen nu al hoog zijn opgeleid en blijk geven van een uitstekende kennis van za ken". Vijfsterren Een opvallend verschil voor hem was de zorg voor de patiënten. Volgens Sulava leven de patiënten van het Gemim-ziekenhuis in een soort 5- sterrenhotel. Ook het management in het ziekenhuis was voor hem indruk wekkend. In Den Helder had Sulava vooral te maken met orthopedisch chirurg Willem van der Ham maar ook met diens collega's Benink en Salomons. Op initiatief van eerstgenoemde hield hij een voordracht voor de Rotaryclub Den Helder-Julianadorp. In het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis in Amsterdam was professor dr J. van der Eijken zijn supervisor De contacten waren uitgesproken vriendschappelijk.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 8