Grondwater stijgt al in project-Tureluur Kantoor" als truc om toning uit te breiden? Aanleg duinrel bijna afgerond TEXELSE^ COURANT Karate-demonstratie Goënga-cross start op mountainbikes Werk CorrieTimmer op kunstkalender Snelheidscontrole Wielercross Publiek geniet van zonnige vakantie Mini-zwammetje siert plantenbak TV-programma over zeldzame spierziekte VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 Budovereniging Shima houdt op zaterdag 26 oktober van 14.00 tot 16.00 uur demonstratielessen ka rate in de Ferreverzaal in Den Burg. De lessen zijn bedoeld voor jeugd en volwassenen, leder die door wil gaan met karate of wil beginnen kan komen kijken. Karate- vereniging Shizuka Kaze Dojo heeft besloten zichzelf op te hef fen. De vereniging zit zonder lera ren. Shima wil bij voldoende belangstel ling lessen organiseren voor kinde ren, volwassenen, gevorderdenen beginners De lessen worden gege ven door P. Viguurs, een hoog gegradueerde karateka met vijfig jaar ervaring in de budosport. Hij heeft jarenlang les gegeven aan allerlei soorten groepen en wordt in de karatewereld als een autoriteit be schouwd. Karate is ..de weg van de lege hand", een vechtkunst die helpt het zelfvertrouwen te vergroten en - vooral voor kinderen- een gezonde inspanning voor het lichaam is. Goede uitvoering van techniek en snelheid is belangrijker dan kracht, zodat karate door iedereen en op elk niveau kan worden beoefend. Shima prijst zich gelukkig dat Viguurs bereid is de lessen over te nemen van de ter ziele gegane karatevereniging. die in 1992 werd opgericht en 19 leden had. Shima heeft naast karate ook judo voor jeugd, volwassenen en gehan dicapten en aikido onder zijn vleu gels Informatie bij Tom Dijksterhuis (te. 31 04 67) of Paul van Mierlo (31 97 08). Van de 100 mensen die vandaag een beroerte krijgen, blijven er 70 in leven. En dan? De Hartstichting trekt zich ook het lot aan van mensen die ge troffen zijn door een beroerte Met uw gift kunnen we bijvoor beeld de patiëntenzorg verbete ren en onderzoek steunen ncdertands* hartstichting wtenöen van 0? hartsocTCng Wie een hart heeft, geeft Giro 300 tsfuw bij net fietspad dient tevens als zandvang loners van twee huizen aan het Iwerck in Den Burg verzetten legen het plan van Schuijl On- ind Goed BV om op het aan peceel grenzende terrein iwaal 4 een dienstwoning uit breiden met een bovenver- ling. Dit gebouw krijgt dan een iud van ongeveer 685 m3 ter volgens de bestemmingsre- 500 m3 het maximum is. dille ondervangen, zo menen de sierende buren, heeft Schuijl deel van de verdieping waarmee it bestaande gebouw wil uitbrei- alskantoor" aangegeven, zodat bij de bepaling van het maxi- van de woning met meetelt. ..Wij •achten dat de houten scheiding «n woning en kantoor op korte <jn verwijderd wordt, waarmee de Wagers alsnog de door hen ge- uitbreiding van de woning kan leren", aldus de buren (A. de en C.W. van Wijngaarden van mer 53 en het echtpaar Meeden- ivan Dijk van nummer 51). Zij ten een bedenking ingediend te- het bouwplan, die zij dinsdag- Kl in de vergadering van de hcommissie voor ruimtelijk en •estmgsbeleid kunnen toelichten, buren verwachten dat door de hun privacy wordt aangetast en zoninval wordt beperkt, met daling als gevolg. Opnieuw tv hadden voor deze in een (nog 'Soedgekeurd) uitwerkingsgebied iecteerde bouw al eens vergun- gegeven en met de bouw was 3' daarom al begonnen. Met de provin cie was namelijk afgesproken dat dit kon in gevallen van ondergeschikte aard. De buren kwamen daartegen in het geweer De Alkmaarse rechtbank gaf geen oordeel over de grieven van de buren maar vond het geen bouw van ondergeschikte aard Daarom werd uitgesproken dat voor het plan een artikel 16 procedure gevoerd had moeten worden met de mogelijkheid tot het indienen van bezwaar Dat moest daarom alsnog gebeuren en de buren dienden een bedenking in. Ze laten daarin duidelijk blijken niet te geloven in de kantoorfunctie voor een deel van het gebouw. Dat kantoor gedeelte zal volgens Schuijl gebruikt worden voor de administratie van bestaande en nog te vormen beslo ten vennootschappen. De buren stel len dat deze werkzaamheden met specifiek hebben te maken met het bedrijfspand (voor opslag van mate rialen van IBS/Oele) waaraan de bedrijfswoning is verbonden Het kan toor zou dus net zo goed in het eigen lijke bedrijfsgebouw ondergebracht kunnen worden Voor de Alkmaarse rechtbank verklaarde Schuijl dat hij de kantoren vooral 's avonds zal ge bruiken. De buren vragen zich af of daarom de geplande ramen niet kun nen vervallen ter vermijding van inkijk in hun tuinen. De buren beschouwen de uitbreiding van het bestaande éénlaagsgebouw als ongewenst en doen suggesties voor uitbreiding en herindeling van de bestaande bouwlaag. Recreatief opstal Ook het plan van Frank van der Linde Het Guillain-Barre Syndroom. Luuk Flisijn uit Den Burg had er nog nooit van gehoord, totdat hij er tijdens va kantie drie jaar geleden op 49-jarige leeftijd door werd getroffen. De zeld zame spierziekte, veroorzaakt door een virus, verlamde in korte tijd bijna zijn hele lichaam waardoor hij op het randje van de dood zweefde. Na een langdurige revalidatie kan Flisijn zich weer zelfstandig bewegen, al zal hij wel nooit meer helemaal de oude worden. Hij merkte dat buitenstaanders met veel afweten van de ziekte, die zich ook wel bij kleine kinderen openbaart. Vaak blijft het echter onopgemerkt, met alle kwalijke gevolgen van dien. Wie meer over het Gaillain-Barré Syndroom wil weten, kan kijken naar het EO-programma „Ziektebeeld Onbekend" dat op zaterdag 26 okto ber om 20.57 uur wordt uitgezonden. Men kan ook contact opnemen met Luuk Flisijn, tel 31 56 11. die het recreatief opstal achter zijn woning Kikkertstraat 39 in De Cocksdorp wil vervangen en verplaat sen in de richting van de Langeveld- straat, heeft een bezwaar opgeroe pen. J. Dekkqr die op korte afstand van de geplande bouwplaats aan de Langeveldstraat woont, vindt die verplaatsing niet noodzakelijk en meent dat de waarde van zijn huis aan de Langeveldstraat erdoor zal dalen. Ook deze kwestie komt in de commissievergadering van dinsdag aan de orde. De jaarlijkse MAB-cross om de Goënga-bokaal ontwikkelt zich van een ludiek aardigheidje tot een spraakmakend slot van het wedstrijdseizoen. Zondag a.s. zullen niet minder dan 70 deelne mers aan de start verschijnen, bijna voor de helft overkantse le den. Eigenlijk begint het evenement al de avond, te voren want dan wordt in de schuur van J.os Witte aan de Maricoweg de gezellige avond met barbecue gehouden, aanvang 20.00 uur. Daarbij zullen de prijzen worden uitgereikt aan de overallwinnaars van het afgelopen seizoen. De volgende ochtend is de inschrij ving om 9.30 uur, de briefing om 10.10 uur en de trainingen vangen aan om 10.15 uur. De start om 11.30 uur is met alledaags. De deelnemers Kraanmachinist Mare Kooiman drilt een houten plank de bodem in. Zijn collega s Lieuwe de Vries (voorgrond) en Dirk Kikkert zorgen dat het schot mooi recht komt te staan. Daarachter opzichter Kasper van Zuilekom. (Foto's Frans Hopman) Op de voorplaat van de bloemen- kalender van 1997 van vereniging „Het Zonnehuis" prijkt een typisch Texels landschap. Het is geschil derd door Corrie Timmer uit polder Het Noorden, die alle aquarellen voor de kalender maakte. Corrie Timmer deed mee aan diverse thema-exposities op Texel, in Den Helder en in de Nieuwe Kerk in Am sterdam Vorig jaar was haar werk te zien in de Keukenhof te Lisse De voorplaat laat een bloeiende berm zien met daarachter een stuk|e ty pisch Texels landschap. De schapen- boet, zoals die op deze aquarel is te zien is alleen op Texel te vinden. De andere platen zijn seizoens-tafereel- tjes en stuk voor stuk schilderi|t|es moeten eerst een rondje op de mountainbike afleggen alvorens ze op hun machines mogen stappen. Bij de estafette wordt gewerkt met ploegen van drie zorgvuldig geselec teerde rijders die elk maximaal drie ronden afleggen. Over de behendigheidswedstrijd is door de organisatie meegedeeld dat deze elementen zal bevatten die te maken hebben met de hippische belangstel ling van bokaalverstrekker Willem Goëngè. Tijdens een snelheidscontrole op de Schilderweg zijn woensdagochtend acht automobilisten betrapt op te hard rijden. Zij zullen binnenkort een acceptgiro met boete in de bus krij gen. De hoogst gemeten snelheid was 105 km/u, terwijl 80 km/u is toe gestaan. Tijdens de steekproef, tus sen 9 30 en 9.50 uur. passeerden 139 voertuigen. voor aan de wand. De kunstkalender kost acht gulden. De kopers steunen een goed doel „Het Zonnehuis" heeft als doelstelling het bevorderen van het verplegen, verzorgen en behandelen van lang durig zieken die in de Zonnehuizen wonen, ongeacht hun godsdienst of gezindte. De Zonnehuizen staan in Amstelveen. Beekbergen, Doorn, Vlaardingen. Zuidhorn en Zwolle. De kalender is te koop bij Jannie Wierda, Klimpstraat 67, 1795 AN De Cocksdorp, tel. 316657 ('s avonds) De wielerclub houdt morgen in de Dennen de eerste wedstrijd van de wintercompetitie Om 14.00 uur start de B-poule, om 14.45 uur de A-poule. Hoewel regen was voorspeld, genie ten vele gasten deze week op Texel van een zonnige herfstvakantie. Grote trekpleister was natuurlijk het strand. Waar sommigen lekker lui achterover leunden op het gezellig gevulde terras van een paviljoen, kozen anderen voor actief vermaak Vliegeren was deze week een rage op het strandjong en oud beleefde plezier aan dit aloude vermaak Ware liefhebbers waagden een duik in de branding, waar ook surfers hun kun sten vertoonden. En op de foto zijn /eugdige toeristen uit Emmen en Emmeloord bezig mei het graven van een kuil. Zo bood het strand voor elk wat wils en hoefde niemand zich le vervelen. Dal gebeurde toch al niet, want ook de diverse attracties op het eiland hadden deze week over be langstelling niet te klagen. Volgens de VVV is het behoorlijk druk op Texel. Alle bungalows zaten vol, slechts bij hotels en logies met ontbijt was spo radisch nog plek Volgende week, als de regio's midden en zuid vakantie hebben, zullen er waarschijnlijk iels minder gasten zijn. (Foto Frans Hopman) centimeter groot wordt. Het bij zondere zit 'm vooral in de vorm: de zwam ziet er inderdaad uit als een vogelnestje, een rond bakje waarin de sporen als eitjes lig gen. Het is geen zeldzame pad destoel. maar de kleine zwam blijft in het bos vaak verborgen door vegetatie. Liefhebbers wordt aangeraden een toep mee te ne men (Foto Sytske Ojkson) wèl doet, is het verwijderen van jonge boompjes op de oevers „Zodat krui den en planten daar hun gang kun nen gaan", vertelt Harry Schreur die namens SBB nauw bij het project is betrokken „Voor het Tureluur-gebied geldt dat we een natuurlijke rand proberen te creëren Nu heb je weiland en dan pats-boem bos Straks komt daartus sen een zoom met struweel en strui ken Juist in die grillige begroeiing zit zó veel variatie in milieu, dat vlinders en insecten daar graag zitten. Ze zijn er zelfs van afhankelijk." Zo zal het weiland aan de oostzijde van Ploegelanderweg (waar nu o a. een kolkje is gegraven) door een kleine kudde koeien worden begraasd. „Omdat dat op extensieve wijze gebeurt, ontstaan hier en daar plukken gras. Deze verruigmg draagt weer bij aan de geleidelijke overgang die we nastreven." Wal En de oude boomstobben? Een klein deel wordt, zoals gezegd, gebruikt ter ondersteuning van de bodemvallen in de kreek. Wat met de andere stron ken van de honderden gekapte bo men moest gebeuren, was eerst met duidelijk. Inmiddels is er een wal van gemaakt als afscheiding tussen het Tureluur-gebied en het achterlig gende bos. Gehoopt wordt dat zo niet allerlei illegale paden van en naar het project ontstaan. Het zal voorwande- laars en fietsers overigens wel moge lijk zijn om zich in het gebied te be geven en er te genieten. Mensen met scherpe ogen kun nen in de plantenbakken aan de Elemert een grote hoeveelheid van een bijzondere padde stoelensoort ontwaren. Het be treft het ..bleek nestzwammetje" (Cyatus slercorarius), een minus cule paddestoel die slechts een Trapsgewijs, want in de waterloop zijn vijf stuwen geplaatst. Functie is opstuwing en vasthouden van het (grond)water De stuw bij het opvang bekken dient tevens als zandvang; erachter liggen keien Die moeten dat het waterschap de achterliggende sloten vaak moet uitbaggeren. De overige stuwen worden „bodem- vellen" genoemd; in de bodem inge graven schotten van onbehandeld grenenhout, gesteund door booms tobben. Met opzet is gekozen voor dit vergankelijke materiaal. Na verloop van tijd verteren het hout en de stron ken. „We verwachten dat de bodem dan genoeg is gevormd om het wa ter op natuurlijke wijze te sturen Oevers Die bodem komt hoger te liggen dan de oude slootbodem. Hierdoor komt het grondwater op een constant ho ger niveau. Probleem is voorlopig nog wel dat het water de oude sloot- bedding zal blijven opzoeken Met enkele trucjes, zoals het plaatsen van schotten en buizen, hopen de plannenmakers het water toch naar de duinrel te geleiden. Te zien valt al dat de kreek een steile en een flauwe oever krijgt. Daarnaast zijn hier en daar „zakken" in de oevers aangebracht, waar het water wat langer blijft staan. Zo kan een gevarieerde plantengroei ontstaan. Gezaaid wordt echter niets. „De na tuur moet de rest doen", is het motto. Natuurlijke rand Het enige dat Staatsbosbeheer (SBB) verwarring over de subsidie Pas af gelopen zomer was het geld beschik baar en kon fase 2 beginnen. Een gelukje was dat wegens de droogte in elk geval voortvarend kon worden doorgewerkt. „Het grondwaterpeil is nu veel lager dan normaal. En als we ook nog een natte herfst zouden hebben, waren we ach teraan in het bos flink in de problemen gekomen", aldus Van Zuilekom, wiens collega en oud-Texelaar Jan Steenis het bestek maakte. Hoogteverschil Ter hoogte van het barbecueveld aan de Randweg sluit de kreek aan op de oude afwateringssloot, waardoor het drangwater vanuit de duinen wordt afgevoerd. Het hoogteverschil be draagt zo'n drie meter; vanaf de Randweg stroomt het water straks omlaag naar een opvangbekken in een weiland naast het fietspad tussen Ploegelanderweg en Grensweg. joot is gedempt, in het weiland langs het fietspad ligt nu een kronkelige kreek. irschijnlijk is aannemer Texel in de loop van volgende week ir met de aanleg van het veel- proken project-Tureluur in De iien. De oude kaarsrechte sloot It over een lengte van ander- kilometer plaatsgemaakt teen avontuurlijk slingerende ik. Die staat nu nog droog, ir dat wordt snel anders. Niet m zal het wel weer eens gaan men, ook stijgt dankzij een lal foefjes het grondwaterpeil. het werkt", stelt Kasper van tan. opzichter namens het erschap Hollands Kroon, enthou- I vast. Hij wijst op een natte plek i bodem van de pas afgegraven k. „Het grondwater staat hier al gebied -gelegen langs het fiets ten westen van de Ploegelander- vochtiger maken, daar draait het om in dit gezamenlijk project van het waterschap en Staatsbosbeheer. Gehoopt wordt zo de situatie van vóór de aanplant van het dennenbos, een eeuw geleden, in ere te herstellen. Dat moet een duinrel met interes sante flora en fauna opleveren, wat de aantrekkelijkheid van het bos voor zowel natuurminnaars als recreanten vergroot. Woestenij Het project ging van start in het Thijssejaar 1995 en zorgde toen voor veel ophef. Menigeen was het een doorn in het oog dat honderden bo men werden gekapt en het gebied veranderde in een woestenij van boomstronken overwoekerd door struiken Moest dit een paradijsje vol bloemen, vlinders en waterplanten worden waarvan de oude „Jac. P." (Thijsse) zou watertanden? Ruim een jaar lang gebeurde er niets Reden:

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9