„Het is ons belang dat Texel bereikbaar blijft" Nadeel hertaxatie valt mee OZB omlaag, maar ook twee procent omhoog Hervormde gemeenten per 1 januari samen purgemeester Hoekzema van Den Helder: TEXELSE 5 COURANT Kustafslag valt mee HEB"BESIK BEN D'R UIT MET DIE OZb-DElRSTlNGU IK VERHOOG HET BEDRRG, MflRRÜ VERLOOG HET PERCEtlTRGE .GEDEELT DOOR 0EWIN5T DIE CRLLUNR OPBRENGT MRfil HET RRNTRl KEREN DRT WO RRNDRCHT GRVEN QRN "DE HOED*. EN D'R IS GEEN GERBTONO Diri6l U)flT Wl3 BELOOFD I HEBBEN Ontroerend goed? Hoed emeente ontkomt niet aan noodaggregaat The Messiah in Den Helder Danswedstrijden Question Plaza Jassen gestolen Scouting uit de kleren Bouwlokatie Geus Maria Tesselschade MEDEDELING VISCENTRUM -^ALBERT BlOM/j recreatieve ontwikkeling die in «Helder en omgeving opgang gekomen, is geen bedreiging or Texel. In tegendeel, door ien te werken kunnen beide ge- den in toeristisch opzicht van aar profiteren. rogen van die strekking werden ieravond in hotel De Lindeboom louden door zowel burgemeester ;W Hoekzema van Den Helder als ^burgemeester mr W ridder van ppard van Texel. de eerste burgers voerden het ord tijdens de ledenvergadering de Texelse Vereniging van ;esverstrekkers en lokten daar- eel vragenstellers uit hun tent mgeen op Texel kijkt met een rere beduchtheid over het Mars- c Veel bungalows zijn daar de Ste jaren uit de grond gestampt met opmerkelijk elan wordt geïn- steerd in merendeels cultuurhisto- he attracties als fort Kijkduin (dat •aanden na de opening al 100.000 joekers had getrokken), poleontische fortificaties, het ex- geve recreatiepark Oogduyne. de rmalige rijkswerf, een imenbad. etc Waarom zouden op iel verblijvende toeristen met in de egenheid gesteld kunnen worden rop dagbezoek te gaan? En om- leerd kan Den Helder ..zijn" toe- sn aanbevelen om eens te genie- van de ruimte, de rust, flora en na van Texel, zo legde ekzema uit. Geen angst Texelse collega Van Rappard ot zich daarbij aan en zei dat het at goed is om bang te zijn voor currentie. Texel heeft als eiland dat andere toeristengebieden met :ben en mag mede daarom ver wen op de eigen kracht en aan- telijkheid. Hier geldt echter de (van de remmende voorsprong, n Helder moet nog naam maken toeristengebied, maar juist irom is daar bereidheid om veel Links burgemeester Hoekzema van Den Helder en z'n Texelse ambstgenoot Van (Foto Gerard Timmerman Kijkduin en in Kijkduin ligt informatie materiaal dat op EcoMare betrekking heeft Verkeer Het vele toeristische verkeer met bestemming Texel vormt in Den Helder een probleem. Voor beide gemeenten is het zaak dat dit wordt opgelost. Sinds kort zijn Texel en Den Helder betrokken bij een onder zoek naar de bereikbaarheid van de noordkop Hoekzema: ,.Het is ook ons belang dat Texel goed bereik baar blijft". Rappard tijdens de forumdiscussie. te investeren en ambitieuze projec ten aan te pakken. Als wordt bevor derd dat ook de op Texel verblijvende toeristen tijdens, voor of na hun va kantie genieten van Helderse attrac ties, kan dat alleen maar gunstig uit pakken voor beide gemeenten ,,We moeten naar elkaar verwijzen", aldus Van Rappard, die pleitte voor voort zetting van de reeds bestaande con tacten op b en w-niveau en samen werking tussen beide VVV's. Wat betreft het promoten van eikaars at tracties is er al een begin: in EcoMare wordt verwezen naar Fort Uit de gestelde vragen bleek echter dat niet iedereen deze problematiek zomaar opgelost ziet. In hoeverre moet worden bevorderd dat de men sen hun auto in of bij Den Helder la ten staan? Gevreesd moet worden dat sommige weekendtoeristen dat misschien wel willen, maar dat een gezin op de grote vakantie de auto bij zich wil houden. En is het wel gewenst dat er veel meer dagjes mensen naar of van Texel komen? Die zouden in het hoogseizoen weel eens ongewenste druktepieken kun nen veroorzaken, waarmee ook Teso problemen heeft. EcoMare-directeur Kuiper zag de mogelijkheden van toeristische uit wisseling met Den Helder vooral op cultuurhistorisch terrein Overigens sprak hij de hoop uit dat ook Texel flink zal investeren in herstel en uit bouw van historische attracties. Burgemeester Van Rappard liet uit komen dat dit zal gebeuren als de bevolking het wil. De kustafslag als gevolg van de Noordwesterstorm van dinsdag, is nogal meegevallen. De Dienst- kring Texel van Rijkswaterstaat stelde woensdag vast dat nergens aan de westkust méér dan enkele meters zijn verdwenen, maar dat verschilt plaatselijk sterk. Op meerdere stukken was helemaal geen afslag. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 SPELDTUSSEN TE KROGEN VOÊTHOODER «N FlNGNClEN Tussen paal 9 en 15 sloeg plaatse lijk maximaal twee meter weg, tus sen 19 en 22 was het hier en daar drie meter De afslag ten noorden van de Slufter varieerde van nul tot vijf meter. Ook van de recentelijk opgespoten strandgedeelten sloeg wat weg. maar de totale omvang daarvan was nog niet exact te bepalen. Opvallend was dat een stuk strand van anderhalve kilometer ten zuiden van de vuurtoren ongeschonden bleef, ongetwijfeld het effect van de Eierlandsche dam De Onroerend Zaak Belasting (OZB) gaat omlaag. Dat voor stel van b en w zal met gejuich worden ontvangen op Texel. Maar in een aanvullende begrotingsbrief kondigt het college tevens een OZB-stijging van twee procent aan. Tegenstrijdig? „Nee", zegt woordvoerder Piet Zoon. „Er spelen twee zaken en die moet je los zien van elkaar, hoe vreemd dat ook lijkt bij hetzelfde onderwerp." VERVOLG VAN PAGINA 1 ite verwachten met de vereni- van eigenaren omdat het com- lijdens de werkzaamheden een niet kan worden gexploiteerd. ist zegt de hele zaak nog niet te men overzien Een dezer dagen ithij met onder andere zijn advo- en de architect om de tafel om oplossingen te zoeken. Claim? Jiitect Jan Visser is (verplicht) tekerd tegen schadeclaims die dkomen uit door zijn bedrijf ge- akte „verwijtbare ernstige fou- Op de vraag of daarvan in dit ral sprake kan zijn, wil hij niet in- ai Wel zegt hij zich verbaasd te 'ben over de uitspraak van de id van State. In de vergelijking die RvS maakte met hotel Opduin ar wél een flinke "hoed" op mocht) 'd gesteld dat Opduin volgens het S bestemmingsplan was ge wei, waarin geen maximumhoogte «aangegeven. Dat was niet juist: in het oude bestemmingsplan leen hoogtemaat, die in het ge- Opduin is overschreden. Of het doordeel van de Raad van State Iers was geweest bij het hanteren het juiste gegeven, is overigens waarschijnlijk want het was met enige overweging, gemeente laat in elk geval niet dat de zaak op de lange baan 'dl geschoven Uiterlijk 1 decem- moet vast staan hoe Greenside in de onherroepelijke uitspraak de Raad van State gestalte zal ion", zoals het in raadhuistaai t 'de elektriciteit op Texel uitvalt, diaat de kans dat de gemeente Seval van een ramp mogelijke thtoffers niet kan registreren, raadhuis beschikt namelijk I over een noodstroom- •rziening. Gezien de noodzaak IIhet college bekijken op welke hier dat alsnog kan worden 'ealiseerd. 'aoip met de Dakota heeft de di re waddengemeenten wakker thud De Rampenwet verplicht gemeente bij een noodsituatie 'matie te verstrekken aan bevol- 5 hulpverleners en media Te- geldt de registratieplicht voor gelijke slachtoffers van rampen. 15 het zo dat de noodverlichting «troomuitval 45 minuten blijft "den, terwijl dit uit oogpunt van ^veiligheid een uur zou moeten De telefooninstallatie werkt Ingaand volgend jaar zal de Her vormde gemeente Waal en Koog fuseren met de Hervormde ge meente Den Hoorn. Aanleiding is terugloop van het ledental, vooral in De Koog. Van financiële nood is op dit moment nog geen sprake, „Het is dus geen ver standshuwelijk maar een kwestie van verantwoordelijkheid voor el kaar en voor toekomstige genera ties", zegt Hendrik Betting, predi kant van beide gemeenten. Het besluit tot samenvoeging is met grote eenstemmigheid genomen en is inmiddels goedgekeurd door de hogere kerkelijke instan ties. De nieuwe gemeente heet „Waal, Koog, Den Hoorn". De kerkenraad zal tot 1 januari 1998 bestaan uit de zittende ambtsdragers van de hui dige twee kerkenraden. In de loop van volgend jaar wordt bekeken hoe groot de kerkenraad in 1998 moet worden. Drie wijken Elk dorp („pastoraatswijk") zal met eigen leden vertegenwoordigd zijn in de kerkenraad en elk dorp kiest zijn eigen kerkenraadsleden. In de drie pastoraatswijken functioneren de plaatselijke ambtsdragers als wijk teams. De verantwoordelijkheid voor de. gang van zaken berust echter steeds bij de gezamenlijke kerken raad. In elk van de drie kerkgebou wen worden regelmatig diensten gehouden, volgens een schema dat de kerkenraad jaarlijks vaststelt De tijd dat in elke kerk elke zondag een dienst was, is echter voorbij. In de winter wordt om de week gezamen lijk gekerkt in De Waal. De diakonie en kerkvoogdij van de nieuwe gemeente nemen alle bezit tingen, rechten en plichten over die voordien tot de voormalige diakomër en kerkvoogdijen behoorden Als zou worden besloten tot verkoop van bezittingen uit een bepaald dorp, kan dat alleen met toestemming van de meerderheid van de kerken raadsleden uit dat dorp. De fusie is een voortzetting van een ontwikkeling die in 1962 begon met maximaal drie dagen. Het computer systeem is op eén uitzondering na niet aangesloten op een noodstroom- voorziening, evenals de fax. De rampenstaf heeft na een half uur geen communicatiemiddelen meer Verder komt de beveiliging van het gemeentehuis in het geding. Plaatsing van een noodstroomaggregaat lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. Zo'n apparaat kan worden geïnstal leerd in de huidige expositiekelder, de berging naast de bodewoning of bij de fietsenstalling. Brandweer commandant Dick Jongeneel gaat bekijken voor welke oplossing hef beste kan worden gekozen. de samenvoeging van de Her vormde gemeenten van De Waal en De Koog, die al veel langer één ge zamenlijke predikant hadden. De band tussen deze gemeente en die van'Den Hoorn bestaat sinds in 1971 toen de predikant van Den Hoorn voortaan ook de gemeente Waal en Koog ging aanvoeren, waarbij 57,5% van zijn salaris voor rekening van Waal en Koog kwam. Versnelling Vooral onder de drie jaar geleden bevestigde dominee Hendrik Betting was er veel toenadering. Kerkdien sten van beide gemeenten gezamen lijk in een der kerkgebouwen werden een normaal verschijnsel, zodat het formele samengaan per 1 januari wordt gevoeld als de bevestiging van een reeds gegroeide situatie. Die gezamenlijke diensten worden opval lend goed bezocht „Méér kerk- gevoel", zegt dominee Betting, die ook wijst op de gezamenlijke cate chisatie waaraan met alleen behoor lijk wordt meegedaan door mensen van beide gemeenten maar ook door buitenkerkelijken Het ziet er dus naar uit dat de toch al met geringe betrokkenheid van de leden na het samengaan eerder groter dan kleiner zal worden. Het aantal belijdende leden uit de drie dorpen lijkt niet indrukwekkend. Den Hoorn telt er 80. De Koog 45 en De Waal 20. Als daarbij echter de doop leden en andere betrokkenen worden gerekend, gaat het om honderden mensen, genoeg voor een le vensvatbare gemeenschap. Efficiënt De praktische voordelen van de fu sie liggen voor de hand het is effi ciënter en overzichtelijker. Minder kerkdiensten voor meer mensen. Omdat nog maar één kerke- raadsvergadering wordt gehouden weet men beter van elkaar af Ook het beroepen van een predikant is voor één gemeente makkelijker. Een voordeel is ook dat de predikant niet meer de indruk kan wekken dat hij zich voor de ene gemeente meer inspant dan voor de andere Overi gens trok de huidige predikant zich daar weinig van aan. „Waar ik no- Het Helders Kamerorkest verzorgt vrijdag 29 november een uitvoering van „The Messiah" in de schouwburg van de marinestad. In tegenstelling tot vorig jaar wordt de orkest bewerking van WA Mozart gebruikt. Belangstellenden kunnen reserveren bij Hannie Roos. Naalrand 22, Den Hoorn en Lenie Bremer, Kotterstraat 21Oosterend. Het aantal kaarten is gering. Na afloop van het concert, dat om 20.00 uur begint, zet Teso een extra boot in. dig was, probeerde ik te zijn". Alle kerkeraadsleden van de twee gemeenten gezamenlijk zullen dus het eerste jaar het bestuur vormen van de nieuwe gemeente Dat zijn voor De Waal Henk Tjepkema, Alie Boot-Visser, Hans de Winter, Flip Breman en Jeannet van Heer- waarden-vd Vis. De Koog: Bert van Onzen, Hendrik van Aken, Gretha Vlaming, Marg Verijzer, Annelies Kalf en Siep van der Land. Den Hoorn Biem Lap, Piet Schneider, Joke Boutshoorn, Ria Horzelenberg, Jaap de Graaf, Geb Boogaard, Gery Lap-Eelman. Jacob Lap, Piet van Leersum en Neeltje Goènga-Vinke. In de nieuwe situatie wordt Hans de Winter uit De Waal voorzitter van de kerkvoogdij en Piet Schneider uit Den Hoorn secretaris. Voorzitter van de kerkenraad wordt dominee Hendrik Betting; de secretaris moet nog worden gekozen De nieuwe diaconie wordt gevormd door Joke Boutshoorn (voorzitter), Ria Horzelenberg (secretaris) en Flip Breman (penningmeester). Van het rijk hebben alle gemeenten opdracht gekregen onroerende za ken in hun gebied te hertaxeren. Dat gebeurt in het kader van de Wet waardering onroerende zaken (WOZ) en heeft te maken met de uitkering die gemeenten van de overheid jaar lijks ontvangen. Als die hertaxatie over het geheel aan onroerend goed in een gebied een veel hogere waarde oplevert dan wat tot nu toe te boek stond, wordt een gemeente „gestraft" met een lagere uitkering. De samenstelling van die uitkering is ook veranderd en dat pakt voor Texel gunstig uit Het eiland krijgt er jaarlijks 1.2 miljoen bij Het college was echter bang dat die hertaxatie ongunstig zou uitpakken, zodat daar weer een deel van de meevaller aan op zou gaan. Op basis van bereke ningen, die later zijn herhaald door een onafhankelijk bureau, is echter gebleken dat Texel slechts 72.000,- minder krijgt. Aanvankelijk werd re kening gehouden met enkele ton nen. Lager tarief De hertaxatie houdt in dat de waarde van alle onroerend goed op het eiland opnieuw wordt vastgesteld. Dat is nog met gebeurd De gemeentelijke berekening is gebaseerd op steek proeven. Als wel alle gebouwen zijn bekeken en de waarde blijkt geste gen. dan kan dat voor bezitters ho gere OZB-kosten opleveren. „Het college heeft echter niet de intentie méér OZB te ontvangen", verwoordt Zoon. „Dat houdt dus in dat tarieven worden aangepast, zodat de kosten voor de bevolking gelijk blijven." Opvangen Nu de begrotingsbehandeling nadert heeft de gemeente de financiën voor Question Plaza is zaterdagavond het toneel van de Miss Dance ver kiezingen 1996 Per maand gaan er twee dames naar de finale, die eind december wordt gehouden. Zes da mes strijden om de hoofdprijs Er zijn leuke prijzen te winnen De hoofd prijs wordt een reis naar de zon voor twee personen. Tevens worden de zes beste missen vóór de verkiezing naar de kapper gestuurd Meiden die mee willen doen moeten éen zelf gekozen act opvoeren in de dans- kooi. De act kan variëren van het gewone disco dansen tot een play back-dansshow met muziek Meer informatie is in De Lindeboom ver krijgbaar (tel. 31 22 14). De toegang is gratis. de komende jaren nog een keer op een rij gezet De voor- en nadelen die op het laatste moment bekend zijn geworden, zijn alsnog verwerkt. Dat levert echter een negatiever finan cieel plaatje op dan aanvankelijk was berekend Om dat op te vangen wil het college van b en w de OZB met twee procent verhogen, zodat jaar lijks 50.000,- extra aan inkomsten binnenkomt. Dus na een eventuele tariefsaanpassing naar beneden om de gevolgen van hertaxatie voor de bevolking op te vangen, wordt tóch een OZB stijging voorgesteld Het is aan de raad tijdens de begrotings behandeling van 12 november om hierover te beslissen Uit een café in De Koog zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee jassen gestolen. Deze waren door een jongen en een meisje over een barkruk gelegd Toen ze om 04.00 uur naar huis wilden gaan. bleken de jassen weg Het gaat om een half lang exemplaar van donkerblauwe ribstof en een groene jas van het merk Gapstar Scouting Texel is op zoek naar oud leden die thuis nog een gaaf uniform hebben liggen. Gevraagd wordt dit af te staan, zodat nieuwe leden in de kleren kunnen worden gestoken. In leveren kan op de clubavonden (dins dag. donderdag en vrijdag) tussen 19.00 en 20.00 uur in het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Het wordt (ui teraard) gerespecteerd wanneer ie mand zijn of haar uniform wil bewa ren als aandenken Bewoners van de veertien bejaardenwoningen die op het ter rein van Geus aan het Schilderend worden gebouwd, komen te wonen aan de Maria Tesselschadelaan. Behalve een nieuwe naam krijgt het project ook ƒ70.000,- extra sub sidie. De lokatie tussen het Schilderend en de Wilhelminalaan valt volgens het college eigenlijk „tussen de wal en het schip", waardoor een afwijkende (eenling-)naam mag worden toege kend Maria Tesselschade was de dochter van de Amsterdamse koop man en dichter Roemer Visscher die in de zestiende eeuw lid was van de zogenaamde Muider Kring. Onder de schepen die tijdens de beruchte ramp in de kerstnacht van 1594 vergingen, waren er zeventien eigendom van Visscher. Zijn dochter, die kort na de ramp werd geboren, werd ernaar ver noemd. De Stichting Bejaardenzorg die de woningen gaat bouwen kan rekenen op 70 000,- extra subsidie. Het geld is in het kader van de herverdeling van regionale woningbouwsubsidies aan het project toegekend. (advertentie) Broederlijk onder het drievoudige licht van de kerktoren. Van links naar rechts de bestuurders Biem Lap (Den Hoorn), dominee Hendrik Betting, Siep van der Land (De Koog) en Henk Tjepkema (De Waal) tFoyHjrrvdoGnuf) voor de openingstijden: Wij zijn nog t/m zaterdag 2 november geopend Ook in het weekend van 8 en 9 november tot 17.00 uur. Met de feestdagen zijn we weer van de partij van 19 december t/m zaterdag 4 januari. Schilderweg 265, Oudeschild, 0222 310783

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5