De hoed verdeelt Texel in twee kampen Hoe denkt Texel over Greenside-affaire? Kleine meerderheid wil bouwsel laten staan cara oon TEXELSE^" couRANT Niet zielig doen „Faillissement gaat mij te ver" „ledereen piest wel eens naast de pot" Schande! Welke hoed? „Maak er een Konstwerk van" 15LÜPEN DBT K(?ÉNC IK NIET!, WD NIET?) SCWRNPE PLHI UETORT KRENG L»F-Buy VEN |PE BEUK DR I LQ9T Toch 5TWh/ ZONDE1 WET «ET MOOISTE GE0OUW VAN G£ KOOG 0LQF K0F(N)5T! Verdeel en heers Je weet niet wat je terugkrijgt" Verlies arbeidsplaatsen Schaam je Texel Niet alles gedogen „Niet achteraf zielig doen" Spanning stijgt voor eigenaren Bedrijfsleider: „Opbouwen hotel kost gewoon tijd" Stemmingmakerij! „Greenside mooiste gebouw van De Koog" „Als dit mag, dan mag alles" Gelukkig niet mijn probleem Opgeblazen affaire VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 Texel denkt verdeeld over de hoed. Dat blijkt uit reacties »an lezers naar aanleiding de oproep in de krant van dins dag. De ene helft vindt dat het Greenside-hotel de hoed mag behouden en de andere helft meent dat het bouwsel ervan af moet. Sommigen vinden de hoed te mooi om te slopen, terwijl anderen gruwelen van het bouwsel. Een deel ziet het kapitaalsvernietiging, terwijl een ander deel vindt dat de gemeente een voorbeeld moet stellen. het nog niet goed En een vrouw met een hoed heeft ook altijd iets extra's, dus wat mi| betreft mogen ze weer in de mode." i kwestie rond de hoed heeft veel sgemaakt. Dat ondervond ook redactie, waar de telefoon jensdagmorgen roodgloeiend ond. Na twee uur bellen en faxen m de balans worden opgemaakt, in de 69 mensen die reageerden, inden 35 dat de hoed mag blij- ;n staan. 30 oordeelden dat de zed er af moet. Twee bellers ko- n voor een tussenoplossing en zadeldak) en twee hadden sn mening. Héél wat reacties lamen van lezers van de vaste- (I. Voor alle duidelijkheid: het iderzoek geldt gezien de hoe- lelheid reacties niet als een re- ssentatieve enquête. De redac- verbindt er dus geen mclusies aan. Hieronder een eep uit de reacties. .Die hoed moet er af. Wij als bur- jers moeten ons ook aan de ouwvoorschriften houden. En als agrariër heb je je aan nog veel meer bepalingen te houden. )us Greenside moet niet zomaar wat aanrommelen. En niet nu zielig doen dat het zoveel kost", aldus een faxbericht van J.T.J. Hoedjes uit Eierland verlies aan kapitaal is voor ve- i die reageerden de reden dat eenside ongemoeid moet worden laten- ,,De hoed moet blijven. Had gemeente maar eerder moeten en slopen. De gemeente heeft al lens de bouw kunnen zien dat er n hoed op kwam. Nu maken ze dat drijf en een ondernemer kapot, ize zoon heeft wel helpen bouwen, aar een zakelijk belang hebben we een prachtig, schitterend mooi ge bouw Meneer Konst wilde gewoon op een rustige manier zijn geld op Texel investeren. Als ie eraf moet, wordt het z'n nekslag Hij heeft het ook niet bewust zo gedaan. En is het nou echt zo erg? ledereen piest toch wel eens naast de pot." ,,lk vind het allemaal opgeblazen gedoe. Zoveel kosten maken om zo'n klein gevalletje. Wat mij betreft mag ie blijven staan. We zien er hier trouwens toch niets van", aldus een boerin uit de buurt van De Waal „Een faillissement van Konst gaat mij te ver Er werken aardig wat mensen in het hotel en hun baan staat nu kennelijk op het spel. Die hoed had er natuurlijk niet op mogen komen, maar nu die er al zó lang staat, raak je eraan gewend En je weet maar nooit wat je ervoor terug krijgt", vindt Hanneke Roeper uit Den Burg. „Die mensen wordt gewoon het brood uit de mond gestoten", vindt mevrouw Bruinsma uit Aalsmeer, die regelmatig verblijft in het nabij gelegen Beachpark ..Het is toch be spottelijk als de eigenaar op zulke hoge kosten worden gejaagd Het is zo'n gezellig en leuk hotel. Die hoed is echt niet lelijk. En ik kan het we ten. want ik kijk er regelmatig tegen aan." „Sinds die hoed rood is geverfd, mag ie van mij blijven staan. En mijnheer Konst ken ik niet, dus over hem heb ik geen mening", reageert mevrouw Toolens vanuit De Gollards. Dezelfde mening heeft Simone Planken. „De hoed past bij het gebouw." „Dat gebouw is net een sprookje", reageert mevrouw Schenk uit De Koog. „Ik heb de hele bouw gezien en ervan genoten. En ik vind het nog steeds prachtig Dat getouwtrek om de hoed is verdrietig. Ze doen gewoon iemand de das om." „Wat levert het op als hij er willens en wetens, louter om de prestige af moet", vraagt H A Mays uit De Koog zich af. ,,Er zijn meer objec ten in De Koog voor verbetering of sloop vatbaar. Laten we dit als leer geld nemen Martien Veldhuisen uit Nes aan de Amstel komt al jaren op Texel „Op mijn vakantieadres word ik geïnformeerd over di verse zaken. Zoals de acties van mijnheer Stam met zijn clubje chagrijnen. Je ontkomt niet aan een vergelijking met Staphorst. Dan hoor ik dat de gemeente boter op z'n hoofd heeft Of het nu om het inzame len van vuil gaat, de opbouw van Opdum of het gemeentehuis, het verplaatsen van slaapplaatsen naar eigen goeddunken of nu weer het gehannes met het voor malige Question. Maar gerech tigheid zal er zijn. De heks moet branden. De inquisitie zal zijn werk doen. De hoed moet er af. In één woord schande!!! Enkele vragen wellen bij mij op. Welke ambte naar heeft toezicht gehouden op de bouw van hotel Greenside' Heeft hij of zij vier maanden zit ten slapen of was het bier te lek ker? En hoe ging dat bij de bouw van Opduin? Dineetje voor- en achteraf?7" V40E2EE- HOEZEE WEGD'R MEÊ'.l „Hoed?", vraagt Henk Noor- lander uit Den Hoorn. „Welke hoed? Oh, gaat het om een ge bouw? Wat een gezeur zeg. Van mij mag die blijven staan. Zet je er wel bij dat ik absoluut niet bevoegd ben in deze kwestie." te maken of ego's tegen elkaar uit te spelen." „Greenside is het mooiste gebouw van De Koog", aldus Jaap Hin uit Oosterend, die vindt dat de hoed er wat hem betreft op mag blijven. „Dat is de ethische kant van het verhaal. Alleen heb ik me niet in het juridische deel verdiept „Maak er een Konstwerk van", ad viseert mevrouw Kok uit Amster dam Het is toch een aardige man „Juridisch zal het college wel gelijk hebben, van mij mag de hoed blijven zitten. Mij stoort hij niet", vindt Wies Platte. bliooo fcOTF WE gevoel: wat met mag, dat mag niet, toch mag de hoed blijven staan. Want de gemeente is in de fout ge gaan En dan nog iets: moeten we ons alleen door „Tien voor Texel laten regeren7 Ik heb ze niet geko zen aldus E. Luyckx uit Den Burg. „Konst is mets beter dan een ander. Hij kan wel een boel babbels hebben, maar bij een ander worden illegale bouwsels ook gesloopt", steekt P Kuiper het college een hart onder de lijn trekken Het is een flinke finan ciële strop en dat is héél triest. Maar dat risico had hij van te voren beter moeten inschatten", vindt Gré Jongejan ,De hoed moet eraf. als is het maar wegens de geloofwaar digheid van de gemeente", zegt mevrouw Alderlieste uit Den Burg. „Zinloze kapitaalvernietiging", aldus Cor Zijm „Het pand is zonder hoed veel lelijker. De hoogte is een detail. De man mag dan rijker zijn dan ie mand met een verkeerd wc-raampje, van mij mag ie blijven zitten. Het dak nog een beetje aanpassen en-dan is het een mooi gebouw." „Die serre's die je overal ziet zijn veel lelijker. Niemand heeft hinder van de hoed. Het is schandalig dat de gemeente de eigenaar zo pro beert te pakken. Hadden ze tijdens de bouw maar beter moeten oplet ten. Ik kijk er alle dagen naar, nou het is een mooi hotel. Er zijn wel „Ik heb nog nooit iemand horen zeg gen: wat een lelijk ding. De nieuwe woningen van de woningbouw vereniging en die kubus van een gymzaal hier zijn ook niet alles. Bo vendien wordt vergeten dat het ho tel eigendom is van verschillende eigenaren. Die kunnen wel eens riem „Het is een schandaal als Konst alsnog toestemming krijgt om de hoed er op te laten Dat kén niet Als dit wordt toegelaten, dan is het hek van de dam. Dan mag alles wat illegaal wordt gebouwd", oordeelt mevrouw Tweel. „Een beetje zielig verhaal van me- ,Wat is een bos zonder bomen? Een stad zonder mensen? Een woning zonder dak? Een hotel met meerdere verdiepingen zon der lift? En dus een hoteldak tonder liftopbouw?", vraagt H. Schreur uit Den Burg zich af. ,Het algemeen belang is niet gebaat bij het doorzetten van regels met marginale afwijking. Zeker niet als dit de plaatselijke oelastingbetaler veel geld gaat kosten door procedures en ver tes van hoogwaardige arbeids plaatsen." V.E. van den Broek uit De Kwakel: „Waarom niet wat po sitiever met elkaar omgaan op dat kleine eilandje. Dat geldt zeker voor „Tien voor Texel", die tot nu toe alleen maar nega tief hebben bijgedragen aan de eilandelijke uitstraling. Laat die hoed staan en iedereen zich met wezenlijke en positieve zaken bezighouden. Schaam je .Texel." st. Het gaat ons om het kapitaals- rtes", aldus het echtpaar W. thuijl uit Den Hoorn. Die hoed moet absoluut blijven aan", vindt Cocky Penha. „Het is „Ik begrijp met dat de gemeente het zover heeft laten komen", vraagt Henk Beumkes van 't Horntje zich af, „Die Konst heeft een geweldige investering gedaan op Texel. Je kan het 'm nu niet aandoen om het zaakje er nog af te halen. Er zijn wel hogere gebouwen op het eiland. Het is een mooi gebouw geworden. De gemeente heeft net zoveel schuld, want die heeft toch toezicht gehou den bij de bouw?" „Laat de hoed staan en geef Konst een boete van 25.000,-. dan kan hij die in het dorpshuis steken of zo", biedt Jaap Lap uit Den Hoorn een alternatieve oplossing. „Ik ben niet zo'n fan van De Koog, maar dit is een markant gebouw. Heeft de bad plaats eindelijk iets opvallends en is v - „Het college moet strikter met de eigen regels omgaan en een rechtlijniger beleid voeren", rea geert slager Jaap Dros uit Oosterend. „Dat geldt ook voor andere zaken dan de hoed. Bij voorbeeld met detailhandels activiteiten op industrieterreinen. Daar wordt teveel de hand mee gelicht. Er ontstaan veel te veel onzekerheden als iedereen z'n gang maar kan gaan. Als je al les maar gedoogd ontstaat er te veel valse concurrentie op het eiland." „De hoed moet eraf, dan wordt het gemeentebestuur weer wat geloof waardiger", faxen Wim en Annegriet Boom uit Oudeschild. „Wij vinden dat de hoed eraf moet, want de ge meente moet niet over zich heen' laten lopen", voegen Dennis en Rositha eraan toe ergere dingen waartegen de ge meente kan optreden", aldus een bewoonster van het nabijgelegen bejaardencomplex „Voorkom een faillissement en zoek naar een alternatief, bijvoorbeeld een zadeldak", vindt Kees Klaassen uit De Cocksdorp „Je moet deze zaak niet op de spits drijven. Het heeft geen zin er een principekwestie van VERVOLG VAN PAGINA 1 et rendement is vies tegengeval- 1", aldus De Waard. „Een door hit na de 'hoed-affaire' is mis- fiien een mogelijkheid." ex-voorzitter kondigt aan Konst ïrsoonlljk aansprakelijk te zullen ellen als de hoed eraf moet en le- nvan het verhuurkantoor daardoor öiade ondervinden. „Sluiting gaat fel geld kosten, want het hotel xdt tijdelijk onverhuurbaar." ui de WE verwacht De Waard én actieve bemoeienis. De eige nen wachten in spanning af. Wei- naar is er op 17 november een ngadering, maar die is niet uitge dreven vanwege de hoed. De •estie is zelfs geen agendapunt Tijd nodig j^ens de interim-manager van het verhuurkantoor, Peter Schaminee uit De Koog, klopt het verhaal van te genvallende verhuur niet helemaal. ,,'t Is maar hoe je het bekijkt. Greenside draait pas sinds vorig jaar mei. Zo'n eerste jaar kost veel geld om het te promoten. Je mag blij zijn als je quitte draait. Zeker met een hotel, dat ligt gevoeliger dan bij een bungalowpark. Het kost gewoon tijd om een gastenbestand op te bou wen," Naar de mening van Schaminee lukt dat steeds beter. „Van de mensen die hier komen krijgen we goede reacties en het aantal gasten stijgt. Naast gerichte advertenties draaien we mee in de campagnes van de VVV en ook richten we ons op de zakelijke markt. Texel ligt natuurlijk uit de buurt, maar we hebben al leuke groepen gehad en die waren enthou siast." Sfeervol Berichten dat hij en restauranthouder Vincent de Jong weg gaan, zijn vol gens Schaminee uit de lucht gegre pen. „Wat 'n durp". verzucht hij „Zoals het er nu voorstaat is het de bedoeling dat ik doorga." Per 1 juli j.l. is hij bedrijfsleider ad interim. „Dat komt omdat mijn voorgangers in de ziektewet zitten en officieel nog in dienst zijn." Volgens Schaminee gaan hij en De Jong „samen de tent trekken". Hij heeft daar alle vertrouwen in „De zaak ligt wat uit de loop, maar wordt steeds meer ontdekt, ook door Texelaars. We hebben een schitte rende. sfeervolle ruimte voor feesten en dergelijke." De huidige VVE-voorzitter Treur was gisteren niet voor commentaar be reikbaar Ingezonden brievenschrijver J Does liet wel van zich horen, maar niet om zijn mening over de hoed te geven. „De Texelse Courant maakt zich met deze oproep aan de lezers schuldig aan stemmingmakerij. Het hoog ste rechtscollege heeft gespro ken. Er is uitvoerig over gedis cussieerd en iedereen heeft er zijn of haar zegje over kunnen doen Het oordeel van de Texelaars doet nu niet meer ter zake. Ik vind het met juist om via de achterdeur nog begrip te kwe ken voor de hoed." Naschrift redactie: Begrip kwe ken voor de hoed is niet onze be weegreden. Maar omdat het on derwerp de Texelaars zó bezighoudt, vinden we dat hun mening de ruimte mag hebben in de krant. Wellicht dat zich in de toekomst méér onderwerpen voor een dergelijke aanpak le nen. worden gedupeerd. Laat er daarom eerst maar eens een fatsoenlijk ge sprek komen met alle belangheb benden", aldus Peter Schaminee uit De Koog, die zelf werkzaam is bij Greenside. „Prangende vraag: waar was tijdens het opzetten van de hoed Bouw- en Woningtoezicht? Al zegt mijn rechts- neer Konst. Hij heeft immers zelf de opdracht gegeven. De gemeente moet de hoed er gewoon afhalen. Laten ze maar een daad stellen", vindt een mevrouw uit Den Burg. „Een dillema, want we praten over kapitaalsvernietiging. Maar zowel Jan Visser als Ed Momberg had het moeten weten. Want daar worden ze voor betaald. Ik denk dus slopen en de schade maar op dit duo verha len", oordeel Roy Helleman uit Oudeschild. „Het is een prachtig gebouw, maar die hoed lijkt nergens op. Wij mogen toch ook niet buiten ons boekje gaan. Meneer Konst wist dondersgoed waar hij mee bezig was. Nu moet hij er zelf maar voor opdraaien ook. Als ze dit op z'n beloop laten, is het hek van de dam", vindt mevrouw Van Bekkum uit De Koog. De hoed moet er afen wel om drie redenen. Hij is lelijk, de bouw is met volgens de voorschriften gegaan en het moet maar eens afgelopen zijn met die vrijheden die de projectont wikkelaar zich toeëigent", sluit buur vrouw Annie Kamstra zich bij haar aan. „Als ik een garage bouw die breder is dan op de tekening staat, moet ik hem ook afbreken. Dus waarom Konst met? De gemeente moet één „Het recht moet zegevieren. Kunnen de rijken dan alles doorzetten7 En in het openbaar zeggen dat je een schietgebedje doet, terwijl je verder niets aan geloof doet. dat vind Ik hui chelarij". aldus mevrouw Wijkie van den Berg. „Regels zijn regels. Eraf dus. Het lijkt wel alsof alles moet wijken voor de horeca. Het is pure rechtsongelijkheid als dit mag blijven staan", aldus een Hoornder „Konst heeft bewust het risico genomen. Als hij z'n gang mag gaan, schept dat een precedent. Ook al is er veel geld mee gemoeid, de hoed moet er af. Regels zijn regels" vindt Debbie Luider uit Den Burg. „Als het college na alle commotie alsnog zou toege ven, maken ze zich volstrekt bela chelijk. Dat het in deze kwestie om een hoog geldbedrag gaat, doet erin toe. Het is een principe-kwestie', pleit R Daalder uit Oosterend voor verwijdering van de hoed „Ik sta achter de gemeente. Als Konst z'n zin krijgt, probeert een ander het ook. Je moet precedent werking voorkomen." „Via Tien voor Texel werden b en w wakker. Ze hadden gelijk en kregen gelijk. Een betere oplossing lijkt mij om in deze kwestie een evenwicht „Ik bemoei me liever niet met andermans zaken". tracht Wemer Dros van Harkenbuurt zich van commentaar te onthou den. „De zaak is op de spits gedreven De gemeente moet zorgen dat de geloofwaardigheid overeind blijft. De kapitaals vernietiging staat eigenlijk niet meer in verhouding tot het be lang van de zaak. Iedereen zit nu met de gebakken peren. Ik ben blij dat het niet jmijn probleem is." te zoeken, door de zaak niet op de spits te drijven. Geen publiciteit zoe ken. met populair doen maar tot een zakelijk compromis komen. Met de hoed in de hand.. aldus een fax Janny Maat uit Den Burg: „Het pro ces is gewonnen, dus eraf. Laat de gemeente dit eens doorzetten, de gemeenteraad is toch al zo zwak „Hij moet eraf. want anders hoef je je nooit meer aan een bouw-1 voorschrift te houdenvindt de heer Wubbenhorst. „Konst heeft bewust de gok genomen en verloren Hij. moet wel sportief blijven en met zie lig doen. Eraf aldus Nel Rommets uit Den Hoorn. Naar aanleiding van alle specula ties en de buiten proportionele berichtgeving rond de hoed van Greenside, delen wij het volgende mede. Hoewel het natuurlijk leuk is om de hele affaire flink op te bla zen, is hier totaal geen aanleiding voor. Immers, er is een afspraak gemaakt met het college om te bezien hoe de situatie kan worden aangepakt. Wie en of welke ver zekering uiteindelijk zal betalen en of er moet worden betaald, wordt door partijen onderling uitgemaakt. Dat hierdoor bedrijven in moeilijk heden zouden kunnen raken, lijkt onjuist. Dat sommigen dit gnif felend zouden wensen is inherent aan de kwaliteit van dit soort lie den. Voor alle duidelijkheid merken wij op dat ons bedrijf in een brief van 28 april 1933 aan het college heeft laten weten de rechten en plich ten van,Greenside Vastgoed te hebben verkocht. Dit houdt niet in dat wij ons met meer verplicht zouden voelen om onze klant te (onder)steunen. Wij zullen alles doen wat in onze mogelijkheden ligt om de zaak op ordentelijke wijze voor hem af te werken Zo als wij hier op Texel met al onze klanten doen. Dat doen wij hier op Texel en ook bij onze projecten in de Randstad. Alleen kakelen ze daar iets minder. MO Projekt Texel BV, de directie.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5