Cjrocn kwartsJexelsin het harL, Overkantse boeren kiezen voor Texel Lichtkrant blikvanger op Teso-opstelterrein feireamsitr1 Helkveestapel groeit eindelijk weer Verbouwing in volle gang SINTERKLAASKRANT TEXELSE^COURANT Texel VERDER TVT in DIT l\ummer Logopedie: spreken is zilver 2 Muziek: a'Capabel en Mannenkoor 2 Jubileum voor Woningstichting 5 Revival van éénakter- festival in Klif 5 Onverwachte turnzege Steven van Vliet 7 Goed voetbal doet Texel'94 winnen 7 Merkwaardig ongeluk goed afgelopen Badweg dicht Koger voetballer slikt tong in College reageert vandaag op kritiek Aangifte arbiters nog in behandeling GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11132 DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. INNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Verregende lampions en koude snoetjes onder druipende kapuchonsde weergoden werkten gisteren aanvankelijk niet mee aan de jaarlijkse Sinte Maarten viering. De animo was dan ook niet overweldigend. Het werd in de loop van de avond dro ger. maar kouder. De grootste snoeptustigen hielden vol Naast al het hemelwater, vielen er ook enkele tranen toen zelf gemaakte lampions niet bestand bleken tegen de regenvlagen. Een mandarijn tot troost deed wonderen. {Foto Tessa do Cmatf verschijnt a.s vrijdag bij de Texelse Courant winnaars van de teken- en verhalen wedstrijd Sinterklaasloterij. (ADVERTENTIE) (advertentie) dwenen de afgelopen tijd re- matig melkkoeien van het ei- d, sinds kort groeit de veesta- weer. Drie nieuwe melkvee- iders hebben op Texel de afge- en tijd bedrijven gekocht. Het il om de boerderijen Labora bij Cocksdorp, Amalia in de PH- der en de melkstal van Axel i aan de Mokweg. Hun komst ekent dat er hier jaarlijks meer i een miljoen liter melk extra rdt geproduceerd. est spektaculaire verkoop is die hoeve Labora met 67 hectare in [land. Het door Bas van der Beek unde bedrijf was in de tachtiger n met 260 runderen en 1,2 mil- i kg melk het grootste van het nd. Sinds de drie eigenaren het itum eind jaren tachtig verkoch- worden er geen koeien meer lolken. Nieuwe eigenaar is de ilie Rodenburg uit het dorpje irden in Zuid-Holland, onderdeel de gemeente Liemeer, toevallig itandplaats van oud-Texelaar en gemeester Klaas Barendregt. huidige 26 bunder grote bedrijf Piet, Anneke en zoon Christiaan lenburg heeft geen uitbreiding- igelijkheden. Momenteel melken ilvan Hoep uit Oudeschild iag van geluk spreken na het ingeluk dat hem vrijdag ochtend overkwam. Toen de '2-jarige machinebankwerker tm half acht over het haven- trrein naar zijn werk op het lok van Hans Boom fietste, lerd hij geraakt door een stuk - laas dat door een auto werd oortgesieept. Dat gebeurde 1 iet zoveel vaart dat hij met rij- iel en al in de haven werd eslingerd en daar op het stort- leen aan de voet van de dijk S ilofte. lel merkwaardige ongeluk werd eroorzaakt door een vrachtauto- hauffeur van transportbedrijf A. lakker. Toen die ter hoogte van iel dok zijn wagen draaide, taakte de bumper ongemerkt in letursusgaas van de afrastering trigs de rijbaan. Toen de man tegreed trok hij het gaas los van Ie palen over een lengte van naar liefst 150 meier, zonder dat 'ij er wat van merkte Op dat (ment naderde Silvan Hoep. zag de auto met de slmgè- ide sliert gaas erachter maar agde er niet in tijdig voldoende Ie wijken Hij werd door het as in de flank getroffen en met ilel over een flinke afstand Hing haven gelanceerd. Op itvlak en rug landde hij in ondiep 'later op de stenen vlak bij de lilkvoet. Dit water heeft waar- chijnlijk zi/n val gebroken. Hij liep laardoor alleen pijnlijke kneuzin- en op en was in staal op eigen 'acht op het droge te klimmen. i het dok kreeg hij droge kleren iaarna hij de rest van de dag iiuis rust hield. Gisteren kon hij ']n werk hervatten. Ook de fiets 'nog bruikbaar. Het zag er even 'aar uit dat Silvan zijn bril kwijt >as. maar bij het eerstvolgende tag water werd die onbescha- liQd teruggevonden. De afraste- ig is inmiddels gerepareerd graafmachines hebben in De nu de Badweg bereikt. Na de "psstraat wordt ook hier de riole- vervangen en nieuwe sier- I-lrating aangebracht. Sinds giste- is de straat tussen de Boodtlaan "uyslaan voor alle verkeer afge- len Bewoners van de Ruyslaan verkeer voor RST-camping Serstrand mogen vanaf hotel duin .tegen het verkeer in" over Ruyslaan ri|den. De verkeerstoren op het Teso- opstelterrein staat er gehavend bij. Met pilonnen en kettingen worden de automobilisten door medewerkers in oranje veiligheidsvesten in het gareel gehouden. Dat duurt nog tot 12 december, want op die datum wordt de ruimte voor de verkeersleider geheel aangepast aan de eisen van deze tijd weer in gebruik genomen. Maar de opval lendste aanpassing wordt het aanbrengen van een twaalf meter brede lichtkrant op het kantoor van Teso. ,,Toen we tien jaar geleden begon nen bestond geen enkele ervaring met dubbeldeks veerboten. Die is er nu wel." Jan Bloem, Teso's hoofd van de nautische dienst geeft tekst en uitleg over de verbouwing die momenteel plaatsvindt op het Texelse opstelterrein. De toren, van waaruit de verkeersleider slagbo men, toegangshekken en de laad- brug voor de boot bedient, ondergaat een grootscheepse aanpassing en uitbreiding. „Het ding is tien jaar oud. In de loop van die tijd is er nieuwe techniek bijgekomen. Die kreeg steeds een plekje, maar optimaal was dat niet. Dat gold ook voor de zitpositie. Vaak moest de verkeersleider gaan staan om goed zicht te hebben op het haventerrein Camera's De verkeerstoren wordt ongeveer 2,5 meter groter. De uitbreiding vindt plaats in westelijke richting. Ook be neden wordt het gebouw groter, waardoor een kantine ontstaat voor het personeel dat bij grote drukte op het haventerrein meehelpt met verkeersregulering. Voorheen verza melden zij zich tussendoor wei in de toch al krappe ruimte van de verkeersleider „Wel gezellig, na tuurlijk. Maar met erg werkbaar", concludeert Bloem. Behalve efficiënt bedieningspaneel, krijgt de verkeersleider ook beeld schermen waarop via camera's de voetgangers- en fietsersopgang van de aanleginrichting in de gaten kan worden gehouden. De stijl van het nieuwe gebouw blijft gelijk aan het oude. Bouwbedrijf Visser en IBS zorgen voor de aanleg. Lichtkrant Opvallender wordt de installatie van een enorme lichtkrant „Het is niet alleen een signaal uit de markt dat mensen die staan te wachten méér informatie willen hebben. We hadden dat zelf ook al bedacht", verklaart Bloem. In Den Helder zijn goede er varingen opgedaan met een derge lijke installatie, die het tijdstip van de eerstvolgende afvaart vertoont, evenals eventuele vertragings- berichten. Het Texelse exemplaar zal ook meteorologische informatie geven. Voor het formaat van twaalf meter en de plaats op het kantoor is gekozen opdat alle automobilisten de lichtkrant goed kunnen zien In de wachtruimte en bij de voetgangers- en fietsersoprit komen twee kleinere versies. De lichtkrant wordt ook be diend vanuit de verkeerstoren. Ac tuele informatie, onder andere wijzi ging van vertrektijden wegens ambulancevervoer of andere oorza ken, kan op die manier meteen wor den ingevoerd. De voetbalwedstrijd WBSV-De Koog is zondag gestaakt omdat de Texelse speler Pieter List na een kopduel bewusteloos bleef liggen. De Koger junior bleek zijn tong te hebben ingeslikt. Een le vensgevaarlijke situatie die dank zij snel optreden van o.a. een medespeler goed afliep. Het ongeval gebeurde in de tweede helft, kort nadat List als wisselspeler het veld was ingekomen. Toen hij en een tegenstander gelijktijdig de bal probeerden weg te koppen, raakten ze eikaars hoofd Beide spelers stortten geblesseerd neer. Met moeite wisten omstanders de kaken van List van elkaar te trekken en de tong uit zijn keel te halen. De jongen werd per ambulance naar het zieken huis in Purmerend gebracht. Daar werd een lichte hersenschudding geconstateerd. Enkele medespelers brachten List daarna met de auto terug naar Texel. ze vijftig koeien en hebben ze jong vee en 270 mestvarkens, maar als de boerderii ook een boterham moet opleveren voor de meewerkende zoon, is groei noodzakelijk. De keus voor Texel was geen moei lijke „Hoeve Labora heeft vol doende en kwalitatief goed land. Bovendien is de grondprijs een stuk goedkoper dan hier", aldus Piet Rodenburg, die de veehouderij op Texel in eerste instantie naar tach tig a negentig melkkoeien wil laten groeien. Het bedrijf moet dan flink in melkquotum investeren. Het voort bestaan van de quotering staat ech ter ter discussie „Er gaan steeds meer geluiden op dat een boer In de toekomst twee stuks grootvee een heden per hectare mag houden Ook bij een geringe veebezetting kunnen we op Labora al gauw uitgroeien tot 125 koeien Wegens de onzekere toekomst van quotering twijfelt Rodenburg of hij melkrechten zal aankopen. De koeien verhuizen ko mend voorjaar naar Texel. Mokweg Helemaal aan de andere kant van het eiland boeren sinds kort voorma lige streekgenoten van Rodenburg. Ton en Anja Voorend uit het Utrechtse Bodegraven kochten de veehouderij van Axel Lap uit Den Hoorn. Ook zij konden hun bedrijf van twintig hectare niet verder uit breiden. „Bovendien stonden we voor de keus: doorgaan en een nieuwe stal bouwen, of verhuizen. We hebben overal rondgekeken, maar dit bedrijf past het best bij ons Voorend, die een paar weken gele den naar Den Hoorn verhuisde, heeft hier met ruim 25 hectare grond en een optie op nog eens twaalf bunder volop uitbreidingsmogelijkheden „De grond is hier de helft goedkoper dan waar ik vandaan kom En de kwaliteit is er niet minder om." Er zijn ook praktische voordelen „Dit is een vrij modern bedrijf Ik kan nu in de helft van de tijd m'n koeien melken." De groeimogelijkheden van dit bedrijf stonden destijds ter discus sie door de aanwezigheid van een verzuringsgevoelig gebied Het be treft echter camping Loodsmans duin, waardoor die status verviel, evenals de beperkingen voor de melkveestallen Het gezin woont in afwachting van de bouwvergunning voor een bedrijfswoning tijdelijk in een sta caravan Hun kinderen Robbin, Cissy en Davy volgen hun lessen op de Jan Drijverschool. De onttakelde verkeerstoren op het haventerrein. "oio dn Kuucri Vorige week togen de betrokken scheidsrechters in gezelschap van een KNVB-vertegenwoordiger naar het politiebureau in Den Burg om de zaak ongedaan te maken. Bij de politie eiste scheidsrechter Molanus dat zijn collega Sangers. die hem e en schop zou hebben gegeven, een bekentenis aflegde, anders zou hij zijn aangifte niet intrekken. Sangers legde vervolgens een verklaring af. naar eigen zeggen „om van alles af te zijn" De betrokkenen hoopten dat hier mee een punt achter de affaire was gezet. Van de aangifte werd via de politievoorlichter melding gemaakt, wat opnieuw tot een krantepublicatie leidde. Sangers, die reservist bij de politie is. reageerde hevig aangesla gen en leverde zaterdag zijn uniform in. Ton en Anja Voorend uit Utrecht kochten de melkveehouderij van Axel Lap aan de Mokweg bij Den Hoorn. {FotoGerara Timmerman) het eiland wordt verheugd gerea geerd op de komst van de drie melkveehouders. Enerzijds omdat de meeste landerijen dan niet ..zwart" worden gemaakt voor akker bouw, zodat er meer groen weiland op het eiland blijft. Verder betekent de extra melkproduktie een extra impuls voor de toeleverings bedrijven. Aan het begin van de begrotings vergadering zal burgemeester Van Rappard reageren op de kritiek B en w beschouwen hun ambtelijke reac tie als een afronding van de ..eerste termijn", de schriftelijke aanloop naar het begrotingsdebat Pas vandaag, tijdens de tweede termijn, geeft het college een inhoudelijke toelichting op de gemaakte keuzes De niet-collegepartijen ergerden zich aan het ontbreken van argumenten en het onbeantwoord laten van di verse vragen. In hun brief hadden ze b en w gevraagd om vóór de begrotingsraad (schriftelijk) te reage ren Omdat burgemeester en wet houders eind vorige week wegens een bestuursvergadering van het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) op Ameland vertoefden, was dat niet mogelijk. Drie andere nieuwe leerlingen op de basisschool in Den Hoorn, Marieke, José en Gijs, zijn de kinderen van Dirk en Mien de Graaf uit Hilversum, die hoeve Amalia van de familie Bouwe Dros hebben overgenomen Het bedrijf van de melkveehouder in Utrecht werd omringd door natuurge bied, zodat uitbreiden met mogelijk was. Verhuizen dus, alleen waar heen? De keus voor de ziltige grond in de PH-polder sloot aan bij De Graafs voornemen om nooit meer te beregenen, omdat daarmee zoveel tijd en geld is gemoeid Ander voor deel is dat de 28 hectare grond van Amalia dicht bij de boerderij liggen, zodat geen grote afstanden hoeven worden overbrugd. Dankzij de overname van het quotum kan De Graaf de veestapel uitbreiden tot zo'n zestig koeien. Begin december verhuizen de koeien naar Texel. In en buiten agrarische kringen op B en w zullen vandaag tijdens het begrotingsdebat uitleggen waarom is gekozen voor een „ambtelijke" reactie op de alge mene beschouwingen van de raadsfracties. Vorige week schre ven de niet-collegepartijen hier over een boze brief. Zij vonden dat het college de gestelde vragen op „politieke" wijze had moeten be antwoorden. De recherche in Den Helder heeft het onderzoek naar de zaak tussen twee Texelse zaalvoetbalarbiters nog in behandeling. Weliswaar hebben de scheidsrechters weer vrede gesloten, maar de aangifte blijkt officieel nog niet ingetrok ken.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1