Cjrocn 2tmrL-Jéxels in het hart N Raad vindt verhoging OZB met 3% voldoende Waterzaal is geen nekslag voor EcoMare Groen VERDER IN DIT ummer Maria Tesselschade terug naar Muiderslot 2 „Anne" per oplegger naar Noordbrabant 3 Begrotingsdebat in woord en beeld 6/7 Nieuw: Orthopedisch kinderdagverblijf 7 •fr Heintje Davids-gevoel bij opening Lindeboom 9 Den Hoorn krijgt kabeltelevisie Worsteling Poster trekt collegepartijen over streep Inval in Pools Texels bedrijf Anders W°rszd Tweeling plant jonge Lindeboom Broodjes en kroketten voor toehoorders Directeur ontzenuwt geruchten: Drankrijder op herhaling Paal plat IR Kantoorvakhandel TEXELSE^COURANT moerbeek JAN BROUWER BEELD GELUID (pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11133 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS SONNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Nu de RST heeft besloten de cam pings Kogerstrand, Om de Noord en Loodsmansduin te laten aan sluiten, is het voor Kabeltex ren dabel geworden om ook Den Hoorn te voorzien van kabeltele visie. Exploitant Jaap Drijver denkt de dorpsbewoners in 98 een aansluiting te kunnen bieden. De kabelaanleg op de RST-terreinen gebeurt gelijk met enkele infrastructurele aanpassingen. Die zijn voor Kogerstrand gepland in 1997. Om de Noord is volgend jaar of in '98 aan de beurt, terwijl Loods- mansduin voor '99 op de lijst staat. ..Maar misschien beginnen de werk zaamheden wel eerder", aldus Drijver, die na de aanleg 90 procent van Texel zal hebben bekabeld. Op enkele plaatsen zijn de voorzienin gen zelfs al aangebracht. ,,Als de grond toch open moest, hebben we 'm op sommige plaatsen al vast ge legd We proberen dergelijke werk zaamheden altijd te combineren. Maar ondanks dat is het toch een flinke investering." (advertentie) Redactioneel commentaar Een wt/s besluit van de gemeente raad om de begrotingsvergadering volgend yaar anders aan te pakken Want hoeveel luisteraars zaten na 12'/z uur beraadslagen nog aan Ra dio Texel gekluisterd7 Vast niet méér dan het handjevol dat dinsdag en woensdag op de publieke tribune zat En die hadden nog weinig te genie ten ook. Ach, natuurlijk viel er af en toe te lachen om leuke versprekin gen. gevatte opmerkingen of nieuw jargon. Volgers waren zo getuige van de groen-zwarte fluim eh pluim van Corry Heijne. de opmars van Franse en Latijnse uitdrukkingen (het ..mea culpa" van Poster), di verse voorstellen die handen en voeten" kregen en het verzoek om een loket voor met-krantvriendelijk gedrag (nogmaals dank Paul Kikkert) Maar voor de rest was de vergade ring lang en taai. Het Jaarlijks Hoog tepunt van de lokale politiek is ver vallen tot de Grote Worsteling ..De glans is eraf", concludeerde raads lid Terpstra sip. Hoe komt dat toch'' Een korte analyse leert dat de raads leden gewoon enorm veel cijfertjes en tekst voor de kiezen krijgen Zelfs als ze zich beperken, passeert nog een groot aantal punten de revue Keurig gerangschikt in ..hoofd functies" dat wel. Ten tweede blijft het blijkbaar moei lijk om hoofd- en bijzaken van elkaar te scheiden Als het gaat om een jaar of verder vooruit te kijken, moet je je als raadslid op de belangrijkste onderwerpen concentreren Diverse punten behoefden eigenlijk nauwe lijks toelichting, maar werden toch naar voren gebracht, blijkbaar met de bedoeling zich als partij nog eens te profileren Gevolg saaie herha ling Punt drie is de hinderlijke neiging van een aantal raadsleden c.q -frac ties om elkaar steeds weer in de haren te vliegen als de eèn al een klem beetje naar de ander wijst. Af en toe kissebissen mag en kan best. maar uitgebreid oude koeien uit de sloot halen is zinloos en wekt slechts ergernis. De vraag is. hoe nu verderTerug naar het voorlezen van de algemene beschouwingen, gevolgd door een (spontane) politieke reactie van het college Dat model is enkele jaren geleden met voor mets afgeschaft Misschien moet ye denken aan een splitsing Nu lopen politieke en begrotmgs-technische zaken dwars door elkaar Er valt veel te zeggen om te starten met een écht politiek debat naar aanleiding van de alge mene beschouwingen Als dat ach ter de rug is volgt een financieel slot akkoord. Dit laatste hoeft absoluut geen saaie bedoening te zijn. zo bewees de raad woensdagavond. De stemming over de OZB-verhoging was een spannende climax, waarin het als vanouds aankwam op slim en snel manoeuvreren Over de inhoud van de discussie en het eindresultaat kun ye van mening verschillen. Een verschil in visie: kiezen voor alleen een sluitende begroting volgend jaar en gokken op wederom een overschot van een mil/oen, of nu reserveren voor de komende jaren'' Het verschil is wel licht niet zo groot Alle fracties lijken zich inmiddels ervan bewust dat men voorzichtig moet zijn met nieuwe uitgaven Bovendien houdt de afdeling financiën de vinger aan de pols. Dat haar advies zwaar weegt, was woensdagavond wel dui delijk. lang is. De voorgestelde OZB-ver hoging zou bij lange na niet vol doende zijn om de algemene re serve te versterken, zeker gezien het wensenlijstje van f2,3 miljoen waarvoor nog geld nodig is. Op advies van zijn ambtenaren wees Poster de jaarlijkse storting van twee ton van de hand. „Onverant woord", reageerde de wethouder. Wel ging hij overstag voor 1% extra OZB, maar dat was volgens de oppositie slechts een wassen neus. Over de financiële positie van de gemeente was dinsdag- en woensdagavond veel te doen Erna Eelman (VVD) repte van „een slecht beleid" „Het college heeft tot nog toe geluk dat er steeds meevallers zijn Ga er dan ook goed mee om en zorg dat er structureel voordeel te behalen valt. Maar u dekt het ene met het andere gat Dat het college nu tekort komt, ligt heus niet alleen aan factoren van buitenaf Tegen tegenvallers moet je je indekken.' Reden voor haar om met akkoord te gaan met de voorgestelde OZB-ver- hoging Eelman zag meer heil in een bezuiniging op de personeelslasten van de gemeente Die stijgen vanaf '97 met f320.000,- per |aar, omdat de la twaalf uur vergaderen volgde woensdagavond rond tien ur de apotheose van het begrotingsdebat. Zouden Texels elang en CDA instemmen met het voorstel van PvdA en roenLinks om de algemene reserve de komende vier jaar ilkens met twee ton te verhogen? Beide collegepartijen lie- in zich echter overtuigen door hun wethouder van financin, erbrand Poster. De wethouder steunde vervolgens de wens an TB en CDA om de onroerend-zaakbelasting (OZB) met 3% iverhogen. Alle overige belastingvoorstellen werden door de lad overgenomen. et college vond aanvankelijk 2% jldoende. „We willen de burger et opzadelen met een extra elastingverhoging terwijl de igroting voor 1997 sluitend is", aide Poster woensdagavond, et name de niet-collegepartijen inden echter dat de wethouder et verder keek dan zijn neus e Inspectie voor Sociale Zaken n Werkgelegenheid en de reemdelingendienst hebben istermorgen een inval gedaan ij het bedrijf Texpol aan de ozendijk. Het bedrijf werd stilge- gd. De ruim dertig Poolse me swerkers en een Texels echtpaar jn aan langdurige verhoren on- srworpen. inleiding tot de inval waren twijfels in de autoriteiten over de zelfstan- ge status van het Pools/Texelse tdrijf De onderneming houdt zich een aantal jaren bezig met de jgst van bloembollen Omdat de alen geen werkvergunning hebben icr Nederland, is het bedrijf zoda- g opgezet, dat alle medewerkers s zelfstandige ondernemers te lek staan. Een constructie waar de itoriteiten met aan willen. Pogingen n deze aan te pakken zijn tot dus- ir echter niet geslaagd. Bij de in- il is tegen de Polen gisteren wel oces verbaal opgemaakt. Uitzet- ig was wegens de lopende proce- ires met mogelijk Van het dreige- ent dat als ze weer aan het werk lan er opnieuw maatregelen vol- :n. lijken de Polen zich gezien de ukte in de lelies weinig aan te trek- m kis je haastig de krantenkoppen snelt, lees ye niet altijd precies wat er staat. ..College reageert vaag op kritiek" Had je soms anders verwachf Maar er staat vandaag i.p.v. vaag. Hun reac tie is inmiddels geweest en leidt voorlopig tot de voorzichtige con clusie dat de gemeenteraad de algemene beschouwing anders, op de ouderwetse manier gaat doen Ter verbetering van de onderlinge sfeer! Gezellig. De verkeerstoren van TESO op 't Horntje wordt ook anders. Mo derner met de nieuwste techniek aan boord en beduidend hoger Oei! Is hier sprake van een nieuwe ..hoed"? Tel tot tien voor ie ye mond open doet. Ook de intocht van de Sint is dit /aar een ttkkelt/e anders Hij komt zelfs oen half uurtje eerder omdat het lanfare uit Den Burg zonodig aan sen concours moet meedoen, t-euk dat Excelsior voor vervan ging zorgt, maar het is wel an ders. Gelijktijdig met de schim mel van de Goedhethgman halen "e een HSPeetje (Horszei Stok Paardje) van stal: het is éérst Sinterklaas en dan.. want dat wordt nooit anders. Horszei gemeente na de invoering van de 36- urige werkweek (was 38 uur) toch dezelfde hoeveelheid werk moet verzetten en er dus herbezetting van arbeidsplaatsen nodig is. Deels vol ledig, deels voor 50% Vervanging Eelman daagde Texels Belang uit haar voorstel te steunen, omdat deze partij altijd kritisch heeft ge staan tegenover het aantal ambtena ren. Fractieleider Dick Drijver wees dat af: „Het gaat hier om vervanging, niet om uitbreiding Zijn partij zag daarom meer heil in verhoging van de OZB met 3%, evenals het CDA. TB-woordvoerder Gerard Weijers noemde deze stijging noodzakelijk gezien de onzekerheid over de opbrengst van de bouwleges en de rente op kort geld CDA-spe- cialist Kees Hin wilde met de 3% een begin maken met de aanvulling van de algemene reserve Geen leuke dingen Deze voorstellen gingen volgens Pieter de Groot (D66) niet ver ge noeg. Hij rekende voor dat het meerjaren-beeld voor de gemeente ongunstiger uitpakt dan het college voorspiegelt. Om dat af te dekken zou de komende jaren eigenlijk een OZB-verhoging van 22 a 25% nodig zijn De afgelopen twee jaar heb ik steeds gepleit voor een gema tigde stijging van de OZB, maar werd toen weggehoond", probeerde De Groot zijn gelijk te halen. Hij wilde zich beperken tot de 2%-verhoging van het college, mits de komende jaren „geen nieuwe leuke dingen' worden opgevoerd GroenLinks stelde de grootste stij ging voor: 5%. „Drie procent is te Lees verder pagina 5 We moeten allemaal de weg terug vinden naar De Lindeboom Die oproep deed burgemeester W. van Rappard donderdagmiddag bij de officiële opening van het vernieuwde complex aan de Groeneplaats. De oproep was vooral gericht aan het sociale en culturele verenigingsle ven van het eiland, die ondanks de waarborg voor cultureel gebruik van de schouwburgzaal de weg naar Question Plaza nog niet erg weten te vinden. ..Alleen dan kan De Linde boom een echte centrkle voorziening zijn De families Stiekema en Eelman kregen bij de opening veel lof toegezwaaid voor hun creativiteit, moed. inzet en doorzettingsvermo gen waarop het Lindeboom-complex vorm is gegeven. Er bestond geen twijfel over dat de exploitanten kun nen rekenen op het vertrouwen van de grote groep genodigden bij de opening Aan de hand van een ex positie in de marmeren zaal konden de bezoekers zich verdiepen in de roerige geschiedenis van het hon derdjarige complex. Voor de ten toonstelling hadden Arie en Narda Koopman en Cocky Timmer weken lang in vergeelde documenten en oude edities van de Texelse Courant gesnuffeld Burgemeester Van Rappard onthulde een schilderij van het voormalige raadhuis, dat ge maakt was door Chnsta Wortel ,,Op zo n trouwe aanhang moeten we zuinig zijn", zullen ze bij de gemeente hebben gedacht. Daan Koop man en Piet Roeper van de huishoudelijke dienst verwenden dinsdag en woensdag niet alleen de gemeente raad, maar ook alle andere aanwezigen in de raadszaal. De weinige toehoorders op de publieke tribune wer den daarbij met vergeten. Naast de traditionele koffie en koek serveerden de bodes woensdag broodjes en -later op de avond- hete kroketten. Dat gebeurde omdat de raad woensdagavond noodgedwongen al rond etenstijd (18.00 uur) met het vervolg van het begrotingsdebat begon Het gaat goed met de bouw van de nieuwe waterzaal en ook finan cieel zijn er geen problemen. Dat zegt EcoMare-directeur Jan Kui per naar aanleiding van geruchten over het miljoenenproject. Ver keerde kosteninschatting zou tot een zorgelijke overschrijding van het budget hebben geleid. „Niets van waar", ontkent Kuiper. De waterzaal. waaraan vanaf maart wordt gewerkt, is een project van ongeveer zeven miljoen Het geld is zo goed als binnen. „Sommige sub sidies komen iets langzamer dan wij hadden gehoopt. Van de provincie hebben we bijvoorbeeld een toezeg ging voor een miljoen maar dat heb ben we nog met zwart op wit", aldus Kuiper Hij zegt zich echter geen zorgen te maken Dinsdag j.l werd bekend dat deze provinciale bijdrage inderdaad doorgaat. Verhalen als zou de raming van ar chitect Vegter uit Leeuwarden veel lager zijn geweest dan de werkelijke kosten, worden door Kuiper tegen gesproken. „Er is anderhalf jaar geleden een bedrag genoemd, maar in de tussentijd is het plan aangepast en zijn de bouwkosten sowieso ge stegen dus dat die inschatting niet meer klopt is logisch Maar het is met waar dat daardoor een benarde financiële situatie is ontstaan Geen geld meer voor kerstpakketten voor het personeel? Wat een onzin We praten over vijftig medewerkers Alsof dat bedrag iets zou uitmaken op zo n project Kinderziektes De planning is dat de waterzaal in juni opengaat voor het publiek De officiële opening is pas in het najaar. „Bij zulke technisch ingewikkelde zaken kun je op enige kinderziektes rekenen Die willen we eruit hebben voor de echte opening. De waterzaal is het eerste deel van een totaal vernieuwingsproject, waarbij ook de oude expositie van het centrum wordt veranderd Dat laatste onderdeel vergt nog zo'n drie miljoen Daarvan is de financiering nog niet rond. „We hebben ons eerst op de uitbreiding met de waterzaal gericht Tegenover onze bezoekers kunnen we het namelijk met maken de binnen-expositie dicht te gooien wegens verbouwing en dan toch de totale entreeprijs te vragen.' Gefaseerd De aanpak van de expositie is een gefaseerd project waarvan de uitvoe ring eind volgend jaar begint. „Steeds als een stukje klaar is. zal dat voor publiek worden geopend Bouwkundig hoeft binnen met veel te gebeuren, maar de opbouw van een nieuwe tentoonstelling is wel een flinke klusDe aanpassing zal drie a vier jaar in beslag nemen De aanleg van de Waterzaal is voor bereid door aannemingsbedrijf Daal der uit Alkmaar en de bouw werkzaamheden worden momenteel uitgevoerd door Draisma uit Makkum. Bij de inschrijving waren geen Texelse aannemers betrok ken, „Het werk is dermate specia listisch dat dat niet kon", verklaart Kuiper. Een 30-|arige Cocksdorper werd woensdagavond op de Pontweg bij De Koog aangehouden omdat hij zonder helm op een bromfiets reed. Hij bleek niet verzekerd en had geen bromfietscertificaat. Bovendien rook hij naar drank. Een blaastest wees uit dat hij vier keer meer dan de toe gestane hoeveelheid op had wat hem een rijontzegging van dertien uur opleverde. De man wacht een flinke straf, want hij zat wegens een eerdere veroordeling voor het rijden met drank in een ontzeggings periode Een 23-jarige Hoornder was maandagmorgen rond 06.15 uur nog met helemaal wakker toen hij over het Molwerk in de richting van de boot reed. Hij verloor de macht over het stuur en botste tegen een paal met twee verkeersborden, die op een verkeersheuvel stond Dê borden raakten beschadigd en de auto liep deuken en een gebroken wiel ophanging op Bij de opening van de vernieuwde Lindeboom plantten Ed Stiekema's tweellngdochter Danielle en Marleen een jonge Lindeboom naast het parkeerterrein van het complex, op steenworp atstand van de oude Lindeboom aan de andere zijde van het gebouw. (Fc!o Gorord Timmerman) VmoTor7 lHflRLEY-DAXIDSONl Echte HD pen Zie onze acK-ertentie Sinds Jaar- en dag voor kantoor «n thuis (ADVERTENTIE) tjna ~aurt H' *•"*- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant tolders van meubelhandel en interieurverzorging DOE HET ZELF MARKT VAN DER VIS en de b|

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1