Roos mag doorgaan met Skilder galerie 06-11 Bedrijvigheid Familieberichten Appeltje voor de dorst... Familieberichten Wat ik zeggen wou... VGE-plan Durperhonk TEXELSE CouRANT Jury gecharmeerd van kleine pony's Kwaliteitsprijs Waar is dit? „Rotonde wèl gevaarlijk voor paarden" Kerstverhaal uit '68 n doet het nog prima Terwijl Karei Bakker het sap uit de appels perst, proost fruitkweker Kees Keyser met enkele omstanders op het appelsap Kees Keyser dronk tot voor kort geen druppel appelsap, maar nu kan hij er bijna geen genoeg meer van krijgen De bereidingswijze van het vruchten sap van de fruitweker in Molenbuurt is dan ook totaal anders. Geen extract dat is aangelengd met water, conser veringsmiddelen en kleurstoffen, maar volledig zuiver appelsap, ge maakt van fruit uit zijn eigen kweke- rij. Voor het sap gebruikte hij rest- appels die hij met aan z'n klanten wil verkopen Bijvoorbeeld appels die onder aan de boom hebben gehan gen en minder zon hebben gehad, kleinere exemplaren of appels met een ruwe schil, een stootplek of vreet- gaatje, dat nogal eens voorkomt om dat Keyser geen insecticiden ge bruikt Bij de oogst verzamelde hij ruim acht ton ..moesappels" varië rend van goudreinettes tot het ras karmijn. Hij vervoerde de appels naar een gespecialiseerde sapfabriek en bottelarij in het Duitse Namen, waar er precies 5 000 liter sap uit werd geperst dat vervolgens werd gebot teld. Om de klant een indruk te geven van dat proces gaf wijnmaker Karei Bakker uit Den Hoorn met zijn fruit- pers vrijdag een demonstratie. Het appelsap is te koop in de fruitkwekerij in Molenbuurt en in de TopTien-su- permarkt in De Koog. Heden is overleden onze lieve en zeer zorgzame moeder, schoonmoeder, grootmoeder en over grootmoeder Klasina Adriana Boon weduwe van Jacob Bruijn geb. 30-8-1909 overl 24-11-1996 Workum; Annie Mantje-Bruijn Rien Mantje Emmen Kees Bruijn Tiny Bruijn-van Hoorn Erwin Richard en Petra. Meme Haarlem. Jan Bruijn Ria Bruijn-Bruijn Jiske Den Burg: Gerard Bruijn Texel, 24 november 1996 ,,St Jan", Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 26 novem ber van 19.00 - 20 00 uur in ,,St. Jan" en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 27 november om 12 00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Correspondentie-adres: G.C. Bruijn, Buytengors 9. 1791 WL Den Burg. Na een liefdevolle verpleging in „Verpleeghuis Texel", is toch nog onverwacht van ons heenge gaan onze lieve, zorgzame, dappere moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder en tante Elizabeth Petronella Schra weduwe van L D. G Kmpscheer in de ouderdom van 96 jaar Driebergen: M A H. Wagenaar-Kmpscheer C A Wagenaar Apeldoorn L. H. Orthmann Heemstede F. Schuring J. Schuring-van Dijk Huis ter Heide J. F. Knipscheer Den Burg L D. G Knipscheer R. F. Knipscheer-Benedictus kleinkinderen en achterkleinkinderen neven en nichten Texel, 24 november 1996 Correspondentie-adres. L. D. G. Knipscheer, Kogerstraat 17a, 1791 EN Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op donder dag 28 november om 13 30 uur in de Doopsge zinde kerk te Den Burg. waarna de crematie plechtigheid om 16.00 uur in het crematorium te Schagen zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren voor de dienst, vanaf 13.00 uur in de Doopsgezinde kerk en na de crematieplechtigheid in het crematorium. Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het zo plotseling overlijden van onze zeer gewaardeerde medewerker Jan Kok Reeds meer dan 35 jaar vertegenwoordigde hij ons op diverse markten zoals bijv Texel Purmerenti. Enkhuizen Hoogkarspel en Alkmaar. Wij zullen zijn blijmoedige en optimistische koopmanschap niet vergeten. Wij wensen Ina, kinderen en naaste familie alle sterkte toe Firma Vroegop Voordeel Sint Pancras, november 1996 Wij zijn dolblij u te kunnen aankondigen dat op 24 november 1996 om 14.46 uur onze dochter en mijn zusje is geboren Marit Eline We noemen haar Marit Lieuwe, Marjon en Cor Koorn Ankerstraat 9 1794 BH Oosterend Telefoon 0222-318769 Marit en Marjon rusten tussen 13.00 en 15.30 uur Blij en dankbaar geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Klaas Alexander Stanislav (Kas) 20 november 1996 Willem en Gea Eelman-Daalder Podohradska 1704 Stodulky 05000 Praag Petra Witte-Zuidewind Loodssingel 30 1792 BH Oudeschild Telefoon 0222 - 31 55 01 Graag voor bezoek even bellen Er is een meisje geboren en dat heeft ons uitverkoren al onze dromen zijn uitgekomen onze wensen zijn vervuld. Wij zijn dolblij met de geboorte van Tania 19 november 1996 Dochter van: Wilfred van Tatenhove en Cintha Commandeur Zusje van Tamon Dorpsstraat 847 1724 NN Oudkarspel Telefoon 0226 320913 Wij rusten van 13 00 -15.30 uur Henk, je was altijd een „jonge" man, maar donderdag word je een echte „oude heer". Van harte gefeliciteerd. Fam Maas en Patrick Brn-.cn «Jti kerenBunco .-n 4» rolaJx In de krant van vrijdag 15 november troffen wij een stuk aan over boven genoemd plan. De kop hierboven was duidelijk: Verontruste ouders Durperhonk „School wél los van Eierlandsche Huis" Hiermee wordt de indruk gewekt dat een groot deel van de ouders tegen het plan van de VGE (Vereniging Gemeenschap Eierland) zou zijn. Echter, vier we ken geleden stond er een stuk in de krant dat onder de bevolking een handtekeningenactie is gehouden, waaruit bleek dat zeventig procent van de ouders met kinderen op be treffende basisschool met het plan kon instemmen. Van de totale bevol king was 78 procent positief; 22 pro cent van de bevolking heeft niet ge reageerd. Daaronder zullen zowel voor-, tegen- als blancostemmers zitten. Kennelijk is er uit de tegenstemmers een werkgroep sa mengesteld die nu met hun mening naar buiten komt Daar is niets op tegen, mits met de indruk wordt ge wekt dat een groot deel van de be volking/ouders het met deze werk groep eens is. Navraag bij de werkgroep leverde weinig informatie op, de woordvoerders wilden niet zeggen hoeveel mensen er in deze werkgroep zitten en zij wilden ook geen inzage geven in de stukken die zij aan alle raadsleden hadden ge stuurd. Aannemend dat er in ieder geval onder de ouders van betref fende basisschool méér leden van deze werkgroep te vinden zouden zijn, hebben we deze benaderd. De school telt op dit moment ongeveer 86 kinderen. Behalve de genoemde woordvoerders hebben wij onder de ouders niemand kunnen vinden die iets van deze werkgroep afwist We hebben weliswaar niet iedereen thuis getroffen, maar je mag toch veron derstellen dat de betreffende werk groep slechts uit een handjevol men sen bestaat. Natuurlijk mogen zij hun mening uiten ook al zijn ze met een kleine groep. Dat er dan echter in de krant wordt gesproken van veront ruste ouders onder aanvoering van P Postma en R. v. Oosten, kun je beschouwen als onzorgvuldige berichtgeving. Uiteindelijk vonden we een raadslid bereid ons het stuk te laten inzien. De werkgroep gaat er daarin geheel De oude foto die in oktober in de Texelse Courant stond is genomen op een Koninginnefeest omstreeks 1930 op een terrein achter de RK kerk van Oosterend V.l.n.r. zijn te zien- Biem Vlaming (..Westerbuurt"), Duw Vlaming (ongehuwd) en Geer tje Drijver-Vlaming (Koetebuurt) en hun kinderen. van uit dat het Eierlandsche Huis een volwaardig horecabedrijf is, dat daarom met voor medegebruik van de schoolruimte in aanmerking komt. In artikel 86-1 van de Wet op het Basisonderwijs gaat het bij multi functioneel gebruik van school ruimtes om culturele, maatschappe lijke of recreatieve doeleinden. Het Eierlandsche Huis functioneert 10 maanden van het jaar als dorpshuis (maatschappelijk doel) Inderdaad wordt de andere twee maanden, als alle verenigingen stil staan en de school is gesloten, een graantje meegepikt van de toeristen (en dat in de recreatieve sfeer!). De werkgroep beweert dat er bij de handtekeningenactie sprake ge weest zou zijn van slechte voorlich ting en intimidatie en dat er heel wat mensen spijt hebben gekregen van hun handtekening. Als dit waar is, zullen zij deze beweringen met fei ten moeten staven. Om hoeveel mensen gaat dat dan? Wil de werk groep dat er een nieuwe actie wordt georganiseerd om de eerste te be wijzen? Waar blijft de realiteit? Wat betreft de genoemde problemen het volgende: Veel ouders geven aan dat hun kinderen nog nooit over de chloorlucht hebben geklaagd en ook bij navraag geven de kinderen te kennen nergens last van te hebben. Ook de „drukte van toeristen" om de school valt de kinderen niet op. Het onderwijzend personeel lijkt hiervan meer hinder te ondervinden dan de kinderen Een inlopende toerist bij de rekenles is onmogelijk. Tijdens schooluren is het gebouw via de dorpshuisingang op slot en tijdens het ochtendzwemmen tot elf uur is er toezicht. Bovendien zullen deze problemen opgelost zijn bij de bouw van een nieuwe school, ook als deze tegen het dorpshuis wordt aan gebouwd, in plaats van enkele tien tallen meters er vanaf Dat de school niet heeft gepartici peerd in het alternatieve plan, komt doordat de school geen gespreks partner wilde zijn van de VGE. In de laatste bespreking heeft de ge meente de VGE voorgesteld maar iets te bedenken om het dorpshuis zo goed mogelijk te laten draaien. Daarna is de VGE met dit alterna tieve plan naar de gemeente gestapt, die werkgever is van het betreffende schoolteam. Wij zijn van mening dat dit alternatieve plan aan de school een accommodatie biedt die niet onderdoet voor een behuizing die „losstaand"zou zijn. Bovendien is het nog slechts een „praatplan", wij zigingen kunnen worden besproken. Natuurlijk is het een goede zaak dat de financiën van school en dorps huis apart worden gehouden Daar is iedereen het over eens. Aantijgingen als zou de VGE schoolgelden ge bruikt zou hebben voor andere doel einden lijken ons tendentieus en in ieder geval niet bewezen. DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 Jurylid mevrouw Roos kwam er eerlijk voor uit: ze was bijzonder gecharmeerd van de kleine pony's die zondag meededen aan de dressuurwedstrijd. De hoogste score van de hele dag werd door haar toegekend aan Ellen Blom met Quirida, die 170 punten kreeg voor haar B dressuurproef. Haar opponente Maartje Meijer reed met Blessing ook een winstpunt met 161 punten. In de ochtenduren beoordeelde oud- Onder het motto „Alle pluimen verzamelen..." kan de telling voor de Texelse kwaliteitsprijs begin nen. De prijs, een initiatief van Toerist TV en de VVV, zal op 18 december worden uitgereikt. Toeristen konden dit jaar „pluimen" geven aan Texelse bedrijven waar het prettig toeven was. De prijs is dan ook in het leven geroepen als stimu lans voor winkeliers en horeca-on- dernemers Zij dienen zich bewust te zijn van hun aandeel in de kwaliteit van het „totaalprodukt Texel". De pluimen werden via een folder door de VVV verspreid. De door on dernemers ontvangen pluimen kun nen vanaf nu worden ingeleverd bij de VVV (Emmalaan 66, 1791 AV Den Burg) of Dral Media (Wever straat 42, 1791 AE Den Burg) onder vermelding van „kwaliteitsprijs". Ondernemers maken naast „eeu wige roem" en de wisselbeker per categorie kans op het exclusief ge bruik van een speciaal logo en een advertentiepakket t.w.v. 500,- Gasten die hebben deelgenomen, dingen bovendien mee naar een reis. De pluimen moeten voor 6 decem ber binnen zijn. clubinstructrice Ans Keppel-Roeper de B en de L proeven. Zij staat be kend als kritisch. Hoge punten gaf ze aan Sibo Plaatsman, die tot het laatste moment twijfelde of hij zijn Sir Rappe wel in de B zou uitbren gen, omdat het paard net was her steld van een blessure. De rust had hem kennelijk goed gedaan, yvant ook in zijn tweede proef reed hij naar een winstpunt Jessica Hoep was met Cleopatra de uitschieter bij de B-pony's, terwijl in de tweede proef de zege ging naar Annemieke Bos op Mandy. Jacob Bakker heeft in de reuzengrote Byou-Z een paard gevonden dat hem goed past. In zijn eerste proef moest hij de zege laten aan Dorothé Koorn, maar in de tweede proef was hij onverslaanbaar. Tijdens de middagrubriek L begon het programma uit te lopen De tij den waren krap en de wisseling van ruiters ging niet vlot genoeg, waar door de latere deelnemers een half uur moesten wachten Het was al donker toen jurylid Herman Smit de laatste combinatie in de ring be groette. Smit merkte na afloop op dat het niveau hem was tegengevallen. Hij zag bij alle combinaties dezelfde fouten terug en was met erg scheu tig met winstpunten. B dressuur paarden 1e proef: 1 Sibo Plaats man. Su Rappe 163 2. Gerard Roeper. Igor 157, winstpunt 156 Judith Duneweer B dres suur pomes AB/C: 1 Ellen Blom Quirida 150. B dressuur pomes D/E 1 Jessica Hoep Cleopatra 163 2 Melia Zegel Jacob 160 L dressuur DE ponies: 1 Susanne Eelman Baronie 154; 2. Janneke Beers Gazal 152. L dressuur paarden: 1 Dorothé Koorn, Jaguar 166, 2 Jacob Bakker, Byou-Z 165, winstpun ten Ria Bakker 156, petra Dijker 158 en Eva vd Linde 162 2e proef B dressuur paarden 1 Sibo Plaats man. Su Rappe 159; 2 Gerard Roeper 156+ Winstpunt Simone Daalder 156 ABC ponies: 1 Ellen Blom, Quirida 170, winstpunt Maart je Meijer 161. B dressuur pomes D/E: 1 Annemieke Bos, Mandy 159, 2. Marleen Hoogenbosch. Sander 156+. winstpunt Wendy Lampers L dressuur ponies D/E: 1 Susanne Eelman. Baronie 154 1e proef M1 dressuur D/E 1 Lilian Malschaert, Princes Hoo 156. M2 dressuur D/E: 1 Sanne Lam pers, Marron 153 M1 paarden 1 Marleen Bakker, Wilda Tilder 159, 2 Annemane v.d. Linde. Jeoneta v.d L 156+. winstpunt Annemiek v IJsseldi|k L dressuur 2e proef: 1 Jacob Bakker Byonz 159; 2 Thirza Weel. Jamos 155 M1 dressuur D/E cat: 1 Lilian malschaert, Pnnces Hoo 144 M2 dressuur D E cat 1. Sanne Lampers, Marron 157 M1 dressuur paarden/M2 dressuur paarden: 1 Annemane v/d Linde. Jedieta v.d L. 156, 1 Annemieke IJsseldijk, Earldom 156 Z1 dres suur ponies 1e proef: 1 Gea de Ridder, Billy 170 Z2 dressuur paarden 1Tessa de Graaff Davy 183 Z1 dressuur ponies 2de proef 1 Gea de Ridder, Billy 173 Z2 dressuur paar den: 1 Tessa de Graaff 186 ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Dit schilderij van Blok van der Vel den komt uit de privecollectie van Jan Zwan Volgens de onderteke ning is het gemaakt in 1966. Zwan wil weten of iemand de boerderij her kent en wie er woonde. Hij kan wor den gebeld via 31 35 67 Na vele nachtjes slapen, vol met mooie dromen, over wanneer mijn broertje nu zou komen Hoera, nu is het dan zover, mijn broertje is er Pascal Zijn naam is Sander Geboren op 26 november 1996 en hij weegt 3200 gram Zoon van: Rob Witte Mieke van den Bent, Henk Maas. bewoners De Cocksdorp cv Mmmij "'"''/-W./i Tna, pas als de galerie van kunstenaar Gerd Jan Roos naast de RK kerk n Oudeschild parkeeroverlast ver- jorzaakt, zal de gemeente maat regelen treffen. Tegen de vesti ging van de galerie zelf bestaat ian gemeentewege geen bezwaar. Jat bleek vorige week tijdens een loorzitting uit de reacties van de [exelse raadsfracties. /oor de vestiging van de galerie innex atelier in een stolpboerderij ran de De Ruyterstraat is een wijzi- jng van het bestemmingsplan no- jig Daartegen was bezwaar ge naakt door buurman Gijs Afman, rewoner van de voormalige RK pas- orie. Die vreesde grote hinder voor anwonenden Parkeren in dit deel van de straat i nu al regelmatig een probleem", jdus Afman, verwijzend naar de Irukte tijdens het kerkbezoek. Vol lens hem is het daardoor soms met nogelijk zijn achter het huis gelegen larage te bereiken. Sommige bewo- iers spelen erop in door hun auto in Ie voortuin te zetten n zijn zienswijze wees Afman op iet aantal van 10.000 bezoekers per iar dat Roos wist te trekken toen hij i Oosterend was gevestigd Des gevraagd wordt dat aantal door laskia Roos genuanceerd. „Dat is iclusief de mensen die 's zomers de rommeltjesmarkt bezochten en gasten van Strends End." Boven dit restaurant huurde het stel een appar tement en mocht Gerd Jan de schuur gebruiken als atelier/galerie. Afgelopen voorjaar verhuisden ze naar Oudeschild, waar ze komend seizoen met de galerie willen begin nen. De raadsfracties zagen geen reden om deze activiteit te verbieden Jan Koolhof (CDA) en Dick Drijver (Texels Belang) vinden echter wel dat de gemeente voor extra parkeer plaatsen of andere maatregelen moet zorgen, zodat de omwonenden hun auto dichtbij huis kwijt kunnen De brede berm van de Redoute zou daarvoor geschikt zijn, meende Peter Bakker (GroenLinks). Pieter de Groot (D66) stelde een proefpe riode van een jaar voor. Wethouder Schilling sloot zich bij de gemaakte opmerkingen aan. Bezwaarmaker Afman wees er voorts op dat de galerie al in gebruik is, hoewel de vergunning nog met is verleend. Hij vroeg zich af welke openingstijden gelden; volgens hem is de galerie nu tot 's avonds laat open. „Alles wat de betrokkene nu al doet, is voor eigen risico", aldus Schilling, die niet wist dat de galerie al draait. Volgens Bakker en De Groot kan de gemeente bij klachten een opnamerapport laten maken. Ik weet niet wie dit antwoord I eeft geschreven, maar niet ie- I ïand die zelf paardrijdt." Jan [ooihof (CDA) toonde zich vorige leek niet erg ingenomen met de chriftelijke reactie op zijn vraag of r iets bekend was over rotondes n relatie met overstekende paar- len. Hij was zelf aan het bellen jeslagen. 'olgens de gemeente wordt de over- :eek met onveiliger dan de huidige ituatie. De lengte wordt met de helft ekort en de snelheid van het ver ser gaat omlaag Daarom moest [ooihof lachen „Dat is juist gevaar- ker." Als paarden halverwege de eg moeten wachten, is de kans oot dat ze onrustig worden en heen t weer gaan lopen, waarbij zowel Dor als achter het risico bestaat dat stegen een auto te botsen. Boven- ien wordt vaak in groepjes gereden lil i is de vluchtheuvel met groot ge- 1 oeg voor meerdere paarden. De kuddedieren trekken echter naar el kaar toe, met alle gevaren van dien. Daarnaast is een paard dat bang is van een auto of vrachtwagen ermee gediend dat deze langzaam pas seert, maar daarna verdwijnt, anders blijft het dier onrustig. Koolhof kreeg tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijk- en huisvestingsbeleid bijval van Pieter de Groot (D66) en Erna Eelman (VVD). Koolhof en ook De Groot had gebeld naar de Stichting Recreatieruiter, die het ruiterbewijs uitgeeft. „De stichting vindt rotondes een ramp. Ik besef dat we de beslis sing over de Hoornderweg niet meer kunnen terugdraaien, want die is democratisch genomen. Maar het gaat me om de toekomstige rotonde bij Akenbuurt", aldus de CDA-er. „Ik heb gesproken met een meneer Heidema. Een hartstikke leuke man, daar móet u mee praten." Wethou der Schilling beloofde dat te doen Peter Bakker van GroenLinks kon digde aan dat binnenkort, op verzoek van zijn partij, een landelijk kopstuk van Veilig Verkeer Nederland naar Texel komt om de hele Pontweg in ogenschouw te nemen. „Wie daar belangstelling voor heeft is welkom." Vaarom Daan Welboren. die op- iroeide tussen de boeken, toch iheen (echte) schrijver werd. vertelde li/ zondagmiddag aan een select si ezelschap liefhebbers in De Twaalf la leken Naast het gebrek aan kleugdtrauma's -een bron van inspi- 'ii itie voor veel schrijvers-, vroeg li) Velboren zich af wat hij in 's hemels- in aam zelf nog zou kunnen toevoe- «I en aan al dat prachtigs dat al door '.nderen aan het papier was toever- ■ouwd. Hoewel hij in de zestiger ia ën bij de Texelse Courant actief was. chopte hij het evenmin tot journa- st. Uiteindelijk zette hij de famitie- taditie voort en ging boeken verko- lifen Dat de ..opstelroes" uit zijn jeugdja ren echter toch een uitlaatklep vond, blijkt uit het oeuvre dat Welboren in de loop der jaren heeft opgebouwd. Als columnist van o.a de Texelse Courant. Texelgevoel, TC3 en het Texels Zondagsblad kon en kan hij zijn ei regelmatig kwijt. Voor zijn .voorleesuur" was Wel boren tot plezier van de aanwezigen, onder wie zijn moeder, in de oude doos met plakboeken gedoken. Bij zonder was een kerstverhaal uit 1968 dat hij onder het pseudoniem Nico Daniëls voor de Texelse Cou rant had bedacht De aangrijpende geschiedenis van Kromme Sieme die op kerstavond een kindje redt. ging er ook nu nog in als koek. Iaan Welboren toont de krant met het ontroerende kerstverhaal uit i960 (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3