Zestigste verjaardag bedrijf en huwelijk „Jongeren huisvesten in inpandige appartementen" EcoMare duikt in walvisverleden Commissie ziet mogelijkheid Rentenaar van alle markten thuis Geknip%<f potvis was niet (meer) geschikt voor de pot TEXELSE CouRANT Commissie hikt over hobbels netwerkvorming Geen geld voor straatspeeldag „Aureool van onbeschrijfelijke geur..." Koffiehuis nog een jaar gedogen De zekerheid van vijftig cent per week. Dat was de reden waarom Sijvert Rentenaar in 1936 met zijn kersverse bruid naar Oosterend kwam. Hij nam de smederij van Oomes aan het einde van de Peperstraat over. Nu, na zestig jaar, is het bedrijf nog steeds springlevend in een iets andere hoeda nigheid. De beide echtelieden zijn 83 jaar en kerngezond. Een jubileum van een zaak en een huwelijk. DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 Siivert Rentenaar werkte in Heer- ,ugowaard bij zijn vader. Hij had ook ;en broer en die nam het ouderlijke jedrijf over. Reden voor Sijvert om aar tets anders uit te kijken Het werd Texel. „Het waren geen vette jaren. Jij de smederij van Oomes zat de •jdiocentrale. Dat leverde alle weken iast vijftig cent op. Dat was in die tijd lelangrijk." tentenaar en zijn vrouw trokken in ®t huis naast de plaatijzeren rederij en namen tevens het daar jevestigde winkeltje over Jaap (eijzer (de broer van Ome Sieme) »erkte mee als knecht. De laatste jrisisjaren werden doorgeworsteld. We hadden één stopcontact", weet tentenaar nog „Je overdrijft", merkt ijn vrouw lachend op. „Maar we haalden water uit de pomp en de WC was buiten." Hoefsmid Goede tijden braken aan. Ondanks flinke concurrentie, zat het bedrijf in de lift. Rentenaar had aan de over kant ervaring opgedaan en bracht deze nieuwe kennis en vakmanschap mee „Ik had een heel pak papieren. Diploma's zat." Hij specialiseerde zich in activiteiten op landbouwgebied en onderscheidde zich daarmee van een deel van de concurrentie „Die richt ten zich meer op huishoudens, die zaten in de kachels en zo Ik had me op school in Alkmaar toegelegd op werktuigkunde Door toename van de mechanisatie in de landbouw kreeg Rentenaar het steeds drukker. Want behalve het repareren van werktuigen was hij ook hoefsmid „Leuk werk", herinnert hij. „Ik besloeg uit de hand, dus niet in de travaille Alleen Belgen wel, want die waren zo zwaar, met die grote hoe ven." Rentenaar heeft nog steeds iets met paarden. „Ik kon er goed mee overweg. Slechts bij hoge uitzonde ring kwam er een praam aan te pas. Paarden slaan niet, als jij met slaat Oldenburgers en Friezen, dat zijn eerlijke paarden." Vaste klanten Tijden veranderden en het echtpaar deed mee. „We gingen in de elektra. Daarna kwam er riolering en waterlei ding bij en tenslotte ook gas. Van alle markten thuis, kun je wel stellen. Rentenaar verzamelde een hele bun del vergunningen. „Ik heb wel de in druk dat dat toen iets makkelijker ging dan tegenwoordig. Dan kwam er een inspecteur uit Amsterdam langs en was het meestal snel voor mekaar." De eerste grote verbouwing vond rjWiïLVtfwVUK ':3rage Rentenaar en de winkel, niet weg te denken uit Oosterend. (Foto Tcs&3 do Grauff) plaats in 1959. De oude smederij werd afgebroken en vervangen door een schuur die nog steeds het gezicht van het bedrijf bepaalt De uitbreiding was mogelijk doordat zaken zo goed liepen. Toch werd het minder met het smederijwerk, want de tractor kwam op „Jammer? Ach, ja dat wel. Maar je moet mee met je tijd." Rentenaar bleef het druk hebben. Hij had een vaste klantenkring en omdat op Texel vaak noviteiten op gebied van landbouwmechanisatie werden uitge probeerd, werd hij van lieverlee mee gevoerd in de richting van tractoren en machines. Drukke tijden Ook de winkel veranderde mee Naast de fietsen („Ik weet nog dat we nieuwe voor 35,- verkochten", merkt mevrouw Rentenaar op) en de elek trische apparatuur kwamen er steeds meer huishoudelijke artikelen op de planken, evenals materiaal dat van pas kwam bij de werkzaamheden van Rentenaar De winkel, waarvan de gevel werd aangepast naar een Alkmaars voorbeeld, was het werk van mevrouw Rentenaar. „Maar wel met hulp hoor. We hadden er een meisje bij." Haar man vertelt dat in drukke tijden het personeelsbestand wel werd opgevoerd tot vijf man. „Vooral in de oogsttijd was het druk. En toen het toerisme opkwam gingen we in het sanitair. Levering en aanleg. We werkten vaak samen met aanne mers Oosterend Present Voor liefhebberijen naast het vele werk zegt Rentenaar nooit tijd te heb ben gehad. Toch wordt uit oude an nalen duidelijk dat hij met enkele an dere prominente Oosterenders aan het ontstaan van Oosterend Present heeft meegewerkt. De eerste viering was in '59, maar ook bij latere edities Het oude bedrijf, zoals het ook op de rondgestuurde uitnodigingen is algebeeld was Rentenaar één van de stuwende krachten. Daarnaast was hij, met Jan Drijver, de man die de gemeenteraad wist te overtuigen dat het nieuwe dorpshuis van Oosterend niet op het muziek- landje aan de Oranjestraat moest komen, maar aan de (toen nog nieuwe) Mulderstraat. De sportzaal kwam er en de gevelsteen toont de naam van mevrouw Rentenaar- Bommezij. Zij besteedde naast haar werk tijd aan GVO. Nog steeds doet ze aan gym („Je moet niet alleen fit zijn, maar ook blijven") en fotografeert graag. Nog in touw In 1973 werd het bedrijf overgeno- men door zoon Adrie en schoondoch ter Wilma. De auto's deden hun in trede. „Een liefhebberij van Adrie", verklaart zijn vader. De huidige eige naar nuanceert dat. „De agrarische toekomst werd minder. Ik had drie jaar stage achter de rug bij een Opeldealer in Hoorn. In die richting lag meer zekerheid voor onze toe komst." Zijn vader is blij dat zijn zoon de zaak heeft voortgezet, al is het dan iri een richting die hem niet zo lag „Je kan maar goed zijn in één ding." Hij is nog alle ochtenden in het bedrijf te vinden. „Ik doe allerlei klusjes. Ban den plakken en zo. Ja. we zijn de fiet sen nog steeds trouw Opeldealer In 1975 werd garage Rentenaar „subdealer" van het merk Opel. Het officiële dealerschap volgde in 1985 „Dat krijg je niet zomaar, daarvoor moetje aan verschillende verplichtin gen voldoen, bijvoorbeeld een show room hebben", verklaart Adrie Die werd in dat jaar gebouwd aan de overzijde van de garage De winkel bleef bestaan en draait volgens de huidige eigenaar als een trein. „Boven verwachting eigenlijk Het grappige is dat er ook steeds meer klanten van buiten Oosterend komen Er zijn steeds minder winkels met huishoudelijke artikelen op Texel Dros magazijnen is weg, Zegel werd Blokker Wij zitten met vast aan een assortiment en als mensen iets spe ciaals zoeken kunnen we daar vaak wel aankomen." De bedrijfsvoortgang lijkt verzekerd nu Adrie's zoon Ben een opleiding op automonteursgebied volgt in Apeldoorn. Ook opa Rentenaar is daar blij mee. „Natuurlijk. Het is toch fantastisch als iets dat je hebt opge zet en uitgebouwd wordt voortgezet7" Het zestigjarig huwelijk van het echt paar Rentenaar sr wordt vandaag in kleine kring gevierd. „De burgemees ter komt Maar eigenlijk wilden wij helemaal geen poespas", aldus de twee. die ook beslist niet op de foto willen. Wegens het bedrijfsjubileum is zaterdag een grote receptie voor het hele dorp tussen 15.00 en 18.00 uur in De Bijenkorf. Drie generaties Rentenaar en de medewerkers willen het feest met hun klanten vieren. „En we willen géén kado's", waarschuwt Adrie „We hebben iets veel leukers bedacht. We vragen de mensen die ons toch iets willen geven om een envelop met inhoud. Met het bedrag gaan we iets leuks voor het dorp doen. Ik heb al een idee, maar dat is nog een verrassing Vaar een simpele vraag al niet toe kan leiden. Een opmerking ian Frits Agter uit De Koog zette de raadscommissie voor uimtelijk- en huisvestingsbeleid vorige week aan tot een litgebreid debat, dat mogelijk meer woonruimte voor jonge- en in de toekomst tot gevolg heeft. Het verhaal moet echter log een vervolg krijgen. de vorige vergadering vroeg vaste klant" Agter vanaf de pu- fieke tribune welke status de twee tpandige appartementen krijgen die igrariërs mogen bouwen. Deze mo- jelijkheid is een uitvloeisel van de amperen bij de boer-regeling. Daar- ioor heeft de gemeente 1600 slaap- iaatsen gereserveerd. De apparte- nenten vallen onder deze 1600. ,gter wilde vooral weten wat er ge- «urt als het bedrijf wordt verkocht f als de agrarische bedrijfsvoering fopt. Kamperen bij de boer is name- i|k onlosmakelijk verbonden met de i-blok-status en de vergunning is iiel overdraagbaar aan een nieuwe igenaar. Die kan wel zelf een ver- :oek indienen, maar komt dan op ;én wachtlijst, daar alle 1600 slaap- Jaatsen zijn uitgegeven /olgens de gemeente blijven de slaapplaatsen van de inpandige ap partementen -ook als het agrarische bedrijf stopt- vallen onder kamperen bij de boer, omdat de toestemming voortkomt uit een vrijstelling op die regeling. Pas als de bestemming van het gehele blok wijzigt zullen de inpandige appartementen worden meegeteld in de categorie recreatie appartementen. Met dat antwoord was Agter. die te vens secretaris is van de Kleine Logiesverstrekkers (KLV), met blij. „Je moet die slaapplaatsen in het quotum van het kamperen bij de boer houden, anders worden ze ineens bij de kleine logiesverstrekkers gere kend." Geen uitbreiding Volgens wethouder Schilling was er niets aan de hand. „Ik snap niet dat kV/'e kende hem niet. de altijd amicale Jan Kok (55) uit Sint Pancras. Vijfendertig jaar was hij op iedere Texelse maandag- markt paraat met zijn kraam schoenen en paardensport artikelen. Zaterdag werd Jan Vroegop, zoals hij in de volksmond werd genoemd, onwel tijdens een partijtje tennis met zijn markt- collega Jan Zijlstra die, iedere maandag met koek en gebak te genover hem staat. Hij stierf ter plaatse. De marktkooplieden zorgden vooreen waardig afscheid. Gis teren werd de vaste stand van Jan Kok getooid met een zwart kleed en bloemen. Het condoleanceregister werd getekend door veel Texelaars, die de vrolijke groet van Jan zullen missen. (Foto Gerard Tenmorman) u het niet snapt. Er staat dat ze on der kamperen bij de boer blijven val len Pas bij een bestemmings wijziging verandert dat." Maar dat was nou juist waar Agter op doelde. En ook Dirk Terpstra van de PvdA had problemen met die opstelling van het college. „In het verkiezings programma van het CDA staat dat de inpandige appartementen als de A-blok-bestemmmg vervalt moeten worden toegevoegd aan de reguliere woningvoorraad. Dat is overgeno- De verwachting was dat de pu blieke tribune vol mensen uit de onderwijswereld zou zitten. Dat was woensdag echter niet het ge val, tijdens de behandeling van het „netwerk" voor het openbaar basisonderwijs. De raads commissie voor welzijnsbeleid kon zich wel vinden in het plan. Ingewikkelde materie Dat was de commissie duidelijk geworden na bestudering van het dikke pak papier over de netwerkvorming. Meerdere leden hadden het moeilijk met de globale functie-omschrijvingen en taakverdelingen die zijn opgesteld. Wethouder Eelman maakte duidelijk dat nadere invulling pas kan als er een netwerkdirecteur is aangesteld „Hij of zij zal namelijk zelf een in breng daarin moeten hebben." Er zijn veel meer punten waarop pas in de loop van de rit duidelijkheid kan worden verkregen Bijvoorbeeld of deze nieuwe opzet leidt tot uren- 1 besparing en taakverlichting voor de schoolleiders en het gemeentelijke buro edukatie. Pieter de Groot (D66) stelde dat als eis. „Als dat over drie jaar, aan het eind van de proefpe riode, niet blijkt te zijn gelukt, dan kun je wel stoppen, want dan is je pro ject de mist in gegaan." Dat vond de wethouder te drastisch. „Misschien blijkt dat er inderdaad méér geld bij moet Maar het handhaven en uit breiden van dé kwaliteit van het on derwijs staat voorop. Dat is dus een keuze." Het leek de commissie niet verstan dig dat de netwerkdirecteur gaat ze telen in het raadhuis of op één van de scholen. Dat had de wethouder zelf ook al bedacht. De OSG is in beeld als lokatie men in het collegeprogramma. Waarom zie ik dat nu niet terug?" Terpstra is bang dat een recreatieve bestemming in de toekomst de weg vrijmaakt voor méf r appartementen „Voor je het weet zitten we met grote recreatieve bedrijven in het buiten gebied We weten hoe dat gaat. Als er ruimte is, bouwen ze er een ap partementje bijOok Dick Drijver van Texels Belang heeft moeite met een recreatieve bestemming. „Dat geeft namelijk het recht op het ma ken van een centrale voorziening. En wij willen niet méér bouw in het buitengebied." De bestemming RO's stuit volgens de wethouder echter op een pro bleem De inpandige appartementen mogen maximaal 70 vierkante me ter zijn, terwijl recreatieve opstallen slechts 55 m2 mogen zijn Pieter de Groot doorbrak het gekrakeel over bestemmingen met de vraag wat er nog overblijft van het CDA- en tevens collegestandpunt om deze appartementen aan de woningvoorraad toe te voegen. Kool hof vond het idee van zijn partij nog steeds goed. „We willen beslist geen appartementencomplexen in het buitengebied. De jongeren kun nen daar mooi huizen." Instemmend gemompel van de commissie deed De Groot concluderen dat er grote overeenstemming bestaat over deze invalshoek. De moeilijke blikken van ambtelijke zijde ten aanzien van de juridische inpasbaarheid ten spijt, gaf de commissie aan graag nog eens op dit onderwerp te willen terugko men Het glimpje harmonie, dat ein delijk weer eens gloorde tussen de commissieleden kreeg extra glans door het compliment dat Drijver maakte aan het adres van Terpstra. „Dirk, je hebt toch weer mooi wat losgemaakt." leder jaar vraagt de organisatie „Kin deren Voorrang" de gemeente om een bijdrage voor een nationale straatspeeldag Texel heeft echter de stelregel dat alleen bijdragen wor den verleend aan plaatselijke initia tieven, die dan ook nog aan enkele voorwaarden moeten voldoen. Het verzoek wordt daarom, net als voor gaande jaren, afgewezen. Tot de meer spectaculaire onder delen van de expositie in EcoMare horen de skeletten van walvissen dolfijnen en andere zee zoogdieren. Ze zijn merendeels bijeengebracht in de vijftiger jaren door de toenmalige museum directeur Gerrit J. de Haan, die een bijzondere belangstelling had voor zeezoogdieren. Op 29 no vember begint in EcoMare een ex positie over dit onderwerp. De poort van het oude museum in de dennen bestond uit twee reusachtige walviskaken die afkomstig waren van de Willem Barentz Een naar ver houding groot deel van het interieur was ingeruimd voor skeletten, losse botdelen en gipsafgietsels van dol fijnen, bruinvissen, butskoppen en andere zeezoogdieren Het grootste en meest imponerende stuk van de toenmalige collectie bestond uit het complete skelet van een dwergvin vis die op de Vliehors was aange spoeld en door Gerrit de Haan eigen handig was ontleed Ingaand 29 november zal het sfeer tje van het museum van toen enigs zins herleven door de tentoonstelling die tot eind februari 1997 in stand zal worden gehouden Daarna zal een deel van de collectie een perma nente plaats krijgen in de nieuwe ondergrondse waterzaal, die in de loop van volgend jaar in gebruik wordt genomen Provisorisch De tentoonstelling van botten, com plete skeletten, foto's, knipsels, brie ven en voorwerpen geeft een beeld hoe deze skeletten werden binnen gehaald en bewerkt. Een blikvanger is een grote mal van de start van de potvis die in 1979 aanspoelde in Egmond en die is gebruikt voor het potvismodel dat op het buitenterrein van het huidige EcoMare staat. Van schilder Frits-Jan Maas zijn fraaie aquarellen te zien van verschil lende soorten zeezoogdieren met biologische informatie en verspreidingskaartjes. Video montages tonen hoe het skelet van de dwergvinvis en de potvis werden binnengehaald en hoe het potvis model door Johan Reydon werd ver vaardigd. Aureool De expositie houdt een hommage in aan de in 1985 overleden Gerrit de Haan, die met enorme energie en vindingrijkheid te werk ging bij het verkrijgen en prepareren van „zijn" walvissen en zich daarbij moest be helpen met zeer primitieve middelen. De Haan liet stukken walvis in grote potten langdurig koken om het (rot tende) vlees los te krijgen van de botten. Dat veroorzaakté een walge lijke stank die tot ver in de omgeving van het museum was te ruiken In een reportage over dit onderwerp destijds in de Texelse Courant kwam de zinsnede voor. „Omgeven door een aureool van onbeschrijfelijke geur'. Dit is ook de titel die aan de expositie is gegeven. vis. dier aqavond 7 strand van waar duin must meter was mors r reeds eqaande ontbin- ekomen Haan j Bins- m n heen om hem te ontledon. daar hot skelet en beidenJ^ÊIR^^helanqstellend qe\ pracht ding zou zijn voor ons Texel c Museum 1 Hietbo- Knipsel uit de Texelse Courant van 15 juli 1953. jc ^cdra- ispelwey wilde met .lerblijven De a en d snaren van zijn cello zijn van Texels schape darm. terwijl de g en c snaren met zilverdraad omwoeld zijn. Kunnen uw luidsprekerkabels daarmee we dijveren7 Informs'»' Classics In het maandblad ..Luister" stond onlangs een artikeltje over cellist Pieter Wispelwey. Cees Govers uit Ede stuurde het ons op met de op merking dat het Texelse schaap dus voor meer goed is dan alleen wol en vlees. ,,Er zit muziek in", was zijn conclusie. Een sympathiek project, maar des ondanks dat geen groen licht. Zo reageerde de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestings beleid dinsdag op het plan om het pand Burgwal 37. dat in gebruik is als koffiecentrum, een defini tieve bestemming te geven. De dames Kdorn en Van Eist zijn in de monumentale schuur van Nauta een koffiecentrum begonnen, dat boven verwachting draait. Vandaar dat ze hun initiatief willen voortzet ten en tol aankoop van het pand willen overgaan. Dan moet de tijde lijke toestemming voor een jaar (via artikel 17) worden omgezet in een definitieve bestemming van de schuur. Omdat het college beslist geen horeca wil op die plek wordt „gebruik voor maatschappelijke doeleinden' als bestemming voorgesteld. Dal betekent dat de dames geen alcoho lische dranken mogen verkopen, zich moeten houden aan de wmkel- sluitingstijden en de activiteiten ook in de toekomst met mogen uit groeien tot horeca. De commissieleden zijn goed te spreken over het koffiecentrum. maar vinden de voorgestelde be stemming te ruim „Wat voor initia tieven passen daar nog meer in? Je weet met welke kant het opgaat als de dames onverhoopt stoppen", al dus Dick Drijver van Texels Belang. Enkele commissieleden stelden voor dit onderwerp te betrekken bij de dis cussie over „Het Hart Hersteld", die voor half januari op de agenda staat. „Verleng tot die tijd de gedoog- regeling Dan is er toch niets aan de hand?", aldus Peter Bakker van GroenLinks. Schilling vond dat de commissie angst toonde om zich aan koud water te branden. De raad krijgt het laatste woord.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5