Cjroen ^wartsjexeh in het hart Texelaars niet vies van tweedehandsje Gratis inleveren vuil volgens andere regels RWS wil paviljoens 17 en 33 's winters weg Kringloopwinkel loopt als een trein Vervuilde grond TEM in depot Oudeschild VVV protesteert tegen besluit NS orszel Over Twee gewonden bij botsing Winkels niet open op zondagen Graafwerk dwingt tot omleggen van busroute Eierland Omleiding N9 Werkgroep bedenkt alternatief hoed VERDER IN DIT Jummer Koger Duinkanters in de problemen CDA'er Verburg steunt kampeerboeren Automatisering zet door in akkerbouw Aantal bedrijven steeg in '95 tot 1.546 Loodgieter Witte gaat fluitend naar z'n werk Jachthaven te klein Ruit stuk VAN BEURDEN SAMUEL EDDY Qutltl&h. PUtA TEXELSE^COURANT Jan Brouwer Cinema Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11137 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Het zelf bij De Hamster afleveren van diverse soorten particulier (grof) huisvuil blijft gratis, maar voor sommige andere soorten moet ingaand volgend jaar wor den betaald. Bovendien zal beter «orden gecontroleerd of het vuil «erkelijk van particuliere her- tomst is. Zo willen b en w een eind maken aan iet toenemende misbruik dat van de nestaande regeling wordt gemaakt Onder het mom van particuliere af val wordt steeds meer bedrijfsafval rangeboden. Het bezorgen van bouw- en sloop- ifval tot maximaal één kubieke meter per keer blijft voor particulie- len gratis Hetzelfde geldt voor grof Huisvuil en plat glas. Bij het inleve- «n van asbest, puin, banden en Huisvuil in minicontainers en zakken, moet echter worden betaald. Onder grof huisvuil moet worden verstaan afval dat verhuisbaar is maar te groot voor de minicontainer, zoals meubelstukken en kleine hoe veelheden (minder dan een kuub) bouw- en sloopmateriaal alsmede snoeiafval (minder dan twee kuub). Ophaaldienst Daarnaast blijft de mogelijkheid be staan om grof huisvuil na telefoni sche opgave gratis op te laten op halen door de gemeentelijke dienst, die daarvoor twee keer per maand een ronde maakt. Deze ophaaldienst functioneert sinds 1991 toen op Texel de mini- containers werden ingevoerd, waar door het met meer mogelijk was grof vuil tegelijk met de zakken vuilnis met dezelfde auto op te halen Wie zelf zijn grofvuil naar het overslag station bracht moest aanvankelijk betalen Dat was een onrechtvaar dige situatie: laten ophalen door de gemeente was gratis en wie de moeite nam moest dokken. Ingaand mei 1995 werd het innemen van grof huisvuil bij De Hamster daarom gra tis, althans voor particulieren. Twijfel Wie rommel bezorgde kreeg dan ook steevast de vraag: zakelijk of parti culier? Waarop vaak de wedervraag volgde: wat is het verschil? De me dewerker bij De Hamster zei dan: particulier is gratis en zakelijk kost geld. Voor de klant was de keus dan niet moeilijk. Veel afval van zakelijke herkomst werd met particuliere au to's aangevoerd Het personeel liet wel eens twijfel blijken, maar dat le verde al gauw een ruzieachtige sfeer op. Er gingen dan ook stemmen op om maar helemaal te stoppen met het gratis innemen van alle vuil. Daar willen b en w niet aan, want dat zou herstel van het oude onrecht bete kenen Volgens Gemeentewerken-directeur Piet Plug komt er straks een vorm van controle naar de herkomst van de afval, waarschijnlijk steekproefs gewijs. Wat betreft de afval waarvoor straks wél betaald moet worden geldt het tarief dat ook voor bedrijfsafval in rekening wordt gebraclit Voor as best of asbesthoudend materiaal moet f235,- per ton worden betaald, voor kleine autobanden f5,- per stuk, voor vrachtautobanden f60,-, voor tractorbanden f120,- en voor puin f24,- per ton. Dit zijn de tarieven van 1996. Die zullen per 1 januari iets dalen omdat in de praktijk is geble ken dat de kosten van huisvuil verwerking lager zijn dan was ge raamd. Alleen tjet tarief voor puin gaat wat omhoog. itrandexploitant Robert Terweij rijgt geen toestemming om pavil- jen „Ome Joop" bij paal 17 te la- en staan. Hij heeft, evenals Gerard loetelief voor de strandtent bij aal 33, een aanschrijving gehad lat zijn paviljoen vóór 4 december Hoet zijn gesloopt. Dat zou nodig ijn in het belang van de kust- ïrdediging. Terweij heeft een ad- ocaat in de arm genomen of te ijken of er toch een mogelijkheid idezaak te laten staan. Omdat pa- iljoen Vliezicht de laatste vijf jaar (winters niet meer is afgebroken, leit de gemeente er bij RWS voor eze strandtent ook nu te laten taan. het pachtcontract tussen Rijkswa- erstaat en de gemeente, die de on- ergrond pacht van RWS, staat dat Irandpaviljoens, behoudens paal 28 npaal 9, van 1 april tot 1 november ogen blijven staan. Nu de strandt- nt bij paal 17 dankzij de zand- suppletie hoog boven zeeniveau staat, durfde Terweij het wel aan om te overwinteren Daarmee bespaart hij zich de kosten van het af- en op breken en kan hij zijn omzet verho gen. Zelf beschouwt hij het als een goede service aan strandgangers. Grondverpachter Rijkswaterstaat, voor wie instandhouding van een goede zeewering prioriteit heeft, houdt de gemeente echter aan de bepalingen in het pachtcontract In navolging van de aanschrijving die de gemeente kreeg, stuurde het college Terweij een brief dat de tent vóór 4 december weg moet zijn. Als de on dernemer geen gehoor geeft aan dat verzoek, zal RWS de sloop zelf ter hand nemen en de kosten op de ge meente verhalen, die ze zal door berekenen aan Terweij. De exploitant legt zich er nog niet bij neer en heeft een advocaat in de arm genomen, die zal kijken of een kort geding zin heeft. Vliezicht In de aanschrijving die RWS zond aan de gemeente, staat ook dat pa viljoen Vliezicht bij paal 33 's winters moet verdwijnen Volgens de ge meente heeft RWS in het verleden echter nooit pogingen ondernomen het paviljoen van Zoetelief in de win ter weg te krijgen Reden voor het college om deze exploitant (nog) géén aanschrijving te sturen en de kwestie met RWS aan te kaarten. VVV Texel wil na 1 januari 1997 gewoon door kunnen blijven gaan met de verkoop van treinkaartjes. De directie zal daarom protest aantekenen tegen het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om het contract te beëindigen. Al sinds vele tientallen jaren kan aan het VVV-loket een treinkaartje wor den aangeschaft „Behoud van onze service aan de Texelaars is het be langrijkste argument waarmee we de NS willen overtuigen", stelt woord voerster Ans Laurijssens nadrukke lijk vast. „Of ze daar gevoelig voor zijn, weten we niet. Maar het is het proberen zeker waard Het besluit van de geprivatiseerde NS past in het streven om de kos ten terug te dringen. Die bestaan ondermeer uit een kleine provisie aan de VVV voor elk verkocht kaartje en het onderhoud van de apparatuur waarmee de kaartjes worden geprint. De NS heeft ook de contracten met vier andere kleinere wederverkopers in de Kop van Noordholland opge zegd. Er bestaat absoluut een ge heime Tesselse ondergrondse organisatie, die al maanden bij zonder actief bezig is om het heftigste Ouwe Sunderklaas- teest van deze eeuw te organi seren. Een onuitputtelijk scala van onderwerpen wordt ons in de schoot geworpen. Dat kan geen toeval zijn Nog steeds lichten wijde hoed. Rotondes blijken wél gevaarlijk voor paarden Kent u het verschil tussen een giertank en een denktank? Nieuwe alarmsirenes zaaien paniek. Laagwaalderweg gevaarlijkste weg van Texel. De pluim voor het Texelse bedrijfsleven wordt uitgereikt. We maken ons druk over kwaliteit van het ..produkt" Texel. Donder toch op met ake lige, stomme onpersoonlijke uit drukkingen. Texel" alteen moet genoeg zijn. Onze horeca heeft zijn eigen potje met vet al op de tafel gezet, terwijl de bur gemeester meent dat zij ook eens uit een ander vaatje moet lappen. Romantisch met een wijntje en zijn trijntje bij de open haard, waar vind je dat nog Betere dienstverlening en meer wellevendheid. Een eeuwig te rugkerend thema, want we zijn toch zulke lomperikken. In oogmto langs kroeg en res taurant. dat speelt Ouwe Sunt dankbaar in de hand. Laag-, hoog- of welgeboren, welle vendheid begint russen je oren. Je kunt het misschien ook leren, dan kom je heel wat beter over. Horszei p.s. het is eerst... Jos en Marian Slikker en Cor Mulder van de kringloopwinkel zijn van alle markten thuis. (Foto Gerard Timmerman! De kringloopwinkel in de voormalige zuivelfabriek is een suc ces. Steeds vaker worden initiatiefnemers Jos en Marian Slikker gebeld door Texelaars die hun overtollige huisraad aanbieden en ook de koopjesjagers melden zich in toene mende mate op de open dagen (iedere vrijdag en zaterdag). De hoeveelheid spullen groeide dermate dat de winkel een jaar geleden naar de veel ruimere zolder van De Eendracht ver huisde. Toch is de dik vijfhonderd meter grote zolderverdieping van de fa briek al weer te klein om alle twee dehands spullen uit te stallen Op lange tafels hebben de vrijwilligers van de Stichting Kringloop Texel hun zaakjes netjes gerangschikt. Van kastjes en schemerlapen tot puz zels en bloempotten Je kunt het zo gek met bedenken of het is voor een zacht prijsje te koop. De Slikkers begonnen ruim twee jaar geleden met de inzameling van ge bruikte spullen om het hergebruik te stimuleren en zo de afvalstroom te verminderen Andere doelstelling is om mensen op vrijwillige basis en milieuvriendelijk actief te iaten zijn en zo de nodige sociale contacten op te laten doen Aan dat laatste ontbreekt het niet, want op verkoop dagen wemelt het van de koopjes jagers. Struinen Slikker rijdt gemiddeld langs zo'n tien adressen per week om afgedankte spullen op te halen. „Verleden jaar reed ik met de vrachtwagen circa tienduizend kilometer. Dat jaar haalde ik denk zo'n zeventig tot hon derd ton per jaar op De afspraak is dat ik er mets voor betaal, maar wel alles meeneem Als het spullen van Sint Jan of De Gollards zijn, is het doorgaans knap. Maar als het van een verhuizing komt, dan heeft me nigmaal de hele familie er in zitten Lees verder pagina 5 Edwin Barhorst. Walter Bremer en Henk Witte aan het werk in het baggerdepot in Oudeschild. (Foto s Gerard Timmerman j Het vervuilde TEM-terrein aan de Reijer Keijserstraat is weer zo goed als schoon. De firma De Vries en Van de Wiel heeft in en kele weken tijd zo'n tweeduizend ton grond uit het verontreinigde terrein van de voormalige elektriciteitscentrale overgebracht naar een depot in Oudeschild. In afwachting van transport naar de vastewal wordt de grond daar tij- Bij een aanrijding op de kruising Waalderstraat en Waalderweg waarbij donderdagmiddag drie au to's met elkaar in botsing kwamen, zijn twee vrouwen gewond geraakt. Een automobiliste uit Den Burg, die vanaf de Waalderstraat kwam, ver leende op de T-kruising geen voor rang aan een 45-jarige Oosterendse, die op de Waalderweg in noordelijke richting reed. Na een uitwijk- manouevre botste de Oosterendse op de wagen en ramde vervolgens een dertig jarige automobilist uit Oosterend, die uit tegengestelde rich ting naderde De Oosterendse liep gekneusde ribben en een zere pols op en de vrouw uit Den Burg is met onbekende verwondingen afgevoerd B en w hebben het verzoek van de Albert Heijn-vestiging en de zaken Nauta CD. Nauta Boek en Nauta Foto om incidenteel op zondag open te mogen zijn, van de hand gewezen. De winkelsluitingswet staat het niet toe en de mogelijk heid om daar via een plaatselijke regeling vanaf te wijken, heeft de gemeenteraad bewust niet gebo den. William Witte van Nauta CD had gevraagd om op de zondagen 1 en 22 december open te mogen zijn met als argument dat op deze wijze iets gesteld wordt tegenover de toe nemende concurrentie. Manager J. Blekkenhorst van Albert Heijn vroeg alleen om openstelling op 22 december om op deze wijze wat van de klantendruk op de maan dag en dinsdag voor kerst af te ha len. Beide verzoeken werden ge steund door de Raad Nederlandse Detailhandel Over de winkelopenstelling op Texel heeft de gemeenteraad vorig jaar nog gediscussieerd. De plaatselijke verordening laat alleen ruimere open stelling toe in het zomerseizoen Van de mogelijkheid om over het hele jaar maximaal 12 koopzondagen aan te wijzen is geen gebruik gemaakt Mogelijk verandert dat binnenkod want een nieuwe winkelsluitings verordening is in de maak. Het wach ten is op advies van het TVO en de ondernemersvereniging van Den Burg. Bij de laatste raadsdiscussie bleek de zaak echter nogal gevoelig te liggen, zodat het college zeker met vooruit wil lopen op een eventueel ruimere openingsregeling delijk opgeslagen. De gaten zijn opgevuld met schoon zand. Medewerkers van Ingenieursbureau Oranjewoud en toezichthouders van de provincie volgden de verrichtin gen van de aannemer op de voet Op meerdere p'aatsen op het terrein waar vervuiling werd gevonden, is tot een diepte van twee meter grond weggegraven. Dat is ongeveer tot op de grondwaterstand, het niveau tot waar vervuiling is gevonden. De schone bovenlaag werd eerst aan de kant gezet, waarop een kraan de ondergrond in vrachtwagens schepte Alvorens die via het Schil derend naar het depot op het bedrijventerrein in Oudeschild reden, werden eerst de wielen gereinigd. Onder het terrein is bronbemaling aangebracht en het grondwater wordt Wegens graafwerkzaamheden rijdt de AOT-bus tot nader bericht niet meer over de Hollandseweg in Eierland. Lijn 29, komende van Oosterend, rijdt ingaand heden via de Hoofdweg rechtdoor naar Stengweg, Lange- veldstraat, Klimpstraat en verder via de normale route Lijn 28 uit de richting Den Burg rijdt alleen de heenweg via de Postweg naar De Cocksdorp. Vanaf Rio Grande zijn de instaptijden acht mi nuten vervroegd Deze bus rijdt als lijn 29 vanaf De Cocksdorp via Langeveldstraat, Stengweg en Hoofdweg verder de normale route Texelaars die zondag of maandag naar Alkmaar moeten met de auto, dienen rekening te houden met een omleiding. Wegens werkzaamheden aan de spoorwegovergang van Koe grasdijk is de weg net onder Den Helder afgesloten. Verkeer wordt omgeleid via Van Ewijcksluis Een werkgroep die zoekt naar een acceptabel alternatief voor de hoed op het Greenside hotel dient een dezer dagen een voorstel in bij het college B en w hadden als voor waarde gesteld dat uiterlijk 1 decem ber zo'n plan moest worden inge diend De denktank bestaat uit medewerkers van bedrijven die zijn betrokken bij het ontwerp, de ontwik keling en de bouw van het bedrijf Ook de gemeente is betrokken in het overleg. In de werkgroep ontbreekt Greenside-directeur Paul Konst, die wegens zijn emotionele betrokken heid buiten het overleg wenste te blijven Namens de werkgroep kon Ed Momberg. niet zeggen voor welk alternatief wordt gekozen. Diens bedrijf MO Project Texel deed ove rigens in 1993 afstand van de rech ten op het hotel gefilterd, zodat geen vervuiling van de omgeving plaatsvindt. Om lekkage uit het depot aan het Vliegwiel in Oudeschild te voorko men zijn rondom dijken aangelegd die met waterdicht zeil lekvrij zijn gemaakt Op een kleine vertraging na, ont staan doordat de aannemer in de bodem nog onvoorziene hoeveelhe den puin en leidingen aantrof, verliep het werk volgens schema, zodat de nieuwbouw van De Bolder op het terrein tijdig kan aanvangen. Met een houten pallet is in de nacht van zaterdag op zondag het raam van kledingzaak Rabbit Habit in de Kogerstraat vernield. Niet duidelijk was of diefstal het motief was. Om dat de eigenaar niet kon worden be reikt. timmerde de politie zelf maar een houten plaat voor het gat. (advertentie) Zaterdag 30 november and his band (Ierland) Entree ƒ10.- Zo. 8 dec.: Blind boys of Alabama (ADVERTENT4E) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. beeld geluid

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1