n CDA'er breekt lans voor kampeerboeren „Hangijzers blijven veel te lang liggen" 66 Voorzichtig betoog Verburg Gewest mag geen vierde bestuurslaag worden Cocksdorp zwijgt over school Mensen Besparingsactie raadhuis loopt in de papieren TEXELSE^ C0URANT Regionale samenwerking blijft, maar: KOH(>7 BELOOFD Het verlanglijstje Kerst bij Anbo at ik zeggen wou. Het hart let papierverbruik in het raadhuis laait. Dat is te danken aan de actie Blad voor Blad" van het Wereld latuurfonds die op 2 juli is gestad !e 125 ambtenaren proberen geza- ienlijk een papierbesparing van tien rocent te bereiken. Er wordt stan- aard dubbelzijdig gekopieerd en adblokken worden gemaakt van ebruikt papier. De grootste bespa ng lijkt te zitten in het hergebruik an enkelzijdig papier in printers en het proefdraaien van het lüsetapparaat. Het mes snijdt aan nee kanten er zijn minder bomen odig en het leved een financiële esparing, die wellicht in de duizen- in guldens per jaar loopt. De be- paring die dit jaar wordt bereikt, mt ten goede aan een ituurbeschermingsproject in de jderlandse duinen, een van de drie aede doelen waaruit via een open- ire stemming kon worden gekozen, locht de nagestreefde besparing et worden gehaald, dan passen de mbtenaren zelf het tekod bij. De lem die Teun de Wit inbracht, had oor de Cocksdorper een aardige jkomstigheid Hij kreeg een mima- iur-helicopter waarvan de rotor ordt aangedreven door zonne-ener- e. boorplatform neer te zetten als oefendoel voor de straaljagers Ben Dros adviseerde om het bord 'stiltegebied' dat vlakbij het reddingboothuis staat weg te halen. Fietsers die erlangs komen houden expres hun mond en dan komen er ineens een paar van die dingen over vliegen..." VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 Het had de agenda van vorig jaar kunnen zijn. In de gisteravond ge houden vergadering van de dorpscommissie van De Cocksdorp en Eierland met het college van b en w kwamen veel hete hangijzers op tafel, die daar al eerder hadden gelegen. Het werd een rustige avond, want het gevoeligste onderwerp dat mo menteel boven de Ruigendijk speelt (al of niet verplaatsen van de school) kwam niet aan de orde. Al twee jaar lang wordt gepraat over uitbreiding van het Cocksdorper in dustrieterrein. „Iedere keer zegt u dat er schot in zit, maar u zult be grijpen dat we ons zo langzamerhand afvragen of u dit wel voortvarend aanpakt", verwoordde dorps commissievoorzitter C. Klaassen de gevoelens van de Cocksdorpers. Wethouder Schilling verzekerde hem dat dat wel het geval was Grondverwerving is zelf met het pro bleem, maar er is een gebruiker van Et gewest waarin gemeenten uit kop van Noordholland samen- srken mag geen vierde bestuur- aag worden, maar moet als irvicepunt wel blijven bestaan, et name voor regionale brand eer en hulpverlening en voor de ilksgezondheid. Dat is de me ng van de Texelse politiek en die in de andere noordkop- meenten. Om de invloed van ixel in het gewest te vergroten is irgemeester W. van Rappard be id in het dagelijks bestuur aats te nemen. toekomst van het gewest is al ig onderwerp van discussie. Het ■llege wil de samenwerking in iwestverband beperken tot de wet- i|ke taken, zoals brandweer, ge- ndheidszorg en ambulancedienst. de invloed van de negen ge- eenten in het gewest te vergroten, Iviseerde de raadscommissie alge een en organisatorisch beleid mge week dat elke gemeente wordt irtegenwoordigd in het dagelijks istuur, bij voorkeur door de burge- eester. Van Rappard gaf aan hier- :or in zijn agenda voldoende tijd vrij kunnen maken. Méér gemeentaken >or de overheveling van taken van it rijk naar de gemeente, komen er ier verantwoordelijkheden op de kale bestuurders af. Nu het kabi- I itde ondergrens van 18.000 inwo- irs voor gemeenten heeft losgela- n, is de dreiging voor herindeling S isie) van de baan. Er is in de regio geen behoefte aan zo'n herindeling. Samenwerking kan echter wél posi tieve effecten hebben voor de zelf standige gemeenten, concludeert het dagelijks bestuur van het gewest. Een soortgelijke mening hebben de Texelse raadsfracties, die de regio nale samenwerking willen voortzet ten, maar dan alleen ter ondersteu ning van de gemeenten In de eerstkomende vergadering van de gewestraad wordt de huidige sa menwerking in het gewest onder de loep genomen. Een eigen, bestuur lijke verantwoordelijkheid voor het gewest wordt afgewezen Taken gewest Momenteel heeft het gewest vier van hogerhand verplichte taken: regio nale brandweer en hulpverlening, volksgezondheid, budgetbeheer volkshuisvesting en planning en budgetbeheer volwassenen-onder- wijs. Daarnaast zijn er vrijwillige beleidstaken, zoals milieu, verkeer en vervoer, welzijn, economische zaken en werkgelegenheid, recrea tie en toerisme en volkshuisvesting. De uitvoerende taken zijn. GGD, Arbo-dienst, alarmcentrale, sociale werkvoorziening, banenpool en Jeugdwerk Garantieplan, ambulancedienst en afval inzame ling Uitvoerende taken op milieu gebied zijn uitbesteed aan Den Hel der. Van deze taken staan het volwassenenonderwijs, budget beheer woninggebonden subsidies en de volkshuisvesting ter discus sie, evenals de milieutaak. de grond in het spel. Hij liet zich niet verleiden tot uitspraken over termij nen Datzelfde geldt eigenlijk ook voor het fietspad langs de Vuurtorenweg, al blijken daarvoor meer hindernissen. Zo is de benodigde zeven ton ook nog met bijeen „Er is ons verteld dat we een slecht financieel beleid voe ren, maar ik acht ons wel zo crea tief dat we dat oplossen", verwees Schilling spottend naar de laatste begrotingsbehandeling. Paaltjes De paaltjes in de Kikkertstraat lijken ook een gebed zonder eind De ver halen over gewonde mensen en ka potte auto's blijven binnenstromen „Een fout maken kan gebeuren, maar die moet je dan wel oplossen", vond Klaassen Maar het college hikt tegen de fmanciéle consequenties van vervanging. Wethouder Schilling zal echter uitzoeken of er een goed koper alternatief mogelijk is, dat kan worden aangewend tot er geld is voor hogere palen. Weghalen is volgens de dorpscommissie geen optie, want dan komen de voetgangers in de knel. Wat betreft woningbouw speelt in De Cocksdorp hetzelfde probleem als in Oosterend. Er is behoefte, maar de provincie zegt nee Het college ver zekerde dat er plannen klaarliggen, zodat er gelijk kan worden inge speeld op eventuele toekomstige mogelijkheden, mocht de provincie tot versoepejing van het bouwbeleid overgaan. Avondoefening De overlast door oefenende straal jagers op de Vliehors is een niet af latende bron van ergernis voor de „durpers" „Dat er een vliegtuig langskomt vinden we niet erg, maar het gaat om de herrie die ze maken", verwoordde Klaassen, die het col lege wees op het bestaan van twee typen straaljagers: één die méér en één die minder lawaai maakt. Het contrast met het aangrenzende na tuurgebied, waar ieder passerend bootje wordt weggejaagd, was naar zijn mening onbegrijpelijk groot. Burgemeester Van Rappard kon hem weinig bieden dan de kleine hoop dat misschien de avond vluchten op dinsdag tot 23.00 uur worden afgeschaft. „Als ze in het donker moeten oefenen dan kunnen ze dat in deze periode doen, want tussen 17.00 en pakweg 20.00 uur is het hadstikke zwart." Hij riep de Cocksdorpers op vooral te klagen als een straaljager te dicht in de buurt komt. „Alleen als ze buiten de afgesproken zone komen is er sprake van overtreding. Daar kunnen we wat mee." Bij een volgende be spreking met de luchtmacht zal ook de dorpscommissie worden uitgeno digd, zodat zij de mening van de Cocksdorpers kunnen ventileren. H Hooyschuur opperde de suggestie om een eind op zee een afgedankt Autovrij? Bermen die worden stukgereden zijn niet alleen in de noordkop een pro bleem. Zeker nu de bietencampagne op gang is, ligt de directeur gemeentewerken daar wakker van. „We hebben al van alles geprobeerd Puin leverde gevaar op voor fietsers als het de weg opspatte. Zand blijft niet liggen. Graskeien lijkt nog het beste, maar is een kostbare oplos sing." Het voorstel van Jan van Heer waarden in de rondvraag om een deel van de Kikkertstraat bij wijze van proef een seizoen autovrij te maken, werd niet met gejuich ontvangen De dorpscommissie zal zich erover bui gen. Een speeltuintje maken op het groentje van het Keidelplein leek wethouder Nel Eelman te gevaarlijk. Aan de Buijsstraat is een betere plek. die is af te schermen van de weg. Dat bracht meerdere durpers op het idee dat er langs het Keidelplein een trottoir moet komen, want het is voor veel kinderen de route naar school. De wethouder, die haar fi nanciële collega Poster verving, hield geheel in zijn stijl de hand stevig op de knip, maar beloofde het wel in haar achterhoofd te houden. Paardepoep Het verbaasde Nico de Graaf dat Maarten Boon een vergunning had gekregen om overdag in het seizoen met paarden en een wagen over het strand te mogen rijden. Ruiters mo gen er tussen 10.00 en 19.00 uur niet komen. De Graaf vond het een ge vaarlijke en vieze situatie, daar de dieren een aanzienlijk spoor van uit werpselen achterlaten. Van Rappard vroeg of hij met kon proberen er sa men met Boon uit te komen, maar dat leek De Graaf geen haalbare kaart De vergunning kan echter met zomaqr weer worden teruggedraaid, zodat Van Rappard meer zag in het terugbrengen van de overlast via overleg tussen de betrokkenen IXJtrO-r WRTfT Arnold Boon uit De Cocksdorp slaagde aan de Middelbare Zeevaart school van het Noorderhooft-college in Den Helder het diploma Maritiem Officier De benodigde examen werkstukken praktijk volbracht hij het afgelopen jaar aan boord van de supplyboot Smitlloyd Safe en de zeesleper Smit London VERVOLG VAN PAGINA 1 struinen en ben ik voor de restanten. Als ik streng zou selecteren zou ik in dat soort gevallen héél wat laten staan. Gelukkig wordt de kwaliteit van de spullen die we krijgen steeds beter. Gemiddeld is ongeveer een derde van het spul onbruikbaar. De gemeente komt om de twee weken bij ons langs om de echt rommel op te halen." „Het liefst gooien we zo min moge lijk weg. Neem de bankstellen. Niet alle exemplaren die we krijgen zijn geschikt voor de verkoop Van de leren bankstellen halen we het leer er af, omdat we daar een klant voor hebben En het resterende hout gaat naar mensen die daarmee knutse len." Alles gaat mee ,De artikelen die door de selectie komen, gaan met meteen in de ver koop. Een ploeg vrijwilligers is dage lijks bezig om de spulletjes wat op te knappen. „Als het om electronica gaat. dan kijken we altijd eerst of het werkt De prijzen zijn betrekkelijk laag „Voor een koelkast vraag ik afhan kelijk van de kwaliteit van 75.- tot ƒ125.-. Bankstellen gaan van de 50,- tot de ƒ150,-. Electronica is ook niet aan te slepen." Zonder subsidie Uiteindelijk hopen we dat er toch een paar mensen van kunnen bestaan Bijvoorbeeld zoals in Den Helder, waar het initiatief „De Tweede Hand" is gestart. Moeilijk is dat wel, want door de eilandsituatie blijft het toch kleinschalig. We draaien nu zonder subsidie. Al onze kosten, zoals de huur. de vrachtwagen en andere las ten betalen we uit de opbrengst van de verkoop. Het enige verschil met een echt bedrijf is dat we geen loon kosten hebben." „Ik wil hier naast de kringloop activiteiten op termijn een recyclingbedrijf opzetten om bijvoor beeld van gebruikt witgoed weer goede machines te maken. Er is namelijk veel vraag naar gebruikte huishoudelijke apparatuur. Ik zou best wat meer wasmachines, koel kasten en fietsen willen hebben, want daar is veel vraag naar Maar veel mensen weten niet eens dat ze er hier mee terecht kunnen. Soms kunnen we van de onderdelen van verschillende apparaten, weer eén goede maken aldus de technisch aangelegde voormalige motordnver en stuurman. Smalle beurs De kringloopwinkel heeft over be langstelling met te klagen. „We krij gen steeds meer mensen, uit alle lagen van de bevolking. De ene komt om een bed en de andere voor een bepaald soort kopje of een gebruikt boek. Sommige verzamelaars scharrelen hier elke week rond Ook logiesverstrekkers die in de wat goedkopere markt zitten, kopen hier wel. Studenten zie je hier vaak om dat het goedkoop is, evenals Texelaars met een smalle beurs." Paskamer De lange rij jassen, truien, broeken en overhemden verraadt dat er een uitgebreide collectie tweedehands kleding is uitgestald. Slikker heeft er een speciale paskamer voor inge richt, die - hoe kan het ook anders - gemaakt is van tweedehands gordij nen en voorzien van een nog klok- gave spiegel. „We zouden best wat meer kleding kunnen gebruiken. Al lochtonen komen hier bijvoorbeeld veel om kleren." Ook het kantoor is gemaakt en van gebruikte spullen en ingericht met curiosa. Van onderhandelen is geen sprake in de kringloopwinkel. „Prijs is prijs. En we werken met op bestelling, want spullen vasthouden, daar doen we al met aan. Dan is het eind zoek. We hebben wel eens anderhalf jaar op een een tafel en een stoel moe ten passen van iemand die het met kwam afhalen." Voorde Texelaars Opkopers en handelaars hebben in de kringloopwinkel allerminst de eer ste keus. „We doen dit in de eerste plaats voor de Texelaars, zodat die goedkoop aan knappe tweedehands spullen kunnen komen. Het is met de bedoeling dat handelaars hier voor een gulden met een boek weg gaan en dat je het later in de winkel voor de drie of viervoudige prijs ziet staan.' De kringloopwinkel, die via de trap aan de achterzijde van de oude zuivelfabriek is te bereiken, is elke vrijdag en zaterdag geo pend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De Anbo viert kerst op zaterdag 21 december om 16.30 uur in de kan tine van de voormalige LTS. Wie dit bij wil wonen kan maandag tussen 14.30 en 16.00 uur kaarten afhalen 'a ƒ7,50 in De Buureton. Inlichtingen via mevrouw A Huizinga-Kalis, te lefoon 31 35 33 Builen verantwoord- it stuk van T Jimmink-Oele slaat ar mijn mening de spijker aardig z'n kop. lere keer als wordt gesproken over Groeneplaats, bedoelt men het me hart van Den Burg, en zo hoort ook. Een hart moet ruim zijn, iar veel evenementen kunnen latsvinden. Ik denk daarbij aan de irkt, waar voor de Texelse xiucten al bijna geen plaats meer er is en in de zomer de bezoekers aar schuifelend over het plein ikken. De Folklore, de feestmarkt de Taptoe, die nu al problemen eft met een goede uitvoering. De tepenfokdag, Ouwe Sunderklaas, gsteken enz., moet dat ook alle- tal achter de kermis aan naar De log? een omdat een paar mensen me- n hun winsten te kunnen opvoe- met nóg èen paar winkeltjes of «barretje, nog meer muren en hoe- n willen om de alcoholplens te men lozen en Cees Hin nog meer nynwerpers wil laten opstellen Dat omgeving is verknald, daarover twe het eens. Maar dat gaat nog «ds door. Wat te denken over het zwel aan De Lindeboom, die bij '«verbouwing groeit, en nog maar twijgen over de moderne banken, tl nostalgie betreft, is mijn vertrou- m in de architectuur op Texel aar- Igeschonden denk goed waar enkelingen mee Itig zijn. Wij zijn wel zo flexibel, iwe langzamerhand aan de situa- gewend zijn. maar nu willen ze de sl helemaal verknallen. IIgeweest is, krijgt men nooit meer «g, haal die bult er uit en maak er «r een vlak en ruim hart van. A. Kiewiet, De Koog CDA-gedeputeerde Bob Verburg uit Haarlem bleef dinsdag tijdens een Texelse partijbijeenkomst aan de voorzichtige kant. Hij keek wel uit. „U weet toch nog wel hoe het is afgelo pen met Brinkman na zijn Texelse rede..." Pressie uit het pu bliek kon hij niet zo waarderen. Het vuurtje werd in de doof pot gesmoord. Hij liet zich slechtst tot één harde toezegging verleiden: hij zal bij zijn provinciale collega's aankaarten dat Texel aan alle eisen voldoet voor uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen bij de boer van vijf tot acht. Er wordt veel vergaderd In de avon duren op het eiland. Gevolg was een tegenvallende opkomst bij het CDA Ongeruste geluiden over vergrijzing van de aanhang lijken niet overdre ven. Bovendien hadden de op zich spraakmakende onderwerpen van de 'lezing van Verburg kennelijk geen jongeren gemotiveerd om naar De Lindeboom te komen. Verburg begon zijn betoog met een lofrede op de Texelse producten. Zijn voorliefde voor de Texelse drank „Juffertje" leverde hem een lach salvo op en hel angstige vermoeden dat zijn optreden weinig fundamente els voor het eiland zou betekenen. Doorbraak Het provinciale beleid ten aanzien van bouwen in kleine kernen is Texel een doorn in het oog. Door de Haarlemse strakke regels is menig Oosterender, Hoornder of Cocksdorper met nieuwbouw- plannen noodgedwongen uitgewe ken naar Den Burg. Verburg toonde zich geen voorstander van de strenge regels, maar hef CDA kreeg nooit sfeun voor versoepeling op dit punt omdat daarvoor een herziening van het streekplan nodig is. „En dat is een lastige procedure." Drie we ken geleden toonde de VVD zich echter bereid om met het CDA een meerderheid te vormen vóór soepe ler bouwmogelijkheden in kleine ker nen. „Een doorbraak", vond Ver burg. Toehoorder Ben Daalder vond dat te vaag. „Wat betekent dat nu in de praktijk' Ik had zo graag willen bou wen in Oosterend Nu loopt de mid denstand daar weg. U moet concre ter zijn wanneer kunnen we bou wen?" Het enthousiasme van Daal der werd door Verburg verkeerd ver taald, waardoor hij zichtbaar geïrriteerd raakte. „Wat een bela chelijke opmerking van u. U kunt toch niet van mij verwachten dat ik u zeg wanneer u naar de aannemer kunt stappen'" Hij vond het bereiken van een meerderheid die lossere re gels wil al een flinke stap voor waarts. „Maar ik kan u nog met zeg gen hoeveel woningen dat oplevert. Er moet worden gekeken wat er no dig is in een dorp om zaken leefbaar te houden." Agronetwerk Landelijke regels laten ruimte voor vijftien kampeereenheden bij agrariërs. Op Texel is dat aantal gereduceerd, wegens de limiet aan de toeristische slaapplaatsen Bij gedogen werden acht eenheden toe gestaan, maar de provincie floot de gemeente terug tot vijf eenheden „Waarom'" wilde raadslid Kees Hin van Verburg weten „Texel voldoet aan alle voorwaarden die de provin cie heeft gesteld. We hebben het Hogeberg-gebied uitgesloten en de kampeeractiviteiten moeten passen in het landschapDe provinciale politicus repliceerde dat, als dat zo was, er wel snel toestemming van de provincie kon worden verwacht. „We bespeuren echter een aarzeling on der de bevolking. Men is bang voor verloedering van het landschap. En recreatie-ondernemers mogen met in de wielen worden gereden." Jan van Heerwaarden van de Texelse Vereniging van Kampeer boeren legde uit dat agrariërs met acht eenheden hun investeringen voor de kampeerders eruit kunnen halen en met vijf met. Het verhaal van Verburg over ontwikkeling van een „agronetwerk", waarbij toeristen een kijkje in de wereld van boeren wordt geboden, deed Van Heer waarden af als „romantisering". „Op dit moment is het zo dat we inves teringen hebben gedaan op basis van acht eenheden en dat we terug moeten naar vijf door bezwaren van de provincie. Wij zijn helemaal geen concurrentie voor bestaande toeris tische bedrijven, want bij ons komen de mensen die daar worden wegge stuurd wegens plaatsgebrek." Belangrijk voor de kampeerboeren is om te weten waar ze komend sei zoen aan toe zijn. Verburg beloofde in Haarlem aan te dringen op duide lijkheid. Ammoniakplan Verburg is landbouwspecialist en de plannen die de provincie voor de •komende vier jaar heeft met de agra rische sector (het plan Landbouw 2000) liggen hem na aan het hart Hij hield een pleidooi voor duurzame landbouw, verdere ontwikkeling van streekgebonden produkten en af spraken over natuurbeheer door agrariërs. Eén van de heikele punten daarbij is het ammomakreductieplan Op Texel dreigen zeven veehouders in de knel te komen. Zij mogen met uitbreiden wegens verzuringsgevoelige gebie den in de omgeving van hun bedrijf. Verburg zag echter wel mogelijkhe den. „Ik heb met enkele collega's van Gedeputeerde Staten afgespro ken dat we deze Texelse gevallen individueel zullen bekijken. Indivi duele oplossingen, die kunnen dus onderling verschillend zijn. Maar het moet mogelijk zijn voor die zeven om hun bedrijf optimaal te laten functio neren Marc van Rijsselberghe vroeg of met een lagere uitstoot van andere bedrijven op het eiland een soort „uitruil" met de zeven vee houders kon plaatsvinden Dat moest volgens Verburg mogeli|k zijn „Mits de totale doelstelling voor Texel maar wordt gehaald." Bob Verburg liet zich niet verleiding tot gewaagde uitspraken. „We weten allemaal hoe het met Brinkman afliep na zijn Texelse rede..." (FoloTessadt Graait)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5