Robot verlicht werk pootaardappeltelers Bedrijvigheid Aantal vestigingen in '95 naar 1.546 Koger Hoop liefst vóór seizoen plat Sloop restaurant Noordzee nabij RST-campings boerden uitstekend in 1996 B en w bij bezoek badplaats: TEXELSE 7 couRANT De Witte Engel Blom kocht Britse „Fishingboat" Verkeerslichten al week defect Gewonde bij botsing Cocksdorper kruising Zegeren ondernemer in winkel LenR Discozwemmen Schoonmaakbedrijf Brouwer denkt ook aan milieu Eis van ƒ3.500,- tegen brokkenpiloot Texelaars voor de balie 072 - 512 22 22 Horeca: begroting sluitend door hogere contributie VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 - footoardappela afleveren Is een fluitje van een cent geworden bij Leo (linksl en Ard Saai. De nieuwe robot legt de zware balen precies - de Juiste plek op de pallet. lFoto Gorard nmm,rm,ni Een jaar of dertig geleden hadden een man of tien minstens een dag •erk om hooguit veertien ton pootaardappels te sorteren en in de zak te krijgen. Tegenwoordig doen akkerbouwers Ard en Leo Saai uit Eierland hetzelfde werk op hun sloffies met z'n tweeën. De mechanisatie heeft als geen ander zijn stempel op de bedrijfsvoering in de akkerbouw gedrukt. Het eind nog niet in zicht. Hun nieuwste lanwinst is een zogenaamde pal- fetiseringsmachine, waarmee de lakken automatisch op pallets •orden gestapeld. Dankzij het nieuwe vernuft verdwijnt Je zoveelste arbeidshandeling bin ten het akkerbouwbedrijf. In navol- jing van de mechanisatie op het land [rooi- en plantmachines, kiepwa- jens. etc.) zetten de boeren in de ihuur opzoekbanden in, waarmee iet handmatig opscheppen van de nepers bij het sorteren verdween. Dankzij een voorraadbunker nam de lüiciéncy verder toe. Een machine erving het tijdrovende handmatig Ichtnaaien van de jute zakken en een lift verlichtte het sjouwwerk van de balen van dik vijftig kilo schoon aan de haak Het stapelen van de zakken op de pallets bleef een zwaar, tijdrovend karwei. „Als je de hele dag had staan te sjouwen, had je 's avonds gewoon brandende voeten", weet Ard Saai, die samen met broer Leo in de Witte Hoek in Eierland een akkerbouw bedrijf van 92 hectare runt. In het bouwplan zijn 25 bunder poot- aardappelen opgenomen, jaarlijks goed voor rond de duizend ton, zo'n twintigduizend balen. Bij de Saaien worden die verwerkt in de periode van half oktober tot en met februari. Kaarsrecht Tot dusver moesten de gebroeders de balen allemaal twee keer omzet ten. Dat is nu verleden tijd. Zodra de bunker na de kwaliteitscontrole is gevuld, is één druk op de knop vol doende. Eén man hangt de lege zak ken onder het apparaat en naait de volle dicht. De palletiseringsmachme zorgt ervoor dat de balen in de juiste positie, met het etiket naar boven op een pallet worden gelegd De grijper wordt aangedreven op lucht en is computergestuurd Dankzij verschil lende instelmogelijkheden kan ook worden overgeschakeld naar zakken van 25 kilogram, die steeds meer opgang nemen. De voordelen zijn legio. Het sjouw werk is verleden tijd, de capaciteit is groter (zeven ton per uur) en de ro bot stapelt ze kaarsrecht. Bijkomend pluspunt bij Saai is dat ook de vier hectare narcissen die in de zomer worden geoogst ermee worden ge stapeld. Investering De aanschaf vergde een forse inves tering voor de tien Texelse poter- bedrijven die er inmiddels een heb ben aangeschaft. De firma Bonne uit Eierland monteerde de machine bij de gebroeders Saai Indanks de minder mooie zomer lebben de toeristen in groten letale de drie kampeerterreinen an de Recreatiestichting weten te inden. Totaal werden op de ter- einen Kogerstrand, Loodsmans- iuin en Om de Noord 360.000 ivernachtingen gemaakt. Dat is reinig minder dan in de tropische omer van 1995 toen 367.000 ivernachtingen werden geregis- reerd. let aantal overnachtingen op iogerstrand (1500 plaatsen) was 90.000, op Loodsmanduin (900 faatsen) 125.000 en op de kleine amiliecamping Om de Noord 15 000. folgens RST-directeur Menno lofmann heeft de regeling van de choolvakanties meer invloed op de ampeerbezetting dan de weersom- ilandigheden. Het was heel goed te nerken dat de schoolvakanties dit aar vroeger afliepen dan in 1995. Op familiecamping Om de Noord liep iel aantal overnachtingen naar ver- iouding wat meer terug dan op de andere campings wegens de bouw- tctiviteiten aldaar in de eerste helft ran de zomer waardoor een tiental ilaatsen niet beschikbaar was. Nieuwbouw De veel omslachtiger bouw- «erkzaamheden op Kogerstrand 'ebben de exploitatie niet in de weg jestaan Er is daar hard gewerkt aan net nieuwe receptiegebouw, bedrijfs woning, recreatiegebouw en centrale dat nu over dit Badweggedeelte naar het strand mag rijden, mag ook van de brug gebruik maken. Met de vol tooiing van deze brug is de derde en belangrijkste fase van de vernieuwin gen van de RST-campings voltooid. Met de totale renovatie is ongeveer 15 miljoen gulden gemoeid. Omzet nodig Tegenover deze investering moet een bepaalde omzet staan, wat vol gens de RST-directie problematisch wordt als het aantal slaapplaatsen op de campings wordt verminderd, krachtens het nieuwe bestemmings plan voor het buitengebied. De RST is tegen deze reductie dan ook in beroep gegaan bij de provincie Intussen zorgt de Recreatiestichting ervoor dat de kampeerders op de hoogte zijn van de vernieuwingen. Zojuist is een fraaie kleurenbrochure uitgebracht die een uitstekend beeld geeft van de geneugten die de drie campings bieden in samenhang met de natuur en cultuur van de Texelse omgeving j. In januari a.s. moet alles glas- en waterdicht zijn zodat het nieuwe complex met het in capaci teit sterk vergrote parkeerterrein (van 200 naar 600 plaatsen) de komende tomer volledig beschikbaar is. ti januari wordt begonnen met de instructie van de veertig meter tenge en vijf meter brede hardhouten brug over het dal tussen Badhotel- luin en het Buterichel-duin. Wat de begankelijkheid van het strand be- verandert er mets. Het verkeer De boerderij op het schilderij van Blok van der Velden dat we vrijdag Publiceerden, is De Witte Engel aan te Hoornderweg. Een lezer maakte Jan Zwan (de eigenaar van het schil derij) er op attent dat het gebouw van 'i familie Bas was toen het in 1966 "erd geschilderd. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Dat geldt ook voor Albert Blom. die het werk in de vishandel wat vaker voor het vissersbestaan op zee wil ver ruilen. Daartoe kocht hij in Enge land een „fishingboat" van tien meter lengte, een vaartuig dat bij uitstek geschikt is voor de vis serij op zeebaars met staand want. De Lochin 333" is inmid dels in de jachthaven afgemeerd. iroio Bon konmg) De verkeerslichten op het kruis punt Pontweg-Akenbuurt zijn al een week defect. De storing doet zich af en toe voor en is daarom moeilijk te lokaliseren. Ook het oranje knipperlicht waarmee wordt aangegeven dat de installa tie niet werkt, laat het af en toe afweten. De gemeente heeft het bedrijf Nederland Haarlem dat in stallatie ook heeft geleverd, op dracht gegeven tot reparatie. Waarschijnlijk zullen de lichten een dezer dagen weer functione ren. Een probleem is het uitvallen van de lichten in deze tijd van het jaar nau welijks De automobilisten vinden het zelfs makkelijk dat het kruispunt nu weer een gewone voorrangskruising is. Voor fietsers die de Pontweg wil len oversteken is het lastiger De verkeerslichten werden in het begin van de jaren tachtig dan ook in de eerste plaats aangelegd om veilig oversteken van fietsers mogelijk te maken Als voorwaarde om ze met financiële steun van de provincie te kunnen aanleggen, moest echter de autodrukte een bepaald niveau heb ben Bij het onderzoek dat toen werd uitgevoerd waren ook de kruispunten Emmalaan, Elemert en Gasthuis straat betrokken. Het Akenbuurt- kruispunt kwam toen als drukste uit de bus, zodat de lichten daar werden geplaatst. Bij een aanrijding op de kruising Molenlaan, Postweg en Vuurtorenweg is woensdagavond een 31-jarige Cocksdorpse ge wond geraakt. De bestuurder van de auto waarin ze reed, verleende geen voorrang. Toen deze 34-jarige chauffeur uit De Cocksdorp rond 19.35 uur vanaf de Molenlaan de kruising op reed, na derde vanaf links een 57-jarige au tomobilist uit Den Burg. Bij de fron tale botsing brak het slachtoffer haar rechterbeen en liep nekletsel op. De beide bestuurders mankeerden niets. Beide voertuigen liepen schade op. Het aantal vestigingen op het ei land is in 1995 met vijftig gegroeid naar 1.546. In die bedrijven hebben 4.767 personen een full time baan. Opmerkelijk is dat een procent of twaalf a dertien van hen afkomstig is van de overkant. De pendelaars zijn hoofdzakelijk seizoens krachten, maar ook metselaars en dakpannenleggers, een beroeps groep waarvan op Texel een tekort is. De cijfers over de aard en omvang van de bedrijven staan in het rapport „Werken in Noord-West Holland" waarin de werkgelegenheid in de noordkop onder de loep is gelegd. Het rapport is gemaakt in opdracht van het gewest, uit onvrede over het bestaande cijfermateriaal Het onder zoek is deels gebaseerd op gegevens van de Kamer van Koophandel te Alkmaar en deels op eigen research van de afdeling Onderzoek en Statis tiek van de gemeente Den Helder. Met 479 arbeidsplaatsen per duizend inwoners scoort Texel hoog in verge lijking met andere gemeenten in de noordkop. Alleen Den Helder scoort Ben Zegeren exploiteert de kantoor vakhandel van Langeveld de Rooy in Den Burg voortaan zelfstandig Voorheen was hij bedrijfsleider in dienst van LenR, maar na het afsto ten van het Bruna-assortiment kon hij de vernieuwde zaak op eigen ri sico voortzetten. Samen met zijn vrouw Onnoline die ook in het bedrijf werkt, heeft Zege ren deze kans gegrepen. Vorige week werd hun ondernemerschap officieel een feit Met volle energie zal wor den geprobeerd van de nieuwe winkelformule een succes te maken. „In de branche van kantoorartikelen en computers is er een keiharde concurrentie", aldus Ben Zegeren. „Vooral van postorderbedrijven die met schijnbaar lage prijzen adverte ren. Met ons verkoop- en service team zullen we proberen daar op Texel wat tegenover te stellen." Wat er ook uit de onderhandelin gen over Calluna rolt, hotel De Koger Hoop moet op zeer korte termijn worden gesloopt, zodat het terrein weer netjes en veilig wordt. Een wens van de Koger dorpscommissie waarvoor het college dinsdagavond tijdens de jaarlijkse gespreksronde begrip toonde. Volgens b en w is de ver koop van Calluna aan De Hoge Raedt Groep nog niet beklonken, maar gaat het gedeeltelijk door brand verwoeste hotel vrijwel ze ker voor de zomer tegen de grond. Grotere en kleinere knelpunten in en rond de badplaats stonden op de agenda van het jaarlijkse praatje met de dorpscommissie. Nu het dorps huis gereed is, wacht het dorp op de voltooiing van de herinrichting van de Dorpsstraat en de Badweg. Het moois wordt volgens dorpsvoorzitter Frits Agter deels teniet gedaan door enkele horecabedrijven die hun erf aan de Nikadelzijde verwaarlozen. Burgemeester W. van Rappard ad viseerde het dorp de bedrijven er zelf op aan te spreken. De vernieuwde Dorpsstraat moet straks met worden ontsierd door een woud van terrassen en uithangbor den, wees Agter op middenstanders die in een enkel geval twaalf reclameborden hebben staan Zelfs een bedrijf aan de Nikadel heeft een verwijzing in de Dorpsstraat staan. Agter pleitte voor meer regelgeving op dit gebied. In overleg met de dorpscommissie zal de gemeente afspraken maken. Koger middenstanders willen aan passing van de openingstijden, zo dat de gasten ook zondags in hun winkel terecht kunnen. Een wens die volgens Van Rappard ook leeft in andere dorpen en serieus zal worden onderzocht. Verlanglijstje Op het verlanglijstje van De Koog stonden verder bankjes langs de fietsroute over het Stappeland, die ook als wandelpad in trek is. Een wens die door wethouder Poster (fi nanciën) in vervulling wordt gebracht. Hetzelfde geldt voor de aansluiting van het fietspad Stappeland op het Mienterglop. waar het hinderlijke paaltje wordt vervangen door een hoger De meeste bedrijven zijn klein schalig. In negen bedrijven werken meer dan vijftig personen, 71 hebben tussen de 10 en 49 medewerkers, 138 tussen de vijf en negen en 401 hebben twee tot vier personen in diens. 354 zijn eenmansbedrijven en 289 zaken bieden geen volledige baan. Part timers Van de vestigingen op het eiland bie den handel-, horeca- en transport bedrijven de grootste werkgelegen heid (1.883). Op grote afstand volgen overige dienstverleners (874) en in dustrie-, nuts- en bouwbedrijven (733) In de Texelse landbouw wer ken 693 personen. Als ook part timers (1.229) bij vesti gingen op het eiland worden meege rekend, werken er hier totaal 5.996 mensen. 691 vrouwen hebben een deeltijd baan en 538 mannen werken part time Het tekort aan arbeidskrachten doet zich volgens Theo Zijm van het ar beidsbureau vooral voor bij de horeca in het seizoen. Het tekort aan met selaars en dakpannenleggers komt volgens Zijm doordat deze beroeps groepen op bouwplaatsen veel min der veelzijdig zijn in te zetten dan bij voorbeeld timmerlieden, die als manusjes van alles bekend staan De metselaars van de overkant opereren vaak in ploegen, die zelf klussen aan nemen. Net als veel medewerkers van het NIOZ komen ze dagelijks met de boot naar het eiland Er bestaan in ondernemerskringen plannen om de opleiding van ambachtslieden als metselaars, bijvoorbeeld via een leerlingenbouwplaats, nieuwe impul sen te geven Jeugdig Texel kan zich zaterdaga vond in Calluna vermaken tijdens het disco-zwemmen. Voor iedereen is er de Original Calluna-pet kado (pasjeshouders voorrang). Radio Royaal verzorgt deze drijf-m show. Aanvang 19 00 uur, alle leeftijden welkom, entree ƒ5, -. Op de plek van restaurant Noord zee aan de Badweg wordt in ja nuari gestart met de bouw van een nieuw hotel/restaurant dat vóór aanvang van het seizoen gereed zal zijn. Eigenaar Anton Kooiman en z'n medewerkers zijn druk doende het oude restaurant te ontdoen van de inventaris, zodat het binnenkort kan worden ge sloopt. Het nieuwe hotel, ontworpen door bouwkundig adviesbureau Biso uit Zoetermeer, omvat tien luxe kamers en een groot restaurant Het com plex krijgt een iets grotere opper vlakte dan het huidige gebouw De vergunning voor hotelaccommodatie is verleend op basis van het oude bestemmingsplan Buitengebied. De geschiedenis van het paviljoen gaat op z'n minst terug naar 1935. Op een kaart uit het gemeente-ar chief staat op diezelfde plaats een gebouw aangeven. Waarschijnlijk is het in de oorlogsjaren door de bezetters gesloopt In 1958 liet de NV „Strandhotel Juliana" op het duin een semi-permanent strandpaviljoen bouwen als dependance van het badhotel. Noordee is enkele jaren ouder dan de tegenoverliggende Buteriggel, dat begin zestiger jaren deels op een oude bunker werd ge bouwd en ook wordt gesloopt. Voor malig Noordzee-exploitant Wim Blok heeft het restaurant in 1965 flink uit gebreid. Om een gezonde exploita tie te waarborgen besloot diens op volger Anton Kooiman tot de huidige sloop en nieuwbouw Het hotel/res taurant krijgt één verdieping en een gebroken kap. Door de vernieuwing wordt de vaste personeelstaf uitge breid tot vier a vijf medewerkers. Uit praktische overwegingen is Kooiman in zee gegaan met een aannemer uit Zoetermeer. die veel samenwerkt met ontwerper Biso Anders dan bij de Buteriggel, waarvan de kamers worden uitgepond. gaat Kooiman hotel/restaurant Noordzee zelf ex ploiteren. Service, verbondenheid met de klant en vooral brandschoon. Star tende schoonmaakondernemers André en Erica Brouwer uit Den Hoorn zijn niet van plan zich er met een Jantje van Leiden van af maken. „Ik werk lang genoeg in deze branche om te weten dat je smetteloos werk moet leveren." Schoonmaakbedrijf Brouwer, dat zich richt op kleinschalige klus sen, gaat maandag van start. Voor een schoon milieu gebruiken ze als het even kan natuur vriendelijke middelen. Ervaring in de remigingsbranche kan Brouwer (31), die elf jaar bij Vinke Schoonmaakbedrijf werkte, met wor den ontzegd. Hij denkt dat de twee grote Texelse schoonmaakbedrijven voldoende „kruimels" laten liggen voor een kleinere branchegenoot „Ik ken de markt goed genoeg om te weten waar de gaten zitten. Zo lang het geen al te grote klussen betreft, pakken we alles aan. Van het vegen van een schoorsteen, het rei nigen van een tapijt of gevel tot het schoonmaken van het interieur van een auto die te water heeft gelegen." Particulieren of kleine zelfstandigen biedt hij een voordelig contract, waar door ramen, schoorstenen of andere zaken volgens een afgesproken re gelmaat worden schoongemaakt „Dan hoeven de klarten zelf ner gens meer aan te denken." Het twee tal streeft naar behoud van de klein schalige bedrijfsvorm en wil de schoonmaakklussen zelf uitvoeren Stanende schoonmaakondernemers Erica en André Brouwer gebruiken bij voorkeur natuurvriendelijke reinigingsmiddelen. schrikhek. Wandelaars naar Calluna kunnen vanaf 1998 via een voetpad langs de Schumakersweg naar het zwemparadijs lopen. De toezegging om de Boodtlaan in 1997 van nieuw plaveisel te voorzien, blijft tot veler opluchting van kracht. Ook wordt een nieuwe persleiding aangelegd, zodat omwonenden niet langer in de stank hoeven te zitten nu het oude riool deels is ingestort. Fietspad Ruijslaan Een vurige wens van De Koog. een fietspad langs de Ruijslaan. gaat voorlopig nog niet in vervulling. In het gemeentelijke fietspadenplan heeft de Vuurtorenweg namelijk de hoog ste prioriteit. Het irriteert Kogers dat de berm langs de Ruijslaan in het hoogseizoen of tijdens weekenden als parkeerstrook wordt gebruikt door strandgangers of gasten van RST-camping Koogerstrand. Het is zelfs een geliefde plek voor nachte lijke autoslapers, die overlast en rommel veroorzaken De politie doet er weinig aan. uit vrees dat de over last nog verder toeneemt en omdat er andere prioriteiten zijn De auto's vormen geen fraaie entree voor het dorp, vindt De Koog. Bovendien be lemmeren de wagens het door gaande verkeer en is bungalowpark De Vogelmient slecht toegankelijk Reden voor beheerder Gijs van de Vring te pleiten voor een versnelde aanleg van het fietspadgedeelte tus sen de Epelaan en de Plevierstraat. Een vraag die met gemengde gevoe lens werd ontvangen, maar waarover het college zich toch gaat buigen Zwerfvuil Irritatie bestaat er over het zwerfvuil dat in De Koog ronddwarrelt Wethou der Poster beloofde op bepaalde plekken afvalcontainers te plaatsen. Het vuil wordt deels veroorzaakt door Kogers zelf, die hun containers te vol stoppen of met goed afsluiten De wethouder vroeg de bewoners hier beter op te letten. De Koog Badplaats heeft goed gastheerschap hoog in het vaandel staan en wil daarom een mooi welkomsbord aan het begin van De Koog Van Rappard wilde er niet van weten en vond één welkomsbord bij de veerboot voldoende voor alle dor pen. Een boete van ƒ3.500,- en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging: dat hoorde een 28-ja- rige oud-Texelaar, tegenwoordig inwoner van Oudewater, donder dag tegen zich eisen voor het Amsterdamse gerechtsof omdat hij op 2 juli 1993 was doorgereden nadat hij 's nachts tegen een lan taarnpaal aan de Emmalaan was gebotst en op 4 september van dat jaar met een slok op was aange houden. De verdachte, die in die periode op Texel woonde, verklaarde niet te zijn doorgereden, maar juist alles in het werk te hebben gesteld om zich bij de politie bekend te maken Ik ben direct naar het politiebureau in Den Burg gegaan, maar daar was nie mand en de telefoon werd ook niet opgenomen. Ik besloot me dus de volgende dag te melden." Procureur-generaal mr. B Vermeulen vond dit niet genoeg, omdat bij het politiebureau staat aangegeven hoe de politie 's nachts via de telefoon kan worden bereikt. De verdachte gaf toe dat hij op 4 september met teveel alcohol op achter het stuur had gezeten. De politie hield hem aan op de Schumakersweg omdat hij slingerde. Voor deze feiten veroordeelde de Alkmaarse politierechter hem op 25 november 1994 tot een boete van ƒ1.800,- en zes maanden rij ontzegging. De man was in hoger beroep gegaan omdat hij drie cafe taria's bezit en zijn auto niet kan missen Daarom eiste de procureur- generaal een hogere boete dan de politierechter had opgelegd en een geheel voorwaardelijk rijverbod. Het hof doet uitspraak op 12 december. POLITIE NODIG? Als het zonder zwaailicht kan bel De contributie van de Texelse afde ling van Koninklijke Horeca Neder land gaat met f50,- per jaar om hoog. Op die manier wordt iets gedaan om het vrij forse tekort, dat volgens de begroting voor 1997 f3600,- bedraagt. Er is nu uitzicht op een sluitende begroting, waar bij ervan wordt uitgegaan dat de gestage groei van het aantal leden nog even doorgaat. Het bestuur heeft wel uitgesproken dat deze verhoging éénmalig is Het betekent een extra dekking van 14000,- Bij de afdeling zijn momenteel 80 onoemenieis uai.y.een dek king van 75%. Er zouden nog maxi maal 20 leden geworven kunnen worden. Het bestuur doet daar zijn best voor en hanteert onder andere het argument dat de leden hun contributiegeld snel terugverdienen. Net als de andere ondernemers kun nen de horecaleden nu meedoen aan een collectieve regeling voor voorde lig adverteren in de Texelse Courant. Ook de collectieve regeling die wordt voorbereid om het legen van vetafscheiders voordeliger te maken, maakt het lidmaatschap aantrekkelijk. Daarnaast stelt de afdeling zich steed§ professioneler op bij de belangenbehartiging en advisering van de leden. De kostenverhoging die de contributieaanpassing nodig maakt, is onder andere veroorzaakt door de aanstelling van de betaalde voorzit ter Jook Nauta,

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7