Cjroen TwarLrJexeh in het harL, *L GL komt opnieuw met financieel plan B en w nemen hal Erwich niet over (X* pRi&ttisiSI kerstkaarten Paviljoen Noordzee plat; Buteriggel wacht af .Raad moet het hiermee eens zijn' „Ook geen bijdrage" Tropische verrassing VERDER TVT IN DIT l\ummer Eindelijk centraal zorg-meldpunt 2 Sint maakt dansje 2 •fr Eerste „huilers" in EcoMare 3 Sluftervallei neemt zwembad in gebruik 5 Sunderklaas-tips 5 De Koog knapt op van nieuw plaveisel 7 t\orszel Gat Polderman pacht kantine sporthal Aanleg Limietpad maand vertraagd Klimop-prijs voor Kees Boks Koog Badplaats wil mooiere „bult" Flinke bijdrage voor rijwielpad Vuurtorenweg ■atpiiu K ilillffllMiïïi "1 TEXELSE^COURANT Bewaarfolder Meldpunt Zorg Texel VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 NR 11139 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. BQNNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 tan een vertrouwd beeld op de ip van de Badweg is deze week en einde gekomen. Paviljoen oordzee bezweek onder de Jopershamer om na de jaarwis- leling plaats te maken voor een estaurant annex hotel. Het tegen- ver gelegen De Buteriggel staat nu eenzaam en verlaten bij en lacht hetzelfde lot. lel de sloop van paviljoen Noordzee erd zaterdag een een begin werd maakt De familie Kooiman had et deze week druk met het verwij- ren van de restanten. In de eerste eek van januari start de nieuwbouw in een restaurant met hotelkamers. an de overkant van de weg was de imilie Boorsma bezig met de ont- nming van De Buteriggel Zowel it restaurant als de woning moest want na twintig jaar stopt de milie ermee. Elly Boorsma en haar jchter Doirean treuren niet echt dat j het idyllische plekje definitief ver- ii Alleen het terrasscherm van paviljoen Noordzee stond woensdag nog overeind. laten. „Het was hier altijd een ge vecht tegen het zand, alles stuift eronder En die mooie zonsonder gangen heb je niet meer in de gaten als je aan het werk bent. We gaan in De Koog wonen, dus het strand blijft dichtbij. Misschien kunnen we er straks weer echt van genieten." De nieuwe eigenaar Ed Momberg van MO Projekt uit Den Burg weet nog niet wanneer De Buteriggel te gen de vlakte gaat „Eerst moet het bouwplan helemaal in orde zijn, pas daarna kunnen we gaan slopen." De overdracht van het uit circa 1959 daterende pand vindt komende week plaats Momberg verwacht ongeveer in maart met de bouw van een appartementenhotel te beginnen. Het is nog met zeker of er ook een res taurant in het pand komt. De verkoop van de appartementen, die per stuk meer dan vier ton kos ten, verloopt volgens Momberg tot nog toe „redelijk" Doirean en Elly Boorsma sjouwen een ventilator uit De Buteriggel. waar zij jarenlang hebben gewoond en gewerkt. (Foio Frans Hopman) roenLinks komt dinsdag in de raadsvergadering met een lorstel dat de partij ook al in de begrotingsbehandeling deed. et plan, dat voor alle fracties een kleine concessies op hun gen voorstellen betekent, wordt door GL gezien als de op- ssing voor alle problemen rond de Algemene Reserve. Alle ladsleden mopperden in de afgelopen begrotings- ehandeling over dit onderwerp. Zowel de onder- als de ovengrens moeten worden verhoogd, maar de jaarlijkse aan- ulling, die twee jaar geleden is vastgesteld, wordt iedere keer bgeschoven. Ve leefden tot nu toe van grotingsoverschot naar begro- tgsoverschot". zo schrijft fractielei- ir Peter Bakker van GL naar zijn adscollega's „Soms verhoogden i de Onroerend Zaak Belasting en timmerden weer een investe- igsprogrammaatje in elkaar." De meente heeft echter pas een an- ire systematiek ingevoerd in de irm van het Beheers Beleids In- rtjmentarium (BBI), waardoor het ogelijk wordt iets te zeggen over anciële ontwikkelingen op korte of igere termijn. ituurlijk kende de gemeente al Uil een recent onderzoek is ge bleken, dat het overgrote deel van Nederland meent dat pas na 5 december de Kerstversiering mag worden aangebracht Op Texel is dat beslist niet anders. Bovendien kennen wij ook nog ons eigen zwarte tijdgat tot 12 december, dat in het geniep wordt gevuld met voorbereidin gen voor Ouwe Sunderklaas. Onderwerpen genoeg. Reken maar dat het vullen van het gat in het hart van Den Burg fantas tische voorstellingen oplevert. Opvallend is het groeiend aantal Tesselaars dat een alternatief plan bedenkt. Daarbij de nadruk leggend op persoonlijke onbaatzuchtigheid, want anderen zouden niet alleen het gat maar vooral hun zakken willen vullen Wel de klok gehoord, maar van de klepel geen weet! We zijn het er over eens, dat er iets moet gebeuren. De gemeente wacht el en lijkt bang om haar vingers ean koud water te branden. Of bad ze liever zeil het initiatief genomen7 Ouwesundspeulers, zet onze bestuurders aan het (denk-) werk, zodat we in 1997 een flitsende start maken met een geslaagde open hartoperatie van de Groeneplaats. Horszei meerjarenplannen voor beleid, inves tering en begroting, maar GL vindt dat het met de meerjaren financiële onderbouwing nog lang met altijd in orde is. Geraamde overschotten worden vooraf al bestemd voor in vesteringen, maar daarmee wordt het financiële risico groter. Want wat als er geen overschot is? Volgens GL een extra reden om de Algemene Reserve te verhogen Bovendien wordt bij eenmalige investeringen uit rekeningoverschotten niets geregeld voor afschrijving, zodat toekomstige vervanging niet is gegarandeerd. Niet scherp meer De gemeente wil de ondergrens van de Algemene Reserve van drie naar Hans Polderman wordt de nieuwe pachter van de kantine van sporthal Ons Genoegen. Bij de gemeente meldden zich vijf geïnteresseerden, van wie uiteindelijk drie inschreven. Polderman (van het PH hotel) kwam met het beste bod uit de bus en zal per 1 januari a.s. van start gaan. De huidige exploitant, Willem Kalk, stopt er eind deze maand mee. Hij beheerde de kantine sinds de ingebruikname van de sporthal in 1975 vier miljoen gulden tillen. De boven grens wil de raad verhogen van 3,3 naar 4,4 miljoen. Deze taakstelling behelst een verhoging van een mil joen gulden en daarvan is tot nu toe slechts 250 000,- ingevuld Voor de tweede keer is onlangs tij dens de begroting besloten om af te zien van de jaarlijkse storting van 150.000.- naar de Algemene Re serve. Om de door de raad gestelde doelen te verwezenlijken zal dus volgend jaar ƒ450.000,- moeten wor- Het natte weer van de laatste tijd heeft de aanleg van het fietspad Limietweg meer dan een maand vertraagd. Als gevolg van de bijna dagelijks vallende buien kon slechts af en toe beton worden gestort en ondervond het rijdend materieel op het drassige terrein belemmering. Voor de aanleg van het pad waren drie dagen gepland De financiële consequenties van de tegenslag komen voor rekening van aannemer Tatenhove Deze heeft het aanbren gen van het beton uitbesteed aan het bedrijf Cobeton dat over een speciale machine beschikt. Deze werkwijze is ook toegepast bij de aanleg van de andere betonnen pa den op Texel. Momenteel ontwikkelt zich een dro ger weertype. Het was daarom de bedoeling het werk gisteren te her vatten. De kans op vorst neemt ech ter ook toe maar er is goede hoop dat het pad klaar is als de vorst echt doorzet. Van het 1250 meter lange pad is op dit moment ongeveer 500 meter aan gelegd. den gestort. Met stappen van 1,5 ton wordt het streefbedrag niet gehaald. GL deed in de begrotings behandeling een voorstel om de fi nanciële toekomst van Texel zeker te stellen Het gaat om het aanvul len van de ondergrens van de Alge mene Reserve met een jaarlijkse bijdrage van twee ton in de periode tot het jaar 2000. Dit bedrag is uit de post nacalculatieverschillen rijk Hierdoor kan de hoogte van de Al gemene Reserve in het jaar 2000 op de gewenste 4 miljoen komen. Daar naast is een drie procent OZB-stij- ging nodig om in dat jaar ook de bovengrens te bereiken. Pas dan ontstaat een vrij opneembaar deel om eenmalige uitgaven van te doen. Peter Bakker: „We kunnen ons voor stellen dat na urenlang vergaderen niet iedereen meer zo scherp was dat Lees verder pagina 7 Het ziet er somber uit voor Nico Erwich. Het college van b en w ziet geen aanleiding om hem subsidie te verlenen voor de exploitatie van zijn tennishal in De Koog, noch wordt overname overwogen. Het gaat niet goed met de Stappelandhal. Vandaar dat eige naar Erwich zich in een laatste po ging tot de gemeente heeft gewend In een brief heeft hij meerdere opties aangekaart. Het verhaal is naar bui ten gekomen door een opmerking van raadslid Pieter de Groot, toen onlangs in commissieverband over vervanging van De Ferrever werd gesproken. Erwich vindt zijn hal een slechtweer- voorziening voor het hele eiland, ver gelijkbaar met een museum. Het college ziet dat anders. De hal is specifiek bedoeld voor tennissers en zij vormen slechts een klein deel van alle recreanten Huur van de hal zien b en w ook niet zitten. „We hebben genoeg gemeentelijke binnensport accommodatie om alle sporters on der te brengen," Volgens het college stond de be stemming van de hal al bij de oprich ting vast. „Het is een ruimte voor sport, specifiek voor tennis Muziek kan daar met. Daar is die ruimte niet op gebouwd", aldus de mening van b en w Het college ontkent dat een evenementenbestemming ooit aan de orde is geweest. „Via procedu res volgens artikel 17 is in sommige gevallen medewerking verleend, bij voorbeeld voor met-lawaaiige shows met auto's. Maar dat werd per keer bekeken." Een muziekspektakel, bijvoorbeeld zoals bij het jubileum van Cocky Penha, noemt de gemeente een uit zondering. „Dat was eigenlijk ook niet acceptabel, maar is doorgegaan omdat alle buurtbewoners waren geïnformeerd en er geen bezwaar tegen hadden. Het kon eigenlijk met Het idee om de hal af te breken en over te brengen naar Calluna, vindt het college eveneens geen haalbare optie. „In ieder geval niet voor óns We willen de gemeentelijke bemoeienis met Calluna juist beëin digen Harry Bakker uit Den Hoorn toont 236 aardappels met een gewicht van totaal ruim zes kilo. Ze zijn afkomstig van één plant, die hij kweekte uit een exotische aardappel die Harry de Graaf voor hem meenam uit de Baliemvallei in Nieuw-Guinea. De pieper heeft het dus op het weinig tropische Texel goed ge daan, vooral als in aanmerking wordt genomen dat de plant groeide uit slechts één loot Op het toppunt van zijn groei en bloei bereikte de aardappelplant een doorsnede van maar liefst 3,5 meter Woensdag was hij vrijwel afgestorven zodat hij kon worden gerooid Er kwamen 41 aardappels tevoorschijn van 5-8 centimeter (dus het normale for maat voor consumptieaard appelen), 38 van 3,5-5 centime ter, 84 van 2,5-3,5 centimeter en 73 van 0,5 tot 2,5 centimeter. Het merendeel is dus klein, maar daardoor bij uitstek geschikt om weer te worden gepoot. De nu gewonnen grote aardappelen zijn inmiddels gekookt en geproefd Ze bleken kruimig en smakelijk te zijn, maar niet zoet Voor de Papoea-boer loopt het experi ment in elk geval goed af Hij krijgt van Bakker voor de nu gekweekte aardappelen een tientje per kilo, dus f60,-. Dat is aanzienlijk meer dan zijn gemid delde maandinkomen (Foto Harry de Graaf) Kees Boks van hotel De Bosch- rand kreeg woensdag tijdens de jaarvergadering van De Koog Badplaats de Klimop- prijs 1996 uitgereikt. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan een lid dat zich op een bijzon dere manier verdienstelijk heeft gemaakt voor de promotie van het dorp. De verraste ondernemer kreeg alle lof toegezwaaid van voorzit ter Harry Wuis, omdat hij binnen een paar jaar een compleet nieuw bedrijf uit de grond heeft ge stampt. „Een miljoenenbedrijf zelfs, dat door veel gasten van vroeger nog maar nauwelijks her kend wordt," Afgelopen winter werd onder moeilijke omstandig heden een nieuwe vleugel aan het hotel gebouwd. De verschillende (onder)aannemers zetten ook tij dens de langdurige vorstperiode alles op alles, om maar op tijd klaar te zijn voor het nieuwe sei zoen. Een blije Boks („Ik ben altijd blij") zei er in een reactie geen seconde op gerekend te hebben. „Ik vind het fijn dat ik een bijdrage heb kunnen leveren aan het welzijn van De Koog. Maar een stimulans zou ik de prijs niet willen noemen. Je wilt verder, naar morgen. Zor gen dat er ook een toekomst voor de kinderen in het bedrijf zit." Op dit moment zijn een dochter en schoonzoon (Desiré met echtge noot Wil Wassenaar) in De Boschrand werkzaam. Twee zoons van de familie Boks stude ren aan de hotelschool in Wageningen, met het doel op korte termijn ook in het familiebe drijf te gaan werken. Boks: „Dan is investeren iets vanzelf sprekends." De Koger ondernemers vinden het nieuwe plaveisel in hun dorp zó mooi, dat ook de route over de „bult" van de Badweg naar het strand een opknap beurt zou moeten krijgen. Het bestuur van De Koog Badplaats (DKB) moet daarom in overleg treden met Recreatiestichting Texel (RST). Volgens de onder nemers sluit hun idee mooi aan bij de ingrijpende renovatie van RST-camping Kogerstrand Het DKB-bestuur kreeg dit te ho ren tijdens de goed bezochte ledenvergadering van woensdag avond in de gezellige entourage van restaurant Vincent (Green- side-hotel) De leden hopen op een mooiere verbinding tussen dorp en strand Behalve dezelfde siertegels als in het dorp moeten langs de Badweg ook fraaie straatlantaarns komen .Onze middelen zijn inmiddels uitgeput We hebben echt onze nek uitgestoken stelt bestuurs lid Jan Hennink. De vereniging kampt nog met een financieel gat. omdat niet alle bedrijven hun bij drage voor de herinrichting heb ben voldaan Het bestuur is ech ter blij dat vrijwel alle ondernemers van de Dorpsstraat hun bijdrage hebben voldaan. „Ook degenen die zich eerst principieel opstelden en zeiden dat het een zaak van de gemeente was, zijn overstag gegaan toen ze zagen hoe mooi de straat werd." De vereniging staat garant voor het nog ontbre kende bedrag Ondanks de lastige datum (avond voor Sinterklaas en Ajax op tv) werd de vergadering bezocht door circa 40 leden Die spraken de hoop uit dat de nog afgesloten straatgedeelten spoedig open zullen gaan. Het wekte verbazing dat de gemeente zelf wel met auto's over het „verse" wegdek rijdt, terwijl dat voor anderen ver boden is. Het ziet ernaar uit dat de gemeente minstens f630.000,- krijgt als pro vinciale bijdrage voor het fietspad langs de Vuurtorenweg. Het is zelfs niet uitgesloten dat deze bij drage nog een kwart miljoen ho ger wordt. De Statencommissie voor Wegen, Vervoer en verkeer zal vandaag be slissen Het pad kost totaal 1.4 mil joen gulden (advertentie) i'r 'a ünr#P[ Zie onze advertentie Sinds jaar cn dag voor kantoor an thuis Het gaat om zowel een zg. Gebun delde Doel Uitkering (GDU) als een uitkering uit het Utilitaire Fietspaden Fonds. Als er geen geld komt van de GDU, kan nagenoeg zeker worden gerekend op 45% van de totale kos ten uit het Utilitaire Fonds, oftewel f630.000,-. Er komt dan dus nog f770.000,- voor eigen rekening van de gemeente Er is ook een moge lijkheid dat een bijdrage van 50% wordt gegeven uit de GDU maar de uitkering uit het utilitaire fonds kan in dat geval nog maar 20% zijn ofte wel f280.000,- Als dat voor Texel op de meest gunstige wijze uitpakt is de laatstgenoemde gecombineerde uit kering het hoogst en komt nog maar f420.000.- voor rekening van de ge meente (ADVERTENTIE) Lfnn ^mirtsjixrli Im ba bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1