Cjroen c2wartsjexels in het harL> Ouwe Sunderklaas bewijst opnieuw zijn vitaliteit N m Oppositie kraakt deal over Calluna VOORDELIG VUURWERK Toeristenbelasting vijf cent omhoog Groen fömifDat NauiA Kijk op pagina 12 VERDER IN DIT Nieuwe krant op Teso-opstelterrein 2 Kerstactiviteiten 2 Ouwe Sunderklaas: hoe was het in de dorpen 3/5 Wat heeft Harry met De Lindeboom? 5 Bietencampagne toch nog op tijd af 7 Speulers in beeld 9/10 unimer -J-\orszel Speulen Bedrijfsongeval Alleen winnaars? Naambord terug Waarschuwingen voor bromfietsers Uw Kerst- en/of nieuwjaarswens in de Texelse Courant? berichten TEXELSE^COURANT Weuromaster UUim fTlets üBoe/c -MEDEDELING OUWE SUNDERKLAAS PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11141 VRIJDAG 13 DECEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ONNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 uwe Sunderklaas blijft springlevend. Het oer-Texelse feest igisteravond en vannacht weer in alle dorpen uitbundig ge- ierd. Het totale aantal speulers was ongeveer gelijk aan dat an vorig jaar en de diverse jury's meldden dat het ook wat etreft kwaliteit en variatie goed zat. Voor zover vanmorgen as na te gaan is het feest ook deze keer weer zonder onge- - ikken of andere ernstige wanklanken verlopen. it plaatselijke nieuws was weer in rijke bron van inspiratie. De fa- iriete onderwerpen die meerdere ibeeldingen hadden uitgelokt ver- bilden per dorp In Den Hoorn eeg de woningnood en de voorge- omen afsluiting van de Mokweg iel aandacht. In De Koog waren dat i beruchte ,.hoed" en de problemen nd de sporthal van Erwich, in De ocksdorp werden de school- irikelen en de papegaai belicht, in osterend kregen de bakkersfusie de door Rentenaar geschonken estverlichting naar verhouding iel aandacht. In Oudeschild wer- de Traanroeier-actie en de VOC-dames" op de korrel geno- en. In De Waal waren dat de aan- aande kabeltelevisie en de mpensirene. De spelers van Den urg hadden zich vooral geworpen Frans Pieterse, de plannen voor Groeneplaats, de rotonde en de Een enkeling kent de historische achtergrond van Ouwe Sunderklaas. Folkloristische fijn proevers en antropologische azijnpissers willen ons graag op de diepere achtergronden wij zen. maar daaraan hebben de speulers toch geen boodschap. Het feest van 12 december is al decennia lang de gelegenheid om je gal te spuwen en bestuurders, bobo's en ander gespuis keihard of fijntjes jouw waarheid in te peperen. Schijnbaar vergeten ge beurtenissen (schuurfeesten?) hebben een onvenvacht hoog Ouwe Sunderklaasgehalte en zaken die wekelijks Tessels nieuws zijn (Callunal), worden nauwelijks gespeeld. Het jureren van de voorstellingen is onmis bare. moderne folklore gewor den. Voor de meesten telt alleen het meedoen, hossen en zuipen. Er is een kleine groep die altijd voor de prijzen gaat en die her ken je al bij de jongste speulers. Geholpen en geregiseerd door hun ouders gaven zij in de na middag een vertederend voor proefje. Horszei Stok Paardjes met het rotondesyndroom en Ezels met het Hart op de tong groeiden 's avonds uit tot een ware kudde Maar dat was na tuurlijk lang met alles. Ben be nieuwd wat we volgend jaar speulen Blijf stoken en steken. Horszei undercover activiteiten van burge meester Van Rappard. Een overal meermalen uitgebeeld onderwerp vormden de ezels van de ezel vereniging De |onge speulertjes van Den Burg kwamen met meer dan vijftig voor stellingen op straat. De onderwerpen waren onder andere de door de ,,beer" bestreden dinoshow in De Koog, de door de politie achterna gezeten taxi „Ondersteboven", de jeugdbrandweer met echt gemotori seerde ladderwagen, een groep ezel- tjes, de kinderkermis van Frans Pieterse met „reuzenrat", het af scheid van de klapband, de sloop van de TEM-schoorsteen, de veron gelukte ambulance, de overname Een van de betere ezelvertolkingen, waarbij zingend diverse personen en toestanden op de hak werden genomen. van de kledinginzameling door Jan en Paula en het nieuwe onderwijs plan van de OSG. Sommige ouders klaagden dat de voorstellingen met name in de Parkstraat nogal in het gedrang kwamen door passerende auto's. Het zou leukjr er rustiger zijn als de route op deze avond gesloten zou worden voor gemotoriseerd ver keer. Geheime jury Bij de beoordeling van de volwassen spelers was niet alleen de gewone als zodanig herkenbare jury actief, maar ook een geheime jury op on bekende plekken. Dit om te stimu leren dat voortdurend wordt gespeeld en niet alleen bij de juryposten. De speulers van Den Burg zorgden voor een ongekend bonte vertoning. Et telijke voorstellingen hadden betrek king op de Hart Hersteld-plannen, waaronder één waarbij een echt (runder)hart een hersteloperatie on derging Een groep boogschutters was verbolgen „Door Hln z'n gezeik, worden bij schietschijf voor de Ba ron en de Sjeik". Peter Dros ventte met kerstboompjes, lantaarnopstekers deden hun werk met fakkels en de toekenning van de kwaliteitsprijs 1996 werd als „node loos gevlei" veroordeeld Volgens een andere speuler laat het drugs beleid op Texel te wensen over: „Op I um'Isi' ondernemers in de rij Voor toeristische pluimstrijken' NODKi.t>os t;i:\ m i PI.IIM IOI KL-I Verzet tegen de uitreiking van één kwallteltspluim: aan iedereen werd een pluimpje uitgereikt. dit eiland mag alleen de Hema een koffieshop". Pis en poep spelen traditiegetrouw in veel Ouwe Sunderklaasvoorstel- lingen een rol, deze keer met als belangrijkste aanleiding de opmerkin gen van raadslid Kees Hin over het „plasvandalisme". Een van de beste voorstellingen (die dan ook in de prijzen viel) was het duo dat een „rotondedans" deed met een uitstekend lied. Twee boeren met een kruiwagen bleken „wad- boeren" te zijn die zich opwierpen als natuur- en landschapsbeschermers. Over wat de burgemeester aan mis- „De intentieverklaring over de verkoop van Calluna aan EurOase is zo lek als een mandje", veegde Erna Eelman (VVD) dinsdagavond de vloer aan met het onderhandelings resultaat. Als aan de Texelse delegatie grotere deskundig heid was toegevoegd, had volgens Pieter de Groot (D66) de verhoging van vijf cent van de toeristenbelasting beperkt kunnen blijven tot twee cent. Een raadsmeerderheid had echter wèl vertrouwen in de onderhandelaars en stemde dinsdag in met de verhoging van de toeristenbelasting met een stuiver en de woonforensenbelasting met vier procent. Burgemeester W. van Rappard kreeg de wind van voren toen hij de intentie verklaring, die als punt 12 op de raadsagenda stond, schrapte en de bespreking uitstelde tot februari. Hij zei te handelen naar reacties van raadsleden die te kort tijd hadden om de achterban te raadplegen. Een aantal had zich er echter wèl grondig in verdiept. „Had dan gistermorgen gebeld, dan hadden we ons de moeite kunnen besparen. Dit is bezo pen", klaagde Dirk Terpstra (PvdA). Erna Eelman (VVD) voelde zich be knot in haar democratisch functione ren als raadslid „De raad is niet eer der dan vrijdag tijdens de besloten vergadering bij het overleg betrokken. We worden voor een voldongen feit gesteld," Bij de vaststelling van de toeristen belasting greep Pieter de Groot (D66) de kans om kritiek te uiten. Volgens De Groot waren de onderhandelaars van de gemeente geen partij geweest voor die van de Hoge Raedt Groep (HRG). „Het college had vakmensen moeten inhuren. Het is godsgeklaagd dat u geen deskundige juristen heeft geraadpleegd." Als voorbeeld van het magere resul taat noemde De Groot het delen van de advieskosten voor de deal met EurOase Eelman vond de rente vergoeding van zes procent van EurOase aan de gemeente met zake lijk. Het onderpand van de gemeentelijke lening van ƒ2,5 miljoen aan EurOase was een ander punt van kritiek. De vage omschrijving „onroerend goed" biedt volgens de oppositie te weinig zekerheid. Afkeuring was er verder over de voorwaarde dat in Molenkoog de eerste tien jaar geen activiteiten mogen worden ontplooid die concur rerend zijn voor Calluna. Wethouder Poster (financiën) vatte de kritiek hoog op. „Het waren moei zame onderhandelingen. We hadden er graag méér uitgehaald, maar dat zat er gewoon met in." Over het on derpand van de lening: „We hebben voldoende zekerheid dat we de ƒ2,5 miljoen terugkrijgen Volgens Poster was er met aan ge dacht extra juridische deskundigheid in te huren. Hij deed wel de toezeg ging dat tijdens de verdere afhandeling externe (juridische) des kundigheid zal worden ingehuurd Geen van de raadsleden liet zich kri tisch uit over de aankoop van de on dergrond van Kogerhoop en de bouw van een hotel op het terrein van Calluna, die als ontbindende voor waarde in de deal is opgenomen. De kosten van de sloop van het hotel komen voor rekening van de HRG. Een 51-jarige Koger is dinsdag morgen gewond geraakt bij een bedrijfsongeval Hij was aan het werk op een steiger bij de nieuwbouw van de Wolonderneming, toen een pas geplaatste spant omviel en daar bij de stellage waarop de Koger stond meetrok De man viel vier meter naar beneden en kwam hard op de grond terecht en liep onder andere een hoofdwond op. Hij werd per ambulance naar het Geminiziekenhuis vervoerd. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. Redactioneel commentaar Burgemeester Van Rappard noemde de deal met de Hoge Raedt Groep (c q. EurOase) een ,,win-win"-situa- tie. Volgens hem gaan alle partijen er door het nu bereikte onder handelingsresultaat op vooruit. Dat lijkt verbazingwekkend, aange zien de gemeente een verlies van twee miljoen moet incasseren. Bo vendien blijkt uit de intentieverklaring dat de gemeente voor nog meer kos ten moet opdraaien, zodat de schade verder oploopt. De kritiek van een aantal raadsfracties op de onderhan delingen klinkt daarom met onlo gisch. Toch heeft Van Rappard het gelijk aan zijn zijde, want andere alterna tieven waren met gunstiger. Immers, de gemeenteraad besloot na een heftige discussie in maart een half miljoen per jaar extra in Calluna te steken om het bad te behouden en te verbeteren. Om de nieuwe injec tie te dekken moest de toeristen belasting met 15 cent omhoog. De gemeente zat inmiddels met een bedrag van f4,5 miljoen aan lenin gen tot haar nek in het bubbelbad De kans bleef echter groot dat de gemeente in de toekomst opnieuw voor hetzelfde pijnlijke dilemma zou komen te staan: nog meer geld in Calluna pompen of het bad laten verzuipen? Een onmiddellijk faillisement was evenmin aantrekke lijk: dat had een verhoging van de toeristenbelasting met 11 cent bete kend. EurOase kwam als geroepen: de stijging van de toeristenbelasting kan nu beperkt blijven tot vijf cent en de woonforensenbelasting hoeft met maar 4% omhoog. Na het lezen van de intentie verklaring kun je je afvragen of de gemeente met te graag van het bad afwilde, waardoor zij een speelbal was van de gewiekste contract partner. Enkele raadsleden legden deze week de zwakke punten bloot. Wet houder Poster wimpelde de kritiek af onder het mom van onder handelingsresultaat"een kwestie van geven en nemen. Poster kan inderdaad enkele plus punten aanvoeren. Zo heeft EurOase zich verplicht om voor twee miljoen te investeren (uitvoe ring scenario III van de werkgroep- Wortel). Daarnaast verwerft de ge meente de grond van hotel De Koger Hoop voor de prijs van openbaar groen. Gezien de gemaakte afspra ken kan de gemeente deze lokatie na tien jaar als bouwgrond verkopen Evenmin mag worden vergeten dat EurOase een risico neemt door de termijn van tien jaar te accepteren Stel dat het bad een blok aan het been wordt, dan kunnen de certificaathouders toch voor half geld blijven zwemmen want dat is nou eenmaal afgesproken. Toch moet de gemeente zich ach ter de oren krabben. Heeft zij teveel toegegeven en te weinig garanties gekregenErgerlijk is in elk geval dat de gemeente-delegatie zich niet heeft laten bijstaan door een gespe cialiseerde jurist. Als het waar is dat de ontwikkeling van zwembad Molenkoog door de nu gemaakte afspraak wordt geblokkeerd, is dat bedenkeli/k Dat wethouder Poster alsnog een advocaat wil inhuren komt als mosterd na de maaltijd, want de intentieverklaring is al on dertekend Een pluim verdient het RMT-bestuur, dat opgelucht uit de onderhandelin gen tevoorschijn kwam. Het voortbe staan van het zwemparadijs als openbaar bad. de werkgelegenheid van het personeel en de rechten van de certificaathouders zijn verzekerd. Daarnaast kan iedereen, Texelaars en toeristen, er blijven zwemmen Na de eerste maanden van dit jaar. toen het lot van het Texelse zwemparadijs aan een zijden draadje hing. zijn dat in elk geval belangrijke winstpunten standen had gesignaleerd tijdens zijn undercover bezoek aan horecabedrijven en winkels deden meerdere spelers uitgebreid verslag „Veel poen vooreen meloen". In een andere voorstelling werd zingend verhaald over de Bloem van Texel- bakker die zijn auto in de branding zag verdwijnen. In opvallend veel voorstellingen werd met zang en muziek gewerkt Zoals de grote groep die op de wijze van „In het noorden van ons eiland" diverse onderwerpen aan de orde stelde. Er was zelfs een collecte aan verbonden die f75.- opbracht voor de actie Stuur 'n Papoea naar school. Als middel om het financieel tekort van de VVV te dekken werd „kam peren bij de hoer" aanbevolen Een. andere kampeervoorstelling had be trekking op de noodcamping waar beheerder Kees een soepel beleid voert. Een op de Klu Klux Clan geïn spireerde voorstelling stelde ver meend handjeklap bij de gemeente lijke afdeling bouwzaken aan de orde. Veel werk was gemaakt van een uitbeelding van de Texelse me dia en hun relatie met Ouwe Sunderklaas persoonlijk. Op een grote wagen werd met een jaknikker olie opgepompt uit de vervuilde grond van het voormalige TEM-terrein. Bolder-oil. Een grote groep zong een smartlap waarin het beleid van Rijks waterstaat ten aanzien van het pa viljoen Ome Joop werd gehekeld Mensen van de kringloopwinkel brachten artikelen aan de man en er werd een enquête gehouden om de Het naambord „Cor Ellenplein" dat ter gelegenheid van de 70e verjaar dag van strandjutter Cor Ellen op het Maritiem en Juttersmuseum in Oude schild was aangebracht en korte tijd later werd gestolen, is weer boven water. De redactie kreeg gisteravond een anoniem telefoontje dat het bord was bevestigd op een schutting in het park achter de Makelaardij Eelman en Van Heerwaarden Dat bleek te kloppen, waarna de politie werd ingelicht. Tijdens een brommercontrole op dinsdagmorgen zijn tien bromfietsers er vanaf gekomen met een waar schuwing Op de Keesomlaan en de Pontweg nabij de boot werden ze aangesproken op het negeren van mrijverboden, het met bij zich dragen van bromfietscertificaten, een ver keerde uitlaat aan hun brommer of met goed werkende voorremmen. Vijf anderen kwamen er minder makke lijk af Zij kregen een bon wegens het niet op hebben van hun helm, het ontbreken van een gele plaat en onverzekerd rijden. stemming over de straatnaamgeving te beïnvloeden. Op een wagen kon je zien hoe met een reusachtige wringer de gemeente werd uit gewrongen door Meltec. die spijt heeft van de aankoop van Casino. Groenlinks probeerde vanuit een propagandawagen leden te werven „Help Jaap en Peter de winter door". (advertentie) Inleveren t/m donderdag 19 dec. a s. (advertentie) Eiland Informatierubriek van de gemeente Texel, vandaag in de Texelse Courant (ADVERTENTIE) <jrtft~2miTL jcsti t b* tart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! n schrijven! L-l DC EUROPESE BANDENSPECIALIST drogisterg. (advertentie) (advertentie) Vanavond zendt TVTexel een "Ouwe Sunderklaas Special" uit. Hiervoor zijn afgelopen nacht opnamen gemaakt in Den Burg, Oudeschild, Oosterend en De Koog. De uitzending begint om 18.00 uur. Om iedereen in de gelegenheid te stellen om te kijken wordt de "Ouwe Sunderklaas Special" het gehele weekend continu herhaald, tot zondag 22.00 uur. - TVTexel54025Mhz-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1