Cjrocn Jexels in het harL. Den Haag eist snelle keus Nationaal Park Wonen in Den Hoorn is dubbel moeilijk" N VOORDE] VÏJITRWE LIG RK ■■i Parkstatus duinen sluit NB-wet niet uit Gemeente vormt reserve door verkoop aandelen ^4 V' m ::;Sr mm Uitspraak RvS brengt wellicht uitkomst hu Spinbaan kalender Kijk op pagina 11 Commissie moet bunders maken" Gemeente verschuift grens dorpskommen Horszei Zondag Balanstotaal Rabo passeert grens van 300 miljoen TV Magazine Dral van het scherm Fietsenrekken voor twee scholen Kerstgroet van TC-bezorgers Sa Kt Uitwijkmanoeuvre eindigtin sloot College: overlast bij galerie valt mee Hoofdwond na val met pony Tarieven noodcamping gaan fors omhoog TEXELSE^COURANT Vandaag wordt de Texelse Courant huis-aan-huis verspreid. GEEN KRANT NA DE KERST VERDER IN DIT ummer Paviljoen „Ome Joop" nagenoeg ontmanteld 2 Vredestichter Delfzijl houdt van korte klappen 3 Winterexpositie om bij weg te kruipen 3 Kansen op bouw windmolens nemen toe 5 Volbloedarabier Zoetelief succesvol op Duindigt 7 Leden golfclub kopen obligaties 7 Beslissing „hoed" wacht nog even Tariefwijziging abonnement Texelse Courant IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11143 VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /I.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31*41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 NMH WÊÊÊM UBÊtÊÊ fexel moet op zeer korte termijn beslissen of de duinen al dan liet Nationaal Park kunnen worden. Die boodschap kreeg bur gmeester W. van Rappard vorige week van mevrouw flontfrans, voorzitter van de Voorlopige Commissie Nationale 'arken (VCNP). Ze heeft de druk opgevoerd, omdat er in Ne- lerland aanzienlijk méér gegadigden zijn dan de vijftien par- en die maximaal kunnen worden gerealiseerd. Nu het advies iver Texel aan minister Van Aartsen (Landbouw, Natuur- leheer en Visserij) bijna klaar is, kan de status over anderhalf aar worden verleend. Die sluit echter niet uit dat de duinen intkomen aan het zwaardere regime van de Natuur- leschermingswet. )e druk die Montfrans op Texel uit- iefent heeft te maken met de doel stelling van minister Van Aartsen om log binnen zijn ambtsperiode (nog inderhalf jaar) een vastgestelde ippervlakte landschap in Nederland inder de vlag van het Nationaal Park e brengen De VCNP. die aan de mnister advies uitbrengt over de lanwijzmg, vindt het Texelse dum- andschap zodanig waardevol, dat inkele jaren geleden de onderhande- ingen zijn gestart om hiervoor de Door het naar buiten verplaatsen ran de grens van de bebouwde kom, kan worden bereikt dat op de invalswegen van de dorpen minder hard wordt gereden. Want bij de komgrens wordt automatisch een maximum snelheid van 50 km van kracht. Op het Schilderend en de Emmalaan (i Den Burg is de verplaatsing van de komgrens al uitgevoerd in combina- lie met andere verkeersremmende maatregelen, al moet de gemeente- laad hierover nog een besluit nemen. Andere grenswijzigingen die het col lege aan de orde stelt in overleg met de Overleggroep Verkeerszaken be treffen de Laagwaalderweg bij Oude- schild op verzoek van de dorps commissie, het begin van de Molenlaan in De Cocksdorp en de Witteweg in Den Hoorn. Op de Tesodubbeldekkers wor den binnenkort alle thuiswaarts- kerende Tessetaars zonder par don gefouilleerd en hun bagage doorzocht door leden van hel speciale Koop/escontroleteam (nieuwe werkgelegenheid1). Hier mee maakt men rigoreus een eind aan het inferieure inkopen doen op het vasteland, waar de winkels zelfs In Egmond aan Zee op zondag open zijn' Over treders krijgen de eerste keer een berisping en bij de tweede een forse boete De ongelukkige die het lef heeft om daarna wéér iets aan de overkant de kopen belandt aan de schandpaal op de Groeneplaats (vrolijke folklore!). Tegelijkertijd voeren we naar Amerikaans voorbeeld de 24- uurseconomie in. We kunnen dan dag en nacht, zeven dagen per week onafgebroken winke len. Bovendien ontvangen we allemaal verplicht een draagbare telefoon om overal en altijd be reikbaar te zijn. Texel als trends etter! Met weemoed zal slechts een enkeling terugdenken aan die heerlijke, verstilde zondagen. Het is straks gedaan met onze rust. Geniet ervan, zolang het nog kan. Geef zin aan uw zon dag Lees (desnoods) een boek. Horszei NP-status te verlenen. Na overleg met lokale belangengroepen is een advies opgesteld dat binnen drie maanden aan de minister kan wor den aangeboden. Als Van Aartsen dat opvolgt, krijgt het NP eerst een voorlopige status en kan een be heers- en inrichtingsplan worden gemaakt. Als dit voldoet, is de defi nitieve status waarschijnlijk binnen anderhalf jaar een feit De voorlopige commissie komt niet met lege handen. Texel kan rekenen op een eenmalige investerings bijdrage voor de inrichting van 960.000,- en een jaarlijkse beheers- subsidie van ƒ518.500,- Verder heeft de NP-status de nodige promotionele waarde voor het eiland. Natuurbeschermingswet Wethouder Schilling (ruimtelijke or dening) hield anders dan college Rabobank Texel heeft op de val reep van 1996 een nieuwe mijlpaal bereikt. Voor het eerst in de ge schiedenis heeft de bank het balanstotaal van ƒ300 miljoen overschreden. Directeur Leo Timmers maakte dat gistermiddag bekend in het Vliegveldrestaurant bij de onderteke ning van het contract voor de Texelse Rabobank Museumjaar kaart. De omzet van de bank heeft dé laatste jaren een hoge vlucht genomen. Een jaar of vijf, zes gele den bedroeg het balanstotaal vol gens Timmers nog 200 miljoen. De toename houdt verband met econo mische groei en wellicht met vergro ting van het marktaandeel. Bij de hypotheken schat Timmers het aan deel van de Rabo op Texel zo'n 35 procent en de agrarische markt zelfs 90 procent. TV Magazine, het tijdschrift op de Texelse kabeltelevisie, verdwijnt op 30 december van het scherm. De produktie van de twee wekelijks uitgave gaf teveel druk op de organisatie van Dral Media en de advertentie-opbrengst bleef volgens uitgever Peter Dral bene den de verwachting. Om te voor komen dat dit ten koste gaat van Kabelkrant Texel en Toerist TV, is besloten met de uitzending te stoppen. TV Magazine, onder hoofdredactie van Louise van der Sluis, startte ongeveer een jaar geleden met on derwerpen als mode, verzorging en wonen. Dral concludeert uit onder zoek dat de kijkcijfers ..niet onbevre digend" waren „Veel Texelaars ke ken minimaal eens in de veertien dagen." Het commercièle doel werd echter met gehaald Dral leidt uit onderzoek wel af dat er behoefte bestaat om via de electronische media te worden geïn formeerd over Texelse aangelegen heden. De ondernemer start daarom in januari met „Texeltext", een teletekst achter de Kabelkrant Texel. Dit medium brengt geen actuele nieuwsinformatie of verslaggeving, maar via de Kabelkrant kunnen ad verteerders naar aanvullende mede delingen venvijzen. Ook zal er club nieuws en andere algemene informatie te zien zijn. Poster, die tegen het NP is, tijdens het overleg met de dorpscommissie van Den Hoorn een hartstochtelijk pleidooi voor het NP Niet alleen omdat die „geen schrikbarende din gen voor Texel tot gevolg heeft", maar wel om te voorkomen dat de Natuurbeschermingswet op de dui nen van toepassing wordt. Texel wil tot dusver alleen akkoord gaan met de NP-status, als de dui nen bleven gevrijwaard van de NB- wet. Volgens de burgemeester moet Texel die eis loslaten. Van Aartsen heeft de kamer namelijk beloofd om, los van de vijftien parken, alle Ne derlandse duinen onder de Natuurbeschermingswet te plaatsen. „De voorwaarde van Texel om de NB-wet te schrappen, is voor hem dus onmogelijk in te willigen. Die vraag moet je hem dus niet stellen." Streng regime Het regime van de NB-wet, die in de eerste plaats de natuur- en milieu belangen beschermt, is aanmerke lijk strenger dan de NP-status, die ook recreatief medegebruik van de duinen en Dennen toestaat. Ander voordeel van het NP is dat een beheersoverleggroep van vertegen woordigers van belangengroepen over het beheer en de inrichting van het park meebeslist Bij de NB-wet wordt dat autoritair van bovenaf ge regeld. Overigens vormen de natuur monumenten De Hors en De Hanen- plas uitzonderingen op die regel. Als enige gemeente in Nederland zijn hiervoor twee beheersoverleg- groepen opgericht Volgens Van Rappard kan Texel best blijven meebeslissen over wat Lees verder pagina 5 De rijwielrekken van de Strijbös- school in Midden-Eierland en de Drijverschool in Den Hoorn zijn zo danig verroest, dat ze moeten wor den vervangen. De Drijverschool krijgt daarom nieuwe rekken voor 30 fietsen en de Strijbosschool voor 24 fietsen. Laatstgenoemde school schaft ook een kast aan voor het documentatie centrum. B en w hebben het beno digde geld volgens de Londo-normen beschikbaar gesteld. Het gaat totaal om maximaal f6775,- Het hele jaar doen de bezorgers van de Texelse Courant hun best om de krant zo snel moge lijk door de brievenbus te laten glijden. Eén keer per jaar, vlak voor de kerst, doen ze iets lan ger over hun wijk omdat ze de krant persoonlijk afgeven. Dins dag a.s is dat het geval. De bezorgers overhandigen u te vens weer een speciale wens kaart Waren de afgelopen jaren daarop onze „jonge helden" af gebeeld, ditmaal is het de beurt aan twee trouwe medewerkers met een jarenlange staat van dienst: Riet Barhorst uit Oude- schild en Henk van Heerwaarden uit Den Burg. Hopelijk weet u deze geste te waarderen ■'P"~ 'TrJiZ-'- '- ■- 'r'ÏÏr~ - &V -iV.. Een automobilist belandde gistermiddag met zijn wagen in de bermsloot van de Hoofdweg toen hij moest uitwijken voor een van links komende vrachtauto (op de foto op de achtergrond) Hij kwam met de schrik vrij. Zijn wagen moest door Schoenma ker worden geborgen en teek niet ernstig beschadigd. De vrachtwagen kwam uit de uitrit van Padang De chauffeur zag de uit de richting van De Waal komende personenauto te laat en reed de Hoofdweg op De andere wist door uitwijken een aanrijding te vermijden maar kwam al remmend in de modde rige en gladde rechterberm en schoof de sloot in. Foto Hurry de Graaf) Door de verkoop van aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten willen b en w f550.000,- a f650.000,- op tafel krij gen. Het geld wordt gebruikt om de algemene reserve van de gemeentebegroting fors op te trekken. Ook de meevaller van an derhalve ton die de gemeente binnenkrijgt in de vorm van leges voor bouwvergunningen zal in de algemene reserve worden gestort. Die reserve krijgt dan een omvang van bijna vier miljoen gulden, wat betekent dat een belangrijke wens van de gemeenteraad bij de begrotingsbehandeling is inge willigd. Wethouder Gerbrand Poster had toen al laten blijken dat-hij een op lossing voor de te kleine reserve in B en w denken dat het zal meeval len met de parkeeroverlast, die veroorzaakt wordt door de vesti ging van een galerie in de woning De Ruyterstraat 130. Het bezwaar dat door G.J. Afman tegen de bestemmingswijziging werd inge diend, is daarom ongegrond ver klaard en de artikel 19 procedure wordt voortgezet. Dit is conform het standpunt van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Het college over weegt dat in de buurt van het gebouw 18 parkeerplaatsen zijn en dat het parkeren bij de eerdere vesti gingsplaats van de galerie in Ooste rend ook geen problemen heeft op geleverd De meeste bezoekers zijn voetgangers of fietsers. De galerie is op de nieuwe plaats al in gebruik, wat dus niet mag zolang Gedeputeerde Staten geen verkla ring van geen bezwaar hebben afge geven. B en w zouden dus tegen galeriehouder Roos kunnen optreden, maar doen dat niet nu de vrijstellings procedure al zo ver is gevorderd. de maak had, maar wilde daarover toen nog mets zeggen Het betreft de zogenaamde b-aande- len van het Bouwfonds die de ge meente vrij mag verkopen, wat met het geval is met de a-aandelen De gemeente beschikt over totaal 76 BNG-aandelen met een nominale waarde van elk f250,- De werkelijke waarde ligt echter tussen de f20.000.- en f24 000.-. dus totaal tussen f1,5 en f1.8 miljoen Het BNG heeft onlangs een splitsing in a- en b aandelen doorgevoerd en de mo gelijkheid geboden om de b-aande- len vrij te verkopen De andere aan delen moeten in handen van gemeenten blijven, waarmee is ge garandeerd dat zij met 51% hun meerderheidsbelang in het BNG handhaven Na het afstoten van de aandelen loopt de gemeente wel jaarlijks f7000.- aan dividend mis. maar het wegvallen van deze inkomsten kan worden gecompenseerd met 1% verhoging van de Onroerend Zaak Belasting Leges In de najaarsnota hadden b en w op grond van de situatie van dat mo ment de verwachte inkomsten aan leges van bouwvergunningen ander halve ton lager geraamd dan in de begroting 1996 was aangegeven. Inmiddels is gebleken dat deze bij stelling met nodig is geweest. Door toegenomen bouwactiviteit wordt het oorspronkelijk begrote legesbedrag wel gehaald, zodat de meevaller van anderhalve ton kan worden gebruikt voor het opkrikken van de alpemene reserve. Een 12-jarige amazone uit Oude- schild raakte woensdagmiddag aan het hoofd gewond, toen haar pony ter hoogte van Driehuizen uitgleed Ze smakte daarbij tegen de grond en liep ondanks de cap die ze droeg een hoofdwond op. Een toevallig passerende voorbijganger verleende eerste hulp en waarschuwde de ambulance Na behandeling door een arts mocht ze weer naar huis De pony die er na de val vandoor was gegaan, kon ter hoogte van Wester- weg worden onderschept door haar vriendin uit Den Burg, met wie ze samen reed. De gemeente forceert via de Raad van State een uitspraak over de mogelijkheden voor woningbouw in buitendorpen. Aanleiding is een onduidelijke zinsnede in het streekplan over huisvesting in kleine kernen. Een meerderheid van Provinciale Staten zou verder van mening zijn dat de bestaande woningvoorraad in de dorpen in tien jaar met vijf procent mag worden uitgebreid. Wethouder Schilling liet dit dinsdagavond doorschemeren in Den Hoorn, waar het college van bezoek was bij de dorpscommissie. Woningbouw is een jaarlijks terugke rend onderwerp op de agenda in me nig buitendorp. In Den Hoorn is de kater over de afwijzing het plan- Zouteland nog steeds niet weg- De tarieven van de gemeentelijke noodcamping aan de Westerweg worden flink opgetrokken, zo heb ben b en w besloten. Gedacht wordt aan het niveau dat op de RST-campings wordt gehanteerd. Thans moet op de noodcamping per nacht f6,- voor een tent. f6,- voor een persoon en f3,- voor een auto wor den betaald. Douchen is gratis. Dat levert meestal geen sluitende exploitatie op Slechts één seizoen heeft de noodcamping quitte ge draaid, Dat zal nu mogelijk anders worden, al is het maken van winst niet het doel van de noodcamping Het gaat slechts om opvang van zo tijdelijk mogelijke aard. Van een ho ger tarief zal voor de kampeerders een extra stimulans uitgaan om met langer te blijven dan nodig is. geebd Want dat er aan woningen in De Hoorn grote vraag is, staat vol gens Hans Zijm, voorzitter van de dorpscommissie, buiten kijf „Als er iets vrijkomt, staan de mensen in de rij Wonen in Den Hoorn is dubbel moeilijk Volgens Schilling zijn de bouw mogelijkheden sinds het debacle met t Zouteland beperkt „Open plekken die er zijn komen met. in aanmerking voor vergunning, of de eigenaars willen er geen huizen." Toch hield hij z'n dorpsgenoten nog een sprankje hoop voor „Er tekent zich binnen Provinciale Staten een meerderheid af die enige woningbouw in kleine kernen toe wil staan." Het zou gaan om een uitbreiding van het be staande huizenbestand met vijf pro cent in tien jaar, wat voor Den Hoorn (ADVERTENTIE) Tevens vindt u bij uw krant een folder van: en de In verband met het als werkdag uitvallen van woensdag 25 en donderdag 26 december komt de Texelse Courant van vrijdag 27 december te vervallen. Directie Langeveld de Rooy ongeveer neerkomt op één woning per jaar Om één en ander te beves tigen gaat dezer dagen een brief naar de provincie waarin de ge meente voorstellen doet voor woning- bouw in de buitendorpen. Het is nu wachten op antwoord. Het streekplan biedt over de moge lijkheden voor extra huisvesting in kleine kernen onvoldoende duidelijk heid Om een uitspraak te forceren heeft de gemeente een bezwaar schrift ingediend bij de Raad van State De afwijzing van het womngbouw- Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) B en w nemen pas begin januari een besluit over de voorgestelde bouw kundige aanpassingen die samen hangen met het slopen van de „hoed' van het Greenside-hotel. De voorstellen die door de werkgroep van direct betrokkenen zijn gedaan, worden nog volop bestudeerd (ADVERTENTIE) Evenals andere bladen zal ook de Tbxelse Courant per 1 januari 1997 de abonnementsprijs verhogen De prijs wordt f55,65 per half jaar. Directie Langeveld en de Rooy (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1