Delfzijlse burgemeester „recht toe recht aan" DRUGS? Kunstenaars maken werk om bij weg te dromen Raad bespreekt méér dan alleen de sfeer 1 Rabo Museumkaart nu ook voor Luchtvaartmuseum Geknipt F amilieberichten Georgiër exposeert in luchtvaartmuseum Artikel ZDH in KNVB-blad Cor Ellen-bord wéér weg... Tijdelijk parkeerverbod aan Sluyscoog Wijzigingen Texel Toerist Kwaliteitsprijs voor Ria Trap I KXKLSE C0URANT 06-35 012 023 o besteden aan •omnicrcial* *>p H.RIST H 11 M 1 KWALITEITSPRIJS -M MM" ••nuwnaii» De luchten van Welboren variëren van abstract tot realistisch. Huisjes om in weg te kruipen en luchten om bij weg te dromen. De winterexpositie van Niek Wel boren en Kerstin Edelmann in De Eiland Galerij spreekt tot de ver beelding. Hoewel het werk raak vlakken vertoont met het oude, is duidelijk sprake van een nieuwe richting. Belangstellenden zijn tussen 21 december en 15 januari dagelijks welkom (openingstijden 10.00-18.00 uur), de toegang is gratis. „Soms zit ik te eten en dan zie ik ineens een lucht. Maar die verandert zó snel dat je 'm meestal mist. Ik grijp het dichtstbijzijnde kladje om een schetsje te maken en schrijf welke kleuren me opvallen. Zo pro beer ik m'n herinnering vast te leg gen." Niek Welboren is een bevlogen mens. De kunstenaar praat geestdrif tig over zijn nieuwste werk, dat zich kenmerkt door subtiele blauwe en violette tinten Het zijn luchten en af scheidingen tussen land, lucht en water, met olieverf op pastelboard neergezet van abstract tot realis tisch. „De horizontale en vertikale lijnen die je buiten ziet houden me bezig." Rots- en steenformaties zijn nog steeds terug te vinden bij Welboren. Dat deel van zijn werk hangt op de bovenverdieping van de sfeervolle Galerij in Eierland. Maar wie daar de trap bestijgt zal ook meteen worden gegrepen door de huisjes van keramiste Edelmann. Ze heeft droometlanden gemaakt met span nende bouwsels. „Plekken om je in gedachten in terug te trekken en weg te dromen." De van origine Duitse kunstenares' noemt het woningen voor de ziel „Het moet tot de ver beelding spreken, iedereen kan er zijn eigen verhaal bij maken Ze is altijd bezig met binnen- en buitenruimte. Haar eerdere schelpen collectie heeft daarmee te maken „Dat zijn ook huisjes," Inspiratie komt bij haar van binnen uit. Een wens is om nog eens een groter bouwwerk te maken, bijvoorbeeld voor buiten in de fraaie tuin bij de Galerij. Het werk van de twee kunstenaars past wonderwel bij elkaar Welboren beaamt dat ze elkaar inspireren. „Maar eigenlijk is het vooral een geval van op dezelfde lijn zitten." Beiden hebben sterke gevoelens over hun werk Welboren: „Iemand heeft wel eens gezegd dat ik verzoop in mijn eigen creativiteit. Zo voel ik dat ook wel. Ik moet mezelf grenzen stellen." Welboren en Edelmann wil len in deze winterperiode de tijd ne men voor hun bezoekers „Vorig jaar hebben we niet veel ruchtbaarheid aan onze tentoonstelling gegeven. We willen dat eigenlijk alleen doen als we iets nieuws hebben, zoals nu." Wie overdag met in de gelegenheid is kan ook 's avonds (op afspraak) bij hen terecht. Ze zijn telefonisch bereikbaar via 31 12 14. Texelaars met een Rabobank Museumkaart kunnen voortaan ook gratis naar het Luchtvaart museum. Vertegenwoordigers van de vijf Texelse musea en Rabo-directeur Leo Timmers on dertekenden donderdagmiddag een overeenkomst waardoor de bank jaarlijks ƒ30.000,- aan de ge zamenlijke musea overmaakt ter compensatie van de gratis entree. Het initiatief waarmee de Rabo twee jaar geleden is gestart lijkt gezien het aantal museumkaarten (3 700) een groot succes. Timmers liet doorsche meren dat de proefperiode van drie jaar hoogstwaarschijnlijk een perma nent karakter zal krijgen. Tot dusver konden pashouders gratis naar bin nen bij EcoMare. de Oudheidskamer het Maritiem en Juttersmuseum en het Agrarisch en Wagenmuseum Het Luchtvaartmuseum moest pas houders tot dusver teleurstellen Dat is nu dus verleden tijd Het aantal van 16 000 bezoekers aan de voormalige hangar van de zweef- vliegclub, heeft de verwachting vol gens de nieuwe voorzitter Martin Warnaar ver overtroffen „Nu het bestaansrecht is bewezen is het tijd om toekomstplannen te maken voor de lange en de korte termijn. We krij gen veel materiaal aangeboden om te exposeren, alleen hébben we er de ruimte nog niet voor. We gaan keihard proberen hiervoor iets op papier te zetten.' Directeur Leo Timmers temidden van drie museumbobo's bij de ondertekening van het sponsorcontract. (Fo'° Gerard Timmerman) de kerstvakantie een 20-tal werken in het Luchtvaartmuseum Texel. Wethouder Nel Eelman verricht zondagmiddag om 14 .00 uur de ope ning van de expositie De uit Georgië afkomstige kunst schilder Zura Kalanda toont tijdens De bloei van ZDH blijft ook bij de overkantse media niet onopgemerkt. Voetbal Totaal - een tijdschrift dat wordt verspreid onder leden van de KNVB - besteedt deze maand een paginagroot artikel aan de Hoornder «hadcloos gesteld door dc betrokken kerkraden Pen eocibjlzondajyc op Tc\cl blijkt in de praktijk Schakeling van vreemde onwerkelijke gebeurtenissen Het regent aan een stuk door en zeker met zuchtjes Toch bli|ft een grote groep mannen twee nual dnc ktvanier ge bocid kijken naar dc vsedslnid tegen Dirkshom (4-1Zon der paraplu, maar wel met een paar stevige, groene mbbc kaplaarzen aan Dan wordt voorzitlcr Jaap Lap weg geroepen ben ran de spelers van het Iwcedc elftal heeft uil dc kont en moei naar het ziekenhuis Lap brengt dc ongelukkige naar dc boot Na dc w cdsinjd van het eerste elftal is tic preses ook -.veer snel venrokken. F.en van zijn beesten is losgebroken En dat Irnon niet. dus ik moei h< land in Onderweg naar dc boot ran vijf uor vertelt scheidsrecht' Beden uit Hccrhugowaard dal hij liet best leuk vindt om oj Huisjes om bij weg te dromen van Kerstin Edelmann. voetbalclub. Aanleiding is het suc ces in de ..Amstel Cup-districts- beker" zoals het blad in officiële bewoordingen schrijft Zondag 22 december wordt daarvoor op eigen veld in de vierde ronde gespeeld te gen Callantsoog. een wedstrijd die eerder geen doorgang vond. Journalist Dick Sintenie was vorige maand te gast bij ZDH tijdens het competitieduel tegen Dirkshorn. Onder de ronkende kop „Zwaluwen Den Hoorn bloeit tegen alle logica in. Losgebroken beesten Texelse gastvrijheid en bekersuccessen" heeft hij er een smeuïge reportage van gemaakt, doorspekt met folklo ristische elementen De inkomsten uit de verkoop van koffie en lootjes, clubsponsor Paal 9 en zelfs de door de Duitsers in de oorlog gevorderde kerkklok van Den Hoorn krijgen daarin alle aandacht. Dat voorzitter Jaap Lap boer is. blijft - uiteraard - evenmin onvermeld. Dat feit levert de schrijver een aardig slot aan zijn verhaal.Na de wedstrijd van het eerste elftal is de preses snel vertrokken. Een van zijn beesten is losgebroken. Het naambord „Cor Ellen-plein" is weer weg. Nadat het was ge stolen van de gevel van het Maritiem en Juttersmuseum. meldde een onbekende op Ouwe Sunderklaasavond aan de krant dat het zich bevond op een schutting in het park in Den Burg, achter de makelaardij van Eelman Van Heerwaarden Inderdaad bleek zich daar het bord te bevinden, netjes vastge schroefd De politie kreeg een sein en beloofde het bord te zul len weghalen om het aan de ei genaar (Stichting Juttersmu seum) terug te geven Er waren die avond blijkbaar dringender zaken, want de politie ging er pas de volgende ochterld heen en het bord was toen opnieuw spoorloos. Aan een mooi en volwaardig leven is een eind gekomen. Verdrietig delen wij u mede dat is overleden onze vader, groot- en overgrootvader Petrus Matthias Graaf weduwnaar van Anna Kuip 7-11-1912 118-12-1996 De Cocksdorp. Jan Graaf Corry Graaf-Bakker Den Burg: Kees Graaf Toke Graaf-Visser Den Burg. Marian Graaf Den Burg. Dick Graaf Marja Graaf-Verberne Den Burg: Rob Graaf José Ploumen Schagen: Mieke Bakker-Graaf Jan Bakker Castricum: Tilly Graaf klein- en achterkleinkinderen Texel, 18 december 1996 Hogerstraat 11, 1791 CH Den Burg. Avondwake en condoleren vrijdag 20 december om 19 30 uur in de R K. kerk te Den Burg De uitvaartdienst zal worden gehouden op zater dag 21 december om 11.15 uur in de R.K kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden Zolang er bouwactiviteit is in de buurt van de Sluyscoog zal voor beide zijden van deze straat een parkeerverbod gelden. B en w hebben daartoe besloten naar aanleiding van klachten uit de buurt Door de geparkeerde auto's, de bouwactiviteit en de bouwhekken die tot aan de rijweg staan, is de situa tie onoverzichtelijk. Verder is besloten over te gaan tot verharding van de uitrijstroken bij de plattegrondsborden aan de Waalder- straat in Den Burg en de Boodtlaan in De Koog; kosten f5000.-. Verder is gebleken dat bromfietsers met helm en vizier inderdaad verblind kunnen worden door het bord op het Schilderend wat in combinatie met de uitrit ter plaatse een gevaarlijke situatie kan opleveren Mogelijk zal het bord worden verplaatst Conform het advies van de Overleg groep Verkeerszaken heeft het col lege besloten geen gevolg te geven aan het verzoek om een invaliden parkeerplaats te maken bij een be paalde woning aan de Duinroosstraat in De Koog. Men vindt dat op het terrein van de betreffende woning voldoende parkeergelegenheid is. zodat het met nodig is een beroep te doen op de toch al schaarse open bare parkeerruimte. De werkzaamheden voor de nieuwe Texel Toerist (1997-98) zijn in volle gang. Honderden te lefoonnummers. openingstijden, etc. moeten worden gecontro leerd. Wij verzoeken bedrijven en andere instanties hun aan passingen voor de „Tips" door te geven. Dat kan bij de balie van Langeveld en de Rooy of per fax (31 41 11), of 's middags - maandag t/m vrijdag vanaf 13.30 uur - telefonisch bij de re dactie (tel. 3626 20. vragen naar Joop Rommets). Tijdens de kerstdagen is ons kantoor geslo ten. VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Lieve opa We zullen u nooit vergeten Ria en Bas Carien en Gerrit miranda souwie Piet en Olga Mark Peter en Petra toost rabm Robert Jan en Jeanette xander roosmanin Yvette en Rick llsa en Martin shannon Susan en René Judith Linda en Rime sanne Bas Jan Martijn en Katja Lennard en Jacqueline De eeuwige God is u een woning en onder u zijn eeuwige armen Deut- 33:27 Voor ons gevoel hebben we veel te vroeg afscheid moeten nemen van onze lieve Willy echtgenote van Piet Vlaming op de leeftijd van 43 jaar Vader en moeder Gré en Timo Johan en Cisca Jenny en Rob Harm en Niamh en kinderen 17 december 1996 Kennedylaan 52. 2324 EW Leiden Buurtwinkel Ria Trap in Ooster end heeft 120 pluimen gekregen. Dat is beloond met de „Kwaliteits prijs 1996". De prijs is ingesteld door de VVV in samenwerking met Toerist TV Texel van Dral Media. Vanaf het voorjaar werden door de VVV 3000 folder met elk tien coupons uitgedeeld aan bezoekers van het eiland. Deze konden als „pluimen" worden gegeven aan bedrijven, waarvan de dienstverle ning werd gewaardeerd. Onlangs bleek dat slechts 179 pluimen waren ingeleverd, waardoor werd besloten om de gescheiden categorieën horeca en detailhandel samen te voegen. Ria Trap van de gelijknamige Strender winkel kreeg de meeste pluimen en daardoor de wisselbeker met een advertentiepakket van 500.- bij Dral Media. Bovendien werd één van de pluimen-inlever- aars beloond met een weekend of midweekje Texel. Het lot trof een Duits gezin. De twee initiatiefnemers wilden middels de prijs het belang van goede kwaliteit, service en gastvrij heid op het eiland onderstrepen Na de eerste aanzet trekt Dral Media zich terug „Dat was altijd al onze intentie", verklaart Louise van der Sluis. „We wilden dit na een jaar aan de VVV overdragen. Deze instantie beraadt zich over een vervolg middels een nieuwe opzet." De winnares van de kwaliteitsprijs, Ria Trap. loont haar trofee De leden van de Texelse gemeen teraad willen het nieuwe jaar graag met een schone lei begin nen. Op 29 januari bespreken zij tijdens een besloten bijeenkomst met elkaar hoe de raad beter kan functioneren. Dat gebeurt onder leiding van een neutrale voorzit ter, burgemeester drs. Ed Haaks- man uit Delfzijl. Wie is Haaksman en waarom is hij gevraagd? Via zijn secretaresse laat Haaksman weten dat hij geen commentaar wil geven. Dat lijkt in tegenspraak met het beeld dat men in Delfzijl van de burgervader heeft: open naar buiten en goed benaderbaar voor de pers. Haaksman heeft een reden voor zijn stilzwijgen Immers de gemeente Texel, die hem heeft benaderd, wilde het bijzondere raadsoverleg niet aan de grote klok hangen. Natuurlijk lukte het niet om het geheim te houden. De berichtgeving in de regionale en lokale pers wekten -met tot vreugde van de gemeente- brede belangstel ling. Diverse media hingen aan de lijn en brachten het nieuws op smeuïge wijze. „Haaksman troubleshooter op Texel", zo kopte het Nieuwsblad van het Noorden. Imago „Jammer", vindt de Texelse ge meentesecretaris Piet Zoon. „Zulke berichten geven een negatief imago Blijkbaar dacht men dat het hier een zootje was. Maar gelukkig hebben wij geen Zaanstadse of Emmense toestanden." Zoon betreurt dat de nadruk is ge legd op de sfeer in de raad. Volgens hem is dat slechts één van de pun ten waaraan aandacht wordt ge schonken Centraal staat het func tioneren van de gemeenteraad en de wijze waarop wordt vergaderd „Het gaat zeg maar om de structuur en de cultuur", zo vat hij samen Zaken als efficiënt vergaderen, hoe ga je met elkaar om, de positie van het ambtelijk apparaat, de informatie voorziening en de raad als instituut zijn volgens Zoon onderwerpen die aan bod kunnen komen Daarbij zou de begrotingsvergadering als voor beeld kunnen dienen Het exacte programma zal hij nog met Haaks man doorspreken De hei op De secretaris wijst erop dat de ge meenteraad zélf heeft verzocht om „een dag de hei op te gaan". Dat een onafhankelijke voorzitter is aan getrokken, heeft niets te maken met de kwaliteiten van de Texelse bur gemeester Van Rappard Reden is dat Van Rappard nu ook aan de dis cussie kan deelnemen Aanvankelijk werd Zoon door de raad gepolst voor de rol van voorzit ter, maar dat wimpelde hij om begrij pelijke redenen af Vervolgens bena derde hij Haaksman. die hij al BEL VOOR INFORMATIE EN ADVIES 00K VOOR GRAT.IS FOLDERS jarenlang kent De contacten date ren uit de periode dal Haaksman burgemeester van Terschelling was Ondermeer was hij toen voorzitter van het Overleg Orgaan Wadden eilanden (OOW). „Een hartstikke leuke vent. Ik wist dat hij wel eens trainingen verzorgt en dus ervaring heeft met deze ma terie." Haaksman is lid van de VVD, maar dat staat er volgens Zoon he lemaal los van „Hij is a-politiek be naderd." De raadsfracties reageerden posi tief. Slechts D66'er Pieter de Groot doet met mee omdat hij vindt dat de bijeenkomst openbaar moet zijn Hasj Drs. Ed Haaksman timmert landelijk aan de weg. Zo is hij voorzitter van de VVD-bestuurdersveremging en werd hij genoemd als kandidaat om Commissaris van de Koningin in Gelderland te worden. Delfzijl diende in het verleden al vaker als spring plank voor topfuncties De huidige burgemeester van Utrecht, Opstel ten, had ooit de noord-Groningse stad als standplaats. Afgelopen zomer trok Delfzijl inter nationaal de aandacht met de ope ning van een coffeeshop, die met medewerking van de gemeente tot stand is gebracht Burgemeester Haaksman die de opening van het Burgemeester Haaksman uit Delfzijl gaat it hei op drugswinkeltje verrichtte, verdedigt dat beleid met verve. Dat blijkt bij voorbeeld uit een artikel van zijn hand in het blad .Provincie Ge meente" van september jongstle den. In de volksmond kreeg hij on middellijk de bijnaam Escobar Hasjman" (naar de Colombiaanse drugsbaron). In Delfzijl staat Haaksman bekend januari met de Texelse gemeenteraad ..de als een kundig bestuurder. „Kort en zakelijk, recht toe recht aan", schetst Peter Mónnichmann van de lokale krant „Eemlander" Raads vergaderingen lopen zelden of nooit uit, ondanks dat de agenda vaak zo'n 20 punten telt en er 23 raadsle den verdeeld over zes fracties hun zegie over mogen doen Wellicht kunnen de Texelse politici daar in derdaad wat van opsteken.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3