Toch windmolens in polder Het Noorden? he! ernr geef 1 L. Tl Bedrijvigheid V C, 'RXRRSRcouRANT Hoorcommissie geeft Vlaming en Boersen gelijk Electrificatie Texel in Historisch blad Meer deelnemers bij zomerrecreatiewerk Winkel Bosma stuk ruimer en lichter Bedrijvig&%/ Tegelzetterij Koger heeft eigen showroom P P...9 RPEflCE LOVE ti..n. riRfi N..N0T VJ. AaLVJRR .wfetdewel DIE PEUK EENS DOOR TE GEK ZEG' hOLY MDZES GR IE BELS ZEG,'. De wijze uit het (noord) oosten Wonen Den Hoorn Wat ik zeggen wou... Open op zondag? Nationaal park Beter laat dan nooit Handwerkcreaties in hotel Opduin salades of koud buffet Haven Party Restaurant Service Texel Texel s 319310 VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Vlaming en Boersen moeten van de provincie alsnog vergun ning krijgen voor de bouw van twee 61,40 meter hoge windturbines langs de binnendijk van polder Het Noorden bij de Zwinweg. Dat vindt de hoor- en adviescommissie van Pro vinciale Staten die zich heeft bezig gehouden met de behan deling van het beroep dat tegen de weigering was ingediend door de Stichting Windenergie Noord-Nederland namens de twee agrariërs. De kans dat de zeer omstreden molens alsnog worden gebouwd, is daarmee aanzienlijk gestegen. Het wach ten is nu op een nieuwe beslissing van GS, waarbij de argu menten van de hoor- en adviescommissie moeten worden mee genomen. Het oordeel van de commissie komt erop neer dat Gedeputeerde Staten in hun beleidnota wel de gelijk de mogelijkheid hebben geboden voor de bouw van wind molens van 60 a 65 meter op deze plaats. GS hadden geen bezwaar legen een hoogte van maximaal 60 meter. Daaraan strikt vasthou den vindt de commissie onjuist omdat het verschil van 1,40 meter in de praktijk niet is te zien. Vast houden aan 60 meter is in dit ge val bovendien onpraktisch en oneconomisch omdat de betref lende molens nu eenmaal de ge noemde grootte hebben en niet zomaar anderhalve meter kleiner gemaakt kunnen worden. Ook het argument dat drie wind molens wèl zouden kunnen om dat dan een „lijn" wordt gevormd die past in het dijkenlandschap Wie in de donkere dagen rond kerst alles over licht wil weten, heeft baat bij het december nummer van het blad van de His torische Vereniging. Voormalige TEM- en PEN-administrateur Piet Wit zette de geschiedenis van de elektrificatie van Texel vanaf 1920 nauwkeurig op papier. In oude rapporten stuitte Wit op tal van saillante details. Directe aanlei ding tot de electrificatie waren de Hgemalen die op stroom overgingen. Verder verhaalt Wit over plannen rond 1920 voor een scheepvaart- kanaal van Oudeschild door Waalen burg naar De Cocksdorp, waarin in tijden van wateroverschot kon wor den geloosd en waaruit bij droogte het land kan worden bevloeid „Ach teraf is het jammer dat het in die tijd met kon worden gerealiseerd", con cludeert Wit. „Bestaande kanalen zouden dan belangrijk ruimer zijn uitgevoerd, met meer boezem en opslagmogelijkheden en interes sante mogelijkheden voor recrea tieve binnenwatersport." wordt als onlogisch van de hand gewezen. Nog meer? Voor tegenstanders van de molens onrustbarend is het argument van de commissie dat die „lijn" van molens er evengoed wel komt omdat bij de gemeente nog meer aanvragen voor molens zijn ingediend langs dezelfde dijk De commissie zegt begrip te heb ben voor de vele reacties van tegen standers die de molens zien als ver storend voor mens en dier maar vindt dat windenergie een van de vormen van schone en milieu vriendelijke energieopwekking is, waarnaar in Nederland steeds wordt gezocht. Nieuwe fase De affaire is inmiddels bijna twee jaar oud. In februari 1995 dienden S. Vla ming en N.J. Boersen hun aanvraag in De welstandscommissie was te gen: „Want de windmolens vormen een ernstige verstoring van het sil houet van de omliggende dorpen en van het karakteristieke open Texelse landschap". In het kader van de artikel 19-proce- dure die in dit geval nodig was om dat de aanvraag strijdig is met het nog geldende bestemmingsplan, werd het plan door de gemeente ter visie gelegd. Naar aanleiding daar van kwamen met minder dan 192 bezwaren binnen B en w werkten echter toch mee. zetten de procedu re voort en vroegen GS om goed keuring. GS weigerden in april j.l. omdat ze de molens met passend vonden in het landschap Tegen molens op zichzelf hadden ze geen bezwaar, als ze maar in „clusters" of „lijnen" zouden worden opge steld Drie molens van vijftig meter zouden wel kunnen, als ze zouden aansluiten bij de drie reeds ge plaatste molens bij Oudeschild. Groot is rendabel Boersen en Vlaming legden zich met bij deze afwijzing neer In hun beroep bij GS wezen ze erop dat wind energie steun verdient Kleinere molens tot 50 meter hoogte zijn niet rendabel. Meerdere kleine molens maken het alleen maar duurder. De bank wil ze ook niet financieren omdat ze niet in tien jaar kunnen worden terugverdiend. Verder werd aangevoerd dat drie molens storen- der zijn dan twee, dat het voor het gezicht weinig uitmaakt of de mo lens 50 of 60 meter hoog zijn, dat de door Boersen en Vlaming aange vraagde molens op het bestaande kabelnet kunnen worden aangeslo ten (zodat geen nieuwe zeer kost bare kabel nodig is), dat ook twee molene een „lijn" vormen en dat een grote windturbine het meest renda bel is. De hoor- en adviescommissie hield een openbare zitting in zowel Haarlem als op Texel en ging ook de polder in om de situatie met eigen ogen te bekijken. De commissie leden kwamen vervolgens tot de genoemde conclusies en vinden het bezwaar dat de initiatiefnemers heb ben ingebracht tegen de afwijzing van GS dus gegrond. Hoe groot de kans is dat de molens er nu ook werkelijk komen, is moei lijk te schatten. Op het niveau van provinciebestuur volgen Gedepu teerde Staten heel vaak het advies van een statencommissie op In dit geval betreft het echter nieuw beleid dat sterk onder druk staat van de nog volop in beweging zijnde publieke discussie en kan het dus anders lig gen De beslissing is binnen enkele weken te verwachten. Het aantal mensen dat meedoet aan zomeractiviteiten die worden georganiseerd door Rekreatiewerk West-Nederland (RWN) vertoont een stijgende lijn. Blijkens het jaarverslag 1996 trokken de 111 activiteiten totaal 5.627 deelne mers (vorig jaar was dat 4876 en in 1994 4778). Het gemiddelde aantal deelnemers per activiteit was het afgelopen seizoen 51, in 1995 44 en in 1994 46- Het Was de eerste keer dat de orga nisatie in handen was van RWN. Als de mensen die passief (als toe schouwers/supporters) bij de activi teiten zijn betrokken worden meege rekend, komt men op een aantal van omstreeks 28 000 'in het afgelopen seizoen Geconcludeerd wordt dan ook dat de activiteiten in een be hoefte voorzien en met meer zijn weg te denken Krachtens de overeenkomst die de gemeente heeft gesloten met RWN wordt jaarlijks f40 000 - overheids subsidie in het project gestoken. Het gaat in dit geval om de ..open- De woninginrichtingzaak van Bosma aan de Waalderstraat is uitgebreid. De voormalige tuin van de familie Van der Kooi is bij het bedrijf getrokken. De winkel heeft er zowel beneden als boven een flinke oppervlakte bij gekre gen, waardoor het assortiment beter kan worden getoond. De tuin achter het winkelpand (ooit de advocaatfabriek van Dros) lag rondom in de muren en werd nauwe lijks gebruikt. Nu is het stukje groen helemaal volgebouwd Eigenaar Kees Jaap van der Kooi maakte er een opslagplaats voor vuurwerk en de andere helft werd door de familie Bosma in gebruik genomen De winkel is nu vierkanter en toont daar door ruimer", aldus Karin Bosma tartn en Charles Bosma bij de lichtkoepel waardoor de vernieuwde zolderetage letter lik in een geheel ander daglicht komt te staan. ifcio Frons Hopmom Ook lichter, want op het dak is een piramide-vormige glazen koepel ge maakt waardoor de zonnestralen naar binnen dringen Niet alleen de zolderetage -waar de bedden en an dere slaapkamerartikelen staan- pro fiteert hiervan, maar dankzij een opening in het plafond ook de bene denverdieping. Klanten kunnen zo de tapijten in de winkelrekken bij daglicht op kleur beoordelen De koepel is een idee van Charles Bosma en vormgegeven door archi tect Jan Visser. Weliswaar gaan door het gat in de vloer van de boven- etage vierkante meters verkoop ruimte verloren maar een voordeel is dat het assortiment boven nu be ter zichtbaar is voor de klanten be neden in de winkel. Karin Bosma. „Voorheen konden we op zolder weinig tonen en moesten de mensen de keuzemogelijkheden uit een boekje halen. Nu hebben we twee maal zoveel ruimte." De extra ruimte beneden wordt mede benut om aandacht te vestigen op de kant-en-klare parketvloeren Sinds kort ligt in de winkel een voor beeld-vloer en dat leverde meteen veel vraag op „Hout is in", weten de woninginrichters van Bosma. Klanten hebben voortaan een rui mere keus: alle verschillende patro nen en diktes van de vloeren op houtbasis worden nu gepresenteerd in drie rekken De verbouwing werd uitgevoerd met medewerking van de TEBO (hoofd aannemer), Hidde Piebe Wanden en Plafonds uit Makkum, de firma Agter (electra), Veltkamp en CVI Ruud van Holland verzorgde de in richting van het nieuwe gedeelte Wie z'n badkamer, keuken of toi let door Piet Koger uit Oosterend wil laten betegelen, kan de tegels voortaan uitzoeken in het bedrijf aan de Slotskolk. Donderdag middag opende de ondernemer de showroom waarin zo n dui zend verschillende soorten en kleuren tegels zijn te bezichtigen. Piet Koger en echtgenote Ineke zien de showroom als een logisch ver volg op de ontwikkeling van het tegelzetbednjf Koger (40), die op z'n 18de als tegelzetter startte, begon vijfeneenhalf jaar geleden in overleg met z'n toenmalige werkgever Rab voor zichzelf Aanvankelijk in een gehuurde schuur in Oost, maar door uitbreiding van de werkzaamheden betrok het bedrijf drie jaar geleden de huidige schuur aan de Slotskolk Met in totaal zeven medewerkers groeide het marktaandeel op Texel volgens Koger naar zo'n 70 a 80 pro cent Tot dusver verwees hij z'n klanten voor het uitzoeken van de tegels naar Rab. Dankzij de nieuwe showroom kan Koger hen nu zelf van advies voorzien „Vroeger ging je onder de douche om je te wassen Tegenwoordig is een badkamer het pronkstuk in een huis. De showroom is een stukje extra service aan m'n klanten en een verdieping van het tegelzetbednjf." Naast wand- en vloertegels, heeft hij ook systeemplafonds De showroom van Koger is op werk dagen 's middags geopend en elke vrijdagavond. VERVOLG VAN PAGINA 1 Tegelzetters Piet en Ineke Koger in de nieuwe showroom m hun bedrijf in Oosterend. (Foto Geard Timmorman) bare" activiteiten die door het mo biele team worden georganiseerd, dus niet de evenementen op de di verse recreatiebedrijven. Een punt van discussie betreft het feit dat gedurende de eerste en de laatste week van de zomerperiode het aantal deelnemers zeer gering is. Het zou daarom volgens RWN ge wenst zijn die weken niet meer te gebruiken voor evenementen, maar voor voorbereiding, promotie en af ronding. Een beslissing daarover wordt pas genomen nadat de Texelse werkcommissie zich hier over heeft gebogen Fiets weg. In de nacht van zaterdag op zondag is een zwart met gouden fiets van een 18-jarige Waalder gestolen. Deze stond op de Stenenplaats. plan voor 't Zouteland in Den Hoorn betekent voorlopig niet dat de ge meente de grond van de hand doet. De suggestie om het perceel in de vorm van bouwkavels aan particulie ren te verkopen vond Schilling ge zien de beperkte kans op een ver gunning met verstandig Over wat er nu met de grond gaat gebeuren kon het college van b en w nog niets meedelen, evenals over andere mogelijke lokaties" voor woningbouw, zoals de strook naast de zogenaamde leerlingenbouw plaats Hoornders op zoek naar een huis moeten dus voorlopig nog ge duld hebben. Bedrijventerrein De ondernemersvereniging presen teert binnenkort de uitslag van een enquête onder ruim 78 bedrijven uit Den Hoorn en omgeving Het onder zoek spitst zich toe op de vraag of er behoefte is aan een bedrijven terrein bij het dorp. Het onderwerp kwam ook ter sprake bij de behan deling van het bestemmingsplan buitengebied waar de ondernemers vereniging een soortgelijk verzoek indienden. Afgezien van de bereid heid van de gemeente om eventuele uitbreidingsplannen van Installatie bedrijf De Wit met uit de weg te gaan, is er geen ruimte ingetekend voor het bedrijventerrein Schilling erkende Ondernemend Texel, jullie zijn nog met bij mij geweest En juist ik wil zo graag open op zondag. En ik heb nog véél betere ideeen om klanten te winnen Hoe geef je hen het Texelgevoel? Met een echte Texelse tijd. Ik ontwerp een horloge met elf uur op de wijzerplaat Dat scheelt elke dag twee uur. Het uur werk geven we alle passagiers van de veerboot gedurende twaalf weken in het hoogseizoen. Bij elkaar opge teld winnen we een week Met de zondagen erbij winnen we dan al 2,5 week. uitbetaald in echte Texelse munt. Kassa! Voeg daar een echt Texels produkt aan toe. zoals maneschijnbruin- middelTDe verkopers kunnen alles uit de kast halen om dit aan de man te brengen. In combinatie met een vierdimensionale bril die synchroon loopt met de Texelse tijd raak je het wel kwijt Dan kunnen we met een satelliet met een enorm prisma nog VERVOLG VAN PAGINA 1 er met De Dennen en de duinen ge beurt. „Het beheers- en inrichtings plan voor het NP moet zodanig wor den ingevuld, dat zonneklaar is dat de NB-wet niets meer toevoegt." Bunders maken Nu stoppen met de onderhandelin gen over het NP, betekent volgens Schilling dat binnen twee jaar de NB- wet van toepassing op de duinen. „Want ze moeten in Den Haag bunders maken. Het is beter dat we zo gunstig mogelijk uit de onderhan delingen over het NP proberen te komen De plaatsing van alle duinen onder de NB-wet, zit ook de andere waddeneilanden met lekker De ver schillende gemeenten vormen vol gens Schilling daarom gezamenlijk een front om de minister op andere gedachten te brengen de middernachtzon laten schijnen, zodat we 24 uur per dag open kun nen blijven. Kun je dat als winkelier niet volhouden'Geen probleem dan stop je gewoon peper in je kont. Dan kunnen we de hele dag huppelen voor onze klanten. Als ondernemers lossen we immers alles op Pavlov hield de honden een worst voor en gelijktijdig klingelde hij met een belletje Als de hond na verloop van tijd het belletje hoorde, begon die al te kwijlen Beste 60 procent als u zondag de winkelbel hoort, loopt het water u al in de mond Alleen de worst die u wordt voorgehouden, is uw eigen staart die u zelf op eet Laten we eerlijk zijn: bij zes dagen per week in de winkel raakt onze blik al behoorlijk beperkt. We denken dat de mensen met meer zonder onze spullen kunnen en beginnen zelf in de vurige aanprijzingen te geloven. De klant weet dat en speelt het spel letje mee. Laten we elkaar niet op jagen en doen alsof de klant geen dag zonder ons kan Ik hoor juist van de gasten dat ze het hier met zo jach tig vinden als waar ze vandaan ko men. Ze hebben het gevoel dat de tijd hier langzamer verstrijkt. Dat is een positieve beleving van de kwa liteit en geen negatieve. Laat de klan ten dus een dag met rust en de mensen die dat niet kunnen hun gang gaan. Merken ze in Den Hel der nog eens iets positiefs van ons. behalve die stinkende auto's door hun stad Volgens mij zijn we al veel te ver doorgeschoten en teveel uit op de centen van de toeristen. Laten we ons als mens gedragen en de klan ten als zodanig benaderen, gewoon effe aars Als we als ondernemers nu eens één van de twaalf zondagen lekker met z'n allen naar het strand gaan en om de „O" van TVO te gebruiken eens lekker met elkaar te Ouwehoeren met een pint in de hand Lekker voor de ander een kuil graven of elkaar zand in de ogen strooien Moet je eens opletten wat een berg ideeen er op zo'n dag worden bedacht. Dan kunnen we onze klant weer helemaal als mens benaderen. Dat alleen al verhoogt de omzet Een ontdekkingsreiziger reisde eens aan het eind van de vorige eeuw van punt A naar B Hij had er twaalf da gen de tijd voor. De plaatselijke be volking droeg zijn bagage in ruil voor kralen. Na acht dagen gaven de kruiers de pijpaan Maarten. Toen de reiziger vroeg waarom ze halt hiel den, antwoorden de dragers „We wachten op onze geest, want die is twee dagen op achter geraakt Pas als die zich bij ons heeft gevoegd, gaan we verder Ze wachtten op de geest en kwamen toch nog op tijd Ook onze geest kan het niet meer bijsloffen. Door de haast nemen we beslissingen die ons leven steeds kleurlozer maken Natuurlijk wennen we er aan, net als je smaakpapillen aan zout en suiker. Maar het echte proeven zijn we verleerd Laten we met elkaar even wachten op onze geest Peter Tromp, edelsmid in Den Burg Het Ouwe Sunderklaasfeest telde in Den Hoorn dit jaar een opmerkelijke voorstelling, namelijk het 350-jarig bestaan van het bekende Hoornder kerkje. In de krant van dinsdag las ik dat deze uitbeelding met een eerste prijs was gehonoreerd Gefeliciteerd dus. Het opmerkelijke is. dat die herden king ruimt twee eeuwen te laat komt. om precies te zijn 221 jaar Toege geven, het jaartal 1646 dat de oost gevel van de kerk siert, is wat mis leidend. Toch dacht ik dat iedereen wel wist dat dit niet het bouwjaar vermeldt, maar het jaar waarin de bewuste muur werd opgetrokken, na de sloop van het overbodig gewor den koor. In werkelijkheid dateert de kerk uit 1425, althans in dat jaar werd met de bouw begonnen Het 350-ja- rig bestaan moet dus in 1775 gevierd zijn, maar misschien is het, met de vierde Engelse oorlog in zicht, wel vergeten. Dus vandaar- beter laat dan nooit. W J. Kikkert, Den Hoorn wel dat in het collegeprogramma staat dat elk dorp een bescheiden bedrijventerrein voor lokale onderne mers zou moeten hebben. Vooruit lopend op de uitslag van de enquête deed Schilling nog geen toezeggin gen. Mokweg Ondanks recente uitlatingen van overste Den Doop van de Joost Dourleinkazerne in de Texelse Cou rant dat de plannen van de dienst Wegen, Verkeer en Vervoer van Defensie voor een slagboom op de Mokweg in de ijskast zijn gezet, is men er in Den Hoorn nog niet ge rust op. Volgens burgemeester Van Rappard bleek tijdens een bijeen komst van de beheersoverleggroep Texel dat alleen Defensie de slag boom zag zitten en de overige part ners het afkeuren. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) liet tijdens haar bezoek aan Texel weten voorlopig met in te zijn voor een slagboom. Defensie is wel van plan de weg iets te verbreden, zo dat het verkeer elkaar beter kan passeren. Verwijzing Vakantiegangers die vanaf de veer haven met hun caravan op weg zijn naar camping Loodsmansduin, ko men door de gebrekkige verwijzing in het dorp nogal eens vast te zit ten in dê Herenstraat. Dit zou met nodig zijn, als de borden hen via de Naalrand naar de camping verwe zen Bij de RST ziet men de nood zaak hiervan niet in, had wethouder Schilling uit overleg geconstateerd Omdat Den Hoorn op een oplossing bleef aandringen, zal hij er nog eens naar kijken Om ongewenst zwerf vuil in de Herenstraat tegen te gaan, trekt wethouder Poster (finan ciën) duizend gulden uit voor een container bij het dorpshuis. Een lan taarnpaal op de Watermolenweg, ter hoogte van de kruising met het fietspad ziet hij niet zitten. De picknickplaats bij de ingang van het dorp kreeg woensdag, op de dag van de bijeenkomst, een opknap beurt Dat gebeurde later dan be deeld omdat ambtenaren het zitje tot twee keer toe met konden vin den.. Traditiegetrouw geeft een groepje dames tijdens de kerstvakantie in hotel Opduin een demonstratie van verschillende handwerkvormen. Be zoekers zijn op 27 december wel kom van 11.00 tot 16.00 uur. Zeven dames tonen de fijne kneepjes van ondermeer smyrna knopen, pantof fels stroppen (haken), shawls verven en aquarelleren, brooddeeg figuren, kaarten en kaarsen maken en patchwork kantklossen. (ADVERTENTIE) Bestel nu uw bij Jan en Jenny Stolk

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5