Kampioene traint Texelse karateka Golfbaan BV leent van leden golfclub Familie Zoetelief wil superpaard fokken „Grenzen samen verleggen" Sport Obligaties kosten f3.000 Volbloedarabier Gracja wint op Duindigt 1 EXELSE y couRANT Hoge series voor Schuijlen Beumkes Eilandcompetitie volleybal De Koog verlengt contract trainer Vierde trimloop SVO winnaar van „snerttoernooi" Klaverjasduo weer eerste Aanmelding van activiteiten VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Kirsten Zoetelief, de groom van Gracja. 18 AUGUSTUS 1991 GRACJA/TONI MID! HOLLAND-PRIJS ETON Ze is klein en beheerst. Gecon centreerd neemt ze met een groep kinderen een serie stoten en trappen door. De 26-jarige Claudia Dijk uit Den Helder wordt met eerbied bekeken door de jeugd. Ze is dan ook Europees kam pioene kyokushin karate. „Dat staat voor grensverleggend. Dat is ook wat ik probeer te bereiken met leerlingen. Samen verder komen." De karateka was dinsdag voor het eerst in De Ferrever om twee lesuren voor budovereniging Shima te verzorgen ..Ik stond niet gelijk in de startblokken toen ik werd gebeld. Ik heb een eigen sportschool en geef daarnaast les aan het KIM (het Koninklijk Instituut der Marine-red Druk genoeg De Texelaars wisten de kampioene toch over te halen om de oversteek te maken. Tot de zomervakantie gaat ze iedere dinsdag lesgeven. De jeugd om 17 30 uur, volwassenen om 18.30 uur. Als het bevalt is uitbouw mogelijk. Zelf zou ze het liefst er nog een uur bijhebben „Nu is het zuiver recreatief. Maar als er mensen zijn die méér willen, wedstrijdgerichter bijvoorbeeld, dan heb ik een extra uur nodig." Bruce Lee Dijk stortte zich in de sport na het zien van Bruce Lee-films ..Het leek me wel wat, die trappen." Ze haast zich te zeggen dat het echte karate toch wel anders is dan in dergelijke films wordt getoond. ..Karate heeft alles te maken met beheersing Natuurlijk wordt er getrapt. Maar het is met zo dat je na een paar lessen planken doormidden slaat' Zelf heeft ze wel dergelijke spektakulaire demonstraties gegeven Misschien doe ik dat hier ook nog wel eens. Natuurlijk is het een kick als je dat kunt Maar daar gaat wel wat tijd overheen voor iemand zo ver is Claudia Dijk is ervan overtuigd dat karate voor meer zelfvertrouwen zorgt. ,,Het is geen kwestie van er maar op los rammen. Je wordt er juist rustiger van. Een welgemikte trap of klap kan dodelijk zijn. Het is belangrijk dat een karateka zich daarvan bewust is." Meedoen De diepere gedachte achter de sport laat zij doorklinken in de lessen Er zit een groot verschil in de begeleiding van jongeren en die van volwassenen „Jeugd benader ik speelser Bij de ouderen wordt veel serieuzer gewerkt." Hoewel de animo dinsdag met overhield hoopt Shima, door derge lijke kwaliteit in huis te hebben gehaald, op méér beoefenaars. Claudia Dijk benadrukt dat de sport voor iedereen geschikt is. Ook voor de wat oudere mensen „Voor wie twijfelt zou ik willen zeggen kom een keertje, doe eens mee Je kan er pas over oordelen als je het hebt ervaren." De bowlers Menno Schuijl en Den nis Beumkes van IBS-Oele-Schoo gooiden dinsdag in de bedrijven- league hoge series, waardoor hun team de volle winst pakte Ondanks een 212 game van Ton Witte en een serie van 726 wist hij Bouwbedrijf Veenbaas niet van het lijf te houden. Het damesduo Witte en Plaatsman liet ook een fraaie overwinning aan tekenen op Texlin. Nieuwkomer Bert de Ridder zorgde met partner Hans Seggers voor een 4-1 overwinning op Last Minnet Uitslagen: Paal 12 ll-Bouwbedr Veenbaas 1-4 Alkema en Honingh-Hotel Tatenhove (h) 1-4 Texlm- Hotel Tatenhove (d) 0-5 IBS/Oele/Schoo- Timmers Tearoom 5-0, Last Minnet- Croiss Stenenplaats 1-4, Vliegveldresl-Paal 12 II 1-4 EK-karate Claudia Dijk doorliep een serie stompen en traopen met de jeugd. (Foio Tessa de Graad) Uitslagen: Dinsdag 17 december Graaf Spuiterij-Paal 9 3-0 Paal 9-Super 2-1 Kobeko-Paal 28 2-1 12 Balcken-Cocky's Kapsalon 3-0 DGM-OSG 2-1 Fitt-VVV 3-0 Tatenhove 2-Rabo 1-2 Waayer-Euroase 3-0 Cavo Latuco-LenR 0-3 Slagerij Beverdam-Ecomare 2-1 Nioz-Beautique Texèle 2-1 De Vlier-Zeilmakerij 3-0 Durper Drup-Klif 12 3-0 Nokanto-Question 2-1 Westerlaken-Eierlandsche Huis 1-2 Slagerij I. de Boer-Leydekkers 3-0 Eventuele nieuwe teams kunnen zich nog tot 7 januari opgeven bij Willem van de Kamer, tel 315194 Ook worden nog steeds nieuwe mensen gezocht voor de wedstrijd leiding. Op 14 januari start het tweede deel van de competitie en de prijsuitreiking van de eerste helft is op die avond om ongeveer 22.00 uur Gerrie Plaatsman traint ook vol gend seizoen de voetballers van SV De Koog. Het bestuur van de club en Plaatsman hebben deze week hun verbintenis met een jaar verlengd. De Texelse oefenmeester is mo menteel bezig met zijn eerste sei zoen in De Koog Een bewogen half jaar: na een moeizame aanloop met een zwaar oefenprogramma kreeg het team te kampen met veel blessures. Bovendien werd een wed strijd gestaakt wegens het overlijden van de scheidsrechter en kreeg een ander duel een voortijdig einde om dat een Koger voetballer na een on gelukkige botsing z'n tong inslikte. De resultaten waren echter verras send goed; pas afgelopen zondag leed De Koog z'n eerste nederlaag (een afgebroken partij niet meegere kend) Plaatsman heeft inmiddels zijn draai gevonden en het bestuur is tevreden, zodat de contractbespreking snel was beklonken Verder is besloten dat Plaatsman de training van de D- pupillen na de jaarwisseling overlaat aan Bernhard Ipenburg. Na de winterstop, op zondag 19 januari, hervat De Koog de competitie met een uitwedstrijd tegen koploper Sint George. De Golfbaan BV, eigenaar van het golfcomplex bij De Krim, gaat obligaties uitgeven. Voor Texelaars die regelmatig een bal letje willen slaan op het golf complex kost het waardepapier ƒ3.000,-. Afgezien van deze een malige investering betalen ze jaar lijks 1.000,- aan speelrecht. In ruil daarvoor mogen ze vrijwel onbe perkt spelen op de grote negen holes championscours die op 21 juni 1997 officieel wordt geopend. Dat maakte de directie woensdag avond bekend tijdens de Alge mene Ledenvergadering van de Texelse Golfclub in 't Hanenhuus. Aan de vaststelling van de tarieven ging een stevig partijtje onderhande len tussen de directie en de golfclub vooraf, aldus Dirk Jan Brinks, secre taris van de golfclub die momenteel 250 leden telt. Onder hen zo'n 170 Texelaars en tachtig overkanters Van de tachtig aanwezigen stemde niemand tegen de overeenkomst Afgezien van betaling voor obligaties en speelrecht is er voor de club ook De vierde trimloop van de Atletiek vereniging is zondag Start en finish zijn bij de boskiosk op het Turfveld De start van de jeugd tot en met 12 jaar is om 11 00 uur. De oudere jeugd en de serioren beginnen om 1115 uur. Inschrijving is vanaf 10 30 uur in de kiosk. De jeugd loopt 1,3 km. de ouderen kunnen kiezen tus sen 3,1 km, 6,2 km of 9.3 km Het parcours is bijna vlak en voert door het bos. Het recreantenteam van SV Ooster end is winnaar geworden van het tra ditionele „snerttoernooi" in De Cocksdorp. Op het veld bij het Eierlandsche Huis wonnen de Strender voetbaliers alle drie wed strijden Het laatste duel tegen gast heer SVC bracht met een 3-0 zege de beslissing. Als derde eindigde Texelse Boys, vierde werd SV De Koog Alle deelnemers kregen weer snert en broodjes ƒ100,- verschuldigd. Voor Texelaars die het geld voor de obligatie- met beschikbaar hebben heeft de Rabobank een speciale golfrekening geopend, waarbij de ƒ3.000 - tegen een speciaal tarief kan worden ge leend De obligatie geldt als lening aan de golfbaan, een constructie die gebruikelijk is in de golfwereld. Vol gens Krim-directeur Martin Warnaar is dit bedrag vergeleken met banen elders in het land aan de lage kant. „Meer kunnen we met verlangen, omdat anders de drempel voor veel Texelaars te hoog wordt. En voor een goede exploitatie kunnen we de Texelaars echt niet missen." De Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp hebben een geslaagde greep naar de macht gedaan in de klaverjas-titelstrijd, In een avond waarin geen enkel koppel erin slaagde zich boven de 7000 te kaarten (dit seizoen een unicum) behaalden zij 6974 punten. De tweede plaats van de avond was voor Truus Witte en Janny Wonder met 6933 punten. Janny Wonder werd prima vervangen door Vincent Witte. Dat moeder en zoon in huiselijke kring wel meer met elkaar klaverjassen mag duidelijk zijn. De derde plaats was weggelegd voor Chris Schraag en Nico Barhorst die 6931 punten behaalden. Zij boekten vier plaatsen winst in het algemeen klassement en staan nu 17e De viefde plaats was voor Karei van Heen/vaarden en Rob Caspers Dit koppel, al jaren goed voor een top tien notering, lijkt na een moeizame start zijn draai gevonden te hebben. Zij behaalden 6915 punten De vijfde plaats tenslotte was voor Jo Keijzer en Nel Koomen met 6766 punten. Dit duo heeft met solide spel inmiddels wel de eerste plaats te pakken in de tweede periode. In het algemeen klassement leiden Westdorp/Van Veen, voor Gonda Kiewiet/Roel de Zwart en Theo Jaap Witte Het gemiddelde van de avond was niet hoog met 6194 punten. Er werden slechts 55 marsen gespeeld. obligaties zijn met vrij verhandelbaar Leden die er vanaf willen, moeten-; een gegronde reden hebben, bijvoor-'; beeld verhuizing naar de vastewal. Eventuele verkoop van obligaties verloopt altijd via De Krim. Wanneer over de obligaties een rente van zes procent wordt gere- 1 kend. belopen de totale kosten voor het golflidmaatschap per jaar een j kleine 1 400,- per persoon Dat i geldt overigens voor snelle beslissers, want voor leden die zich volgend jaar aanmelden komt over dit bedrag nog eenmalig 750.- aan entreegeld. Korting jeugd Clubleden van de vastewal die lid zijn van een andfere golfvereniging met een A- of B-status betalen voor een obligatie ƒ1.000,-. Zij zijn jaarlijks 750,- kwijt aan speelrecht. Overkanters die geen lid zijn van een andere golfclub, betalen voor het- obligatie 2 000.- en ƒ750.- aan speelrecht. Jeugdleden tot 18 jaar hoeven geen obligatie te kopen en krijgen een reductie van zestig pro cent en golfers tussen dé 18 en 20 jaar betalen veertig procent minder De verwachting is dat ongeveer een kwart van de beschikbare speeltijd gebonden is aan clubactiviteiten. Golfvaardigheidsbewijs Niet iedereen kan straks zomaar de grote golfbaan op Spelers worden alleen toegelaten als ze in bezit zijn van het golfvaardigheidsbewijs. Voor de kleinere 9-holes par3-golfbaan volstaat een baanpermissie. Lessen daarvoor kan men krijgen bij de - Texelse Golfschool Iedere woens dag van11 00 tot 12 00 uur en iedere zaterdag van 16.00 tot 17.00 uur is er een mtroduktieles. Ook gelegenheidsspelers die geen lid zijn van de golfclub kunnen, mits ze in bezit zijn van de juiste papie ren ook een balletje slaan. Voor het gebruik van de baan moeten ze wel entreegeld betalen De Texelse Courant van dinsdag 24 december zal enkele spe ciale kerstpagina's bevatten Daarin is o.a. plaats voor een uitgebreide agenda Wie tijdens de kerstvakantie (t/m 3 januan) activiteiten organiseert, wordt verzocht deze vóór maandag 10.00 uur te melden bij de redac tie, tel. 36 26 20. Tijdens het weekend kan dat ook bij Frans Hopman, tel. 31 54 72. RENBAAN DUISDIGT - - anekdote uit de mouw. „De geschie denis van de volbloedarabieren gaat duizenden jaren terug naar de woes tijn, waar de arabieren hun paarden selecteerden op snelheid, kracht, uit houdingsvermogen en hun vermogen om lange tijd zonder water te kunnen. Of het waar is weet ik niet, maar het verhaal gaat zo een arabische fokker floot op z'n vingers toen zijn kudde volbloeds die een week niet hadden gedronken op een beek afstormde Slechts vier paarden lieten het water links liggen en kwamen naar hem toe. Met die vier paarden zou de basis voor de huidige fokkerij zijn gelegd Afspraken Anno 1996 is op de videobanden van Duindigt te zien dat de jockey's van Den Hartog afspraken hebben ge maakt over de tactiek Zoeteliefs berijdster, de Ierse Tom Middleton, heeft de onder onsjes van haar col lega's goed doorzien Elke gewonnen race geeft hetzelfde beeld. Op het laatste rechte eind komt Gracja, een renpaard voor de lange afstanden, steevast vanuit het achterveld naar voren, om met een enorme eindsprint de concurrentie -soms met neus lengte- achter zich te laten Het succes van Gracja is volgens Zoetelief grotendeels te danken aan de vechtlust, een typische eigen schap van merries. „Een dier kan nog zoveel kwaliteiten hebben, maar als het „tussen de oren" met goed zit, wordt het nooit wat." Stones-drummer Charley Watts, die 250 volbloeds bezit „Deze hengst heeft zuiver Pools bloed en heeft van de dertien rennen tien keer gewon nen." Zoetelief is nu al bezig om voor 1998 een geschikte hengst te vinden. „Ik heb een franse hengst op het oog. Die dieren zijn echt op snelheid ge fokt. De franse fokkerswereld is ech ter een gesloten gemeenschap, waar je als eenvoudige Texelaar moéilijk tussen komt Maar ik ken nog een schrijver, en misschien dat het me via hem lukt om iets los te krijgen Geen rijkdom Ondanks het succes hebben de paarderennen Zoetelief naar eigen zeggen geen rijkdom opgeleverd In Nederland is de draverii nummer één en de rensport veel minder populair Voor het grote geld moet je in Enge land zijn, de tijd van grote bedragen ligt in Nederland al jaren achter ons. We steken er met de hele familie veel tijd in. Elke dag minstens drie uur trai nen. En de reizen naar de vastewal kosten ook het nodige Kijk, Gracja is best een waardevol paard. Maar als ze een been breekt, is het afgelopen. Voor mij is het liefhebberij en ik vind het al mooi dat ik als eenvoudige Texelaar succes heb tussen grote jongens „Gracja is zo mak als een lammetje Als we in het bos zijn kun je een kind op haar rug zetten, zo mak is ze Maar o wee als we naar het strand gaan, dan krijgt ze het op haar heu pen Dan weet ze dat het rennen ge blazen is." Stuk sjagerijn Volgens Kirsten laadt het dier zich op voor elke race. „Je merkt het als ze op Texel in de trailer stapt. Ban is ze zo gespannen als wat en zweet aan alle kanten. Na de race. op weg naar huis is ze weer helemaal tot rust ge komen. Als ze gewonnen heeft, dan staat ze na afloop te pronken in de ring. Maar o wee als ze verloren heeft, dan is het een stuk sjagerijn." De laatste overwinning van het Ne derlands Open Kampioenschap in oktober betekende voor Gracja een waardige afsluiting van de carrière „Met zoveel zeges temidden van de toppers van Nederland heeft ze zich voldoende bewezen. Ze zou nog tot haar tiende kunnen blijven rennen. Maar waarom zou ik er mee door blij ven gaan? Je moet stoppen op je hoogtepunt zeggen ze Nu ze in bin nen en buitenland bekend is. is het een mooi tijdstip om voor nageslacht te zorgen Staatsstoeterij ..Ik kreeg van de winter een uitnodi ging van de Poolse staatstoeterij, omdat Gracja zo goed presteerde. Die fokkers vinden het prachtig dat een Pools paard wint van de Russen. De Sovjets hebben aan het eind van de oorlog de stallen in dat land ge plunderd en alles naar Rusland ge haald Dat zette kwaad bloed Bij zijn bezoek in Polen kocht Zoete lief de merrie Posdiata, ook een echte volbloedarabier „Ze heeft het in zich om te winnen, alleen zit het „tussen de oren" nog met goed Zoetelief verwacht van dit dier in de fokkerij grotere prestaties dan tot dusver op de baan, dankzij de zuivere Poolse bloedlijnen Die geven volgens Zoete lief de garantie dat er in de nakome lingen nieuwe kampioensdieren schuilen „Bij volbloedarabieren is het type van belang." Een „gewone'' Texelaar die het maakt op Duindigt, het mekka van de vaderlandse paardensport. Dat geeft Gerard Zoetelief, eigenaar en trainer van de volbloedarabier Gracja, een bijzonder gevoel. Het zesjarige renpaard stak de con currentie dit seizoen de loef af met vier overwinningen uit zes gelopen races, terwijl ze vorig jaar al even succesvol was. Nu de merrie internationale bekendheid heeft verwor ven, vindt Zoetelief het tijd om het raspaard voor de fokkerij in te zetten. „Want ik wil het liefst een superpaard fokken." Wie met de logiesverstrekker en strandpaviljoenhouder uit De Koog over paarden begint, is zomaar met uitgepraat en., uitgekeken. Want Zoetelief kan geen genoeg krijgen van de videobanden waarop de kampioensraces op Duindigt zijn vastgelegd De beelden kenmerken zich door een vast patroon De zes jarige vos Gracja, bereden door de Ierse Jockey Toni Middleton, galop peert vanuit de startbox eerst op een onopvallende plaats achterin het veld van negen paarden, voonamelijk hengsten Voorin het veld rennen drie Russi sche volbloed arabieren. Ze zijn ei gendom van Rob van De Hartog uit Middenbeemster, een man die de vaderlandse renpaardensport zo'n beetje domineert Zoetelief- „Hij haalt de beste paarden uit de Russische staatsstoeterij naar Nederland en is eigenaar van een bijzonder uitge breide renstal, van hoge kwaliteit Door zo'n man is het niveau van de rensport in ons land enorm gestegen Je ziet daarom steeds minder buiten landse deelnemers in Duindigt." Woestijn Zoetelief schudt de ene na de andere Kieskeurig Gracja blijkt een heel kieskeurig paard te zijn „Ze duldt alleen vrou wen op haar rug. waarschijnlijk om dat jongens iets te hardhandig zijn. Overigens is de rennerij geen wrede sport. Jockey s mogen per race hoog uit vijf keer de zweep gebruiken. Maar meestal tikt ze met haar vlakke hand." Dochter Kirsten Zoetelief, die Gracja als groom elke race vergezelt, verliest het paard geen ogenblik uit het oog. Want er zijn altijd lieden die iets wil len uithalen met zo'n kansrijk dier Zuivere bloedlijnen De snelheid van Gracja kwam voor Zoetelief niet als een verrassing „Ze is een zuivere Poolse volbloed- arabier. Het dier werd in Amerika geboren als dochter van de merrie Gromadka en de hengst Eukaliptus, beiden met zuivere Poolse bloed lijnen, haalt Zoetelief een stamboom tevoorschijn, die terug gaat tot 1790." „Ik zit er veel in te bladeren. Het boek ligt op mijn nachtkastje." Poolse volbloedarabieren kenmerken zich door het zachtaardige karakter Gracja wordt komend voorjaar gedekt door de Poolse hengst Piechur van Zoeteliefs renpaard Gracja op Duindigt met op de rug de Ierse jockey Toni Middleton

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7