nra~r Val op strand kreeg héél lang staartje 1996 1 (he! dot is konstig carl don Een greep uit het jaar Heil? [CQtTT UET VLEHKl JkUK. KOKv DE KIBPBRNDK IK DOCHT DOT R'ODEN HEI j Even een pak SNERT halen in 1996 'n martelgang voor Rotterdamse Christine Tamminga ILXbLbE^ COURANT Een voorspoedig 1997 en vooral dóóóórgaan Hulpverleners Baldadigheid bestraft Stranding Anne grapje van anderhalve ton GELUKKIG ÊEEH BEER TE ZIEN HRU! UIT HOOI VfltH OÜERSTE f D. dsn DOOP j- HET TROPISCH/ ÏWRS». f— HIETZO/ DUWEN DOV VERVOLG VAN PAGINA 1 Telefoon 31 48 90 Christine Tamminga na een jaar terug op de plek des onheils. (Foto Frans Hopman) Morgen is het precies een jaar geleden dat Christine Tamminga uit Rotterdam bij paal 28 een le lijke val maakte. Als toeschouw ster bij de nieuwjaarsduik gleed ze uit op het spekgladde strand en blesseerde zich ernstig aan enkel en schouder. Hoewel ze door de Texelaars goed werd geholpen, was dat het begin van een lange lijdensweg. Dat belette haar niet om tijdens deze kerstvakantie op de plek des onheils terug te keren. Zelfs is ze op nieuw jaarsdag weer van de partij bij de tra ditionele ijskoude duik in zee Haar vriend Martin Ram is één van de deelnemers, vandaar „Maar dit maal waag ik me niet op het strand hoor. Ik blijf lekker in het paviljoen", zegt Christine. Barkeeper Piet Zijm valt haar bij: ,,lk sla je wel in de boeien." Christine Tamminga (51), al sinds 1982 in de wintermaanden een vaste gast op Texel, blijft lachen, maar haar relaas is huiveringwekkend. Die eerste januari 1996 kan ze zich nog helder voor de geest halen. Het ijzelde, zodat slechts tien dapperen waren komen opdagen voor de nieuwjaarsduik, waaronder vriend Martin. Christine was met hem mee gegaan om foto's te maken. Dat lukte nog, maar toen de zwemmers weer uit het water waren en iedereen zich naar het warme paviljoen begaf, brak het fatale ogenblik aan. Op een gladde plek op de strandopgang kwam ze ten val. Trainingsjasjes ,,'n Flinke klap. Ik struikelde of gleed uit, dat weet ik niet meer Mijn rechterenkel was gebroken, dat voelde ik niet maar ik wist het met een. Bovendien viel ik met mijn schouder op de rand van het terras." Diverse omstanders schoten te hulp. De gewonde Rotterdamse kreeg wel twintig trainingsjasjes over zich heen en werd ingepakt in dekens. Balen hooi werden neergezet om haar te gen de snijdende wind te bescher men. „De eerste hulp bij het pavil joen was perfect, daar heeft het niet aan gelegen. Wel hield ik het koud, door het contact met de grond." Eerst zag het er naar uit dat de zie kenwagen haar niet zou kunnen be reiken. Gelukkig zorgde Nico Roeper met zijn tractor dat er zand over de glibberige helling naar het paviljoen werd gestrooid. Omdat onderkoeling dreigde, legde het ambulance personeel haar meteen in de wagen Geen trek... In het Gemini Ziekenhuis werden röntgenfoto's gemaakt en werd haar been in het gips gezet. Eigenlijk moest ze worden geopereerd, maar de dienstdoende arts had daar geen trek in „Dat moest maar gebeuren in mijn woonplaats, vond hij. Voor ons commentaar dat het veel te glad was om naar Rotterdam te rijden, had hij geen oor. Gelukkig was er een vriendelijke verpleger die een goed woordje deed en me zware pijn stillers meegaf. Daar ben ik hem nog dankbaar voor. Later heb ik nog wel overwogen een klacht in te dienen, maar het bleek dat de arts formeel juist had gehandeld. Hij was alleen verplicht eerste hulp te verlenen. Alleen als ik geen inwoner van Ne derland was, had hij me moeten ope reren." Christine en Martin besloten terug te gaan naar vakantiecentrum De Krim. waar zij voor twee weken een huisje hadden gehuurd. In Den Burg kostte het veel tijd en moeite om een rol stoel te pakken te krijgen, maar met hulp van een taxibedrijf lukte dat. „Van het halve eiland kregen we hulp", vertelt Christine. Op De Krim waren extra medewerkers opgetrom meld om haar naar binnen en naar buiten te dragen. Ernstig De volgende ochtend brak het onfor tuinlijke stel de vakantie af en reisde terug. In een Rotterdams ziekenhuis leek de geschiedenis zich te herha len. Wegens de gladheid had men daar al zóveel gebroken ledematen behandeld, dat ze Christine -die im mers al in Den Helder in het gips was gezet- naar huis wilden sturen. Slechts door een actie van de boze Martin, die met zijn auto een uitrit blokkeerde, werd ze toch opgeno men Toen bleek hoe ernstig de breuk was. „Toen ik de röntgenfoto zag, dacht ik: ik loop nooit meer." Vanwege de zwelling en infectie gevaar had ze eigenlijk binnen vier uur onder het mes gemoeten. Toch duurde het nog tot 8 januari voordat ze op de operatietafel lag. Met twee platen en acht schroeven werd de gecompliceerde breuk gere pareerd. „Die zitten er nog in Ko mend jaar moeten ze eruit, waardoor ik opnieuw moet revalideren. Die valpartij was dus een muis met een héél lang staartje." Verslaafd Christine was er heel 1996 zoet mee. Na een tijdje in de rolstoel, bewoog ze zich acht maanden op krukken voort Tot overmaat van ramp bleef haar schouder, waarvan werd veron dersteld dat die gekneusd was, al maar pijnlijk. Pas in november ont dekte de specialist dat de schouder uit de kom was geweest Met fysio therapie hoopt Christine dat het weer in orde komt. Al met al voor haar geen reden om niet meer op Texel te komen. „Ben je mal. Ik ben verslaafd aan Texel Je denkt toch zeker niet dat ik me door een gebroken enkel laat weer houden? Nee, ik laat me niet van dit eiland afmeppen." [KOEX ««ZOIPIE TIZYtTI CC r- DINSDAG 31 DECEMBER 1996 ker dan een snelle bevrijding. Ondanks de gecompliceerdheid van de ongevallen hebben de vrijwilligers de klussen geklaard, waarbij de me dische assistentie van de traumaheli, het ambulancepersoneel en de huis artsen niet onvermeld mag blijven." Bedankjes De brandweer rukte aan het begin van 1996 ongekend vaak uit om schoorsteenbrandjes te blussen. Soms deden zich gevaarlijke situaties voor, doordat spuitgasten met harde oostenwind het dak op moesten „De helaas niet aangeschafte ladder wagen had hier uitstekende diensten kunnen bewijzen'aldus Jongeneel. Daarnaast waren er grote branden, zoals het voormalige hotel De Koger Hoop en hoeve Avanti. Allebei bran den die zowel tactisch als technisch het uiterste vroegen van bevel voerders en manschappen Brandweerlieden worden tijdens hun werk soms diep geraakt door de ge beurtenissen. Op sommige momen ten. bijvoorbeeld ernstige ongevallen waarbij bekenden zijn betrokken, kunnen ze hun emoties niet altijd on derdrukken. Het doet de brandweermensen dan ook goed om van tijd tot tijd waarde ring te krijgen, van bestuurders, de korpsleiding of van burgers die hulp nodig hadden van de brandweer. Er kwamen kerstkaarten binnen van slachtoffers met woorden van dank en de medische toezegging op volle dig herstel. De brandweer is weliswaar niet inge zet bij de Dakota-ramp, de betrokken heid met de collega-redders is groot. Verschillende korpsleden volgden afgelopen jaar de nodige cursussen en zullen dat ook in 1997 weer doen. Hierdoor mag de Texelse brandweer zich het best opgeleide vrijwilligers korps van de kop van Noord-Holland noemen. Een speciale hittetraining in het opleidingscentrum in Amsterdam, een primeur voor de Texelse brandweermensen, zal daar een di mensie aan toevoegen. De Koger wipperploeg kwam dit jaar 26 keer in actie, variërend van een valse melding over een vuurpeil tot een zeiler die in nood verkeerde. Gezien het aantal acties was het vol gens commandant Jaap Hooger- heide geen buitengewoon druk jaar. Aan de hulpverlening bij de Dakota- ramp heeft zijn ploeg geen nadelige gevolgen overgehouden. „Het verliep allemaal snel en goed." De wipperploeg nam dit jaar afscheid van commandant Hans Bakker en oud-commandant Theo Kooiman. Het team bestaat momenteel uit twaalf redders, die goed op elkaar zijn ingewerkt.ledereen doet perfect z'n werk en daar ben ik trots op." De politie greep zondag twee 16-ja- rige jongens uit Oudeschild in de kraag, die op de Groeneplaats kerst bomen uit de grond hadden getrok ken. Het duo kreeg een proces ver baal wegens baldadigheid. (ADVERTENTIE) „Als je het geld en de tijd die het me heeft gekost even vergeet, is een heel bijzondere ervaring ge weest", blikt de Belgische jacht- eigenaar Bert Houtman terug op de stranding van de „Anne", de twee master die 29 oktober aanspoelde bij paal 8. Inmiddels wordt het schip gerepareerd op de jachtwerf Noordschans, vlakbij Moerdijk. Volgens Houtman kan de „Anne" 1 april weer in de vaart. De geruchtmakende stranding van het kapitale jacht werd veroorzaakt door een zwerver, die zonder enige nautische ervaring het schip uit de be waakte haven van IJmuiden de Noordzee stal om er mee naar Nieuw Zeeland te zeilen. Na een barre tocht strandde het beschadigde schip op Texel. „Een schadepost van zo'n ander halve ton", aldus Houtman, die de Anne met had verzekerd en er zelf nog nauwelijks mee had gevaren Houtman probeert de schade te ver halen op de haven van IJmuiden. „We kwamen er achter dat de boot niet op z'n plek lag en heel gemakke lijk kon worden gejat. Wegens de Hiswa te Water hadden ze de Anne op een andere plek gelegd, vrijwel aan de buitenkant van de haven Normaal gesproken hoort de boot in het midden te liggen en had zo'n man hém nooit weg gekregen De zaak loopt en het is afwachten wat er uit komt." Houtman wilde met ingaan op het verhaal van falende beveiliging in IJmuiden. Als de boot in april is hersteld, is Hout man weer van plan naar Texel terug te keren. „Maar ditmaal gewoon in de haven van Oudeschild, toch een mooie plek om af en toe eens af te meren. Maar we willen ook een zee reis naar Ierland maken of nog ver der. De Anne is opgewassen tegen de zwaarste weersomstandigheden." Het kajuitjacht „Anne kort na de stranding bil paal 8 op 29 oktober. Het is de tijd van terugblikken en vooruitzien. We wensen elkaar veel heil en zegen, voorspoed, gezondheid en wat al niet meer. Jaarlijkse routine, waar je geen beleid of plan achter moet zoeken Toch kan het geen kwaad om écht even stil te staan, al was het maar om te beseffen dat er met zoveel te wensen valt omdat we zowat alles al hebben. Dat zal niet meevallen want stilstaan zijn we een beetje verleerd in de malle molen van het leven. Nadenken, mediteren, bidden voor mijn part wordt niet aangemoedigd want het is slecht voor de economie. Het lijkt dat de bovenbazen van Het Systeem een sinister complot hebben gesmeed om ons tot nog meer consumeren van overbodigheden te brengen, onze geest te vervullen met ballast en ons ook nog laat geloven dat we dat zelf willen. Tegelijkertijd plukken we de twijfelachtige vruchten van het ik-tijdperk. Doe, gedraag en vooral kóóp zoals je zelf wilt. Wat je behóórt te willen, zie je 24 uur per dag op de steeds commercielere televisie. Er is geen ontzappen aan. Wordt het niet de hoogste tijd dat een opstand uitbreekt van mensen die op deze manier niet langer doelgroep willen zijn onder het motto: lazer op met je rotzooi! Nee, dat zijn geen vredige kerstgedachten. Toch kwamen ze precies een week geleden bij me op in de nachtmis. Jullie zullen het wel weer niet geloven maar daar was ik écht, voor het eerst sinds meer dan dertig jaar Toegegeven, het ging niet helemaal spontaan. Logeetje Nino, die Georgisch-orthodox is en kerstmis pas begin januari viert, wilde wel eens meemaken hoe dat op Texel gaat. Ik ging mee, want je laat zo'n opwin dend schepsel niet zonder vaderlijke begeleiding de Texelse nacht in gaan. Ik heb er geen spijt van- De nachtmis uit mijn jeugd was altijd een langdurige, saaie en vooral koude aangelegenheid. Je moest er om vier uur 's nachts je bed voor uit. Maar het gaf wel voldoening als je het doorstaan had. Je was dan flink in vergelij king met menig ander kind dat in die marathondienst flauw viel of misselijk werd Het is nu een stuk menselijker. Leuk vond ik de verschillen maar ook sommige overeenkomsten met vroeger. De kerststal (een verkleinde uitvoering van een Texelse schapenboet) is er nog altijd, inclusief het ezeltje dat sprekend lijkt op Marius Roeper van Ora et Labora En ook het reusachtige décor met bijna blote engeltjes, fladderend boven de plaats waar nu de nood- camping is, maar destijds het sportterrein van de toen nog 'roomse en zelfstandige Texel- sche Boys Dit grootste schil derij dat Ad Blok van der Velden ooit maakte, verkeert nog in prima staat Er is blijkbaar beter op gepast dan op allerlei andere, vaak historisch belangwekkende attributen uit het rijke roomse leven van Texel Ook de publieke belangstelling deed niet onder voor die van de jaren vijftig. Al een half uur voor de aanvang was het bomvol, wat neerkomt op zo'n 700 mensen. De prille misdienaartjes van vroeger waren nu opgeschoten jongens die me bij de ingang een liturgieboekje aanreikten en ook een functie hadden bij de dienst zelf. In dat boekje zag ik een nogal vrijzinnig bewerkte ge loofsbelijdenis. Alle details die mij destijds tegenstonden waren eruit verdwenen. Dat hoeft nu ook weer niet. Weet het Vati- caan daarvan? Een nachtmis werd vroeger opgedragen door minstens drie echte priesters („heren") want die waren toen nog voor het opscheppen. Tegenwoordig is pastor Piet Kolkman een een zame roepende Als hij straks in de VUT gaat, weet niemand hoe het verder moet met het Chris tendom op Texel en zijn we misschien aan de heidenen overgeleverd. Dat roepen gaat Kolkman overigens goed af. Kort, mild en ook nog in gang baar Nederlands. Heel wat anders dan de onbegrijpelijke, theatrale bombast die we als kinderen van zijn voorgangers te verduren kregen Kolkmans kerstpreek ging over de noodzaak van gemeen schapszin, met elkaar bezig zijn, de tijd voor elkaar nemen, delen met elkaar. De spijker op zijn kop. De meeste andere vormen van heil en zegen die we elkaar toewensen dragen niet ^cht bij tot duurzaam geluk, hoogstens naar zucht tot nóg meer. De reclamemakers die ons anders laten geloven bedienen zich van perfide technieken. Als je niet doet wat ze zeggen, hoor je er niet bij. Pure chantage, want erbij horen in de goede zin van het woord is voor veel mensen de ziel en zin van het bestaan. Dat het werkelijke geluk besloten ligt in soberheid, geloof je met tenzij je een bepaalde leeftijd hebt bereikt of wel eens in andere delen van de wereld hebt vertoefd. De mens is niet voor gemak en overdaad geschapen, maar voor het overwinnen van weerstanden. Een leven dat bij voorbaat comfortabel is, is geen uitdaging. Beperkingen en begrenzingen horen erbij Ze zorgen voor duidelijkheid en overzichtelijkheid. Wat zou het heerlijk zijn als Texel voorop zou lopen in het uitdragen en in praktijk brengen van deze gedachte. Maar ook op dit unieke eiland worden de eerste stappen gezet op weg naar een 24 uurseconomie gedurende het hele jaar. Wat denk je van de pogingen om de winkels hier ook op zondag open te hebben? Hou toch op! Mag de zondag op dit eiland alsjeblieft een rustdag zijn in plaats van een nieuwe mogelijkheid tot overconsumptie9 Zelfs op puur „zakelijke" gronden is daar veel voor te zeggen. De ruimte en rust die wij in de aanbieding hebben, zijn niet alleen een kwestie van veel natuur en bewegingsvrijheid Het is ook de sfeer die geboden wordt door een gemeenschap die grenzen weet te stellen, die ruimte biedt voor bezinning en het daardoor opdoen van nieuwe inspiratie en energie. Dat is een vorm van kwaliteit. De energiewinst die het oplevert moet je ook niet onder schatten Mensen kunnen welgemoed bergen verzetten als ze rhytmisch alles op zijn tijd doen en zich van tijdige rust verzekerd weten. Niet méér doen, maar béter doen In die gedachte past ook het echt paal en perk stellen aan toeristische groei, het schoon en „eigen" houden van het landschap, het weren van confronterende reclame in media en langs de weg, het tijdig en uniform sluiten van alle cafés om uiterlijk twee uur 's nachts en een harde bestrijding van het walgelijke „na-klazen". Ik noem maar wat dingen die me te binnen schie ten. Ooit leerde ik dat onmatigheid slecht is. Toch wordt er in de Tien Geboden met over gerept, misschien wel omdat het vanzelf spreekt. Voor mijn part mag „Gij zult niet onmatig zijn" eraan worden toegevoegd Mocht dat van Hogerhand op bezwaren stuiten, dan regelen we het gewoon in de eigen poli tieverordening. Dwars tegen alle klantgerichtheid in Soms moet je mensen aan hun haren naar het geluk trekken Tenslotte iets heel anders antwoorden op vragen die ik de laatste weken haast dagelijks te horen krijg. Met Maria's hond Kai gaat het goed Zij groeit nog steeds maar niet meer zo snel. Ze is thans hevig in de rui. Dank zij de miljoenen witte haartjes op vloer, kleding, meubels en autobanken begon het bij ons aardig op een witte kerst te lijken. Wat betreft eten ontwikkelt Kai een speciale smaak. Ze is gek op boom wortels. Die graaft ze dan ook overal op en verorbert ze smake lijk. Onze tuin is in een kraterlandschap veranderd. Met haar rechterachterpoot is het nog niet helemaal goed. Een be faamd orthopeed in Den Helder heeft thans de röntgenfoto's in studie. Kai heeft momenteel kerstvakantie. Pas op 12 januari moet ze weer naar mevrouw Gaus. Met de inzameling voor de vleugel in De Lindeboom gaat het minder goed. Van de beno digde twintig mille heb ik er nog geen vijf binnen. Als alle men sen die hebben toegezegd dat ze zullen bijdragen, dat alsnog ook werkelijk doen, zouden we al een heel eind verder zijn Niet iedereen heeft begrepen waarom het gaat Met een vleugel voor De Lindeboom wordt een mu ziekinstrument bedoeld, dus niet een aanbouw. Veel mensen vinden dat ik moet gaan bedelen bij Teso, de Rabobank, de Texelerfabriek of De Krim. Maar dat staat me een beetje tegen. Het is immers veel leuker als het grootste deel van het geld bij de gewone burgerij vandaan komt Een mooi blijk van ge meenschapszin. Ga met een goed gevoel het nieuwe jaar in en maak een bedrag over dat in redelijke verhouding staat tot de welvaart waarin u verkeert. Het rekeningnummer is 3625-57.152 tnv Vleugel voor Ed, Den Burg. Harry.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5