Ook Ard Schenk moest zich aan regels houden Familie Kalk na 21 jaar uit de sporthal TEXELSE couRANT Weinig reacties Hans van der Park verlengt contract Nieuwe karateles begint dinsdag Pupillen Texel '94 Eilandcompetitie volleybal Routes Dennen dicht wegens houtvesting VRIJDAG 3 JANUARI 1997 (T^Welke verschillen en over eenkomsten ziet u met uw vorige gemeente Holten en wat vindt u specifiek voor Texel? Texel en Holten hebben gemeen dat ze plattelandsgemeenten zijn en rijk gezegend met natuurschoon. Dat betekent dat recreatie en toerisme en de agrarische sector belangri|ke economische pijlers zijn. Het bete kent ook dat er altijd een spanning is tussen natuur en milieu aan de ene kant en de economische bedrij vigheid aan de andere kant. Texel en Holten verschillen omdat op Texel sprake is van een zeer sterke afhankelijkheid van recreatie en toe risme, terwijl Holten een bredere en beter gespreide werkgelegenheid kent. Bovendien zijn Holtenaren be dachtzamer, terwijl Texelaars van hun hart geen moordkuil maken Voorts gaat de besluitvorming op Texel sneller en is de problematiek bestuurlijk gezien breder en vaak interessanter VÏt^ls de zwaarte van de „post Texel" u mee- of tegengeval len? Wanneer is een burgemeesterspost zwaar?? Qua hoeveelheid portefeuil les had ik het in Holten „zwaarder", i omdat ik behalve mijn „Texelse beleidstaken" ook nog onderwijs (in clusief een zeer grote, brede scho lengemeenschap met 2.000 leerlingen, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting onder mijn hoede j had. Als zwaar ervaar ik het beheren van portefeuilles niet Zwaar in de zin dat dit werk veel geestelijke energie vraagt, is misschien het feit dat op Texel verschillen van inzicht redelijk snel aan de oppervlakte komen en het „slaan van bruggen" daardoor wordt bemoeilijkt. Bij uw komst bent u ge schetst als „bruggen bouwer": zoeken naar over eenkomsten in plaats van verschillen. Toch vliegt men elkaar in de raad steeds in de haren. Wordt u daar niet moe deloos van? Een gemeenteraad bestaat uit groe pen mensen die in een politieke omgeving samenwerken. De partijen ontlenen hun bestaan juist aan de verschillen ten opzichte van anderen. Verschillen van inzicht horen bij het j politieke handwerk en zijn uit te leg gen en te motiveren. Soms gebeurt I het dat deze verschillen niet aleen zakelijk meer zijn, omdat het alle maal mensenwerk Is. Het bouwen j van bruggen is dan een graadje moei- i lijker. Mijn lijfspreuk is „Driemaal linksaf is hetzelfde als éénmaal rechtsaf". Het duurt langer, maar het resultaat is gelijk. Dat blijkt ook op Texel te werken. Wat uiteindelijk wordt be- 10 vragen reikt, vind ik belangrijker dan het stellen van een termijn. (4)valt uw taak als manager van de gemeente intern) te combineren met het verdedi gen van de Texelse belangen aan de overkant extern)? Voor de goede orde de burgemees ter is officieel met de manager van de gemeente, dat is de gemeente secretaris Aan de andere kant kun je alleen de Texelse belangen aan de overkant goed verdedigen als je op de hoogte bent hoe het intern toe gaat en inhoudelijk van de hoed en de rand weet: intern en bij de ge sprekspartners. Inwoners van Oosterend zien al enige jaren met lede ogen dat hun kinderen zich in an dere dorpen vestigen. Waar blijven de nieuwe woningen voor Oosterend? (Deze vraag geldt ook voor Den Hoorn). Dat is begrijpelijk en 100% logisch Echter, het gemeentebestuur is niet als enige bepalend waar en hoeveel wordt gebouwd. Provincie en rijk vin den dat kleine kernen, zoals Ooster end en Den Hoorn, zeer beperkt mogen groeien. Daaraan zijn wij be zig, maar makkelijk is het niet! Waarom mag in het centrum van Den Burg nog steeds wor den gefietst en met brommer tjes worden gescheurd? De gemeente wil toch voetgan gers- vriendelijk zijn? Ja, de gemeente wil voetgangers- vriendelijk zijn. Probleem is dat de Weverstraat en Binnenburg soms heel druk worden bezocht door voet gangers, maar ook grote delen van de dag (het hele jaar door) zó rustig zijn dat het niet logisch overkomt om dan het fietsen te verbieden. Brom mers worden verkeerstechnisch (te Misschien dat de Texelaars de meeste brandende kwesties al tijdens het spreekuur van burge meester W. van Rappard heb ben aangekaart. Het liep in elk geval niet storm na ons verzoek om vragen aan Texels eerste burger te stellen Uit het kleine aantal reacties lukte het toch om een aardige selectie samen te stellen. Veel leesplezier. vaak) gelijk gesteld met fietsen. Aan het probleem wordt gewerkt. De be doeling is om vóór het seizoen 1997 een keuze te maken, wel of niet fiet sen aldaar. Onlangs hebt u gesproken over kwaliteitsverbetering op Texel. Aan welk punt moet volgens u heel snel iets wor den gedaan? Met mijn verhaal heb ik bedoeld dat de wereld om ons heen verandert en de gast misschien met meer de zelfde verwachtingen heeft als vroe ger. Door minder aanbod-gericht te zijn en méér vraag-gericht, moeten wij erachter proberen te komen wat de gast van zijn/haar verblijf op Texel verwacht Die verwachtingen gaan verder dan de kwaliteit van het vakantieverblijf. Goede dienstverlening en gastheer schap worden naar mijn mening steeds doorslaggevender voor de vakantiekeuze. Van dat besef moe ten wij allemaal doordrongen blijven onder het motto: het kan altijd beter. Heeft u niet de behoefte om vaker strenger op te treden je gens de gemeenteraad en in het college van b en w een minder-heidsstandpunt in te nemen? Collegevergaderingen zijn met open baar en het verdient aanbeveling voor alle leden zoveel mogelijk una niem te besluiten. Als voorzitter met stemrecht is het mijn taak dat te bevorderen. Het zelf innemen van een minderheidsstandpunt moet een burgemeester in mijn ogen beperken tot hoge uitzonderingen. En dan nog alleen als hij verwacht dat zijn „sig naal" door anderen wordt opgepakt Voor de vergaderingen van de ge meenteraad vind ik het belangrijk dat iedereen de gelegenheid heeft en kri|gt om zijn of haar visie te geven over de agendapunten die aan de orde zijn leder vogeltje zingt zoals het gebekt is. en wat de één belang rijk vindt is voor een ander totaal overbodig. Daarbij kent het reglement van orde veel spelregels die de één enthou siaster hanteert dan de ander. Uit gaande van normaal goede verhou dingen moet er volgens mij veel kunnen Is daar soms geen sprake van, dan moeten de regels strakker worden gehanteerd Wat vindt u het hoogtepunt en -dieptepunt tot nog toe? Hoogtepunt vind ik de totstandko ming van het „ruime-jasconvenant", waarin de belangen van natuur en milieu, agrarische en recreatie-sec- tor op een evenwichtige wijze met elkaar in verband werden gebracht Die belangen zijn ieder voor zich, te groot om alleen -dat wil zeggen zon der samenhang met de andere- te worden behartigd. Dieptepunten zijn de confrontaties met onze tijdelijkheid op deze we reld. Daarmee bedoel ik de tragische ongevallen die op Texel helaas ook voorkomen. Meest recent was de crash van de Dakota: het zal je maar gebeuren als afsluiting van een leuke uitstap Aan de andere kant krijg ik steeds meer waardering voor de hulpverle ners die dan het werk moeten doen. Politie, brandweer. KNRM ambu lance, doktoren allemaal mensen die onder uiterst moeilijke omstan digheden hun werk doen en dat goed doen. hoe triest de aanleiding ook is. Wat is uw grootste wens voor de komende drie jaar? Het antwoord op deze vraag ligt in het verlengde van vraag 9 Over drie jaar zal moeten blijken dat het „tot elkaar veroordeeld zijn" van agrariërs, natuur- en milieu-orgamsa- ties en ondernemers in de toeris tische sector plaats heeft gemaakt voor een „samen-sterk gedachte' gebaseerd op de eigen kwaliteit van de deelnemers, en wederzijds be- 9rlP' Voetbalclub ZDH heeft het contract met trainer Hans van der Park met een jaar verlengd. Voorzitter Jaap Lap maakte het nieuws woensdag bekend, tijdens de nieuwjaars receptie in kantine De Spil. De Zwaluwen zijn in hun nopjes met de oefenmeester uit De Waal, zo liet een opgetogen Lap in zijn nieuwjaarstoespraak doorscheme ren De resultaten spreken voor zich. Van der Park, die een jaar geleden nog met grote gezondheids problemen kampte, maar na een wonderbaarlijk snel herstel in augus tus in Den Hoorn zijn opwachting als trainer maakte, weet zich bij ZDH verzekerd van een brede, gemiddeld genomen jeugdige selectie Een stel jonge honden met veel enthou siasme Daardoor is het hier als trai ner plezierig werken. In het begin deed zich wat blessureleed voor. maar doordat meerdere spelers voor het eerste elftal in aanmerking ko men, is dat niet ten koste van het voetbal gegaan Ikvoelmehierinm'n element en nu m'n gezondheid het toelaat plak ik er graag nog een jaar tje aan vast." Van der Park raakte onder de indruk van het enthousiasme waarmee de club wordt gerund. Niet alleen door de inzet van voorzitter Lap, maar ook door de werklust van overige be stuursleden en vrijwilligers. De eerste plaats is niet de enige verdienste van de club dit seizoen Voor het eerst De nieuwe karate-afdeling van budoverenigmg Shima gaat komende week van start met de trainingen. Onder leiding van lerares Claudia Dijk uit Den Helder, die onlangs een de monstratie op Texel gaf. wordt weke lijks in twee groepen geoefend In sportzaal De Ferrever in Den Burg is dinsdag van 17.30 tot 18.30 uur de jeugd tot en met 12 jaar aan de beurt en van 18 30 tot 19.30 uur de oudere jeugd en volwassenen Niet-leden kunnen een aantal lessen zonder verdere verplichtingen meedoen. Voor informatie: tel 31 04 67 of 31 97 08. sinds jaren speelt er weer een junio ren- en tweede team. Het heersende spelerstekort is opgelost door enkele voetballers uit het asielzoekers centrum in te lijven. Een tijdelijke op lossing als de opvang In De Koog in april sluit. Vandaar dat ere-voorzitter Ferry Zwanenburg met nieuwjaar een oproep deed aan Texelse (oud-)voet- ballers de kicksen uit de kast te ha len en zich in Den Hoorn te melden De kritiek dat in de selectie van de Zwaluwen eigenlijk geen Hoornders meer voetballen, relativeerde hij „De tijden zijn veranderd. Vroeger kwam je uit een dorp, tegenwoordig zijn we allemaal Texelaars Als de club zich alleen met Hoornders zou moeten redden, zou er nu geen ZDH meer bestaan. Jongens die geen huis in Den Hoorn kunnen vinden, verhuizen noodgedwongen naar elders Maar ze blijven op Den Hoorn gericht." De voetbaltrainingen voorde E-pupil- len van Texel '94 vinden tijdens de winterperiode plaats in de zaal. De jeugd oefent in sporthal Ons Genoe gen. Het schema gaat in op dinsdag 7 en woensdag 8 januari. E3 traint op dinsdag van 16.00-16.40 uur, E2 17.20-18 00 uur en E1 16.40-17 20 uur. Woensdag trainen E5 van 16.30- 17 15 uur en E4 van 17.15-18 00 uur. Programma: Dinsdag 7 januari: Veld A mannen en vrouwen 19.15 u. Handic. '94-Tex. Auto Maarco 20.00 u. Maarcó-Teso Handicap '94 20.45 u Durper Dr.-Leydekk. Nokanto 21.30 u. Nokanto-Klif 12 Leydekkers 22.15 u. Haarstudio-Eierl.Huis Klif 12 Veld B gemengd 18.30 u. Dennenoord-VVV Fitt 19.15 u. Fitt-Rabo Euroase 20.00 u. Tatenh. 2-Euroase Rabo 20.45 u Waayer-LenR Tatenh. 2 21.30 u. Cavo Lat -Ecomare Waayer 22.15 u. Paal 3-Gr. Slock Ecomare Veld C vrouwen: 19.15 u. Bosma-Kruisw. ABN/Amro(v) 20.00 u. Smash-ABN/Amro(v) Bosma 20.45 u Top Tien-Gr. Slock(v) Smash 21.30 u Jozef-Wiersma Gr Slock(v) 22.15 u.Timmers-de Rival Wiersma Wedstrijdleiding voor deze avond let en Willem (315194). Wegens de dunning van het bos zullen de komende weken ver- scheidenen wandel-, ruiter-, en fietspaden en wegen in De Dennen tijdelijk worden afgesloten. Van 6 tot en met 18 januari worden per celen rond de kruising Ploeg- elanderweg/Monnikenweg gedund. Doorgaand verkeer over deze wegen zal niet altijd mogelijk zijn. Aanwonenden blijven bereik baar, soms via een omweg. Staatsbosbeheer laat in het bos re gelmatig dunningen uitvoeren. Hier bij wordt een deel van de bomen omgezaagd, wat zaag- en papierhout oplevert. Dat is echter bijzaak. Dunningen vinden plaats om het bos gezond en duurzaam te houden Daarnaast kan via dunning de kwali teit van het hout worden beïnvloed Alle bomen in het kunstmatige bos dat aan het eind van de vorige week is geplant, zijn even oud. Ze zijn ge zamenlijk opgekweekt en van gelijke kwaliteit. De doelstelling van destijds - hout produceren op onrendabele woeste gronden - is nu ondergeschikt aan de natuur- en recreatieve waarde va het bos. De plantdichtheid om de bomen aan de groei te krijgen, is voor volwassen exemplaren veel te dik. Na verloop van tijd moest dus worden gedund. Als dat niet zou gebeuren, dan ver zwakken de bomen en is het bos uit eindelijk niet meer levensvatbaar. Door de dunning is er ruimte voor natuurlijke aanwas van jonge bomen en neemt de diversiteit in het bos toe en behoudt De Dennen haar recrea tieve waarde Verjonging van het bos gebeurt zoveel mogelijk op natuurlijke wijze, uit zaad Daar trad ik tegenop, want ieder heeft gelijke rechten." Berucht is het voorbeeld van de zwarte schoenzolen Die gaven strepen op de vloer en waren daarom verboden. Zelf benaderde ik het praktisch Als een jochie met een nieuw paar schoenen kwam vragen of die goed waren, keek ik of ze af gaven. Was dat met het geval, mochten ze gewoon gebruikt wor den, Later kwamen we erachter dat de strepen ook weer verdwijnen Volleyballers gummen de strepen die zaalvoetballers hebben achtergela ten er zo weer af Dat is echter met de reden dat de sporthalbeheerders tegenwoordig geen actie meer ondernemen tegen de zwarte zolen Volgens Kalk is dat een kwestie van discipline. „De laat ste jaren is een versoepeling opge treden." Optilt Door zijn wijze van optreden maakte Kalk zich niet populair. Dat beseft hij. „Na vijf minuten ben ik het weer vergeten, ik heb geen rancune. An deren onthouden het vaak wel, dat is jammer. Eerst probeer ik het goedschiks, maar als men de af spraken met nakomt spring ik op tilt Dan was er met mij niet meer te pra ten. Ik zei het de mensen recht in het gezicht, ik draaide er met omheen Dat wil niet zeggen dat ik er altijd goed aan deed, ik heb best wel eens spijt gehad." Éénmaal stond Kalk letterlijk op zijn strepen, toen hij in conflict kwam met de commandant van het militair voetbalteam, dat meedeed aan het Gamma kersttoernooi. Een speler had een drol gedeponeerd in de kleedkamer en Kalk eiste dat die werd opgeruimd. De commandant, in vol ornaat, sputterde tegen: „Wie denk je wel dat ik ben?" „Zo te zien de joker", antwoordde Kalk met sta len gezicht. Johnny Rep Ook liet hij zich met imponeren door bekende Nederlanders „Johnny Rep kende de regels, maar speelde het wel eens uit. Bewust zette-ie dan zijn grote BMW voor de deur en wist dat hij zou worden omgeroepen. Het publiek dacht daar heb je die rot Kalk weer. Maar Rep zelf lachte erom. Soms kom ik hem nog wel eens tegen, hij herkent me altijd." „Ard Schenk fietste eens mee in de revanche van de Tour de Lasalle De renners moesten zich omkleden in de sporthal, maar hij en zijn mak kers hadden bij de toegang een tent opgezet De ambulance zou er met meer langs kunnen, dus ik zei dat ze de tent moesten afbreken. Ik kreeg een grote mond, maar na afloop in de kantine kwam Ard naar me toe. 'Vanmorgen vond ik je een rotvent, maar nu ben je een goeie peer', zei hij. Het werd zelfs zó gezellig dat Ard, die al heel wat biertjes achter de kiezen had, een bezem greep en 'de baan' ging vegen." Het Gammatoernooi behoort zeker tot de hoogtepunten. „Dat had iets. Weken tevoren al voelde je de span ning", vertelt Jopie De sporthal was toen tijdens de kerstdagen het cen trum van het eiland. De top- voetballers trokken publiek dat an ders nooit in de hal kwam. Soms was het zo druk, dat de brandweer commandant langs kwam Willem: „Dan gingen we samen een rondje door de toestelberging daar is nog plek en daar is nog 'n gaatje Zo kon Gamma meer kaartjes verko pen Afscheid Na een ingrijpende operatie moest Willem Kalk de afgelopen jaren een forse stap terug doen. Het beheer werd afgestoten, Jopie bleef de kan tine runnen. Hoewel ze altijd kon rekenen op een vaste kern van medewerksters, werd het ook haar te zwaar zodat werd besloten er een punt achter te zetten. Afgelopen vrijdag, tijdens de laatste zaalvoetbalavond van het jaar, zorg den de kantinemeiden voor een ver- rassing. Zij hadden een inzameling gehouden onder de sporters, wat een speciale cadeaubon van 1 200,- opleverde. Uitgedost als „de vijf truttebollen" zongen ze met een zelfgemaakt lied Willem en Jopie Kalk toe, wat het startsein was voor een hevig afscheidsfeestje. Frans Hopman we dozen vol rosé en gingen er op dinsdagavond wel 45 loempia's door, het leek wel een Chinees res taurant. Momenteel moeten we rode port in huis hebben en zijn hambur gers favoriet." Anti-slip Willem (58 jaar) en Jopie (55) Kalk begonnen per 1 november 1975 in de sporthal. Daarvoor exploiteerden ze café-restaurant Strends End in Oosterend. dat ze in 1971 van Jan en Trijn Medema hadden overgeno men. Willem maakte daar eigenhan dig een bar van een wijnvat in „Al mijn bars heb ik zelf gebouwd", zegt hij trots „De bar in de sporthal heb ik later verbreed en voorzien van anti-slip plavuizen. De eerst bar was zo smal, dat we altijd met de rug naar de mensen stonden." In de sporthal volgden ze Sieme Rijk op, die het na een paar maanden al voor gezien hield. De eerste adver tentie had de familie Kalk door de zomerdrukte niet gezien, maar op de tweede reageerden ze met succes. Willem was behalve kantinebaas ook beheerder van de hal, een functie die hij deelde met Dirk van Heenvaarden Hun werkgever was de gemeente: de contacten verliepen via de ambte naar sportzaken (Ger Praamstra) Kalk was verantwoordelijk voor het beheer in de avonduren en op zon en feestdagen Deze gecombineerde taak gaf wel eens problemen Gebruikers met wie hij in botsing kwam omdat ze de regels in de hal niet naleefden, wa ren even later in de kantine zijn klan ten „Als je beneden moest optre den, had je het boven moeilijk Dan kwamen de mensen met kwaaie gezichten in de kantine vat Jopie samen. Kalk liet zich kennen als een recht lijnige beheerder met wie met te sjoemelen viel. „Afspraak is af spraak", stelt hij. Als een team de hal een uur huurt, moet ook het op bouwen en afbreken in dat uur ge beuren. Dat werd wel eens vergeten. Of gingen zaalvoetballers alvast de doelen opzetten, terwijl de tennissers nog aan de gang waren Vrijdagavond werd Willem Kalk letterlijk te pakken genomen door „zijn" melden. Rechts echtgenote Jopie Na ruim 21 jaar zetten Willem en Jopie Kalk een punt achter het pachten van de kantine van sporthal Ons Genoegen. Het jaarlijkse oliebollentoernooi van de politie was maandag hun laatste evene ment. Terugblikkend zijn het toch vooral de leuke anekdotes die komen bovendrijven. Over Johnny Rep die tijdens het Gamma kersttoernooi zijn BMW het liefst voor de deur parkeerde, Ard Schenk die als een Zamboni de kantine veegde en de turbulente beginjaren toen de sporthal op Texel een nieuwe attractie was. Het echtpaar Kalk heeft de groei en bloei van de sporthal bijna vanaf het begin meegemaakt. De tijden zijn veranderd, constateren ze. Was het vroeger vaak een dolle boel tijdens een volley- of zaalvoetbalavond, te genwoordig komen veel spelers al leen even een uurtje sporten. „In het begin was de eiland competitie volleybal de drukste avond van de week. Toen werd nog in hele sets gespeeld, waardoor de teams vaak op elkaar moesten wachten en het beregezellig was in de kantine. Pa en ma kwamen kwa men naar eikaars wedstrijden kijken en in de herfstvakantie was de tri bune bevolkt met kinderen. We moesten met z'n tweetjes vroeg aanwezig zijn, anders konden we de drukte niet aan Dallas Dat veranderde toen de volleyballers overschakelden op het systeem van vaste begintijden. „Nu komen ze vijf minuten voor tijd aanzetten en gaan meteen weer weg Soms komen ze een wedstrijdje spelen als onderbre king van een verjaardag. Vroeger niet, toen was de dinsdag een doordeweekse stapavond." Willem Kalk herinnert zich nóg een reden. „Toen Dallas op tv was, gin gen hele groepen tegelijk weg omdat ze er mets van wilden missen. We hebben hier toen ook maar een tv- toestel aangeschaft." Volgens hem is het ook een kwes tie van gewenning. „In 1975 was de sporthal iets compleet nieuws. De sporters van nu zijn opgegroeid met de hal. het is niet bijzonder meer." Loempia's Dat was het in de begintijd nog wél. Als op een zaalvoetbalavond de aartsrivalen Dubbeldik (SV Texel) en De Zwaan (Texelse Boys) tegen el kaar in het strijdperk traden, stroom den de tribunes vol Na het eerste jaar werd ook het or ganiseren van toernooien op de za terdagavond populair. Verenigingen en bedrijven vochten om een plekje op de kalender. „Bijna elke zaterdag avond was het raak met volleybal en zaalvoetbal." Zo kon de kantine uitgroeien tot „het beste café van Texel", zei men „Tja, dat zeggen ze ook van de Texelse boot", reageert Willem Kalk. „Maar sommige avonden zijn altijd rustig." Was vroeger de dinsdagse volleybal avond de drukste avond van de week, nu is dat het zaalvoetbal op vrijdag. Zo waren er meer verschui vingen en trends. „Eerst bestelden

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5