(jroen 2tvarL-Jexels in het harL, Opslag van regenwater wapen tegen verdroging Omwisselen knipkaarten Teso heeft geen haast Actualiteit verwoord in drie nota's Zorgcentrum stopt met vrijwillige chauffeurs Kleine kotters met moeite in haven VERDER IN DIT immer Kleinkunstfestival eindigt in een rel 2 •fr Nieuwe Dorpsstraat is niet voor iedereen leuk 2 Weijers giet al 25 jaar scheuren vol 3 IJspret voorlopig weer ten einde 5 Nieuw tenue voor zaalvoetbalsters 5 Hyacinten Poede voorbode lente Veerdienst Malta vervangt Tesoboten Taxi Van de Wetering neemt vervoer over TEXELSE^COURANT AWL Uitvaartzorg Vandalen steken bak in brand Twee containers bij Juliana in vlammen op Diefstallen Vorst vertraagt dunning bos OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11149 DINSDAG 14 JANUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Vier kleine Texelse kotters had den donderdagavond de grootste moeite om de haven van Oude- schild te bereiken. Het viertal, de TX 12, 25, 41 en 50, was we gens het ijs op de Waddenzee uitgeweken naar de Teso-haven bij 't Horntje, maar besloot voor het weekend naar de vertrouwde thuishaven op te stomen Ter hoogte van Ceres bleek dat de vloed -het was springtij- harder liep dan gedacht. Rechtsom keert maken lukte echter niet meer. De schepen bleven bij el kaar. Zigzag varend om te voor komen dat ze door de ijsvelden uit de vaargeul werden geduwd, koersten ze richting Oudeschild. Voor de toegangsgeul bevond zich echter een dikke ijsmassa. De TX 12 probeerde zelfs ach teruit door het ijs te breken. Noordzeekotter TX 68, die 's middags was gearriveerd, werd om bijstand gevraagd, maar hoefde niet uit te rukken omdat de vier uiteindelijk toch op eigen kracht binnen kwamen. 'OWjm-Aiv De 15 retouren magneetkaart, die in Japan is gefabriceerd, oogt als een bankpas, die in elke portemonnee past. Naast de donkere magneet strip staat er een luchtfoto op van de twee dubbeldekkers die elkaar op een zonnig Marsdiep passeren. Aan de andere kant is aan de hand van een pictogram te zien of het gaat om een kaart voor een persoon, dan wel voor een auto, (brom)fiets, motor, of Lees verder pagina 3 Terwijl de bloembollen buiten zich nog diep schuilhouden, is het in de verwarmde kwekerij van Auke Poede in polder Het Noorden al volop lente. Elfduizend hyacintenbollen van het soort ..Anne Marle" staan er bijna te bloeien. Zelf zal de teler niet van de roze kleur en kenmerkende geur kunnen genieten; vóór de bollen gaan bloeien worden de potjes namelijk op transport gezet naar veiling Aalsmeer, om tijdig in de vensterbank van de kopers te kunnen staan Het gaat om een experiment van Poede. die over een partij hyacintenbollen van de firma Schermer kon beschikken. Om de hyacinten zó vroeg in bloei te krijgen ondergingen ze een speciale tem- peratuurbehandelmg. Zodra de laat ste partij hyacinten verzendklaar is, zet Poede de broeierij vol met tulpen 6D narcissen. (Foto Gerand Temmerman) De Gozo Channel Compagnie, die een veerdienst tussen de eilande Gozo en Malta onderhoudt, gaat de twee voormalige Tesoboten Marsdiep en Tesselstroom definitief vervangen. De rederij heeft een maand of vijf geleden drie nieuwe schepen besteld, die tussen april 1998 en april 1999 worden opgeleverd. De veerboten, die plaats bieden aan 800 passagiers en 140 personenauto's, worden gebouwd bij de werf Malta Ship Building Compagnie in Valleta. Roy Helleman las het bericht in het scheepsblad Marine News Stelling: Texel zou 's zomers minder droog zijn als we het water dat 's winters valt bewaren voor drogere tijden. Makke lijker gezegd dan gedaan. Om bijvoorbeeld de hoeveelheid water op te slaan die in 1995 (neerslagtotaal 757 mm) door de gemalen is uitgeslagen, is een bassin nodig van bijna 54 mil joen kubieke meter, ruwweg een vijver van 5.400 hectare. Dat is ongeveer eenderde van het eiland en niet haalbaar dus. Toch is de problematiek rond verdroging actueler dan ooit. Binnen kort presenteren het rijk, de provincie, waterschap Hollands Kroon en het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier drie verschillende waterhuis- houdings- en beheersplannen die ook voor Texel gevolgen hebben. ,,Het moet maar eens afgelopen zijn met dat fanatieke uitmalen van water", zei watergedeputeerde Friso de Zeeuw onlangs bij de presentatie van het concept voorontwerp van het Tweede Waterhuishoudingsplan Noord-Holland, een provinciaal stuk over de waterkwaliteit, -kwantiteit en het waterbeheer. In dit plan wordt de strijd aangebonden met de verdroging van het landschap. De voorstellen die worden gedaan, zijn niet zo ingrijpend als zojuist geschetst, zonder gevolgen blijven ze zeker niet. Voorbeelden zijn de verhoging van het winterpeil in de sloten, het opstuwen van het waterpeil in natuurgebieden en het beter benut ten van gezuiverd rioolwater Het waterschap en US toetsen de voorstellen van de provincie mo menteel aan hun eigen beleid. Want de verschillende nota's moeten zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd De provincie heeft voor de uitvoering van de (concept)- plannen 12,5 miljoen gulden uit getrokken. Broze materie Belangrijkste oorzaken van verdroging van het landschap zijn aanpassing van het waterbeheer voor intensivering van de landbouw, grondwateronttrekking en verstede lijking. Aanpassing van het water beheer is echter een gevoelige materie. Naast de landbouw belangen, spelen die van de natuur anno 1997 een grote rol. Op Texel loopt de waterstroom van nature van west naar oost. Zoet drangwater vanuit het duingebied stroomt via de watergangen in de richting van de polders Om specifieke zoet-, zout- en brakwa- termilieu's die hierdoor zijn ontstaan te handhaven, moet dit „stromings principe" blijven bestaan. Uitgangs punt in de nota is dat het „gebiedseigen water" op bepaalde delen van het eiland hetzelfde blijft. Het zorgt er namelijk voor dat hier zoutminnende planten en dieren voorkomen die elders niet gedijen. Het terugpompen van zoet water in westelijke richting zou tot verstoring van zout- of brakwatermilieu's leiden, wat afbreuk doet aan deze bijzondere milieu's. Besparing Andere mogelijkheid is niet al het uitstromend water te lozen, maar te bufferen in bijvoorbeeld terreinen van Natuurmonumenten aan de oostkant van het eiland, waardoor de waterrijke situatie daar weer gedeeltelijk terugkeert. Behalve een flinke plas water, levert dit een aanzienlijke energiebesparing op In '95 gebruikten de Texelse polder gemalen gezamenlijk 589 969 kWh aan elektriciteit. Opslag van regen water in voorraadbekkens is overi gens geen nieuw idee, ontdekte oud- TEM administrateur Piet Wit in de archieven. Rond 1920 presenteerde ingenieursbureau Dwars, Groothoff en Verhey, in opdracht van de TEM, een plan voor een kanaal tussen Oudeschild en De Cocksdorp, dat ook als scheepvaartroute zou kunnen dienen. Het zou verbonden kunnen worden met enkele rand meren, als opslagbekkens. Het ambitieuze plan is nooit uitgevoerd. De maatregelen om 's winters water vast te houden, kunnen verder gaan dan alleen het plaatsen van extra stuwplanken in de afvoer van natuurmonumenten Om de uit stroom te verminderen, kunnen sloten zelfs worden gedempt of minder diep worden gemaakt, zodat het oorspronkelijke waterverloop op het eiland deels terugkeert. Voor de agrarische sector kunnen dergelijke ingrepen echter beperkingen inhou den Er wordt door de plannen makers daarom gedacht aan een vorm van agrarisch' natuurbeheer, waarbij de boer een vergoeding ontvangt. Initiatieven, bijvoorbeeld Zorgcentrum Texel besteedt per 1 februari het vrijwillige personen vervoer uit aan Taxi Van de Wetering. De redenen zijn van financieel-organisatorische aard, zo schrijft de directie in een brief aan de vrijwillige chauffeurs. De twee busjes van het zorgcentrum worden overgedaan aan Van de Wetering. De beslissing komt voor de circa twintig vrijwillige chauffeurs als een donderslag bij heldere hemel. Ze haalden de rolstoel- of lopende patiëntenvoor revalidatie in het verpleeghuis 's morgens met de bus op van huis. De patiënten werden na behandeling in het verpleeghuis door een taxi weer naar huis gebracht. Elke woensdagmiddag reden de vrijwilligers een rondje met bewoners van het verpleeghuis en donderdag met inwoners van De Gollards. De chauffeurs reden ook in het weekend Het verpleeghuis stapte destijds over op vervoer door vrijwilligers, omdat de uitkering voor de gebruikers omlaag ging en niet meer toereikend was voor taxi vervoer Bijeenkomst De reden dat per 1 februari gestopt wordt met de vrijwilligers moet, zo schrijft facilitair manager Hans Bakker in de brief, zeker niet in de kwaliteit en inzet van de chauffeurs worden gezocht „We zijn u veel dank verschuldigd De chauffeurs krijgen een toelichting op een speciale bijeenkomst op maandag avond 20.00 uur in de kantine van het verpleeghuis. Vooruitlopend op die bijeenkomst wilde de directie via de pers geen mededeling doen In verband met een herkeuring en spuitbeurt van één van de busjes nam Van de Wetering vanaf vrijdag al een deel van de ritten waar. tot het bijhouden van een water boekhouding, zouden bij de agrariërs zelf vandaan kunnen komen Om zelf meer invloed te krijgen op het waterbeheer, zouden die zich kunnen verenigen. De kans dat subsidies voor „natuurlijk waterbeheer" loskomen, neemt daardoor toe. Een hoger winterpeil hoeft volgens het waterschap niet per definitie nadelig te zijn voor de landbouw. Boeren kunnen bijvoorbeeld iets anders gaan teler). De kwekerij van besdragende struiken is een voor beeld van een cultuur die een hoog grondwaterpeil verdraagt. Wellicht is dat met subsidie van de provincie te realiseren. Het voordeel van een hoog winterpeil is dat het water dat 's winters wordt vastgehouden in drogere tijden beschikbaar komt. Eventuele aanpassingen van slootwaterpeil of waterlopen, zo stelt de provincie, moeten wel in overeenstemming zijn met de afspraken in het convenant. Helofietenfilter Actueel is samenwerking tussen US en waterschap Hollands Kroon, is de benutting van het gezuiverde rioolwater van zuivering Everstek- oog, dat tot dusver werd geloosd via gemaal De Krassekeet. Fase 1 behelst de uitbreiding van het helofietenfilter waarmee het water op natuurlijke wijze wordt gezuiverd. Daarna wordt het water niet meer via Waalenburg en polder Het Noorden weggeleid, maar wordt via nieuwe en bestaande watergangen in de sloten van de Gemeenschappelijke pol ders geloosd Bij de derde fase van het plan wordt het zuiveringswater niet meer in natuurgebied Waalen burg gebracht (waar het wegens het hoge gehalte aan mineralen eigenlijk niet thuis hoort), maar het op een andere manier te bufferen Ook het gezuiverde water uit de zuivering bij De Cocksdorp zou niet op de Rogsloot moeten worden geloosd, vindt de provincie. Door daar net als bij Everstekoog een helofietenfilter aan te leggen en het effluent via andere watergangen door in de polder de leiden, kan Eierland hiervan in droge tijden profiteren Dit project is opgenomen In de provinciale nota en wordt gesteund door US. (Advertentie) Cyna Jjart.'JïjWi h bd fc»f- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ■_T TESO-bootdienst Pontv/eo 1 1797 SN Den Hoorn Een plasje vuilcontainer was alles dat restte na de brandstichting door vandalen. (Foto Tossa van Daalon) De magneetkaart voor 15 retouren op ware grootte. Aan de andere kant staat onder meer in hoeverre de kaart is opgebruikt. Ingaand morgen zijn de nieuwe magneetkaarten aan het loket in Den Helder te koop. Dan is ook het inwis selen van de oude kaarten mogelijk, waarbij de resterende overtochten van de oude kaart op de nieuwe magneetkaart worden overgezet. Volgens de oorspronkelijke plannen had het nieuwe systeem al in no vember ingevoerd moeten worden, maar dat werd vertraagd door kinder ziektes. Alle problemen zijn nu op gelost. Er is langdurig tot tevreden heid proefgedraaid. Uniek De aanloopproblemen hadden te Een groep dronken jongelui heeft in de nacht van zaterdag op zondag huisgehouden op de Groeneplaats. Er werden onder andere lantaarnpa len uitgetrapt en in het park achter het raadhuis ging een vuilcontainer in vlammen op. De brandweer moest erbij komen om het vuur te blussen. De politie hield een 20-jarige Oude schilder aan en pakte in de loop van de nacht nog een 21 -jarige Oosteren- der op Beiden kregen een bekeu ring. verkoopsysteem dat Teso heeft in gevoerd. Daarvoor zijn de verkoop- Kwajongenswerk of weggegooide openhaard-resten. Welke van de twee mogelijkheden de oorzaak is geweest van de brand die gistera vond bij hotel Juliana in De Koog woedde, is nog met duidelijk. Tegen half elf 's avonds ontdekte de be heerder dat de kunststof afval container naast het gebouw in brand stond, evenals de ernaast staande GFT-bak en de omringende houten schutting. De vlammen werden door hem gedoofd, maar voor het na blussen werd de brandweer gealar meerd Van beide containers bleef niet meer over dan een plasje plas tic, dat gistermorgen door de ge meente is verwijderd. De vuilcontainer met een inhoud van zo'n 1000 liter was onlangs geplaatst ter vervanging van een metalen exemplaar. Beheerder Schotanus heeft liever de metalen bak terug. „Als daar iets in ligt te smeulen, heb je dit soort grappen niet." De nieuwe kassabon voor één retour. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een Batavusfiets van een 44-ja- rige Texelse gestolen. Deze stond niet afgesloten aan de Parkstraat. De fiets, met drie versnellingen, is zo'n 800,- waard. Een nacht later overkwam een 16-jarige Texelse hetzelfde. Zij had haar mountainbike van ongeveer ƒ1000,- aan de Jan Reijstraat neergezet, echter wel op slot. Ook deze bleek verdwenen Wegens de vorst moest de dunning van het bos in De Dennen tussen de Ploegelanderweg en de Monniken- weg vorige week worden uitgesteld Dit gedeelte wordt pas deze week aangepakt, zodat de weg niet eerder hoefde te worden afgesloten. Wel kon vorige week een begin worden gemaakt met het kappen van bo men in de omgeving Randweg- Westerslag loketten in Den Helder verbouwd en van andere apparatuur voorzien. Reden van de verandering was dat de oude kassa's aan vervanging toe waren. Het lag toen voor de hand om uit te kijken naar een beter en gebruiksvriendelijker systeem, dat tevens een betere centrale registra tie van de vervoersontwikkeling en controle van de kaartverkoop moge lijk maakt. Bankpas Alleen meervaartenkaarten zijn nu als magneetkaart verkrijgbaar. Een kaartje voor éèn retour is een ge wone kassabon, maar die is fraaier uitgevoerd, leuk voor het plakboek van toeristen. Aan de ene kant staat een luchtfoto in vierkleurendruk van de boot op het moment dat deze de thuishaven verlaat; op de achter grond bloeiende bollenvelden. Aan de andere kant staat de tekst als mede een afbeelding van Teso's eerste eigen boot, de Ada van Hol land. Het is niet nodig haast te maken bij het omwisselen van de Teso- knlpkaart in de magneetkaart. De oude knipkaarten zullen hun gel digheid voorlopig niet verliezen. Tot 1 april kan op beide soorten kaarten worden gereisd en omwisselen is nog tot minstens een jaar daarna mogelijk. Het heeft dus geen zin om speciaal daar voor naar Den Helder te gaan. maken met het feit dat de magneet kaart in zekere zin uniek is, waardoor met van ervaringen van andere soort gelijke gebruikers kon worden gepro fiteerd. Teso is tot dusver de enige bootdienst in het land die met magneetkaarten werkt. Ze zijn wel in gebruik voor andere vormen van openbaar vervoer. Invoering van de magneetkaart hangt samen met het nieuwe

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1